Kunnen Uw kinderen op school goed mee? Jiwtel Jiwieh ioa*dt fJWeóident D1NSD4G 30 SEPTEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Zo ja? Proficiat ouders De belangstelling voor de school is de laatste decennia wel toegeno men d.w.z. de belangstelling voor de vorderingen, welke de kinderen al dan -iet maken op de school. Deze zijn immers van zo groot belang voor de carrlëre, welke de ouders voor hun kinderen dromen. Helaas kunnen deze dromen echter niet altyd verwezenlijkt v/orden. Er zijn immers ook minder goede en slechte leerlingen. Ja er zijn zelfs leerlingen, die ondanks alles, ja dure bijlessen ten spijt, toch niet meekun nen. Er zijn kinderen, die als analfa beten, of in ieder geval als zeer on volledig ontwikkelden de schoolban ken verlaten. Op het in Juni gehouden Congres voor Onderwijs aan moeilijk lerende kinderen, te Zeist, werd o.a. gewezen op het feit, dat Nederland momen teel 30.000 kinderen telt, die niet in staat zijn het gewoon Lager Onder wijs te volgen. Voor dit soort van kinderen werden de laatste 30 jaar plm. 150 scholen gesticht, J7000 van deze kinderen ontvangen nu het voor hen hoogst noodzakelijke en voor de Maatschappij zo zeer gewen ste onderricht; 13.000 zijn er nog van verstoken. 13.000 Nederlandse kinde ren zitten nog voor spek en bonen, en tot last van de leerkrachten van het gewoon lager onderwijs, op de schoolbanken van de voor hen totaal ongeschikte gewone lagere school. Of, en ook dit komt maar al te veel voor. ze genieten in het geheel geen onderwijs. 13.000 Kinderen groeien nog op tot analfabeten, a-socialen, op de duur staatsgevaarlijken, verzadigd van stelselmatig aangekweekte minder- waardigheids-complezen en worden dan na zeven voor hen eindeloze en kwellende jaren op medogenloze schoolbanken en te midden van vaak nog medogenlozer kameraadjes, over geleverd aan een harde gecompliceer de maatschappij, waar zij in de strijd om het bestaan een hopeloos onge lijke strijd te voeren krijgen. 13.000 Kinderlevens blijven versto ken van een zonnige jeugd, van lief devolle zorg, van echte opvoeding van de meest elementaire kennis van le zen schrijven, rekenen enz. En dat m de eeuw van het kind. Van 13.000 kinderen verzuchten ouders en onderwijzers nog: wat moe ten we met deze kinderen aanvan gen? Voor 13.000 kinderen, die door des kundige zorg voor een groot deel nog een bescheiden plaats in het produc tie-proces konden innemen, wacht nu het preddcaat: waardeloos. 13.000 Toekomstige Nederlandse Staatsburgers zullen over een tiental jaren ten laste komen van do Ge meenschap. 13.000. Waarvan met grote waar schijnlijkheid kan zeggen dat ze op groeien tot paupers, alcoholisten, mis dadigers. Overdreven pessimisme, zult u zeggen. Eenzijdige voorlichting van een dweper? Toch niét waarde lezer, maar nuchtere werkelijkheid. Realiseert u zich even bij deze 13.000 kinderen bevinden zich vol gens een zeer simpel rekensommetje ook zeer vele katholieke kinderen. Wat doen wij hiervoor? De burgemeester van een middel grote stad in Zuid-Holland durfde schrijven: ,,wat geeft het? die kinde ren zien toch het verschil niet tussen een openbare en bizondere schóól". Juist dit soort kinderen. Zorgen kinderen bij uitstek moeten vanaf hun prille jeugd gesteund worden aan alle kanten om hen niet verloren te laten gaan. Juist dezen zijn he., op wien de woorden van de grote Kin dervriend passen: „Wat gij aan de minsten der Mijnen deed. dat hebt gij aan Mij gedaan". Wie behoren