1 Op korte golf Gemeenteraad van Hazerswoude WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 MENSHEID WORDT BEDREIGD DOOR EEN GEWELDIGE CATASTROFE Rede van Kardinaal Hlond Kardinaal Hlond, Aartsbisschop •van Warschau, Primaat van Polen verklaarde ter gelegenheid van het eeuwfeest van Onze Lieve Vrouw van La Salet-te; „De mensheid wordt bedreigd door een catastrophe vein de afmetingen van een zondvloed.. Misschien zal de verworden en op standige wereld spoedig gestriemd worden door de gesels Gods. Het ge weld van het kwade zal overwonnen en de Goddeloosheid gebroken wor den. Voor Christus Majesteit zul len de merkelijke harten zich in liefde en onderwerping vernederen. De mens, verzoend met God, zal op nieuw de zin van het bestaan be grijpen en het geluk en de vrede in het Koninkrijk van Christus te rugvinden.'' STORMRAMP IN JAPAN. In Japan heeft een typhoon ge woed, tengevolge waarvan 236 men sen zijn gedood en 1402 personen worden vermist. Tweehonderd mijl vlak land ten Noorden van Tokio staat onder wa ter. Volgens de Japanse kranten zou het aantal doden en vermisten zelfs 1900 bedragen. Meer dan 40.000 hui zen staan onder water of zijn ver nield. Twee middelgrote steden wer den verwoest en vele dorpen wegge spoeld, toen de rivier de Tone het vlake land overstroomde. ORKAAN BEDREIGT OOSTKUST DER V.S. Een hevige orkaan, die over de Ba- nama-eilanden gaat met een wind sterkte van 256 km. per uur, beweegt zich langzaam in de richting van de Zuid-oostkust der V.S. De Ameri kaanse meteorologische diensten heb ben medegedeeld, dat de kuststreken van Florida weldra de uitwerking van deze orkaan zullen ondergaan. Het is ook mogelijk, dat de cycloon een deel van de Atlantische kust, met inbegrip van de stad New York, in gevaar brengt. Men is bezig met extra-treinen de bewoners van de kust van Florida ten Noorden van het meer Okeecho bee, te evacueren, aldus luidt een me dedeling van het Rode Kruis. Reeds waait een wind van buitengewone kracht langs de kust. ARKA EN DE K.A.B. Op het op 11, 12 en 13 September 1947 gehouden A.R.K.A.-congres as een zeer belangrijk besluit genomen, inzake de samenwerking'met de Ka tholieke Arbeiders Beweging. Teneinde veel misverstand te voor komen, lijkt het het hoofdbestuur van A.R.K A. gewenst nader te verkla ren wat de ogenblikkelijke draag wijdte is van dit besluit. Het Congres van A.R.K A, heeft door dit besluit haar goedkeuring ge hecht aan een ontwerp-overeen- komst met de Katholieke Arbeiders Beweging, waarbij A.R.K.A. met de ze Beweging, in afwijking van de Statuten der Katholieke Arbeirers Beweging zonder haar zelfstandig heid als vakorganisatie prijs te ge ven. Door de bestuderende instanties der Katholieke Arbeiders Beweging moet aan deze ontwerp-overeenkomst nog goedkeuring worden gehecht, zodat het definitief in werkingtreden van deze overeenkomst mede afhankelijk is van het standpunt wat door de Katholieke Arbeiders Beweging zal worden ingenomen. Alle berichten, welke dus spre ken van aansluiting zonder meer, zyn niet alleen voorbarig, doch on juist. NIEUWE j BOEKEN c 5000000000000000000000000000000000 O c DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO BINNENLAND. Tijdens een vechtpartij te Ge- mert is de 86-jarige H.V., die onder invloed van sterke drank verkeerde, in een sloot geduwd, ongelukkig ko men te vallen en op slag gedood. Te Soest botste een twaalfjarige wielrijder tegen een passerende au to. De verwondingen, die hij opliep, waren zo ernstig, dat hij na enige uren overleed. Tijdens