Gemeenteraad van Leiden bijeen RADIO Chrysanten tentoonstelling „Bloemfontein'1 te Ter Aar JfCatte geil j KLEIN NEST DINSDAG 14 OCTOBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA t De Raad der gemeente Leiden kwam gistermiddag in openbare vergadering bijeen. Een geschenk van Vlissingen. De voorzitter deelde mede, dat de gemeente van het Hark-comité te Vlissingen een thee- en ontbijtservies ten geschenke zal krijgen, uit dank baarheid voor hetgeen Leiden voor Vlissingen heeft gedaan. Het servies zal versierd zijn met de wapens van de beide steden. 'Het geschenk werd onder applaus aanvaard. Commissie inzake woningruimte. Bij de instelling valt de commissie van advies inzake woonruimte vraagt de heer Van Oyen (K.V.P.) waarom geen overleg is gepleegd met de Raad van overleg van de Vak-centrales in zake de benoeming van een lid, de vakbeweging vertegenwoordigend. Weth. Jongeleen antwoordde, dat de keuze der voorgedragen leden zeer moeilijk is geweest. De leden zijn bij voorkeur genomen uit de grote Wo ning-commissie. Vasthoudend aan de richtlijnen van de minister is tevens getracht de grote politieke groeperin gen in de commissie tot uitdrukking te brengen. De heer Van Oyen was niet bevre digd Spr. heeft geen argument ge hoord, waarom geen overleg is ge pleegd. Spr. stelt voor de benoeming van het lid, vertegenwoordigend de vakbeweging (voorgedragen was de heer Sohüller) uit te stellen tot over leg is gepleegd met de R. v. O. van de Vakcentrales. Weth. Jongeleen zeide, dat, als dat voorstel wordt aangenomen, de com missie niet aan het werk kan gaan. Volgende wee^: moet de commissie reeds enige adviezen geven. Aangezien zijn voorstel niet vol doende steun vond in de Raad. trok de heer Van Oyen het voorstel in. In de commissie werden daarna ge kozen de heren Jongeleen, ten Broek, Huurman, Sohüller en de Jong. R.K. Bibliotheek en Leeszaal. Bij de aanvraag van de stichting „R.K. Bibliotheek'' om subsidie, zei- de de heer D. J. van Dijk (P. v. d'. A.) de motivering van het bestuur niet gelukkig te achten, waar het zegt, dat alleen een Kath. bibliotheek en lees zaal garantie biedt tegen moreel ge vaarlijke lectuur. De leeszaal voldoet WOENSDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Niéuws- 7.30 Gram.platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte morgen- klanken. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Brahms-programma. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Onze keuken. 10.35 Spaan se liedjes. 10.45 Voordrachten. 11.00 Non stop programa. 12.00 Malando en orkest. 12.33 Voorhet platteland. 12.28 Johan de Jong. 13.00 Nieuws. 13.20 The Ramblers. 13.50 Annete La- jon, zang. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Jeugdconcert 15.00 Jelle van Sipke froukjes. 15.30 De Roodborstjes. 15.45 De Regenboog. 16.15 Vragen staat vrij 1G.45 Het stond in de krant, 17.15 Het Piano duo. 17.35 Jan Vogel en orkest. 18 00 Nieuws^ 18.20 Gram.pla ten. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Jan Corduwener. 19.30 Ons leven 'en ons geloof. 19.45 Lezen in de bijbel. 20.00 Nieuws, 20.15 Omroepkamerorkest. 21.05 Een tak kersebloesem, legende. 2 00 Omroeporkest. 23.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. HILVERSUM II, 415 M. 7,00 Nieuws.. 7.30 Gewijde mu ziek. 8.00 Nieuws, 815 Voor het werk eerst een lied. 8.30 Bonte morgen klanken. 9.00 Ochteidbezoek bij on ze jonge zieken. 9.35 The Masquera- ders. 10.00 Werken van Schubert. IC.30 Morgendienst. 11.00 Quatre- mains-programma- 11.30 Continental quintet. 12.15 Marinierskapel der Kon. Marine. 12.30 Weeroverzicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinata. 14.00 Zang met piano. 14.30 Slavisch orkest programma. 15.30 „De vijf Zapaka- ra's". 16.00 Voor jeugdige postzegel verzamelaars. 16.15 De Zangvogel tjes. 16.45 Vor onze jongens en meis jes. 17.30 Gram.platen. 