Kanongebulder in joego Slavië Vredesverdrag bracht wisseling van regiem Italianen rouwden RADIO i Op korte golf SPORT Noodtoestand in Beieren een feit KLEIN NEST DINSDAG 16 SEPTEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 WOLGENS een correspondent le Athene van het conservatieve Engel- se blad „Daily Telegraph" zouden enkele berichten uit het Grieks- Joego-Slavische grensgebied er op wijzen, dat een Katholieke anti-Tito- beweging gedurende de afgelopen twee weken in Zuid-Servië opereert. Deze berichten veronderstellen, dat 3 verschillende ondergrondse organi saties de laatste twee weken een actie tegen maarschalk Tito .voeren. Een Katholieke ondergrondse organisatie, de z.g. „Kruisvaarders", zou actief optreden in geheel Zuid-Servië. „Griekse militaire kringen, evenals kringen van de Britse Intelligence Service", aldus de Daily Tele graph", geven te kennen, dat er „iets buitengewoons geschiedt bij de Griekse grens in Joego-Slavië, voornamelijk in de omgeving van Devdje- lia en Monastir". Griekse voorposten hebben Zater- vitsj, de z.g. „Tsjetniks", 8.000 man dagnacht duidelijk het geluid zware artillerie machinegeweren en mortieren gehoord en Zondag over dag grote rookzuilen gezien boven Devdjelia. De stad Mojiastir is des nacht in duisternis gehuld, hetgeen door vluchtelingen uit Joego-Slavië, die de Griekse grens overschrijden, aan sabotage door de „Kruisvaar ders" wordt toegeschreven. Deze zouden de electrische centrale ver nield hebben. De vluchtelingen, die door Griekse officieren werden on dervraagd, zeiden, dat de organisatie der „Kruisvaarders", welke zich uit strekt over de bergketen Gradina Planini, op 26 Augustus de eerste aanval tegen Maarschalk Tito's strijdkrachten begonnen, enkele berg toppen veroverden en de geregelde Joego-Slavische troepen dwongen zich naar het dal van Strumnitza te rug te trekken. Op 7 September over vielen de Kruisvaarders enkele dor pen om Devdjelia. Zij zouden de hoofdwegen in Zuid-Servië beheer sen, zodat enkele voorposten van het Joego-Slavische leger moesten wor den prijsgegeven. De beweging tegen Tito zou uit drie verschillende ondergrondse organi saties bestaan. De reeds genoemde Kruisvaarders zouden 15.000 man sterk zijn. De tweede groep zou be staan uit aanhangers van Mihailo- cmvatten, en in het gebied van Nisj tussen de rivier Morava en de Joe- go-Slavisch-Bulgaarse grens, opere ren. Ten slotte zou er nog een derde groep zyn, „Macedonische revolutio naire organisatie" genaamd, die met een strijdmacht van 10.000 man m de gebieden van Philip Kozantovo en Strumnitza actief optreedt. Overval te Maarssen Vrijdagmiddag is de 56-jarige boekhouder G. uit Zuilen Werk zaam bij de firma Blankevoort die werken aan het Merwedekanaal uit voert, op het stille gedeelte van de verbindingsweg nabij de West'ka- naaldijk te Maarssen aangevallen en met een hard voorwerp bewusteloos geslagen. De weg is ter plaatse zeer bochtig en daardoor kon de daad on gezien verricht worden. De heer G. was juist op weg naar de directie- keet om daar het weekloon aan de arbeiders te gaan uitbetalen. Hij bedrag van f 8.000, dat hij in een actetas bij zich had, viel in handen van de dader. Nadat - de heer G. tot bewustzijn was gekomen gelukte het hem, zo goed1 en kwaad als het ging, de di rectiekeet te bereiken. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in, doch tot Zondagavond ontbrak nog ieder spoor van de dader. I^RACHTENS DE BEPALINGEN van het vredesverdrag met Italië is IXTriëst gisteren vrije stad geworden. Dit heeft tot demonstraties aan leiding gegeven, vooral van de zijde der Italiaans» gezinde jeugd. Geallieer de journalisten en Britse onderdanen werden i aangevallen en beledigd. Er werden 60 personen gewond en twee gedood.Voor de Italianen was het n.l. een „rouwdag". Het centrum van de stad was vol Italiaanse vlaggen en alle winkels sloten ten teken van rouw. Aan de pro-Italiaanse demonstratie namen verscheidene duizenden personen deel. Negen personen werden ge wond, toen vanuit een raam twee handgranaten werden geworpen naar FRANKRIJK WIL EUROPESE TOLUN1E. Hervé Alphand', de leider van de Franse delegatie op de conferentie van zestien te Parijs, heeft op een persconferentie verklaards dat Frank rijk bereid is onderhandelingen aan te knopen met alle Europese landen, die een tolunie met Frankrijk wen sen te sluiten. WOENSDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.30 Muziek bij het ontbijt. 8.00 Nieuws. 8.15 Eigen opnamen kleinkoor. 8.30 Morgenconcert 9.00 Ochtendbezoek bij onze jonge zie ken. 9.30 Klassiek programma. 10.30 Morgendienst. 11.00 Zangrecital. 11.30 Maurice Marechal. 12.33 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamerorkest 14.00 Werken van Coleridge Taylor. 14.30 De Varianten. 15.15 Wialna trio 16.00 Voor onze jeugdige postzegel verzamelaars. 16.15 Zingende jeugd. 16.45 Voor jongens en meisjes. 17.35 Populaire orgelbespeling. 18.00 Schutz Monteverde cyclus. 18.30 Strijdkrach ten. 19.00 Nieuws. 19.15 Engels ora torium. 20.15 De slag om Arnhem. 21.00 De strategische betekenis van de slag bij Arnhem. 21.20 Suites voor strijkorkest. 22.30 Nieuws, 22.40 Avondoverdenking. 23.00 Orgelopna men. 23.30 Avondmelodiën. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.30 Gram.-platen. Nieuws.' 8.18 Operette-programma. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gram.-pla ten. 9.35 Concert. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Lie deren van Modeste Moessorgski. 11.00 Non stop programma. 12.00 En semble „Vi centimo". 12.'30 Weer- praatje. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Johan Jong, orgel. 13.00 Nieuws 13.20 Malando en zijn tango rumba orkest. 13.50 Pianoduo. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Piet Nijland, viool. 14.45 Programma van Joodse liederen. 15.05 Voor de kinderen, hoorspel. 15.45 Op bezoek bij zieken. 16.15 Vragen staat vrij. 16.45 De krant met gasten. 17.15 Jan Vogel en. zijn accor- deonorket. 18.00 Nieuws. 18.20 Staf muziekkorps. 18.45 De. Zaandamse esperantoweek. 19.15 Het nieuws uit Indië. 19.30 Ons leven en ons geloof, 19.45 Lezen in de bijbel. 20.00 Nieuws 20.15 Metropole orkest. 21,00 Verge ten kinderen. 21.30 Radio jihilharmo^ nisch orkest. 22.30 Ned. liederenpro- gramma. 23.00 Nieuws. 23.15 Op vleugelen van muziek. 23.25 Rustige avondklanken. ÏOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO BINNENLAND. Bij K.B. is benoemd tot dijk graaf van het Hoogheemraadschap Delfland de heer mr. dr.