een hevig onweer sloeg de bliksem in de boerderij van Rijn- ders te Melderslo. de kinderen kon den slechts met grote moeite uit het weldra in lichterlaaie staande huis gered worden. De Horster brand weer stond machteloos "tegen de vuurzee bij gebrek aan water. De boerderij ging geheel verloren en slechts een deel van de inboedel werd gered. De grote schade de pas binnengehaalde oogst ging ver loren wordt slechts ten dele door verzekering gedekt. BUITENLAND. In de Australische wateren liep het corvet ..Warnambool" op een mijn, terwijl het bezig was. mijnen te ruimen. Zes-en-twintig van de 90 op varenden -vonden de dood. Laguardia, de vroegere bur gemeester van New York en direc teur-generaal van de Unrra, die in Juni een operatie heeft ondergaan, kreeg gisteren thqis een inzinking. Zijn toestand is critiek. In de Oostenrijkse Mondsee bij Salzburg is door de lage waterstand de z.g. „hongersnoodrots" zichtbaar geworden. Op de steen staat een inscriptie: Als gij dit rotsblok ziet, zal er geween zijn en honger worden ge leden. Ex-koning Carol van Roemenië zal zich met zijn echtgenote naar Portu gal begeven, waar hij voor onbepaal de tijd zal verblijven. van den Berg-Boldingh, E. Wat zijn je plannen Hannie? Geïll. met teken. dr. Adeline Lijnn Den Haag, De Kern., IV—V. Hannie die door moeders dood haar toekomst verstoord ziet, doch een verdiende overwinning behaalt. Vlot en prettig meisjes boek. Bouwman. Joh. H. Hollanders koersen Zuid. De avontuurlijke ontdekkingsreis van kapitein Bom. Geïll. met teken. dr. Lex Metz A'dam, Intern. Uitg. en Handelmij, IVV. Ontdek kingsreis naar onbekend Zuid- pool-land; atoomfantasie be heerst het verhaal. Met humor beschreven. Christofoor, Br. Uit het epos der 3000 Nederlandse Zouaven. Geïll. met teken, en foto's Nijmegen, De Koepel V. Nu de laatste Zouaaf in '46 gestorven is. een ideale en enthouiaste hul de aan de nagedachtenis van de ze pauselijke helden. Evelyn Thomas, S. Het lachen niet verleerdVijf jaar humor in Engeland. Vert. uit h. Engels, dr. Ton van Beers. Geïll. met te ken. A'dam, Scheffer en Sik. kema. IV. Oorlogsgrappen in woord en beeld, verzameld uit de Engelse bladen. Tekenend voor de Engelse mentaliteit. Ge zond en puntig. Groenveld, D., Ir. De boer in een veranderende wereld. A'dam. Vrij Nederland. V. 't Agrarisch bedrijfsleven in 19e en 20e eeuw. Actueel en des kundig. Leopold, Martin. De Roos van Jericho Utrecht; Brussel, Het Spectrum. IVV. Een zwakke dichtbundel. Lidow. Wilde Rozemarijntje. Geïll. met teken, en 6 blz. pltn. dr. Lidow Den Haag. Zuid- Holl. Uitg. Mij. y. Lidow. Zoete? Polly. Geïll. met teken, en 4 blz. pltn. dr. Li dow Den Haag, Zuid-Holl. Uitg. Mij. V. Een, overigens los staand, vervolg op „Rozemarijn tje". Smakelijk kinderboek. Marée, Piet, en Henk Kemp. Bont Allerlei. Geïill. met teken. Den Haag, Zuid-Holl. Uitg. Mij. V. Keurig geïllustreerde sprook jes en verhaaltjes. Marée. Piet. Het Bonte Dieren boek. Geïll. met teken. Den Haag, Zuid-Holl. Uitg. Mij. V. Aardige en goed geïllustreerde dierenverhalen voor onze klein tjes. Marée, Piet. De Drie Gansjes en 50 andere oude rijmpjes. Geïll. met teken. Den Haag, Zuid-Holl. Uitg. Mij. V. Bekende en minder bekende rijmpjes. Ty pografisch mooi uitgevoerd. Marée, Piet. 100 Dingen om te doen. 2e bundel. Geïll. met teken. Den Haag, Zuid-Holl. Uitg. Mij. V. Kostelijk boek met spel letjes, raadsels en knutselwerk jes. Marée, Piet. en Henk Kemp. Sien en Frans op reis. Met voor beelden om na te tekenen. Geïll. met teken. Den