18.00 Sehütz' Monteverdi-cyclus. 18.20 Gram.pla ten. 19.00 Nieuws. 19.15 Nieuws uit Indië. 19.45 Engelse les. 20.15 Grote levensvragen. 21.30 Radio Philhar- monisch orkest. 22-30 Nieutvs. 22.45 Avondoverdenking. 23.30 Werken v, Edvard Grieg. niet aan de gestelde eisen; evenmin is er geschoold personeel. De heer Wilmer (K.V.P.) ant woordde, dat het niet eender moge lijk is geweest een leeszaal op te rich ten, omidiat de bibliotheek reeds zeer veel geld kost. Over de vraag, wat moreel gevaarlijk is of niet is van beslissende invloed# wereldbeschou wing en geloofsovertuiging. De heer Knuttel (Comm.) prote steerde tegen de bepalingen, welke het Rijk aan de oprichting van open bare leeszalen verbindt. Uitsluitend de Katholieken hebben het recht, als ze een bepaald deel van de bevolking uitmaken, subsidie aan te vragen. Weth. Van Schaik aohtte het niet nodig op het gesprokene in te gaan. Het voorstel wordt z.h.s. aangeno men. Het voorstel beoogt het wette lijk voorgeschreven gemeentelijk sub sidie te verlenen, als ook het Rijk tot subsidie besluit (wat niet geschieden kan voor 1949). De gemeente en haar auto's. Bij het punt aanschaffen personen auto een voor de Reinigings-dienst en de dienst van Gemeentewerken, be twijfelde de heer Kortmann (K.V.P.) het nut van deze uitgave. Kan er geen samenwerking gezocht worden met andere bedrijven? Spr. acht dit heel goed mogelijk, aangezien de gemeen te over 14 personen-auto's beschikt, waarvan 6 aangeschaft sedert 1946. En als er dan toch een auto nodig zou zijn, waarom dan zo een dure van 5000.terwijl met een wagen van 2800.had kunnen worden vol staan. De heer Schüller (P. v d. A.) vraagt zich af, wanneer de Raad eens een breder standpunt in gaat nemen dan een boeren-gemeenteraad. De Raad is altijd aan het beknibbelen als er iets voor >de gemeente wordt ge vraagd, en zo royaal als het verlenen van subsidies aan dezen of genen be treft. Spr. wijst op de vele reizen, welke nodig zijn om aan materialen te komen. Daarvoor ook acht spr. een auto nodig, omdat b^v. het reizen per trein zo vermoeiencbis. De heer Lombert (K.V.P.) onder steunde het gesprokene door de heer Kortmann. Weth. Jongeleen wees er op, dat de diensten -thans op volle toeren gaan draaien. Het reizen per trein en tram brengt veel tijdverlies, dus geldver lies. Er is bezwaar tegen aanschaffing van wagens van 2800.omdat ze van minder kwaliteit zyn. Ook de medici hebben geprotesteerd tegen de toewijzing van zulke wagens. De ge meente moet beschouwd worden als een zeer groot bedrijf; in zulk een bedrijf is het efficient,, dat snel ge handeld kan worden. De heer Vos (P. v. d. Vr.) heeft niets in het antwoord van de wethou der gehoord over de samenwerking van diensten, zoals de heer Kortmann had geopperd. Spr denkt aan een cen traal auto-park van de gemeente. De heer Kortmann dient een voor stel in het crediet voor het aanschaf fen van de auto vast te stellen op 2800. Spr. voelt wel iets voor een auto-park. De heer Van Weizen (Comm.) be streed dit voorstel in een langdurig betoog en achtte het beneden de waardigheid van de raad te beknib belen op deze uitgave. De heer Key (P. v. d. A.) acht het beknibbelen op een paar duizend gulden beneden de maat. De heer Woudstra (Prot. Partij) acht de royaliteit van de heren van Weizen en Key met het geld van de gemeente uit den boze. De heer Vos (P. v. d. V.) stelde voor het punt aan te houden en een prae-advies af te wachten van B. en W. in zake de mogelijkheid een cen traal auto-park in te stellen. Weth. Jongeleen zeide, dat het zeer moeilijk voor B. en W. is om een maximum-bedrag van 2800.