RADIO Op korte golf KLEIN NEST DINSDAG 7 OCTOBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 PAROCHIES TE ROTTERDAM. Zoals gisteren gemeld is de hoog- eerw. heer J. H. Niekel, deken van Roterdam. door Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem benoemd tot pastoor der parochie-kerk aan de Westzee dijk te Rotterdam, waar tot nu toe de paters Jezuieten de zielzorg hadden. Hiermede is. een eind gekomen aan het parochie-werk der paters Je zuieten te Rotterdam. Hun parochie aan de Wijnhaven is reeds wegens het grote verloop van het aantal paro chianen in 1929 opgeheven. „Een vrij en zelf-gekozen slot", schrijft de „Maasbode", „voortvloeiende uit 't be sluit terug te keren tot de meer zui vere vormen van toepassing van het ideaal van zelfheiliging door ae hei liging van anderen, vooral door on derwijs en missonering in buitenland, in eigen ld en stad." Deken Niekel had tot nu toe de ver zorging van de belangen der paro chianen von ,St. Laurentius'', voor^ zover deze door het bombardement zijn overgebleven, maar beschikt niet over een eigen kerk. Voor deze paro chianen is nu een deservitor (plaats- verv. pastoor) aangewezen in de per soon van de zeereerw. pater Re demptorist J. v. Gassel, DRONKEN LEIDSE CHAUFFEUR IN DEN HAAG BESCHOTEN. Een 34-jarige Leidenaar, G. v. d. S., maakte gistermiddag de Haagse binnenstad onveilig, door in beschon ken toestand met zijn bestelauto door de straten te slingeren. Een politie agent moest hem met zijn revolver beschieten, daar de woesteling niet wilde stoppen, zelfs niet, toen hij in het Westeinde een dame had aange reden. Later werden auto en bestuur der aangetroffen bij de Maliebaan. S. werd aangehouden en zijn door ko gels getroffen wagen in beslag geno men. BEUROVERZICHT. Hoewel de affaire op de effecten beurs te Amsterdam bij het begin van de week niet omvangrijk was, ging er in enkele fondsensoorten toch nog al wat om, waardoor een cachet van activiteit op de markt wend ge drukt. De stemming was wederom goed prijshoudend, zij het dan ook dat enkele specialiteiten iets lager waren. In Koninklijken ging het kalm toe. De koers schommelde tus sen 449 en 450. Ook de scheepvaart markt was kalm, doch de bekende toonaangevende soorten waren alle iets hoger. De affaire in de verschil lende cultuurfondsen was niet groot, doch ook voor deze papieren bestond een vaste stemming en de koersen waren merendeels iets beter. VIERING EEUWFEEST CONGREGATIE VAN BENNEBROEK. Zaterdag en Zondag is te Benne- broek het eeuwfeest gevierd van de congregatie van de religieuze peni tenten van de derde orde van Sint Franciscus. In de versierde kapel van het moederhuis heeft Mgr. Huibers Zaterdagochtend de pontificale Hoog mis gecelebreerd. Tijdens de Hoogmis hield de bis schop een predicatie over de schoon heid van de kloosterroeping. Vele Zusters waren als vertegenwoordig sters van de 26 andereg huizen der Congregatie bij het feest aanwezig. Ter gelegenheid van het eeuwfeest werd een fraai gedenkboek uitgege ven, geschreven door dr. P. Polman O.F.M. waarvan exemplaren werden aangeboden aan H. M. de Koningin Ihet prinselijk echtpaar en minister president dr. Beel, die allen een sym pathiek gesteld dankschrijven aan de Algemeen Overste zonden, 's Avonds werd het feest besloten met de opvoe ring van een spel van St. Franciscus, geschreven door zuster Sophia Mag- dalena van de St. Antonius ULO- school te Heemstede. VERDELING WEI- EN BOUWLAND Blijkens het statistisch bulletin, is de met akkerbouwgewassen beteelde oppervlakte gedaald van 1.109.674 H.A. in 1946 tot 1.077.559 H.A. in 1947. Daartegenover steeg het grasland van I..192.523 H.A. tot 1.228.179 H.A. en de groenten en fruitbedrijven van 66.522. H.A. tot 74.731 H.A. Bloem- bollenbedrijven bleven nagenoeg het zelfde (6.874 H.A. evenals de bloem kwekerij (1.464 H.A.) en de boom kwekerij (3.336 H.A.). Wat lezers ons schrijven WOENSDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7 00 Nieuws. 