RADIO 1 Op korte golf^ Een millioenen-plan voor Leiden's uitbreiding KLEIN NEST DINSDAG 30 SEPTEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA J Commissie voor Grondwetsherziening Naar wij venemen is thans de staatscommissie ingesteld aan welke zal worden opgedragen op korte ter mijn te onderzoeken of en zo ja in hoeverre het wenselijk is wijziging te brengen in de bepalingen der Grond wet, teneinde de mogelijkheid te scheppen om ter voorbereiding van de hervorming van de staatkundige 1 structuur van het koninkrijk de daar toe noodzakelijke wettelijke bepalin gen vast te stellen en daartoe de no dige voorstellen te doen. In deze commissie zijn benoemd tot voorzit ter: dr. L. J. M. Beel, minister-pre sident; .tot vice-voorzitter: mr. J. H. van Maarseveen, minister van Jus titie en mr. J. A. Jonkman, minister van Overzeese Gebiedsdelen; tot le den: dr. S. E. B. Bierema, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal prof. F. I. F. M. Duynstee, hoogle raar aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen, jhr. mr. M. van der Goes van Naters, lid der Tweede Ka mer, mr. W. A. van Helsdingen, raadsadviseur van het ministerie van Ozerzeese Gebiedsdelen, prof. mr. E. H. 's Jacob, hoogleraar aan de Rijks universiteit te Utrecht, prof. dr. J. H. A Logemann, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, prof. mr. C. P. M. Romme, J. Schouten, mr. B. J. Stokvis, H. W. Tilanus, leden van de Tweede Kamer; tot lid tevens se cretaris: dr. M. J. Prinsen, secretaris generaal van het ministerie van Bin nenlandse Zaken; tot adjunct-secre taris: mr. W. Riphagen, referendaris van het ministerie van Binnenlandse Zaken. „Groenen" vochten met politie Zaterdagmiddag hebben de groe nen van ,Sanctus Thomas Aquina" te Amsterdam hun jaarlijkse vechtpar tij met de groenen van de „Vrije Uni versiteit" geleverd op het Leidseplein te Amsterdam. Toen de politie ingreep om ver keersopstoppingen te voorkomen, keerden beide partijen zich tegen haar: met rotte tomaten, appels en bloemkolen werden de agenten be kogeld. Een van hen werd zo getrof fen, dat hij zich in het Wilhelmina- gasthuis moest laten behandelen. Een der groenen kreeg een sabelhouw achter het oor. De strijd ontbrandde midden op het Leidseplein. Terwijl het gevecht, on der de ogen van de senaten der bei de corpsen, in volle gang was, bezet ten enige groenen van Thomas Aqui- nus de vrijwel verlaten sociëteit der V.U. in de Korte Leidsedwarsstraat. Het vaandel, stoelen, de vuilnisbak, talloze speelkaarten werden uit de ramen der derde verdieping gegooid. Intussen had het gevecht zich van het Leidseplein naar de Leidsestraat verplaatst. De politie trachtte er toen ..1 OCTOBER. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.30 Gram.platen. 3.00 Nieuws. 8.18 Gram.platen. 8.55 Voor de Vrouw. 9.00 Werken van Franck. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Onze keuken. 10.30 Gramofoonplaten 11.00 Gram.platen. 12.00 Jan Vogel en zijn accordeonorkest. 12.33 Plat teland. 12.38 Vaudeville-orkest. 13.00 Nieuws. 13.20 Vaudeville-orkest. 14.00 Voordracht. 14.15 Jeugdcon- cert. 1500 Voor de kinderen. 15.40 De Regenboog. 16.15 Voor de kinde ren. 17.15 Johan de Jong, orgel. 17.35 Vincentino. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianoduo. 19.30 Cursus. 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.00 Nieuws. 20.15 Om roeporkest. 22.15 Malando. 23.00 uur Nieuws. 23.15 Avondklanken. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.30 Gram.platen. 8.00 Nieuws. 8.30 Morgenklanken. 9.00 Ochtendbezoek. 9.35 Muziek bij de arbei'd. 10.00 Strijkkwartet. 10.30 Morgendienst. 11.30 Musette-orkest. 12.00 Werken van Cesar Franck. 12.32 Gemengd omroepkoor. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropolo-orkest. 14.00 Concert door Siegfried Bahleri. 14.30 Gram. platen. 1600 Postzegelverzamelaars 16.45 Voor onze jongens en meisjes. 17.30 Piano. 18.00 Schütz-Montever- di-cyclus. 18 30 Mandolinata Tokke-1 vreugde. 19.00 Nieuws. 19.45 Engelse les. 20.00 Nieuws. 20.15 Orgel, bas en zang. 21.15 Gram.platen. 21.45 Ka merorkest. 22.30 Nieuws. 22.45 uur Avondoverdenking. 23.00 Sweelinck- kwartet. 23.30 Hongaarse avond klanken. een eind aan te maken, waarop de groenen eensgezind de agenten begon nen te bekogelen, waarbij geen uni form onbesmeurd bleef. Met gummi stok en blanke sabel werd daarop het plein ontruimd. Een der groenen, die door een agent met getroken revolver achter na werd gezeten, gooide een rotte peer precies in het oog van de agent. De schuldige werd naar het bureau Leidseplein overgebracht. De overige groenen hadden zich met blauwe plekken en kleerscheu ren teruggetrokken. En de Stadsrei niging ruimde de laatste sporen van de studentenrel op. In Limburg. Te Buggenum is de eerste definitieve spoorwegbrug met veel ceremonieel in gebruik gesteld. Deze brug over de Maas bij Roer mond is van groot^ belang voor het kolentransport. looooonooooooooooooooooooooooooooo J D loooooooooooooonooonoooooooooooooo BUITENLAND. Als Amerika z'n vijfling heeft, kan Rusland niet achterblijven. Het heeft er nu ook een; een Mongoolse boer is er gelukkig meegemaakt. Onder een Amerikaanse torpe dojager is een mijn ontploft in de Adriatische Zee. Drie leden der be manning werden gedood en 12 ge wond. Men had de Adriatisch<_ Zee blijkbaar niet goed „geveegd". Zin delijkheid vóór alles! In Spanje duikt de guerilla-oor- log weer op, nu in de vorm van roof overvallen op auto's en bussen. In Oost-Spanje opereert een bende van 20 man onder de naam van „Guerillas de Levante". Wanneer de reizigers niet goedschiks hun gelldi en juwelen afgeven, wordt geschoten. Zijn dit nu als rovers vermomde vrijheidsstrij ders of als-vrijheidsstrijders vermom de rovers? De Fransen zijn gisteren danig geschrokken door het gerucht, dat het broodrantsoen weer verminderd zou moeten worden. De Franse regering heeft dit echter tegengesproken; het rantsoen blijft 200 gram per dag. Sir Frederick Wells, fabrikant van pharmaceutische artikelen, is tot burgemeester van Londen gekozen. Hij kan de Londenaren nu een poe dertje toe<dienen, of misschien een pil te slikken geven. Te Kiel moet de locomotieven fa briek Holmag gedemonteerd worden. De arbeiders weigeren dit werk uit te voeren. De Spaanse rivier de Segura voorziet de omgeving wat al te over vloedig van water. Te Santomera staat het water tot de tweede verdie ping; er zijn ï-eeds 10 doden. Het Vaticaan zou, naar verluidt, volgende maand besprekingen openen met de Italiaanse regering tot her ziening van de territoriale clausules van het Verdrag van Lateranen, GEMEENTERAAD VAN LEIDEN Voorzien wordt in de bouw van 7000 huizen MIDDAGZITTING. De Raad der gemeente Leiden kwam gistermiddag in openbare ver gadering bijeen. De voorzitter begon met mevr. Braggaar-De Does in hartelijke woor den geluk te wensen met haar 20-ja- rig Raadslidmaatschap, welke geluk wens door de