Gemeenteraad van Woubrugge Veertig jaar electriciteit te Leiden DINSDAG 7 OCTOBER 1947 DE LEIDSE' COURANT PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Rotterdams „Rooms Toneel" Als begin van een reeks van culturele avonden in het komende wintersei zoen van katholieke zijde, trad gis teravond in de St. Josephzaal Rot terdams „Rooms Toneel'' op iwet het uit het Engels vertaald blijspel „George en Margaret" van Gerald Savorny, onder regie van de heer Jan Sengers. Deken L. Nieuwenhuizen opende de eerste avond waarbij hij wees op' de betekenis van het ontworpen win- terprogramma en waarbij spr, het vertrouwen uitsprak, dat er de ko mende winter meerderen uit katho lieke kringen dergelijke avonden •net een bezoek zullen vereren. „Rooms Toneel" is voor de Al- phense parochie geen onbekende. Voor de derde maal traden ze 'gis teravond voor het voetlicht. Telkens wisten de spelers aller aandacht te boeien. Ook ditmaal kunnen wij al leen lof uiten voor de werkelijk goede verlevendiging van des schrij vers bedoelingen. Het stuk, een klucht, toonde ons een soort „Jan Steenhuishouden". Naast de „lichte zijde" van de jeugd, wordt in het stuk ook de vinger gelegd op een paedagogische fout der opvoeders,n.l. dat ze de kinderen te lang als kind behandelen. Het stuk is doorvloch ten van talloze komische verwikke lingen waarvan met volle teugen kan worden genoten. Plotseling dood. Even voor, dat gisteravond de toneeluitvoering der vereniging T.O.P. in het Nutsgebouw een aanvang zou nemen werd de 34-jarige G. A. uit de Willemstraat onwel. Toen m'en de man de zaal had uitgedragen kon de ontboden geneesheer dr. van Eek slechts de dood constateren, die vermoedelijk door hartverlamming was ontstaan. HILLEGOM Woningbouw. De architecten W. Kuitems alhier en J. van Bleiswijk Somsbeek te Heemstede werken plan nen uit voor de bouw van 70 wonin gen in de omgeving van de Vosse- vaart. Van de baan. De centrale com missie voor het organiseren van fees ten op nationale feestdagen (C.C.N. F.) is ontbonden. De nog overgeble ven gelden zijn geschonken aan het Niwin-comité voor aankoop Kerst pakketten voor onze jongens in Indië. Nieuwe speeltuin. Het bestuur der 5 Mei-vereniging heeft de be schikking gekregen over een terrein naast Copex aan de Nieuwe Havenr In het a.s. voorjaar zal de speeltuin gereed zijn. Vliegeniers te water. Een luxe auto, waarin drie vliegeniers, reed met grote snelheid door de bocht bij de Batebrug. De wagen slipte en kwam in de Leidsevaart terecht. Met veel moeite werden de inzittenden van 'n verdrinkingsdood gered. Ingebroken. Inbrekers hebben getracht hun slag te slaan in de St. Johannes-jongensschool aan de Ma- riastraat. Verschillende textielartike len, benodigd voor het onderwijs zijn meegenomen. HOOGMADE „St. Odillia". Zondagavond heeft de R.K. Blindenbond. afd Leiden en Omstreken een geslaagde cabaret avond gegeven voor een goed bezette zaal. Vooral de vingervlugge mani pulator Geraldini viel zeer in de smaak. LEIDSCHENDAM Voorschot woningbouw. Het be- str r van de kath. woningbouwver. ,.St. Willibrordus" komt voor de 61 doon haar geëxploiteerde woningen in moeilijkheden. De woningen wel ke in verband met de omstandighe den verwaarloosd zijn, moeten her steld worden en de kosten- hiervan zullen waarschijnlijk f 215.per woning bedragen of totaal f '3.115. Daar de exploitatie van de woningen reeds een verlies oplevert doet de vereniging een beroep op de ge meente om bij het rijk een aanvul lend voorschot aan te vragen. Indien hierop gunstig wordt beschikt dan zal de woning-exploitatierekening belast worden met een jaarlijkse an nuïteit van 