8.13 Lichte Morgen klanken. 8.50 Voor de Huisvrouw. 9.00 Kamermuziekprogramma. 10.00 Morgenwijding. 10.35' Gram.pl. 10 45 Romance Sentimentele. 11.00 Non stop-programma. 12.00 Ensemble „Vincentino". 12.30 Weerpraatje. 12.38 Tenoren parade. 13.00 Nieuws. 13-20 The Ramblers. 13.50 Lichte Pia- nosoli. 14.00 De Rode pony. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Hoorspel, „Jelle van Sipke-Froukjes". 15.45 De Regen boog. 16.15 Voor de kinderen. 17.15 Johan Jong. 17.35 Malando en or kest. 18 00 Nieuws. 18.20 Musette-or- kest. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Pia no-duo 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.00 Nieuws. 20.15 Opera programma. 21.15 „De dagen van de je leven", hoorspel. 22.15 Viool met piano- 22.45 In de tuin der poëzie. 23.00 Nieuws. 23.15 Licht avondconcert. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.30 Gram.-platen. 8.00 Nieuws. 8-15 Lied voor het werk. 8.30 Gchtendpotpourri. 9.00 Ochtendbe zoek bij de jonge zieken. 9.35 Klas siek morgenconcert. 10.30 Morgen dienst. 11.25 Populaire orkestwer ken. 11.45 Amati-trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Zang en spel- 14.00 Orgelcon cert. 14.30 Cyclamen in de huiska mer. 15.00 Kamerorkest. 16.00 Popu laire pianoplaten. 16.15 Voor onze jongens en meisjes. 17.45 Het Rijk over zee. 18.00 Het Nederlands Ka merkoor.' 19.00 Nieuws. 19.15 Het nieuws uit Indië. 19.45 Engelse les voor gevorderden. 20.00 Nieuws. 20.15 Het Radio Philharmonisch orkest. 21.45 Een gezellig programma. 22.15 Avondoverdenking. 23.00 Sweelinck kwartet. 23.30 Avondspotpourri. „MARIëNBOSCH". „Mariënbosch" hoe lieflijk klinkt dat woord, hoe verschrikkelijk is dat oord! Een kamp van oud roest. Roestig zijn de plaatijzeren ba rakken, roestig en afgetrapt zijn de resten der dennebomen van wat eens 'n bos was, en geroest is het prikkel draad, dat dit sombere geheel om ringt. Hoe herinnert alles hier aan de wreedste aller tijden, toen we mach teloos de gestapo-slavendrijvers ten prooi waren. En nu drie jaren na de verlos sing van deze pestilentie, is weer dit oord als menselijk verblijf aangewe zen aan honderden uitgewezenen, van huis en haard weggesleept. Vreed zame burgers meest, die het ongeluk hadden een vader, grootvader hebben, in Duitsland geboren. Velen hunner, mischien de meesten hebben Duitsland nooit gezien. Daar zit 'n familie met kinderen en kleinkinderen omdat grootvader 70 jaren geleden verzuimd heeft zijn Nederlanderschap aan te vragen. Grootvader, intussen kinds, mocht vrij, over de vader, de moeder en de kinderen is het proces nog lo pende. Maar toch zijn onmiddellijk na hun wegvoering ook alle meubels Verdwenen. Mochten deze mensen, wat God geve, hun vrijheid terug krijgen, dan vinden ze een leeg huis; tenminste als de twee ontslagen zus jes, die daar op de kale vloer sla pen, dat huis tot dan .kunnen be schermen. En dit alles 2000 jaren nadat Chris tus Zijn Bergrede uitsprak. En machteloos zien wij toe ook nu! En we schamen ons! Alphen a. d. Rijn. L. LEIDS TRIBUNAAL Het Leids Tribunaal deed heidien uitspraak