Engeland geeft het op met Palestina Pakistan wil Britse troepen terug ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1947 37e JAARGANG No. 11200 Bureaux Papengracht 32. Giro 103003. A J fy K0 Abonnementsprijs 0.30 per week, ƒ1.30 Telef. Administratie, Advertenties 20826. m 1/j /l yfl A I I per maand, ƒ3.90 per kwartaal. Franco Eedactie 20015, Directie, drukkerij en ifLy L. A. JlA J V f| X |>1, per post 4.65. abonnementen 20935. 1 Vr W ^"r ^|r |f VW 1 Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. Directeur: c. M. VAN HAMERSVELD. waarin opgenomen „DE BURCHT" Man^rijkeekorting.el tarlef' By contract Hoofdredacteur: TH. W1LMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoontjes: 30 woorden ƒ1.50. De wereld der tegenstellingen FVE WERELD is nog niet zoals zij wezen moest. Wij hebben er deze week weer een staaltje van beleefd. In Bulgarije dat als voormalige partner van Duits land nog bezet land is (door de Sov jets) is een communistische regering aan het roer (zie de bezetter). Maar een communistische regering duidt in haar democratie geen oppositie partijen, derhalve ook niet in Bul garije. De machtige man is daar Di- mitrof, de man, die eens betrokken was bij het proces inzake de Rijks dagbrand, daarna over de Russische grens werd gezet en het in Moskou tot secretaris en almachtige leider van de Komintern bracht. Deze Di- mitrof keerde na de oorlog naar Bul garije terug en zwaait er thans de scepter. Hij kent de methoden en weet hoe men met een oppositie-par tij afrekent. „Petkof knap ik als een vlo", moet hij gezegd hebben, en hij heefi zijn bedreiging uitgevoerd. De lei der der Bulgaarse oppositie is deze week Dinsdag te Sofia opgehangen. De beschuldiging tegen Petkof in gebracht is niet bepaald origineel, in tegendeel het is 't cliché voor alle po litieke liquidaties in de door de com munisten overheerste landen: samen zwering tegen de staat. Het bewijs is al bij voorbaat geleverd en verbluf fend eenvoudig: de staat is de rege ring en wie het niet met de regering eens is, is tegen de regering; en wie tegen de regering is wil revolutie en dat is samenzwering. Zo ging het in Hongarije zelfs met de premier Nagy, die „samenzweer de" tegen zijn eigen regering; zo ging het in het land van Tito met aartsbisschop Stepinac, die samen spande met een buitenlandse mo gendheid, het Vaticaan. Deze procedure heeft het grote voordeel, dat zij 'n gemakkelijk voor wendsel is, om het proces met gesltf- ten deuren te behandelen zoals ook te Sofia gebeurde. Niemand weet nu, wat er precies aan de hand geweest is, alleen de drie communistische rechters hebben geoordeeld, dat Petkof des doods schuldig was en ondanks de stappen, door Amerika en Engeland onderno men, is hij inderdaad terecht gesteld. Eén van de vele staaltjes van een „democratie", welke wij niet begrij- pert. D^ar in het Oosten is een an dere wereld gegroeid, welke een an dere taal spreekt, welke onder de Westerse termen iets geheel anders verstaat dan wij, een wereld die door een ijzeren gordijn van ons geschei den is. 1JOE KUNNEN deze twee werelden, *^die elkaar niet verstaan, het in de organisatie der Verenigde Naties met elkaar eens worden? Trygve Lie doet vergeefs een be roep op eendracht onder de mogend heden, want er is geen eendracht mo gelijk waar men elkander niet be grijpt en niet wil begrijpen. „Wij kunnen geen verandering brengen in het feit, dat er niet ai- leen verschillende volken zijn, maar ook verschillende