Op korte golf j Katwijk krijgt e vissershaven VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ,oooooooooooooooooooooooooooooooog dooooooooooooooooooooooooooooooooo BINNENLAND, Ter beperking van de overlast, veroorzaakt door het rijden met open knalpototen etc. heeft de K.N.A.C. zich tot de betreffende autoriteiten gewend met het verzoek hieraan bij zondere aandacht te willen schenken. Tijdens het jagen onder de ge meente Ittervoort in de buurt van het kanaal WessemNederweert, trapte de heer Nelissen, uit Roermond op een Duitse landmijn. Door de ont ploffing werd hij weggeslinrd, maar hij liep op wonderbaarlijke wijze geen letsel op. Ook de heren Schreurs uit Thorn en zijn zwager Tonnaer uit Antwerpen, die er dichtbij stonden, bleven ongedeerd. Prins Bernhard zal in zijn kwa liteit van eerste voorzitter van de Ni- win op 14 September om 20 u. 5 over beide zenders een radiorede uitspre ken ter gelegenheid van het een-jari- ge bestaan van deze organisatie. Een collecte door verkoop van speldjes op en voor de stations ten bate van de t.b.c.-lijders onder het spoorwegpersoneel en in de gezinnen van dat personeel, zal door de Spoor- wegtuberculosevereniging gehouden worden op 17 September, de verjaar dag van het begin der spoorwegsta king 1944. Het aantal aangegeven radiotoe stellen in Nederland bedroeg op 1 September j.l. 873413 tegen 858907 op 1 Augustus. Het aantal aansluitin gen op het rijksradiodistributienet bedroeg op 1 Augustus j.l. 483676 te gen 481854 op 1 Juli. De politie te Delft heeft een auto met 58 nieuwe Belgische tapijten en 1300 pakjes shgg in beslag genomen, welke vermoedelyk deel uitmaken van een grote partij uit België binnen gesmokkelde goederen. De R.K. H.B.S. voor West- Zeeuws-Vlaanderen te IJzendijke zal 15 September worden geopend. Tijdens reparatiewerkzaamheden In de mijn Laura te Eigelshoven werd de electrische hulplaseer H. H. Maes- sen uit Ubach over Worms door elec trische stroom dodelijk getroffen, doordat zijn gelaat in aanraking kwam met de lastang. Bij het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen is een regeling in voorbereiding om de tuberculosekeuring, gelijk die reeds bestaat bij het lager- en middelbaar onderwijs, te doen uitbreiden tot het hoger onderwijs. BUITENLAND. De Pendsjaab (India) heeft bij al z'n ellende van fanatieke moord partijen nu ook nog een cholera-epi- demie te verduren, welke vooral woedt in de vluchtelingenkampen. Overigens vinden nog altijd moord partijen, treinaanslagen en plunderin gen plaats. Het Sovjetbestuur van de Rus sische bezettingszone van Duitsland heeft medegedeeld, dat de oogst daar verzekerd is en de voorraden vol doende zijn. Natuurlijk is dat te dan ken aan de wijze maatregelen der Sovjets, zoals vroeger alles te „ver danken" was aan de Führer. In Tsjecho-Slowakije is de oogst ook mislukt, doch daar is men niet bevreesd voor hongersnood, omdat meh voldoende voedsel meent te kun nen kopen van Rusland. Fokvee en kaasdag te Alphen aan den Rijn DROOGTE, DRükTE, KWANTITEIT VAN INZENDINGEN. Goede kopdieren uit de Rijnstreek. Op het IJsbaanterrein had heden morgen plaats de jaarlijkse fokvee- dag, waarmede tevens gepaard ging een kaasdag, welke de avond voor afgaande aan de fokveedag, in het IJsclubgebouw onder grote belang stelling van deelnemers en anderen, werd geopend, waarna onmiddellijk de keuring van de inzendingen een aanvang nam. De heer J. Rijlaarssdam te Alphen aan den Rijn, voorzitter van de plaatselijke fok- en controlevereeni- ging, opende omstreeks acht uur de kaastentoonstelling en heette inzon derheid welkom de heer ir. W. J. Huisman Rijkszuivelconsulent te Gouda, alsmede ir. Adema en andere jury-leden. Nadat de vele belangstellenden een