jubilaresse werd beant woord. Goedgekeurd werd het crediet, toe gestaan voor het aanschaffen en stel len van twee verwarmingsketels voor de gestichten Endegeest enz., te ver hogen met 8500. Bij het verzoek van A. M. de Blauw om rechtsherstel als direc teur van Gemeentewerken, verbaas de het de heer Lombert (K.V P.), dat dit rechtsherstel zo lang was uitge bleven. Weth. Menken antwoordde, dat, zo dra de wet op he Rechtsherstel was aangenomen, de zaak van de heer De Blauw onmiddellijk in behandeling was genomen. Het praeadvies werd opgevolgd. Gelden werdén beschikbaar ge steld voor bodem-onderzoekingen ten behoeve van de woningbouw en voor een nieuwe parketvloer in de foyer van de Stadsgehoorzaal. De salarissen der wethoudeis terugwerkend verhoogd. Bij het voorstel tot verhogen van de jaarwedde der wethouders (tot ƒ5175.zeide de heer A. van Dijk (K.V.P.) tegenover dit voorstel „niet onverdeeld sympathiek" te staan. Spreker ziet niet in op welke grond deze verhoging verleend meet worden met terugwerkende kracht tot 11 Sept. 1946. Spr. begon het buitengewoon vervelend te vinden, dat men voor de vierde maal in een jaar tijd de wethouderssalarissen ter sprake bracht. Spr. stelt voor de terugwerkende kracht tot 11 Sept. 1946 te laten vervallen. De heer D. J. van Dijk (P. v. d. A.) verdedigde het voorstel over de volle breedte, daarbij gesteund door de heer Woudstra (Prot.), die de terug werkende kracht juist vond, omdat het salaris van de wethouders reeds zo lang veel te gering is. De heer Kortmann (K.V.P.) dacht, dat het psychologisch effect op de ambtenaren van dit iedere keer ver hogen der wethouders-salarissen en nu -met terugwerkende kracht, niet prettig zal zijn. De voorzitter bestreed, dat dit on derwerp reeds herhaaldelijk in de Raad was geweest. Bij. de begroting is een motie aangenomen de wethou ders-salarissen te verhogen. De terug werkende kracht is een ook bij de Rijks-salarissen veel-voorkomende fi guur. Het voorstel van de heer A. v. Dijk werd verworpen met 229 st. (Vóór stemden de K.V.P. en de P. v. d. Vrij heid). Het voorstel van B. en W. werd daarna z.h.st. aangenomen. Een groots plan van stads uitbreiding. Aan de orde kwam daarna het voorstel gronden te onteigenen in de Stadspolder en de Bosch- en Gast huispolder. De heer Van Iterson (Prot.) merkt op, dat er weinig rekening is gehou den met de tuindersbedrijven. Waar moeten deze mensen heen? Zij krij gen geld, maar waar kunnen ze tuin grond kopen? Spr.' hekelde de lang zame woningbouw. De enige nieuw bouw, welke na de bevrijding gereed kwam, is het herenhuiss Fruinlaan Zoeterw. Singel! De omringende ge meenten gaan ons voor-Mocht dit plan ongewijzigd worden aangenomen, dan voorziet spr. grote teleurstellingen en financiële stroppen. In 't bijzonder drong spr. aan grond te reserveren voor de tuinbouw. De heer Frohwein (P. v. d. V.) zeide, dat dit plan voor aankoop en schadeloosstelling een bedrag van 2.855.000 zal vergen. Van de te ont eigenen grond is blijkbaar 37 pet. be stemd voor recreatie-doeleinden. De aankoop van deze recreatie-gronden zou een bedrag van 1.076.000 ver gen. Kunnen we dat betalen? Voor het plan Zuid-West zijn van 132 H.A. er 36 bestemd voor recreatie-terrein. Bij het plan-Noord zijn van de 32 X H.A. er 22.7 H.A. bestemd voo re creatie, waarvan 6 H.A. voor sport terrein. De aanleg daarvan zal ƒ300.000 vragen. Spr. verweet het college St. Nicolaas-politiek en in 't bijzonder betreurde spr., dat