DINSDAG 16 SEPTEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Berichten, opgenomen in een ge deelte van ons vorig nummer). LEIDEN Tweede lustrumviering „St. Odilia' De afd. Leiden van de R.K. Blin- denbond „St. Odilia" herdenkt van daag de dag, dat zij precies tien jaar igeleden haar Werkzaamheden begon. Deze tweede lustrumviering werd aangevangen met een H. Mis uit dankbaarheid in de Kapel van de Eerw. Zusters Carmelitessen, tijdens welke H, Mis het vaapdel der afde ling werd gewijd door de geestelijke adviseur pater Dijkstra o.f.m. Deze wees in 'n korte toespraak op de be tekenis van het vaandel en sprak de hoop uit, dat het getuige mocht zijn van de groei en bloei der afdeling. De buitenkerkelijke viering begon tegen 10 uur in het café-restaurant „Zo- merzorg". Na een bijzonder woord van welkom aan de Bondsvoorzitter, de heer R. Coppes en de voorz. van het rayon Haarlem, de heer F. H. Louman, gaf de voorz. van de afd. Leiden, de heer J. Meijer een over zicht van de ontwikkelingsgang in de afgelopen 10 jaar. De oprichting was nogal met moeilijkheden gepaard ge gaan. Er was een minimum aantal le den van 10 vereist en na veel inspan ning slaagde men er in elf leden bij een te krijgen. Veel actie ging er van deze elf niet uit en als men bedenkt, dat de eerste vergadering nog geen 5 belangstellenden had, dan zou het heel aannemelijk geweest zijn, indien het bestuur de moed had opgegeven. Dit is echter niet gebeurd, en na tien jaar volharden kunnen de leden van thans getuigen van de vele resulta ten, d'ie de afd. heeft weten te boe ken. .Tijdens de oorlog heeft de afd. 40 percent van haar leden door de dood verloren en begrijpelijker wijze is dit een Kirde klap geweest. De voorz. blijft alle krachten in spannen om tot een betere samen werking te komen met de andere blinden bonden in Nederland met als doel: één stuk hechte blindenzorg. Spr. besloot zijn toespraak met een beroep te doen op de pers om alle katholieken van Leiden op te roepen a.s. Donderdag in het St. An- toniusclubhuis aan de Mare aanwe zig te zijn op de propaganda-avond van de bond. Inmiddels was ook de geestelijke adviseur pater Dijkstra op de bijeen komst verschenen en even daarpa werden een viertal leden, die mo menteel in de St. Hendricus Stichting te Grave vertoeven en onder leiding van frater-directeur aan het feest zouden deelnemen, met een spontaan gejuicll ontvangen. Er was een brief van gelukwens binnengekomen van de Ned. Blinden- bond, terwijl de voorzitter onder luid applaus mededeelde, dat de fa. Wy- tenburg gratis een kistje sigaren ter besohikking had gesteld. De notulen werden na voorlezing goedgekeurd. Namens het bondsbe- stuur werd een woord van gelukwens gesproken door de heer R. Coppes. Ook hij herinnerde aan de moeilijk heden bij de oprichting der Leidse afd. en bracht hulde aan de heer J. Meijer, die van de oprichting af de voorzittershamer heeft gehanteerd. In de tijd, zo merkte spr. op, dat de blinden nog tot de uitgestotenen der maateschappij behoorden, wenden velen van hen zich af van 't katholie ke geloof, daar hun materiele nood zodanig was, dat zij er geestelijk niet meer tegen opgewassen waren. Door het oprichten van een R.K. Bond is hierin verandering gekomen. De blinden, die hun gezichtsvermogen missen, hebben wel hun verstand en derhalve zijn zij ook in staat aan het maatschappelijk leven deel te nemen. Vervolgen^ wees spreker op de moei lijkheden, die samenhangen met uit keringen voor invaliditeit. Men dient rekening te houden met de mate van ongeschiktheid', omdat bij de uitke ring altijd de prikkel moet blijven bestaan om te presteren wat men kan. Na nog enige belangrijke werk zaamheden van de bond te hebben besproken besloot spr. met de afde ling nog vele jaren van succesvolle arbeid toe te wensen. Intussen was het ogenblik aange broken voor de koffietafel. Vanmid dag werd de vedere viering opge luisterd door het bekende Klein- Kunst Gezelschap „Devilee en mede