De H. Montfort gehuldigd aan de Haagse Schouw Gemeenteraad van Sassenheim MAANDAG 22 SEPTEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 INTERNUNTIUS DROEG DE HOOGMIS OP P*en Italiaanse en een IJslandse bisschop, die een Franse heilige ko- men eren in een Nederlandse kerk, waarbij een Afrikaanse mis sionaris assisteerde een dergelijk samentreffen is een staal van het veelkleurige kleed, „aan één stuk geweven van boven tot onder", waarin Christus in zijn mystieke Lichaam, de Kerk, zich aan de we reld vertoont. De parochianen van de Montfortanen-kerk aan de Haagse Schouw vonden dit internationale stempel op hun feest niet iets bizonders; ze vonden het heel gewoon en voor iemand, die Katholiek d. w. z. algemeen heet. is het ook gewoon. Hij weet zich opgenomeil in een wereldbroederschap, een geestelijke U. N. O., welke niet gebonden is aan ras of natie, welke de eeuwen door hecht aaneengesloten is en blijven zal hoe vaak ook reeds over dat „kleed zonder naad" het lot geworpen werd en het de verdeling nabij scheen. Van noodkerk tot feestkerk Want deze groen-geverfde hou ten noodkerk, met haar bordpapieren en jute bekleding, doet toch altijd weer terugdenken aan de tijd van de schuilkerken in ons vaderland, toen menselijkerwijs bekeken het christelijk wereldgeloof in deze ge westen de genadeslag had gekregen. DE BINNENKOMST VAN DE INTERNUNTIUS. Maar ziet! daar komt de afge zant van de Rots, die Petrus is, voor afgegaan door een witte rij van priesters, het kleine neiligdom bin nen, en zijn „cappa magna", waarin de zonneschijn alle purperen tinten en verven van een zonsopgang doet opleven, vult met haar lange sleep bijna het ganse middenpad. En het koor zingt hem het „Sacerdos et Pontifex Priester en Opperherder" toe, waarmede in de gehele Westerse Kerk een binnenkomende bisschop wordt verwelkomd. Om hem en boven hem drijven witte wolleen van bloemen, die zich opeenstapelen rond het altaar tot een nevelbank van chrysanthen, doorschoten van overwinnende pal men en nederige varens, en door- schitterd van de menigvuldige vuri ge tongen der brandende kaarsen. In dit aureool van licht, in deze lijst van levend groen en bloemen vertoont zich de nieuwe heilige, Louis Marie Grignion de Montfort, afgeschilderd in geestverrukking voor het beeld van de Gekruisigde. Vandaag neemt de heilige daar de plaats in, die aan Maria toebehoort. Vandaag heeft zy, de Koningin, haar itroon ingeruimd voor haar trouwe en verknochte „slaaf". Had Montfort bij zijn leven ooit zo iets kunnnen denken! Er is in de kerk nóg een veran dering aangebracht, die de viering van dit feest vergde: de communie bank is weggedragen, om in het be perkte priesterkoor van deze nood kerk „ruimer armslag" te geven bij de pontificale plechtigheden. Mocht er iemand zijn, die de bisschoppelijke waardigheid de internuntius is bovendien titulair aartsbisschop wat gemoedelijk bekijkt, de Kerk boezemt door een omvangrijk en in drukwekkend ceremonieel de gelo vigen voor haar hoogepriesters en opvolgers der apostelen een heilig en heilzaam ontzag in. Reeds vóór de plechtigheid begon stonden op het altaar de hoge bisschop-mutsen, de „mitra pretiosa", met edelgesteenten rijk bestikt, en de „mitra aurea", van goud-brocaat, als zinnebeelden van uitverkiezing en verheffing. De internuntius, mgr. P. Giobbe, werd bij het opdragen van het H. Misoffer geassisteerd door de deken van Lei den, de hoogeerw. A. H. M. J. Ho- mulle als presbyter a ss is