KLEIN NEST WOENSDAG 15 OCTOBER 1947 DE LEIDSE COURANT Bekende Leidenaars voor Tribunaal OVER IDEALEN EN NIET-WETERIJ De belangstelling voor de gisteren gehouden zitting van het Leids Tri bunaal was ditmaal bijzonder groot, hetgeen ongetwijfeld voor een deel toe te schrijven is aan de behande ling van de zaken tegen J. J. M. Meyers en G. W. J. Pollman, twee Leidse winkeliers, die tijdens de be zetting meerdere malen van zich deden spreken door de in die tijd door hen ingenomen houding en waarvan de laatste, volgens de aan wijzingen van zijn cartotheekkaart, zelfs werd' aanbevolen voor burge meester. J. J. M. Meijers, manufacturer aan de Haarlemmerstraat, werd ten lastegelegd het lidmaatschap van de N. S. B., hei spreken op vergaderin gen en voor de radio over midden standsproblemen, het optreden als kringpropagandist van de N. S. B. en als kringvertegenwoordiger van het front Nering en Ambacht/ het vrij willig uitoefenen van de functie van beheerder van een Joodse firma te Delft, waarvoor hij een vergoeding van 5800 heeft genoten, het ver kopen van textielgoederen aan de Duitse weermacht, waaraan hij een 80 a 90.000 gulden verdiende en tenslotte vriendschappelijke omgang met Duitsche militairen, met wie hij zelfs feestjes had georganiseerd. Verdachte, die over al deze ten lasteleggingen door de president mr. M. G. A. M. v. d. Kamp, danig „aan de tand werd gevoeld", gaf het merendeel grif toe, hoewel hij na drukkelijk bekende, dat hij steeds ■uit idealistische motieven had ge handeld. Als vergoeding voor het optreden van Verwalter had hij nooit meer dan 450.per maand willen toucheren, omdat de finan ciën dit niet toelieten. Hem was zelfs 750.per maand geboden. Dat hij door levering aan de Duitse weer macht textielgoederen aan de Ne derlanders had onthouden kon hij op dat moment niet inzien; ër waren immers geweldige voorraden, waar van ook de Nederlanders hun deel kregen. Inderdaad had hij wel eens Duitsers bij hem thuis ontvangen, maar die kwamen dan altijd na slui tingstijd hun gekochte goederen ha len. Omdat hij in die tijd in zijn win kel niet kon verduisteren, nodigde hij deze mensen bij hem in zijn wo ning, waar dan wel eens een glaasje bier werd gedronken. De verdediger, mr. E. J. M, H. Bolsius, sloot zijn verdediging voor een deel op de verklaringen van verd. aan, er op wijzende, dat M. geen enkel voordeel uit zijn beheer- schap had getrokken. Steeds heeft hij de zaken correct behandeld. Voor wat de verkoop van textielgoederen betrof merkte spr. op, dat bij v de verkoop de afspraak v/as gemaakt, dat deze goederen in geen geval in de Nederlandse circulatie mochten RADIO DONDERDAG. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws, 7.30 Ochtehdrythme, 8.00 Nieuws, 8.15 Gram.platen, 8.45 Gram.nlaten, 9.15 Morgenwijding, 9.45 Arbeidsvitaminen, 10.30 Gesprekken van vrouw tot vrouw, 10.35 Gram. platen, 10.50 Kleutertje luister, 11.00 Gram-platen, 12.00 De Papavers, 12.38 Piano,, 13.00 Nieuws, 13.15 „The Sky- masters", 13.45 Gram.pl., 14.00 Voor de vrouw, 14.20 Viool en piano, 1.5.00 Voor zieken en gezonden, 17.00 Kalei- doscoop, 17.30 Gram.platen, 18.00 Nieuws, 18.30 Ned. Strijdkrachten, 19.15 Gram.platen, 20.00 Nieuws, 20.15 Aansluiting met Concertgebouw te Amsterdam, 21.15 Hoorspel „Lady Windermere's- Waaier", 22.30 Gram. platen, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. platen. HILVERSUM II, 415 meter. 