Prinses Juliana beëdigd als regentes van het Koninkrijk 3lcviai JCwieft uiautt JWeaident WOENSDAG 15 OCTOBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 H. K. H. prinses Juliana der Neder landen is in een verenigde zitting van de beide Kamers der Staten-Ge- neraal in de Ridderzaal gistermiddag plechtig als regentes beëdigd. In gezelschap van haar gemaal heeft H. K. H. zich voor deze plech tigheid tegen drie uur van het paleis Noordeinde naar het Binnenhof be geven, waarbij de stoet dezelfde roir te volgde als gebruikelijk is bij de plechtige opening der Staten-Gene raai. Bij het paleis aan het Noordeinde was een erewacht opgesteld, gevormd door een detachement van het korps mariniers ter sterkte van 100 man. Bij het vertrek van H. K. H. deed de marinienskapel der Koninklijke Marine zich horen. De stoet werd geopend door vijf motorrijders van het regiment Huza ren van Boreel. Daarna volgde een jeep, waarin .gezeten was de com mandant van he tregiment huzaren van Boreel, vervolgens een jeep met de standaard van het regiment. Deze jeep werd geëscorteerd door twee motorrijders van het regiment huza ren van Boreel. Hierop volgde een escorte van 2li motorrijders van het zelfde regiment. Dit escorte ging de auto]s van het prinselijk paar en zijn gevolg waarvan deel uitmaakten de opper ceremoniemeester van H.M. de koningin mr. G. C. D. Baron van Hardenbroek, de chef van het Mili taire Huis van H. M. schdut bij nacht N. A. Rost van Tonningen en de ad judanten kapitein C. Bührmann en luitenant ter zee der eerste klasse F. Steinmetz vooraf. Ter weerszijden van de auto van de prinses gingen vier officierenmotorrijders van het regiment Huzaren van Boreel. De stoet werd gesloten door een escorte van 25 motorrijders van het regiment Huzaren van Boreel. Langs de weg, welke de stoet volg de, hadden velen zich een plaatsje gezocht. Bij het passeren van de auto met het prinselijk paar weerklonk overal gejuich. Bij de Ridderzaal was een erewacht van 70 man van het regiment prinses Irene opgesteld. Inmiddels hadden zich in de Rid derzaal met de leden der beide Ka mers van de Staten-Generaal eer groot aantal autoriteiten verenigd, zodat de zaal nagenoeg dezelfde aan blik bood als de verenigde vergade ring, waarin H.M. de Koningin de troonrede pleegt uit te spreken-. Met de leden van het kabinet en de leden van de Raad van State hadden voor het voorzittersgestoelte tevens plaats genomen het staatshoofd van West- Borneo, sultan Hamid II van Pontia- nak, dr. P. Kasteel, gouverneur van Curagao en de heer Da Costa Gomez, vertegenwoordiger van Curagao ,in Nederland. Verder waren o.a. aanwezig vele leden van het corps diplomatique en leden der hofhoudingen. Voor de aanvang der plechtigheid heeft de voorzitter prof. mr. R. Kra nenburg, voorzitter der Eerste Ka mer, de verenigde vergadering ge opend en leden der commissie van in- en uitgeleide van de vorstelijke per sonen aangewezen, n.l. de voorzitters van de verschillende fracties in de Eerste en Tweede Kamer. (Ook die van de C. P.). Tegen drie uur begaven deze heren zich naar de ingang der Ridderzaal om H. K. H. en haar gezelschap te ontvangen. Toen de Prinses met haar gemaal had plaats genomen,, hield de voorzitter, prof. mr. Kranenburg, de volgende toespraak: „Koninklijke