tens, door pastoor J. Looyaard uit Oegstgeest en pastoor P. van der Schoot van de Haagweg als troon diakens, door pa ter Kaptein S.M.M. en pastoor C. Hesp uit Katwijk als Mis-diakens; de mijter werd aangereikt door pater Merkx S.M.M., missionaris in Afri ka, de staf door pater Tesser S.M.M. de andere functies werden waarge nomen door broeders en misdienaars. Eerste ceremoniarius was pater Ubaghs, tweede pater Van Heusden, beiden van de Societas Mariae Montfortana. In het priesterkoor had nog plaats genomen de protoonotarius apostoli- cus mgr. Th. M. Bekkers uit Voor- ^Vcor'deze feestdag maakte ook de apostel Mattheus bereidwillig ruim- Montfortanen. te; krachtens bizondere bisschoppe lijke toestemming werd gevolgd het „feest-eigen" van de H. Grignion de Montfort. waarvan de intree-zang begint met: „Roep zonder ophou den", waarvan het. epistel is geno men uit het 1ste hoofdstuk van de Eerste Korinthiërs-brief: „het dwaze van God is wijzer dan de mensen. en waarvan het Evangelie, ont leend aan St. Lucas, spreekt van de oogst, die groot is. „maar de arbei ders klein in getal". Het zangkoor voerde uit de mis „Pour Chanter Notre Dame" van Edmond Dierickx, vier-stemmig voor gemengd koor, een mis, waaraan het koor, onder de geestdriftige leiding van rector Bonsel, gedegen studie had gewijd, welke studie vrucht droeg in een even gedegen uitvoe ring van dit moeilijke werk. Van de zangers, en ook van de toehoorders wordt inzicht vereist in de moderne kerkmuziek. Het consoneren van de verschillende partijen vloeit bij mo derne componisten niet over van wel luidendheid; daaraan moet het leke- oor eerst wennen. Deze Mis van Die rickx heeft als leidend motief het Gregoriaanse „Ave Maris Stella"; dit motief is trouw gevolgd, waardoor deze compositie in hedendaagse toon zetting toch klassiek gehouden is. De orgel-begeleiding werd door de heer Piet Schrama knap vertolkt. DE FEESTPREEK. De feestpreek werd uitgesproken door pater Tesser S.M.M., die te voren in het Frans (dat officieel nog steeds de taal der diplomatie is!) de Pauselijke gezant bij het Koninklijk Hof der Nederlanden verwelkomde. „Het is voor ons een grote eer en innige vreugde" zeide spr. „U bij dit schone feest aanwezig te zien. U, die in ons vaderland de ver tegenwoordiger van de H. Vader is en de verbinding tussen ons en het hoofd van de Christenheid. Van ganser harte nemen wij deel aan het H. Offer, dat gij gaat opdragen als dankoffer aan God en ter verheer lijking van de grote missionaris en vurige apostel van het Kruis en van de H. Maagd Maria: Louis Ma rie de Montfort". De predikant 'vroeg vervolgens verlof enige stichtende woorden tot de gelovigen te mogen spreken. In zyn predikatie ging pater Tes ser uit van de vraag welke de Kerk in haar officie stelt aan de H. Maagd: „Cui comparabo te Met wie zal ik u vergelijken?" deze vraag toe passend op de H. Grignion de Mont fort. De geschiedenis der mensheid kent zovele grote mannen, zo-vele helden, die groot en dapper waren in het overwinnnen van anderen en vaak zo laf in de stryd met zichzel- ven. Met zulk een wereldse held wilde de predikant de H. Montfort niet vergelijken. Maar wèl met een H. Franciscus van Assisië: om zijn armoede; Montfort was zo arm een bedelaar, dat bedelaars gingen bedelen voor hem. Maar wèl met een H. Aloysius om zijn reinheid, welke ondanks de drift van de na tuur en van het karakter vlekkeloos werd bewaard. Maar wél met een H. Ignatius om zijn onvergelijkelijke