in de volgende zaken: J. Kamsteeg te Oegstgeest, internering voor de tijd van 2 jaar, 9 maanden tot 8 Febr. 1948, ontzetting uit de beide kiesrechten, het bekleden van openbare ambten en verbeurdverkla ring van zijn vermogen zich uitstrek kende tot een beldirag van IC.000. J. H. Otto te Leiden, internering voor de tijd van 2 jaar 6 maanden tot Nov. 1947, ontzetting uit de beide kiesrechten, en het bekleden van openbare ambten. J. Kraneveld te Leiden, internering voor de tijd van 2 jaar, 6 maanden tot 8 Nov. 1947, ontzetting uit de bei de kiesrechten en het bekleder, van openbare ambten. D. Hoek te Katwijk, internering voor de tijd van 3 jaar, 6 maanden tot 4 Dec. 1948, ontzetting uit de bei de kiesrechten, het dienen bij de ge wapende macht en het bekleden van openbare ambten. J. E. J. de Zeeuw te Leidschendam, internering voor de tijd van 3 jaar tot 6 Mei 1948, ontzetting uit de beide kiesrechten en het bekleden van openbare ambten. L. C. Bosman te Ter Aar, interne ring voor de tijd van 3 jaar tot 18 Mei 1948, ontzetting uit de beide kiesrech ten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare ambten. G. van Dam te Oegstgeest ver beurdverklaring van een bedrag van 1500. J. A. J. Kortekaas te Oegstgeest idem 1500. een vrachtauto overreden, terwijl hij de straat zonder uit te kijken over stak. Het knaapje was op slag dood. chauffeur van de vrachtauto, wien overigens geen schuld treft, was niet in het bezit van een rijbewijs. Een omvangrijke zwarte handel in suiker en kunsthoning is te Meppel ontdekt. Er bleken niet minder dan 50 verdachten bij betrokken, hoofd zakelijk vertegenwoordigers, win keliers en bakkers uit Groningen, Overijssel, Friesland en Drente. Tweemaal frambozen. De heer P. G. v. d. Ham te Zegveld bij Woer den heeft voor de tweede maal in dit GEMEENTERAAD VAN LEIDEN. De gemeenteraad van Leiden komt op Maandag 13 October te 2 uur in openbare vergadering bijeen. B. en W. stellen voor: in de „Woonruimtecommissie" een commissie voor advies inzake het gebruik van woonruimte of inkwar tiering te benoemen weth. Jonge- leen als voorzitter en de heren P. C. A. ten Broek, B. Huurman, J. H. Schüller en J. de Jong als leden; aan ir. A. A. Lagaay op zijn verzoek eervol ontslag te verlenen als leraar aan het gymnasium; aan mr. S. seizoen rijpe frambozen van zijn j^ok a]s curator van het gymnasium; lOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO 3 8 lOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO' BINNENLAND. Correspondentie voor de „Oranje" dient uiterlijk op 7, 12, 21 en 23 Oct. gepost te zijn. Wil men de correspon dentie onderweg of dadelijk bij aan komst in Batavia doen uitreiken, dan dient -men deze als luchtpost te be handelen. Correspondentie voor de „Hy dra" dient men uiterlijk 11 Oct. op de bus te doen. Op alle correspondentie- bestemd voor Duitsland behoort op de adres zijde de taal, waarin het schrijven is gesteld, te worden vermeld. Te Overveen is de motorrijder T. tegen een auto gereden, doordat hij voor personen, die op de weg ston den, moest uitwijken. T. was onmid dellijk dood. Een in de auto zittende persoon werd ernstig gewond; de chauffeur bleef ongedeerd. Te IJmuiden is het 8-jarig zoon- struiken geplukt. De vruchten zijn Van uitstekende kwaliteit. Deze maand zullen briefkaarten verschijnen, voorzien van een zegel- afdruk met de beeltenis van H.M. de Koningin in het nieuwe type (Hartz). In verband met onregelmatig heden zijn bij de rijksverkeersinspec tie te Arnhem en Nijmegen enige ar restaties verricht. Twee boerderijen zijn te Bergen cp Zoom afgebrand, een van de land bouwer A. C. en daarna die van zijn buurman U. Te Kruiningen vond men de 19- jarige N. gewond naast de straatweg liggen. De jongen had slechts een kleine wonde aan het hoofd. In het ziekenhuis is hij later aan inwendige verbloedingen overleden. Hij was waarschijnlijk gevallen. BUITENLAND. In de bergen op Madagaskar is een Frans militair vliegtuig neerge stort. 