Hoogheid, Naméns de Verenigde Vergadering der Staten-Generaal heet ik uwe Ko ninklijke Hoogheid en haren gemaal welkom in dit plechtig ogenblik. De omstandigheden, die hebben ge leid tot de wet, waarbij aan uwe Ko ninklijke Hoogheid de waarneming var het koninklijk gezag als regentes werd opgedragen, hebben de Staten- Generaal met leedwezen vervuld. Ik spreek^de hartgrondige wens uit, •dat die omstandigheden spoedig tot het verleden zullen behoren. Een reden tot grote dankbaarheid is het echter, dat het Nederlandse volk vol vertrouwen de waarneming van het koninklijk gezag aan uw han den ziet toevertrouwd. Uwe konin klijke hoogheid heeft de liefde en aanhankelijkheid van ons volk ver worven door haar persoonlijkheid en door haar warm menselijk meeleven met zijn wel en wee, met zijn leed en met zijn geluk. Ons volk is diep over tuigd. dat uwe koninklijke hoogheid zal worden geleid bij de uitoefening van dat gezag door het hoge voor beeld van H.M. de Koningin en door de nobele tradities van haar roem rijk geslacht, dat in de verwerving en handhaving van de vrijheid en de rechten van ons volk een zo groot aandeel heeft gehad. Van harte verheugt de volksverte genwoordiging er zich daarom over, dat Uwe koninklijke hoogheid aan haar eenparige roepstem gevolg heeft willen geven. Als haar voorzitter neem ik thans de vrijheid Uwe koninklijke hoogheid eerbiedig te verzoeken de door de Grondwet van de regent gevorderde eed in mijn handen te willenafleg gen". H. K. H. prinses Juliana legde ver volgens in handen van de voorzitter de in artikel 44 van de Grondwet voorgeschreven eed af, waarvan de tekst luidt als volgt: „Ik zweer trouw aan de koning; ik zweer, dat ik in de waarneming van het koninklijk gezag zolang de uit oefening van het koninklijk gezag is neergelegd, de Grondwet steeds zal onderhouden en handhaven. „Ik zweer, dat ik de onafhankelijkheid en het grondgebied van de staat met al mijn vermogen zal verdedigen en be waren; dat ik de algemene en bijzon dere vrijheid en de rechten van alle des konings onderdanen en van elk hunner zal beschermen en tot in standhouding en bevordering van de algemene en bijzondere welvaart alle middelen aanwenden, welke de wet ten te mijner beschikking stellen, ge lijk een goed en getrouw regent schuldig is te doen. „Zo waarlijk helpe mij God al machtig". Na deze plechtige beëdiging zeide de voorzittër nog het volgende: „Mogen aan Uwe koninklijke hoog heid de kracht en de wijsheid ge schonken worden voor de vervulling van haar hoge taak en moge Gods ze gen op hare arbeid rusten". De plechtigheid was hiermede ten einde. Uitgeleide gedaan door de le den der commissie, verlieten de prin ses-regentes, prins Bernhard en hun gevolg daarna de Ridderzaal. De stoet reed daarna langs dezelfde route naar het paleis Noordeinde. On derweg werden de vorstelijke perso nen andermaal door de saamge- stroomde menigte opnieuw hartelijk toegejuicht. HAZERSWOUDE N. K. J. B. A.s. Vrijdagavond om half 8 is er in het parochiehuis van de Groenendijk een gezamenlijke N. K. J. B.