860.08. Nieuwe woningwetwoningen. Naar wij vernemen bestaat bij de gemeente het plan om over te gaan tot het bouwen van 26 woningwet woningen aan de Achterweg. LISSE Schuur uitgebrand. Zondag middag werd de brandweer dezer gemeente gealarmeerd voor een brand in het perceel Stationsweg no.' 56, bewoond door de heer B. Versteeg. Bij aankomst bleek de brandweer, dat een bij de woning behorende schuur in brand stond. Direct werd water gegeven en het gelukte de brandweer om de uitslaande brand tot de schuur te beperken. Jubileum. De heer J. J. Juch herdenkt heden de dag dat hij vóór 40 jaren zijn spoorwegloopbaan te NaardenBussum aanving. De jubi laris is werkzaam geweest op de navolgende standplaatsen: Naarden- Bussum; Varseveld; Hillegom; Vo gelenzang, Amsterdam en sedert 1 - Januari 1942 te Lisse. Geboren: Maria K. L. d. v. F. W. van Dijk en A. M. J. Hoger- vorst; Willem A., z. v. K. A. Nieu- wenhuis en M. M. van Blitterswijk; Josephus J. A., z. v. A. J. M. van Wickeren en J. M. J. Vos; Adrianus Th. M., z. v. J. van der Wiel en W. van der Voort; Dirkje H., d v. A. H. Berkvelt en J. C. F. Krayvanger; Maria Th. A. en Alida C. M., d. v. P. Zwetsloot en M. W. Brouwer; An- tonius W. S..F., z. v. A. B Maas en A. Siecker; Elisabeth B. M., d. v. J. P. Koops en E. Falder; Adrianus J. J. M., z. v. A J. Langelaan en J. M. van Dijk; Alida M. F., d. v. C. N. Bouwmeester en B. J. Warmerdam; Robert M., z. v. H. J. Karstens en M. L. J. Werkhoven; Johannes D. M„ z. v. H. van der Voort en J. A. Beijk; Adrianus G. F., z. v. L. van den Nieuwendijk en H. Hoogendoorn; Wilhelmus F. M. z. v. Th. J. Slobbe en J. M. van den Berg. Ondertrouwd: J. H. Buurman 32 jaar en H. H. Forsten 28 jaar; P. A. van der Vlugt 32 jaar en C. J. G. Persoon, 27 jaar. Getrouwd; M. W. van Rooden en P. H. Noordermeer; J. Th. van Dijk en J. W. van den Barselaar; J. G. van den Berg en M. S. Weijers; J. L. van Eeden en C. M. van der Poel; J. Faas en E. van Marsbergen. Overleden: C. Verwer, 60 jaar echtgenoot van J. van der Laan. NOORDWIJKERHOUT Uitreiking bonkaarten. Deze uit reiking zal plaats vinden: Noordwijkerhout Vrijdag 24 Oct. 9.3012 uur de letters A t/m J., 13 15 uur de letters K t/m N.; Maandag 27 Oct. 9.3012 uur de letters O. t/m S. 13—15 uur T t/m Z. De Vlashoven Dinsdag 21 Oct. 9.30 12 uur A t/m O, 1315 uur de let ters P t/m Z. De Zilk Dinsdag 28 Oct. 9.3012 uur de letters A t/m O, 1315 uur de letters P. t/m Z. Gerepatrieerden dienen hun extra kaarten af te halen te Noordwijk op Woensdag 5 November van 14 tot 16 uur. Thuisfront. De inzameling voor het R.K. Thuisfront in de St. Jozef parochie Zaterdagmiddag gehouden, heeft opgebracht ƒ455.en een flin ke hoeveelheid voorwerpen welke de jongens in Indië goed kunnen ge bruiken. ROELOFARENDSVEEN ZILVERFEEST VAN STILLE OMGANG. Het zilveren jubileum van de Stil le Omgang is Zondag plechtig ge vierd. Des morgens hadden bijna alle parochianen zich verenigd met de jongens in Indië en voor dezer in tentie werd het Misoffer opgedragen. Dit was een ware manifestatie van een Stille Omgang in eigen plaats tot de verborgen God in het H. Sacra ment, om de behouden thuiskomst van hun jongens af te smeken De plechtige Hoogmis werd opgedragen door pastoor J. GOnel, met assis tentie van kapelaan Groen als dia ken en kapelaan A. J. Hartogh ais sub-diaken. Het zangkoor zong, onder leiding van de heer L. G. P. de Jong, op verdienstelijke wijze de 4-stemmi- ge Drieëenheidsmis van Hub. Cuy- pers, terwijl de orgelbespeling ge schiedde door de heer J. v. d. Meer Azn. Tijdens de predikatie richtte de pastoor, als geestelijk directeur van het Genootschap, enkele felici