^Th. F. J. A. Dolk. Tot burgemeester van Den Dungen is benoemd de heer E. M. Smits. Gisteren reed de zoon van de garagehouder B. te Delden een wa gen uit de garage. Hij was de stuur kunst echter niet meester en ramde een muur, die omviel op zijn 7-jarig broertje en drie-jarig zusje. Het jon getje overleed enkele uren later aan de bekomen verwondingen, het meis je werd slechts licht gewond. Van 22 tot 27 September zal te Parijs het eerste congres der na de oorlog opgerichte internationale ho telorganisatie worden gehouden. De Nederlandse delegatie staat onder leiding van de heren J. G. Meyer en Th. N. van Stigt. De heer G. Kroon, oudste inwo ner van Haarlem, is op de leeftijd van 102 jaren overleden. BUITENLAND. De Britse regering overwéegt om 500.000 militairen te demobiliseren en de uitgaven, voor het leger met 300 millioen pond sterling te verminde ren. Een vier-motorige bommenwer per is in de baai van Chesapeake (Ver. Staten) neergestort, waarbij 9 personen werden gedood. De Duitsers zijn bezig zichzelf op te ruimen, want volgens'de gege vens hebben zich in de afgelopen maand- alleen te Berlijn 162 gevallen van zelfmoord voorgedaan. De 14-jarige Walter Smigelski te Newark (New Jersey) heeft zijn een groep Italianen, die de Joego-Sla vische vlag beledigden. In de steden Gorizia en Uc^ine heerste vreugde onder de Italianen. Italiaanse strijdkrachten zijn giste ren deze steden binnengetrokken ten teken, dat zij weer onder Italiaans bestuur zijn geplaatst. Vandaag wer den hier de geallieerde vlaggen plech tig neergehaald en vervangen door Italianse. Joego-SIaven bezetten Pola. De Joego-Slavische troepen zijn vannacht 01 uur (plaatselijke tijd) de stad Pola binnengerukt. Er deden zich geen incidenten voor. HET COMPLOT IN SLOWAKIJE. De Slowaakse democratische partij heeft een verklaring uitgegeven, waarin, naar aanleiding van het ont dekte complot tegen de Tsjecho-Slo- waakse republiek, het „optreden van provocateurs, die nodeloos de vrede en ,de orde in gevaar brengen", ver oordeeld wordt. Het communistische blad „Rude Pravo" wijst er op, dat in het verleden reeds van communis tische zijde is gewaarschuwd voor revolutionaire activiteit van de „Slo waakse reactie, welke zelfs tot in Slowaakse bestuurskringen zou zijn doorgedrongen". VOORTAAN 400— MEENEMEN NAAR FRANKRIJK. De regeringscommissaris voor het Vreemdelingenverkeer, dr. W. L. Groeneveld-Meyer, heeft volgens een bericht van de „Volkskrant" giste ren medegedeeld, dat tussen Neder land en Frankrijk een deviezen re- ge ling is getroffen, waarbij het mo gelijk is, dat Nederlandse toeristen met „witte" guldens een bezoek aan Frankrijk brengen en omgekeerd de Fransen met „witte" francs in Ne- dcrland terecht kunnen, voorlopig tot een bedrag van 400 gulden per persoon. Jammer, dat de vacantics juist zijn afgelopen! KAMERLEDEN ONDERSCHEIDEN. Bij K. B. zijn benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: mr. dr. G. Kolff, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal; W. J. Andriessen, dr. ir. W. J. Droe- sen, J. Groen Azn., J. Schil thuis, J. J. W. IJsselmuiden en C. van der Zaal, leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. GRATIE VERLEEND. Bij K.B. is gratie verleend aan A. Smit en J. T. S- van Efferen, die bei den tot de doodstraf veroordeeld werden bij sententie van het bijzon der gerechtshof te Leeuwarden. Ten aanzien van beiden is de doodstraf veranderd in levenslange gevange nisstraf. VERGOEDING VOOR ONDER GEDOKEN MILITAIREN. Naar wij vernemen is thans beslo ten niet alleen ondergedoken reserve officieren doch ook onderofficieren en minderen als zij financieel nadeel ondervonden hebben van onderdui ken, voor een vergoeding in aanmer king te doen komen, doch alleen wanneer zij actief deelnamen aan het