-bijeenkomst van alle N. K. J. B.'ers uit de drie parochies van onze gemeente. Ook alle nog niet georganiseerde jongens van 17 tot 25 jaar worden hierbij uitgeno digd. Zij kunnen zich na afloop dan als lid opgeven. Deze avond zullen in ons midden zijn nationaal aal moezenier H. Brans, die zich be reid heeft verklaard bij ons te ko men spreken. Deze eerste contact avond moet een succes worden, vrienden! Weest dus allen zonder uitzondering present!" Gemeenteraad. De raad verga dert Donderdagavond te 7.30 uui\ De agenda bevat o.m.: huren van 2 nood-lokaliteiten t. b. v. de R. K. bijz lag. School in het Zwaantje; aan vulling t woningruimte commissie; aankoop eventueel onteigening gron den voor woningbouw. KATWIJK Kunstkring. Gisteravond heeft de Katwijkse Kunstkring _het win terseizoen geopend met een" concert gegeven door de dames Willy Fens, piano en Rachel Mengelberg harp. Deze uitvoering was in alle opzich ten een groot succes. Geboren; Cornelis z. v. C. Haas noot en C. v. Duyn. Amerik C. z. v. N. Hoek en D. Kuyi^ Annetje Maria d. v. H. Kuyt en M. P. Odijk. Wil- helmina d. v. C. v. d. Plas en N. Schaap. Aaltje d. v. L. v. d. Plas en J v. Duyn. Adriana d. v.W. Tulen en J. M. Verhart. .Ondertrouwd: J. Kuyt en E Keur. W. Berkheij en D. Kuyt. C. v. Duyn en J. Harteveld. Getrouwd: T. de Jong en C. J. Ravensbergen. Jac Jonker en J. v. Dijk Jac Remmelzwaal en M. van Duyn. M. v. Rijn en I. M. Sirat. J. Schipper en J. v. Duyvenbode. G. Guyt en W. C. Schipper. Overleden: D. Minnee 58 jaar. LEIDERDORP „Succulenta". Prijzen ^werden toegekend aan de heren: 1. De Groot, 2 Prins, 3. Verlint en 4. Hofstra. Een verloting had plèats van cactussen en vetplanten, gratis ter beschikking ge steld door mevr. Grullemans-van Berghme. De heer Smit hield een le zing over crassulacea. LEIMUIDEN Gemeenteraad. De raad dezer gemeente komt op Donderdagavond 7.30 uur in openbare vergadering bijeen: Agenda: o. a. Voorstel B. en W. tot het aangaan van twee geld leningen. „St. Odilia". De blindenbond gaf een aardige avond met cabaret en goochelen, zoals deze reeds in meer plaatsen zijn gehouden. Een verloting was een groot succes. LEIDSCHENDAM Deserteur vervoerde zwarte kaas Toen de politie te Woerden twee per sonen aanhield die op de fiets een I de jubilerende land arbeidersbond, viertal ongestempelde, kazen ver- I Na een kort openingswoord door voerden, bleek een van hen C. H. R., I de voorzitter, de heer J. van Es, werd chauffeur, wonende te Leidschendam, een ondergedoken deserteur te zijn uit het Nederlandse leger. De onder gedoken militair is overgegeven aan de brigade-commandant der Kon. Marechaussee te Woerden. LISSE Bloembollencultuur. Medege deeld werd, dat de tuinbouwcursus met 38 leerlingen is aangevangen. Bij de beschrijvingsbrief werd het voor- stel-Grootebroek verworpen met 30 st. voor, 117 tegen en 7 blanco. Het voor stel van het h.b. tot het houden van een referendum over de sanerings maatregelen werd aangenomen met 149 tegen 5 st. K. A. B. Kapelaan C. van Steen heeft gesproken over de K. A. B. en het program van de Kath. Actie, over de redding, die het Christendom brengen kan en moet. Mej. R. Zon neveld zong enige mooie Jiederen. Geboren: Cornelis z. van J. Lang broek en C. Müffler, Bastiaan z. v. W. Abbink en L. van Rijssel; Antje Ja-"omina d. van J. Spaargaren en M. Groenveld; Johanna Helena Maria u. van J. C. Faas en C. P- Wassenaar, Maria Cathorina d. van Th. van Betk en J. H. Clemens; Albertus Jac .bus Gerardus z. van Th II. Wassenaar