taties tot 't bestuu., waarvtn 4 leden 2b j- lang hun krachten gegeven had den om de Stille Omgang te doen uitgroeien tot een van de beste afde lingen in den lande. Z.eerw- had tot tekst gekozen „Geloofd zij Jezus Cristus in het H. Sacrament des Al taars." Na de H. Mis zong de jubileren de voorzitter B. v. d. Meer Cornz., traditiegetrouw, met krachtige stem het jubellied ter ere v. d. H- Sacra ment van Mirakel van Joh. Löser. Er waren vele felicitaties binnen gekomen en op de receptie kwamen enkele zusterverenigingen uit omlig gende plaatsen het bestuur persoon lijk complimenteren. Van het hoofd bestuur te Amsterdam was een prach tig bloemstuk met felicitatie binnen gekomen. De dag werd besloten met een plechtig sluitingslof. De weleerw. heer H. van Schie hield de feestpre- dicatie. In gloedvolle bewoordingen schilderde deze de Stille Omgang met zijn verheerlijking van het H. Sacra- mant des Altaars. SASSENHEIM HET GASBEDRIJF 40 JAAR. Heden is het 40 jaar geleden dat een voor onze gemeente belangrijk feit plaats vond. Op die dag ging n.l. het Gasbedrijf functioneren. Het was een hele verbetering, de olielampen, die steeds walmden, verdwènen, de huiskamers werden verlicht met gas gloeilicht, dat op zijn beurt echter de plaats moest afstaan aan de electrici teit. Wat gebleven is, is het gastoe- stel en de fornuizen, die de kolenfor- nuizen vervingen en steeds met een gelijkmatige warmte zorgen voor het bereiden der spijzen. Het was geen wonder dat de groei van het bedrijf, gelijke tred hield met de uitbreiding van onze gemeente. Hier volgen enkele cijfers die dit de monstreren: Voor 40 jaar waren er 100 aansluitingen, thans 1350. De eer ste 3 maanden van het bestaan werd er 2000 M3. gas verbruikt, het daarop volgende jaar 1908 105.000 M3. Als de oorlogstoestand in 1944 de gasfa- bricage niet had stopgezet, zou dit een topprestatie geleverd hebben van 1.000.000 M3. Thans zijn we gebonden aan de rantsoenering en kan het bedrijf zich niet ten volle ontplooien. De lengte van het buizennet was 3 K.M., thans 17 K.M. Dat er winst gemaakt werd, be hoeft geen betoog, al leverden de oor logsjaren een verlies op van rond ƒ30.000, wat wel schril afsteekt met de goede jaren. Was de gemeente Lei den gedurende 30 jaren de leverancier van het gas, later werd de gemeente Lisse het, die ons tegen kostprijs le vert. Was het vroeger een afzonderlijk bedrijf thans is het ondergebracht bij de gemeentebedrijven, waaronder ressorteren het water, het grond- en het woningbedrijf en de zweminrich ting. Van gemeentebedrijven is direc teur de heer C. J. Hubers, die in 1925 in dienst trad als boekhouder. Het ju bileum zal niet officieel worden her dacht. Collecte. De collecte ten bate van S.A.N.T.O.S. heeft alhier opgebracht 200.—. TER-AAR Ondertrouwd: Pieter Alderden, 30 j. Aalsmeer en Catharina Verzaal 25 jaar. Getrouwd: Johannes Petrus Uijtte- waal 26 j en Maria Margaretha van der Pijl 24 j. Overleden: Johannes Kouwenho- ven 40 j. te Alphen a. d. Rijn; Gerar- dus Lam'bertus Morsink 41 j. te Zwammerdam. VALKENBURG Graven gevallen soldaten. Al hier is opgericht een comité met het doel het onderhoud van de graven Op voorstel van B en W werd z.h.s. besloten te benoemen tot schoon maakster van de o.l. school mej. W. van der Horst, alhier. Hierna kwam het grote agenda punt ter tafel. De aanbesteding van de bouw van acht woningen te Hoognvade. De voorz. geeft even een overzicht van de gang van zaken. Op verzoek zijn een vijftal aannemers Vrijdagmorgen met een prijsopgave verschenen. Hoewel in de inschrijvingsbedragen wel enig verschil bestond, was dit niet zo groot als dit in