soorten van be schavingen, verschillende denkbeelden en verschillende belangen op aarde. Het blijft een onmisbare voorwaar de voor de vrede, dat volken met verschillende sociale stelsels en ver schillende belangen er naar zullen streven vreedzaam naast elkaar te wonen en te werken. Dat moet zijn uitdrukking vinden- in politieke on derhandelingen, welke een bereidwil ligheid tonen om tot overeenstem ming te komen." Zo sprak Trygve Lie. Ja, ja, allemaal zeer juist. Maar de voorwaarde voor bereidwilligheid ontbreekt ten enenmale. Het is thans al zover, dat men in Amerika openlijk een lans breekt voor een royale breuk met de Sovjet- Unie. Zo heeft bijv. senator Taft, de leider der Amerikaanse republikei nen, Donderdagavond gepleit voor een beperkte organisatie der Ver enigde Naties. „Ik geloof, zeide hij, dat wij zonder de Sovjet-Unie ver der moeten gaan met de perfectione ring der V.N., die een beperkt ar beidsveld moeten hebben." Wat hij met dit „beperkt arbeids terrein" bedoelde, gaf Taft te ken nen door de V.S. te verzoeken „het accent der V.N. te verplaatsen door het te leggen op de vestiging van recht en rechtvaardigheid volgens de wet." Een mooi woord, maar een rek baar begrip. De strekking is evenwel duidelijk: Amerika is het beu, voortdurend ge dwarsboomd te worden door de Sov jet-Uhie, die de wet meesterlijk weet te hanteren tot haar eigen voer deel, zodat er van recht en recht vaardigheid weinig terecht komt. Wanneer zal de bom barsten? Zuid-Borneo autonoom gebied Te Bandjermasin is een vergade ring gehouden, waarop 24 partijen vertegenwoordigd waren. Besloten werd tot het stichten van een auto noom gebied op Zuid-Borneo, dat Bandjermasin en Hoeloe Soengai zal omvatten. De nieuwe staat zal deel nemen aan de federatie van vrije sta ten van Indonesië, aangesloten bij het Nederlandse gemenebest. Onruiming nog vóór het einde der Assemblée ¥JET BRITSE MINISTERIE van Buitenlandae Zaken heeft medege- deeld, dat Groot-Brittannië het plan koestert, onmiddellijk na de be ëindiging van de thans plaats hebbende discussie over het Palestijnse vraagstuk en nog vóór de Algemene Vergadering van de V. N. te New York zal worden gesloten, voorbereidingen te treffen om uit Palestina weg te trekken. Kort voor deze verklaring werd afgegeven, hield de Britse minister van Koloniën, Creech Jones ,een rede in de commissie voor Palestina van de Algemene Vergadering der Ver. Naties-, waarin hij me dedeelde, dat Groot-Brittannië bereid was het mandaat over Palestina op te geven. De Britse regering is bereid, ieder plan door te voeren, dat zowel voor Joden als Arabieren aanvaardbaar is, maar indien de V. N. een dergelijk plan niet zouden kunnen aanbevelen, zou Engeland zich niet in staat achten de aanbeveling uit te voeren en het zou noodzakelijk zijn, dat een andere macht zich hiermede belastte. Bij het uitblijven van een regeling, zo zeide Jones, zal de Britse regering een spoedige ontrui ming van Palestina door alle Britsestrijdkrachten en het Britse bestuur moeten voorbereiden. Naar het gevoelen der Arabieren zou dit in de practijk tot belangrijke ver wikkelingen aanleiding kunnen ge ven. In Zionistische kringen gaf men uiting aan zijn teleurstelling over het feit, dat Groot-Brittannië geen aan wijzing heeft gegeven met betrekking tot het vraagstuk van de immigratie. Tenzij er een wonder gebeurt. Nader wordt nog medegedeeld, dat het enige, dat een terugtrekken van Engeland zou tegen houden zou zijn Palestina