verzet. i DRONKEN ACHTER HET STUUR. Zaterdagavond' om half twaalf heeft de Haagse politie een aantal posten uitgezet om hen, die op on verantwoordelijke wijze alcohol ge bruiken, op heterdaad te betrappen. Op vijf plaatsen heeft men tot drie uur 's nachts de motor- en autorij ders gecontroleerd. Het resultaat was, dat men zes personen aanhield, die zo onder de invloed waren, dat hun aanwezigheid op de weg levens gevaar voor anderen opleverde. On der hen was ook een Haagse arts, die in beschonken toestand verkeerde. Ter ontnuchtering zijn zij allen naar ae politiebureaux gebracht. Proces verbaal werd opgemaakt. Teneinde op meer doeltreffende wijze tegen de zwarte handelaren in de hoofdstad te kunnen optreden, heeft de hoofdcommisaris, de he?r H. A. J. G. Kaasjager aan B. en W. verzocht, de raad zo spoedig mogelijk een z.g. „tippelverbod" te laten aan nemen. BEURSOVERZICHT. De eerste beursdag van de nieuwe week bleek niet ongunstig. Belang rijke publicatie worden de komende (dagen verwacht als de troonrede, de millioenennota en wellicht een rege ringsverklaring over Indonesië. Over dit laatste onderwerp waren de me ningen ter beurze gisteren weer wat optimistischer. Afgaande op een be richt volgens hetwelk de republikei nen naar nieuw contact met Neder land streven. De beurs zag hierin voldoende aanleiding om iets meer aandacht te besteden aan Indische waarden, die dientengevolge een al gemeen betere houding aan de dag legden. De meeste belangstelling ging uit naar koninklijke olie. De toon aangevende industriëlen werden veel gevraagd. Philips b.v. 5 procent be ter, Unilever zeer vast tot boven de 300. De locale banken waren over de gehele linie enige punten hoger. De scheepvaartmarkt was voor sommige soorten iets beter. De Nederlandse staatsfondsen vertoonden slechts weinig verandering en waren zeer kalm gedisponeerd. Prolongatie 2% procent. TRAGISCHE DOOD VAN NANCY RIACH. De 20-jarige Engelse zwemster Nan- cy Riach, die in de Britse ploeg voor de Europese kampioenschappen uit kwam op de 100 m. box-stcrawl en Brits recordhoudster was op de 100, 150. 220. 300 en 500 yards in Zon dagnacht overleden. Nancy Riach is Zaterdag ernstig ziek geworden, de doktoren constateerden kinderver lamming. Naar aanleiding van dit overlijden wordt eraan herinnerd, dat ze Vrijdag j.l. ongesteld werd. Tegen het advies van haar dokter Gobson in nam ze deel aan de^series van de 100 meter. Daarna stuurde de dokter haar on middellijk naar bed. Al verscheidene dagen leed ze aan wat men dacht een lichte maagaandoening was, en voor de race van Vrijdag had ze een injec tie gekregen. Op Zaterdagmorgen, toen het internationale medische con gres, dat met de FINA geassocieerd is, juist bezig was met de discussies over infantiële paralysis werd bekend dat miss Riach door deze kwaal was aangetast. Ze werd'in het ziekenhuis1 van Monaco opgenomen en kon al niet meer spreken. De overige ledën van de Engelse ploeg kregen van de medische autoriteiten toestemming aan de kampioenschappen te blijven deelnemen. Aangezien de toestand van miss Riach verergerde riep men de hülp van een dokter uit Nice in om de Engelse dokter 'bij te staan, maar het was vergeefs. Terwijl ze met de dood worstelde hielden alle leden van de Britse ploeg de wacht buiten baar geïsoleerde kamer. Dr. Gibson verklaarde later dat het niet uitgesloten moest worden geacht dat miss Reach de kwaal had opge daan tijdens de