dus. het eerste op de bres te staan voor deze zwakbegaaf- den? Wij, Katholieken, die als eerste en grootste gebod hebben te onder houden het gebed van de liefde. Juist deze jonge mensen met hun zeer beperkt bevattingsvermogen, hun onvermogen tot abstract denken, hun uitgesproken materialistische le venshouding, hun sterk driftleven, hun vrijwel ongeremde hartstochten en insticten zijn uitermate geschikt materiaal voor het ten top gevoerde materialisme, nl. het communisme. Maar kom. de vrees mag ons niet aanzetten tot barmhartigheid en me dedogen met deze armzalige schepse len Gods, begaafd) met een onsterfe lijke ziel. Echte liefde, sociaal gevoel, barm hartigheid, daadwerkelijk Christen dom, dat zijn de bronnen, waaruit ge put moet worden, om ook deze kin deren te geven, waaraan zij zo grote behoefte hebben: een waarlijk liefde volle verzorging. In Woerden wordt er van Prote stant-Christelijke zijde geijverd om te komen tot een school en bovendien voert de Partij van de Arbeid ook voor dit district in haar devies: Be vordering van het Buitengewoon On derwijs. Toen echter van Katholieke zijde om subsidie werd gevraagd voor een op te richten Katholieke School voor deze kinderen, stemden deze heren tegen. U ziet dus pogingen werden aange wend om te komen tot een Katho lieke School, met als centrum-gewest Woerden. Anderhalf jaar werd hier voor gewerkt. De levensvatbaarheid van een dergelijke school voor dit district werd over duidelijk aange toond. overlegd werd met de her bezette B.L.O.-School te Utrecht (de ze is voor de gehele provincie Utrecht), gegevens werden verza meld, subsidie aangevraagd en on danks de heren van de Partij van de Arbeid ook toegezegd enz. en?. Maai de bekroning van dit werk: de school kwam er niet. Katholieken van Gouda, Woerden, Bodegraven, Nieuwkoop, Noorden, Kamerik enz. enz.: laat u ook hier weer de kaas van uw brood eten? Hebben we daarvoor gestreden om het recht van bizonder onderwijs om onze kansen zo roekeloos te laten voorbij gaan. Zult u over enkele ja ren geen spijt krijgen, dat u niet ac tiever waart? Katholieke Gemeenteraadsleden. Schoolbesturen, hoofden van scholen, onderwijzers en last not least gij ouders: het is nog niet te laat. maar talm dan niet langer, laat u deze schcne christentaak niet ontnemen en sticht een school voor het geestelijk misdeelde kind. Geldelijke bezwaren behoeven er niet te zijn. Adhesiebetuigingen en e.v. opmer kingen v/orden gaarne in ontvangst genomen door: A. VAN TONGEREN, de Ruyterweg 40, Haarlem. (Vanwegie 'beperkte plaatsruimte is dit artikel, waarop wij gaarne de aan dacht vestigen, ingekort moeten wor den. Réd'. L. Crt.). LEIDEN MEER EENHEID IN HET TAXI BEDRIJF. De Federatie van Huurautobedrij- ven in Nederland, aangesloten bij de Bond voor Bedrijfssautoverkeer in Nederland, belegde gisteravond een vergadering voor de Leidse huur auto-ondernemers, om te komen tot de oprichting van een Leidse afde ling der federatie, waardoor drastisch ingrijpen van de regering in deze voorkomen zou kunnen worden. In zijn openingswoord gewaagde de voorziter der Fed., de heer A. Addriaanse van de toestand in Den Haag, waar alle bedrijven tot één bedrijf gecombineerd moesten wor den, wat tot gevolg zou hebben, dat niet de bedrijfsbelangen, doch de groepsbelangen op de voorgrond tra den, omdat het taxibedrijf alleen maar kan floreren, als het geleid wordt door particulier initiatief en energie. De heer B. Vos, dir. van de B.B.N. stelde het