Haag, Zuid- Holl. Uitg. Mij. V. Sien en Frans alleen op reis naar oom en tante om prettige vacantié dóór te brengen! Leuke plaatjbs. Aan bevolen. Marée,'Piet. Tirelire let-let-let. 35 Kinderspelen voor binnen en buiten. Geïll. met taken. Den Haag, Zuid-Holl. Uitg. Mij. V. Olbrechts, Frans M. Vlaande ren zendt zijn zonen uit! Geïll. met teken. dr. J. van Noten krtn. 4 blz. foto's Antwer pen; Tilburg, Standaard-Boekh. V. Schetsen van een aantal Vlaamse „voortrekkers", grote zonen van de Dietse stam. Wel dadig boek. Ratoe, Inah. Hariati. Geïll. met teken. dr. Widija Boedi Den Haag, W. yan Hoeve. IllIV. Poëtisch verhaal van Hariati's meisjesjaren en verdere ontwik keling, getuigend van veel lief de voor Java's land en volk. van der Steen, Eric, en Max Schuchart. Vice versa. Sonnet ten A'dam. C. de Boer Jr., IIIII. 20 Sonnetten. De makers laten naar zich raden. Cynisch en bizar; typografisch'curieus. I is verboden; II is streng voorbehouden; III is voorbehoud; IV is volwassenen; IVV is rijpere jeugd; VI is voor allen. Katholieke studenten in oorlogsjaren Gedenkboek 1940-1945 „Het is een oud vei-haal, vele ma len reeds verteld overal in Europa staat te lezen in een van de vele. zeer vele levensbeschrijvingen, die in dit gedenkboek worden gewijd aan jongemannen, die door de Duitse ter reur uit de aardse civitas verdwenen en in de hemelse werden opgenomen. ..Het is een oud verhaal" er is al zoveel over geschreven maar iedereen, die dit gedenkboek van de Kath. Acad. Gemeenschap openslaat zal „dezelfde piëtietvolle huiver er varen. die de samenstellers beving, toen deze lange stoet van gestorvenen aan hun geestesoog voorbijging". (Voorwoord). Dit boek met zijn stille aanklacht van vaak lachende portret ten van voor Kerk en Vaderland veel-belovende jongemannen is een samensmelting van ridder-verhalen en malrtelaars-acten. „Ieder van hen" wordt geschre ven ter inleiding van de ere-lijst van „Sanctus Augustinus" „koos bijdiet uitbreken van de oorlog die éne weg, die ieder christen kiezen moet. Zij wisten, dat op die weg de kans groot was. dat zij hun leven zouden moeten geven voor him vrienden, voor hun land. En zó waren zij, dat dit kiezen hun niet moeilijk viel. En wat zij elk naar hun karakter als consequentie van hun keuze op zich namen, dwingt ons tot diepe eerbied tot stille droefheid wat.him daarna werd aan gedaan. Hoe zij dit als christen droe gen maakte hun lijden tot triomph, het geleden hebben tot geluk". Trots mag Kath. Nederland erop zijn, dat in Nijmegen slechts 0.3 van de studenten de door de Duitsers in 1943 gjeëiste verklaring tekenden, een vage verklaring, waarover de Aartsbisschop van Utrecht had uit gesproken: „De verklaring kan in ge weten getekend worden, tekenen er van beschouw ik echter als een on vaderlandslievende daad". Van de Nijmeegse alma mater tekende 0.3 van de Vrije Universiteit in Amster dam 2.1 van de Kath? Econ. Ho geschool te Tilburg 2,2 daarente gen van de Stedelijke Universiteit te Amsterdam 22.5 van Delft 26.4 (Leiden waifdoor de Duitsers geslo ten), Dit gedenkboek heeft men met een gerust hart opgedragen aan H. M. de Koningin „als een sprekend getuige nis van de onwankelbare trouw der Katholieke academici aan de hoge waarden van godsdienst, recht en vrijheid, die de inzet waren van de strijd en het verzet, waarvoor de bes ten onder ons de grootste offers on vervaard hebben gebrachtMet de ootmoedige bede, dat Hij. Die het al regeert. Uwe Majesteit zegene, bie den wij U dit getuigenis van onze eer bied, onze dankbaarheid, onze trouw