en W. C. Schocne; Cornelia Catharina Maria d. van Th. Verhaar en H. M. Pokhout ;Johanna bannetje d. van A. Imthorn en J. Nijgh; Antonius z. can J. C. c.e Vos en C. J. Duiven voorden; Petius Maria Johannes z. van J. W van Eerthwegh en H. Wie- m ga; P eter z. van P. van Har tingsveldt- en H. R. Engelberts. Ondertrouwd: Klaas van Egmoid 25 j., te Alphen aan den Rijn en Eli sabeth Camer.ga 24 j.: Adrianus An- innius Couzijn 27 j. te Hillegom en Maria Cornelia van den Aa .dweg 26 j.; Adrianus Slingerland 27 te Hil legom en Maria Petronella Ve.ireu- ien 22 j. NOORDWIJK Geboren: Petrus G. z- van M. v. Roon en de Haan; Peter z. van P. C. L. ZuidhoekCaspers; Marijke d. v. D. Vink en v. d. Oever; Albert R. z. van T. jasper en Hoek; Leonardus K. J. z.'van D. A. Schaap en Vink; Eduardus J. M. z. van A. A. v. Rey- zen en Waterschoot; Gezina d. can J. Hijzelendoorn en Hoek; Johannes D. z. van J. M. Bal en Flikweert; Alida Th. d. van C.,-J. W. Vernart en Zeist; Appolina A. C. d. van Chr. Broekhof en v. d. Drift; Hendrika B. M. d. van C. F. Koeman er. c d. Slot; Birgitta M. F. d. van H. Wee- bers en de Vreede. Ondertrouwd: G. S. de Jeu en Th. A. A. M- v. d. Staak; A. Hogewo- r.mg en C. F. Piesman. Getrouwd: P. C. v. d; Laar kv C. M. M. Meijer; J. Slegtenhorst en M. O J. Ruigrok. ROELOFARENDSVEEN Brandwaarborg Mij. In ons ver slag van gisteren is door het wegval len van een regel een verkeerde voorstelling gegeven van de finantiële stand. Wij vermeldden dat het ver zekerd kapitaal bedroeg: 44.134,75 dit is echter het reserve kapitaal. Het verzekerd kapitaal is 6.255.680 totale productie steeg met 510.515.—. 30 jaar „St. Deusdedit". Dertig jaren lang heeft „St. Deusdedit" in Roelofarendsveen haar voor de land arbeiders zo zegenrijk werk ver richt, en dit was reden voor een feestelijke herdenking. Na een H. Mis van dankbaarheid was er in hotel „De Vier Heemskinderen" een gemeenschappelijk ontbijt. De voorz., de heer J. van Es, sprak hierbij een openingswoord, daarbij hulde bren gend aan de med^-jubilaris. de heer Jac, Turk, die 25 volle jaren als pen ningmeester de vereniging op trou we en accurate wijze gediend had. De zilveren jubilaris werd hierna een bloemstuk aangeboden. De secr. de heer C. Koek. gaf hierna een keu rig verslag over de afgelopen dertig jaren, waaruit nog weer eens dui delijk het vele verrichte werk tot uiting kwam. Ook de geestelijk ad viseur, kapelaan A. J. Hartog, toon de zijn belangstelling en complimen teerde bestuur en leden met dit mooie jubileum. De „zilveren pen ningmeester", de heer Jac. TurkT sprak hierna nog een dankwoord. Des avonds had in de St. Pancra- tiuszaal de officiële feestavond plaats Onder de genodigden merkten wij o.a. op de pastoor met beide kapelaans, vertegenwoordigers van de L. T. B. en de veiling, de gemeente-secretaris, de heer W. A. van Harteveld,' de heer Michieiïse, hoofd van de tuin bouwschool, en verder het bestuur met oud-bestuursleden en leden van Overdracht Vliegveld Valkenburg Eerste vliegbasis der Kon. Marine Hedenmorgen is het militaire vlieg- veld Valkenburg officieel door de Marine Luchtvaartdienst overgeno men van de Land-Luchtstrijdkrach ten. Voordat deze plechtigheid, waarbij officieren, onderofficieren, korpo raals en manschappen van beide le geronderdelen