gedrag van de vakgroep aan de kaak, omdat zij. buiten mede weten van de overheid, sanctiemaat regelen uitvaardigde, waardoor com binatie wel verplichtend werd. Dit moet in Leiden voorkomen worden en dat kan alleen bij optreden in fe deratief verband, en wel zo spoedig mogelijk. Vervolgens werd het voorstel tot reorganisatie van het Huurautobe- drijf voor de gemeente Leiden aan geboden door de Fed., aangesloten bij de B.B.N., behandeld en na lang durige debatten, behoudens een klei ne wijziging aangenomen. Dit voor stel zal zo spoedig mogelijk aan de gemeenteraad overhandigd worden. Ten slotte werd er een commissie van drie gekozen, die contact zou op nemen met het gemeentebestuur en tevens het voorlopig bestuur zou vor men van de zojuist opgerichte fede ratie-afdeling. Na stemming werden de heren Kerkhof, Werkhoven en Bor- gering, resp. voorzitter, secretaris en penningmeester. In hoeverre de plannen tot samen werking doorgang zullen vinden zal, mede door de houding van het ge meentebestuur, nog moeten blijken. Spoedig hopen we op deze reorgani satie nog terug te komen. DE FEESTWIJZER De feestwijzer voor 3 October is weer verschenen. Het feest begint dit jaar. weer met een grote taptoe op Donderdag 2 Oc tober om 7.30. De grote optocht, voor stellende de klederdrachten in de loop der eeuwen, is Vrijdag tussen 1 en 4 uur. ETALAGEVERLICHTING TIJDENS DE 3 OCTOBER-TAPTOE. Nadat op een door de 3 Oct. Ver. tot de directie der Stedelijke Fa brieken van Gas en Electriciteit ge richt verzoek, om aan de winkeliers gedurende het voorbijtrekken van de taptoe der vereniging op Donderdag avond a.s. toe te staan etalagever lichting te doen branden, afwijzend was beschikt, ontving het bestuur thans bericht, dat dit verzoek toch ingewilligd is, zodat deze verlichting die avond wel ontstoken mag wor den. Om het geheel een feestelijker aanzien te geven, wekken wij alle winkeliers, langs wier huizen de stoet zal trekken, op zoveel mogelijk van het verkregen voorrecht te pro fiteren. Evenals vorig jaar zullen de leden van de Alg. Ned. Invaliden- bond ook ditmaal weer de optocht op 3 October kunnen gadeslaan van de stoepen van de Stadsgehoorzaal en de sociëteit Minerva. Dank zij de ac tiviteit van de 3 Oct. Ver. en de wel willendheid van het sociëteitsbestuur. ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Maria, d. van H. Eikelen boom en T. van Rijn; Gosse, z. van P. Ellens en I. Pasma; Francina, d. van G. Groenendijk en G. van Leeu wen; Christina, d.'van Th. Booij en E. van Leeuwen. Ondertrouwd: P. W. B. Bary 24 j. en B. M. van den Brink 19 j. HILLEGOM Tram-kapel N.Z.H. De harmo niekapel der N.Z.H. Tram Mij. gaf Vrijdagavond een concert in „Flora" alhier. Mede waren aanwezig de heer Jurrissen, adj.-directeur, en de heer R. v. 't Hoff. voormalig dirigent van de Tramfanfare. Na opening werden 4 zilveren jubilarissen gehuldigd, n.l. de heren Bout, Koppen. Lasschuit en Moonen. Hun werden stoffelijke sou venirs aangeboden. Namens de di rectie werd een couvert met inhoud ter versterking van het instrumenten fonds aangeboden. Zilveren Priesterfeest. Maandag was het 25 jaar geleden, d^ pater A. P. Versteege, C.ss.R., de H. Priester wijding ontving. Als bizondere gunst had de jubilaris van Mgr. Huibers toestemming ontvangen de H. Mis van dankbaarheid, wegens invaliditeit van zijn Vader, te diens huize, Looster- weg .III, no. 22a, te mogen opdragen. Dit was dus wel in de volste zin des woords een huiselijke