en aanhankelijkheid". Herdacht worden in dit gedenk boek ook de ere-leden, moderatoren en praesiid'es, die hetzij door een na tuurlijke, hetzij door het gewelu van de ooi-log, aan de studenten-gemeen schap ontvielen o.a. prof. P. Groenen, de studenten-leider bij uitnemend heid door „de breedheid' van zijn geestelijke instelling en zijn opoffe rende goedheid"; Jan Mulders, prae- ses van „Sanctus Augustinus" ge fusilleerd op 5 Sept. 1944 te Vught prof. dr. R. R. Welschen O.P. „voor de buitengewoon fijn gevoelige man, die Welschen was, moeten zijn colle ges een voortdurende desillusie ge weest zijn. Ieder jaar opnieuw begon hy met een groot auditorium en ein digde steeds met een zeer beperkt aantal getrouwen prof. Huib Luns, een typische Barok-figuur.De grote lijn, de zwier en zelfs in zekere mate „het pathos" dat vooral de Vlaamse Barok kenmerkt, vinden we bij herq terug"; prof. dr. ir. J. J. A. Mekel (geologie, Delft), „een der rijkst ont wikkelde mensen, die ik in mijn le ven ontmoet heb" (Anton van Duin kerken) en gefusilleerd op 2 Mei 1942 te Amersfoort; prof. dr. Titus Brands- m-a O. Carm., „de man van God, die los van het aardse, met geest en hart reeds in het eeuwige vertoefde", in het concentratiekamp Dachau op 26 Juli 1942 overleden. Het gedenkboek besluit met de verslagen van ieder der Kath. Stu dentenverenigingen over de jaren 1941—1945. ALPHEN AAN DEN RIJN Alphens Historisch Genootschap opgericht. Na een inleiding van de burgemeester en een causerie van de heer J. W. van Zwieten, werd in prin cipe besloten om te komen tot de de finitieve oprichting van een Histo risch Genootschap. Er werd een voor lopig bestuur benoemd, op voordracht van de burgemeester, waarvan deel uitmaken de heren A. J. Dekker, voorz.. J. W. v. Zwieten, secr. en G. B. Pellikaan, penn. Vervolgens werd een commissie benoemd belast met de voorbereiding van technische aan gelegenheden en het ontwerpen van statuten e.d„ in welke commissie zit ting'kregen de heren jhr. G. J. Stoop, J. v. d. Berg en T. G. Varga. Voorlo pig werd Hls naam gekozen: „Alphens Historisch Genootschap". Geboren: Gêertruida Maria Ge- ï-arda, d. van G. J. van Niekerk en G M Belt; Pieter Johannes, z. van G. Vergeer J. de Rooij; Cornelia Agnes, d. van H. H. Bouwens en D. G. M. van Wieringen; Hugo, z. van D, Groenendijken C. Rodenburg; Rudolf George, z. van Aa de Gans en G. Kalshoven; Elisabeth Corne lia Maria, d. van A. van Gils J. J, Zevenhoven; Willem Cornelis, z. -van R. Steenbeek en N. van Veen; Shannon, d. van P. van Eek en M. Richardson; Dirk Balduh Pieter, z, van C. Hoogendoorn en B. W. Lan- daal; Cornelis, z. van C. Meijer en M. van Diggele; Geertruida, d. van G. Oppelaar en C. Hesseling. Ondertrouwd: Christianus Corne lis van Dijk 32 j. en Geertruida Jo hanna Straathof 25 j.; Lambertus Hendrikus van der Aar 28 j. en Wilhelmina "P. Verduin 20 j.: Cor nelis Hesseling 27 j. Christina Sij- pestein; Pieter van Doorn 25 j, en Mies Johanna Heinen 22 j. Gehuwd: Jan Zuidam 23 j. en Neeltje Verkade 20 j.; Petrus J o- hannes de Jong 24 j. en Hendrika ter Wal 21 j. Overleden: Cornelia Vreeken 43 j. echtgenote van A. Buijs; Maria Emi- lieOtt 45 i., echtgenote van A. C. Mqh, BODEGRAVEN Voetbal. Esto I speelde uit te gen Waddinxveen lü. Er lag bijna gedurende de gehele wedstrijd een matheid over het spel. Daardoor voldeed deze kamp zeker niet. De thuisclub kon aanvankelijk |Uen vat op het spel der gasten krijgen. Het duurde wel 30 min. voordat Esto door Kees van Doorn het net wist te vinden. Spoedig