in carré stonden opge steld met op de achtergrond een aan tal vliegtuigen van onderscheiden ty pe, een aanvang nam las de luit. ter zee E. Dittmar een Koninklijk besluit voor, waarbij kap. J. C. N. Faber werd benoemd tot ridder der 4e klas se M. W. O. wegens zijn moedig ge drag in Indië in de strijd tegen Ja pan. iri het bijzonder in de gevechten van 25 Maart 1942 boven Bandoeng. Hierna had de overdracht plaats. Na inspectie der troepen door kol, Schaper, commandant M.L.D. kol. L. A. Aler, commandant legerlucht macht Nederland onder de muziek van het corps der L.S.K. te Breda, sprak Kol. Aler de aanwezigen toe. Hij deelde mede, dat het vliegveld Valkenburg tot 1 Jan. 1950 in han den is gegeven van de Kon. Marine en de overblijvende L.S.K.-ers zullen thans de gasten worden van de Ma rine. Zich tot Kol. Schaper richtend, zeide spr., dat het voor hem een groot moment zal zijn nu de overdracht een feit is. Hij wenste hem een succes volle periode toe. De comandant van het vliegveld, majoor van Rooy, zeide, dat het hem een genoegen was geweest gedurende 7 maanden het commando over hot vliegveld te mogen voeren. Allen, die hem hierbij tot steun zijn geweest, dankte hij hartelijk voor hun mede werking. Spr. wees voorts op de goede ver standhouding, welke er steeds met de M.L.D. heeft bestaan en in het bij zonder met de detachementscomman dant officier vlieger le klasse L. J. Fritz, die thans het commando over het veld- opi zich neemt Spr. wens le hem een nuttige en aangename tijd toe. De nieuwe commandant L. J. Fritz richtte hartelijke woorden van af scheid tot majoor v. Rooy en dankte hem voor de vlotte wijze, waarop deze overdracht geregeld is. Ten slotte sprak kol. Schaper als commandant van de M.L.D., die wees op de verantwoordelijkheid, welke thans op de Marine is gelegd. Hij dankte kol. Aler en de afgetreden commandant en wenste de marine „many happy landing". Met het spelen van het Wilhelmus werd de plechtigheid besloten. het woord gegeven aan een cabaret gezelschap van de K. A. B., waarin opgenomen het Marionetten-theater van Bert de Groot uit Blaricum. De ze wisten met een beschaafd pro gramma de avond te vullen, waar tussen de bondsgedelegeerde, de heer Salman, nog even het woord nam, voor het uitspreken van een korte, krachtige propaganda-rede. VOORSCHOTEN Federatie R.K. Middenstand. Maandagavond heeft de federatie van R.K. middenstanders uit Voor schoten, Stompwijk, Zoetermeer, Leidschendam, Wassenaar, Nootdorp Rijswijk een zeer druk bezocht reünie gehouden in Forum te Voor burg. De voorzitter, de heer C. van Dorp, uit Nootdorp, kon met recht getuigen dat velen aan de oproeD ge hoor gegeven hadden, want de grote was tot de uiterste hoeken ge vuld. Ook de geestelijke adviseurs der afdelingen en enige burgemeesters en wethouders uit genoemde plaatsen waren aanwezig. Verder stippelde de voorzitter het doel uit van de fede ratie, n.l. in samenwerking een vast cmlijnd werkprogram ♦aststellên, het organiseren van bezinningsdagen, het bespreken van stfeekbelangen, vor men van kadercursussen, bevorderen van retraites. Na het een-jarig bestaan van deze federatie kan reeds tot ge noegen haar bestaansrecht geconsta teerd worden. Vooral voor de omge ving den Haag is de federatie van be lang, want het grootwinkelbedrijf. de kartels en trusts doen ook hier hun invloed gelden en een faderatie van middenstands/verenigingen kan hier naast de plaatselijke, diocesane en landelijke organisaties direct maatre. gelen nemen, waar deze noodzakelijk zijn. Hierna was het woord aan de heer Jan Bakker, directeur van de dioc. Haarlemse middenstandsbond, die krachtig aanspoorde tot ledenwerving. 