zo spoedig mogelijk onafhankelijk Engeland steunt de aanbeveling van de speciale commissie der V. N. om het land zo spoedig mogelijk onaf hankelijk te maken, ging Jones voort, en eveneens de aanbeveling, dat de Algemene Vergadering moet trach ten onmiddellijk tot een oplossing te komen ten aanzien van het probleem der Europese Joden, die in benarde omstandigheden verkeren. Engeland zal ten dien aanzien bij een betere gelegenheid voorstellen indienen. Met nadruk verklaarde Jones, dat er geen wezenlijk verschil bestaat tussen de algemene gevolgtrekkingen van de commissie en de grote lyn der Britse politiek. Na de rede van Jones diende de Zweedse voorzitter van de Palestina- commissie, Paul Sandström, het rap port van de commissie in. Sandström verklaarde, dat de Palestijnse kwestie onoplosbaar genoemd kon worden, daar er geen oplossing is te vinden, die beide partijen kan bevredigen. „Het conflict is er een van jong en heftig nationalisme", aldus Sand ström, „dat wordt aangewakkerd door buitenlandse invloeden. Voor de Joden is dit de pressie der verplaat, ate personen, die zich in Palestina willen vestigen en de Arabieren ont vangen steun van de Arabische sta ten". Dat wordt 'n chaos. Politieke kringen in Londen menen, dat indien de Britten zich zullen te rugtrekken zonder dat de macht aan enige volksgroep in dat land wordt overgedragen, dat er een periode van chaos en anarchie, zal ontstaan. Naar de mening van de gedelegeer den van de voornaamste mogendhe den te Lake Success heeft Groot-Brit tannië met de verklaring over zijn ten aanzien van Palestina voorgeno men politiek de V. N. voor de zwaar ste proef tot op heden gesteld. Zowel de Arabische als de Joodse vertegen woordigers waren zeer voorzichtig in het geven van commentaar op de rede van Creech Jones, in afwachting van overleg met hogere instanties-. De Arabieren schijnen lichtelijk in on zekerheid te verkeren over de term „onafhankelijkheid in Palestina", welke Creech Jones gebruikte, in plaats van de meer gebruikelijke term „Onafhankelijkheid van Palestina". LEGERBERICHT Het Nederlands communiqué van gister meldt dat de verliezen bedra gen: 4 gesneuvelden en 6 gewonldien. Verscheidene benden werden uit door Nederlanders gepatrouilleerd gebied verdreven. Ten Zuiden van Malang werd een republikeinse commando post verdreven. DE ELLENDE OP MAD O ERA. Uit een nagekomen rapport van Madoera blijkt, dat nabij Ornben, ten Oorten van Sampang, tijdens eei- pa- troilletocht verschillende Madoerezen in volkomen uitgehongerde toestand werden aangetroffen. In pakhuizen werden grote hoeveelheden rijst aan getroffen, die voor het republikeinse leger bestemd waren. Met de grootste moeite kon worden voorkomen, dat de uitgehongerde bevolking deze op slagplaatsen bestormde. MINISTER NEHER NAAR INDONESIë. Het ligt in het voornemen van mi nister Neher om zijn destijds onder broken reis naar Indonesië binnen kort voort te zetten. Deze reis zal te vens in verband staan met de aan vang van de werkzaamheden van de Commissie van Drie. DE CHOLERA IN EGYPTE. De stad Kairo is tot door cholera besmette zone verklaard. De inter nationale gezondheidsdiensten heb ben bericht ontvangen dat Egypte voortaan beschouwd moet wondien als besmet land. Reizigers van en naar Egypte worden streng gekeurd. Er mogen geen pelgrims naar Mekka vertrekken en de scholen blijven ge sloten tot November. De Egyptische regering heeft de U.N.O. op de hoogte gebracht van de ernstige