Naar de Gouden Jaarbeurs toe School voor R.K. Verpleegsters geopend PARTIJCONGRES K.V.P. Jlcvtel Jlwiefl wmdt SWeóident DINSDAG 9 SEPTEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Om de bevordering van buitenlandse handel UTRECHT, 9 September. (Vart onze medewerker). Grote gebeurtenissen wer pen vanouds hun schaduwen vooruit. Zo is het met de 49e Jaarbeurs, die heden werd geopend en die als inleiding tot de Gouden Jaarbeurs van het voorjaar 1948 wel iets te zeggen beeft. Nu reeds 30 jaren heeft het insti tuut van de Nederlandse Jaarbeurs goed werk verricht in dienst van handel, industrie en landbouw. Aldus werd het een dankbaar hulpmiddel voor onze volkshuishouding. Mr. J. Milius, directeur van de Jaarbeurs, die ons ter inleiding iets heeft verteld van de huidige econo mische situatie, dacht in dit veTband terug naar het 16e en 17d'eeuwse mer cantilisme, waarbij »het streven naar een gunstige handelsbalans begin en einde van alle wijsheid was. Op dit ogenblik is het nog zo, dat wij niet voldoende invoer kunnen betalen. En toch is die invoer des te noodzakelijker, omdat hij een vurig verwachte aanvulling betekent van onze fabrieken, installaties en grond stoffen. Daarmee verruimen wij onze productie-capaciteit, en met behulp daarvan vergroting van uitvoer, om import economisch mogelijk te kun nen maken. Gelukkig vertoont de industrieële bedrijvigheid in ons land een regel matige stijging, welke in verschillen de bedrijfstakken weerspiegeling vindt. Helaas bleef de steenkool-pro ductie even achter, in verband met gedaalde arbeidsproductiviteit, verder is de afwijking tussen in. en uitvoer nog niet beperkt tot een rede lijke marge. Bij de ontwikkeling in de voornaamste Europese gebieden zijn wij achtergebleven De Jaarbeurs is in het algemeen een technische markt, zeide ons de heer Milius, doch vooral nu meende hij in het bijzonder aandacht te moe ten vragen voor de export-functie. Hierbij mag wel eerst worden herin nerd aan de deviezen, waarop Neder land zo dringend zit te wachten en waarvoor de exportdagen, namelijk de eerste Jaarbeursdagen, hopelijk iets kunnen doen. Men verwacht dan vooral geen particuliere bezoekers, die de noodzakelijke Tustige sfeer van zakendoen verstoren. En dan is er de Service van de buitenlandse dienst der Jaarbeurs, om eveneens die ex port in de hand te werken. Er is bo vendien op het Vreeburg een club voor buitenlandse bezoekers ingericht. Maar dit alles zal niet baten het Beursbestuur weet dat trouwens ook wel als de buitenlandse inkoper in staat zal zijn, de hier gekochte arti kelen in zijn land op de markt te brengen. Erg rooskleurig is de ont wikkeling in de wereld helaas niet! Nieuwtjes voor deze Beurs. Er zijn enkele bijzondere gebieden op deze Jaarbeurs, die onze aandacht vragen. In de Beatrixhal is een uit gebreide groep meubelen onderge bracht, mede bedoeld voor export. En aan voorlichtingsinriituten voor de handel is allerminst gebrek. Dat ze nodig zijn, bleek ons uit een klacht van de Nederlandse Kamer van Koop handel in New York, namelijk, dat het optreden van 'onze exporteurs in Amerika nog zeer onvoldoende is. De exportbelangen op deze Beurs worden ook behartigd door de Agra rische afdeling, die thans staat in het teken der mechanisatie. Zij vormt als het ware het practische verlengstuk van de progressieve regeringsplan nen. die juist in deze week hun defi nitieve vorm krijgen. Wat de buitenlandse inzendingen betreft, wijzen wij vooral op de Belgi sche, wegens haar belangrijke han delspolitieke achtergrond van Bene lux. Graag had het Jaarbeursbestuur ook verder gestimuleerd, doch gebrek aan ruimte was oorzaak, dat men niet minder dan 300 aanvragers voor een stand heeft moeten afwijzen. De uitbreidingsplannen voor de Beurs kwamen nochtans gereed, maar de