rondgang hadden gemaakt door de zaal teneinde de inzending te aan schouwen en te beóordelen, alsmede kennis te nemen van de des middags door de jury toegekende puntenaan- duiding, ving ir. Huismans zijn be langrijke uiteenzetting over techni sche vraagstukken betreffende de kaasbereiding aan. Hierna werd allen gelegenheid ge- bden vragen te stellen, welke op de juiste wijze door de spr. werden be antwoord. Van de 86 kazen werden er 37 ka zen (43 pet.) in de eerste klasse ge plaatst, dat wil zeggen van 86 tot 100 punten, 38 kazen werden in de twesede klasse geplaatst (44 pet.) totaal 7286 pnt., terwijl 11 kazen minder dan 72 punten behaalden. Er kan bij deze inzending gesproken worden ,van een belangrijk succes. Woensdagmorgen om acht uur werd de fokveedag officieel geopend door burgemeester F. M. A. Schok king, die er met grote liefde sprak over het veehoudersbedrijf. Spr. zei- de zich met groot genoegen te bewe gen onder de boerenbevolking. Met nadruk wees de burgervader op de grote beteekenis van dergelijke kaas- en fokveedagen, welke stimuleren, activeren en leren! In moeilijke tij den, zoals de landbouw thans be leeft, kunnen we de baarheid van zulk een onderneming niet gering schatten. Hierna volgde de gebruikelijke rondgang der autoriteiten ter be zichtiging van de kaasexpositie en van het fokveemateriaal. Vervolgens trad de jury (wegens ruimtegebrek moeten wij volstaan met vermelding der eigenaars van de bekroonde dieren) actief op, ter keuring van de dieren. Rubriek I, stieren van 3 jaar en ouder: le prijs W. C. Visser, te Aar- landerveen. 2e pr. S. C. Rijlaarsdam, Alphen aan den Rijn. 3e prijs J. Rij laarsdam, Alphen. Rubr. II, stieren can 2 j. geb. tus sen 30 Sept. 1944 en 1 Oct. 1945: le pr. M- v. Zwieten, Alphen a. d. Rijn. 2e pr. W. C. v .d. Vis te Alphen a. d. Rijn. 3e pr. L. de Wit, Alphen a. d. Rijn. Eervolle vermelding W. D- v. d. Stoel, Alphen a. d. Rijn. Rubriek III, stieren van 1 jaar, ge boren na 30 Sept. 1945: le pr. gebrs. Hartveld, Ter Aar; 2e pr. A. Hoog straten, Ter Aar. 3e pr. J. A- Wolmer stett, Alphen. Rubriek IV, kalf stieren, geb. tus sen 30 Sept. 196 en 16 Maart 1947: le pr. M. van Zwieten, Alphen; lb Jac. v. Egmond, Aarlanderveen; 2e pr. M. v. Zwieten, Alphen; 2b pr. id.; 3a pr. W- Breedijk, Alphen; 3b pr. Jac. v. Egmond, Aarlanderveen. 3e pr. R. Verseput, Alphen; 3d pr. Jac. v. Egmond, A'veen. Rubriek V, kalf stieren geb. na 15 Mrt. 1947, 2e pr. W. C. v. d- Vis, Al phen; eervolle vermelding J. A. Wol- merstett. Rubriek 6A, melkkoeien, geb. vóór L-Oct. 1942, afgekalfd, hebbende vóór 20 Mrt. 1947; la pr. Wed. G. van Dorp, Hazerswoude, lb pr. M. van Zwieten, Alphen; 2a pr. Wed. G. v. Dorp, Hazerswoude; 3a pr. M. v. Zwieten te Alphën. 3b pr. R. Verse put, Alphen. Rubr. 6b, melkkoeien, geb. vóór 1 Oct. 1942, afgekalfd hebbende na 20 Mrt. 1947: li pr. Wed. G. v. Dorp te Hazerswoude; lb pr. M. van Zwie ten, Alphen; le pr. Wed. G. v. Dorp, te Hazerswoude; ld. pr. L. Vergeer Alphen; 2b pr. M. van Zwieten, Al phen; 2c pr. A. Cats, Ter Aar. 3a pr. J A. Wolmerstett, Alphen; 3b pi. M. van Gaaien, Hazerswoude; eer volle vermelding P. v. d. Graaf, Al phen; id. Jac. Rijlaarsdam, Alphen. Rubr. 7, melkkoeien, geb. tussen 10 Oct. 1942 en 30 Sept. 1943, afge kalfd hebbende na 1 Jan. 1947: la. pr. M. van Galen, Hazerswoude; lb pr. M. v. Zwieten, Alphen. 