werkers", terwijl er voor vanavond een feestelijk diner op het program ma staat. HONDERJARIG BESTAAN VAN DE FIRMA COLLA. „In honderd jaren veel erva ren". Het is de spreuk, die staat ge schilderd; op een der wanden van winkel en magazjjn van de firma Colla aan de Mare, welke vandaag waren herschapen als in een bloemen- lusthof. Dat de firma zich in een uitsteken de reputatie mag verheugen, bleek wel uit de zeer grote belangstelling vandaag b^j de viering van haar honderdjarig bestaan. Die belang stelling uitte zich in -bloemen en an dere geschenken en bezoek van zeer velen, die de heer P. Colla en diens zoon de heer H. Colla hun waarde ring kwamen betuigen voor het ver leden met aanbieding van hun beste wenschen voor de toekomst. Daar waren voorzitter en secreta ris van het hoofdbestuur van de Ned. Bond van Leerhandelaren, de heren v. Dam en Plaat; ^voorzitter en penningmeester van de afd. Leiden van de Kath. Middenstandsbond, de Rectoraatsoverdracht der Leidse Universiteit Prof. mr. R. P. Cle verin ga bespreekt actuele problemen De rectoraatsoverdracht van de Leidse Universiteit vond hedenmiddag met het gebruikelijk ceremonieel in het Groot Auditorium plaats. Daarbij heeft de rector magnificus van het afgelopen universitaire jaar, prof. mr. R. P. Cle- veringa een overzicht gegeven van de belangrijkste gebeurtenissen in dit Jaar en de universitaire situatie van het moment. Wij ontlenen aan deze uit voerige toespraak het volgende: In de aanvang herinnerde spr. aan de geboorte van Prinses Marijke en de Koninklijke belangstelling die de uni versiteit ook dit jaar ten deel viel, voorts aan de verliezen die geleden zfjn door het overlijden van hoogleraren, andere docenten, en óud-docenten, me dewerkers en studenten, aan de jubilea, en nieuwe benoemingen tot het hoog leraarsambt en de nog bestaande va catures. By het vermelden van de promoties wees spr. op het schamele aantal van 33, dat dit jaar plaats vond. Naar de oorzaken van dit verval in wat geacht moet worden de enige .luiste vol tooiing e;i afsluiting van de academi sche studie te zijn kon spr. slechts gissen, waarbij echter de haast en onrust |ier huidige wereld, in strijd met de rust die wetenschapsoefening vereist, het hunne zullen bijdragen, evenals ijdele misbruik van „drs." als gold het een titel en het praedicaat „mr." dat reeds na het doctoraal examen wordt verkregen. Het Is te/ hopen dat hierin spoedig een keer ten goede komt. Van grote waarde achtte prof. Cle- veringa het contact met het buitenland, niet in het minst met de „Franse geest", waarover prof. Escher by de vorige rectoraatsoverdracht sprak. In totaal waren er eedurende het af gelopen studiejaar 3327 studenten in geschreven (vorig jaar 2835). waarvan 853 (v. j. 698) vrouwelijke. Een aantal onderscheidingen viel leden der univer sitaire gemeenschap ten deel, waaron der meerdere buitenlandse. Het door de universiteit zelve toegekende eredocto raat aan veldmaarschalk Smuts kon nog niet worden uitgereikt, doch de hoop dat een gelukkige samenloop van omstandigheden dit binnenkort nog mogelijk maakt behoeft niet te worden opgegeven. Op vele gebieden heeft de universiteit in dit jaar buitenlandse gasten ontvan gen, terwijl tevens Leidse universiteits leden in gi-ote getale buitenslands op drachten ten uitvoer legden. Spr. ging voorts in op tal van inwendige bijzon derheden. UIT HET UNIVERSITAIRE LEVEN. Niet de civitas-gedachte, wel de op bloei en uiting daarvan waren na de oorlog een nieuw verschijnsel. De arbeid ging in dit opzicht dit jaar gestadig voort. Meer en meer wordt het Pryta- neum een der middelpunten van het universitaire leven. Een der levendigste en boeiendste uitingen was wel het Academisch Kunst Centrum, terwijl de sociale raad zijn werkzaamheden naar vele zyden ontplooiden. Niet erg wil net vlotten met de gezondheidszorg der studenten. Het ideaal om alle mannelijke stu denten in het LSC en de vrouwelijke in de VVSL te verenigen is na de oorlog