7 00 Nieuws, 7.45 Gram.platen, 8.00 Nieuws, 8.15 „Pluk de Dag", 9.00 Gram.platen, 9.35 Gram.platen, 10.00 Leger des Heils, 10.15 Morgenwijding, 10.45 Gram.platen, 12.33 Het Vaude villeorkest o. 1. v. Cor v. d Linden, 13.00 Nieuws, 13.25 Het Vaudeville orkest (vervolg), 14.00 Metropole-or- kest o. 1. v. Dolf v. d. Linden, 15.00 Orgel, 15.30 Vioolconcert, 16.45 Ra dio-Cembalo Gezelschap, 17.15 Gram. platen, 17.50 Het rijk over zee, 18.15 Gram.platen. 18.30 Onze Koren en Corpsen, 19.00 Nieuws. 19.15 Gram. platen, 19.45 Gram.platen, 20.00 Nieuws. 20.15 Studio-steravond in Herfst en jachtsfeer, 21.30 De vaart der Volken, 21.50 Met Band en Plaat...., 22.30 Nieuws, 23.00 Sym- phonisch avondconcert. komen, aangezien fcij afkomstig wa ren van achter gehouden wol etc. Bovendien was er in het volkenrecht een bepaling, dat het bezettende le ger bevoegd is zich datgene -toe te eigenen, waarvan het de noodzake lijkheid inziet. Hoewel mr. Bolsius ook zijn bezwaren heeft, meende hij toch, dat de beoordeling van deze verkoop in feite niet bij het Tribu naal thuis hoort, maar veeleer bij de bedrijfszuivering, die dan een economische straf zou kunnen op leggen. Bovendien zouden dan tal van .winkeliers, handelaren en allen, die aan het Duitse leger of Duitse militairen hebben geleverd, voor het Tribunaal moeten verschijnen. Nadat mr. Bolsius nog had opgemerkt, dat al het door M. verdiende geld reeds zijn weg naar de fiscus had gevon den. ging hij nog uitvoerig in op de idealistische motieven, waaruit verd. steeds had gehandeld. Tenslotte vroeg spr. nog onmiddellijke invrij- heidsstelling voor zijn cliënt, waar toe het Tribunaal echter niet fcon be sluiten. De tenlastelegging -tegen G. W. J. Pollmann, voorheen winkelier aan de Nieuwe Rijn te dezer stede, ver meldde ook eenige zeer bezwarende vergrijpen. Zo had P. in zijn kwali teit als hulplandwachter deelgeno men aan een huiszoeking bij de fa milie Wagtendonk cte Voorschoten, waarbij enkele illegale werkers 'wer den gearresteerd. Verder was hij lid van de N. S. B. geweest en had hij voor deze beweging de functie van kringadministrateur en wnd. kring leider vervuld. Verd., die ook zeide uit idealistische overwegingen te hebben gehandeld, gaf deze feiten toe, hoewel hij verklaarde naar Voorschoten opgecommandeerd te zijn. Hij wist in het eerst niet wat hier gaande was, hetgeen de presi dent de opmerking deed maken, dat het zo typisch is. dat N. S. B.-'ers nooit weten, wat er bij een huiszoe king aan de hand is, terwijl ande ren, niet N. S. B.-'ers, dit maar al te goed begrepen. Bovendien heeft verd. in het huis van Wagtendonk gearresteerde illegale werkers moe ten bewaken. Verdachte's raadsman, mr. W. Herfst, wees nog eens op het idealis tische karakter van P., die onder alle omstandigheden steeds zijn eens aan gegane verplichtingen wenste na te komen. Wel wat laat ziet verd. thans het falen van de N. S. B. in. Toen zijn kameraden op Dolle Dinsdag naar het Oosten vertrokken is P. op zijn post gebleven en heeft hij nood gedwongen het wnd. kringleiderschap aanvaard. Volgens spr. pleit het in het voordeel van verd., dat hij zich tegenover anderen steeds correct heeft gedragen. Toen verd. 's avonds om elf uur werd opgebeld om in Voorschoten wacht te doen, wist hij niet wat hier aan de hand was, ter wijl de huiszoeking bij zijn aan komst reeds was geschied. Spreker meende daarom dan ook, dat ver dachte's aandeel bij 'deze huiszoeking niet op één lijn gesteld kan worden met die der eigenlijke schuldigen. Ook Meijers Jr. staat terecht. Behalve de vader J. J. M. Meijers stond gisteren ook de zoon, J. A. I. Meijers, van beroep handelsreiziger terecht. Hem was ten laste gelegd het lidmaatschap van de N. S. B. en de W. A., het uitlokken van vechtpar tijen in Zomerzorg en Schuttershof en voor de Uniewinkel aan de Bees tenmarkt het optreden van blok- leider, vendelvormingsleider van de W A. en het geven van politiek on derricht aan manschappen van de N. A. D. Verdachte, die in het minst voor knoklustige wenste door te gaan, vandaar ook, dat hij in de W. A. een administratieve functie Vervulde, zeide geen deel aan de vechtpartijen te hebben gehad; in Schuttershof was hij zelfs nooit in W. A.