toestand, wat tengevolge had dat het Britse leger, het Rockefeller instituut en de regering van Zui'dt- Afrika onmidellijk hulp beloofden. Gevallen van cholera worden ge meld uit Alexandrië, Kairo en Ismai- lia. Het plaatsje El Korein is de haard van de epidemie. het wonder van een oplossing der kwestie door overeenstemming. Groot-Brittannië is niet van plan het mandaat te blijven uitoefenen wan neer de Algemene Vergadering de beslissing over de kwestie uitstelt tot de volgende zitting. Het is geen geheim, dat de Britse functionarissen te Londen niet ge loven, dat de V. N. een dergelijke op lossing zouden kunnen produceren, waar Groot-Brittannië dit in geen kwart-eeuw heeft kunnen bereiken. Naar het gevoelen van gewoonlijk welingelichte kringen te Londen zal de volgorde der gebeurtenissen thans waarschijnlijk als volgt zijn: 1. Groot-Brittannië gaat voorberei dingen treffen om Palestina te verla ten, zodra de bespreking in de Alge mene Vergadering beëindigd is. 2. Daarna terugtrekking zo spoedig als technisch mogelijk is. 3. Groot-Brittannië zal zich niet be kommeren over de overdracht van de macht aan enige volksgroep in Pa lestina, zodat er een periode van an archie zou kunnen aanbreken. De nadruk werd er op gelegd, dat het besluit om Palestina te verlaten niet betekent, dat Groot-Brittannië zich uit geheel het Midden-Oosten te rugtrekt. De terugtrekking uit Pa lestina zal, naar verluidt, deel uitma ken van een algemene hergroeping van de Britse strijdkrachten in dat gebied. In officiële Britse kringen hoopt men, dat de definitieve mededeling over het terugtrekken de Joden en Arabieren tot samenwerking zou brengen om anders onvermijdelijk bloedvergieten te voorkomen. Amerika's plan voor kleine Assemblée De Verenigde Staten hebben een uitgewerkt plan gepresenteerd aan gaande de instelling van een perma nente commissie uit de Algemene Vergadering dier V. N. de „Kleine Assemblée" welke commissie alle leden der V. N. in de gelegenheid zou stellen mede te beslissen by de regeling van wereldproblemen. Het Amerikaanse plan erkent volledig de primaire verantwoordelijkheid van die Veiligheidsraad voor onmiddellijk en doeltreffend ingrijpen ten einde de internationale vrede en veiligheid te gararudteren. De taken van de commissie moe ten omvatten: 1. De bestudering van zaken, die .de algemene welvaart betreffen. 2. De bestudering van de beginse len van samenwerking en internatio nalen vrede en veiligheid. "ONDERKRINGLEIDER VOOR HET HAAGSE TRIBUNAAL. Voor het Haagse Tribunaal heb ben gisteren terecht gestaan de Lei- denaren D. Bergman en Q. W. A. Bleijs, beiden hadden een functie by de Technische Noodhulp. Bergman werd er van beschuldigd, dat hij Eleijs een situatietekening had ver strekt van de garage van de heer De- vilee in de Leliestraat, waar enige auto's en motorrijwielen warén ver borgen. Later hebben de Duitsers deze motorvoertuigen weggehaald. De pleiter, mr. E. Minderop, betoog de, dat het niet bewezen was, dat het inbeslagnemen een gevolg zou ge weest zijn van Bergmans medede ling. Het was in Leiden een publiek geheim, dat in de Leliestraat auto's waren ondergedoken. PI. vroeg dan ook een voorwaardelijke interne ring. De zaak tegen de waarnemend-lei der der T.N-, Bleijs, die tot zijn royering onderkringleider der N.S.B. in Leiden is geweest, eiste heel wat meer tijd en nam een groot deel van de avond in beslag. Besch. was be gunstiger van de Germaanse S.S., had verraden waar Devilee's