Overheid moet nog haar laatste woord spreken. Dit onderwerp brengt ons op het vraagstuk van de tentoonstellingen en streekbeurzen. Er bestaat een gro te toename sinds de oorlog'; de gewes telijke activiteit wist veel te berei ken, maar allengs zijn vermoeidheids verschijnselen opgetreden Nu klinkt het waarschuwingssein! Mr. Milius noemde ons drie opmer kelijke oorzaken, die zouden moeten gelden als even zoveel bezwaren te gen de streekbeurzen. Er zijn regio nale concurrentie-verhoudingen in het spel, men luistert te zeer naar economisch niet-rafionele wensen van standhouders en winkeliers, en er be staat hier en daar een tendenz, om de Jaarbeurs min of meer te vervan gen. Ook in overheidskringen die van het bedrijfsleven maakte dit onder werp een punt van zorgvuldig over. leg uit. Ten aanzien van landbouw- demonstraties en tentoonstellingen op het gebied van handel en nijverheid zijn reeds maatregelen in voorberei ding ter beteugeling van het euvel, dat hier werd aangeduid. Deze Najaarsbeurs telt 2222 deel nemers; van dezen zijn er 1298, die Nederlandse, en 923, die buitenland se artikelen voeren. Tegenover de Najaarsbeurs van verleden jaar toont deze wederom een belangrijke voor uitgang. Thans is er 33.248 vierkante meter verhuurde oppervlakte, verle den jaar was er 32.119 vierkante me ter. En de on-overdekte ruimte is ver minderd ten gunste van de ruimte in gebouwen. Dat komt door beide nieu we gebouwen, een op het Vreeburg, en aan de Croeselaan. Van het vervoer zal- ook nu het uiterste worden gevergd. De reeds ge melde inschakeling van de K.L.M. via het vliegveld Soesterberg kan al leen maar verbetering heten. Men knaagt aan de wortels Op een van de mededelingen van mr. Mïllius, heeft de voorzitter het Jaarbeursbestuur ons nadere toe- Mr. Dr. P. J. Witte man, advocaat te Amsterdam, lid van het Dagelijks Be- tuur van de Kath. Volkspartij, wiens naam genoemd is als toekomstig minister van Binnenlandse Zaken lichting gegeven. Het gaat over de al lengs uitgegroeide terreinen en ge bouwen. Wil de regering dbor export meer deviezen werven, dan mag zij niet dralen, maar ruimte te verschaf fen. Doet zij het niet. verzekerde ons de heer Fenteneer, dan zullen de Jaarbeurzen in het buitenland meer kans krijgen. Is het niet reeds merk waardig, dat niet alleen Leipzig zich weer opricht, maar dat zelfs Hanno ver een Beurs heeft kunnen verove ren? Met deze zelfde woorden zeide de voorzitter: *„Er wordt geknaagd aan de wortels van de Nederlandse Jaarbeurs; het bestaan wordt be dreigd". Doch men geeft de moed niet op. Wederom negen dagen lang zal de Jaarbeurs het brandpunt vormen van het Nederlandse bedrijfsleven; zij zal zakenlieden uit alle handelsgelegen heden tot zich trekken. En voor allen, die er zich komen oriënteren, ligt er de ontwikkeling van handel en bedrijf duidelijk uitgekristalliseerd. Wij zou den hier graag nader op ingaan, moe ten dit echter uitstellen, omdat tij dens ons bezoek op de vooravond nog lang niet alle stands waren bevolkt en ingericht. Nieuwe portefeuille voor min. Jonkman Omtrent de kabinetswijziging ver neemt de „Maasbode" nog nader, dat deze een gevolg is .van de minder gunstige gezondheidstoestand van minister Jonkman, die zijn porte feuille van Overzeese Gebiedsdelen aan de minister-president zal af staan. Niettemin blijft minister Jonk man lid van het kabinet en, zodra zijn gezondheidstoestand zulks toe laat, zal hij belast worden met een nieuwe portefeuille n.l. die van Reor ganisatie van het koninkrijk. Wat de positie van minister-presi dent Beel betreft, deze blijft minister van Overzeese Gebiedsdelen ad inte rim. Dit „ad interim" kan echter zeer lang duren. Verdere geruchten over minister wijzigingen zijn in elk geval voorba rig. Mochten verdere mutaties wor den doorgevoerd, dan zal dit slechts „druppelsgewijze" geschieden. In politieke en parlementaire krin- RADIO WOENSDAG. HILVERSUM I. 301 M. 7 00 Nieuws. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Een woord van de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Symphonisch program ma. 8.30 Lichte morgenklanken. 9 00 Morgenbezoek bij jonge zieken. 9.30 Morgenconcert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piet Driessen, piano. 11.30 Dis co variëteiten. 1215 Orgelconcert. 13.00 Nieuws. 13-15 Sangh en spel. 14.00 Het Concertgebouw Orkest. 15.00 Vioolduo. 15.30 Pianodua. 15.45 Metropole-orkest. 16.20 Zingende jeugd. 16.45 Voor onze jongens en meisjes. 17.35 Rotterdams piano kwartet. 18.10 Gram.platen. 18.30 Strijdkrachten. 19 00 Nieuws. 19.45 Het Amusementsorkest. 20.00 Nieuws. 20.16 Ged. uitzending v. d. wijdings samenkomst. 21.00 Het Nederlands Kamerkoor. 21.30 Marinierskapel. 22.30 Nieuws. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Orkestenparade. HILVERSUM n, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.30 Gram--platen. 8.00 Nieuws. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Operette-programma. 9.35 Kamermu ziek. 10.00 Morgenwijding. 1020 Voor de vrouw. 10.55 Non stop pro gramma. 12.00 Miller sextet. 12.38 Johan Jong. 13.00 Nieuws. 13 20 Jan Vogel en Accordeon-orkest, 13.50 Gram.platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 George Migot. 15.00 Meisjes koor, 15.30 Prins Pannekoer, hoor spel. 15.45' Op bezoek bij zieken. 16.15 Vragen staat vrij. 17.17. Malando en zijn tango-rumba-orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Koper-ensemble. 18.45 Aan het meer van Genève. 19.00 Mo- na Liter en zijn orkest. 19.30 Cur sus- 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.00 Nieuws. 20.15 Operaconcert. 21.15 Hoorspel. 22.15 Good bye Uncle Sam. 22.45 Reportage zwemmen in Mo naco. 23.00 Nieuws. 23.15 Op vleuge len van muziek- 23.25 Benny Good- men en zijn orkest. VAN HAERSOLTE NIET VRIJ. Van de zijde van het ministerie van Justitie wordt medegedeeld, dat het bericht betreffende de vrijlating op last van de minister van Justitie van J. W. baTon van Haersolte van Haerst. voormalig gemachtigde van de leider der N.S.B., onjuist is. Baron van Haer solte bevindt zich nog in een der kampen van het directoraat-generaal van bijz. rechtspleging en zrjn vrij lating ligt niet in het voornemen van de minister. g'en fluisterde men de laatste dagen, dat de positie van minister Mansholt zeer zwak geworden was, daar hij staat tegen het volkomen wantrou wen van alle boerenorganisaties, welk wantrouwen door het jongste docu ment van de Stichting van de Arbeid als het ware gesanctionneerd is. In regeringskringen ontkent men evenwel ten stelligste, dat ook bij dit departement een reorganisatie op handen is en wijst men er op, dat een minister niet aan de boeren organisaties, doch aan het parjement verantwoording verschuldigd is. Ten slotte vernamen wij nog, dat de kwestie van de benoeming van mr. dr. P. J. Witteman tot minister van Binnenlandse Zaken Woensdag a-s. in de ministerraad ter sprake, zal ko- DAT HET PARTICULIER INITIATIEF IN ONS LAND vele malen het goede voorbeeld heeft gegeven in tal van opzichten en als het ware aldus eèn stuwende kracht is geweest voor dingen, die eigenlijk het rijk bfetreffen, mag algemeen bekend worden geacht. Een nieuw voorbeeld daarvan zien we thans in de oprichting van de eerste verpleegstersschool in Nederland en dat het initiatief daartoe van katholieke zijde is uitgegaan strekt de initiatiefnemers zekér tot ere. de verpleging is totTieden steeds een leemte geweest en de behoefte naar verbetering voelde men allerwege, doch tot een oplossing van dit grote vraagstuk kwam men niet. Daarom heeft men hier het internaat gekozen, waar de theorie der