dichter benaderd doch by lange na diet bereikt. Al te veel „nihilisten" dryven min of meer stuurloos rond en leven het universitaire Instaan slechts ten dele mee. Het is de vraag of men met geforceerd drijven naar LSC (want het is voornamelijk een mannelijk pro bleem) de doelstelling kan bereiken. In verband met de buitenlandse con tacten en reizen, die docenten en stu denten in grote getale ten deel vielen, waarover prof. Cleveringa sprak en daarbij herinnerde aan de te Praag op het wereldstudentencongres opgedane ervaringen van politieke aard die veel afbreuk deden aan de aantrekkelijkheid van dit speciale contact, wees spr. te vens op het gevaar, dat r1e wetenschaps oefening als eerste belang in de univer sitaire gemeenschap uit net oog kan worden verloren. De bewegingsoverdaad kan verwarren in plaats van verrijken, waardoor zich vermoeidheidsverschijn selen voordoen die te denken geven, en waarvan ook de schoonbedoelde studia generalia te ïyden krijgen. Zij manen tot betrachting en beheerste evenwich tigheid. POLITIEK EN UNIVERSITEIT. Wetenschapsoefening is de primaire taak van de universiteit en haar bur gers. Juist ter vervulling van de latere' maatschappelijke plichten moet dèar- aan de meeste tyd en energie worden besteed, zodat him op staatkundige oordeelvorming gerichte bezigheden noodzakelijker wijs enigermate op het tweede plan dienen te blijven, hoewel dit iets minder geldt voor hen, wier object van studie de huidige of vroegere staatkunde op een of andere wijze raakt. Los van dit staat echter in deze samenleving, zelf niet de natuurweten schappelijke werkers, die er hun§ on danks door atoombommen en andere zaken toe gedreven wotden en naar is gebleken in het afgelopen studiejaar er heftig door in beroering kunnen wor den gebracht. Het academieburgerschap is geen lid maatschap van een van de wereld ver vreemd kringetje. De gedachte dat kunst, sport en andere zaken hun secundaire plaats moeten hebben in het universitaire leven is gemeen goed geworden. Het zelfde is het geval met de staatkunde. De vorming van een zelfstandige en welgegronde mening omtrent richting en hoofdzaken van bestuursbeleid past in een land, waarin de burgers van tijd tot tü'd geroepen worden het hunne tot de vorming van een voor het volk representatieve re gering bij te dragen, en dit past ook de student. Doch „aan politiek doen" by wijze van algehele of grotendeelse le vensvulling ligt evenmin op de weg van de doorsnee-academieburger, wiens be- langrykste werk elders ligt. Anderzyds mogen de staatslieden deze burgers van hun primaire taak niet te veel af brengen door met al te veel en te in grijpende maatregelen hun bestaan in opschudding te brengen. De belangrijke Indische kwestie heeft de universitaire gemeenschap uiter aard niet onberoerd gelaten. De twee hoofdrichtingen in deze vraagstukken bleken ook in deze kring te bestaan. Van groot belang is het voor de Leid se universiteit om op de kortst moge lijke termijn te weten, hoe het met de Indische studierichtingen moet gaan voor wat de opleiding tot beroepen met een wetenschappelijke uitrusting betreft. Als alle onzekerheid remt ook deze en zU moge daarom spoedig voor aantrekkelijke helderheid plaats ma ken. DE UNIVERSITEIT EN DUITSLAND Een probleem, dat de geesten aan de Universit almede in stijgende mate gaat vervullen, is Duitsland. Wie de werkelijkheid niet wil mis kennen, moet er van uitgaan, dat mid den in Europa een groot blok van tien tallen millioenen Duitsers ligt en blijft liggen, dat begrypeiykerwijze ook zoekt heeren de Hosson en Doove, vele le veranciers en vele klanten. Verder vele persoonlijke relaties van de fir manten te veel om te noemen. Be sturen van de vele kerkelijke en so ciale organisaties, waarin de heer P. Colla in vele reeds héél lang een functie vervult, deden eveneens van hun hartelijke belangstelling blijken. Een zaak van ouwerwetse dege lijkheid wordt ook in deze tijd zeer gewaardeerd,zoals bij de