interacademische zwemwedstrijden te Parijs in de laat ste week van Augustus. De veertienjarige Margaret Girvan verving miss Riach in de estafette wedstrijd. Na afloop daarvan klaagde ze over maagpijn en keerde terug naar haar hotel, maar in haar geval werd niet gesproken van de moge lijkheid van infantiële paralysis. Zon dagavond was Margaret volledig her steld. WEERSVERWACHTING Vanavond of vannacht regen met plaatselijk onweer. Morgen g g overdag wisselend bewolkt met g enkele regenbuien. Matige, tij- o delfjk vrjj krachtige, wind tus- o o sen Zuid-West en West. Koeler. 8 o o oooooooooooooooooooooooooooooooooo De 17-jarige Franse zwem-crack Alex Jany, die afgelopen week tijdens de Europese zwemkampioenschappen te Montecarlo, zulke opvallende prestaties' heeft verricht, heeft gis termiddag in het 25 M.-bad te Menton een geslaagde poging gedaan het we reldrecord 100 M. borstcrawl, dat se dert 1944 op naam stond van de Ame rikaan Allan Ford, met 55.9 sec. te verbeteren. Jany wist een tiende conde van Ford's tijd af te knabbe len en legde de afstand in 55.8 sec. Jany is thans in het bezit van de we reldrecords 100, 200 en 400 M. borsL crawl. VOETBAL ZWITSERS ELFTAL NOG NIET DEFINITIEF SAMENGESTELD. De keuze-commissie van de Zwit serse Voetbalbond heeft 14 spelers aangewezen, die de reis naar Am sterdam maken en waaruit het na tionale elftal voor de wedstrijd tegen Nederland zal worden gevormd. Het zijn de doelverdedigers Corrodi (Lu. gan.o), en Eich (Young Fellows), de backs Gyger en Steffen (beide Can tonal), de halfspelers Belli (Servette), Courtat (Grenchen). Eggiman (Lau sanne) en Lusenti (Young Fellows), terwijl de voorhoede zal worden ge kozen uit: Bickei (Grasshoppers-). Fatton (Servétte), Fink (Young Fel lows). Amado (Grasshoppers), Mail- lard (Lausanne) en Tschuy (Gren chen). Zoals blijkt zijn alleen de ach terspelers Gyger en Steffen donder concurrentie. Na het aftreden van zeven socialisti sche ministers van zijn kabinet te bebben bekend gemaakt, heeft de eerste minister van Beieren, dr. Ehard, de noodtoestand voor dit ge- VB i~ li,ew jersey, neen zijn M d Amerikaanse bezcttin|s- ll-jarigjclioolvriendje John Preston |Ióne af k vermoord, omdat deze van zijn moe- b der meisjeswerk. zoals vaten wassen enïtofafnemen, moest verrichten. Hij A"e ambtenaren van de regering, verdient veroordeeld te worden tot van de politie en van de gezondheids- levenslang vaten wassen. dl.e"st heblmn aanzegging gekregen Een jonge timmerman te Kaap- zic'a gereed te houden voor iedere stad begon in een neerslachtige bui eventualiteit. De minister van Voed- spijkers te eten. Ieder zijn meug! selvoorziening heeft van de rege- Maar het werd een gewoonte en tenslotte kreeg hij last van indigestie. De dokter opereerde hem en haalde er de spijkers weer uit. Amerika heeft Italië gewaar schuwd, dat de uitgebreide stakingen de gunstige uitwerking van Ameri kaanse hulp zullen bemoeilijken. Dol lar-argumenten wegen zwaar. ring geëist, dat zij zou toezien op een rechtvaardige verdeling van de voed selvoorraden en dat het Amerikaanse militaire bestuur in kennis zou wor den gesteld van de catastrofale toe stand in de Beierse economie. Hij verzocht de Beierse regering de Amerikaanse autoriteiten dringend en onverwijld hulp te verschaffen POUFFE's Deze prachtige, van rood kunstleer an PLASTIC, vervaardigde Pouffe, ook voor U beschikbaar, als JAARBEURS RECLAME slechts fl. 27.50 