— voor aanschaffing van deze auto te aan vaarden. De heer Frohwein: Is die auto er al? Weth. Jongeleen (na enige ogen blikken van sprakeloosheid): Of die auto er al of niet is, daar ga ik niet op in. Spr. noemde het voorstel Kort mann: goedkoop is duurkoop. Ook in het voorstel-Vos inzake een auto-park zag spr. gqgn heil. De voorzitter wees op de gevolgen van een centraal autopark. Zo iets kost misschien meer geld dan de na gestreefde bezuiniging. De heer Riedel (P. v. d. A.) wees op het centrale autopark in Haarlem, dat heel gelukkig werkt. De heer Woudstra (Prot.) onder schreef het voorstel-Vos. Met het voorstel van B. en W. is toch niet zo'n haast en de toewijzing van een auto kan nog zo lang op zich laten wach ten Het voorstel-Vos werd verworpen 'met 2116. Voor stemden de heren Woudstra, Knetsch, Lombert. Vos. Perquin, Kortmann, Frohwein, Hen driks Roberts, Balkenende, Knol, A. van Dijk, Stolk, van Oyen. Aalders en Wilmer. Het voorstel-Kortmann werd ver worpen met 307 stemmen. Voor stemid'en de heren: Lombert, Perquin, Kortmann, Hendriks, A. van Dijk, van Oyen en Wilmer. Na de pauze diende wetlu^Jongeleen een voorstel van B. en W. in, twee huisjes aan te kopen in de Emma- straat. Wordt z.h.s. aangenomen. Bij het voorstel gelden beschikbaar te stellen voor ophoging van aarden banen in „Leiden-Noord" doet de heer A. van Dijk zijn beklag, dat bij dit voorstel zo weinig stukken ter in zage zijn gelegd, ook niet de uitslag van de aanbesteding, 't Verheugt spr. dat B. en W. nü een aanbesteding hebben gehouden. Weth. Jongeleen antwoordde, dat de crediet-aanvrage niet vóór de aan besteding is geschied, om de inschrij vers geen vingerwijzing te geven. Spr. zag niet in, dat er te weinig stukken zijn overgelegd. Het voorstel werd z.h.st. goedge keurd. Het voorstel tot uitbreiden van de blinden-inriohting tot een ge meentelijke werkplaats, werd aange houden, wegens juridische moeilijk heden, welke door de herer» Woud stra (Prot. Partij) en van Drpc (P. v. d. A.) waren geopperd tegen de re dactie van de verordening, en wel ke moeilijkhed niet in een, twee, drie konden worden opgelost. Aan de orde was daarna de al of niet stichting van een Kath. Am bachtsschool. De heer Wilmer (K.V.P.) verklaart te willen betogen: le. Voor de oprichting van een tweede, en R.K. Ambachtsschool te Leiden pleiten redenen van prin cipiële aard; 2e voor de oprichting van zulk een school kunnen worden aangevoerd redenen vian zakelijke aard, los van levensbeschouwing en geloofsovertuiging, die de urgentie duidelijk demonstreren. Dat er rede nen zijn van principiële aard zet spr. verder nader uit een, daarbij citerend uitspraken uit discussies in de Haar lemse gemeenteraad waar eenzelfde verzoek aan de orde is geweest, en uit het program van de P. v. d. A., waarin men leest, dat deze partij is voor „een -stelsel van onderwijs en opvoeding, gericht op ontwikkeling van karakter en persoonlijkheid van de opgroeiende mens, erkenning van de fundamentele betekenis van' le vensbeschouwing en geloofsovertui ging voor opvoeding en onderwijs". In hét tweede deel van zijn betoog beschouwt spr. stuk voor stuk de ar gumenten, die de meerderheid van B. en W. aanvoert, om de oprichting van een tweede ambachtsschool te Leidert te ontraden. Er zou nog voldoende plaatsruimte zijn op de bestaande ambachtsschool. Spr. ontkent dit zeer beslist, wijzend op het groot aantal afwijzingen we gens plaatsgebrek, zich o.m. beroe pend op de mening van de afd. Lei den van de Ned. Maatschappij van Handel en Nijverheid. Dat B. en W. de overigens volgens spr. onge gronde verwachting uitspreken, dat de belangstelling voor het vak onderwijs op ambachtsscholen zal af nemen, zonder enig commentaar er bij, betreurt spr. in een vooruitstre vend en democratisch college. Indien dat gevaar werkelijk zoi^ dreigen, dan zou het op de weg liggen van B. en W. om door woord en daad te tracht ten, die verkeerde mentaliteit bij de ouders in een goede richting te stu wen. Door de oprichting van een- tweede, een