-forma- tie binnen geweest. De overige ten lasteleggingen wilde verdachte niet ontkennen; in de N. A. D. had hij echter zijn inzichten nimmer aan an deren opgedrongen. Evenals zijn va der was ook hij door idealisme tot de N S B gekomen. Verdachte's raadsman, mr. J. W. M. Reuser, sprak in gelijke geest. Verdachte Looy onmiddellijk in vrijheid gesteld. A. Looy, veehouder te Zevenhoven was ten laste gelegd het lidmaatschap van de N. S. B. en de W. A., de functie van buurtboerenleider en het optreden als hulplandwachter. Tte- vens zou hij J. Reineveld, die zich in beledigende zin over Hitler had uitgelaten, bij de Duitse instanties H.K.H. Prinses Juliana verlaat na de plechtigheid de Ridderzaal. hebben aangegeven. Uit het ver hoor van verdachte, dat evenals de nu volgende zaken door mr. Ph. J de Ruyter de Wildt werd afgenomen, kwam vast te staan, dat L. zowel in den N, S. B. als in de W. A. een wei nig actieve rol heeft gespeeld; als landwachter heeft hij nooit dienst gedaan. In zijn kwaliteit van buurtboerenleider heeft hij weten te voorkomen dat jongens naar Duitsr land werden uitgezonden. Pertinent ontkende verd. ook het verraad van Reineveld. In het voordeel van verd. was ook' de verklaring, welke get. de Gier aflegde en waarbij vast kwam te staan, dat deze door het toedoen van Looy uit de Duitse hechtenis werd ontslagen (De Gier was gearresteerd omdat zijn zoon, een illegaal werker, voortvluchtig was). Verder kwam get. Hoogendoorn, Cmda. van de B. S. in Nieuwveen nog verklaren, dat ook hij door het toedoen van Looy uit de Duitse ge vangenis was ontslagen De verdediger, mr. H. E. la Gro, wees vervolgens nog eens op de on belangrijke rol, welke L. in de be weging heeft gespeeld. Ook spr. had sterk de indruk, dat verd; geen ver raad heeft gepleegd, temeer daar het in Zevenhoven een publiek geheim was hoe of Reineveld zich over de Führer had uitgelaten. Toen hierop dan ook de verdediger onmiddellijke invrijheidstelling van verd. vroeg, meende het Tribunaal, gelet pok op de goede antecedenten van L., .hier toe te moeten besluiten. Klein goed. Tenslotte volgden nog enkele za ken van ondergeschikte betekenis. G. Kampier te Haastrecht was lid van de N. S. B. geweest en had vrij willig in Duitsland gewerkt en zich voor de Waffen S.SS. aangemeld, Voor een. zelfde tenlastelegging had zich ook J. Hockx uit Leiden te ver antwoorden terwijl mevr. R. van DuinKeiler uit Noordwijk, een Duitse van geboorte, terecht stond voor het feit, dat zij meerdere malen een kindertransport naar Duitsland had vergezeld en een paar jongens, die vaderlandse liederen hadden ge zongen, bij een Duitse militair had aangebracht, hetgeen zij echter ont kende. Tenslotte werd ook nog een uitgestelde zaak tegen A. M. de Haan uit Hillegom behandeld, waarbij het meer het financiële rapport betrof. Uitspraak in alle zaken over 14 dagen. „Olina", die maagkrampen veroorzaakt Zeven verdachten en een groot aan tal getuigen en deskundigen versche nen voor de Amsterdamse kanton rechter om klaarheid te brengen in de „Ilina-affaire". Op