3)e Cctebe De zedelijkheid in de zwem-inrichtingen Om n zetel in de Veiligheidsraad PASTOOR S. SMITZ O.F.M. m De overstroming in de Pendsjaab WOENSDAG 1 OCTOBER 1947 Bureaux Papengracht 32. Giro 103003. Telef. Administratie, Advertenties 20826 Redactie 20015, Directie, drukkerij ei abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 38e JAARGANG No. 11203 Abonnementsprijs f 0.30 per week, f 1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal. Franco per post 4.65. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden 1.50. TWEEDE KAMER Gescheiden zwemmen moet overal mogelijk zijn De Tweede Kamer heeft de mid dag- en een gedeelte van de avond zitting gewijd aan de herverkaveling en sanering van het eiland Walche ren. Het wetsontwerp dienaangaan de werd ten slotte z. h. st. aanvaard. Daarna kwam in behandeling het wetsontwerp „Bepalingen ter voor koming van gevaren voor de gezond heid en het leven in verband met het gebruik van zweminrichtingen" (Zweminrichtingenwet 1947). De heer Stokman (K.V.P.) ver klaart de strekking van het ontwerp toe te juichen, maar hij mist erin een maatregel tot bescherming van de openbare zeden. Is het juist, vraagt hij, alleen op de hygiënische aspecten te letten en de ogen te sluiten voor de morele as pecten. Spr. schetst de taak der overheid ten aanzien van de morele orde; deze taak der overhad mag niet overschat worden, mas k niet onderschat. Als in de zwembaden en zonnebaden aanstoot gegeven wordt, dienen de zedelijke normen beschermd te wor den door overheidsmaatregelen. Er zijn -ook andere euvelen, die in deze wet niet zijn te remedieren. Ten deze vraagt hij de minister aandacht te wijden aan de gesties der gemeen tebesturen en ter zake contact op te nemen met zijn ambtgenoot van Bin nenlandse Zaken. Spr. betoogt, dat een regeling door de gemeenteraad te verkiezen is bo ven een regeling door de wet. De heer Fokkema (A.-R.) verklaart zich met het ontwerp te kunnen ver enigen. Hij is van oordeel, dat de be scherming der openbare zedelijkheid niet aan de gemeentebesturen dient te worden overgelaten. Deze zaak is van even grote importantie als de volksgezondheid. De heer Schoonenberg (C.P.N.) juicht het ontwerp toe. Hij vindt het juist, dat de zorg voor de openbare, orde aan de gemeentebesturen is toe vertrouwd. De heer Thomassen (P. v. d. A.) ver klaart, dat het ontwerp de hartelijk instemming van zijn fractie heeft. «pr. zegt zich te kunnen voorstel len, dat de heren Stokman en Fokke ma eisen willen opnemen ter bescher ming der openbare zedelijkheid. Dit is z.i. echter vreemd aan het beeld van deze technische wet. De heer Van Dis (S.-G.) betreurt het, dat de regering geen bepaling heeft opgenomen tegen het gemengd zwemmen en gemengd zonnebaden. Voorts zou hij het zwemmen op Zon dag willen verbieden. De heer Korthals (Vrijh.) verklaart, dat zijn fractie zich zeer wel vereni gen kan met de algemene lijn van het ontwerp. Z.i. had men het zuiver technisch moeten houden. Er is geen eenstemmigheid over de vraag hoe Massagraf op vliegveld Twente De rijksidentificatiedienst voor ber ging van lijken te Amersfoort heeft gistermiddag een begin gemaakt met de opgravingen op vliegveld Twente, waar zich volgens verklaringen van de voormalige S.D.-chef van Ensche de een masagraf met 80 a 100 licha men zou bevinden. Hoewel men nog slechts een klein deel heeft opgegra ven van het aangewezen 50 bij 50 me ter metende, terrein, zijn tot dusver reeds 6 lijken gevonden. De aanwe zigheid van meer stoffelijke resten is inmiddels vastgesteld1. PROF. SCHERMERHORN NAAR AMERIKA. „Parool" veneemt, dat prof. Scher- merhorn tegen het einde dezer week waarschijnlijk naar Amerika zal vlie gen voor besprekingen van de lucht- kartering van Indië door de Ameri kaanse karteringsdienst. Hij zal on derweg een kort bezoek aan Londen brengen. Men verwacht, dat