gehoorzaamheid; is ooit iemand zo getrapt en vernederd en toch zo ge hoorzaam aan de vaak meest on rechtvaardige bevelen? Maar wél met een H. Hieronymus om zijn verstorvenheid; hij was een marte laar van zijn drang naar heiligheid. En óók met een Joannes van het Kruis -om zijn liefde en lijden voor het kruis; dat was in hem „een mar kante zieletrek". En met St. Bernar- dus om zijn liefde voor Maria. Door strijd en genade is langzaam maar zeker in deze mensen-ziel uit gehouwen het beeld van Jezus Christus. In zijn ziel herkenrjen wij het beeld, de gelijkenis van Christus, in zijn liefde voor het Kruis en voor Maria. Voor onze tijd en voor de komende strijd worden gevraagd mannen als Montfort: verdedigers van het geloof, strijders voor de waarheid, mannen van liefde voor het Kruis en voor Maria. Om zulke mannen van de hemel af te smeken besloot de predikant met een vurig gebed tot de H. Drieëenheid. Nadat het H. Misoffer was opge dragen, verliet de internuntius met hetzelfde gevolg, waarmede hij ge komen was. de kerk, terwijl het koor een juichende paraphrasè zong op de aanhef van pslam 46: „Volkeren alle, klapt in de handen", een zeer ge lukkige keuze uit het werk van H. Clemens. EEN PONTIFICAAL LOF. Was 's morgens de intrede van de internuntius met Italiaanse zonne schijn beschenen, toen 's namiddags de apostolisch vicaris van IJsland, mgr. Joan Gunnarsson S.M.M., de met rose bloemen en groene guir landes getooide huize „Montfort" ver liet om in de kerk het Lof *e doen, had ook de natuur een meer IJs- lands voorkomen. Tussen regen-stor men door kon de stoet nog veilig de deur van de kerk bereiken, waar de bisschop van het Ultima Thule we derom met het „Sacerdos et Ponti fex" werd ingehuldigd. Mgr. werd geassisteerd door de paters Kaptein en Eeken, van de Congregatie der Tijdens het Lof voerde het koor o.a. uit een prachtig „Ave Coelorum Domina" (Gegroet, Koningin des hemels) van Josquin des Prés, een jubelend-ingezet Magnificat van Leo Smeets en een plechtig gedragen „Tantum Ergo" van pater Bonsel. Het orgel werd 's avonds keurig be speeld doer de heer A. v. d. Hulst. Onder het Lof werd ook de litanie van de H. Montfort gebeden en aan het einde van de dienst werd door allen een lied ter ere van de nieuwe heilige gezongen: Gij bleeft op aard' zo need'rig en verstorven, Nu draagt uw hoofd de kroon der heiligheid, In Moeders dienst hebt Gij uw roem verworven Met Kruisbanier de hemel U bereid. DE FAMILIE-AVOND. Tot besluit van dit grootse feest werd aan alle parochianen een fa milieavond aangeboden in ,.De Groo- te Vink", welke om kwart voor acht door Rector Bonsel werd geopend, met woorden van welkom tot mgr. Gunnarsson, de eerw, paters en broe ders en alle verdere aanwezigen, die de zaal geheel vulden. Het programma werd geopend met de cantate ter ere van de H. Mont fort, van pater Clemens, S.M.M., uit gevoerd onder leiding van Rector Bonsel, door het kerkelijk zangkoor „St. Cfcecilia", met medewerking van het dameskoor der Maria-congrega- tie. Vervolgens werden door de pries- ter-istudentenvereniging twee tafe relen. uit het leven van de H. Mont fort uitgebeeld, telkens voorafge gaan door een korte verklaring door pater Van Heusden. Na de pauze, tijdens welke aan alle aanwezigen koffie met gebak gepresenteerd werd, werd door het genoemde koor de kruiscantate, eveneens van pater Clemens, uitge voerd. Behoudens een kleine afwij king, heeft het koor dit zeer moei lijke werk op keurige wyze