de Jaarbeurs, die in April te Utrecht gehouden werd, kwam de N.V. Cosmefa uit Am sterdam met een product „Olina*, dat de schijn wekte slaolie te zijn,. Het etiket op de fles vermeldde, dat dit product een geregelde stoelgang on derhield en met sla en saus in te ne men was. Eind Juni van dit jaar nam de keuringsdienst van waren onge veer 10.000 liter in beslag, omdat naar gebleken was, vele huismoeders, die deze olina bij de kruidenier kochten, in de waan verkeerden, dat zij de substantie, die hoofdzakelijk uit me dische paraffine bestaat, ook konden gebruiken om te bakken enz. Getuigen-deskundigen verklaarden ter zitting, dat dit inderdaad een laxeermiddel is, waarvan grote hoe veelheden in de handel zijn. Als zo danig was het ook niet schadelijk voor de gezondheid. Werd het echter gebruikt om te bakken, of zoals op het etiket stond bij sla of in saus, dan waren de hoeveelheden, die men binnen kreeg, te groot en traden he vige maagpijnen op. Als eeTsten kwamen 4 kruideniers, B., D., K. en G.,. allen uit Amster dam, voor het hekje, die Olina in hun zaak verkocht hadden. Tegen hen eis te de ambtenaarvan het O. M. ieder een voorwaardelijke geldboete van ƒ200.met een proeftijd van 2 jaar en verbeurdverklaring van de in be slag genomen goederen. Hierna was dt beurt van J. K., een grossier uit Badhoevedorp, die op de Jaarbeurs HAAGSE POLITIERECHTER. Het stond wel vast, dat L. H. V. te Boskoop wist, dat hij iets verkeerd had gedaan, toen hij clandestien had laten slachten. Maar hij had vlees nodig en toen was een schaap, dat hij had, geslacht, waaraan verdachte ge holpen had. De Officier wilde er wel rekening mee houden, dat het vlees niet voor de handel bestemd was en hij vorderde daarom 50.boete of 10 dagen hechtenis. De rechter legde die boete op en het vlees werd verbeurd verklaard. met het product kennis had gemaakt en er wel wat in had gezien. Toen de verkoop van het artikel verboden werd, had hij reeds 5000 flessen ver kocht. Tegen hem werd een geldboete van ƒ2000.subsidiair 6 maanden hech tenis en een voorwaardelijke gevan genisstraf van 14 dagen met een proeftijd van 2 jaar geëist. Tegen de beide directeuren vande Cosmefa, B. en W. C. S., uit Amsterdam, eiste de ambtenaar van het O.M. ieder 2 maanden gevangenisstraf met ver beurdverklaring van de in beslag ge nomen olina, vernietiging van deze en' publicatie in de pers. PRESIDENT CONSTATEERDE „MERKWAARDIGE GEHEUGEN STOORNISSEN". Garagehouder voor het Tribunaal. De garagehouder M. S. uit Voor schoten, had zich voor het Haagse Tribunaal te verantwoorden voor zijn optreden in bezettingstijd. Hij zou o m. aan A. J. Oosterhoff en diens 2 zoons gelden geleend hebben voor de aankoop van een aantal vracht auto's, terwijl hij kon weten, dat deze auto's bestemd waren voor een expe ditiebedrijf ten gunste van de Duit sers. Bovendien werd hem o.m. ten laste gelegd, dat hij de garage „Cen tral" gekocht zou hebben, welke ga rage ten behoeve van de Duitse weer macht wei-kte. Beschuldigde gaf slechts dit laatste toe.. Zowel de eerste als de tweede van de- 23 getuigen a charge, die gedag vaard waren, kwamen, onder ede ge hoord, op hun verklaringen terug. Dit gaf aanleiding tot een conflict tussen president en getuigen, dat zo hoog liep, dat de president besloot de zitting een ogenblik te schorsen. Ook andere getuigen weken van hun eerder afgelegde verklaringen af, het geen voor de voorzitter aanleiding was op tè merken, dat er zich in deze zaak „merkwaardige geheugenstoor nissen" voordeden. Mr. van Haersma-Buma merkte na het horen van