hierme de zijn werkzaamheden als adviseur der Regering in Indische aangelegen heden spoedig ten einde zullen zijn. Voor onze jongens in Indië wordt reeds lang aan de komende Kerst ge dacht. Hier ziet men duizenden Ni- win-kerstpakketten, die binnenkort naar Indië verscheept zullen worden. De eerste zending is heden met het s.s. „Aleas" reeds vertrokken. de openbare zedelijkheid moet wor den beveiligd. Z.i. moet geen alge mene, eenzijdige regeling van den Haag uit worden vastgesteld. In dit verband wijst hij op de betekenis der gemeentelijke autonomie. Het vraag stuk der openbare zedelijkheid dient aan de gemeenten te worden over gelaten. De Minister van Sociale Zaken, de heer Drees, wijst vervolgens op het doel van het ontwerp, opmerkend, dat allereerst gemeentebesturen een taak hebben; dat was het uitgangspunt bij dit ontwerp. Als nu onder het oog wordt gezien in hoeverre de overheid een taak heeft ten aanzien van de mo rele orde, dan voelt spr. zich op een terrein dat het zijne niet is. Dat is meer het gebied van de Minister van Justitie en Binnenlandse Zaken. Spr. zegt niet de richting van de heer Van Dis te willen uitgaan. Ten aanzien van enige opmerkin gen wijst hij erop dat als men rege len wil stellen, het onderhavige ont werp dan wel het aangewezene daar voor is. Andere opmerkingen wil hij gaarne overbrengen aan de Minister van Binnenlandse Zaken. Daarna ko men de artikelen aan de orde. De heer Beernink (C.-H.) licht een amendement toe, beogende te voor komen, dat in beroep geoordeeld kan worden over de doelmatigheid van door het gemeentebestuur in het be lang van openbare orde en zedelijk heid gegeven voorschriften. De Minister achte de vrees van de heer Beernink ongegrond. Het amen- dement-Beernink wordt verworpen met 43 tegen 19 stemmen. EEN NIEUW ARTIKEL. De heer Stokman (K.V.P.) stelt voor een nieuw artikel in te voegen, luidende als volgt: 1) In de gemeenten, waarin een zweminrichting bestaat, is de ge meenteraad verplicht ter beveiliging van de openbare zedelijkheid: a) voorschriften te geven met be trekking tot het reserveren van ge schikte tijden voor het gebruikma ken van de zweminrichting door ieder geslacht afzonderlijk; b) maatregelen te treffen om te voorkomen, dat zweminrichtingen aanstoot geven aan de bezoekers *n het publiek in de omgeving. 2) Deze wet laat'Werigens onver kort de bevoegdheid van de gemeen tebesturen om voorschriften te geven nopens zweminrichtingen ter beveili ging van openbare orde en zedelijk heid. Dit amendement toelichtend merkt de heer Stokman o.m, op, dat zijn be zwaar niet zozeer gaat tegen het ge mengd zwemmen, maar het blijft niet bij gemengd Zwemmen, het wordt ook gemengd vèrkeren op oevers, vlotten, enz. Vooral tegen het zonnebaden gaat zijn bezwaar. De bedoeling van het amendement is, dat in verband met de zwemin richtingen, naast de voorzieningen ter bescherming van het leven en de gezondheid, ook de meest noodzake lijke voorzieningen ter bescherming van de openbare zedelijkheid zullen worden getroffen. De meest geëigende weg hiertoe is de raden der gemeenten, waarin zweminrichtingen bestaan of zullen worden opgericht, te verplichten de daartoe nodige voorschriften te ge ven en maatregelen te treffen. De twee onderwerpen van deze voor schriften worden in het amendement aangegeven; de wijze, waarop zij zul len worden uitgewerkt, staat ter be oordeling van die gemeenteraden, wier autonome bevoegdheid ten aan zien van de openbare orde en de ze delijkheid overigens onverkort blijft gehandhaafd. De heer Thomassen (P. v. d. A.) verklaart zich niet met het amende ment te kunnen verenigen. Er liggen eenzijdige opvattingen aan ten grondslag. Hij dient een subamende ment in beogende in punt 1 het woord „beveiliging" te vervangen door „bevordering" en aan punt 1 sub a toe te voegen: „en door beide geslachten te