ten ge hore gebracht. Hierop volgden weer twee scènes uit het leven van de heilige, enige omgewerkte stukken uit het spel, door pater Woudenberg, S.M.M. bij gelegenheid van de fees ten in Schimmert geschreven, welke eveneens niet onverdienstelijk voor het voetlicht gebracht werden. Het was dan ook in alle oprecht heid, dat rector Bonsel na afloop de medewerkers aan dit programma hartelijk dankte voor de vele moei ten, die zij zich getroost hebben, om dit te bereiken. Een woord van dank ook voor de koster, de heer J. Schrama, wiens onvermoeide zorgen veel tot het succes van deze dag heb ben bijgedragen. Deze dagen is bijzonder tot uiting gekomen, vooral door de trouwe op komst tijdens het triduum, hetwelk door Pater Tesser zo schitterend is gepreekt, aldus Rector Bonsel, dat wij hier één grote familie zijn. Ik hoop, dat dit zo zal blijven en dat ik er de vader van mag blijven, spe ciaal voor de armen en zieken. Wij moeten het echter niet bij dit tri duum laten; vy#i moesten van onze heilige onthouden: hij was een Christen van groot formaat; dit moe ten wij vasthouden, ons hele leven door en aldus trachten te zijn een heilig volk, op de wijze waarop de H. Montfort ons is voorgegaan In de vergadering van de gemeen teraad van Sassenheim werd medege deeld, dat aan de heer W. Los ziekte verlof was verleend. De heer Potman nam zijn plaats in. De vergoeding voor de Raadsleden is door Ged. Staten vastgesteld op 3.50 per raads- en op 1.75 per com missie-vergadering. Verschillende le den waren daarover niet te spreken. Men zal trachten Ged. Staten ervan te overtuigen, dat de vergoeding te laag is. Besloten wordt adhaesie te betui gen aan het voorstel van Lisse een overbruggingscrediet te verlenen aan bloembollenkwekers. De gemeentere kening 1945 werd vastgesteld, nadat aanmerking was gemaakt op de post reis. en verblijfkosten en de telefoon. De heer Kortekaas zeide te vertrou wen, dat met de gemaakte opmerkin gen rekening zal worden gehouden. De heren Beyen, Verdegaal en Ver schoor werden in de comm. t. nazien dezer rekening benoemd. De huren der gemeente-woningen wérden ge handhaafd tot 1950. Bij de benoeming van de commis sie van Advies Woningruimtewet 1947, waartoe de bestemde commissie wordt benoemd, vraagt de heer vaii Breda, dat bij eventuële toewijzing van woonruimte de eigenaar gekend zal worden. De woningbouw werd tegeen- gewerkt. Bij het punt aanvragen Rijksvoor- schotten voor woningbouw bleek, dat er een plan is voor 30 woningen, dat reeds is goedgekeurd en 380.963. kost. Voorts is een extra contigent van 64 woningen beschikbaar gesteld ten behoeve van personeel van hier ge vestigde industrieën. Ook deze bouw wordt uitgevoerd door de woning bouwvereniging „Vooruitgang" en de schetsplannen zijn reeds goedgekeurd. Kosten 759.054. De heer Bergman vraagt of deze industrie woningen allen bestemd zijn voor hen, die van buiten komen. De heer van Breda zegt, dat er 50 wonin gen aangevraagd zijn en we er dus 14 meer krijgen. In die woningen kun nen ook inwoners komen, die in de industrie werkzaam zijn. De heer Schrama wil de woning- bouwveren. niet betichten van tekort koming, maar een feit is' het, dat als er meer activiteit betoond was, en de plannen reed waren, we zeker 200, ja zelfs 300 woningen hadden kunnen bouwen. De heer van Breda wil alleen zeg gen, dat we tegengewerkt zijn; de veren, treft in deze geen blaam. Het voorstel wordt goedgekeurd. Voor het uitvoeren van schilderwerk, dat