wet houder Van der Kwaak deze politiek van geldsmijterij van zijn socialisti sche collega van openbare werken steunt. Tuinders komen in het ge drang. De heer Hendriks (Prot.) vroeg, hoe de gaten, waaruit het zand voor opspuiten wordt gehaald, weer ge vuld worden. Spr. kwam op voor de tuinders, die geen grond meer kunnen kopen. De verlenging van het huur-contract met telkens 3 maan den is voor een tuinder ondoenlijk. Spr. wenst uitstel. Spr. wil alleen zo- veel grond onteigenen, als voor de woningbouw tot 1952 nodig is. VOLGENDE WEEK EEN EI. Op 9 October zal voor alle leef tijdsgroepen een bon voor een ei bekend worden gemaakt. plan Noord zoveel hoger zijn dan in Zuid-West. De heer Stolp (Prot.) sprak over privaat bezit, onteigeningen, Gods bestel, profetieën en onze hoop op het eeuwig leven. was hopeloos ten Leiden achter. De heer Knol (Prot.) merkte op, dat de tuinders in het gedrang ko men. Alle standen hebben recht op gelijke bescherming. Bij de prijs-be- paling wordt gebruik gemaakt van de bijzondere omstandigheden (pnjs- stop), waartegen spr. bezwaar heeft. Spr. geeft de raad in ernstige over weging het plan in étappes uit te voeren. De heer Vos (P. v. d. V.) ziet geen urgentie voor het plan in deze om vang, aangezien de toekomst onze ker is. De heer A. van Dijk (K.V.P.) acht te het ook onuist zoveel grond aan het productieve gebruik te onttrek ken voor recreatie-doeleinden. Ooic kan spr. zich niet verenigen met ae wijze, waarop de gemeente tracht deze gronden in haar bezit te krij gen. De vergoeding op prijspeil 1940 acht spr. onbillijk, al is dit door Den Haag vastgesteld. De betrokkenen worden bovendien uit hun bedrijf gestoten. Spr. noemt deze handelwij ze on-Nederlands. De motivering v. dit voorstel acht4 spr. niet gelukkig. Er wordt op gerekend, dat er 2800 hui zen tekort zijn, doch al zijn er 3000 aanvragen, daarom is nog niet een even groot aantal woningen nodig. Als men de bevolkingsaanwas ruim neemt, is er 30 jaar nodig om dit plan tot verwezenlijking te brengen. De heer Knuttel (Comm.) merkte op, dat bij dit enigszins revolutionair plan, al de oude bezwaren in de Raad weer opgeld doen. „Recreatie" kan men niet vertalen als „een lolletje", maar grote volksbelangen, hygiëni sche en opvoedkundige, worden er mee gediend. Waaraan kan het geld beter besteed worden? Bij dit plan mag de zuinigheid de wijsheid niet bedriegen. Spr. wenste, dat dit voor stel met tact (t.o.v. de tuinders) wordt uitgevoerd. De heer Riemens (P. v. d. A.) kwam vooral op voor de tuinders. In de Boschhuizer- en Gasthuispolder ligt 35 H.A. tuingrond van de beste kwaliteit. De gezamenlijke bedrijven hadden over 1946 een omzet van ƒ308.000, d.i. 10 pet. van de omzet van de Leidse groentenveiling. Deze tuinders moeten door de gemeente aan nieuwe, evenwaardige grond ge holpen worden. De heer Schüller (P. v. d. A.) prees dit voorstel als een „brede blik" in de ontwikkeling van Leiden. De heer Riedel (P. v. d. A.) vond dit een plan, waar durf en mogelijk heid in zit. Spr. achtte het, ook fi nancieel, een goed-opgezet plan. In het vorig decennium is door de ge meente veel te duur grond gekocht moeten worden. Dit moet voorko men worden. De heer Knetsch (Prot.) vroeg, waarom de taxatie-prijzen in het Weth. Jongeleen besprak eerst het bouw-schema, dat niet overdreven op timistisch is. Het gemeentebestuur had rekening daarbij te houden met de richtlijnen uit Den Haag. Het is altijd ver re-weg te prefereren, dat