een gedetineerde ge tuige op. dat deze getuige aanzien- lijk minder last had van geheugen stoornissen dan de niet-gedetineer- den. De Bijenkorf gevonnist Ruim zés ton boete De Amsterdamse tuchtrechter, mr. J. A. Bletz, veroordeelde de „Bijen korf" tot het betalen van een boete van ƒ490.650 met verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen, die een waarde vertegenwoordigen van circa 125.000. Mr. Bletz concludeerde, dal; niet be wezen is, dat de vennootschap de voorschriften met opzet had overtre den, zulks in tegenstelling met som mige personeelsleden, die in afwij king van hun instructies tegen onge motiveerd hoge prijzen inkochten. Niettemin moet overtreding worden aangenomen. De tuchtrechter oordeelde, dat van de ongeveer 1300 tenlaste gelegde ver grijpen tegen de prijsvoorschriften een duizendtal bewezen is. Vastgesteld werd, dat de overtre dingen in hoofdz'aak de meer luxueuse goederen betroffen, zoals sieraarde- werk, toiletartikelen, bijouteriën en lederwaren. De fout lag niet zozeer in het nemen van overdreven winsten, als wel in het inkopen door een deel van het personeel tegen te hoge prij zen, soms met toepassing van onbe hoorlijke middelen. VIER COLLABORATEURS VEROORDEELD. Vier aannemers uit Zeist, die tij dens de oorlog talrijke werkzaamhe den voor de Duitse weermacht had den uitgevoerd en daarbij een om zet van bijna 30 millioen gulden boekten, zijn gisteren door bet Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld. De gebroeders W. J. en P. A. Go- dijn werden elk veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 jaar en 6 maanden met aftrek, een geldboete van 30.000 gulden, subsidiair een jaar, ontzetting uit de burgerrech ten en ontzetting uit het recht een leidende funcie in het bouwbedrijf te bekleden gedurende 10 jaar. A. Godijn werd veroordeeld tot 2 jaar met aftrek, ontzetting uit de burger rechten en ontzetting uit het recht een leidende functie in het bouwbe drijf te bekleden gedurende 7 jaar. Het vonnis tegen L Verwater luid de: 4 jaar met aftrek en ontzetting uit de burgerrechten. Verwater mag gedurende 9 jaar geen leidende functie bekleden in het bouwbedrijf AANSTELLINGSVERGUNNING SIGARENINDUSTRIE. Ingevolge besluit van de Minister van Sociale Zaken van 24 Septem ber j.l. is voor het aangaan van een arbeidsverhouding met werknemers, die werken in de sigarenindustrie of daarin het laatste halfjaar hebben gewerkt, de toestemming nodig van het bevoegde Gewestelijk Arbeids bureau. De aandacht wordt er op gevestigd, dat onder dit besluit dus niet alleen de sigarenfabrieken vallen, maar alle werkgevers, die een werknemer in dienst zouden willen nemen, die werkzaam is in de sigarenindustrie of daarin het laatste halfjaar heeft gewerkt. BEURSOVERZICHT. Wederom ontwikkelde zich gisteren ter beurze van Amsterdam een flinke bedrijvigheid in diverse fondsensoor ten, waarbij het thans niet hoofdza kelijk de Rubberaandelen waren, wel ke de toon aangaven. Thans ging de belangstelling in de eerste plaats uit naar Koninklijke, waarvoor zich on middellijk behoorlijke vraag open baarde, met het gevolg dat een hoofd- koers werd vastgesteld van 482 by een vorige slotprijs van 464. Omtrent de aanleidende oorzaak voor deze stijging verdiepte men zich in gissingen, zonder dat men er in slaagde de werkelijke reden op te sporen. Vervolgèns ging het druk toe in de Scheepvaartwaarden, in het bij zonder Holland-Amerika-lijn en de stockdividenden. De Tabakken en de Suikerfondsen waren aanvankelijk zo goed als onveranderd. De Industrie aandelen speelden