2a pr. M. v. Zwieten, Alphen; 2e b. pr. R. Verseput, Alphen; 3e b. pr. M. van Zwieten, Alphen; 3b pr. Jac. Rijlaars dam. Rubr. 8. productieklasse: le pr. J. A. Wolmerstett, Alphen; 2e pr. W. C. v. d, Vis, Alphen. Rubr. 9, dragende koeien, geb. vóór 1 Oct. 1944, waarvan de kalf datum valt vóór 15 Febr. 1948, le pr. Wed. G. v. Dorp, Hazerswoude; 2e pr. id..; 3e pr. M. v. Zwieten. Rubr. 10, melkschotten, geb. vóór 1 Dct. 1944, afgekalfd hebbende na 1 Jan. 1947: le pr. jhr. G. J. Stoop, Al phen; 2a pr. A. Hoogstraten, Ter A.ar; 2b pr. P. v. d. Graaf, Alphen; 2c pr. Wed. G. v. Dorp, Hazerswou de; 3a pr. id.. 3b J. Rijlaarsdam, Al phen. Rubr. 11, melkvaarsen, geb. vóór 1 Oct. 1945, afgekalfd hebbende na 1 Oct; 1946: la pr. gebrs. Hartveld, Ter Aaar; lb pr. jhr. G. J. Stoop, Al phen; 2a pr. id.; 2b pr. gebrs. Hart veld, Ter Aar 3a pr. jhr. G. J. Stoop, Alphen. Eervol M. v. Zwieten, Al phen; id. R. Verseput. Rubr. 12, dragende vaarzen, geb. na 30 Sept. 1944: le pr. Wed- C v. Gaaien, Alphen. 2a pr. Wed. G. van Dorp, Hazerswoude. 2b. idem. Rubr. 13, pinken, geb. na 30 Sepjt. 1945. drie stuks van één eigenaar en afstammende van één vader; le pr. Wed. G. van Dorp, Hazerswoude, 2e pr. M. van Zwieten. Alphen; 2b prijs Jhr. G. J. Stoop. RuW. 14: fokfamilies, terug te voe ren op één stammoeder: le pr. Wed. G. van Dorp, Hazerswoude, 2e pr. M. van Zwieten, Alphen. Rubr. 15: 15a tenminste 5 afstam melingen van één vader, minstens twee jaren ouder, met of zonder deze stamvader: le prijs Wed. G van Dorp, Hazerswoude, 2e prijs M. van Zwieten, Alphen. Rubr. 15b: vijf eigengefokte vol bloeden uit één bedrijf; le prijs M. van Zwieten, Alphen; 2e prijs Wed. G. van Dorp, Hazerswoude. Rubr. 16: collectie uit één bedrijf: le prijs Wed. G. van Dorp, lb prijs M. van Zwieten Alphen, 3e prijs Jac. Rijlaarsdam, Alphen. Kampioensstier werd Germaan 2590 S eigenaar W. C. Visser. Aar landerveen. Res. kamp stier Govert 2713 S. eig. S. C. Rijlaarsdam, Alphen. Kampioen' koe Noortje 2, 8812 S, eig. Wed. G. kvan Dorp, Hazers woude. Res. kamp. koe Alida 5, 10428 S, eig. M. van Zwieten, Alphen. Keuring Zwart-bon vee: Rubr. 6: melkkoeien, geb. vóór 1 Oct. 1942, afgekalfd hebbende na 1 Jan. 1947 le prijs J de Jong. Alphen; 2e prijs J. Bulk Alphen; 3e prijs idem Eervol idem. Productieklasse: le prijs J. de Jong, Alphen; 2e prijs idem; Eervol J. Bulk Alphen. Rubr. 9: dragende koeien, geb. vóór 1 Oct. 1944, afgekalfd hebben de na 1 Jan. 1947; 2e prijs J. Ver duin, Alphen. Rubr. 10: melkschotten, geb. vóór 1 Oct. 1944, afgekalfd hebbende na 1 Jan. 1947: 2e prijs J. de Jong Alphen. Melk vaarzen, geb vóór 1 Oct. 1945, afgekalfd hebbende na 1 Oct. 1946: le prijs J. Verduin, Alphen; 2e prijs idem. Rubr. 13: pinken, geb. na 30 Sept. 1945, 3 stuks van éen eigenaar, af stammende van één vader: le prijs J. de Jong, Alphen. Kampioenkoe werd Geert 32061 F R. eig. J. de Jong, Alphen. Eervol ontslag Kantonrechter Ni- colai. Met ingang van 1 October a.s. is aan mr. J. H. W. Nicolai op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kantonrecter alhier. Rijnlandse bedevaart naar Heilo. Begunstigd doo rmooi zomerweer werd gisteren de Rijnlandse bede vaart naar Heilo door ongeveer 250 personen meegemaakt. De deelne mers vertrokken in een 8-tal auto bussen. Ze waren afkomstig uit het gehele dekenaat Alphen, alsmede uit de parochies Kudelstaart, „het Zwaantje", Roelof rand s veen e.a. De plechtige H. Mis werd aldaar aan God opgedragen door pastoor J. Onel uit Roelofarendsveen. De feest predikatie werd gehouden door ka pelaan Vrol^lage van Leimuiden. De algemene intentie van de bedevaart was de goede oplosing van het Indi sche conflict en het behoud van de militairen. De preek, des namiddags op de Kruisberg, bij de 12e statie, werd gehouden door deken L. Nieu- wenhuizen uit Alphen aan den Rijn. Het plechtige Lof werd gecelebreerd door pastoor Jac. N. Omtzigt van Aarlanderveen. De gezangen van de H. Mis en het Lof werden o. 1. v. pater Dom An dreas Winninghoff O.S.B. uit Alphen uitgevoerd door enige kerkzangers en 12 kleine schole zangertjes van tfe Sint Bonifaciusparochie te