hard nodig is, is het Ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting be reid financiële steun te geven. B. en W. willen een voorschot verlenen van 10.000, daar de Woningbouwveren. niet over de nodige middelen beschikt. De heer v. d. Nouland acht het werk zeer nodig, maar nu, in de tijd van slecht weer, komt men met het ver zoek. Hij wil dit toestaan onder voor waarde, dat het werk in het voorjaar geschiedt). De heer van Breda zegt dat men dit aan de uitvoerders moet overlaten. Nadat men verschillende klachten over riolering enz. van de huizen der vereniging had geuit, waarbij de heei Kortekaas sprak van aandeelhouders1, wat de heer v. Breda de ontboezeming ontlokte, dat hij geen aandeelhouder was, doch slechts zitting had in het bestuur namens de gemeente, en de overige bestuursleden nooit een cent hadden ontvangen, maar alles gratis deden,, werd het voorschot verleend. De raad werd sportief. Bij de begroting aanleg sportterrei nen, kregen de heren het te warm en de jassen gingen uit. Of dit de oorzaak was, dat er langdurig over gesproken werd, is niet bekend, maar de ton gen kwamen los. De heer Bergman opende de rij van sprekers ,en wilde in plaats van het Hoofdterrein in het midden, en de bijterreinen aan weerszijden, de laat ste naast elkaar. De heer van Breda licht to? waar om het hoofdterrein in het midden is geprojecteerd. Het ene bijterrein is bestemd voor voetbal en het andere bjjvi voor de schoolkinderen, voor li- Óaajjielijke oefening. Dfe heer v. d. Geest heeft vele be- iwarën. De gemeente moet alles be talen en wat hebben de sportbeoefe naren ervoor over? Ze hebben wel geld voor bioscoopbezoek enz., maar voor hun vereniging niet. De gemeen te moet medezeggenschap hebben in de voetbalverenigingen. De heer v. d. Nouland merkt op, dat het betalen van contributie een in terne kwestie is van de verenigingen en niet in de raad hoort. Zogoed als alle leden voeren het woord, en ten slotte verklaarde de heer v. d. Geest, dat hij niet tegen het aanleggen van een sportterrein is, maar de bijdragen van de verenigin gen hoger wil zien. Het voorstel wordt aangenomen. De reclames wegenbelasting wor den afgewezen. Op verzoek van de gemeente Voorhout wordt een ge deelte weg (Leidschevaart vanaf de brug tot aan de ombuiging) onttrok ken aan het openbaar verkeer. Het laatste punt betrof de verkoop van grond aan de Beukenlaan, aan het Onderling Bouwsyndicaat te Den Haag, dat hierop 9 dubbele woningen wil bouwen. De prijs bedraagt f5 voor de le 35 Meter en voor het daar achter gelegen terrein ƒ1.per M. De heer van Breda zegt, dat inder tijd de bouwgrond daar verkocht is, onder toezegging dat er behoorlijke woningen gebouwd zullen worden. Op de tekening die nu aanwezig is, staat geen enkele maat aangegeven, zodat men niet weet wat er komt. De heer Schrama merkt op, dat we de bouw van huizen moeten stimule ren. We krijgen er de vastgestelde prijs voor. Weth. Vogelaar acht het ontwerp niet geschikt voor de Beukenlaan, het is wat nietig. We moeten niet overijld te werk gaan. Hij is niet voor aan houden, maar wil niets besluiten voor we zekerheid hebben wat er gebouwd zal worden. Besloten werd dat B. en W. de zaak zullen afhandelen. Teylingen. Teylingen 2 verloor van S. J. C. 2 te Noordwijk met 52. Nog slechter deed Teylingen 3 het tegen Lisse 3 daar deze met 60 ten onder ging. Teylingen A was het enige elftal dat de punten wist binnen te halen en wel met 51 van Lisse A., ter wijl Teylingen