een ondergeschik te rol. De Beleggingsmarkt was kalm, De conversielening was prijshoudend en schommelde tussen 99 5/16 en 99 7/16. De staffellening was iets luier. De 3 procent Indische leningen daarentegen wat beter. Pandbrieven- markt was stil, vrijwel onveranderd. Gemeentelijke en Provinciale obliga- tiën waren goed prijshoudend. De om zetten op de Amerikaanse markt wa ren van geringe afmetingen. Proion. gatie 234 procent. DE KARDINAAL. Het Prot. Christ, dagblad „Trouw" schrijft: Bij de plechtige eedsaflegging door de Prinses-Regentes in de Ridderzaal, is ons iets bijzonders opgevallen. Tegenover de troon, voor het gestoelte van de voorzitter, staan enige rijen stoelen. De eerste rij daarvan was be zet door de Raad van Ministers. De tweede rij door de Raad van State. Daarachter stond één stoel, die door de Kardinaal-Aartsbisschop van Utrecht werd ingenomen. -Daarachter bevonden zich nog twee rijen stoelen, die door ande re autoriteiten en gasten werden bezet, bij wie o.a. de Sultan van Pontianak zich bevond. De Kardinaal-Aartsbisschop werd dus beschouwd als de voor naamste gast. Dat bleek uit zijn plaats: bij alleen, onmiddellijk achter de Raad van State". Het blad drukt daarover zijn be vreemding uit. Wie op de hoogte is met de hiërarchie in de Katholieke Kerk zal in deze rangschikking niets bevreemdends zien. De verdwenen f100.000 Enige tijd geleden is in verband met het verdwijnen van 100.000 uit een postzak de directeur van het P.T.T.-kantoor te Alphen aan de Rijn, A. H., in arrest genomen en ter be schikking van de justitie gesteld. Te gen zijn gevangenhouding kwam H. in hoger beroep bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage, dat de zaak in raad kamer behandelde. Na een uitvoerig verhoor van de verdachte eiste de procureur-generaal handhaving van de beschikking der rechtbank, waar bij de gevangenhouding van H. was bevolen. Voor de verdachte pleitte mr. A. J. Meyer te Alphen a. d. Rijn. Het gerechtshof heeft direct uit spraak gedaan en H. op vrije voeten gesteld. VEREN-MODE. De^laatste tijd worden in de mode magazijnen dameshoeden met opge zette vogels, of met vleugels en kop pen van vogels te koop aangeboden. De Nederlandse vereniging tot be scherming van vogels deelt ons mede, dat bij de Vogelwet van 1936, het ko pen en verkopen, en onder zich heb ben van opgezette vogels of delen van vogels, verboden is. Voor andere doel einden, dan bovengenoemden, ver leent het ministerie van O., K. en W. echter op aanvraag, toestemming. DADERS VAN DE DIEFSTAL IN HET MINISTERIE VAN MARINE GEPAKT. Drie daders en enige medeplich tigen, betrokken bij de inbraak in het ministerie van marine, waar in de nacht van 1 op 2 Mei 180.000 gulden uit een brandkast werd gestolen, zijn gearresteerd. De bode N. van het mi nisterie, zekere H. de B. en de „ko ning" van de Haagse onderwereld, de inbreker P. V. W. zijn als hoofd daders gepakt, alsmede de bode M. V. G. van het ministerie en zekere P. B. wegens heling. BINNENLAND. Een boete van honderdduizend gulden en een jaar detinering voor waardelijk heeft het tribunaal 1e Maastricht opgelegd aan J. N. Stegel- huis aldaar, wegens lidmaatschap van de N.S.B. In verband met een diefstal van ƒ21.000 ten nadele van de heer v. S. te Mierlo-Hout, op 29 December 1946 gepleegd, is als vermoedelijke dader zekere V. aldaar gearresteerd. Als Rheumatische pijnen U het leven vergallen dan is het hoog tijd ren Kruschen - kuur te beginnen. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen doet wonde ren. In thee proeft ge er niets van, maar de weldadige werking doet zich spoedig voelen. Kruschen staat be kend om zijn stimulerende invloed op de bloedzuiverende organen. Die doen dan Uw bloed weer krachtiger circuleren, onzuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten, ze worden regelmatig afgevoerd en zo neemt Kruschen de oorzaak weg van die slopende rheumatische pijn. Weifel niet langer; begin Uw kuur dadelijk. Vraag Kruschen Salts bij Uw apo theker of drogist. ROMAN VAN CHARLES GAR VICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 28) „O, ja? En boksen ook een beetje, zdker he?" vroeg Naylor, «de "be scheiden oon van Daan nabootsend. „Ik heb maar een paar maal de handschoenen aangetrokken," zei Daan en gedurende de pauze die juist in het schermen was ontstaan, riep Naylor.- „Zeg, Plummer, als je niet te ver moeid bent, wil Norton graag een partijtje met je schermen." Daan protesteerde bescheiden, doch werd onmiddellijk door aangemoedi- gende omstanders naar de open plek in d® zaal geleid, die voor 't scher men was vrijgehouden. Pluimmer groette hem hartelijk, waarna hij Daan masker en degen overhandigde. Dan salueerde Daan en begonnen zij. Het bleek, dat Daan de schermles sen van mijnheer Landon niet had vergeten, want na enige ogenblik ken van pareren, paste hij het sy steem van zijn leermeester toe en vloog de degen van zijn tegenstan der imet snorrend geluid door de lucht. Een hartelijk en langdurig ap plaus volgde op dit staaltje van Daans bedrevenheid. Naylor, trots op 'het succes van z'n vriend, overreedde hem, om een par tijtje met Wilson, de vriendelijke dichter te boksen. Deze was de beste bokser van de club en een veel te geroutineerde partij voor Daan, doch ondanks de grote ongelijkheid, wist deze het zijn partner zo lastig te ma- •kij en duurde het zo abnormaal lang voor deze,hem hadV neergelegd, dat het daverend applaus meer de over wonnene dan de overwinnaar gold. Deze kleine wedstrijd vormde de hoeksteen van Daans populariteit in de club en was het begin van een warme vriendschap met Carlton Plummer, die hem bij 'het naar huis gaan uitnodigde de volgende Woens- dabavond «met hem in de chique cluib „The Parthenon" een club waar van Daan de naam nooit had ge hoord te komen dineren. Op de afgesproken avond begaf Daan zich naar Pall Mall, waar vol gens ingewonnen informatie de club in een groot prachtig gebouw was gevestigd.^ Hij werd door een goud- gegalloneérde portier ontvangen en op zijn verzoek naar de rookzaal ge leid, waar z'n gastheer hem wachtte. Het was de eerste maal, dat Daan z'n intrede deed in een club van West- End en het kon niet uitblijven, dat de schitterende inrichting van het ge bouw een diepe indruk op hem maakte. Het feit, dat Carlton Plum mer en de meeste andere heren in avondtoilet waren, maakte Daan ver legen. Hij stond dan ook op 't punt om z'n verontschuldiging aan te bie den voor zijn blauw cheviot pakje, doch het was waarschijnlijk de har telijke begroeting van Carlton Plum mer, die hem ervan weerhield. Zij gingen vervolgens naar de eetzaal, waar hun een diner werd opgediend, waarvan de meeste schotels voor hem onbekende combinaties waren, die door kellners in rok zo deftig en vol onderdanige plichtplegingen werden geserveerd, dat de verlegenheid Daans eetlust 'totaal zou hebben benomen, indien Carlton Plummer er niet ge weest was. Deze vriendelijke gastheer wist de onhandige en verlegen Daan volkomen op z'n gemak te zetten. Van tijd) tot tijd kwamen bezoekers een paar woorden met Carlton Plummer wisselen en dan stelde hij Daan aan hen voor en