het algemeen bij openbare aanbestedingen het ge val is. Nadat de voorz. enkele vra gen over de voorwaarden van de uit voering, de duur alsook de omvang daarvan naar genoegen heeft beant woord wordt z.h.s. op voorstel van B en W besloten de bouw op te dra gen aan G. A. Baaten te Leidschen- dam voor de prijs van f 127.910,-. Een ander punt, dat de tongen nog al in beroering bracht was de be noeming van een adviescommissie voor de woonruimtewet 1947. Ver schillende personen, aldus de voorz. zijn gevraagd of zij zich een even tuele benoeming zouden willen laten welgevallen, maar de goeden niet te na gesproken, bestond hiervoor niet bijzonder veel interesse, vooral in Woubrugge niet. Zeker is het geen benijdenswaardig baantje maar hier werd toch een mogelijkheid gescha pen, dat de inwoners zelf aan dit moeilijke probleem een oplossing zouden kunnen voorstellen Als het niet goed wordt gedaan is de critiek meestal overvloedig maar ook hier geldt het gezegde: de beste stuurlui staan aan wal. Na uitvoerige discussie werd be sloten een commissie te benoemen van tien personen opdat zowel een z.g. kamer voor Woubrugge (5 pers.) als een kamer voor Hoogmade zou der gevallen Nederlandse soldalen, zowel in het buitenland als hier. Burgemeester A. C. de Wilde werd tot voorzitter van het comité be- De andere leden van het comité zijn de heren Jac van der Zwart. M. H. van Stijn, C. van Donk, A. L van Delft en N. de Koning. VOORHOUT Uitreiking Schoenenbonnnen. Aan personen wier T. D. eindigt op het cijfer 1, en die nog beschikken over een inlegvel, waaraan zich de ban 612 bevindt, zal op Vrijdag 10 Oct. a.s. tussen 13 en 15 uur een schoenenbon worden uitgereikt. Te vens worden dan schoenenbonnen uitgereikt aan kinderen, geboren in de maand October van een der jaren 1932 tot en met 1945, alsmede aan kinderen die in de maand December 1946 geboren zijn. Deze uitreiking zal plaats vinden: Maandag 20 Oct. van 9.3012 uur en van 1315 uur; Woensdag 22 Oct. op de zelfde uren. Gerepatrieerden dienen hun extra kaarten af te halen te Noordwijk op Woensdag 5 Nov. van 1416 uur. kunnen worden ingesteld. Op voor stel van B en W werden hiervoor benoemd te Woubrugge de heren T. den Hertog, P. Schraverus, G. Kroes, J. W. Keessen en D. Stoof en te Hoogmade J. Zwetsloot, D. Kwaker- naak, S. J. v. d. Meer, W. J. v. d. Post en A C. Lieverse. Op 17 Oct. a.s. zal de commissie door de bur gemeester worden geinstalleerd. De rondvraag bracht eerst wethou der Bank aan het woord, die een voorziening verzocht voor de meter- put te Hoogmade in de vorm van een doelmatige ophoging van koolas. De voorz. zegde toe een en ander aan de gem. arch, te zullen doorgeven. De heer Zwetsloot brak een lans voor de watervoorziening van Ofwe- gen. Zou aansluiting op het water leidingnet, aldus spr. niet mogelijk zijn en misschien zijn te combineren i met de aanleg van een rijwielpad over de Ruigekade? Dit laatste be twijfelde de voorz. terwijl de mate- rialenpositie een aanleg voorlopig zeer zal bemoeilijken. Hij verzekerde echter, dat deze zaak reeds zijn aan dacht heeft. Ook het branden van de Ruige-kade bracht de heer Zwet sloot onder de aandacht van de voorz., die mededeelde, daarvan nog niets te hebben vernomen. De brand weer zal echter van een en ander op de hoogte gesteld worden en de nodige maatregelen treffen. De heer den Hertog wijst weer eens op de nog zeer onvoldoende straatverlichting in de gemeente met name op de Achterweg en bij Griet huizen, Bulk en M. R. Kroes. De voorz. wijst ook hier weer op het materialenvraagstuk doch verzekert alles in het werk te stellen hier een oplossing te vinden. Op