73. En wat giebeurde er met Signor Gabriël en de luitenant? Wel, die wa ren samen op zoek gegaan naar de verdwenen Karei Kwiek, je weet wel, direct nadat die voor de eerste keer spoorloos verdwenen bleek te zijn. Zij haden al gauw de in het zand vastgelopen auto gevonden die wel kapot,, maar niet onherstelbaar be schadigd was. De luitenant had hem uitgegraven en Signor Gabriël had wat onder de motorkap gemorreld. Hierop waren zij ingestapt en weg gereden om verder te zoeken naar Karei Kwiek. Signor Gabriël had al 'n aardig eind gereden, in steeds gro tere boohten om Signor Alfonsc 's huis heen, en toen hij tot de conclusie kwam, dat het onbegonnen werk was, in het holst van de nacht te zoeken naar een man, als je niet eens de richting kon gissen waarin hij was gegaan. Signor Gabriël was een ver standig man. Wat niet kan, zo rede neerde hij, kan nu eenmaal niet. Hij had in zijn avontuurlijke leven wel voor heter vuren gestaan en steeds haid hij, zoals alle echte avonturiers, op zijn goed gesternte vertrouwd. „Komt tijd, komt raad", zo sprak hij tot de luitenant „we gaan een dutje doen". Ze stopten de auto achter een lage heuvel, trokken een reisdeken over zich heer} en waren weldra in diepe rust verzonken Het muzikale gedeelte van de avond werd verzorgd door een zang vereniging. Ook werd door mej. Mea Coppens op verdienstelijke wijze ge declameerd. Uit dank werden haar bloemen aangeboden. Na de pauze werd door het Wassenaarse toneelge zelschap „Amicitia" het 3-delig blij spel „Robbedoes" opgevoerd, waar van de regie berustte bij H. C. Quint en H. Zoutendijk. „Amicitia" oogs-tte veel bijval. VOORHOUT Doopplechtigheid in het Engels Gisteren vond in de kerk der Ned. Herv. Gemeente een wel bijzondere doopplechtigheid plaats. Ds. E. J. Beker, Ned Herv. Predikant hier ter plaatse diende n.l. in het Engels het H. Doopsel toe, aan Julie Ann v. d. Berg. Als bijzonderheid zij hier vermeld, dat de vader van de dopelinge, de heer Daniel v. d. Berg, Nederlander van geboorte tijdens de laatste oor log meegevochten heeft in de slag op de Java Zee en één van de wei nig overlevenden is. Na de slag is de heer v. d. B. naar Australië uit geweken alwaar hij zijn tegenwoor dige vrouw Christina Mac. Kenzie, Australische van geboorte, leerde ken nen en haar daar huwde. De heer v. d. B. moest daarna weer dienst nemen in het leger in Ned. Indië. Zijn vrouw werd door de Austra lische regering uitgewezen naar Ne derland. Mevrouw v. d. Berg was in middels moeder geworden en wilde haar kind niet in de Anglikaanse kerk laten dopen. Door kennissen op de hoogte gesteld was ds. Beker bereid deze plechtigheid te vervullen. De inmiddels weer in het vaderland te ruggekeerde vader, woonde, in ge- zelsch'4 van meerdere Engelsen* de ze plechtigheid bij. De bouw van 40 woningen. Er zijn perieuse plannen deze woningen in dé loop van het jaar 1948 gereed te krijgen. Wij