Al phen aan den Rijn. Jaarvergadering Alph. Schaakclub In de dezer dagen gehouden jaar vergadering van de Alphense Schaak club werden tot bestuursleden her kozen de heren A. H. Hooyer, voor zitter, A. P. Borgmeijer, penningm. en C. Brunt, terwijl als nieuwe be stuurders werden gekozen de heren F. van Beek, secretaris en H. v. d. Linden. De heer Hooyer reikte hier na de in het afgelopen seizoen be haalde prijzen uit. De heer C. Brunt was hierbij de gelukkigste. Hij be haalde het hoogste aantal punten, waardoor de wisselbeker voor de vierde maal in zijn bezit kwam, als mede het kampioenschap van Al phen aan den Rijn. Hiervoor werd hem een schaakboek als prijs ter hand gesteld. Een en ander ging met de gebruikelijke toespraken gepaard. De vier tientallen, die in de Leidse Schaakbond uitkomen, werden ver volgens ingedeeld, terwijl er een nieuwe regeling voor de onderlinge borden wedstrijden werd ingevoerd. In de traditionele gongwedstrijden, die hierna volgden en die ingedeeld waren in zes groepen van elk zes spelers, wisten o.a. de volgende per sonen prijzen te behalen: groep 1 H. v. d. Linden 5 pnt. uit 5 wedstrijden; groep VI J. v. d. Laken, 5 pnt. uit 5 wedstrijden; groep IV H. J. de Haan 4y. pnt. uit 5 wedtsrijden. Vijf spe lers behaalden 4 punten. Nogmaals werd een aantal nieuwe leden geno- 1 teerd. A. S. C. gaat crescendo. voor de Woensdag de feesten beëin digd. Alles had medegewerkt om de ze dag te doen slagen, het goede weer en de ronide van Noordwijkerhout hebben het hunne er toe begedragen, SASSENHE1M Landbouwcursus. In het a.s. sei zoen zal hier weder een Tuinbouw- wintercursus worden gegeven. Thans is er ook een voorbereidende cursus voor jongeren aan verbonden. Hand gekneld. De zoon van de bloemboliei\kweker van H. kwam met zijn hand tussen de kamraderen van de wanmolen. Hij werd zo ern stig gewond, dat hij naar het zieken huis te Leiden werd vervoerd. ZOETERMEER Bekendmaking. Op 23 Sept. a s. wordt er schouw gehouden over alle schoorstenen, ovens, enz., terwijl vóór 1 Oct. a.s. alle bermen, heggen, enz. gezuiverd moeten zijn van onkruid. LEIDEN AVOND-TEKENSCHOOL U.K. VOLKSBOND. Nu de vacantie weer ten einde is en niet alleen de schoolkinderen, dcch ook de jongelui, dié overdag werken en hun vrije avonduren wil len besteden aan het vergroten van hun vakkennis, hun boeken weer op- zeeken, lijkt het ons dienstig >even de aandacht van onze lezers te vesti gen op de sedert 1899 bestaande avondtekenschool van de R. K. Volksbond, afd. Leiden. We verstonden ons daartoe met de directeur der school, de heer P. J. J. van Weerlee, die zich gelukkig prees ons te kunnen vertellen, dat zij thans het eigen gebouw weer in gebrujk kunnen nemen. De eerste en tweede étage der gemeenteschool aan de Paul Krugerstraat, waar voorheen steeds d° lessen gegeven werden, raakten in ongebruik toehde school op 11 Dec. '44 bij het bombardement bescha digd werd, terwijl de mensen in de hongerwinter de rest deden en geen spaander hcuit aan de school lieten- Gelukkig kon al het waardevolle ma teriaal der tekenschool tijdig in vei ligheid gebracht worden. Het gemeentebestuur, de belang rijke taak van de tekenschool begrij pend, heeft alles in het werk ge steld om het gebouw weer te herstel len en we hebben verwonderd ge staan over het keurige interieur, dat na de restauratie te voorschijn is ge komen. Prachtige ruime leslokalen, waar licht en lucht vrij toegang heb ben, zullen op 1 Oct., als de lessen weer aanvangen, de leerlingen opne men en met behulp van uitstekend werkmateriaal, zal het onderwijzers corps, dat geheel uit bevoegde krach ten bestaat, aan de jongemannen dat gene bijbrengen wat zij. om een goed vakman te worden, noodzakelijk moeten weten. Er wordt