hierop volgde een handigheidje van Schwarte, die de stand op 2—0 bracht. Nog voor de rust wisten de gasten uit een door- j braak de eer te redden (21). Ook in het begin na de rust weer het zelfde lome spel, totdat na ca. een kwartier een vleug van spirit over' de gasten komt, kort achtereen vol gen twee mooie goals, resp. door Ben Walraven en Schwarte. Even voor het eindsignaal brengt de laatste na prachtig doorzetten de stand op 51. Esto II won van ONA VII met 2-1. De junioren leverden slag in Nieuwveen tegen Nic. Boys a, waar van het vorig seizoen met 81 werd gewonnen. Nu moesten de benjamins met 10 huistoe. HILLEGOM Vereniging tot behoud van het Bloemvollenvak. In café Sister mans te Hillegom hield de Vereni ging tot Behoud van het Bloembol lenvak in Nederland, een bijeen komst, waarbij de bedoelingi wasu evenals in reeds enige plaatsen is geschied, om ook te Hillegom een plaatselijke afd. op te richten. De vergadering stond onder leiding van de heer H. Nieuwenhuis. die namens het hoofdbestuur de aanwezigen een welkomstwoord toesprak. Na enige besprekingen werd be sloten een plaatselijke afd. op te rechten en werd het volgend be stuur gekozen: H, Nieuwenhuis, voorzitter; Th. de Boer, P. Walkers, W. Zandbergen, H. M. van Haaster, J. van Til en W. Gerritsen. De nieuw gekozen voorzitter be sprak hierna de voorlopige heffin gen van het Bedrijfschap. Van het artikel Hyacinthen is o.a. de voor lopige heffing f 8.25 per bed, alhoe wel er niets geen surplus hiervan zal zijn. Vele onnodige onkosten worden gemaakt, welke ten laste komen van het gehele vak, de kwe kers zijn in grote financiële moei lijkheden gekomen. Spr. hoopte dat zeer spoedig algehele vrijheid van teelt en handel zal komen. De heer H. 't Mannetje, secr. der Vereniging, deelde mede, dat reeds Zaterdag het eerste blad zal ver schijnen, de kosten per jaar zullen 3.50 bedragen. In dit blad zullen de leden volledig op de hoogte blijven van de werkzaamheden der Vereni- ging. Medegedeeld werd, dat in ver schillende andere .plaatsen afdelin gen zullen worden opgericht en dat het ledental nog steeds stijgende is. DE Z1LK Geen kevers bespoten. Omdat de heer v. d. K. het niet nodig acht te zijn aardappelen te spuiten voor bestrijding coloradokever, werd hij veroordeeld tot 150 boete of hech tenis. In de vergadering van de gemeen teraad van Hazerswoude vroeg, bij de ingekomen stukken, de heer de Boer, hoe het met de electrische verlichting staat, B en W zouden dit de Raad spoedig mede delen. De voorz. zegt, dat het punt van verlich ting gebracht zal worden op de be groting 1948. Deze winter zal nog een tiental lantaarns worden ge plaatst op plaatsen in de gemeente, waar dit blijkt nodig te zijn. Voor stel tot he't aankopen van de toe gangsweg genaamd de Molenlaan v. de heer N. J. Kaptein, voor de prijs van f 250.- werd aangenomen. De voorz. deelt de Raad mede dat de eeste 6 woningen haar voltooing be reiken. Daarna komt een voorstel van B en W om de wagenschuur van de heer J. Platteel ,te huren en deze te laten inrichten voor de ver koopplaats van voorwaardelijk goed gekeurd vlees. De kosten om deze schuur daarvoor in orde te laten maken, werden geraamd op ruim f 900, terwijl de huur v. d. schuur moet zijn p. j. f 50. de bedoeling is om de schuur voor de tijd van 10 j. te huren. B en W stellen de Raad voor hiertoe over te gaan. Aldus be sloten. Aanbieding gemeentereke ning dienst 1945. Deze dienst sluit met een nadelig saldo van f 13.800,95 In de commissie tot onderzoek van deze rekening worden