C met 20 verloor van U. D. O. B te Oegstgeest. Jiwcei 3lwiefc ivatdt ident r 55. „Hihi", zei deze en daaraan kon je merken, dat Signora Constancy zijn dochter was, „hihihi, ik heb nog ?n fles whiskey. Als een van u me helpt dan.." Maar verder kwrm de goede man niet, want op 't zelfde ogenblik kwam Signora Constanga T;- nengetrippeld, die de tafel wilde gaan deken. Zo had ze Opa in de ga ten, of ze stapte resoluut naar het luik to_, duwde het kale hoofd dat er uit stak omlaag en deed het luik dicht. „Die oude Opa van ons", zei ze, „zo gauw er mensen hie-, zijn, komt-ie met 'n whiskeyfles op de proppen en ie schijnt maar. niet te kunnen onthouden, dat ie er de laat ste slok al in October 1920 uit op heeft gedronken, toen hier zo'n hevi ge aardbeving was. Ja, ja, zo gaat het als je oud wordt, hihihi!" Ordertussen dekte ze bedrijvig haar tafel verder op en het duurde niet lang, of de hele familie zat aan een stevige maaltijd, waarvan ook Signora Constansa en Opa voor de gezelligheid 'n hapje mee-aten, hoe wel ze eigenlijk hun diner al hadden gehadL Ontvreemde kerkloper terug. Gisteren werd vanaf de kansel me degedeeld dat de enige maanden terug gestolen altaarloper weer in veilig bezit is van pastoor. KATWIJK KatwijkLeiden 00. Het was een spannende alhoewel geen mooie wedstrijd. Van het begin tot het ein de werd van beide kanten met kracht geprobeerd tot doorbreken te komen. Beide parten pasten het stopperspilsysteem toe. Er was ove rigens weinig techniek te zien. Eind 0—0. Verdere uitslagen zijn: Katwijk 4 SVOW 2 0—9; Q.B. 6—Valkenburg 2 6—1; Q.B. a—Lisser B, 7—0; Kat wijk cRijnsburg c 21; Rijnsburg b^—Roodenburg d 34. Quick Boys 2— J A C. 2 9—2. In alle opzichten bleek de thuisclub overwegend Sterker te zijn. JAC paste het buitenspelvalletje teveel toe, wat rrrede oorzaak werd voor de grote Q.B.-overwinning. LISSE SPEEDWAY-RACES TE LISSE. Zaterdagmiddag werd op de Motor- Sintelbaan te Lisse de revanche-wed strijd gereden tussen „De Vliegen de Hollanders", welk team voorna melijk was samengesteld uit renners van de provincie Noord-Holland en „de Windmolens" renners uit de pro vincie Zuid-Holland. Veertien malen bestreden 2 ren ners van de Windmolens en 2 ren ners van de Vliegende Hollanders elkaar. J. leberts ontbrak bij het team van de Vliegende Hollanders. In de aanvang wisten de Wind molens een voorsprong van ver schillende punten te nemen, welke zelfs geleidelijk werd opgevoerd. Na de elfde wedstrijd was de stand 35 31, maar toen in de twaalfdt wed strijd Baas van de Vliegende Hol landers een val deed, welke echter niet ernstig was werd hij vervangen door J. Boef, die zich meteen al als no. 1 wist te plaatsen. Na een span nende slotwedstrijd bleken beide teams elk 42 punten behaald te heb ben, zodat deze ontmoeting voor de eerste maal in een gelijk spel was geëindigd, hetgeen nog niet was voorgekomen. De Windmolens had den in totaal een tijd gemaakt van 10.34.5, terwijl de Vliegende Hollan ders 10.37,7 noteerden; door een mindere tijd van 3 min. en 2 sec. werden de Windmolens als overwin naars uitgeroepen De snelste tijd werd gemaakt door A. Hartman uit Amsterdam 1.27.1. Na de pauze werden de wedstrijden voortgezet met een race voor ju nioren. Reeds in de eerste ronde kwamen Kuyper en H. Dammers met elkaar in botsing, maar ook deze valpartij viel betrekkelijk nogal mee. Na 2 manches werd de volgende eind uitslag verkregen: 1. M. van Rijn; 2 R. Kreukniet; 3. B. Metselaar; 4 