7 personen werden gedood, een werd gewond. Op het schiereiland van Sorren to is een bus met 22 passagiers van een 135 meter hoge helling naar be neden gestort. 8 personen werden ge dood, 11 gewond, 3 zijn vermist. Een poging om Se spoorweg bij Arboga (100 kilmeter van Stock holm) door dynamiet in de lucht te doen vliegen is bijtijds verijdeld. Tengevolge van de ontploffing van een kan petroleum zijn in een voorstad van Lissabon 4 opslagplaat sen van textiel en 7 woonhuizen in de as gelegd. 14 gezinnen zijn dak loos er zijn geen slachtoffers te be treuren. De volgende gebieden zijn offi cieel door de cholera besmet ver klaard het gebied om het Kanaal van Suez, de steden Suez en Ismalia en het gebied van Kalalieli. z Tijdens de gemeenteverkiezingen in Columbia zijn 6 personen gedood. De liberalen behaalden 650 zetels, de conservatieven 150, de communisten geen. aan de Stichting „R.K. Biblio theek" ten behoeve van zijn leeszaal en bibliotheek subsidie te verlenen op de voet van de voorwaarden be treffende subsidiëring van Rijkswege van openbare leeszalen en bibliothe ken, onder voorwaarde: lo. dat ook het Rijk, overeenkomstig evenbedoel- c!e voorwaarden aan de Stichting sub sidie toekent; 2o. dat het door de Stichting alsnog aan te vragen pro vinciale subsidie in mindering komt op het bedrag van het gemeentelijke subsidie; 3o. dat het subsidie wordt toegekend met ipgang van de dag, waarop het Rijkssubsidie ingaat (het geen niet eerder kan zijn dan met het jaar 1949). Het jaarlijks subsidie van de gemeente zal dan bedragen f 7.352. voor de directeur van de Reini- gings- en Ontsmettingsdienst en de directie van Gemeentewerken een personen-auto aan te schaffen, kosten komen ten laste van de Reini- gings- en Ontsmettingsdienst. Voor het gebruik van de auto door de dienst van Gemeentewerken zal door deze dienst een nader te bepalen vergoeding van de Reinigings- en Ontsmettingsdienst worden betaald, voor het normaal onderhoud van walmuren 10.000 meer uit te trek ken dan geraamd was 24000 wordt f34.000). Er is een grote achterstand in te halen tengevolge van de oorlog, strenge winters en materialen-positie. zand aan te kopen in Noordwij- kerhout (21.150 M3.) tot ophoging van aarden banen voor de wegen in plan „Leiden-Noord". De kosten van de aankoop van het zand, afgraving, transport en ophoging worden ge raamd op 87.500. De Zwijnhoornsteeg (tussen de percelen Groenhazengracht 17 en 21) aan het openbaar verkeer te onttrek ken. Er staan slechts.' enkele pakhui zen. de werkinrichting voor blinden uit te breiden tot een Gemeentelijke werkplaats, waarin ook voor andere invaliden gelegenheid wordt geboden arbeid te verrichten. Het komt B. en W. gewenst voor, dat de werkplaats, welke op commerciële basis dient te worden geëxploiteerd, ten einde een LEIDEN NIWIN-COLLECTE. De op 3 October gehouden NIWIN- collecte heeft bijna 5800 gulden opge bracht. TRANSPORTCOLONNE RODE KRUIS. De afdeling Rijnland van het Ne derlandse Rode Kruis stelt zich voor een transportcolonne op te richten. Zij, die van deze colonne lid wen sen te worden kunnen zich vóór 15 October a.s. opgeven bij het secreta- w .riaat van de afdeling: Wijttenbach- tje van de familie van Niero^) door weg 44, Oegstgeest, tel. 20309. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. ülcuiet JCuUefi utauii ïPjceóidetit 67. Wat was er gebeurd met Karei Kwiek? Om niemands geduld op de proef te stellen zal ik meteen zeggen Karei had, toen Signora Constanga haar eerste gil slaakte bij het zien van de vreemde man die door het venster naar binnen gluurde, een an dere richting uitgekeken dan de an deren. Dat was zo zijn gewoonte. Waar velen kijken is gewoonlijk niets te zien, had hij al vaak ervaren. Maar waar niemand iets verwacht, kom je soms voor rare dingen te staan. En dat was het geval dan ook. Achter het raam, juist tegenover dat, waar door de ongure vreemdeling naar bin nen had gekeken, was het gezicht van een knap meisje verschenen. Haar ogen stonden ernstig en sloegen vol bezorgdheid het tafereeltje in de woonkamer van Signor Alfonso gade. Daarop verwijderde zij zich snel en vlak aohter haar was Karei Kwiek op zijn tenen naar buiten geslopen en zag nu, verscholen achter een zand- hoopje, geholpen door het licht van de maan, hoe het meisje nog even aarzelend het huis bekeek en lang zaam wegliep in de richting van 'n nieuwe personen auto, met een vast beraden trek op haar gezicht. Daar moet ik meer van weten, dacht Ka- rel en terwijl het meisje de motor inschakelde, stapte hij zonid'er enig geruis te maken, achter haar de wa gen in. Het eerste van deze serie abonne mentsconcerten is een succes geweest, Vol aandacht was men voor de vier kwintetten voor blaasinstrumenten, het trio en het werk voor vier hout blazers, door het Concertgebouw blaasquintet uitgevoerd. De heren Barwahser, fluit; Haakon Stotijn, ho bo; Bram de Wilde, clarinet, de Klerk fagot en Bos, hoorn, zijn meesters op hun instrumenten en hoe bewonde- renswaard en nagenoeg ideaal het sa menspel en de muzikale opvatting is, men heeft het kunnen horen eerst in een „quintet" van Danzin, dat als werk niet het mooiste van het pro gramma was, maar waarvan de uit voering op hoog muzikaal pijl stond. Het „Trio" voor fluit, hobo en fagot van Röntgen lijkt wel geïnspireerd door vogelgefluit en geluiden in de natuur, blijde en opgewekt. Het ging in stijgende lijn want „Kleine Kam mermusik für fünf Blaser" van Hin demith was met Mozart welhaast het mooiste van de avond. Met veel lief de werd het interessante werk ge speeld en fraaie klankcombinaties en rhythmische effecten werden bereikt, grandios en boeiend; alle vijf in hun grootste kracht. Jan Koetsier experi menteert "hier en daar met klanken in zijn eenvoudig Divertimento, maar komt tot een charmant geheel. Ook Henri van Praag heeft in zijn „drie schetsen" voor vier houtblazers boeiende invallen en interessante pas sages. Ten slotte een „Divertimento" voor de vijf instrumenten van Mozart, de componist, die nog nooit de aan dacht heeft verloren, omdat hij zijn muzikale gedachte zo kernachtig sa menvat, welke zo gelukkig makend aan doet. Licht en transparant en vol maakt ingespeeld, kreeg het werk een nobele, zonnige interpretatie. Het Concertgebouwquintet heeft voortreffelijk gespeeld, en aan pu blieke d/ankbaarheid heeft het niet ontbroken. J. Kortmann. duidelijk inzicht in de resultaten van die exploitatie te verkrijgen en daar door het streven naar een zo groot mogelijke efficiency in die exploitatie e gevorderen, als een afzonderlijk „bedrijf" van de gemeente wordt be heerd. De werkplaats zal daartoe moeten worden aangewezen als tak van dienst in de zin van artikel 252 van de gemeentewet. Voor de verbou wing wordt een bedrag van f 6000. aangevraagd. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op het verzoek van de Stichting R.K. Ambachtsschool „Don Bosco" om wenselijkheid en noodza kelijkheid van een Kath. Ambachts school te Leiden als streekbelang te willen erkennen en verklaren en me dewerking te verlenen tot oprichting van zulk een school. De argumenten, door de Stichting voor inwilliging van haar verzoek aangevoerd, komen hierop neer, dat de alhier gevestigde ambachtsschool nu reeds niet alle leerlingen, voor wie plaatsing wordt gevraagd, zou kunnen opnemen en dat dit gebrek aan plaatsruimte nog groter zal worden door de te verwachten verdere in dustrialisatie van ons land; verder voert de Stichting aan, dat een am bachtsschool ook als opvoedingsinsti tuut een hulporgaan is van het gezin en dat dus de katholieke ouders over eenkomstig hun principes en gods dienstige overtuiging rechtmatig wensen een katholieke ambachts school, ook als voortzetting van het R K. lager onderwijs. B. en W. schrijven, dat de aanvrage in deze tijd, waarin de financiële toe stand der gemeente zo moeilijk is, buitengewoon ongelegen komt. Wat betreft de vraag, of in de naaste toekomst uitbreiding van am bachtsschoolruimte noodzakelijk is te achten, is het college van B. en W. niet eenstemmig. De meerderheid is van oordeel, dat op het ogenblik voldoende gegevens ontbreken om tot een bevestigend antwoord op deze vraag te komen. Zij wijst er daarbij op, dat de leer ling-bezetting van de bestaande am bachtsschool nog met 10% kan wor den opgevoerd en dat sedert de op heffing van het 8e leerjaar de animo voor het ambachts-onderwijs is afge nomen (in 1947 waren er 441 aanmel dingen, in 1946 daarentegen 624). Ook meent zij te moeten afwachten, of de voorkeur, welke thans gegeven wordt een opleiding in het metaal vak, in de naaste toekomst zal blijven bestaan, terwijl er bovendien een ambachtsschool komt te Katwijk en er plannen bestaan voor zulk een school te Alphen. De meerderheid van B. en W., van^mening dat omtrent de vermoedelijke loop van het schoolbe zoek nog geen gefundeerde gevolg trekkingen zijn te maken, acht het 't meest juiste de beslissing op het. ver zoek thans niet te nemen en dit op nieuw onder de ogen te zien in 1949. De minderheid daarentegen is van mening, dat het verzoek moet worden ingewilligd. Zij wijst op het grote ge brek aan vakbekwame werklieden, waarin de ambachtsschool, welke nog slechts zeer beperkte plaatsingsmoge- lijkheid heeft, moet voorzien, en is van oordeel, dat de h.i. thans reeds bestaande behoefte aan een tweede school èn door de voortgezette in dustrialisatie van ons land èn doordat land- en tuinbouw steeds minder werkkrachten trekken, in de naaste toekomst steeds groter zal worden. Zij wijst in dit verband op het zeer grote aantal afwijzingen van verzoe ken om toelating tot de bestaande school in de laatste jaren, een ver schijnsel, 'dat zij uit sociaal oogpunt niet verantwoord acht. Wat de plannen tot stichting van ambachtsscholen te Katwijk en Al phen betreft, meent zij, dat juist die plannen voor Leiden een stimulans moeten zijn om niet te wachten tot die, of andere, gemeenten Leiden zijn voorgegaan. R. K. Dames Zwemclub „De Golf brekers". De leden wordt mede gedeeld, dat het club-zwemmen niet is op Dinsdag 9 October, maar op Vrijdag 10 October van 7 tot 8 uur. Zij, die op deze avond verhinderd zijn, kunnen een uur naar keuze ne men om te gaan zwemmen. Op de convocatie voor de Bak- kersgezellenvergadering staat abusie velijk 9 Oct.; dit moet zijn Dinsdag 7 Oct. in het gebouw Christ. Soc. Bel., Oude Singel 236. Deze oproep geldt ook voor de ongeorganiseerde R.K. brood-, banket- en choc.