tegen In zending van onderstaande BON. Levering aan eerste 100 lezers van dit blad gegarandeerd daar materiaal aanwezig is. Stel niet uit, maar bestel vandaag I Dekencentrale te Leiden Telefoon 20890 Giro 214527 Stuur mij direct na de Jaar- DkJIN bours zoo n fraaie POUFFE volgens foto tegen betaling van fl. 27.50 als reclame. Ik heb het recht deze binnen 3 dagen terug te sturen en het betaalde geld terug te ontvan gen als de Pouffe niet naar wens is. NAAM: ADRES: PLAATS I..C. 2 om een anarchie in Beieren te voor komen. Als eerste maatregel heeft dr. Ehard gisteren een grote razzia la ten houden 'onder de zwarte hande laren. De verklaring van de eerste minis ter, waarin de eisen van de minister van Voedselvoorziening zijn gefor- miileerd, was Vrijdag reeds opge steld, doch werd gisteren pas op een persconferentie door dr. Ehard; voor gelezen. Hy zeide de brëhk te betreu ren, die in het coalitie-kabinet van socialisten en christen-democraten was ontstaan, doch goede hoop te hebben voor het einde van de week de_ opengevallen plaatsen te kunnen bezetten, het liefst met de medewer king van de socialisten, maar des noods zonder hen; de christen-demo cratische unie bezit in het parlement namelijk een absolute meerderheid. TAFELTENNIS. De finalist van de laatste wereld kampioenschappen Sido (Hongarije) komt binnenkort naar ons land voor een training van enkele maanden waarvan niet alleen de topspelers, doch ook de jeugd zal profiteren. En kele interland wedstrijden zijn vast gesteld nl. beginzo c tob er Zuid-Neder landLuxemburg en Nederland België op de 2e Kerstdag ter gelegen heid van-het 12^-jarig bestaan van de NTTB. Voor het eerst zullen in Nederland de open kampioenschap pen worden gehouden. Tournooi de Sleutels, Het invita- tietournooi van „De Sleutels" zal niet a.s. Èondag doch op Zondag 28 Sept. plaats vinden. HOCKEY NOG GEEN HOOFDKLASSE IN DE HOCKEl'BOND. Langdurige discussies, die Zater dagmiddag tijdens de vergadering van de Kon. Ned. Hockeybond in Kransnapolsky te Amsterdam over de instelling van een hoofdklasse werden gevoerd, werden tenslotte zonder tob een resujtaat te hebben geleid afgebroken. Het overgrote deel der afgevaardigden verklaarde zich in principe voor de instelling van een hoofdklasse, maar velen on der hen achtten het plan op dit mo ment om diverse redenen nog niet uitvoerbaar. SCHAKEN Algemene vergadering Leidse Schaakbond. Op 27 Sept. zal in Ho tel „Central" te Leiden de jaarverga dering van de L S.B. worden gehou den. Op de agenda komt o.a. een be stuursvoorstel vcor, waarvan de strekking is het aantal afgebroken partijen van de competitiewestrijden aanzienlijk te beperken. Men wil dit bereiken door de speeltijd voor de le, ovérgangs1- en 2e klasse van 3 op 4 uren te brengen en verder het afspe len van deze partijen tussen clubs uit een zelfde gemeente (Leiden, Oegst- geest, Leiderdorp en Voorschoten zul len dan als één gemeente worden be schouwd) cils regel te stellen. Massakamp LeidenHaarlem. De revanche-match van de het. vorig jaar te Haarlem gespeelde wedstrijd, welke door de Leidenaars, vooral door het n iet-opkomen van talrijke Leidse spelers, werd verloren, zal op Zaterdagmiddag, 4 October te half vier in de Foyer van de Stadsgehoor zaal wordpn gespeeld. Men verwacht aan beide zijden een honderdtal deel nemers. POSTDUIVEN. De „Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht vanaf Vilvoorde. Afstand 133 Km. en 390 M. De prijzen werden als volgt behaald: V. L. Pierlot 1, 22, 24; C. Zwaan 2, 8; J. P. van der As sem 3. 