het gemeentebestuur optimistisch is, dan dat het in zijn taak tekort schiet. Ter loops sprak de weth. over de mo gelijkheid een 1000 of 500 woningen in beton uit te voeren, hoewel spr. baksteen de voorkeur geeft. Als de gemeente niet gaat onteige nen, heeft zij geen aaneengesloten grond voor woningbouw. Herhaalde lijk is getracht grond in handen te krijgen; wat niet gelukte. Dat is vol komen te begrijpen, omdat geen eige naar grond verkoopt in deze tijd. Onteigening had ook bij het college bezwaren. Het is een inbreuk op het eigendomsrecht. „On-Nederlands" het voorstel natuurlijk niet; het is gebaseerd op de Nederlandse wet. De grond is in prijs gestegen, niet door de (te roemen) werkzaamheid der tuinders, maar door de voortvarend heid der gemeente Leiden. Daarop is wel gespeculeerd. Maar daarom ook is de prijs-bepaling te verant woorden. Een dergelijk groot onteige- nings-voorstel is niet iets nieuws. Leiden is alleen hopeloos ten achter. Deskundige rapporten wijzen uit, dat voor een stad als Leiden een vrij snelle aanwas kan worden ver wacht. Juist door het ontbreken in het verleden van een gedurfd plan, zitten we nu met de moeilijkheden. De particuliere bouw is bij onteige ning gebaat. Wat het bouwrijp maken betreft, de cijfers zijn volkomen ver antwoord. Het is niet de bedoeling het gehele plan Zuid-West in één keer op te spuiten. Het zal in etappen geschieden. De onteigening moet ech ter in ééns geschieden. Wat de recrea tie-gronden betreft: in deze tijd van mechanisatie heeft een arbeider ont spanning nodig. Het is bovendien tvys beleid voor de toekomst. In plan-Noord is veel „groen" op genomen, omdat daar nog niets was aangelegd. Over de zand-kwestie - hoe de gemeente aan zand zal komen zal een nader voorstel komen. De ha venwerken van Katwijk vormen niet de oplossing, evenmin het maken van de putten. Andere grond beschikbaar te stellen voor gedupeerden is bijna niet te doen; het gemeente-bestuur zal echter gaarne zijn medewerking verlenen bij het aankopen van grona. AVOND-VERGADERING. Weth. Van der Kwaak zeide, dat dit voorstel zonder geestdrift in het college van B. en W. was ontvan gen, doch de bizondere omstandighe den eisten het. Spr. ging dieper in op de financiële zijde van het voor stel. De schadevergoeding is vol doende. Het verschil tussen de prij zen in Noord en Zuid is een gevolg van het feit, dat de gronden in Noord reeds als bouwterrein ontsloten wa ren. De grootte van het woningpro bleem heeft spr. de moeilijkheden van dit voorstel doen aanvaarden. De heer Hendriks diende een motie in, de onteigeningsdatum voor de in 1951 en 1952 te bebouwen percelen vast te stellen op 1 Jan. 1950, en ver volgens voor de later te bebouwen percelen de onteigeningsdatum vast te stellen op 1 Jan. 1952. Voorts diende hetzelfde lid een mo tie in de gedupeerde tuinders zoo mogelijk door grondruil in de gele genheid te stellen hun bedrijf over te plaatsen. De heer Lombert (K.V.P.) had vele interessante beschouwingen gehoord, doch niemand had een oplossing aan de hand gedaan om aan de onteige ning te ontkomèn. Daaruit maakte spr. op, dat er geen andere oplossing is. Spr. had bewondering voor de brede opvatting van dit plan. Leiden is achter-op gekomen als woonstad. De heer Vos bestreed de motie- Hendriks. Spr. wil de motie in die zin wijzigen dat de onteigening zich slechts uitstrekt tot die gron den, welke tot 1952 voor bebouwing nodig zijn. De heer Wilmer (K.V.P.) onder