verpleging wordt onderwezen, afgewisseld met de prac- tijk in het ziekenhuis. Alleen op de ze manier kan men de verpleegster een inzicht geven van de grote vraag, stukken, waarvoor ook zjj zich in haar taak gesteld ziet. Spr. weidde vervolgens nog uifl over de uitvoering der plannen, bracht hartelijk dank aan mevr. Wilton voor het beschikbaar stellen van dit fraaie onderkomen en voor de hulp van zo vele instanties bij de inrichting on dervonden. Vele leerlingen meldden zich reeds en wel zovele, dat niet allen konden worden geplaatst. On derhandelingen zijn thans gaande om te komen tot een subsidie. De school is er thans, de eerste van die aard in het land en de leerlingen zullen de naam der school moeten hooghouden en spr. achtte de door Mgr. Pichot verrichtte inwijding sym bolisch voor de hen aan te nemen houding, want zonder God bereikt men niets. De burgemeester van Voorburg, dr. Noteboom, sprekend mede namens het gemeentebestuur wees op de grote betekenis van het totstandkomen van deze school, niet alleen voor Voor burg, maar voor geheel het land en schetste hoe het algemeen karakter van de arbeid hier gedragen wordt door een religieus motief, waardoor het charitatieve werk wordt gesubli meerd door Christus zelf. Hij eindig de met de wens, dat de arbeid hier geadeld moge worden door het cha. risme van de H. Geest tot heil van de samenleving. Dr. In 't Veld, geneeskundig inspec teur van het gewest, wees op het prachtige initiatiëf, dat hier weer is getoond, een eigenschap die karakte ristiek Nederlands is en die zich uit in: niet praten, maar'doen! Spr. zeide, dat de taak van de school een zeer belangrijke is. Slaagt zij niet, dan is dit werk wel voorgoed van de baan, maar gezien de staf van medewerkers en docenten moet zij slagen. Aan het hoofd toch staat een Voorburg voorbeeld voor Nederland Reeds in 1943 werden door het be stuur van het ziekenhuis St. Anto- niushove te Voorburg plannen ge maakt om het vraagstuk van de op leiding van ziekenverpleegsters ter hand te nemen, doch de uitwerking liet door de oorlogsomstandigheden lang op zich wachten. Na de bevrij ding werden de plannen evenwel on middellijk weer ter hand genomen, doch ook nu liet de verwerkelijking nog geruimen tijd op zich wachten doordat er absoluut geen kans was om een geschikte gelegenheid tot huis vesting te krijgen. Deze deed zich echter onverwacht voor toen mevr. Wilton haar pand in het Park Vrone- steyn ter beschikking stelde. De Duit sers hadden dit huis natuurlijk ook al in bezit gehad en dus viel er heel wat aan. op te knappen. Dat is thans gelukkig achter de rug en gister middag is.' het huis in tegenwoordig heid van vele genodigden officieel in gebruik genomen. Onder de aanwezi gen merkten we o.m. op het bestuur der school, waarin afgevaardigden van het Wit-Gele Kruis en de Bond van Ziekenverplegenden, het bestuur van het Ziekenhuis St. Antoniushove met de heer Banning, burgemeester van Leidschendam, als voorzitter, dé rector van het ziekenhuis, - Mgr. Th. W. Pichot, pastoor A. J. van Ouden hoven van de St. Martinus-parochie uit Voorburg, de burgemeester van Voorburg, de heer dr. W. J. Note boom, afgevaardigden van het hoofd bestuur van het Ned. Rode Kruis en van de Volksgezondheid, enkele func tionarissen van het Dep. van Onder wijs, afd. nijverheidsonderwijs en Vorming buiten schoolverband, do centen van de school, mevr. Wilton en andere vrienden van de stichting. De bijeenkomst werd geopend door dr. Th. F. Bloem, geneesheer-direc teur van St. Antoniushove, voorzitter van het bestuur der school, die on middellijk het woord verleende aan de hoogeerw. heer Mgr. Th. W, Pi chot, bisschoppelijk commissaris der school, die een verklaring gaf van de inzegeningsplechtigheid van het huis en o.m. zeide, dat het toeval door een