vernemen dat reeds een 20-tal voor particulier risivo gebouwd zullen worden (met rijks- steun). Wat de indeling betreft blijkt dat deze woningen geen zolder zullen be zitten maar gelijkvloers zijn. Zij wor den gebouwd twee aan twee, om eventueel (later onder een dak ge plaatst te worden, om door een groot gezin te worden betrokken. Zij be vatten een grote z.g. hoekwoonkamer aan de ene ktant plaats om te eten, aan de andere kant een gezellig zitje met ruim zicht door voor- en zij raam. Vervolgens één slaapkamer een keuken met bijkeuken en een kleine badkamer. Zij bezitten een zij- ingarfg, met klein stoepje. Voor ge zinnen met meer dan twee kinde ren zijn zij niet geschikt. Evenwel worden deze bouwplannen toch der mate toegejuigd, daar op deze ma nier een algemene opschuiving uit ruimere woningen kan plaats heb ben en de bestaande woningnood aan arkelijk zal oplossen. WASSENAAR Kath. Jongemannen. In het pro gramma der Katholieke Jongeman- nenvereniging „Kajoma St. Willibror- aus" is een kleine wijziging gekomen. De maandelijkse vergadering wordt in plaats van Maandag op a.s. Vrij dagavond gehouden in het R.K. Ver enigingsgebouw aan de Kerkstraat en wel na de Congregatie, dus pl.m. half negen. Gregoriaanse koorzang. De nieu we serie paedagogische concerten in Wassenaar wordt Vrijdagavond ge opend met een uitvoering van Grego riaanse kerkmuziek, die zal worden verzorgd door het R.K. Zangcollege „Laus Deo" o. 1. v. Jaap Vranken uit Scheveningen. De uitvoering, welke wordt gegeven in de Dorpskerk be gint 's avonds 9 uur. Om half acht vijidt een speciale uitvoering plaats voor de jongere leerlingen der Was senaarse scholen. De toelichting wordt gegeven door dr. A. Kat. (Berichten reeds geplaatst in een ge deelte onzer vorige oplage). LEIDEN Straatcollecte Leidse Buitenschool. De op Zaterdag 11 October j.l. ge houden straatcollecte ten behoeve van de Leidse Buitensphool heeft opge bracht 1385. 62, voor welk resultaat het bestuur de dank uitspreekt aan allen die hieraan hebben medege werkt. Geboren: Alfred, z. van J. J. Zitman en A. Melius; Johannes Wilhelmus, z. van J. W. Zeegers en J. van Es; Maria Elisabeth, d. van J. Sinke en L. Bosman; Sandor Martinus, z. van M. van Loef en J. Komlós; Johanna Anna Jacoba, d. van C. J. Fennes en J. H. Wijsman; Gijsbertus Jan, r. van J. Zandbergen en G. de Vries; Joke Sari, d. van C. J. van Remmelen en WEERSVERWACHTING 8 WESTELIJKE WIND. o c o Overdrijvende wolkenvelden, o c maar overwegend droog weer. o f'Meest matige wind uit Westelij- g g ke richtingen. Weinig verande- g ring in temperatuur. o ooooooo'ooooooooooooooooooooooooooo Schitterende resultaten Van het werk der Witte Paters in Afrika Aantal Katholieken sinds 1936 met millioen gestegen. Het totale aantal katholieken in de Afrikaanse missiegebieden van de Witte Paters heeft thans de twee millioen overschreden. Dit betekent een groei van 100 procent sinds 1936. Bovendien bereidt nog een half mil lioen Afrikanen zich voor op het H. Doopsel. De bovenstaande cijfers zijn ont leend aan het jongste jaarverslag, uitgegeven door het Afrikaanse Moe derhuis van de Witte Paters te Mai- son Carree. Uit dit verslag blijkt ver der, dat in het afgelopen jaar 200.000 Afrikanen werden gedoopt en dat meer dan 400.000 kinderen werden