benoemd de heren, L. M. de Boer, F. J. Kouwen- hoven en W. Slootweg. Verzoek van het Chr. Lyceum te Alphen a. d. Rijn om subsidie over het jaar 1946. De voorzitter zegt dat het niet wette lijk verplicht is om subsidie te ge ven, doch daar wij 'het altijd hebben gedaan stellen B en W voor het ook nu te doen. Dit werd goed ge vonden. Voorstel tot aankoop van grond van de heer Jac. v. d. Spek. De voorz. zegt dat met de aankoop van grond van de heer v. d. Spek een' misverstand is ontstaan. Er zijn 300 meter gekocht, doch nu blijkt het dat er 345 vierkanten meter is, dus 45 meter te veel. B en W stellen voor om die 45 m. grond tfan de heer v. d. Spek te kopen voor de prijs van f 2 per meter. Werd goed gevonden. Binnengekomen ©en schrijven van Ged. Staten om de winst van het waterleidingbedrijf te storten in de gemeentekas, da^r de gemeente in een benarde toestand verkeerd. B en W stellen voor, daar er toch niets aan te doen is, deze gelden maar in de gemeentekas te laten vloeien. Werd goedgevonden. Daarna wordt besloten tot restaura tie van de gemeentetoren. De begro ting hiervan is f 64.000.-. Hiervan betaalt het Rijk f 32.000.- de Pro vincie f 16.000 en de overige f 16.000 komen ten laste van de gemeente. In de commissie ingevolge de wo- ningruimtewet, worden benoemd, de heren W. J. Dekker, P. Fase, W. Slootweg J. J. v. Vliet en C. Matze, voor het Dorp, en voor de Rijndijk, de heren P. B. Boers, G. v. Omme- ring, A. Demoed, M. Heimans en A. A. de Jong. Verder niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. KATWIJK Geboren. Aaltje d. v. M. Verloop en H. J. de Wit. Hebolina d. v. G. •Boersma en T. D. Nicolai. Dirkje d. v. L. v. Duyn en G. Schaap. Theo dores Johannes z. v. C. J. Klinken berg en H. P. Vroolijk. Teunis z. v G. J. Duyvenbode en M. v. Rijn. Wil helmina d. v. C. de Wit en J. Guyt. Dirkje d. v. J. Varkevisser en C. W. Schaap. Ondertrouwd.J. J. Gregoire en W. J. H. Eisen. D. Plug en J. de Kleijn. L. Lindhout en L. C. Noordijk. W. Russchenberg en W. v. Rijn. H.v. Tongeren en E. J. Huysman. C. de Mol en J. C. Tos. W. H. C. J. Willems en A. van der Niet Getrouwd: A. Sneijders enG. Haas noot. H. J. Ravensbergen en M. Haas noot Jac. Joh Remmerswaal en W. A. van Kampen. Overleden: M. Schaap 71 j.. D. van Vel zen 75 j., wed. v. J. v. d. Akker. A. G. van der Zwan. LEIDSCHENDAM OOGST-DANKDAG. Voor onze Kath. boeren- en tuin ders georganiseerden in de Land- en Tuinbouwbond was het gisteren een hoogtijdag". Geen klagen over wer kelijke en vermeende achterstelling door de verantwoordelijke minister, reen een dankdag aan God voor de vele bijstand welke ook dit seizoen cp het land- en tuinbouwwerk heeft gerust. Tot dat doel waren zeer velen des morgens aanwezig bij het plechtig Misoffer, dat voor de levende en de overleden leden van de L.T.B. werd opgedragen. Voor de H. Mis brachten de leden hun offergaven aan het altaar in de vorm van fruit, groenten, aardappe len, boter kaas en melk, welke gaven verdeeld werden onder de zieken en misdeelden. Ontelbaar velen hebben aan deze offerplicht voldaan. Na de H. Mis had de zegening van kleine gereedschappen plaats. Des avonds werd appèl gehouden in het verenigingsgebouw, waar ook weer grote belangstelling was voor de jaervergadering, waarin na de nor male agendapunten werd overgegaan tot de installatie van de geestelijk ad- viseur, kapelaan Raadschelders, die vervolgens een zeer belangrijke inlei ding- hield over de roeping, welke de kath. boer en tuinder in de huidige woelige omstandigheden heeft te ver