viering. Van 46 was er een drukbezochte recep tie. Op 14 November a.s. gaat Pater. Versteege als procurator der Missie scheep naar Suriname; LISSE GEMEENTERAAD. In de vergadering van de gemeen teraad van Lisse werd, nadat de voorzitter het overlijden van burge meester Eenhuis had herdacht, de verkiezing van een wethouder, in de vacature-Kingman, aan de orde ge steld. De heer De Vries beval namens de Protestantse raadsfractie de heer Tib- boel warm aan. Gekozen werd de heer Tibboel met 7 van de 13 stemmen; 2 op de heer De Vries (Christ.-Hist.), 2 op de heer Van Leeuwen (P. v. d. A.) en 2 op de heer Scholte (Anti-Rev.). Hierop werd de heer van Leeuwen benoemd als lid van de raad van Commissarissen van de N.V. Electri- citeitsbedrijf H.L.S.; de heer M. Th. van Dijk als toegevoegd bestuurslid der R.K. Woningbouwvereniging „Het Gezinsbelang"; de heren J. van Bie- men en H. Th. van Dijk als toege voegde bestuursleden der Woning bouwvereniging „Volksbelang" en de heer M. Th. van Dijk als ambtenaar van de burgerlijke stand. Bij de rondvraag wees de heer Kor- tekaas op_.de slechte toestand van de Essenlaan. De heer Randsdorp wijst met na druk op de grote woningnood welke er in deze gemeente heerst. Het te kort aan woningen bedraagt zeer ze ker 500. Wanneer er geen gang achter gezet wordt in het bouwen van wo ningen komen wij er nimmer nit. Er ligt ook nog een andere oplossing, waarbij spr. doelde op het bouwen van noodwoningen. Indien men op de officiële bureaux in den Haag geen, beter begrip toont voor de impasse waarin wij verkeren, dan ziet spre ker de woningnood nog wel 20 jaar duren. !g|g -p.- «i V7 O 62. Een eind verderop had zij meer geluk. Langzaam en peinzend liep de dikke Signor Pedro namelijk door de woestijn te wandelen. „Aha", idacht Signorita Juanita, dat was de naam van de spionne- „wat daar loopt, lijkt mij toe, een Heer te zijn. Met hem zal ik beter kunnen spreken." Zo snel zij kon verdween zij achter een zandheuveltje en liep dan vlug met een grote bocht om de plaats heen, waar zij Signor Pedro had zien lopen. Een heel eind verderop liet zij zich in het mulle zand! vallen en ging daar zitten huilen. Verwonderd kwam Sig nor Pedro dichterbij. Wat moest hij doen. Een huilend meisje midden ir de barre woestijn. In ieder geval haa helpen. Maar hoe. Ehm!", kuchte hij nadrukkelijk, maar pas nadat hij di tdrie keer had gedaan, scheen het meisje zich van zijn aanwezigheid be wust te worden. Het duurde niet lang of Signor Pedro was te weten geko men, dat zij, Juanita, de weg niet meer wist en bang1 was, door rovers te worden overvallen. Zij was uit haar auto gestapt om te voet van het prachtige weer te genieten en kon nu haar wagen niet meer vinden. Over een pas Betrekkelijk kort geleden heb ben de tuinders te Katwijk, die door het vliegveld moeten, zich van een pas moeten voorzien, of deze pas past niet meer vooi doorgang. De pas was uitgege ven door de comm. van het vlieg- park; nu per 1 Oct. het beheer over gaat naar de marine en de ze niet aanpassen aan het vorig beheer zal iedere pasbezitter Zich van een nieuwe pas moeten voorzien om weer te kunnen pas seren. Met de nieuwe pas zal men weer te pas en te onpas doorgang hebben. Passagiers in de bussen hebben geen pas nodig om te mogen passeren. De voorzitter begrijpt de verzuch tingen geslaakt door de heer Rands dorp en deze aangelegenheid heeft de volle aandacht van het college van B. en W. Z.i. moet in deze gemeente de bouw van particulieren