ingeschreven op de 7.603 scholen die de Witte Paters in Afrika bezitten. Er zijn 1.3055 priesters, waaron der 244 Afrikanen, 215 missie-broeders en 171 Afrikaanse broeders, 845 mis sie-zusters en 785 Afrikaanse zus ters. Een opmerkenswaardig cijfer in dit jaarverslag betreft het aantal personen, die in jiet afgelopen jaar in een van de missie-hospitalen wer den opgenomen of geneeskundige behandelingen ontvingen. Dit be draagt n.l. niet minder dan 6.699.430 In hun missiegebieden werden door de Witte Paters 45599 weldadigheids instellingen opgericht. Het gezelschap der Witte Paters y^erd in 1868 gesticht door Kardi naal Charles Martial Alleniand La- vigerie, aartsbisschop van Carthago en primaat van Afrika. Ondanks de schitterende resultaten die de Witte Paters mochten boeken, ligt nog een zeer ruim arbeidsveld voor hen braak, want nog slechts een op de tien Afrikanen is katholiek. Wilt U iets weten 77 Vraag: Waarom schrijft men: Jo hannes, kardinaal de Jong en niet kardinaal Johannes de Jong? Antwoord: Een deftige titula tuur, welke men ook bij andere ker kelijke hoogwaardigheidsbekleders aantreft: Joannes Petrus, bisschop v. Haarlem,, en ook bij de adel. Men adresseert een baron, graaf of hertog in dezelfder voege: Johannes, baron of graaf van Hoogelande, wat over eenkomst vertoont (ooi# naar de oor- prong) met een titel als Willeti III koning van Nederland. E. H. Uljée; Antonia Johanna Marti na, d. van C. A. Kamerling cn M. M. Tetteroo; Elisabeth, d. van J. dé Kie vit en C. G. vaji Dooremaal; Hendri- kus Cornelia, i. van J. Montanus en E. J. F. Kerstens; Wilhelmina Catha rina Maria, d. van L. S. J. Lindehoff en C. C. Bisschop; Maria Cornelia Li- duina, d. van P. M. de Jong en P. J. Duijverman; Johanna, d. van M. Zaal berg en G. H. J. Zilverentant. BINNENLAND. POSITIE NEDERL. PASSAGIER SCHEPEN. Duivendijk, 12 Oct. van Los An gelos naar Everett. Indrapoera, (RotterdamJava, 13 Oct. naar Belawan. Utrecht, 13 Oct. van Rotterdam te Batavia. YVesterdam, 13 Oct. van Rotterdam te New York. HOOFDVERPLEEGSTER WEGENS DIEFSTAL IN ARREST. Tijdens onderzoek in andere zaken' vond de Haagse recherche in het re gister van èen uitdrager herhaalde lijk de naam van een 52-jarige vrouw J A. v. D., die geregeld linnengoed verkocht. Onderzoek wees uit, dat zij als hoofdverpleegser van een der zie kenhuizen in de Residentie linnen goed stal en dit te gelde maakte. De verpleegster, die reeds een jaar met deze practijken bezig was en de ken merken van het ziekenhuis uit ae gestolen goederen verwijderde, is in arrest gesteld. 9zachte ciiznJttn! Hierbij deel Ik U beleefd mede, dat'ik wegens vertrek naar het buiten land, mijn Slagerij heb overgedaan aan da heer J. P. BONTJE U dankende voor het genoten vertrouwen en mijn opvolger beleefd aanbevelende, COR BALK Mij refererende aan bovenstaande mededeling deel Ik U beleefd mede. dat het bedrijf op dezelfde bekende wijze zal worden voortgezet. De OFFICIËLE OPENING zal plaats hebben op DONDERDAG 16 OCT. A.S. namiddag 3 uur. Hopende door een vlugge nette bediening hetzelfde vertrouwen te mogen genieten els mijn voorganger, verblijf ik met be- aanbeveling, p BONTJE PRINS HENDRIKSTRAAT 49. ALPHEN a.d. RIJN, TEL. 136 „SLAGERIJ BONTJE"

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3