auto's stonden en arbeiders aangenomen voor werkzaamheden in Saar- brücken. Voorts had hij camoufla- genetten geschilderd, de Duitsers ge holpen bij het sluiten van Ned. za ken en een compressor geleverd voor het boren van dynamietgaten in de Utrechtse brug. Een stroom van ge tuigen werd ondervraagd, waarna de verdediger, mr. Drossaert Bentfort, allereerst bestreed, dat besch. als on derkringleider werkzaam was ge weest. Dat hij zijn brieven met Hou- zee en Heil Hitier ondertekende, was slechts om de Duitsers zand in de ogen te strooien en zodoende te kunnen bereiken, dat mensen en ma teriaal in Nederland bij de T.N. kon den blyven. PI. vroeg voor zijn cliënt die IVt jaar geinterneerd is, zo spoedig mogelijke invrijheidsstel- ling. Op een vraag van de president gaf besch. toe, fout te zijn geweest, doch gehandeld te hebben met de ge dachte het zo goed mogelijk te doen. Uitspraak over 14 dagen. BREDA NIET MEER GARNIZOENS STAD? Het militaire leven in Breda con centreerde zich altijd rond de Kon ink ljjke Militaire Academie, het kasteel van Breda, in 1828 voor dat doel be schikbaar gesteld door Koning Wil lem I. Het kasteel van Breda is geen militaire academie meer, omdat men geen „cadetten" meer kent, daar de officieren gerecruteerd worden uit de reservisten. En indien de geruch ten, die daaromtrent de ronde doen juist zijn, zal het kasteel .van Breda ook niet meer militaire academie worden. Zal ook de opleiding tot reserve-officier, die na de oorlog op de v.m. academie bleef, aan Breda ontnomen worden. Het schijnt name lijk, dat men de opleiding tot be roeps-officier naar Zeist en de oplei ding tot reserve-officier naar Har derwijk wil verplaatsen. 3. Bestudering van de vraag, of een zaak het bijeenroepen van een bui tengewone Algemene Vergadering der V. N. vereist. 4. De leiding bij onderzoekingen en de benoeming van commissies van onderzoek. 5. Het onderzoek van de kwestie, of de commissie permanent moet worden na het eerste proefjaar. Verder zal de commissie zich bij wijlen op de hoogte moeten houden van de verantwoordelijkheldien van den Veiligheidsraad. OVERVAL OP SLOWAAKS PARLEMENT. Een groep van meer dan 400 parti- sanen heeft een overval gepleegd op het Slowaakse parlement te Bratis lava. Voordat het gebouw js overwel digd, hield men een vergadering, waarop een radicale zuivering van de Slowaakse regering werd geëist. Er zouden geen arestaties zyn ver richt. Volgens het Praagse blad Svobodne Noviny zochten de partisanen, die zich tot een semi-militaire groep had den aaneengesloten, in het parle mentsgebouw naar Josef Lettrich, de president van de Slowaakse nationale vergadering en leider van de demo cratische partij. Nederlandse verliezen in Indië De regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke marine: 2de It. mar. N. A. Mul uit den Haag, gesneuveld op 19 Sept..; 2de It, mar. P. J. L. de Greef uit Hil versum, op 19 Sept.; 1ste lt. mar. H. W. F. Bongers, uit Maastricht, op 19 Sept.; mar. 1ste kl. I. M. Post, uit Leek, op 19 Sept. Koninklijke Nederlandse landmacht: Sold. J. Velthuis, uit Delden, op 22 Juli, omgeving Modong; korp. C. de Graaf, uit Amsterdam, op 16 Sept., te Djatobaning; Serg. J. H. M. Bijvoets, uit Rotterdam, 17 Sept. te Tjibatoe; sold. 1ste kl. W. Koe nes, uit Marum (Gr.). 