C. Arnoldussen en 5 Bisschops. Vervolgens startten de 4 snelste renners van het Windmolen-team. Na een uiterst felle race tussen H. Stee man en J. Bosman was de uitslag: 1 J. Bosman; 2 H Steeman; 3 G. Kops en 4 M. van Rijswijk. Snelste tijd 1—26—7. Uitslag 4 snelste rijders van het Vliegende Hollanders team: 1 A. Hartman; 2 J. Boef; 3 G. van Door nik en 4 H. Coumans. Finale Speedwey-Cup-Race: Door j het uitvallen van J. Bosman ging de strijd voornamelijk tussen Steeman en Hartman. In een felle eindspurt wist Hartman van Steeman te win nen, terwijl J. Boeff als no. drie volgde. Vereniging „De Hyacinth". Dins dagmiddag houdt de Vereniging „De Hyacinth" een algemene ledenverga dering in café-rest. „De Nachtegaal". De agenda vermeldt o.a.: voorstel om aan het B.V.S. te verzoeken over de met hyacinthen beteelde oppervlak te een restitutie van „areaalheffing 1946" te verlenen van 14.per Are. Voorts zal een voorstel ingediend worden om aan te dringen op verla ging van de voorlopige surpluskor- ting voor hyacinthen. oogst 1947, tot 5 pet. Het is' vrijwel zeker dat er ook dit jaar geen surplus zal zijn van hya cinthen. VALKENBURG Duitse graven opgeruimd. De werkzaamheden met het opgraven van de Duitse graven behoren tot 'het verleden. Sinds vorige week is het personeel van de Dienst voor Identificatie en berging vertrokken. Naar men ons mededeelde zijn de stoffelijk resten, na afloop der werk zaamheden in witte linnen zakken naar de Peel overgebracht, Begindezer week zullen de oud heidkundige opgravingen op dit voormalige Duitse kerkhof door prof. van Giffen een aanvang nemen, VOORHOUT Uitslag etalagewedstrijd. De uit slag van de etalagewedstrijd is: Ie prijs J. v. d. Maat, 2e pr. B. v. Velzen, 3e pr. P. van Kampen, terwijl de prij zen voor diegenen die de meeste eta- lagefouten gevonden hadden na lo ting zijn toegewezen aan. Ie pr. Jan Bakker, Dinsdagschelaan, 2e pr. mej. B v. Werkhoven, v. d. B. v. Heemste- deweg. Dit waren de enige personen, die het totale aantal goede oplossin gen hadden. WARMOND D.V.V. (Warmond). De uitslag van de vlucht Mons, afstand 196 km luidt als volgt: 1. Geb. v. d. Voorn in 11.34.38; 2. W, v. Grieken in 11.47.12; 3. A. v. Noord in 11.48.26; 4. A- v. Noord in 11.49.26. WEERSVERWACHTING g TOENEMENDE WIND. 5 g Tamelijk heldere en koele 8 o nacht. Morgen overdag: toene- o o mende bewolking en later plaat- g selijk enige regen. Geleidelijk aanwakkerende wind tussen o West en Zuidwest. Ongeveer de- o zelfde temperatuur als van- daag. g oooooooooooooooooooooooooooooooooo nieuwe Griekse taal- en letterkunde aan de gemeente-universiteit: mej. prof. dr. S. Antoniades te Leiden. BINNENLAND. NATIONALE DEMOBILISATIE- RAAD. In tegenwoordigheid o.m. van Z. K. H. prins Bernhard als voorzitter en voorts van de ministers van oor log en marine heeft minister-presi dent dr. Beel heden ochtend het hoofdbestuur van de Nationale De- mobilisatieraad geïstalleerd. In dit hoofdbestuur hebben voorts nog zit ting. namens het ministerie van fi nanciën: H. J. de Boer, inspecteur- generaal Thesaurie, namens he* min. van oorlog: kolonel J. M. A. Goede- wagen, namens het min. van marine: kap. It. ter zee J. Beckering Vinckers, namens het min. van overzeese ge biedsdelen: E. Ruiter, hoofd afd. so ciale zaken v. h. commissariaat voor Indische Zaken, namens het min. van sociale zaken: mr. P. Werner, in specteur-generaal v. h. Rijks Arbeids bureau, namens de Stichting v. d. Ar beid: R. A. Jongbloed, namens