R.K. Ambachtsschool, waarvoor nu reeds voor de 1ste klas ruim 200 leerlingen zijn opgegeven, zou de belangstelling voor nijver heidsonderwijs zeker worden gesti muleerd, wat spr. nader aantoont. Dat er in Alphen en Katwijk pogin gen worden giedaan om 'n ambachts school op te richten moet spr. sluit zich hier aan bij de minderheid van B. en W. juist een stimulans zijn voor het Leids gemeentebestuur voor een grote activiteit. Dat B. en W. ten slotte nog aanvoeren, dat bedrijven zelf de vakopleiding ter hand gaan nemen, verbaast spr. zeer sterk. In dien deze bedrijven daarmede bedoe len hun „vakonderwijs" te stellen in de plaats van net nijverheidsonder wijs, zodat dit onnodig moet worden geacht, is dit streven reactionnair. Uitvoeriger gaat spr hierop in Ten slotte bespreekt hij ingekomen adres sen Als B. en W. schrijven, dat neu trale organisaties zioh tegen de stich ting van een R.K. .Ambachtsschool uitspreken, dan is dat zeker niet waar van de belangrijkste organisatie de K. v. K., die verklaart, dat uitbreiding van het ambaohtsonderwijs dringend noodzakelijk is en dat de bestaande ambachtsschool te omvangrijk wordt Spr. besluit: een tweede am bachtsschool te Leiden is dringend gewenst; dat dezb school een R.K. zal zijn, zal bovendien zijn èen tegemoet koming aan gemotiveerde verlangens van talrijke ouders. De heer Woudstra (Prot. Partij) be- toogit, dat de beslaande ambachts school zoveel leerlingen telt, dat zij niet meer voor uitbreiding vatbaar is. Dit jaar is 30 der sollicitanten af gewezen, waarvan plaatsruimte wel de oorzaak is. De school groeit nog steeds belangrijk. Spr. gelooft, dat het een daad van wijs beleid van dc raad zou zijn, als hij medewerking verleen de aan de stichting van een Kath. Ambachtsschool. De kath. hebben een eigen wereldbeschouwing, een eigen cultuur, een eigen sfeer en hebben dus een recht op een eigen school. Deze school zal een propaganda zijn voor het ambaohtsonderwijs. Spr. kan dit voorstel van harte steunen. De heer Knuttel (C.P.) heeft met ontstemming van dit voorstel kennis genomen. Spr. aoht ons inzake het ambachtsonderwijs op de verkeerde weg. We gaan weer met volle zeilen in de splitsing van ons volk in een kath. en een niet-katholiek gedeelte, wat spr. een nadeel acht voor ons volk. Spr. ziet in dit voorstel een stre ven de kath. jongelui in de kath. sfeer te houden, wat getuigt van weinig zelfverzekerdheid. Als er een nieuwe ambachtsschool nodig is. dan moet het er een zijn, die niet bijdraagt tot nieu we splitsing in ons volk. Spr. ziet geen nut voor Leiden een onidferwijs- monopolie te scheppen. De heer D. J. van Dijk (P. v. d. zegt, dat, wat de principiële zaak be treft, hij geen bezwaar heeft, aan een sterke aandrang, zoals bij deze school het geval is, gevolg te geveh. Wat de zakelijke kant betreft: verwacht spr. dat er binnenkort in Leiden een am bachtsschool zal moeten komen. Maal laten we wachten tot we volledige cij fers hebben en een betere kijk op de ontwikkeling van het ambachts-on- derwijs. Spr. voelt meer voor de be vordering van de textiel-school. Spr. ziet de urgentie van een nieuwe am bachtsschool niet in. Laten we het nog even aankijken, te-meer omdat er toch niet gebouwd kan worden. Als er in 1950 nog steeds aandrang bestaat naar een tweede ambachts-. school, staat spr.'s fractie geheel aan de zijde van de heer Wilmer. De heer Vos (P. v. d. V.) onder schreef het betoog van de heer D. J. van Dijk. Met het principiële gedeelte van het knappe betoog van de heer Wilmer is spr. het eens. Spr. ontkent echter, dat er onmiddelijke behoefte aan een nieuwe ambachtsschool be staat. Spr. wil nog afwachten. De ambachtsscholen in Alphen en Kat wijk komen er, waardoor het aantal leerlingen in Leiden achteruit zal gaan. De heer Knetsch (Prot.), in afwij king van de anid'ere leden der