vertelde hem dan weer wie de heren waren.. Daan vernam, dat de meesten óf Parle mentsleden óf andere vooraanstaan de mensen waren. Na afloop van hun diner zei Carlton Plumimer: „Laten wij nu weer naar de rook zaal gaan. Je zal het hier wel ,niet zo levendig en gezellig vinden als in de club van „de Nijveren", maar de temperatuur is hier aangenaam. Wij zullen een tafeltje bij een open ven ster nemen vind je niet?" Terwijl zij hun koffie en sigaar ge noten, wees Carlton Plummer naar een heer, die juist was binnenge komen. „Dat is Moun'tjoy. Heb je wel eens van hem gehoord? Zeker wel, hè?" Toevallig had Daan de vorige avond een artikel over Mountjoy ge lezen; over zijn ondernemingsgeest en zijn grote werken zoals aanleg van spoorwegen, bruggenbouw in alle mogelijke werelddelen. Dus kon Daan een bevestigend antwoord ge ven, toen hij met bealngstelling naar de grote, zwaargebouwde man met z'n ongepolijst uiterlijk keek. ,,'n Buitengewone kerel!" zei Carl ton Plummer. Hij is als matroos be gonnen en daar is hij trots o-p: men1 zegt dat hij op z'n reuze bui tengoed in Surrey een schuurtje heeft waarin hij z'n oude kruiwagen en schop bewaart. En als hij je z'n huis met kunstschatten en kost baarheden laat zien. dan neemt hij je mee naar het schuurtje en zegt: „Nu moet je beslist nog de twee in teressantste dingen zien. die ik er co na houd. Dan neemt hij een sleu teltje, dat aan z'n horlogeketting hangt, maakt de dieur open en toont je de oude kruiwagen en de schop, die het begin van zijn fortuin ge weest zijn. Men zegt. dat hij eerst' op veertigjarige leeftijd leerde lezen en schrijven en dat hij in het begin van z'n opkomst altijd in contant geld betaalde, omdat hij geen che que kon tekenen. Ik geloof niet, dat er in Londen iemand is, die groter dingen heeft gedaan dan Mountjoy!" „Heeft hij_ de spoorweg door Laza- tonia ook niet gemaakt?" vroeg Daan. „Ja dat heeft hij en dat was een mirakel van doorzettingsvermogen. Het traject liep door de meest on herbergzame streken met alle mo gelijke natuurlijke hindernissen. En dat waren de enige moeilijkheden niet, want de inboorlingen van Laza- tonia die hoofdzakelijk van roof le ven, maakten het de arbeiders van Mountjoy vrij lastig, zodat er niet aleen gewerkt, doch ook hevig ge vochten mcxest worden. Het is een wonder, dat hij niet vermoord is. Ze hebben meermalen op hem ge schoten en een paar maal is hij wer kelijk gewond. Kijk hij komt naar ons toe! Leuk dan kan je eens ken nis met hem maken!" Op een matroosachtige manier zwaaide hij naar hen toe en met een „Bonjour, Plummy!" trok Mountjoy een stoel bij de 'tafel en viel er zo zwaar op, dat het Daan verwonderde, dat het soliede meu belstuk niet onder z'n last bezweek. Zodra hij zat keek hij Daan met z'n schandere diepliggende ogen onder zoekend aan en de jonge man zag, dat hij hem in dat ogenblik geheel in zich had opgenomen. „Ik ben bly dat ik je zie, Plum my," zei Mountjoy, „voor de conces sie van de Ballybrookspoorweg. Ik wil die zaak onmiddellijk doorzet ten, Het contract moet ten spoedig ste getekend zijn, om te beginnen, als jy en je collega's parlements leden mij het werk willen opdra gen." „Zeker," zei Carlton Plummer met een soort vertoon van almacht; „ik ben blij, dat je er mij aan herinnert. Ik zal er onmiddellijk werk van ma ken. 't Hoeft toch zeker vanavond niet. hè? Want ik heb een paar uur tjes aan mijn jonge vriend, hier af gestaan. Mag ik de heren aan elkan der voorstellen? Hij is machine bouwkundig-constructeur." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2