een vraag van de heer Boon of aansluiting op de huisleiding van verschillende percelen niet mogelijk was deelde de Voorz. mede, dat dit om technische redenen niet moge lijk is. De heer Schraverus wijst op de ver nielingen nabij de nieuwe o.l. school en vraagt hierop te willen doen toe zien, hetgeen de voorz. toezegt.. Tenslotte verzoekt wethouder v. d. Eng aandacht voor het bijvegen van grint in het Noordeinde te Hoogmade en het repareren van de wegberm en het aanbrengen van een straat lantaarn in de gevaarlijke bocht na-, bij W. J. v. d. Kroft te Hoogmade. hetgeen de voorz. toezegde aan de arch, te zullen doorgeven. LAATSTE BERICHTEN DRIE NEDERLANDSE MILITAIREN VRIJGELATEN. In aansluiting op het bericht van het Franse persbureau meldt Aneta nog het volgende: De Amerikaanse „Beechcraft" is thans weer naar Pa- meumpeuk teruggkeerd en wordt nog heden met de Nederlandse militairen in Batavia verwacht. Volgens het re publikeinse persbureau Antara zijn de plaatselijke republikeinse autori- 1907 - 15 OCTOBER - 1947 WEER STAAT EEN BEDRIJFSJU BILEUM voor de deur, zij het dan slechts een veertigjarig jubileum, doch het is er een, de moeite van het herdenken toch ook wel waard. Immers, de moderne mens leeft wel heel gemakkelijk. Men zegt wel eens: met een handomdraaien krijg ik dit, of krijg ik dat, doch electriciteit verkrijgt men slechts door het een voudig omdraaien van de „knop van het electrisch licht". Wat vroeger geweest is, kan ieder zich nog realis eren, als hij terugdenkt aan de oor logstijd, toen ook het „knopomdraai en" niets meer gaf. Veertig jaren voorziet de Leidse Electriciteitsfabriek Leiden en verre omgeving van stroom en zo heeft ook deze moderne vinding hier haar nuttig effect gebracht.. Omtrent de geschiedenis van dit veertigjarig bestaan, heeft de direc teur de heer Y. Ykema, ons een en ander verteld, waarvan we hier in korte trekken een relaas geven. De Leidse gemeenteraad besloot in zijn vergadering van 13 October 1904 tot de oprichting van een elec triciteitsfabriek, v/elke op 15 Octo ber, twee jaar later in bedrijf kon worden gesteld. Direct daarop aan sluitend vond een electriciteitsten- toonstelling in de Stadsgehoorzaal plaats. In 1910 werd begonnen met de stroomlevering buiten Leiden. De eerste aangeslopen gemeente was Noordwijk, spoedig gevolgd door vele andere, vooral toen in de eerste wereldoorlog een grote petroleum- nood ontstond. Thans worden 32 ge meenten vanuit de Leidse Centrale voorzien. In 1911 werd voor het eerst stroom geleverd voor tractiedoeleinden, nl. voor de stadstram en de tramlijnen LeidenRijnsburgKatwijkNoord wijk. In 1923 volgde de gele tram LeidenWassenaarDen Haag en in 1924 de blauwe tram LeidenSche- veningen met tenslotte eind 1932 de lyn LeidenHeemstede. In 1911 werd ook een electrisch klokkennet met openbare tijdaanwij zing ingericht, terwijl dit net thans reeds 22 K.M. is met 97 aangesloten klokken, waarvan 29 voor openbare tijdsaanwijzing. Geleidelijk breidde zich het debiet van de fabriek uit en in 1914 volgde de eerste polderbemaling, nl. van de Hazerswoudse Droogmakerij met een oppervlakte van 1880 H.A. Thans zijn niet minder dan 51 polders in het bemalingssysteem aangesloten met een totaio oppervlakte van 180 K.M.2. In hetzelfde jaar volgde ook de oprichting der gem. inrichting voor vuilverbranding, destijds aan gemerkt als ketelhuis der Electrici teitsfabriek. Deze vuilverbranding werd in November 1929 weer stopge zet en geschiedde de vuilafvoer naar de Nieuwkoöpse plassen. Nadat geleidelijk uitbreidingen met machines en ketels hadden plaats gevonden, werd in 1930 uit voering gegeven aan het