de algemene organisaties: ds. Goudkamp te Amsterdam, namens de stichtin gen: K. L. de Vries té Amsterdam, adj. direct. Stichting 1940—1945: na mens de Prot. Kerken: ds. De Kluis te 's-Gravenhage en namens de R.K. Kerk majoor aalmoezenier Goossens. te 's-Gravenhage. (Berichten, opgenomen in een ge deelte van ons vorig nummer), LEIDEN FROF. ANTONIADES. B. en W. van Amsterdam stellen de gemeenteraad voor te benoemen tot buitengewoon hoogleraar in de LAATSTE BERICHTEN LEGERBERICHT Het Nederlands communiqué van heden meldt, dat de republiek on verminderd voortgaat met agressie ve handelingen in de grensstreken en met het plegen van sabotage en daden van terreur in de bevrijde ge bieden. „Onzerzijds wordt hier krachtig tegen opgetreden". De ver liezen van gisteren bedroegen 7 ge- sneuvelden en 32 gewonden. In de grensstreken van midden Java nam de agressie weer toe. Verder meldt het communiqué beschietingen van patrouilles en activiteit van sluip schutters en saboteurs, In de omge ving van Malang werden republi keinse troepen verdreven, terwijl bezuiden Malang het tot een treffen met de TNI kwam, MINISTER MANSHOLT SPREEKT HEDENAVOND OVER ONZE VOEDSELVOORZIENING. „Onze voedselvoorziening in de naaste toekomst", is het onderwerp van de rede, welke de minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening hedenavond voor de radio zal houden. De minister spreekt te 26.15 uur over beide zenders, Hil versum 1 en 2. Aan de hand van een dezer dagen verkregen overzicht van de voedsel positie zijn beslissingen t. a. v. de rantsoenering van levensmiddelen genomen en over deze beslissingen zal de minister mededelingen doen. BROODVOORZIENING VAN DE HOOFDSTAD OPNIEUW IN GEVAAR? De situtatie in de Amsterdamse bakkerswereld begint zich in ongun stige zin te ontwikkelen Naar de stakingsleiding mededeelde, wordt sedert enige dagen een actie ge voerd voor stopzetting der brandstof voorziening aan de bakkers. Dit betreft niet alleen de bakkers, die hun meel betrekken bij de staking betrokken meelfabrieken „Holland" en „Ceres" doch alle bakkers van Amsterdam. De stakers motiveren dit door aan te voeren dat de nog werkende meelfabrieken, in het bij zonder Wessanen die normaal 25 pet van de Amsterdamse meelvoorzie- ning verzorgt, thans veel meer leve ren dan voorheen en zodoende de actie der stakers schaden. POSITIE NED. PASSAGIERS SCHEPEN. Bloemfontein, AmsterdamKaap stad, 19 Sept. te Southampton. Johan de Witt, 19 September van Trinidad naar Plymouth en Amster dam. Poelau Laut, 19 Sept. van Batavia naar Amsterdam. Sloterdijk, RotterdamBatavia, 20 Sept. 6 uur van Port Said. Westerdam, wordt vermoedelijk 23 Sept. van New York te Rotterdam verwacht. MARKTBERICHTEN TER AAR, 20 Sept. Groente. Kas-Snijbonen ƒ8.8013.30, Snijbo nen f 1.404.40, Stokprinsen 5.30 11.20, Spekbonen ƒ2.70—3.90, W. Pronkers 0.603.15, Stamprinsen 8.509.per 10 K.G., Bloemkool f 0.010.75 per stuk, Peen 0.16 0.20 per bos, Sla 0.020.16 per stuk, Selderij 0.501.per 100 bos, Kom kommers 0.030.12, Meloenen f 0.09 0.54 per stuk, Andijvie f 0.070.29, Aardappelen f 0.07, Kroten 004 0.07, Waspeen I 0 080.10, Tomaten 0.09—0.38. Rode kool 0.05— 0.09, Groene kool 0.100.11, Boeren kool ƒ0.05, Uien 0.140.15, Spruiten 0.04—0.09, Postelein 0.22—0.35, Spi nazie ƒ0.24—0.33, Stoofsla ƒ0.03. Pe ren 0.07 per K.G., Druiven f 0.41 per pond, Augurken: fijn 0.690.81, fijn bast. 0.30, Stippel f 1.251.55 per K.G.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2