- en sui kerbewerkers. Het bestuur twijfelt er niet aan of al de leden van de afd. zullen gehoor geven aan deze oproep ter vergadering. ROMAN VAN CHARLES GAR VICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 21) V w* „Niet? Dat spijt me, maar je hebt gelijk", zei Nay lor. „Ik gebruik 't ook zelden. Thee is mijn lievelingsdrank. Ik werk alleen op thee. Je bent er 's morgens nooit katterig was en 't beneemt je nooit de lust om te wer ken, zoals die afschuwelijke Schotse specialiteit. Thee geeft de beste in spiraties aan een man en is de beste troost voor de vrouwen. Wil je thee? Ik zet 's morgens een grote pot en lurk er de hele dag van. Wacht ik zal even verse voor je zetten. Niet te sterk, want jij drinkt zeker aftrek sel van havermout, is het niet; ten minste ik heb wel eens gehoord, dal machinemensen dat gewoonlijk doen." „Ja, dat is zo", antwoordde Daan vriendelijk, „tenminste als wij wer ken." t Is eten en drinken zeggen ze. Maar voor mijn vak is thee het bes te", orakelde Naylor. „Een interessant beroep lijktmij het uwe", zei Daan, die bijzonder met de nieuwe huurder was ingeno men. „Interessant!" echo'de Naylor. „Er bestaat, de hemel zij dank, gen inte ressanter. Indien ik je staaltjes van mijn ondervinding moest vertellen, dan zouden de haren van je stoere kop ten berge rijzen als van een ste kelvarken in nood." „U schijnt het „Je als 't je blieft.... dat is af spraak", verbeterde Naylor. „Jou schijnt het niet veel kwaad te doen en je vrolijkheid heeft er schijn baar ook niet onder te lijden." Naylor lachte: „Beste vriend, ik ben gezond en vrolijk geboren en er is niets, dat mijn heumeur kan beder ven. Ik ben een tweede Mark Ta- pley. Temperament, weet je: je hebt het, of je krijgt het nooit, 't Is net als met leelijk rood haar of een kok kert van een neus; je hebt er een he kel aan, maar je zit er aan vast: Ik heb voortdurend met het gebrek te kampen, niets, maar dan ook niets, au sérieux te nemen. Stuur mij bij een moordenaar of naar een begrafenis; hoe uitvoerig en correct ik mijn ver slag ook moge schrijven, altijd komt die fatale humor er bij, hetgeen na tuurlijk voor de ernstige lezers, die iets plechtigs verwachten, zeer te leurstellend is." „Humor is een kostbare gave", ver klaarde Daan. Iemand die het publiek kan laten lachen...." „Ja, ja, dat weet ik", viel Naylor hem in de rede. „Kijk maar eens naar de humoristen van de revue's die avond aan avond honderden mensen doen brullen. Mijn tijd is nog niet gekomen. Voor die dingen moet je niet bij de „Evening Bugle" zijn. Daar zijn ze veel te ernstig. Als je daar een aardigheidje uithaalt, wordt je uitgescholden, genegeerd of gewaar schuwd en maar hoogst zelden krijg je een goedkeurend woord, om van lof maar te zwijgen. Er is weinig plaats voor humor in onze kolom men. Maar ik zal mettertijd mijn kans wel krijgen; inmiddels verdien ik juist genoeg om te eten, te roken en behoorlijk te kleden." „Ik zou graag iets van je lezen." „Ja, ja, het gewone praatje", zei Naylor met een knikje grinnekend „Dat zeggen ze overal. Laatst was ik op een avondje en daar werd ik als Mr. Taylor ze hebben altijd last met mijin naam aan een aardig meisje voorgesteld: je weet wel, de bekende