viering van die jubileum allerduidelijkst is gedemonstreerd. naar een plaats onder de zon en dat een buurvolk van ons is. Het is wense lijk. dat wy er ons mee verstaan. Voor alsnog is dit zeer moeilyk, het heeft ernstig aan ons en anderen misdaan en de geslagen wonden zijn nog vers. De hoop van m(jn voorganger, dat het gedenkteken voor de gevallenen uit ons universitaire gemenebest on der mijn rectoraat tot stand zou ko men. Is niet in vervulling gegaan. Een uit de verschillende moeilijkheden, die nog overwonnen moeten worden, is gelegen in het naamregister, waarvan hij melding maakte. Het is nog niet afgesloten kunnen worden. Inmiddels is het aantal der 240 namen, die hy U noemde, tot ongeveer 340 gestegen. Het kan hierby geen verwondering baren, wanneer al wat Duits is nog weerzin by ons opwekt. De Duitse taal zelf, een instrument der onderdruk king mede en hierdoor niet langer een vreemde taal als een andere, schijnt ons van Duitse lippen tegenover ons zelf nog onaannemelijk. Toch zal het zaak zijn niet eeuwig mokkend te blij ven volharden in weigering tot toenade ring, zo deze oprecht gezocht wordt en van een kant met een niet al te be smette voorgeschiedenis; een andere houding kan een wanhoop kweken, die geen raad meer weet en zich in uit spattingen ontlaadt. Haar op laten ko men heeft geen zin, als het anders kan, zedelijke bezwaren nog daargelaten. Doch de toenadering moet dan ook eerlijk gezocht worden: en het ligt niet op onze weg de' eersten te zijn. Ontij digheid onzerzijds leidt eerder tot ver ergering dan tot verbetering. Met een stout kind te lokken maakt men het niet lief, doch bederft het. Is er iets van oprechte Duitse toena dering, die een wedergebaar verdient? Het vage en weinige, dat uit Duitsland naar ons overwaait, stemt nog niet blij moedig. Dat er nog zo weinig over te zeggen valt, is reeds op zich zelf een veeg teken. In de oorlog deed een lu guber grapje de ronde, alsof een Duit ser, over zijn wreedheden onderhouden, enaangemaand aan de toekomst te denken, glimlachend zou hebben ge zegd. dat zyn volk zich dan wel weer „systematisch beliebt" zou weten te maken met het oude recept: medelij den wekken, gedienstig zijn tegenover wie de lakens uitdelen met veronacht zaming der vals vertrapten voor wie men meent niet beducht te hoeven zyn. De hiermee geschilderde fatale, slechts met macht en sluwheid reke nende gezindheid moet er duideiyk by de Duitser uit. Hier hangt alles op: van de Roerkwestie tot de Uni versiteit. Goede verstandhouding is een wederkerige zaak; men kan haar wensen, maar verkrUgt haar niet door eigen toedoen alleen. Mislukking door overhaasting brengt niet alleen geen baat; het zet achteruit. Het is, dunkt my, vooralsnog meer een vraag voor Duitsland, hoe het naar ons toe wil komen, dan voor ons wat wij nu eens aan Duitsland zullen doen. Om grote, luidruchtige, klinkende gebaren zyn wij daarby minder verlegen dan om stille, onberekenende. sprekende, klei ne daden. Wij hopen hierop. Blijven zij uit. dan is er reden voor spijt. In tussen moeten wy wachten. Hebben wij inmiddels iets over om anderente helpen, dan zyn er onder Duitsland's vele slachtoffers nog wel, die 't min stens even nodig hebben en er eerder voor in aanmerking komen. DE OVERDRACHT. Na het vermelden van prysvragen en een dankbetuiging tot zyn naaste me dewerkers droeg prof. Cleveringa de rectorale waardigheid over aan prof- Van Oven met een waarderende toe spraak, waarin spr. de nieuwe rector een sieraad der Nederlandse rechts wetenschap en der Leidse Universiteit noemde. binnenland. MINISTERRAAD HET ZEEGAT UIT Ook de Staten-Generaal gaan varen. Op uitnodiging van de Minister van Marine zullen op Donderdag 25 Sep tember de led,en van de Ministerraad, van de Raad van State en van de beide Kamers der Staten-Generaal een vaartocht op de Noordzee ma ken aan boord van Hr. Ms. vlieg kampschip „KareiDoorman". Zij zullen daarby demonstraties by wo nen van deklandingen met