vullen. De inleiding bracht weer enthousiasme in de gemoederen van ae soms teleurgestelde boeren en tuin ders. Geboren; Johannes L. H., z. v. A. J. Luiten en M. H. Zwaan; Jaco bus C. M., z. v. J. W. v. d. Meer en B. J. Spring in 't Veld; Adrianus W., z. v. W. P. van Dijk en C. J. van Vliet; Bernardus M. J. M„ z. v. H. J, van Marwijk en A. M. Löbker. Ondertrouwd: N. P. van Rossen en M. H. Kulker; J. Bosch en J. A. Ver meulen. Getrouwd: A. J. Onderwater Th. D, Verberg. Overleden: Gerrit Heusmkveld 97 j. echtgen. van W. H. Jansen. NIEUWKOOP Geboren: Lena, d. van J. L. Schuur man en A. Sanders; Antonia Cornelia Barbara, d. van Th. J. v. d, Helder J. M. H. Rietveld; Jdn Johannes, z. van E. v. d. Sas en G. Vis; Laurentus Johannes z. van W. van Capel en M. H. v. d. Zwet; Johannes z van E, Kuyf en W. G. v. d. Voorn; Wijnanda Wilhelmina, d. van C. H. Fransen en G. J.. v. d. Zwet; Johannes Mariqus, z. van Joh. Hoogerwerf en B. H. G Pouw. Ondertrouwd: Cornelis Josephus Kester 31 jaar en Elisabeth Geer truida van der Weijden 36 jaar. Getrouwd: Robert George Radecker 26 j. te Medemblik en Lamberta Ja- coba Leenhard 27 jaai\ Overleden: Leentje van Wijk 6# j. NIEUWVEEN Nic. Boys. Nic. Boys a slaagde erin om met enkele adspirantenin- vallers een verdiende 10 overwin ning te behalen op de kampioen van het vorig jaar Esto-. Nic. Boys <2 speelde in de 3e klasse C op eigen terrein tegen N. S. V. 2. Met een 50 overwinning opende zij het seizoen. De eérste klassers waren niet tegen het technisch beter spelende pas ge promoveerde Boskoop opgewassen. Veel meer dan de gasten zaten de Boskopers er cp en hun overwe gende veldmeerderheid werd duide lijk in doelpunten uitgedrukt. Zes mi nuten in de tweede helft brengt J. van Trigt door' een mooie vooreet van P. Lenting de stand op 2—1. De gastheren voeren echter, geleidelijk de stand tot 5—1 op. Nic. Boys 3 'trok naar N. S. V. 4 en behaalde een 3—1 overwinning. Tenslotte speelde Nic. Boys adsp. op eigen terrein tegen N. S. V. adsp. en wonnen met 5—0. Troostrijke gedachten Het staat er met de piepertjes niet zó best voor, speciaal niet in die landen, die nog erger van de droogte hebben geleden dan wij. Maar toch schijnen wij ons niet al te ongerust te moeten ma ken, want zo wordt ons bijv. door de desbetreffende Duitse instanties verzekerd de aard appeloogst heeft wel geleden, maar daartegenover staat, dat er ook geen verliezen door ziekte zijn. Dat is inderdaad een grote troost. Wij hebben nu wel geen aard-» appelen, maar anders hadden we toch zieke aardappelen gehad! En die hebben we nu niet Dat noem ik nog eens een op timistische kijk op het leven hebben! Wat een geluk, dat wij geen bananen hebben, dan krijgen wij ten minste ook geen onrijpe en aangestoken exemplaren, nog af gezien van de glibberige schillen. En nu zie ik ook het grote voorrecht, dat ik heb, omdat ik geen auto bezit. Ik kan nu niet tegen een boom op rennen en door de voorruit vliegen. Wel kan ik door een andermans auto overreden worden, maar dan moet die andere mijn begrafenis betalen. Dat zijn toch wel leuke ge dachten, vindt u niet. SASSENHEIM /- DE GESTOLEN KERKLOPER. De dief is aangehouden. Het is de politie mogen gelukken de dader van de voor enige maanden uit de kerk ontvreemde altaarloper aan te houden. Het is een zekere H. P. uit Leiden, die bekende ook te Oegstgeest, Leiden en enkele plaat sen in Limburg, kerkdiefstallen te hebben gepleegd. De loper schijnt ontdekt te zijn, maar zo lang deze nog niet in Sas- senheim op de vloer ligt, zullen we geen blijde verwachtingen wekken. Aanhangwagen liet los. Een aan hangwagen, welke van een auto los raakte, reed tegen het hek van het woonhuis van de heer van Egmond nabij Terwegen", dat vernield werd VOORSCHOTEN 25-Jarig jubileum. Gisteren her dacht mej. A. H. van Houten de dag, dat zij 25 jaren in dienst was van de familie Pieron, Voorstraat 36 alhier. 