laatste grote De heer Y. YKEMA. bij de Lichtfabrieken in dienst ge komen als ingénieur op 1 April 1937, trad op als waarnemend directeur vanaf 1 October 1945 en werd met ingang van 1 Febr. 1946 officieel als zodanig benoemd. Onder zijn leiding mochten we na het onder houd, dat wij met hem mochten heb ben naar aanleiding van dit veertig jarig jubileum, een rondgang door het interessante bedrijf maken, waarbij hij ons alle onderdelen van het mystiek bedrijf liet zien, het Ste delijk Electriciteitsbedrijf, het enige in den lande, dat de naam stedelijk mag dragen, omdat het bestond voor dat de gemeentewet zulks veran derde. uitbreidingsplan de<r "centrale, om vattende bijplaatsing van een twee tal grote stoomketels en een tweede 12 000 K.W. turbogenerator, gepaard gaande met uitbreiding der gebou wen. Ook werd een nieuw 10 KV (10.000 Volt) schakelhuis, berekend op een totaalvermogen van 50.000 KW, gebouwd. Was het turbinever mogen bij de oprichting 667 KW, thans bedraagt dit 35.200 KW. Maxi male belasting is thans 20.000 KW. In 1924 werden twee gelijkrichters, elk van 600 KW., bijgeplaatst, nodig voor de uitbreiding van de gelijk stroomlevering aan de tramlijnen. Tezamen met de reeds aanwezige motorgeneratoren was het gelijk stroomvermogen daardoor 2250 KW geworden. In datzelfde jaar ving ook de stroomlevering aan -nabijgelegen in dustriële ondernemingen aan. Aldus ingericht werd de capaci teit steeds meer opgevoerd en de reclame voor het gebruik van elec triciteit nam steeds meer toe. waar toe de in 1930 gehouden electrici- teitstentoonsteslling in de Stadsge hoorzaal mede niet weinig bijdroeg. In 19301931 werd gewerkt aan de oprichting in de Cobetstraat van een groot onderstation ter verbetering van de stroomvoorziening in het Zuid-Oostelijk stadsdeel en in eerst genoemd jaar werd een nieuwe tak van bedrijf opgericht in de vorm van het gemeentelijk radiodistributiebe drijf, dat in 1941 gedwongen werd overgedragen aan de PTT. Een grote verbetering was de op name van het productiebedrijf in de NV. Electriciteitsbedrijf Zuid-Hol land in 1941, als gevolg van de tot standgekomen overeenkomst tussen de provincie Zuid-Holland, de gemeen ten Delft, Dordrecht, Gouda. Den Haag, Leiden en Rotterdam inzake de gemeenschappelijke opwekking van Electrische energie en het tot dat doel oprichten van een naamlo ze vennootschap. Op 1 April 1943 be gon te Leiden de opwekking van elec triciteit in collectief verband der E. Z. H. centrales. In 19421943 vond de bouw plaats van het 150 KV (150.000 Volt) sta tion der E. Z. H. ien van de koppel- lijn tussen der Haag en Leiden, die in Maart 1943 in bedrijf kwam. De oorlogstijd goed doorgekomen. De Leidse electriciteitsfabriek is de oorlog goed doorgekomen. Er werd geen schade door oorlogshandelingen ondervonden en het bedrijf ontkwam aan vernieling door de bezetters. Na „Dolle Dinsdag" \yerden uit voor zorg wel enkele zeer belangrijke on derdelen uit de meeste turbogenera toren verwijderd or weggevoerd, doch na de bevrijding kwamen die weer onbeschadigd terug. Als gevolg hier van was de centrale dan ook enkele dagen na de bevrijding weer geheel bedrijfsvaardig en kon reeds op 7 Mei 1945 met behulp van „onderge doken'' kolen weer een bescheiden begin worden gemaakt met de stroomlevering aan de meest vitale bedrijven in het verzorgingsgebied, allereerst aan de poldergemalen in de inundatiegebieden. Stroomlevering en rantsoenering. De stroomlevering aan particuh'e- was „op hoog bevél" in Nov. 1944 gestaakt, terwijl op 11 April 1945 algehele stopzetting was gevolgd. De rantsoenering ingevoerd in December 1945, geldt helaas nog