meer wor den, waarin het Rijk ook bijdrage ver leent. Het punt noodwoningbouw heeft eveneens de aandacht, doch de kosten hiervan zijn onevenredig groot aan het nut hetwelk het afwerpt. De ze kosten liggen bijna gelijk aan de gewone bouw, terwijl bovendien de inspectie van de Volksgezondheid een grote tegenstander is van deze bouw. Ten slotte wordt overgegaan tot de beëediging van de heer M. Th. van Dijk als secretaris der gemeente Lis- se, die door verschillende sprekers hartelijk verwelkomd werd. Wethouders-verkiezing. In de vacature-Kingma is tot wet houder gekozen de heer A. Tibboel (Christ. Hist.) met 7 van de 13 stem men. Op de heer A. de Vries (Christ- Hist.) werden 2 stemmen uitge bracht. 2 op de heer P. van Leeu wen (P. v. d. A.) en 2 op de heer E. Scholte (A. R.). Personalia. De heer W. de Jon ge, wonende te Wageningen, is be noemd tot opzichter-tekenaar bij openbare werken dezer gemeente. NIEUWKOOP Ondertrouwd: A. Hoogerwerf 24 j. en R. M. van der Laan 25 j.; T. C. Hoogendoorn 27 j. en L. Vijfhuizen 22 j. Getrouwd: C. J. Kester 31 j. en E. G. van der Weijden 36 j. NIEUWVEEN KADERVERGADERING K.A.B. Het kader van de kring Nieuwveen van de K.A.B. vergaderde Vrijdag avond in de zaal van Veenboer te Nieuwveen met hun nieuwe kring- voorzitter, de heer P. v. d. Hoorn uit Leimuiden. Van het hoofdbestuur was aanwezig de heer J. de Lange uit Den Haag, alsook de nieuwe districts bestuurder Weber uit Delft. Alle af delingen van de kring waren verte genwoordigd; uit Nieuwkoop waren zelfs de dames van het vrouwen werk-comité meegekomen. De heer de Lange gaf een inleiding over het a.s. winterprogram, dat dit jaar vooral moet staan in het teken van „Reddend Christendom". Op de eerste plaats moet er veel aandacht besteed worden aan de eigen chari tatieve instellingen, zoals het Mgr. v. Schaïkfonds, Herwonnen Levens kracht etc. Spr. verwacht, dat met medewerking van alle georganiseer- den, de volgende zomer ook arbei derskinderen van het platteland uit gezonden kunnen worden naar Lim burg voor vacantie. Voorts behandel de de heer de Lange het vormings program en legde daarbij vooral de nadruk er op dat de Katholieke ar beiders zich meer moeten ontwikke len. Besteedt uw vrije tijd aan studie, aldus spr. In antwoord op desbetreffende vra gen, wees de heer de Lange er op, dat de Paus in een der encyclieken zegt: „dat de eerste zorg van de priesters uit moet gaan naar de arbeiders". De geestelijke adviseur Kraakman heeft onlangs eens gezegd: „De K.A.B. heeft recht op de steun van de priester". Verder dienen de bestuurders te be denken, dat zij zonder de- geestelijk adviseurs1 niets zijn. Betreffende het ziekenfonswezen verzekerde de heer de Lange dat het hoofdbestuur onaf gebroken er naar streeft om te ko men tot een eigen ziekenfonds. ROELOFARENDSVEEN Oranjefeesten. Het Oranjefeest werd Dinsdagmorgen ingezet met een H. Mis, opgedragen voor behou den thuiskomst van de jongens in In- dië. Alleen de officiële opening werd een mislukking. Deze viel letterlijk en figuurlijk in het water. De muzi kale rondgang moest ontijdig worden afgebroken, en toen het weer wat opklaarde, werd het feestterrein maar als vanzelfsprekend voor geopend be schouwd. Woensdagmorgen een grootse kin deroptocht met aubade aan de burge meester. De 2e voorzitter van de Oranje-vereniging, de heer Nic. v. Berkel, sprak hier de burgemeester toe, waarna burgemeester zich per soonlijk tot de kinderen richtte en dank bracht voor deze grootse