schreef de motie-Hendriks inzake de grondruil. Over de andere motie- Hendriks kon spr. zijn oordeel niet gemakkelijk vaststellen, omdat ze eerst in 'deze vergadering is in gediend. Belangrijker vindt spr. het, dat het "bouwrijp van de grond in étappes wordt uitgevoerd en slechts dan daartoe wordt overgegaan als er werkelijke waarschijnlijkheid is, dat er op die grond gebouwd zal worden. De heer A. J. van Dijk (P. v. d. A.) gevoelde voor de bezwaren van de tuinders, doch van de motie, meent spr., dat zij een stok tussen de benen van B. en W. zal zijn. In étappe-ge- wijze onteigening ziet spr. het gevaar van verhoging der grondprijzen. Spr. onderschreef het gesprokene door de heer Wilmer. De heer Riemens zag wei een goe de oplossing voor de tuiqders (die hij met het oog op grondspeculaties niet kan mededelen). Daarom ried spr. de heer Hendriks aan zijn motie te verzachten in die zin, dat de raad „wenst", dat „gepoogd" zal worden enz. Daartoe was de heer Hendriks bereid. Vervolgens spraken nog de heren A. van Dijk (K.V.P.), Schüller (P. v. d. A.), Woudstra (Prot.) en Knetsch (Prot.). Alles wordt niet in-eens ondergespoten. Weth. Jongeleen verdedigde op de eerste plaats de financiële opzet van dit plan. Bij de uitgaven voor onteigening en ophoging zal nog ko men een uitgave van ongeveer 70' millioen voor de bouw van ongeveer 7000 woningen in de eerstvolgende 10 jaar. Woningbouw is echter van primair belang. Het is niet de be doeling het gehele plan-Zuid-West aan één stuk op te spuiten. Het op spuiten zal echter, met het oog op de financiën, moeten geschieden in drie étappes. De grond zal zo lang mogelijk in handen van de gebrui kers worden gelaten. Er is vraag naar zware en grote industrie .(1/3 van het terrein); dit zal het eerste aan de orde moeten komen. Onteige ning in étappes zou verhoging van de vergoedingen tengevolge kunnen hebben. Ruil van grond voor tuin ders willen B. en W. zoveel doenlijk bevorderen. Of er „hoogbouw" in Znid zal komen, zal de Raad binnen kort vernemen. De motie-Hendriks inzake ruil werd door B. en W. overgenomen; de tweede motie ingetrokken. Het voorstel werd aangenomen met 33 tegen 3 stemmen (tegen stemden de heren A. van Dijk, Froh wein en Vos). Interpellatie over zandleveringen. Daarna kwam aan de orde de in terpellatieA. van Dijk inzake de zand-levering in „Noord". De vragen luiden: le. Was het B. en W. bekend, dat bij aanneming van hun voorstel voor het leveren en aanbrengen van zand voor straatbanen op terreinen be noorden de Herensingel en beoosten het verlengde van de Julianastraat dit werk zou worden uitgevoerd door een ongeorganiseerde niet in Leiden woonachtige aannemer, zoals dan ook feitelijk is geschied. 2e. dat op dat zelfde tijdstip er alleen reeds te Leiden 4 georgani seerde aannemers waren, in staat, om voor het hier voor genoemd werk de materialen te leveren en het werk uit te voeren. 3e. Zijn B. en W. niet van mening, dat het voor een dergelijk werk ge wenst is, een vrije aanbesteding te houden om tot een voor de Gemeen te zo voordelig mogelijke uitvoering te komen. 4e. Zo ja, waarom is dit in dit ge val dan niet gebeurd, en zijn B. en W. er van overtuigd, dat door'de ge volgde wijze van gunning de ge meente geen financiële schade heeft geleden. 