denker en gelovig mens niet kan wor den aanvaard, omdat het bij God niet bestaat, maar een gelukkige omstan digheid noemde spr. het, dat deze opening en inwijding der school sa menviel met het feest van Maria's Geboorte, dat op deze dag werd ge vierd. Na de verklaring van de plechtige inzegening, ging Mgr. zegenend door het huis en na zijn terugkeer nam dr. Bloem het woord, om de genodigden welkom te heten en mede te delen, dat dr. Banning, inspecteur der Volks gezondheid tot zijn spijt verhinderd was aanwezig te zijn. Daarna wees spr. op de ziekenverpleging, niet al leen als een gave van liefdadige ver zorging, maar van hulp bij het werk van de dokter. In het onderwijs van WEERSVERWACHTING O TAMF.I.IJK VEEL WIND. Vooral in het Noorden van het land nu en dan krachtige wind tussen West en Zuid-West. Veel bewolking met tijdelijk enige re- g gen, voornamelijk in de Noorde- o lijke provincies. Weinig veran- o dering in temperatuur. o oooooooooooooooooooooooooooooooooo „Bloem" die zich moet kunnen ont plooien, die moet zorgen voor nieuw zaad, waaruit weer nieuwe bloemen voortkomen, steeds maar nieuwe leer- lingen-vèrpleegsters die na haar op leiding zullen uitgaan over het land. Sprekende over nog bestaande wen sen in de verpleging, zeide spr., dat het thans aan dr. Bloem en zijn staf is te zorgen, dat b.-^. het eenheidsdi ploma in de ziekenverpleging tot stand komt. De voorzitter van het college van regenten, de heer H. A. C. Banning, burgemeester van Leidschendam, wenste dr. Bloem speciaal geluk met deze dag. Hier, aldus spr., wil men vorm geven aan de Ned. verpleeg ster, speciaal aan de katholieke en het bestuur zal met belangstelling de ontwikkeling van de school volgen en als de plannen van dr. Bloem wer kelijkheid worden, zal de stand der verpleegsters een goede kans krij gen. Tenslotte bracht een der leerlingen namens alle inwoners dank voor de goede zorgen bij het totstandkomen en de inrichting van deze school, waarbij veel pionierswerk is verricht. Na deze toespraken en een kopje thee werd het huis door de aanwezi gen bezichtigd en kon men kennis ne men van de voortreffelijke wijze, waarop de inrichting èn als school èn- als woonhuis voor de leerlingen is in orde gemaakt. Vermelden we nog, dat de school plaats biedt voor 24 leerlingen, die alle hier intern zijn, die gedurende de eerste vier maanden theoretische op leiding ontvangen een opleiding tevens, die ingesteld wordt op het aanpassen aan het maatschappelijk leven door godsdienstige, sociale en algemene ontwikkeling. Daarna gaan de leerlingen acht maanden- in de practijk in St. Antoniushove, komen weer een maand terug, enz. De op leiding duurt aldus drie jaar. Tenslotte mogen we niet nalaten een woord van dank te uiten voor de Wijze, waarop men hier van particu liere zijde tracht het grote probleem van het verpleegstersvraagstuk op te lossen. Deze poging moet slagen, tot heil van de mensheid in het algemeen, maar in het bijzonder van diegenen, die door ziekte zo geheel afhankelijk zijn van een goede verpleging. J. H. van der B. uit Amstelveen was door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tot de doodstraf veroor deeld wegens toetreding tot het vrij- willigers-legioen Nederland, waarmee hjj aan het Oostfront en in België ge streden had. De Bijzondere Raad van Cassatie veroordeelde hem heden tot 12 jafcr met aftrek van de tijd in pre ventieve hechtenis doorgebracht en ontzetting uit de kiesrechten. De procureur-fiscaal had eveneens geconcludeerd tot 12 jaar gevange nisstraf. WICHELROEDEN SPOREN BOMMEN OP. Reeds enige weken zochten mannen van de marine-mijnopruimingsdienst in Hoorn naar enige op 7 Juli 1944 neergeworpen bommen, die in een weiland dichtbij de Drieboomlaan waren terecht gekomen. De bommen kwamen niet voor de dag, hoewel