25 Jaren lang heeft zij lief en leed gedeeld in deze familiekring en op treffende wijze heeft de heer P. J. H. Pieron deze jaren herdacht te mid den van de vele familieleden, ook van d»- zijde van de jubilaresse, in een toe spraak welke hij gistermiddag hield in zijn woning. D^ kamers waren her schapen in een bloementuin en slechts met grote moeite was een gelegen heid te vinden om mej. van Houten de hand te drukkpn. Ter herinnering aan deze dag bood de heer Pieron hgar, namens de familie een stoffe lijk blijk van dank aan en het is te hopen dat de jubilaresse hiervan nog vele jaren pleizier mag hebben. Bo vendien had de heer Pieron een her inneringsboekje samengesteld, waarin vooral voor de jubilaresse, maar ook voor de familie, vele voorvallen staan vermeld, die in deze 25 jaren plaats vonden en tevens bewijzen, dat de jubilaresse bij de familie een zeer bijzondere plaats inneemt. Na afloop van deze intieme huldiging was er een receptie, welke zeer druk was bezocht. ZOETERMEER Geboren: Wilhelmus G. M„ z. J. W. Koot en P. M. Perreijn; Petronella H. M„ d. v. H. Bolleboom en A. A. v. d. Ploeg. Gehuwd: M. A. v. d. Cingel en L. M. J. v. d- Schantz. NOORDWIJK Bloembollencultuur. Het voor stel van de afd. Grootebroek tot al gehele opheffing der sanerings maatregelen, is aangenomen rnet 51 tegen 27 stemmen en 4 blanco; NOORD W1JKERHOUT DODELIJK ONGELUK. Hedenmorgen heeft op de Heren weg een vreselijk ongeluk plaats ge vonden, dat aan het zesjarig oudste zoontje van de heer C- Warmerdam alhier het leven kostte. Vermoedelijk is het ventje op de step geklommen van een met twee paarden bespannen wagen van de fa. Medemblik uit Heemstede, zon der dat de bestuurder het bemerkte. Waarschijnlijk is het kind van step afgevallen en overreden. Zr. Broeders verleende de eerste hulp en liet onmiddellijk dr. Van Praag waarschuwen, die na aankomst slechts de dood kon constateren. De politie heeft de zaak in onder zoek. MARKTBERICHTEN TER AAR, 15 Sept. Groente. Kas- snijbonen 5.6012.20, snijbonen 1.406.50, stokprincessen f 5.30 11.20, spekbonen f 1.803.10, witte pronkers f 0.603.25 en stamprin- cessen 5.2010.70 per 10 kg.; bloem kool 475 cent en sla 316 cent per stuk; peterselie 50 cent en radijs 5.per 100 bos; komkommers 1 12 cent en meloenen 2869 cent per stuk; andijvie 2243 cent, aardappe len 7 cent en kroten 39 cent per kg.; waspeen L 811, idem II 6.80 en idem III 4— per 100 kg.; toma ten 1642 cent, rodekool 910 cent, groenekool 415 cent uien 315 ct. postelein 13—34 cent. spinazie 4043 cent per kg.; slavellen 6 cent per kist; Augurken: fijn I 92 cent, fijn basterd 30 cent per kg.; grof 3. stippel 1.25—1.45 en fijnstippel 1.25 per 25 kg. ROTTERDAM, 16 Sept. Vee. Aanvoer in totaal 3055 stuks, waar van 800 vette koeien en ossen, 196 nuchtere kalveren. 25 paarden, 351 gebruiksvee, 502 biggen, 518 schapen en lammeren, 251 graskalveren, 81 veulens, 113 bokken en geiten, 18 varkens De prijzen waren als volgt: Kalf- koeien 550-450—300, melkkoeien 550—450—300, varekoeien ƒ400— 325250, vaarzen 400300200, pinken f 300—200—150, graskalve ren 1008050, biggen 251813 -X-

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2