5e Zijn B. en W. bereid, er voor te zorgen, dat in de vervolge voor werk van de Gemeente ook de Leid se bedrijven worden uitgenodigd. Nadat de heer Van Dijk zijn vra gen had toegelicht, deelde de wet houder méde in de volgende verga dering tè zullen antwoorden. Bij de rondvraag vestigde de heer Aalders (K.V.P.) de aandacht op een betere verbinding met Katwijk als zeehaven: de heer Balkesteijn (Prot.) op het gevaarlijke verkeers punt GangetjeBrestraat; de heer A. J. van Dijk vroeg een commissie ter bestudering van de aanwas der leerlingen bij het lager en middel baar onderwijs; de heer A. van Dijk bemiddelde voor een bloemenkoop- man aan de Doezastraat, die uit zijn tent dreigt te worden gezet. Hierna ging te 10 uur de Raad in zitting met gesloten deuren, die om omstreeks twaalf uur eindigde. ROMAN VAN CHARLES GARVICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 16) „De dop is er af! riep zij zacht, door de vrees, die haar beving. On- middelijk begon zij de knoopjes van z'n overhemd los te maken. „Vader!" De heer Landon wendde z'n hoofd naar hen toe, stond op en duwde haar zacht terzijde. Dan ontblootte hij Daans borst en ontdekte een kleine wond waaruit bloed vloeide. „Vlug Stella, de waterkan," zei hij kalm. ,.'t Is niets... alleen maar een prikje..." verklaarde Daan luchtig. „Heus mijnheer.,, Mijnheer Landon liet hem zitten, maakte een zakdoek nat en waste de wond uit, terwijl Stella op haar knieën ging liggen en de hand van Daan vasthield. Met een uitdrukking van tederheid en zelfverwijt hield zij haar blik op hem gevestigd. „Is hij zwaar gewond, Peppino?" fluisterde zij bijna schreiend. „O, mijnheer Norton, ik heb er zo'n spijt van!" Het is zoals u zegt, mijnheer Nor ton, het heeft niets te betekenen, zei mijnheer Landon 'met een zucht van verlichting 't Is niet diep. Voelt u zich niet flauw?" „Weineen!" verklaarde Daan rus tig. „Ik heb in de fabriek wel le lijker klappen gehad. O, juffrouw Landon, u moet niet schreien," zei hij tegen het meisje, want hij voel de tranen op z'n hand vallen. „Wel neen, kindje wees maar ge rust, Een beetje bloed maakt een hele vlek. Geef mij eens een spons. Zij vloog naar haar kr.mer, haalde een spons en waste het nog steeds vloeiende bloed weg. Mijnheer Lan don liet Daan een glaasje brande wijn drinken en legde een verband op zijn borst. „Nu is het weer in orde," zei Daan, terwijl hij z'n overhemd dicht knoopte. „Wel bedankt juffrouw Landon." „De degens moeten gerepareerd worden, alvorens wij ze weer ge bruiken," zei mijnheer Landon. Stella hielp Daan z'n vest en col bert aantrekken en hij nam, verle gen dankend, afscheid. VII. De degens werden naar de wa penhandelaar gezonden om gerepa reerd te worden en de schermlessen tijdelijk gestaakt. Het gevolg was, dat er nu meer tijd aan wandelingen kon besteed worden. Op een zoele avond, ongeveer veertien dagen na het schermincident, kwam Stella in haar wandelpakje de zitkamer bin nen. Haar vader keek op van z'n brieven en zuchtte even. „Ga je wandelen? Dat is een goed idee. Ik denk, dat ik met je mee ga, Stella," zei hij. „Dat moet u doen. Peppino. Daan zal het heerlijk vinden!" zei ze ver heugd. „O ja,"hij gaat met ons mee," zei mijnheer Landon verstrooid. „Wat ik zeggen wil, maak je geen misbruik van die jongeman z'n goedheid? Mij dunkt, dat je wel wat veel tijd van hem in beslag neemt. Zou je niet een lastpost voor hem zijn?" „Zou dat waar zijn?" vroeg zij enigszins verschrikt door die veron derstelling; doch ogenblikkelijk klaarde haar gezicht op. „Neen dat ben ik niet. Dan zou ik het wel weten, Peppino, voegde zij er schander bij „En als ik 't niet wist, zou hij 't