hulde. De kinderen werden vergast op pop penkast en goochelen, diverse trac- taties en gratis* gebruik van enkele vermakelijkheden. Donderdag was de dag der volksspelen. Begonnen werd met een optocht van alle jeugd- en sportverenigingen, voorafgegaan door de muziekver. „Liefde voor Harmo nie". Vooral de wielerwedstrijd ge noot een grote belangstelling. Vele ouderen hadden zich nog gewaagd om hieraan deel te nemen, en de oud ste deelnemer, de heer N. Bakker Hzn. mocht voor deze prestatie een doos sigaren in ontvangst nemen. Bei de avonden werden nog opgeluisterd door een muzikale rondgang van de muziekvereniging „Door Gunst Ver kregen", waarachter zich dan een groot aantal feestgangers schaarde. Onder vrolijke muziek begaf men zich naar het feestterrein. De uitslagen der diverse volksspe len: Wielrijden 14 tot 30 jaar: 1. Sjaak de Jong, 2. Jos Pouw, 3. J. v. d. Zwet Jzn. Wielrijden 30 tot 50 jaar: 1. Jac. v. Ruiten, 2. Tinus Turk, 3. Cor de Jong Jac.zn. Wielrijden 50 jaar en ouder: 1. Jan Hulgsloot, 2 C. de Krijger, 3. E. Ro- dewijk. Versierde fietsen: 1. J. v. d. Wereld Czn., 2. R. Pouw, 3. Jos. v. Ruiten. Kussenslaan: 1. J. Hoogenboom, 2. C. v. d. Zwet, 3. J. v. d. Meer Joh.zn. Kruiwagenrace: 1. Nel Schrama Wim Schrama; 2. Juul v. BentumF. Busman; 3. Rieka v. AmsterdamJ. v. d. Berg.. Op zoek naar een man: 1. Tonnie Straathof: 2. Jo Klein; 3. Tonnie v. d. Meer; 4. Do Hoogenboom. Hardlopen hindernissen voor jon gens: 1. H. v. Amsterdam; 2. J. Ver- mey; 3. J. Busman; 4. W. Bakker. Behendigheids wedstrijd meisjes: 1. Willie v. Veen; 2. Cornelia Hoogen boom; 3. Johanna v. d. Zwet. STOMPW1JK „St. Juliana". Door vier leden van het Fanfaregezelschap „St. Ju liana" werd deelgenomen aan het solistenconcours te Loosduinen. Zij wisten beslag te leggen op 3 eerste prijzen en 1 tweede prijs n.l.: A. Olst- hoorn le prijs in de hoogste ere-afde ling tuba, A. en J. Lelieveld, le prijs le afdeling bariton en Jac. Hage 2e prijs, 2e afdeling bugel. Gezien de deelname mag dit resultaat een groot succes genoemd worden voor de le den en hun directeur. TER-AAR Geboren: Cornelia Hendrika Ma ria, d. van C. F. de Jong en H. M. Wijfje. Ondertrouwd: C. J. van der Geest 27 j. en P. M. van der Geest 27 j., te Alkemade. Gehuwd: P. Treur 28 j. en G. Kes- ting 32 j. VOORSCHOTEN Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergadert in openbare ver gadering op Woensdag 1 October om 8 uur n.m. De agenda vermeldt o.a.: Jubileum Gasbedrijf. WARMOND Postduivenvereniging D.V.V. De uitslag van de navlucht Quievrain, af stand 204 K.M. Lossing: 8.30 uur: No. 1 Gebrs. v. d. Vooren, aankomst 11 uur 35 min. 0.3 sec.; no.2. M. v. Win- sen 11 uur 38 min. 10 sec.; no. 3 R. de Vroomen, 11 uur 39 min. 33 sec; no. 4 J. v. Seggelen 11 uur, 40 min. 38 sec. Bij deze navlucht werd J. v. Seggelen kampioen met 79 punten oude en jonge duiven. ZOETERMEER Geboren: Gerrit P., z. v. I. J. Roos en N. Loef; Cornelis, z. v. J. N. v. d. Sman en M. Koole; Gerdina M., d. v. G. H. de Lange en J. H. v. Reeuwijk; Nelleke, d. v. M. J. Post en N. E. Huurman; Cornelia M. P., d. v. C. J. Gouweleeuw en P. P. Schrama. Stand der gewassen Was het Augustusbericht betref fende de stand der gewassen in mi neur gestemd, de toon van dit be richt 15 Sept is somberder. Slechts het standcijfer voor aardappelen bleef gunstig, voor fabrieksaardap pelen ligt dit zelfs belangrijk boven normaal. De granen zijn dit jaar alle onder zeer gunstige omstandigheden bin nen