17 Sept. te Belik; sold. G. Verplak, uit Am sterdam, 17 Sept. omgeving Tasik- malaja; sold. G. J. Annelink, uit Apeldoorn, 18 Sept.; korp. A. Huisman, uit Leiden, gesneuveld 18 September te Bandoeng; korp. A. J. H. Tulemans uit Weert, 19 Sept., omgeving Kesambi; 2de luit. L. Am Reymer, uit Rotterdam, 21 September te Garoet; sold. 1ste kl. J. van der Wal, uit Tietjerkstera- deel, 21 Sept. te Bandjarsari; sold. A. van der Werve, uit Noordgouwe (Zld.), 21 Sept. te Bandjarsari. Koninklijk Nederlands-Indi sche leger: Serg. inf. L. Levasier, afkomstig uit Ned.-Indië, 18 Sept.; kapt. inf. J. H. E. Kusters uit Utrecht, 20 Sept. te Bandjarasem (N.-Bali); landstorm korp. inf. J. P. Ruyten- beek uit Ned.-Indië; Jav. sold. 2de kl. inf. Sagiman, 18 September. De torpedobootjager „Piet Hein" is na een twee-jarig verblijf in Indië in de haven van Den Helder aange komen Er was grote belangstelling voor deze aankomst. NIET TE VROEG AARDAPPELEN INSLAAN. Reeds thans zijn vele consumenten bezig een wintervoorraad aardappe len aan te leggen. De tijd is echter daarvoor nog niet geschikt, zodat het gevaar bestaat, dat zij, die thans reeds aardappelen voor langere tijd opslaan, de teleurstellende ervaring zullen op doen, dat er belangrijke verliezen aangewicht en kwaliteit op deze voorraden worden geleden. Een wih- tervoorraad kan op zijn vroegst in de tweede helft van October worden be trokken. Hoewel men reeds thans kan bestellen en kopen, wacht men nog minstens tot de helft van de vol gende maand alvorens aardappelen af te nemen. TE VROEG VERKREGEN VRIJHEID De regering van Pakistan overweegt ernstig diplomatieke zelfs militaire hulp in te roepen van de regeringen van het Britse gemenebest, om de levens van de Mohammedaanse vluchtelingen in de Pendsjaab te redden. Om de redding van een millioen levens In Karatsji wordt de ernst van de-" ze stap zeer wel ingezien, omdat een dergelijk beroep nationale en inter nationale gevolgen kan hebben. De regering van Pakistan beschouwt de zaak echter van zuiver menselijke zijde: het redden van een millioen onschuldigien, die voor een zekere ondergang staan. In Hindoestan groeit •het aantal vluchtelingen voortdurend, omdat de Sikhs de Mohammedanen uit de dorpen verdrijven. De rege ring is niet in staat aan deze toestand een einde te maken, ook niet met de hulp van het leger. Zij heeft reeds een beroep gedaan op Pandit Nehroe, stelling te nemen tegen de Sikhs. In een brief aan Jinnah, het hoofd van de regering van Pakistan, heeft hy de leider van Sikhs, Tara Singh, geprezen voor de gematigde verkla- rinigien, die deze man heeft afgelegd. Voor het najaar worden veel kleine hoedjes gebracht, zoals b.v. dit exem plaar van beige vilt. Het werd gegar neerd met zwarte lovedtjes, terwijl ook de voile zwart is. Jinnah en zijn medewerkers beschou wen Singh echter als een bloeddor stig man. Hij heeft namelijk zijn vol gelingen gemaand Pakistan 'n eeuwi ge haat toe te zweren. Alles wat hij hen heeft gevraagd, was geen vrou wen en kinderen te vermoorden. Zo is de samenwerking tussen de re geringen van Hindoestan en Pakistan afgebroken. Jinnah zal zich echter blijven inspannen om de Mohamme danen te redklien, hoe duur de prys ook moge zijn. >0000000000oooooooooooooooooooooqo Op korte golf I 2 i >000000000000000000000000000000000 BINNENLAND. Mevr. Schermerhorn is gister avond met het Indië-vliegtuig in Ne derland teruggekeerd. De gemeente Deurne heeft 15000 inwoners. Bij de geboorte van het tiende kind> van de schoenmaker A. v. H werd door de burgemeester aan de vader een spaarbankboekje over handigd met 100 gld voor zijn doch tertje, waarmede de 15.000 inwoners voor