men vrij nauwkeurig de plaats wist waar zij in de aarde verdwenen. Er werden zelfs bekistingen gemaakt voor het graafwerk, daar men reeds zo diep gekomen was, dat het gevaar bestond, dat de putwanden weer zou den instorten. Alle moeite was echter tevergeefs. Ten einde raad besloot men de „ho gere wetenschappen" te hulp te roe pen. Een bekende wichelroedelo per uit Gorssel bij Deventer kwam naar West-Friesland met zyn ge heimzinnige instrumenten en hij v/ees de juiste plaats der projectielen aan, aldus „Parool". Het bleken er vier te zijn- De mon sters van 250 kg. waren tot 7 m. diep en 30 m. in horizontale richting door gedrongen. Een der bommen ligt on der een huis. Binnen veertien dagen zullen de bewoners nu van het onder grondse gevaar zijn verlost. Op Zaterdag en Zondag 25 en 26 October as. zal het eerste partijcon gres der Katholieke Volkspartij bij eenkomen in de historische zalen van Tivoli te Utrecht. Ingevolge het re glement zullen daar aanwezig zijn: afgevaardigden van alle afdelingen en jongerenafdelingen der Partij, afd. van alle kring- en statenkringbestu- ren, evenals van alle jongeren kling en statenkringbesturen, alle leden van de partijraad, zowel de stemge rechtigden als de adviserende leden, die het katholieke maatschappelijke en culturele leven vertegenwoordi gen, de leden van de jongerenraad, de leden van de katholieke fracties van de Eerste- en Tweede Kamer der Staten-Generaal, tenslotte het partijbestuur der K.V.P. en genodig den Het programma van het congres vermeldt twee plenaire zittingen, waar alle congressisten zullen bijeen komen. In de eerste plenaire zitting, tevens openingsvergadering zal de voorzitter der partij, de heer W. J. Andriessen, het woord voeren. Hij zal spreken over het werk der partij sedert haar oprichting en de plannen behandelen voor het komende sei zoen, in het bijzonder de plannen van organisatorische opbouw. De secretaris der partij, dr. L. A. H. Albering zal in deze bijeenkomst ver slag uit brengen over het werk van het algemeen secretariaat, de propa ganda, de vorming en de partij-uit- Zondag 26 October zal prof. Romme zijn qualiteit van voorzitter der Kath. Tweede Kamerfractie een politieke rede houden betreffende de hoofd en hoogtepunten van hét parlemen taire werk. In beide zittingen zal ge legenheid zijn voor een gedachten- wisseling. Naast de plenaire bijeen komsten zullen de werkvergaderin gen worden gehouden, sectievergade ringen ten getale van zes. In deze secties zullen worden behandeld» de publiekrechtelijke .bedrijfsorganisa tie, de volkshuisvesting (niet die oor logsschade, zoals aanvankelijk was vastgesteld), dé verhouding van het Rijk in Europa en de west, het pro bleem der lonen en prijzen (de clas sificatie inbegrepen), de overheid en openbare zedelijkheid, het commu nisme. Inleiders zijn Th. D. J. M. Koersen (bedrijfsorganisatie)' ir. E. H. A. Krrayvanger (volkshuisvesting', G. C. J. D. Kropman (verhou ding .Rijk in Europa tot de West), prof. dr. J. R. M. v. d. Brink (lonen en prijzen, tevens classificatie), dr. A. A. Olierook (communisme). Na discussies zullen resoluties wor den vastgesteld, welke in de laatste plenaire zitting door de rapporteurs der verschillende secties aan het con gres zullen worden aangeboden. Brand in het ministerie van Sociale Zaken Typisten met moeite gered Gistermiddag om twee uur werd brand ontdekt in een liftkoker op de vierde verdieping van het Departe ment van Sodiale Zaken, aan de Zee straat in Den Haag. Het vuur greep snel om zich heen. Met grote moeite kon een aantal typistes van de vierde verdieping van het departement van Sociale Zaken zich door de dichte rookont wikkeling in veiligheid stellen. De Haagse brandweer kreeg op onge veer 100 meter afstand water uit een brandput. De brandende liftkoker en