gebracht, doch de dorsresultaten vallen over het algemeen niet mee. De stambonen bleven wat klein van stuk, doch de stand was nor maal. De gunstige ontwikkeling van de zaderijen kon zich ongeveer hand haven. Het suikerbietzaad vertoont bijna een normale stand met een goede ontwikkeling in Zuid-Oost Gronin gen. Aardappelen konden door de aan houdende droogte niet aan de hoog gespannen verwachtingen, welke in Augustus nog gekoesterd konden worden, beantwoorden. De late aard appelen, welke bijna overal reeds ge heel afgestorven zijn en waarvan de oogst ook reeds op volle gang is, stellen meestentijds teleur. De fa brieksaardappelen ontwikkelden zich gunstig en geven een goede stand te zien, welke nog iets beter is dan die der vorige maand. Het zetmeelgehalte is hoog. Voor suikerbieten is de stand in Zuid-Holland goed. In de overige provincies 'is de stand slechts matig of slecht. De voederbieten vertonen hetzelfde beeld als de suikerbieten; de stand is overal echter ongunsti ger dan die van de suikerbieten n.l. matig 'tot vrij slecht. De koolrapen ontwikkelden zich slecht, de paardepeen is slechts wei nig beter, behalve op de Veluwe en in Zuid-Holland en Zeeuws-Vlaande- ren, waar die stand vrij goed is. De groenvoederpositie voor de ko mende winter is uiterst somber. Op de normale opbrengst van bieten en afval kan niet worden gerekend. De toestand van stoppelknollen en de spurrie is uitgesproken slecht. Deze gewassen konden zich slechts min of meer normaal ontwikkelen, indien zij vóór de regen in begin Augus tus gezaaid waren. Al het zaaisel daarna is mislukt. Een normale ontwikkeling van het grasland zou het mogelijk gemaakt hebben de toestand het hoofd te bie den. Nu niet aleen op de hoge gron den het vee in de weiden moet wor den bijgevoerd of reeds is opgestald, in een periode, waarin normale om standigheden weidegang mogelijk is, zodat behalve op de laagveengron- den en de vochtige zandgronden reeds belangrijke hoeveelheden van de geringe voorraad wintervoer, stro, vergelingszieke bieten, afgevallen fruit doorgedraaide groenten, aard appelloof en gedroogde melde (Wal cheren) nodig geweest zijn om het vee in het leven te houden, zullen de gevolgen voor de veehouderij niet uitblijven. Het spreekt vanzelf, dat onder gegeven omstandigheden nau welijks een twede snede hooi ge wonnen kon worden of gras kon worden ingekuild. WEERSVERWACHTING 6 NACHTVORST. g o Koude nacht met op vele plaat- o o sen nachtvorst en hier en daar o ,o grondmist. Morgen overdag: vrij o zonnig, droog weer. Temperatu-p ren oplopend tot iets hogere g g waarden dan vandaag. Weinig g o wind. 2 9 oooooooooooooooooooooooooooooooooo LEIDS TRIBUNAAL Hét Leids tribunaal deed heden morgen uitspraak in de volgende za ken: G. A. Hoorn, te Leiden, interne ring voor de tijd van 3 jaar, tot 23-6- '48, ontzetting uit de kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare functies en verbeurd verklaring van een ge deelte van het vermogen tot T 4500. W. C. de la Court, te Leiden, inter nering voor de tijd van 3 jaar tot 24- 12-'47, ontzetting uit de kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare func ties, terwijl de rest van de straftijd voorwaardelijk is opgelegd, onder toezicht van de stichting pol. del. J. N. Munk te Leiden, internering voor de tijd van 5 jaar, tot 29-5~'50, ontzetting uit de kiesrechten, het die nen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare functies. J. Veerman, te Bodegraven, die reeds