Prot. fractie, onderschreef de mening van de heer D. J. van Dijk. Door de te hoge lonen aan jeugdige arbeiders zal het bezoek aan de ambachtsscholen niet toenemen. De heer Riedel P. v. d. A.) ont wikkelde economische en financiële bezwaren. De heer Knol (Prot.) vindt dat men de wet onjuist interpreteert. Er staat niet, dat de raad het noodzakelijk "oordeelt dat een of andere school wordt opgericht, maar nodig vindt. Dat er een kath, ambachtsschool no dig is, aoht spr. duidelijk. Spr. vindt het redelijk, dat er een kath. am- machtsschool komt; hij ziet hier ook een recht van de katholieken. Weth. Menken komt nu aan het woord als minderheid in B. en W. (naar verluidt met weth. v. d. Kwaak) dooh vraagt uitstel tot de volgende vergadering (over 14 dagen). Aldus wordt besloten. Politietoezicht op de Stationsweg- Bij de rondvraag vroeg de heer Kortmann (K.V.P.) op Zaterdag- en Zondagavond meer agenten op de Stationsweg te laten controleren en een verbod uit vaardigen, dat op be paalde uren opgeschoten, jongens en meisjes op die straat wandelen. Als geen maatregelelf worden getroffen, aohtte spr. herhaling van het gebeur de van vorige week Zondag niet on mogelijk. De voorzitter antwoordde, dat een regeling in onderzoek is. In het Parochiehuis is door deze Vereniging van Jonge Kwekers in samenwerking met de Bloemisten Vereniging „Bloemenlust" een Chry santententoonstelling georganiseerd. De grote zaal is geheel herschapen in een lusthof, waarin de mooiste der herfstbloemen,de Chrysant in al haar kleurenpracht een betovering vormt voor onze ogen. Gerangschikt op kunstzinnige wijze door de ar rangeurs de Gebrs. C. en H. Egberts, prijken daar de verschillende varië teiten, producten van de vakkennis en grote zorg der kwekers. De jonge kwekers zijn daar met hun verplich te inzendingen, Hieruit blijkt, dat de jongeren met grote animo hun best hebben gedaan om op deze ten toonstelling het beste resultaat van hun werk te tonen. Het kan niet an ders of door de onderlinge wedijver om het beste product te kweken zal ook de liefde voor het kwekersvak sterk worden gestimuleerd. De oude re kwekers zijn daar met hun vrije inzendingen waarmede de tentoon stelling zeer aan belangrijkheid heeft gewonnen. En men krijgt zo een in druk van de grote plaats die ook de Chrystantenteelt in Ter Aar inneemt. Op officiële wijze is deze tentoon stelling geopend. Hierbij waren aan wezig o. a. de geestelijkheid der parochie, een afvaardiging van de Centr. Aalsmeerse Veiling, de Rijks- tuinbouwconsulent ir. v. d. Helm, wethouder v. Vliet en verschillende andere genodigden. Van Burgemees ter Hogenboom en-wethouder Vol- gering v/as bericht van verhindering ingekomen. De voorz. der Bloemisten Veren. „Bloemenlust", de heer N. A. Hoo- gervorst, spreekt het welkomstwoord waarbij hij hulde brengt aan de jon ge kwekers die verleden jaar pio nierswerk hebben verricht om te ko men tot dé tentoonstelling. Het weer is in de afgelopen zomer voor het kweken van Chrysanten ongunstig geweest desondanks is er een col lectie prachtige inzendingen. De Chrysantenteelt in Ter Aar is van die aard, dat de aanvoer van deze bloemen op de C. A. V. te Aalsmeer voor het belangrijkste deel uit Ter Aar komt. De officiële opening ge schiedde door'de heer Tas, vertegen woordiger' der C. A. V. Allereerst wijst hij op de nauwe verbondenheid van Ter Aar met Aalsmeer. Zeer tot zijn spijt kon de heer Maarse de opening zelf niet ver richten. Spr. roemt vervolgens de kwaliteit der Ter Aarse Chrysanten, zij kunnen wedijveren met de beste die in Aalsmeer gekweekt worden, De C. A. V. zou als Chrysantenvei ling zonder Ter Aar zeker aan be langrijkheid inboeten. Een factor van belang is vooral de kwaliteit. Bloemisterij is ook een exportbedrijf, want de prodtictie gaat ook uit bo ven wat in het binnenland kan wor den