vliegtui gen van de marine luchtvaartdienst, zomede vliegdemonstraties met Fire flies. Aan boord van het vliegkamp schip za! een brandblus-oefening ge houden worden. Hr. Ms. artillerie- instructicschip „Jacob van Heems- kerek" zal eveneens aan het pro gramma medewerken. Ook de commandant der zeemacht in Nederland, schout bij nacht J. J. L Willingo, zal deze vaartocht mee maken. Hr. Ms. „Karei Doorman" vertrekt die dag 's morgens om 9 uur uit de Rotterdamse M'erwehaven en keert omstreeks 7 uur 's avonds aldaar te rug. PROF, KRANENBURG VOOR ZITTER EERSTE KAMER. Bij K.B. is benoemd tot Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten Ge neraal voor de zitting, welke zal aan vangen op de 16de September 1947, prof. mr. R. Kranenburg, lid van die Kamer. SYMPATHIE-STAKING BIJ DE MEELFABRIEK „CERES". Hedenmorgen is bij de meelfabriek N.V. Ceres Nering Bogel te Amster dam in verband met het conflict bij de „Holland" een sympathie-staking uitgebroken, het gehele fabriêksper- soneel, circa 80 man, heeft het werk neergelegd. De „Ceres" levert 25 pro cent van de wekelijkse meelbehoefte yan ce hoofdstad. Voor de komende dagen is de meelvoorziening van de hoofdstad gewaarborgd, zo deelde de directie ons mede. Voorts verklaarde zij, dat haar arbeiders waarschijnlijk 'onder pressie van de arbeiders van) de „Holland", in sympathiestaking zijn gegaan. «De staking by de „Hol land" duurt nu reeds drie weken en voorshands verwacht de directie geen verandering in de situatie. Met de staking van de „Ceres" is 75 pet. van de meelvoorziening van Amsterdam uitgevallen. De resteren de 25 pet. wordt geleverd door de N V. Wessane's Koninklijke Meelfa brieken te Wormerveer. POSITIE NEDERL. PASSAGIERS- SCHEPEN. Kola Baroe, RotterdamJava, pass. 12 Sept. om 23 uur Perim. Noordam, RotterdamNew York pass. 14 Sept. om 20 uur Scilly. Oranje, 13 Sept. van Batavia naar Amsterdam. Sloterdijk, RotterdamJava, pass. 14 Sept. 14 uur Gibraltar. BUITENLAND. VAN ZEELAND IN DE COMMISSIE VAN DRIE. Paul van Zeeland, de voormalige premier van België, is benoemd tot vertegenwoordiger van België in de Commissie van Drie. Hij zal terzijde worden gestaan door de Belgische consul-generaal te Batavia, van der Stichelen, de ko lonel Servais, Belgisch militair at taché te Den Haag, en door de heer ClaeysBouuaert van het Belgische ministerie van buitenlandse zaken. LEIDEN DR. H. W. BORGERHOFF MULDER OVERLEDEN. Gistermiddag is in de ouderdom van 68 jaar overleden dr. H. W. Bor- gerhoff Mulder, eerste geneesheer van het gesticht „Rhijngeest" te Gegstgeest en oud-waarnemend ge neesheer-directeur van dc gestichten „Endegeest", „Rhijngeest" en „Voor geest". Dr. Borgerhoff Mulder werd in Januari van dit jaar gepension- neerd, doch bleef nog de functie van eerste geneesheer voor het gesticht „Endegeest" waarnemn. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. By Kon. Besluit is de heer P. L. Zwetsloot te Hoogmade benoemd tot hoogheemraad van het Hoogheem raadschap van Rijnland. Wegens gebrek aan plaatsruimte moeten enkele verslagen van corres pondenten tot morgen blijven liggen. ALPHEN AAN DEN RIJN Personalia. De heer J. S. C. M. Breukel, alhier, slaagde voor Radio- telegrafist ter koopvaardij, le ged. Schoolzwemmen. Wederom heb ben een 253 scholieren van Alphen aan den Rijn hun zwemdiploma ver worven. Het diploma A behaalden 89 B 57 en C 14 jongens, het diploma A 43 en B 50 meisjes. Samen met voorgaande examens hebben deze zomer niet minder dan 900 leerlingen van de verschillende scholen het di ploma zwemmen behaald. Paardenmarkt. De jaarlijkse paardenmarkt wordt morgen, Woens dag 17 September alhier gehouden. Ze biedt, behalve het zakelijk ele ment, vooral voor de belanghebben de veehandelaren, ook nog vele at tracties voor de „burgers" Van de zijde der marktkramers. Bijzonder heden vermeldt de advertentie in dit nummer. AARLANDERVEEN K. A. B. Besloten werd geza- melyk aardappelen aan te kopen, voor 6.50 per mud, franco