niet alleen les gegeven in tekenen, doch in alle aanverwante technische vakken, benevens in Ne derlands en rekenen, zodat aan de leerlingen, die de school in vier jaar met succes doorlopen hebben, een door het Rijk erkend diploma wordt uitgereikt. Uiteraard blijft het on derwijs beperkt tot de theorie, om dat de leerlingen overdag elders werkzaam zyn en daar dus hun prac- tlsche kennis opdoen. Ook voor oud leerlingen van de ambachtsschool is hier een plaats zij komen direct in de derde klas om zich verder in hun vak te specialiseren. Na die vier jaar is er nog gelegenheid voor een voortgezette cursus, voor hen die nog dieper in de geheimen van hun vak willen doordringen. Om een goed vakman te zijn kan men tegenwoordig niet meer volstaan met de practijk; een jongeman, die op een smederij werkt, kan na ver loop van enkele jaren misschien een aardig stukje werk maken, doch hij kan geen tekening lezen en om dat te kunnen moet men eerst een teke ning kunnen maken. Dit nu leert men o.a. op de avond-tekenschool. Tenslotte nog enkele practische ge gevens: het schooljaar loopt van 1 Oct. t.m. 31 Maart; de lessen worden in vier avonden per week gegeven, zodat de leerlingen behalve een vrije Zaterdag- ook nog een vrije weekse- avond hebben. Per week worden 10 lesuren gegeven, die tussen 7 en tien uur 's avonds liggen. De kosten zijn zeer laag, n.l. 6,per jaar. Na dit alles vernomen te hebben, kunnen wij niet anders doen dan alle jongelui uit Leiden en omliggende dorpen, die voor deze school in aan merking zouden komen, aan te spo ren zich als leerling te laten inschrij ven. Wij zijn er van overtuigd dat de kennis die hier bijgebracht wordt, slechts voordeel kan brengen aar het ambacht in het algemeen en aan hen, die deze kennis vergaren, in het bij- zonder. „KASTELEN ROND LEIDEN". Zaterdagmiddag 13 September om 3 uur zal op de tentoonstelling Kastelen rond Leiden" in het Sted. Museum De Lakenhal een rondleiding worden gehouden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 12 Sept. Vee. Aanvoer: 8 fokstieren 22 slachtstiercn, 48 kalf- en melkkoeien, 250 varekoeien e. a., 52 pinken, 35 graskalveren, 1 vet kalf, 51 nuchtere kalveren, 300 vètte schapen, 165 weideschapen, 102 mestvarkens 183 biggen, 21 paar den, 21 veulens, 41 bokken en gei ten. Prijzen: kalf. en melkkoeien 3550550, varekoeien S 250400; weideschapen 4070; mestvarkens 2040, biggen f 8—15, paarden 150650, veulens f 90—200, bok ken en geiten f 1530. Hbndel alles matig. Kaas. Aanvoer 71 partijen Goudse en 4 partijen Leidse kaas. Totaal 75 partijen. Prijzen: zware 1.49—1.50, le soort Goudse kaas 1.391.45 en le soort Leidse kaas 1.30—1.38 per kg. ROELOFARENDSVEEN, 10 Sept. WEERSVERWACHTING MEER BEWOLKING. g c In het Noord-Westelijk gedeel- g 0 te van het 'land overdag vrij o 1 krachtige Zuid-Westelijke wind, 8 wisselend bewolkt met hier en 8 daar enige lichte regen en iets S lagere temperatuur dan vandaag. 0 1 In het ov-erige gedeelte van het g c land meest matige Zuid-Weste- g c lijke wind met overdrijvende o 8 wolkenvelden, doch vrijwel over- o c al droog weer en weinig verande- g c ring van temperatuur. o s l 0000000000000000000000000000000000 BIOSCOPEN. De films van de komende weck zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De patiënt verdwijnt", volwassenen. Rex: „De tweelingbroeders", 13 jaar. Luxor: „En toen kwam Jones", 14 jaar. Lido: „Verlaten", volwassenen. Trianon: „Het gevangen hart", 14 j. (Berichten, opgenomen in een ge deelte van ons vorig nummer). LEGERBERICHT DE SCHIETTENT IS NOG ALTIJD OPEN. Het Nederlands communiqué van beden meldt, dat de Nederlandse ver liezen van gisteren 17 gewonden be droegen. Op vele plaatsen in bevrijd gebied werden Nederlandse