zamen". De heer Schoonenberg (C.P.N.) verklaart geen behoefte te hebben aan het amendement-Stokman. De heer Korthals (Vrijh.) verklaart bezwaar te hebben tegen wat de heer Stokman wil: het opleggen aan het gehele land. Spr. wil de beslis sing overlaten aan de gemeenten, rekening houdend met de grote ver scheidenheid onzer bevolking Het sub-amendement-Thomassen zal spr. steunen. De Minister ontwikkelt practische bezwaren tegen het amendement- Stokman. Hij verzoekt de heer Stok man te overwegen het amendement terug te nemen. Met de minister van Binnenlandse Zaken kan dan nog na der overwogen worden wat op dit gebied gedaan kan worden. De heer Stokman (K.V.P.) ver klaart nog accoord te gaan met het eerste deel van het subamendement Thomassen („beveiliging") vervangen door „bevordering". Tegen het twee de deel er van heeft hij bezwaren. Minister Drecs vraagt andermaal na een uitvoerig betoog, het amen dement terug te nemen. Het sub-amendement-Thomassen wordt verworpen met 35 tegen 25 stemmen. Het amendement-Stokman wordt vervolgens aangenomen met 35 tegen 26 stemmen. De Minister vraagt schorsing der beraadslagingen om zich nader te kunnen beraden. De voorzitter sluit daarna te half een de vergadering. Hans Fritsohe, die tegelijk i-et dr. Schacht en von Papen te Neurenberg werd vrijgesproken, heeft nu ook er varen, dat deze vrijspraak nog geen vrijheid betekende. Deze vroegere ra dio-commentator van de Nazi-partij is gisteren door een Duits Hof van cassatie tot 9 jaar werkkamp veroor deeld. Voorts mag Fritsche nooit meer voor de radio spreken of in de jour nalistiek werkzaam zijn. Tito's nieuwe orde tegen Mgr. Ukmar Voor het gerechtshof van Pisino (Istrië) is het proces begonnen tegen mgr. Ukmar en pater Tsjek, die er van beschuldigd worden op 25 Aug. ordeverstoringen veroorzaakte te hebben, waarbij pater Boelosjitsj ge dood wend. De twee priesters worden verder beschuldigd van „anti-natio naal optreden" tijdens de bezetting, van agitatie tegen de nieuwe sociale orde in Zuid-Slavië en van het ver spreiden van onjuiste geruchten, met het doel ongeregeldheden uit te lok ken. Voorts zouden de geestelijken een poging gedaan hebben om wan trouwen te zaaien tussen volk en leger. Zoals bekend, werd mgr. Ukmar, tijdens het toedienen van het H. Vormsel in een stadje in Istrië, ern stig gewond door een groep „partisa- nen", die kerk en pastorie binnen drongen. Pater Boelosjitsj, die mgr. Ukmar verdedigde, werd gedood. LIET AANTAL LEDEN der Verenigde Volkeren is thans gestegen tot 57 door de toelating van Pakistan en Jemen. Vervolgens werden Argentinië en Canada door de UNO-Assemblée tot niet-permanente leden van de Veiligheidsraad gekozen. Beide landen kregen 41 stemmen, meer dan het benodigde tweederde (36 stemmen). Argentinië en Canada zul len twee jaar zitting hebben in de Raad. Oekraïne of India Over de verkiezing van een derde lid van de Veiligheidsraad ontspon zich een felle strijd. Tsjechoslowakije, dat sterk favoriet was, werd onmid dellijk uitgeschakeld, daar de Oekraïne 33 en India 29 stemmen verwierf. Daar geen van beide de noodzakelijke meerderheid van twee derde verkreeg, was een* tweede stemming nodig. Deze leverde de Oekraïne 29 stemmen en India 24 stemmen op. Nu ook ditmaal geen van beide 36 stemmen op zich wist te verenigen, werd besloten ten derde male te stemmen. Naar verluidt, zou den de Verenigde Staten en Groot- Brittannië vóór India gestemd heb ben. Ook de derde stemming bracht geen uitkomst, evenmin als de vierde en vijfde. Om halftwaalf werd be sloten, voor de zesde en laatste maal te stemmen. Ook thans werd geen beslssing verkregen, zodat de zitting verdaagd werd. Suiker-oorlog te Verdun Vijfhonderd politieagenten en een regiment soldaten zijn in Verdun drie dagen op de been en enkele uren zelfs op de barricade geweest om de door voer van vierhonderd