thuis; opgaven tot en met Zondag 21 Sept.. a.s. by de heer A. Honout. De heer H. Jansen gaf verslag van de Bonds raad. N1EUWVEEN Jubileum I. M. Schoorl. Op 1 October a.s. herdenkt de heer I. M. Schoorl, de dag, dat hy voor vijf en twintig jaar geleden v/erd benoemd tot hoofd van de R. K. Lagere School alhier. Het is vooral aan de heer Schoorl te danken, dat het lager on- derwys hier ter plaatse van zulk een goed gehalte is. Het verheugt ons dan ook ten zeerste, dat de jubila ris op zyn voornemen om zich uit het onderwijs terug te trekken is teruggekomen. NOORDW1JKERHOUT Personalia. Tot onderwijzeres aan de school in de Havenstraat is benoemd mej. G. G. Harkema uit Haren. Thuisfront. De collecte voor onze jongens in Indie heeft tijdens de Volksfeesten opgebracht de mooie som van 862.50. OUD-ADE Veteranen voetbal. Zij, die thuis bleven, hadden ongelijk. Dit zal iedereen, die de veteranen-wedstrijd georganiseerd door het bestuur van V. V. O., gezien heeft, moeten toe geven. Herinneren we ons even het bliksemsnelle verplaatsen van de heer v. d. Flits, de juweeltjes van kop-ballen waardoor Jac. v. d. Geest en Jac. Verhaar uitblonken en het stijlvol en feilloos optreden der beide keepers J. H. Ponsioen en J. v. d Hulst Sr. De wedstrijd verliep als volgt: Dadelijk ontspint zich een he vige strijd voor het doel van Pon sioen. Door het kranig optreden van de backs A. v. d. Poel en C. Uljee werd erger voorkomen, 'n Tegen aanval werd direct ondernomen, waaruit via handsbal en penalty on houdbaar het eerste doelpunt ont stond. We noteren dan een ver schot van P. v. d. Geest Chr.zn dat onberispelijk door v. d Hulst wordt gestopt en een solo-ren van Verduijn, die op niets uitdraait. Intussen zoekt v. d. Fits naar z'n pet. Dan plotse ling een snelle aanval op het doel Ponsioen, die totaal verrast, 'n hoog schob- van Verduyn langs zyn neus ziet vliegen (11). Met deze stand treedt de verdiende rust in. Direct na de rust wordt het tempo hoog opgevoerd. Na 2 min. geeft v. d. Ing keeper Ponsioen het nakijken (21). 't Gaat nu snel. Een vliegend schot van J. van Seggelen vergroot de voorsprong (31). Daarna is het alweer Verduyn, dte met een kei hard schot de stand op 41 brengt. De tegenstanders laten zich echter niet ontmoedigen. Ja, er zijn er zelfs, die rustig aan hun sigaartje blijven trekken, ook als een van hun spelers, de heer Vrijburg, het veld, wegens een blessure, moet verlaten. De inval ler A. v. d. Werf doet direct van zich spreken, want bij een tegen aanval laat hy enige sublieme staal tjes van technische balcontrole zien, die hij besluit met een schuiver in de linkerhoek (42). Het spel golft voortdurend heen en weer. P. v. Seggelen schopt z'n schoen aan flarden, maar verwisselt in record tijd van 7,8 sec. Maar dan een fataal ogenblik voor het doel van Hulst. In het nauw gebracht door zijn te genstanders speelt C. v. d. Poel han dig op de keeper terug. De2e, op niets berekend, springt nog naar het leder, maar te laat. De bal suist door de rechterbovenhoek (43). Zou de gelijkmaker komen? Neen, het voor treffelijk samenspel tussen P. van Kampen en Jac. Verduijn is onweer staanbaar. 'n Hard schot wordt door Ponsioen gestopt. Uitstel van exe cutie. 'n Pracht pass van Verduijn en daar gaat de bal via de knie van v. d. Ing in het doel. Nog een laatste aanval en ook deze wordt bekroond met 'n doelpunt. Keihard; schiet v. d. Ing voor het laatst in (63). En dan fluit dc scheidsrechter het einde, Uit de opkomst van het talrijke publiek blijkt wel, dat dit soort wedstrijden gewaardeerd wordt en wij hopen dan ook, dat deze match, hoewel de eer ste, toch lang niet de laatste vete ranen-match zal zijn LEIMUIDEN Toneelveren. St. Genesius. De veren, heeft besloten een geluidsin stallatie aan te schaffen. Volgende week komt de ver. op de planken met „Lecntientje" van Felix Timmer mans. STOMPWIJK Stompwijkse Boys. Voor de Za- terdagmiddagcompetitie 'was 'vastge steld de wedstrijd Rijpwetering