patrouil ledetachementen beschoten. Vuur gevechten hadden plaats bij Manon- djaja bij Cheribon, ccn punt ten Wes ten van Tasikmalaja. Een Neder lands Rode Kruiscolonne werd in het gebied van Tasikmalaja beschoten. Ook op Midden-Java werden Ne derlandse patrouilles herhaaldelijk beschoten. Laboeranroekoe in het gebied van Medan kreeg een vaste bezetting voor de beveiliging van de omgeving en van de plaats in verband met de be richten over ontvoerde Chinezen. Een Nederlandse patrouille, welke werd uitgezonden, slaagde er in 280 Chi nezen uit handen van republikeinse benden te bevrijden. In een kampong bij Pasoeroean op Oost-Java viel een gewapende ben de een huis aan, waarin zich twee Chinezen bevonden. De Chinezen verdedigden zich met revolvers maar toen de weinige munitie was ver schoten stak de bende het huis in brand en verminkte de verbrande lij ken. RIJWIELBANDEN VOOR HEN DIE NOG NIMMER IN AANMERKING KWAMEN. Het ministerie van Economische Zaken deelt ons het volgende mede: Zeer spoedig zullen van de genum merde bonnen, welke zijn uitgereikt aan diegenen, die sedert de bevrijding nog nimmer voor rijwielbanden in aanmerking kwamen, enkele num mers worden uitgeloot. Teneinde zo snel mogelijk deze lo terij te beëindigen cn een zo groot mogelijk aantal gegadigden zij het ten dele te helpen, is besloten dat de bonnen sléchts recht zullen geven op de aankoop van 1 buiten, en 1 binnenband. In gezinsverband kunnen dc ban den worden beschikbaar gesteld aan hen die daaraan de grootste behoef te hebben, waardoor in de regel in de gezinnen op vrij korte termijn een be vredigende oplossing zal kunnen worden gevonden, terwijl in geval van nood altijd nog gebruik kan wor den gemaakt van een massieve band. UITREIKING BEWIJZEN VAN INSCHRIJVING VOOR RIJWIEL BANDEN. Het Centraal Distributiekantoor aeelt mede, dat de plaatselijke distri butiediensten op nader te bepalen da gen in het tijdvak van 14 t/m 27 Sep tember a.s. een bewijs van inschrij ving voor vervanging van rijwielban den zullen uitreiken aan hen, die in een der maanden October 1946 t/m Januari 1947 voor het laatst een of twee bonnen voor een buitenband hebben ontvangen. POSITIE NED. PASSAGIERS SCHEPEN. Edam, 10 Sept. van New York te Antwerpen. Jaarstroom, 10 Sept. van Bordeaux naar Dakar. Joh. v. Oldenbarnevelt, 10 Sept. v. Suez naar Sabang. Nieirtv Holland, 10 Sept. van Port Said naar A'dam. Nijkerk, AmsterdamTafelbaai, 7 Sept. van Suez. Sloterdijk, 10 Sept. van Rotterdam naar Batavia. Tabinta, R'damMontreal, 10 Sept. Lizard gepasseerd. Utrecht, AmsterdamBatavia, 11 Sept. 10.30 te Lissabon. Groente. Augurken fijn f 17.50. fijn- baster 7.75, grof, f 3.bommen 0 501.00 per 25 gram, snijbonen 3.405.80, kassn bonen 12. princessebonen 9.4010.30, dubb. stambonen 6.709.40, pronkbonen 1.804.spekbonen 2.604. kropsla f 420, andijvie 12—30, tomaten A 2638, idem B 2438, idem C 16—28, idem CC 16.—, idem bonken 1419, uien 15. meloenen 12.0058.aardbeien 30 55 per doosje. Bloemen. Chrys. Tros Engels bruin 2126 cent. September Wit 1726 cent, idem Yellow 1246 cent Goldflinder 45551 cent, Rayonant wit 621 cent, idem lila 720 cent, idem geel821 cent, idem amber 623 cent, Utopia 7080 cent, As ters 1229 cent, dwergasters 7 18 cent, Gladiolen 1535 cent, Zin nia 10—14 cent. Dahlia's 754 cent, Helianthe 1520 cent. Naar wij vernemen is bij het ge meentebestuur van Katwijk het voor de gehele Nederlandse visserij be langrijke bericht binnengekomen, dat de Minister van Binnenlandse Zaken en Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland geen bezwaar zullen maken tegen het Raadsbesluit van 22 Augus tus 1946, waarbij een bedrag van 100.000 werd uitgetrokken, als eer ste termijn voor het ontwerpen van plannen voor een