ton voor Duits land bestemde suiker te beveiligen. Toen de zending suiker afkom stig. uit de Verenigde Staten en in Frankrijk geraffineerd Verdun zou passeren riep de communistische par tij haar leden op om het convooi tot elke prijs tot staan te brengen. „Werpt barricades op, gebruikt zo no dig uw eigen lichaam als barricade, de suiker mag Verdun niet passeren!" zo luidden de pamfletten. En de ar beiders stroomden bij duizenden de straat op, voor de wegenwacht. De politie moest traangas gebruiken om de demonstranten de baas te blijven, maar het convooi liep vast. Het kon pas verder op de derde dag, toen pantserauto's en jeeps de barricades hadden geruimd en toen een regi ment soldaten de duizendvoudige we genwacht had verdreven. De gehele Franse pers met uitzon dering van de communistische be schrijft de aanval op het suikercon- vooi als een actie der communisten tegen de regering. NEDERLANDSE GEGEVENS UIT INDIë. Volgens officiële Nederlandse ge gevens bedragen de Nederlandse ver liezen op 29 September 6 gesneuvel den en 12 gewonden. Op verschillen de plaatsen werden onze patrouilles beschoten. Op Java en Sumatra wer den groepen van de T.N.I. en terro risten verdreven. Bij Indaroeng in het gebied van Padang werd een z nve ringspatrouille beschoten met auto matische wapens en geweren. TREIN-ONGELUK NABIJ MALANG EIST 25 SLACHTOFFERS. Volgens radio-Djogja werdien 25 personen gedood en 70 ernstig ge wond bij een trein-ongeluk nabij Ma- lang. In verband met de zware be lasting en de stijgende spoorbaan moesten van de trein van Majang naar het Noorden 4 wagons worden afgehaakt. De remmen van de afge haakte wagens bleken echter niet te functionneren en reden dientengevol ge met steeds toenemende snelheid van de heuvel. Twee wagons sloegen hierbij om. De afdelingen van het Indonesische en Chinese Rode Kruis verleenden de eerste hulp. Styles Bridges, de voorzitter der Amerikaanse Senaatscommissie van onderzoek in Europa, heeft Dinsdag medegedeeld, dat de groep, welke momenteel een studiereis door Euro pa maakt, geen toestemming van de Sowj et-regering ontvangen heeft om de Sowjet-Unie binnen te komen, hoe wel als reden van de reis inspectie van de Amerikaanse ambassade te Moskou was opgegeven. Een tweede verzoek om visa, waarin de nadruk op de reden van het bezoek gelegd werd, is eveneens afgewezen. De weigering een visum te ver strekken gold zelfs John Peurifoy, die belast is met de controle van de han delingen van alle Amerikaanse am bassades. Bridges verlangde ee her ziening van de Amerikaanse politiek ten opzichte van de toelating van Sowj et-burgers in Amerika. Meer dan 400 mensen zijn in Oost- Iran door een hevige aardbeving ge dood. Een aantal dorpen in de omge- vihg van de stad Ghaen werd met de grond gelijk gemaakt. Een ooggetuige vergeleek de verwoestingen met die in Hirosjima. Deze aardschokken wa ren de zwaarste sedert 20 jaar in Iran. In de. geteisterde streek heerst groot gebrek aan drinkwater en voedsel. Van alle zijden zijn reddingsploegen naar het gebied van de ramp vertrok ken. Vele personen verkeren nog in levensgevaar en slechts snelle ge neeskundige hulp zal hen nog kun nen redden De ramp gebeurde drie dagen geleden doch, daar alle verbin dingen met de bewoonde wereld ver broken werden werd het onheil van daag pas bekend. De zeereerwaarde heer pastoor S. Smitz O.F.M. te Leiden Naar een schilderij van W. Geraedts Een gouden kloosterjubileum blijft, hoewel het tengevolge van de stij ging van de gemiddelde leeftijd, die de mensen bereiken veel meer voorkomt dan vroeger, toch nog een zéér bijzondere gebeurtenis. Een zeer bijzondere gebeurtenis, niet alleen en niet allereerst omdat het lang niet alle kloosterlingen is gegeven, dit jubi leum te bereiken, maar ook en vooral omdat de jubilaris dan kan terugzien op en God mag danken voor een re ligieus