Slompwijkse Boys B jun. Gewonnen door St. Boys wegens niet opkomen van Rijpwetering. Het 2e elftal speelde in Oegstgeest tegen UDO 2. Deze stryd eindigde in een 32 overwinning van onze jongens. Rust stand 00. Het 3e elftal kreeg Oranje Groen thuis te bekampen. Uit slag 20 voor St. Boys. Dc a-jun. moesten in de b-jun. van Teylingen hun meerdere erkennen met 10. Van de 8 winstpunten werden er dus 6 behaald. Een goed- begin. ZEVENHOVEN Dainveren. „Dr. Alphons Ariëns." In het as seizoen zal in 2 groepen worden gespeeld. De clubavonden zullen Vrijdag aanvangen. WASSENAAR GEMEENTERAAD Voor het eerst na de vacantie kwam de gemeenteraad van Wasse naar Woensdagavond in het gemeen tehuis bijeen onder voorzitterschap van burgemeester van Wijnbergen. Er werden verschillende belangrijke onderwerpen behandeld. Voor de derde maal in successie kwam de kwestie van de zandbak ken als kinderspeelplaatsen ter sprake. In de laatste vergadering was uiteindelijk besloten over te gaan tot de aanleg van een. 5-tal zandbakken. De Dienst der Weder opbouw bleek echter slechts bereid om voor één zandbak materiaal te verstrekken. Deze speelplaats zal worden aangelegd in het huizenblok Botihastraat-Herman Costerstraat. Over de sportvelden aan de Kat- wijkseweg werd menig woord ge sproken. Op verzoek van de R.K. Voetbalvereniging „Blauw Zwart" en de Hockeyver. ..De Kievitten" hadden B en W voorgesteld de ter reinen weer bespeelbaar te maken en intussen tydelyk een ander ter rein voor Blauw Zwart in orde te brengen. De heer C, E. v. d. Berg wees erop. dat Blauw Zwart dan nog slechts de beschikking zou hebben over één terrein dat door een 84al elflallen zou moeten worden ge bruikt Spr. drong aan op de aanleg van tenminste 2 veden voor Blamv- Zwart. Ook de onvoldoende afzet ting van het terrein wilde spr. on der de aandacht van B en W bren gen, terwijl hij bovendien pleitte voor een deskundiger onderhoud der velden dan tot nu toe. Wethouder K. Huibregtse was het met deze wénsen eens en beloofde medewer king. Bij de behandeling van het voor stel om de brug in de Hazelaan te vervangen door een dubbele duiker wees de heer W. Boender op een drietal bruggen, die noodzakelijk verbetering behoeven, Wethouder v. d. Noort antwoordde, dat deze zaak in studie is. Het volgende punt, dat de aan dacht vroeg was de weigering van B. en W. van de toestemming tot het bouwen van een huis door mevr. de wed. J. C. L. M. van Gils op een haar toebehorend terrein aan de Schouwweg. Mevr. van Gils was daartegen in beroep gekomen en B en W hadden voorgesteld dit beroep te verwerpen. De heer v. d. Vis wees erop, dat mevr. v. Gils van de Dienst der Wederopbouw geen vergunning kan krijgen voor de bouw van een groot huis, terwijl B en W vergun ning weigeren op grond van de bouwverordening voor het bouwen van een klein huis. Wethouder v. d. Voort antwoordde, dat het hier gaat om twee verschillende belangen: De taak van Wederopbouw is toe te LAATSTE BERICHTEN LEGERBERICHT NEDERLANDS COMMUNIQUE. Het Nederlands communique van heden meldt, dat republikeinse troe pen verscheidene aanvallen op Ne derlandse kampementen hebben on dernomen. De aanvallen werden af geslagen. De Nederlandse verliezen van gisteren bedragen: 2 gesneuvel den en 5 gewonden. Een vijandelij ke formatie van 350 man viel een Nederlands kampement by Kawali (West-Java) aan. By Gombong op Midden-Java moesten opdringende TNI-troepen worden verdreven. Een detachement aan de rivier Serajoe bij Rawalo sloeg een aanval af. Van benden ten Zuiden van Awembagoes op Oost-Java. welke dit gebied on veilig maakten, zijn 72 man gevan gen genomen. Bij een intensieve pa trouille in het gebied van Medan zijn een aantal saboteurs gevangen geno men. Een detachement bij Tandjong Poera op Noord-Sumatra is met mor tieren beschoten. OPENING VAN DE ZITTING DER STATEN-GENERAAL. een verenigde vergadering van de Eerste en Tweede Kamer is he denmiddag de zitting 1947—1948 der Staten-Gengraal geopend. De