schrijver, niet waar, Mary? Het meisje schonk mij een belang stellende blik uit haar vloeibare ogen; tussen haakjes, ze noemen ogen tegenwoordig vloeibaar, ofschoon ik het een twijfelachtig compliment voor ogen vind; jij zeker ook, niet? Waar was ik ook weer gebleven? O ja, dat meisje; ja, ze keek me zoo naief on schuldig aan, als je van 'n twintig jarige maar verwachten kan. Blo zend beweerde ze, dat ze geloofde, al mijn boeken gelezen te hebben en dat ze ze erg mooi vond! Nu moet je weten, dat ik mij slechts beschul digen kan, van driemaal zo iets be dreven te hebben, Ik vroeg haar welk van mijn boeken haar lieve lingslectuur was en het aardige meisje noemde met een allerliefste glimlachje, de titel van een boek, dat door iemand was geschreven, wiens naanr in klank iets op de mijne leek!" „Wat zei je?" vroeg Daan die zich kostelijk amuseerde. „Ik zei heel ernstig, dat het 't beste boek was, dat ik ooit had ge schreven, of zou schrijven en zij keek zo vergenoegd als een aap, die een klontje suiker krijgt. Maar ik zal je toch iets van mij laten lezen, op gevaar af, dat je een minder goe de opinie over mij krijgt. Mooie ka mers hier," zei hij, terwijl hij z'n pijp opnieuw stopte „en te oordelen naar het heerlijke middagmaal, dat mij is opgediend, moet juffrouw Nor ton een geboren kokkin zijn. Ik hoop m'ij zo te gedragen, dat zij mij niet te luidruchtig vindt. Als ik alleen ben, is daarvoor geen bezwaar, maar zo nu en dan komt er wel eens een vriend bij mij oplopen en zij zijn geen van allen suffers. Maar als ze te druk naar je zin worden, kom je maar even naar boven, om je stem te laten horen en je figuur te laten zien. Ik denk, dat dat wel voldoen de zal zijn," grinnikte hij, terwijl hij Daans reuzengestalte mat. Toen Daan opstond nam Naylor een sigaret uit een doosje op de schoorsteenmantel. „Zeg Norton, de vorige huurder moet wel een rijke kerel geweest zijn; in* ieder geval permiteert hij zich op 't gebied van sigaretten een verfijnde luxe. Dit zijn overheer lijke hoor en zeldzame ook! Ik wist niet. dat ze in Londen te koop wa ren". „0 neen?" zei Daan „Ze zijn niet van mij; ik rook nooit sigaretten." „Ik ook bijna nooit. Deze kom'en uit Oost-Europa. Ik weet dat, omdat een lid van onze club „de Nijve- ren", zo genaamd, omdat de meesten van ons de grootste nietsdoeners zijn die er bestaan er een partijtje van mee bracht. Hij is een oorlogs correspondent en heet Furber. Nooit van hem gehoord? Neen dat zal wel niet! De besten van ons, journalisten zijn geboren, om onbekend bij het grote publiek te blijven. Het is een leuke kleine club zonder enige luxe en zij onderscheidt zich door haar bijzonder gemis aan smaak of vor men. Reuze eigenaardig gezelschap bij ons. Ga er morgenavond eens met m'ij heen; ik zou het heel gezellig vinden. Doe je het?" De avond daaraanvolgend gingen de twee jonge mannen een vrij saai uitziend huis binnen, dat in een straat ten Noorden van het strand gelegen was Maar de saaiheid be trof alleen het uiterlijke van het ge bouw, want toen Naylor z'n vriend voorging door een nauwe gang en aan het einde een deur open deed, bleek het inwendige van het huis levendig genoeg. Een geroezemoes van stemmen, lachen en zingen klonk hem uit het clublokaal tege moet. Het was een lange zaal. met een laag plafond, sober gemeubi leerd en de grond met zaagsel be dekt. De wit gestucadoorde muren waren versierd met schetsen, die er met punaises tegen bevestigd waren. (Wordt vervo'gd).

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2