mij spoedig aan mijn verstand brengen. Zo is hij wel; hij kan z'n gedachten geen ogenblik ver bergen. „Zeker niet voor zo'n scherp op- merkstertje," zei haar vader- glim lachend. „Ik kom als ongenode gast, mijn heer Norton," zei hij tegen de jon geman, die bij het tuinhek stond te wachten. O, gaat u met ons mee, mijnheer? Dat vind ik heerlijk" antwoordde hij hartelijk. „Naar het park natuurlijk, niet waar?" „Ja, en dan zal u eens proeven, hoe 'n heerlijke koffie ze daar schen ken. Peppino heet en zwart en ze kost maar een penny per kop!" De heer Landon hield 'n schater lach in en glimlachte slechts. „Dat is een van Engelands grote voorrechten, mijnheer Norton: goed koop voedsel. Zelfs de armen onder u weten niet wat armoede is, de armoede, van het volk, laten wij eens zeggen, het Italiaanse, dat bij na uitsluitend op brood leeft, be schouwt een ui als een weeldearti kel. Hier is voor bijna iedereen vol doende voedsel." Hij zuchtte en bleef enige ogenblikken als in ge dachten verzonken voortwandelen. Zij bereikten het park, waar zij gedurende enige tijd met belang stelling naar het cricketten bleven kijken. Daarna begaven zij zich naar de grote vijver, waar jongelui in j sierlijke bootjes rondroeiden. De Landon ging op een van de banken zitten, terwijl Daan en Stella op en neer wandelen. Toen zij na ver loop van een half uurtje naar mijn heer Landon terugwandelden nader den twee mannen in een zijpad en hielden plotseling stl. Een van hen zei iets tot zijn metgezel, waarop zij zich achter een bomengroep ver dekt opstelden. „Nu is het tijd om een kop van de beroemde koffie te gebruiken Pep pino," zei Stella „U he?ft zien toch niet verveeld in die tussentijd?'* vroeg zei, want hij zag er enigszins dromerig en in zichzelf gekeerd uit „Neen, in 't geheel niet," ant woordde hij vlug met een eigenaar dig glimlachje, naar het Daan toe scheen, want hij bemerkte, dat de ogen van mijnheer Landon veel bol ler stonden dan gewoonlijk en dat een blos van ingehouden opwinding zijn gelaat kleurde. „Het doet mij steeds genoegen, als ik die jongemensen daar zo stil bij na ernstig, zou ik zeggen zie roeien. Het is hun aan te zien, dat zij geluk kig zijn... Koffie? O ja graag!" Zij gingen naar de koffietent, waar zij de beroemde drank gebruikten. Vervolgens verlieten zij het park door een zijuitgang. „Als u het goedvindt, zou ik gaar ne langs een stille weg naar huis wandelen, mijnheer Norton 't Hin dert niet al duurt het dan iets lan ger," verklaarde mijnheer Landon. „Best, mijnheer", zei Daan en nij sloeg een straat in, die naar een van de stilste pleintjes en ach-wiaf gele gen straten voerde. „Hier is het zeker stil genoeg mijn heer. Ze zeggen, dat 't hiét zo doods is' dat iemand wanneer hij sterft, zelf niet eens weet dat nij dood is." De heer Landon >.mfcte afwezig en speurde om zich heen. De avond begon te vallen 't was reeds sche merachtig de lantaarnopsteker deed de ronde en het zou spoedig donker zijn. Plotseling stond Daan stil. „ïk moet even tabak halen zei hij. „Een ogenblik daar om de hoek ik ben zo terug. „Het is hier in elk geval heerlijk en koel en rustig," vond Stella, ter wijl Daan zich verwijderde. „Ja stemde mijnheer Landon toe; dan vervolgde hij op dezelfde toon: „Wij worden gevolgd, Stello; neen kijk niet om; gewoon doorlopen. Luister eens!" Zij spitsten hun oren en hoorden ochter hen, voorzichtige sluipende voetstappen. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2