steeds, zij het dan vooral voor de industrie in verminderde mate, maar het is voorlopig nog niet te zeggen, wanneer wij hiervan geheel verlost zullen zijn. De productie der fabriek bedroeg in het jaar 1908 508.000 kWh., ter wijl zij voor dit jaar is te schatten op 72 millioen kWh. In de 40 jaren, die voorbijgingen werd totaal opgewekt 1 1/4 milliard kWh. en het brandstoffenverbruik in die pe riode bedroeg 1.000.000 ton. De electriciteitsfabriek begon met een hoogspanningsnet van 11.5 KM. en een laagspanningsnet van 16.1 KM Thans ziin de cijfers resp. 437 en 433 KM. Tellen we hierbij nog de lengte van de netten in de buitengemeen ten met eigen distributie, t.w. 630 KM., dan betekent dit een totale lengte van 1500 KM. kabel, waar over Leidse stroom wordt geleverd, hetgeen een afstand is van Amster dam tot Belgrado. De oppervlakte Van het totale strpomleveringsgebied. omvattende Leiden en 32 omliggende gemeenten, is 627 KM2 of wel ruim een vijfde deel van Zuid-Holland; practisch het deel benoorden de lijn Den Haag Gouda. Het aantal aansluitingen in de 16 gemeenten. waarin de stroom rechtstreeks aan de aangeslotenen wordt .geleverd, bedraagt 31.2000: daarbij komen nog 30.3000 aansluitin gen in de engros-gemeenten met eigen distributiebedrijf. Zo is de Leidse electriciteitsfabriek in die veertig jaren uitgegroeid tot een centraal punt, van waaruit niet alleen Leiden, maar ook een groot deel van de provincie Zu;d-Holland van stroom wordt voorzien. De fabriek werd begonnen met 15 man personeel, thans zijn er bij het productiebedrijf 57 personen werkzaam en bij het instaPatlebedrijf 87. Voorts zijn er ruim 200 ambte naren en werklieden, welke bij het gas- en electriciteitsbedrijf zijn be trokken Van het personeel bij de oprich ting is thans alleen nog in dienst de tegenwoordige bedrijfschef, de heer A. J. Stark, terwijl daarbij ook nog genoemd kan wórden de heer C. J. M. van Oerle, die als chef van het kabelnet een paar maanden gele den de dienst met pensioen heeft verlaten. Eenvoudige herdenking. NatuuNijk moet dit jubileum wor den herdacht, doch de herdenking zal een zo bescheiden mogelijk ka rakter hebben. Vrijdag 10 October zal er voor het personeel een feestavond wor den gehouden in de Stadsgehoorzaal, terwijl op 15 October, des middags van 35 uur in café-rest. „In den Vergulden Turk" een receptie zal worden gehouden. Ieder, die komen wil om de directie te complimente ren, is welkom. WEERSVERWACHTING WEINIG VERANDERING. g g Vannacht en morgenochtend g g weer op vele plaatsen nevel of g g mist. Overigens droog wee.- met o enkele overdrijvende wolken- o 5 velden in de hogere niveaux. g Veranderlijke wind. Weinig ver- g andering van temperatuur. g oooooooooooooooooooooooooooooooooo teiten te Pameumpeuk reeds ge- instrueerd. In de mededeling van de republikeinse regering wordt cate gorisch verklaart, dat de „Bech- craft" boven republikeins gebied vloog, hetwelk in tegenstelling tot de Nederlandse beweringen nog steeds volkomen onder controle van de republiek staat. Voorts verklaarde de republikeinse regering, dat de gedwongen landing van de „Beechcraft" duidelijk heeft bewezen, dat de Nederlandse troe pen op het huidige ogenblik slechts een aantal steden en hoofdwegen alsmede verschillende geïsoleerde ge bieden bezetten. Tevens verklaarde zij, dat nu wel bewezen is, dat deze gebieden onder republikeinse con trole staan en de bevolking de repu blikeinse regering als het enige wet tige gezag erkent. De vrijlating van de Nederlandse militairen wordt gemotiveerd „als een tegemoetkoming aan het verzoek van captain MacCallum die giste ren uit Pameumpeuk