Deurne volgeboekt waren. De 40-jarige K van der Velden is te Kapel a. d. IJssel door een auto bus van de R.E.T. overreden en op slag gedood. De 70-jarige J. Hoogland is te Lemmer door een auto overreden en kort daarna overleden. Het driejarig kind van de land bouwer C. v. Tilburg, uit Baarle- Nasau, is in een ketel met kokende pap gevallen en overleden. Een 10-jarig jongetje J. H. te Amsterdam is in de Vrolijkstraat, ter wijl het de rijweg overstak, door een auto gegrepen. In de werkplaats van de R.E.T. te Rotterdam is de adjunct-commies P J. Harskamp tussen een tram en een muur bekneld geraakt en kort daarna overleden. Op de verkeersbrug bij Wester voort is de 15-jarige T. P. uit het Loo onder een vrachtauto geraakt. In het ziekenhuis te Arnhem, waar hij werd KAMERLEDEN GAAN VAREN. De voorzitter van de Tweede Ka mer heeft medegedeeld, dat de vaar tocht. met Hr. Ms. Karei Doorman waaraan o.a. de Kamerleden zouden deelnemen en welke is uitgesteld we gens de debatten over de regerings verklaring, thans op Dinsdag 7 Oct. gemaakt zal worden. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden Gebaorteaankondigingen opgenomen, is hij aan de verwondin gen overleden. De gemeenteraad van Amster dam heeft besloten tot het aangaan van een lening van 10 millioen bij de Rijksverzekeringsbank en een van een gelijk bedrag bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Een auto reed te Wahlwiller op de rijksweg bij Vaals tegen een on verlichte tractor op: de bestuurder de heer v. d. M., uit Maastricht, kon na verbonden te zijn naar huis wor den vervoerd; de beide andere in zittenden liepen een zware hersen schudding en verscheidene inwendi ge kneuzingen op. Ambtenaren van de prijsbeheei- sing hebben in een groot hotel li Amsterdam een inval gedaan en de boekhouding gecontroleerd. Het bleek dat het hotel in het laatste halfjaar voor ongeveer vijf ton „zwart" had ingekocht. In een apart boek stonden alle transacties genoteerd. De direc teur en de onderdirecteur hebben bekend. Zij zijn na verhoor weer vrijgelaten. Het onderzoek wordt voortgezet. De prijscontrole heeft ingegre pen, daar de ondervakgroep brood bakkerij haar leden bij de verkoop van rijwielbanden zonder bon voor vele duizenden guldens heeft bena deeld. BUITENLAND. Een legerauto, die het gevolg van de koning van Griekenland escor teerde, is op een bergachtige weg in Noord-Griekenland op éen mijn ge reden. Onmiddellijk verspreidde zich het gerucht, dat op koning Paul een aanslag was gepleegd. Dit wordt ech ter ten stelligste ontkend. Aan boord van een Argentijns schip, dat gisteren de haven van Bue nos Aires binnenvoer, bevonden zich niet minder dan 28 verstekelingen. De Belgische kabinetsraad heeft zich gisteren in principe accoord ver klaard met de electrificering van het spoorwegnet. Een groep Zweedse athleten vloog van Athene naar Brussel, waar zij aan wedstrijden zouden -deelne men. Boven Corsica kwamen zij in een storm en werden door het door- eenvallen van de bagage zodanig ge kneusd, dat zij Brussel opgaven en per trein naar Parijs spoorden. Pa rijs is voor tere athleten prettiger dan Brussel. Een HoMeltje.... Uit het prachtig vera van Frederik van Eeden: Mijn Handen: Nog ééns doet mijn wil hen buigen in gehoorzaamheid naar elkaar, zóó zullen ze blijvend getuigen van mijn gang tot der zaligen schaar. O mijn handen, mijn handen! verstijft dan in durend aanbiddings-gebaar.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 1