leven van zulk een lange reeks van jaren. De Orde der Minderbroeders, der Franciscanen heeft dan ook in haar ritueel een zeer plechtig ceremonieel, om een gouden jubilaris te eren en diens jubileum te vieren, indien zo staat er in dat ritueel de jubilaris „in vita regulari laudabiliter steterit' (zich in het reguliere leven lofwaar dig heeft gedragen). De gouden jubilaris-, wiens jubi leum wij vandaag willen vermelden, is ongeveer 13 jaar de Herder der parochie van de „Hartebrug" te Lei den. En de parochianen kennen hem als een Herder, die met alle noden van zijn parochianen meeleeft, die al"- len, die hij helpen kan, helpt met raad en daad; die het kerkelijk leven verdiept en verlevendigt met telkens nieuwe en frisse initiatieven. En vóór zijn pastoraat heeft de Jubilaris ver scheidene ambten bekleed: zielzorger voor de Nederlanders in Duitsland, bouwer van een klooster en kerk, De Duitse spoormannen dreigen met staking Een delegatie, welke 120.000 spoor- weglieden van Noord-Rijnland-West- falen vertegenwoordigde, heeft aan de Duitse autoriteiten en de Britse bezettingsautoriteiten een ultimatum overhandigd, waarin de wanorde op het gebied der voedselvoorziening naar voren wordt gebracht en de noodzakelijkheid voor de vakbonden om zelf voor het levensonderhoud van de arbeiders te zorgen. De gede legeerden eisten de invoering van de werkweek van veertig uren en ver betering van de voedselvoorziening van 31 October af. Zij dreigden met staking, indien de eisen niet ingewil ligd zouden worden. Dit is de eerste maal dat de Duitse spoorweglieden met een staking drei gen. In bevoegde Duitse kringen wijst men op de ernst van de situatie, waarin West-Duitsland zich geplaatst zou zien. indien de staking doorgang zou vinden. Duizend vierkante kilometers van de Centraal-Pendsjaab zijn over stroomd door het water van drie bui ten haar oevers getreden rivieren. Te midden van de vernielde, nog niet rij pe oogst, hebben duizenden dorpelin gen uit de omstreken van Lahore hun toevlucht gezocht op daken en ver hogingen. Vele dorpen zijn afgeslo ten en voedsel-zowel als vluchtelin- gen-convooien worden door het mod derige water tegengehouden. Deze nieuwe ramp heeft de moeilijkheden om de vluchtelingen te vervoeren en van voedsel te voorzien zeer vergroot. Grote giedeelten van het laag gelegen Lahore, vlak bij de grens tussen Oost en West-Pendsjaab, zijn overstroomd, terwijl te Teferozepoer de tijdens de onlusten vernielde huizen door water omspoeld worden. De overstromingen over een groot gebied van Noord-India werden Dins dagavond door de onder-commissaris VOORINLEVERINGSBON VOOR BANANEN. In de bonnenlijst van Donderdag a.s. zal voor kinderen tot 5 jaar op nieuw een bon voor 500 gram bana nen bekend worden gemaakt. Aan gezien de verstrekking van bana nen afhankelijk is van allerlei fac toren, die met de transitohandel in dit product samenhangen, is het nood zakelijk, dat ook de nieuwe bon voor een lange periode wordt aangewezen, waarbij dan naar mogelijkheid zal worden gedistribueerd. Voor zover op de op 13 Augustus j.l. aangewezen bon voor bananen nog niet is afgeleverd, zal deze bon voorrang hebben op de nieuwe. te New Delhi, Randdhawa, beschre ven als een onvergelijkelijke ellende, waarbij de recente onlusten in Delhi tot een onbeduidendheid verbleken". Dinsdag werden in het gebied van Delhi 40.000 mensen door de snel stij gende Joema, welke doorgaans een rustige rivier is, bedreigd. Meer dan 100 dorpen in dit gebied zijn over stroomd of door het water geïsoleerd. Vliegtuigen zijn gieóharteerd om voedsel uit te werken voor de vluch tende bevolking. DAT KOSTTE 80.000 TON STEENKOOL. De 13.000 Schotse mijnwerkers, wier staking vorige week een schade post van 80.000 ton steenkool bete kende, zijn heden weer aan het werk gegaan. Zij hebben de verzekering gekre gen, dat hun eisen om loonsverho ging onmiddellijke aandacht zullen hebben. 