met zijn „Beech craft" naar Djogja ging zodat hij zijn consulaire taak kan vervullen." (Berichten reeds geplaatst in een ge deelte onzer vorige oplage). SCHEPEN. POSITIE NEDERL. PASSAGIERS- Delftdiik, VancouverRotterdam, 4 Oct. te San Francisco. Duivendijk, RotterdamVancou ver, 4 Oct. te Los Angelos. Indrapbera, RotterdamJava, pass. 4 Oct. Guardafui. Kota Agoeng, JavaRotterdam, pass. 5 Oct. 23.40 Dover, wordt 6 Oc tober 13.00 uur aan de Hoek van Holland verwacht. Noordam 6 Oct. van New York te Rotterdam. Volendam, JavaRotterdam, 4 Oc tober te Suez. VOELEN ZE NATTIGHEID? De republikeinse pers uit zich de laatste tijd zeer onvriendelijk tegen over de V.S. Zo merkt b.v. „Rajat" op, dat men er zich niet over behoeft te verbazen, indien vandaan of mor gen van Amerikaanse zijde wordt verklaard, dat Nederland in de Indo nesische kwestie een zeer progressie ve en democratische houding heeft aangenomen. „Merdeka" erkent Amerika's effi ciency op allerlei gebied, behalve op dat der politiek en diplomatie, terwijl „Berita Indonesia" vreest, dat wan neer de Drielanden-commissie wordt toegestaan haar gang te gaan, de Amerikaanse invloed in Indonesia binnenkort duidelijk voelbaar zal worden. KAM. WEDEROM VIA VOOR- INDIë NAAR BATAVIA. Naar wij vernemen, hebben de re geringen van India en Pakistan we derom toegestaan, dat KLM-vliegtui- gen gebruik maken van de vliegvel den Karachie en Calcutta nadat de vergunning hiertoe sedert be«:n Augustus was ingetrokken. Het ligt in de bedoeling de route Amsterdam Batavia weder over Karachi en Calcutta te leiden, nadat, zoals be kend is, deze route gedurende ruim twee maanden langs Colombo liep. Op het ministerie van buitenlandse zaken had men hierover echter nog geen officiële mededeling van Voor- Indië ontvangen. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN, 6 October. Groente. Bloemkool I f 46—74, idem I 21—63, idem II 13—38, waspeen 12.50—20.—, idem 11/7 8.40, bospeen 1622, gele kool 1013, groene kool 4—12 rocê kool 11—13, selderie 2.50—2.90, peterselie f 1—1.30. kroten 556.50, idem II 3.70—3.80, andijvie I 15 25, idem II f 12155, herebonen 68113, snijbonen 28550, win terpeen 6.306,550, rapen f 511, uien 14—15, sla II 2.10—6.30 TER AAR, 6 Oct. Groente. Kas- siijbonen 6.0013.20, snijbonen 3.405.40, spekbonen 4.505.80, witte pronkers 1.453.75 en stam- princessen 3.10 per 10 kg.; bloem kool 276 cent per stuk; peen 715 cent per bos; sla 1—20 cent per stuk; selderie 3 cent per bos; komkom mers 221 cent en meloenen 18 cent per stuk; andijvie 824 cent, kroten 39 cent, waspeen I 812 cent, tomaten 1638 cent, rode kool 1224 cent, groene kool 8111 cent, savoye kool 814 cent, witte kool 9 cent, uien 720 cent, peren 2021 cent. spinazie 8—36 cent postelein 2029 cent, slavellen 6 cent, sjalot ten 8 cent pey kg. ROELOFARENDSVEEN, 6 Oct. Groente, Tomaten A 1635, idem B 1636, idem C f 1622, kropsla 318. andijvie 1322, bloemkool 2153, groene kool 1016, peen 68 per 100; kassnijbonen f 11.20 14 50, idem stek f 3.405.10 en pronkbonen f 3.10—3.60 per 10 kg. Druiven 9095, aardbeien 2e oogsv. 4963 cent en idem per half pond 7195 cent. Bloemen. Rayonanten: wit 1028 cent, lila 14—34 cent, geel 1736 cent, amber 1532 cent, Stella 13 15 cent, Gold-Flinder 1016 cent, Peter Pan 1442 cent, Faliant 17 48 cent, Ro^-Precose 2552 cent, Bronzen Precose 3555 cent, Douglas 3675 cent, Engels Bruin 2672 cent Sept. Wit 45—62 cent, Wendy 17— 35 cent, Golflinder 33—49 cent, Dah lia's 1870 cent, Herfstastcrs 1018 cent Lelies 59 cent per kelk. Asters 1638 cent, Am. Anjers f 1.001.20, Primula 16—31 cent.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3