5. 11, 13 14; K. I. Waasdorp 4, 6; A. van Rooijen 7, 20; G. Caspers 9; G. Zwaan 10, 15. 23; H. Verhorik 12; H. H. J. van Klaveren 14, 18; G. v. d. Krogt 17; F. C. van Heusden 19; A. de Graaf 21. De eerste duif (8 uur los) werd geconstateerd om 9 uur 54 min. 26 sec. en bereikte een gemiddelde snelheid van 1167.22 meter per min. De laatste prijswinnende duif werd geconstateerd om ,10 uur 11 min. en 22 sec. en bereiktte een gemiddelde snelheid van 1016,53 meter per min. ROMAN VAN CHARLES GAR VICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 5) „Niet? Ik draag 'm al van mijn twaalfde jaar af. Ik kan uitstekend schieten. Dat touwtje, waar dat ko peren bord aan hangt, daar in de hoogte boven de schouw kan ik met gemak doorschieten." Zij hief haar arm op en richtte het wapentje op het bewuste touwtje, juffrouw Norton liet een zwak gil letje horen en zonk op een stoel, maar Daan had, voor het meisje kon schieten haar pols gegrepen. „Wees maar niet bang moeder, 't is al in orde, ik heb 'm te pakken," riep 'hjj haar over z'n schouders toe. „Ik 'was niet voornemens te schie ten het bakvisje doodkalm, „maar als ik 't had gedaan zou ik raak hebben geschoten. Mijn vader heeft 't mij geleerd en hij is de beste schutter van Europa, heb ik graaf... heb ik de mensen horen zeggen. Hij kan op twintig passen afstand een lucifer tussen mijn vingers weg schieten. Geef mij de revolver maar terug." „Op mijn woord van eer, ik weet niet wat ik zal "doen. U zult dat ding hier niet nodig hebben, dat verze ker ik u," antwoordde Daan wei felend. „Ik geloof onvoorwaardelijk wat u zegt", antwoordde zij, „mafrr ziet u mijn vader vraagt elke morgen, of ik mijn revolver bij mij héb." „O, toesfi hier heeft u 'm," zei Daan enigszins morrend, tmaar hij deed de patronen er uit „Dat behoeft niet." beweerde het meisje glimlachend. „Mijn vader zorgt steeds, dat hij geladen is." „Zeg 'hem morgen dan, dat 't niet nodig is," bitste Daan, terwijl hij de patronen in z'n zak liet glijden en haar de revolver terug gaf. „Zegt u hem dat zelf maaT," zei ze met een glimlachje en haalde haar schouders op „maar ik vrees, dat hij u niet zal geloven en de revolver op nieuw gaat laden. Het spijt me, dat ik u 'heb doen schrikken, madame." zei ze gemoedelijk tegen juffrouw Norton, die nog bleek van haar zoon naar dat vreercde kind zat te staren. „Wat mijn zoon zegt, is werkelijk waar, juffrouw Landon," hijgde Daans moeder. „U is hier volkomen veilig. Ik heb nooit van zoiets ge hoord een jong meisje met een revolver! Zij huiverde en veegde het zweet van 'haar gelaat. „Ik heb zo'n ding nooit van nabij gezien. En dan te oenken, dat u 't af kan schieten of t een. Het meisje lachte. „Wat gek! Maar t is toch prettig dat 't in Engeland zo veilig isi Mijn gouvernante zei het ook maar ja, die blufte altijd zo op Engeland en alles wat Engels is. Maar ik zal liet vadier zeggen. Hij zal ook in z'n schik zijn. Toch weet ik niet o-f hij 't zo voetstoots zal ge loven. Op dat ogenblik riep een stem van boven: „Stella!" „Dat is vader," zei het meisje. Vlug en elegant stond ze op. „Goe den avond. Erg aardig van u, mij zo lang gezelschap te hebben gehou den De deur ging open en cr stond een, heer op de drempel; hij was iemand van middelbare leeftijd, wiens sneeuwit haar ste/k bij z'n zwarte wenkbrauwen