vissershaven in Katwijk aan Zee. Dit besluit "betekent een grote en wellicht beslissende stap nader tot de aanleg van zulk een haven, die de Katwijkse visserschepen in staat zou stellen van Katwijk uit het bedrijf uit te oefenen in plaats vanuit de haven van IJmuiden. Neemt men in aanmerking, dat de Katwijkse vis serschepen een derde van totale Ne derlandse aanvoer wat betreft gezou ten haring en een zesde wat betreft verse vis binnenbrengen, dan kan men van zulk een Katwijkse vissers haven een aanzienlijke wijziging in het beeld der Nederlandse zeevisserij verwachten. DISTRIBUTIEDIENST KATWIJK. De extra voeddngskaarten MD 711/12 voor a.s, en jonge moeders, geldig voor liet tijdvak van 28 Sept. t/m 22 Nov. zullen als volgt worden uitgereikt. Voor Katwijk aan Zee en Katwijk aan de Rijn de letters: A t/m G op woensdag 17 Sept v. 8.30 tot 11.45 uur. H t/m K op Woensdag 17 Seipt. v. 1.30 tot 3.00 uur. L t/m T op Donderdag 18 Sept. v. 8.30 tot 11.45 uur. V t/m Z op Donderdag 18 Sept. v. I.30 tot 3.00 uur. Voor Rijnsburg, alle a.s. en jonge moeders in het agentschap te Rijns burg, Kerkstraat 19 op Maandag v. 9 tot 12 uur. Voor Valkenburg, alle a.s. en jonge moeders in het Bouwbureau te Val kenburg op Vrijdag 19 Sept van 9 tot 12 uur. Aan hen, die bovendien in aan-- nierking komen vogr textiel resp. zeep, wordt, in afwijking van vorige publicaties, een oproep gezonend. Voor het verkrijgen van dekentjes en een matré^je, moet een formulier worden afgehaald ten Distributie- kantore en de agentschappen. De nauitreiking van bovengenoem de kaarten in de betrokkene ge meenten, zal plaats vinden op Dins dag 30 Sept. as. ten Distributiekan- tore te katwijk aan Zee, v. 8.30 tot II.45 uur. De stamkaarten van de a.s. moe ders resp. jonge moeders en even tueel van de jonggeborene(n) zo mede het contrólekaartje CM 703 dienen te worden meegebracht. Distributie van rijwielbanden. Van 15 tot en met 20 September 1947-kunnen ter verkrijging van toerrij wielbanden, formulieren voor individuele aanvragen worden afge haald. Alleen zij die in één dei- maanden October 1946 tot en met Januari 1947 voor de laatste maal 1 of 2 bonnen voor één toerbuiten- band hebben ontvangen komen in aanmerking. Tevens komen in aan merking personen, die tussen 1 Ja nuari 1945 en 30 September 1946 voor de laatste maal reeds één of meer bonnen voor een buitenband hebben ontvangen, doch verzuimd hebben een aanvraag in te dienen. Formulieren afhalen ten Distri butiekantoor te Katwijk op 15 tot en met 20 Sept. 1947 van 8.30 tot II.30 uur. Op agentschap te Rijnsburg op Maandag 15 en Donderdag 18 Sept. '47 van 912 en van 1.303.30 uur. Op agentschap Valkenburg op Vrijdag 19 Sept. '47 van 912 en van 1.303.30 uur, LANGERAAR R.K. Sportver. Altior. Altior I ontvangt Zondag as. thuis S. J. Z. I. S. J. Z. I komt voor het eerst uit in de eerste klasse, als Altior wil win nen zal er goed aangepakt moeten worden. Altior II gaat naar Lisse III. Altior III krijgt bezoek van Warmunda III. De B Jun. gaan naar St. Bernardus A en de C Jun. zullen bezoek ontvangen van D.O.S.R. E. LEIMUIDEN GEMEENTERAAD. Plannen voor een nieuwe R.K. Jongensschool. Dc Raad kwam in openbare verga dering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Bakhuizen. Tot lid van de commissie bedoeld in ar tikel 2 van de gemeenschappelijke regeling betreffende de technische dienst wordt benoemd de heer C. A. W. Buikx, die zijn benoeming aan neemt. De voorzitter deelt mede, dat ae heren G. Chalet en J. J. Hoogcrvorst hun benoeming tot lid van de com missie van advies, als bedoeld in art. P van de monumentenwet 1947, niet aangenomen hebben. In hun plaats worden benoemd de heren J. Kinkel en A. Hijdra. Van het bestuur van de R.K. Jon