opening moest ditmaal geschie den zonder de luister van de konink lijke stoet, omdat H.M. de Koningin zich nog niet opgewassen gevoelde tegen de vermoeienis dezer plechtig heid. In verband met de tijdsom standigheden miste men ook het ge schitter der uniformen. Daardoor kwam mede te vervallen het militair eerbetoon, dat Prinsjesdag tot een byzondere gebeurtenis pleegt te maken. Ditmaal heeft de minister-presi dent dr. L. Beel, daartoe gemachtigd door H.M, de Koningin, in Haar naam de zitting geopend. De heer Beel begaf zich tegen één uur per hofauto van het paleis aan het Noordeinde langs Lange Voor hout, Tournooiveld en Korte Vijver berg naar het Binnenhof om de ope ning te verrichten. De auto werd; voorafgegaan en ge volgd door twaalf motorrijders van het regiment „Huzaren van Bo- reel". Inmiddels waren de leden der bei de Kamers van de Staten-Generaal onder voorzitterschap van de presi dent der Eerste Kamer, prof. W. R. Kranenburg in de Ridderzaal bijeen gekomen. Behalve de gebruikelijke genodig den waren als bijzondere gasten nog aanwezig de president van Oost-In- donesië en de sultan van Pontianak, met de hqn begeleidende personen. Zij hadden plaats genomen voor het voorzittersgestoelte. De voorzitter benoemde in de com missie van in- en uitgeleide de he ren baron van Voorts tot Voorst (Eerste Kamer), voorzitter der com missie, Rommo (Tweede Kamer), mej. Tjeenk Willink, Vixseboxsc, Donkersloot, leden der Eerste Ka mer; Terpstra, Andriessen, kvr.Wtte- waal van Stoetwegen, de heer Neder- horst, leden der Tweede Kamer, dc heer Algra, lid der Eerste Kamer, Vorrink, den Hartog, Stokvis, Das sen en Thomassen, leden der Tweede Kamer. Deze commissie ontving de minis ter-president aan de ingang der Rid derzaal. Nadat dr. Beel was binnen geleid sprak hij de openingsrede uit. De commisie hééft daarop de mi nister-president uitgeleide gedaan. Na terugkeer der commissie in de zaal heeft de voorzitter de vergade ring opgeheven. zien op een zo doelmatig mogelijk gebruik van materialen en dc bouw verordening heeft lot doel te voor komen, dat een villawijk haar ka rakter verliest door het bouwen van kleine woningen. Dc Raad ging met het voorstel accoord. De 23 arbeiderswoningen. B en W hadden aan de Raad voorgesteld de nodige credieten van f 40.740.- en f 263.500. beschikbaar te stellen voor de aankoop van grond en de bouw van 23 arbeiders woningen aan de Kasstraat en, Broekweg door dc R.K. Bouwvef. St. Willibrordus. De heer W. C. Kool sprak de wens uit, dat met de bouw van dc andere 77 woningen die nog van dit jaar zijn toegestaan de meest mogelijke spoed betracht zou wor den. Wethouder v. d. Voo rt ant woordde, dat de invloed van de ge meente in deze kwestie niet mag worden overschat. De Bouwvereni gingen zijn vrijwel autonoom. Het voorstel werd daarna aangenomen. K.A.B. Van nu af wordt het secretariaat van de afdeling Wasse naar der Katholieke Arbeidersbewe ging waargenomen door de heer G. J. Kriek, Korenlaan 7. Bouwvakarbeidersbond. De Ka tholieke Bouwvakarbeidersbond St. Jozef, afdeling Wassenaar heeft haar dertigjarig bestaan op werkelijk feestelijke wijze gevierd. Na een H. Mis verenigde zich de leden aan een gemeenschappelijk ontbijt in het R.K.- Verenigingsgebouw. Het woord werd gevoerd door de afdelingsvoorzitter J. Wisse, door de voorzitter der K.A. B. in Wassenaar, de heer G. A. v. Leyenhorst, door de geestelijk advi seur, kapelaan A. v. Bregten en door de Verbondsbestuurder H. Werkho ven. Een zeer aantrekkelijke feest avond met medewerking van The Jol ly Boys en het cabaretgezelschap van Adrle v. Oorschot met Albert de Booy, de gevierde radiozanger, vorm de het slot van deze feestdag. Aan het begin van deze avond sprak de heer H. Werkhoven een woord van waardering aan het adres van een 5- tal leden (de heren H. J. Keenens, Parlevlict, Hakkeling, v. d. Velde en van Leusden) die meer dan 25 jaar lid van de afdeling zijn.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3