veertien dagen geleden in vrij heid gesteld is, tot verbeurdverkla ring van een gedeelte van het vermo gen, tot 3000, ontzetting uit de kies rechten en het bekleden van open bare functies. Mej. S. M. Langeraar-Landsman, te Warmond, internering voor de tijd van 3 jaar tot 8-5-'48, ontzetting uit de kiesrechten en verbeurd verkla ring van een gedeelte van het ver mogen, tot 1500. J. H, v. d. Hurk, te Den Haag, in ternering voor de tijid van 3 jaar tot 28-5-'48, ontzetting uit de kiesrech ten, het dienen bij de gewapende en het bekleden van openbare func-. ties. J. A. Stol, te Leiden, internering voor de tijd van 3 jaar, tot 29-5-'48, ontzetting uit de beide kiesrechten en het bekleden van oenpare functies. (Berichten, opgenomen in een ge deelte van ons vorig nummer). DODELIJK BEDRIJFSONGEVAL BIJ DE HOOGOVENS. Zondagmiddag geraakte de 30 ja rige ongehuwde rangeerder, J. Rens, uit Castricum, op het terrein van de hoogovens te IJmuiden tussen twee locomotieven bekneld. Na aankomst in het Roode Kruis-ziekenhuis te Be verwijk is hij aan de bekomen ver wondingen overleden. NIEUW ONDERZOEK TEGEN OUD-DIRECTEUR VAN WINTERHULP. In verband met het feit, dat de oud-directeur van Winterhulp C. Piek zich bij behandeling van zijn beroep voor de Bijzondere Raad van Cassa tie beriep op goede daden, die hij ge durende de oorlog bedreven zou heb ben, heeft de Bijzondere Raad geslo ten een onderzoek naar deze daden te laten instellen. De rechtercommissaris van het Bij zonder Gerechtshof te 's-Gravenhage krijgt beschikking over de stukken in deze zaak om het vereiste onder zoek in te stellen. OVERNEMING VLIEGVELD VALKENBURG. Op Woensdag 1 October a.s. te 10.30 zal het militaire vliegveld Val kenburg officieel door de marine luchtvaartdienst van de luchtstrijd krachten worden overgenomen. Daarmede zal de marine lucht vaartdienst voor het eerst na de oor log over een eigen vliegbasis beschik ken. De commandant van het M. L. D. detachement, dat thans op Valken burg is gestationneerd, officier-vlie ger eerste klasse, L. J. Fritz, zal het commando overnemen uit handen van de majoor der L.S.K. van Rooy, ae tegenwoordige commandant. Voor de plechtigheid wordt een inspectie af genomen door de commandant van de luchtstrijdkrachten, generaal-majoor1 Goebel en de commandant zeemacht in Nederland, schout bij nacht J. J. L. Willinge. rOSITIE NEDERL. PASSAGIERS SCHEPEN. Bantam, R'dam naar Batavia, 23 September om 15 uur te Antwerpen. Cottinca, 28 Sept. van A'dam te Pa ramaribo. Indrapoera, R'dam-^Java, 28 Sept. te Port Said. Johan van Oldenbarnevelt, 28 Sept. van Amsterdam te Batavia. Kota Agoeng, JavaRotterdam, pass. 27 Sept. 14.30 uur Malta. Noordam, 27 Sept. van New York naar Rotterdam. LAATSTE BERICHTEN SOVJETREGERING AANVAARDT BRITSE UITNODIGING. Naar van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen, heeft de Sovjet-regering de Britse uitnodi ging tot bijwoning van de conferentie van speciale plaatsvervangers van ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier, over de toekomst van 'de Italiaanse koloniën, aanvaard. Het antwoord van de Sovjet-Unie is overgebracht door de Sovjet-am bassadeur te Londen, Zaroebin, die gisteren na overleg met zijn rege ring te Londen is teruggekeerd. En geland heeft voorgesteld de confe rentie heden te Londen te openen, doch door vertraging bij de voorbe reidingen is het mogelijk, dat zij la ter in de week wordt begonnen.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3