gensschool is een aanvrage ingeko men om gelden beschikbaar te wil len stellen voor de bouw van een nieuwe school aan de Vriezenweg. De school zal 4 lokalen moeten bevat ten en een gymnastieklokaal. De raad besluit in beginsel de gelden voor een nieuwe school beschikbaar te stellen. De heer Meyer herinnert aan een besluit van 1939 ioen besloten werd om twee lantaarns te plaatsen op het einde van de Kerklaan. Hij zou deze belofte thans wel eens ingelost willen zien. De voorz. belooft deze zaak weder te zullen opvatten en te onderhandelen met de Lichtfabrieken te Leiden. De heer de Vries vraagt of de ge meente de weg van de polder wil herstellen; een gedeelte is erg stuk gereden toen de weg van de gemeen te door het dorp afgesloten was. De voorz. zegt een onderzoek en herstel toe. Besloten wordt een opgave te vragen betreffende de restauratie van 't gedeelte straat bij de Tol en van dat gelegen tussen de bijz- school en de Ger. kerk. NOORDWIJKERHOUT VOLKSFEESTEN. Ronde van Noordwijkerhout een succes! De Oranjefeesten zijn Dinsdagvoor- middag geopend met een kinderop tocht van alle scholen. Na afloop hiervan werden de kinderen op een lisje getracteerd. Desmiddags waren de verschillende kinderspelen geluk kig begunstigd met droog weer. On geveer 1600 kinderen werden dien middag door de Oranjevereniging rijkelijk getracteerd en allen gingen voldaan huistoe. Een woord van lof aan allen die hebben medegewerkt om dit kinderfeest te doen slagen. De tweede dag (Woensdag) wer den de grote volksfeesten ingeluid door het luiden van de klok van de gemeen te toren. Om 9 uur ving het tonknuppelen aan. Uitslag: le prijs: P. Duiven voorden; 2e pr. P. van den Berg; 3e prijs: Jac. de Rodee. In de van 't Haaffstraat had om 10 uur het fietsen met hindernissen plaats voor meisjes van 15 tot 18 jaar. le prijs A. Plesman, 2e pr. A. Verde- gaal. 3e pr. Frie v. d. Slot. Voor het spel Ruiter waar weinig inschrijvers voor waren wegens onbekendheid, was de uitslag als volgt: le prijs M. de Groot, 2e pr. J. Duivenvoorde, 3e prijs Kees Pennings. Het kruiwagen rijden heer en dame begon om 2 uur op de Langen velider weg. Late men in het vervolg hiervoor een geschik ter gelegenheid nemen, waar geen verkeer is. De winnaars van dit op windende spel waren: le prijs: A. Marijners en S. Thomasse; 2e: G. van Dam en A. van den Berg; 3e prijs J. A. Kors en W. Geerlings. Om half vier had de grootste attractie plaats nl. de „Ronde van Noordwijkerhout". Deelnemers waren er 42 voor deze plm. 25 Km. lange rit daar de ronde 3 maal gereden moest worden. De ronde was als volgt: Starten bij de St. Bavostichting richting Radio-sta tion, verder het rijwielpad door de duinen, dan de Zeeweg. Zeestraat, Dorpstraat en einidipunt wederom St. Bavostichting. Een duizend koppige menigte sloeg langs de route de strijd gade. Nadat even over half vier het startschot was gegeven kwam er be weging in de file van rijwielen. Door een onsportieve houding van een der deelnemers kwamen een drietal deel nemers te vallen, waarvan er twee' direct uitgeschakeld waren en een drie minuten later een reserve rij wiel te pakken kon krijgen. Persoon lijke ongelukken deden zich geluk kig niet voor. Verdere incidenten wa ren er niet meer. Na de 2e ronde groeide de spanning tot ongekende hoqgte. De eerste die door de finish kwam was Chr. de Raadt, 2de Thom Pijnenburg die de naam „Pijnenburg" hoog hield, 3de was A. van de Nieu- wendijk en 4de W. van der Tang. De voorzitter der Oranjevereniging feli citeerde de prijswinnaars en bood de le prijs winnaar een fraai bbuquet bloemen aan. De winnaars reden hierna een ere-ritje tussen een haag van toeschouwers. Hiermede waren

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3