afgezet. En op dit punt zijn de vooruitzichten niet zo gunstig. Naast goede kwaliteit, en veel energie is nodig een goed sortiment. Dit is hier nog te eenzijdig Een uitbreiding kan voor de toekomst van groot belang zijn. Met de wens dat deze tentoon stelling succes zal hebben en dat de goede band Ter AarAalsmeer be stendigd zal blijven, verklaart spr. deze tentoonstelling geopend. Ir. v. d. Helm wijst op het nut der plaatselijke tentoonstelling waardoor de eerlijke concurrentie wordt ge prikkeld, en daardoor wordt de cul tuur omhoog gebracht. Namens het gemeentebestuur zegt weth. van Vliet, dat het verheugend is hier een streven te zien naar be vordering van de welvaart in onze gemeente. Hierna v/erd de erewijn rondge diend en kregen de genodigden gele genheid de tentoonstelling te be zichtigen. i "Intussen was de jury, bestaande uit de heren J. Spaargaren, J. de Grauw en B. Tas met hun moeilijke taak gereed gekomen. De volgende bekroningen werden toegekend: Vrije inzending. Gemengde groot- en kleinbioemige: le prijs M. Lek (pulverisateur). Verplichte inzending, mooiste ge heel: 2e prijs Gebr. Sassen (tak); 3e prijs Wim Akerboom (tak). Vrije inzending geplozen Chrys.: le prijs Wim Akerboom (plaquette); 3e prijs Arie v. d. Hoorn (tak); 4e prijs Fr. Sassen en Zonen (med.). Vrije inzending Tros Chrys:; le prijs Otto van der Jagt. tak; 2e prijs H. Egberts, boek; 3e prijs A. J. Nieu- WEERSVERWACHT1NG BEWOLKT WEER. o Over het algemeen vrij veel be- o wolking met plaatselijk nevel of <5 2 mist en hier en daar enige mot- g regen of regen. Weinig wind en g weinig verandering van tempe- g g ratuur. g oooooooooooooooooooooooooooooooooo BINNENLAND. De burgemeester van Delft, mr. G. van Baren, zal wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd met ingang van 1 Jan. 1948 zijn ambt neerleggen. Een 15-jarige Haarlemse scho lier werd ernstig aan beide handen en linkerarm gewond, toen hij op de Strop weg te IJmuiden met een ge vonden onontplofte projectiel aan het experimenteren was. Hij is ter ver pleging in een Haarlems ziekenhuis opgenomen. Tot burgemeester van Weesper- karspel is benoemd de heer A. W. Muli voorheen raadslid dezer ge meente. De. begroting van. Rotterdam voor 1948 toont in ontvangsten en uitgaven een totaal van f 157.440.381. Het tekort op de gewone dienst wordt voorlopig op 51 millioen geraamd. Een vooruitgang bij" het vorig jaar! De maximumprijzen, welke te gen 'het einde van het vorige jaar voor wild, gevogelte en tamme ko nijnen zijn vastgesteld, zijn onvermin derd van kracht, aldus wordt van of ficiële zijde medegedeeld. Op het baanvak Rotterdam-Sche- veningen ontspoorde Zondagmiddag te ca. 16.30 uur tussen de haltes Ren baan en Waalsdorp een electrische trein van de Ned Spoorwegen. De bestuurder had stenen op de rails ontdekt en trachtte door te remmen een ontsporing te voorkomen. Dit ge lukte ech'ter niet meer. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats en er ontsond een geringe materiële Uit de vijver van de flat „Wil- lemspark"aan de Zeestraat te 's-Gra- venhage is het lijkje opgehaald van de 3-jarige Th. J. T. uit de Frederik- straat. De moeder wandelde nabij deze flat met het kind en raakte het op een gegeven moment kwijt. BUITENLAND. De hertog van Windsor de man, die de kroon v- Engeland opgaf om met een gescheiden vrouw te trouwen zou nu wel graag het hu welijk van zijn nicht, prinses Elisa beth, bijwonen. Hij heeft echter geen uitnodiging gekregen. Zondagavond heeft een locomo tief bij Praag geprobeerd, om het op z'n eentje te doen. Zonder machinist of stoker reed hij echter op een per sonentrein, waardoor 11 personen het leven verloren en 40 gewond raak ten. Pilootloze vliegtuigen doen het beter. wenhuizen, beker; 4e prijs B. Touw, medaille. Vrije inzending Grootbloemige Chrys.: le prijs H. Agberts, 25. op