750 NEDERLANDSE EMIGRANTEN TE MONTREAL AANGEKOMEN. Naar het Canadese blad „The He rald" meldt, is een dezer dagen het Nederlandse schip „Tabinta" te Mon treal aangekomen met het tweede grote transport Nederlandse emigran ten van dit jaar. De 750 emigranten, van wie de oudste 88 jaar en de jongste drie maanden was, hadden tijdens de over tocht ruw weer getroffen, doch zij waren zij de aankomst vol goede moed. gardiaan, kapelaan in al deze func ties heeft hij met grote activiteit zijn vele talenten geschonken aan de hem opgedragen arbeid. Vanmorgen heeft in een kapel van Eerw. Zusters te Oudewater de bo venbedoelde plechtigheid volgens het Franciscaanse ritueel plaats gehad en heeft de zeereerw. pater Suitbertus Smitz daar voor de Provinciaal, de hoogeerw. pater dr Apollinaris v. Leeuwen zijn professie plechtig her nieuwd. Het kan velen onzer lezers verwon deren, dat er eerst nu in ons blad van dit zeer bijzondere jubileum melding wordt gemaakt. Dat is gebeurd vol gens de uitdrukkelijke wens van de jubilaris zelf, wiens verlangen wij moesten respecteren. Nu nog zo kort geleden op een even hartelijke als grootse wijze zijn 12H- jarig pastoraat is gevierd, wilde de jubilaris niet opnieuw de parochie be lasten met een feestviering. Dat het een „belasting" zou zijn geweest, zul len velen willen tegenspreken, maar de bescheidenheid van de jubilaris zag het zo. Een kerkelijke herdenking zal er echter wèl plaats hebben. Zondag a.s. celebreert pastoor Smitz een plechti ge Hoogmis, om 10% uur, om God te danken. En de parochianen zullen met de Jubilaris God danken en Hem vra gen de Herder nog vele levensjaren te schenken. Pastoor Smitz is nog niet oud! Toen wij vanmorgen bij de plechtigheid in de kapel te Oudewa ter den Jubilaris hoorden toewensen de bede van de psalmist „et velut aquilae renova juventutem ejus", „en hernieuw zijn jeugd, een arend ge lijk" en pastoor Smitz zagen, dachten we. O.L. Heer heeft geen wonder no dig, om die bede in vervulling te doen gaan! Vanmiddag is d° Jubilaris- weer uit Oi^ewater in zijn parochie terugge keerd, om naar we vernamen vanavond het plechtig Maria-lof ter opening van de October-maand te ce lebreren een reden te meer voor ae parochianen om in grote getale ter kerke te komen. KARDINAAL FRINGS NAAR NEDERLAND. Naar de „Tijd" verneemt, heeft de Aartsbisschop van Keulen, Z. E. Jo seph Kard. Frings, de uitnodiging van Z E. Joh. Kard. De Jong om op 20 en 21 October een bezoek aan Utrecht te brengen, aanvaard. Z. E. Kardinaal De Jong wenst hiermede zijn bijzondere belangsteL ling te tonen voor de ontwikkeling er. de toestanden in Duitsland en te gelijker tijd bepaalde vraagstukken te bespreken met Kardinaal Frings. Verder wordt ook Voor het Katho liek Genootschap van Geestelijke Vernieuwing de mogelijkheid geopend met Kardinaal Frings- besprekingen te voeren. EEN NIEUWE BISSCHOP VAN NOORD-BULGARIJE. Mgr. Eugenius Bossilkoff. 7 October a.s. zal in de kathedraal van Roustchouk de zeereerw. patet Eugenius a Ss. Corde Jesu van de Ne derlandse Provincie der Paters Pas sion isten tot bisschop geconsacreerd worden van Noord-Bulgarije. KARDINAAL HLOND EIST VRIJHEID VOOR KATHOLIEKEN. In een herderlijke brief, die in alle Poolse kerken is voorgelezen, heeft de primaat van Polen, kardinaal Hlond, geëist, dat alle beperkingen van de vrijheid der Katholieke Kerk zullen worden opgeheven. „Wij willen bevrijd worden van de druk, die op de Katholieken wordt uitgeoefend om lid te worden van politieke partijen, gebaseerd op be ginselen, welke in strijd zijn mej on ze godsdienst" aldus de kardinaal. Te vens keerde kardinaal Hlond zich te gen de perscensuur. Een doMzttje.... Al wie door ootmoed werd herbo ren is van het hemelse geslacht. Vondel.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 1