en knevel af stak. Op het eerste gezicht viel Daan al onmiddellijk een niet te omschrij ven voornaamheid bij hem op. Was het zijn gelaat? Zijn middelmatige gestalte, die iets militairs had? Of was het zijn blik ,die iets bevelends, ja hypnotiserends 'had? Onmogelijk kon Daan het uitmaken, doch hij voelde direct de geweldige invloed, die van deze man uitging. Hü was buitengewoon fijn gekleed, tot in het 'kleinste détail. Een sierlijke buiging was zijn eerste groet. „Pardon, madame," zei hij ver volgens in uitstekend Engels, of schoon bij hem een vreemd accent iets meer merkbaar was, dan bij zijn dochter. Ik kwam even zien, waar^ mijn dochter was gebleven. Ik derangeer u toch niet?" „Helemaal niet, mijnheer," sta melde juffrouw Norton zenuwach tig. „Is mijn dochter kennis met u ko men maken? Ik hoop dat zij u niet te lang heeft opgehouden." Hij richtte een vragende blik naar Daan en juffrouw Norton, die hem begreep, zei; „Mijn zoon, mijnheer." „O. u heeft mij niet gezegd, dat u een zoon had," zei mijnheer Lan don, ®doch met een glimlach en een buiging naar Daan. Deze was te En gels om zijn buiging te beantwoord den. In werkelijkheid was hij over donderd door de vreemde hoffelijk heid van de'nieuwe huurder. „U heeft er mij niet naar ge vraag, mijnheer", verontschuldigde zich juffrouw Norton. „Mijnheer Landon glimlachte. „O neen? Dan heb ik het vergeten. Maar het is geen bezwaar." Zijn onderzoekende blik gleed over Daan. „Woont u ook hier?" „Ja, mijnheer, ik woon hier." De heer Landon knikte, alsof die mededeling hem niet onaangenaam was. „Dan zullen wij nog wel eens gelegenheid hebben elkaar te ont moeten mijnheer Norton," zei hij ge moedelijk. Stellai, wil je juffrouw Norton bedanken en kom dan mee," „Hartelijk dank voor uw aange naam onderhoud, madame," zei het meisje met een allerliefst glimlachje. Mag ik nog eens terug komen. Ja?" „Zo dikwijls u maar wilt, juf frouw," zei Daan's moeder harte lijk. „Wanneer u zich alleen voelt of u verveelt, kom dan maar ge rust eens babbelen." „Goeden avond, mijnheer Nor ton," zei Stella. „Vergeet u niet onze wandeling en ons partijtje ten nis?" De heer Landon liét zijn dochter passeren* maakte vervolgens een buiging dh verliet de keuken. Na enige stappen in de gang gedaan te hebben, hield hij stil en zei, als of 't hem toevallig te binnen schoot: „Uw huisdeur, doet u die 's avonds goed op slot en grendel, juffrouw?" „Zeker mijnheer; Daan doet het altijd voor hij naar bed gaat." Met het verlangen, mijnheer Lan don op dit punt gerust te stellen, ging Daan naar de voordeur, draai de de sleutel om en schoof er de grendel op. Met een soort beleefde belangstelling 6loeg Landon hem gade. „Goed zo. dank u. Ik veronderstel dat het wel n4et nodig is, maar..." „Neen, wij zijn niet bang voor inbrekers," zei Daan lachend; er valt bij ons niets te stelen." „Bij mij is het evenzo gesteld," antwoordde Landon schouderopha lend. „Maar 'het is toch een goede gewoonte, de deuren goed te slui ten." Dat de heer Landon het een goe de gewoonte vond, om de deur op slot te doen, bewées hij, want toen hij hun zitkamer was binnengegaan, deed hij werktuigelijk de deur op slot; doch enige ogenblikken later draaide hij de sleutel weer naar links. „Ik dacht, dat je op je eigen ka mer was, Stella," zei hij wel niet verwijtend, maar toch op een toon, of hij nadere verklaring verlangde. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2