spaarb.; 3e prijs F. Sassen en Zonen, lepeltje; 4e prijs N. A. Hoo- gervorst, medaille. Verplichte inzending geplozen Chrys.: le prijs Jan Hoogervorst, beker; 2e prijs Harry Lek, cass. le peltjes; 4e prijs Arie v. d. Hoorn, medaille. Pol Chrysanten: le prijs Fr. Sas sen en Zonen, krans; 2e prijs v. d. JagtOtto, med. Verpl. inzending kleinbioemige Chrys.: le prijs W. Akerboom, lau wertak, Verpl. Inzending Tros Chrys.; 2e prijs Adr. v. Zwieten, tak; 3e prijs P. Hoogervorst, med.; 4e prijs Herman Koeleman, med. Mooiste vaas van de Tentoonstel ling: Rose Nel: le prijs Geb. C. en H. Sassen. Mooiste geheel vrije en verplichte inzendingen: M. Lesk, taart. le extra prijs mooiste vaas geplo zen „Freda" W. Akerboom; 2e extra prijs mooiste vaas gemengde Rayo nanten Jac. Lek. Geboren: Maria M. A,, d. v. J. H. Hölscher en A. M. U. van Dam; Grietje F., d. v. J. G. de Blanken en A. Kroon. Ondertrouwd: Adr. H. Gerling 24 jaar en M. Heemskerk 23 jaar. Overleden; Hendrika van der Meer 83 j. wed. van L. Hoogervorst. ROMAN VAN CHARLES GARVICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 27) Gedurende enige dagen zag hij haar niét, dóch op een zekere avond ontmoette hij 'haar in het park, Zij bloosde vreselijk en werd daarna bleek en keek zo verlaten en droef geestig, dat Daan erdoor werd ge troffen en besloot haar als naar ge woonte aan te spreken. Hij nodigde haar uit, een glas limonade te gaan drinken en met ongeveinsde gretig heid nam zij z'n aanbod aan. Het schoot plotseling door het hoofd„ dat hij de vorige maal met Stella was geweest-en deze gedachte nam hem zo in beslag, dat hij de aanwezigheid van Emily, die nu verlegen en zenuw achtig tegenover» hem zat, geheel vergat. Het toeval was Emily die avond echter gunstig. Toen zij zich weer op straat bevonden kwam ploiseling een paard, dat op hol geslagen was op hen aanrennen. Het dier zou Emily verpletterd hebben, indien Daan haai' niet met een ruk had omgezwaaid. Het dier had haar niet geraakt, maar zij was dodelijk verschrikt door het hoefgetrappel "en de noodkreten van het publiek, dat nu in allerijl achter het hollende paard aanstormde oir het te helpen vangen. „Ziezo, dat is goed afgelopen Emi ly!" zei Daan tegen het meisje, dat zich schokkend aan hem vastklemde. Zij stonden nu alleen op net trottoir. „Neen, je behoeft nu niet meer bang te zijn," zei hij geruststellend, doch toen Ihij haar lijkbleke kleur zag en zij haar hoofd slap tegen zijn schouder liet vallen riep hij; „Allemachtig, word je niet goed?" Wat hij vroeg scheen zij werkelijk van plan te zijn, want niet alleen viel haar hoofd slap tegen z'n schou der, doch haar hand greep kramp achtig de kraag van z'n jas vast. Dit was werkelijk de eerste maal dat Daans schouder als- kussen voor een dameshoofd dienst deed en toen hij naar dat bleke gezichtje keek, konden, zijn mannlijke verlegenheid en het vooruitzicht van een bezwij ming hem 'toch niet verhinderen op te merken, dat zij zeer mooi was. Hij was, ofschoon een kalme jon geman, toch niet van koudbloedige natuur en hij werd zich bewust van een eigenaardige gemoedsbeweging, die hem verraste en tevens onaange naam aandeed. Nooit in z'n leven was hij nog verliefd 'geweest, doch nu zag hij duidelijk, wat zijn moeder hem met zoveel nadruk wilde inpren- en. V/as het mogelijk dat dit meisje meer voor hem voelde, dan oude ka meraadschap uit hun kinderjaren? Op een gegeven ogenblik gingen haar ogen open en toen zij ze tot hem opsloeg, kwam er een diepe blos haar wangen. Zij richtte zich op uit de steunende arm van Daan en fluisterde verontschuldigd: „O, Daan, neem mij niet kwalijk!" ,,'t Is in orde hoor," zei hij gemoe delijk „Was op het kantje af, maar hij heeft je niet geraakt!" „Gelukkig niet," stamelde ze met bevende vingers haar 'hoed recht zet tende. „Als jij er niet geweest was, Daan. „Dan had je vóór je gekeken en het paard zien aankomen." viel Daan haar lachend in de rede. „Je bent nu weer beter hè? Of wil je teruggaan en in de tent wat uitrusten?" „Neen. neen," verzekerde zij ze nuwachtig; ze was nu van de schrik bekomen en wilde liever naar huis. Zwijgend wandelden ze naar Selby Gardens en toen ze voor de deur van Emily's huis waren gekomen, gaf ze hém een hand en zei eenvoudig „Wel te rusten," maar haar ogen sprak een taal die welsprekender was dan die van menig beroepsredenaar. Peinzend ging Daan langzaam naar z'n eigen woning. Ja, zij was mooi; ze zou een goede vrouw worden; en ze kon kokem. Met een ruk wierp hij die gedachten van zich af. Waar dacht hij aan? Emily zijn vrouw? Vrouw! Een groot woord! Vrouwen blijven vrouwen en het leven gaat door. Een vrouw is voor je hele le ven. Je moest wel heel zeker van je zelf zijn, voor je... Emily had toch wel mooie ogen; het was... ja hét was toch niet onaardig, zo'n meisje in je armen te houden! Wat Emily betreft, zij had geen be hoefte aan overpeinzingen. Zij vloog de trap op naar haar kamer, viel voor haar bed op haar knieën en ver borg haar gezicht in de doorgestikte deken. Haar moeder hoorde een ver dacht geluid en kwam haastig bij haar. „Wat scheel er in 's hemelsnaam aan Emily? Heb je ruzie gehad met Daan?" informeerde ze. „Neen?" toen ze Emily's hoofd heen en weer zag gaan, terwijl ze haar ogen afveegde „Waarom huil je dan lieve schat?" Met een niet te weerhouden snik verborg de arme Emily haar mooie gezichtje in de deken, doch uit de diepte van het gewatteerde boven dek, klonk op sidderende fluistertoon de hartstochtelijke bekentenis; „O, moeder, ik bemin hem meer dan ooit... ik... ik zal het bester ven... als hij mij niet wil hebben!" XI. In de loop van de volgende dag, betrapte Daan er zich meermalen op, dat hij aan Emily Baker dacht... driemaal, om het juist uit drukken; de eerste maal, toen een jonge colle ga van hem vertelde dat hij de vo rige, avond in de'bioscoop een beeld van'een meisje had ontmoet, waarop hij onmiddellijk smoorlijk verliefd was geworden; de tweede maal, 'ter wijl hij na z'n middagmaal z'n pijp zat t.e roken erv de derde maal toen hij naar huis ging en het huis van de familie Baker zag. Hij was onderweg veel verliefde paartjes tegengekomen; er hing verliefheid in de lucht en Daan ademde diep, maar de lucht deed geen smachtend verlangen naar Emily Baker in zijn hart opwellen, noch naar welk meisje ook. Na z'n avondeten nam hij een boek en toen was die gedachte aan. Emily volko men uitgeschakeld, 't Verliefde meis je zag hom in haar verbeelding aan z'n avondmaal zitten, doeh hoe hevig haar verlangen ook was om hem te zien, was zij toch niet bij machte, genoeg moed te verzamelen om even bij juffrouw Norton aan te lopen. De avond daaraanvolgend zou zij het wel gedurfd hebben, maar, als gewoonlijk achter de vitrage spie dend, had zij hem niet zien thuis ko men, om de eenvoudige reden, dat' hij met Naylor in de club zou gaan eten. Het diner werd gevolgd door een soort turnuitvoering, die bestond uit boksen, schermen en soortgelijke oefeningen, waarvoor het bezit van een gezond stel getrainde spieren een onmisbare voorwaarde is. De zaal was vol mensen en de leden toonden de levendige belangstelling voor het geen er werd vertoond. Tot Daans verwondering bleken de deftigst ge klede ledien van de club, beoefenaars van boksen en schermen te zijn. Carl ton Plummer schermde met eenv be hendigheid, welke Daans bewondering en goedkeuring afdwong. „Hij schermt niet slecht," zei hij tegen Naylor, die naast hem zat, „maar niet kalm genoeg; hij wil 'te vlug treffer maken." „Zo? Je schijnt op de hoogte te zijn!" zei Naylor met verwondering. Scherm jij ook?" „Een beetje, bekende Daan schou derophalend. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2