de naaste omgeving er van werd,en met twee stralen en een aantal schuim- en snelblussers bestreden. Doordat de brand hoog in het ge bouw was uitgebroken en de brand put op vrij grote afstand lag, bleek het zeer moeilijk het vuur van bo venaf te bestrijden. De brandweer lieden verrichten met rookmaskers zuurstofapparaten hun werk. Om kwart voor vier was de brand bedwongen en kon met het nablus- singswerk begonnen worden. Geble ken is, dat het vuur door tot dusver onopgehelderde oorzaak is ontstaan in twee van de zes keukenliften, die zich in het flatgebouw bevinden. NIEUWE BRANDEN IN BRABANT. In Noord-Brabant hebben de laat ste dagen weer enkele felle branden gewoed. In de eerste plaats is er op nieuw brand uitgebroken in het be wakingskamp te Vught, waar tien dagen geleden ook al een barak is afgebrand. De brandweer van het terrein heeft de brand geblust. Da oorzaak is niet bekend. In hét ketelhuis van de Jdompenfa- briek van de firma Van der Velden te Best heeft een felle brand ge woed, welke een schade van ongeveer 25.000 gulden heeft veroorzaakt. Het bedrijf zal einge tijd zijn. frTe Oisterwijk is de boerderij Kie vitsbeek tot de grond toe afgebrand. Vermoedelijk is deze brand te wijten vonken, welke uit een dorsma chine zijn overgevlogen. Onder Tilburg is de boerderij van Vermeer totaal afgebrand. De oogst en een groot aantal landbouwwerk tuigen gingen verloren. BOERDERIJBRAND TE SCHIEDAM Vermoedelijk doordat vonken uit 'n forunis vielen, is gister brand uit gebroken in een schuur van de vee houder W. Poot aan de Broekkade, juist op de grens van Rotterdam en Schiedam. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat ook een belenden de stal spoedig in lichterlaaie stond en zelfs het dek van het woonhuis vlam vatte. Door het snelle optreden van de Schiedamse en de Rotterdam brandweer is de schade beperkt gebleven tot schuur en stal, die ge heel uitbrandden en tot het rieten dak van het woonhuis. De aanzien lijke schade wordt door verzekaring gedekt. 40 TON HOOI TE OOSTZAAN VERBRAND. Bij de veehouder C. Vonk te Oost- zaan is brand uitgebroken in de hooi berg. die met ruim 40.000 k.g. hooi was gevuld. Hooibroeid was hiervan de oorzaak. Ondanks het spoedig in grijpen van de plaatselijke brand weer brandde de hooiberg totaal uit. BEURSOVERZICHT De eerste beursdag van de week zette niet ongunstig in. Nadat Vrij dag met 1,6 millioen gulden in ofeli- gatien en ruim 2 millioen in aandelen een behoorlijke omziet was bereikt, viel ook gisteren een betrekkelijk geanimeerde stemming waar tene men. Het publiek bleek wederom eni ge belangstelling aan de dag te leg gen en de grootste aandacht ging weer uit naar olie, industrie en scheepvaartaandelen. Hierin heerste een vrij vaste stemming. Prolongate 2 yx procent. KORT VOOR HUN BRUILOFT GEDOOD. Met het oog op hun trouwplannen gingen gisteren de 30-j. heer H. S. en zijn 23-jarige verloofde mej. L., beiden uit Alphen aan de Maas op de fiets naar Tiel voor het doen van in kopen. Op de Veerweg te Wamel werden zij aangereden door een vrachtauto. De heer S. werd op slag gedood, mej. L. moest met ernstige kwetsuren naar het ziekenhuis te Tiel worden overgebracht. NEDERLANDS SANATORIUM TE DAVOS. Het Nederlands sanatorium te Da- vos heeft in het afgelopen weekend zijn vijftigjarig bestaan gevierd. De Nederlandse gezant mr. J. J. B. Bosch Ridder van Rosenthal, was -bij de viering aanwezig. 44. Alfonso bleek een kalme man te een stevige wandeling, want ik woon zijn die zich over niets verwonderde en zich ook nergens druk over maak te. Nadat hij de nieuwe president goedkeurend had opgenomen, deelde hij onze vrienden mede, dat bij 'n ra zende honger had. „Laat ons gaan naar Signora Constanga mijn vrouw", zei hij. „Zij zal wel wat voor ons te eten hebben. Maar bereid U voor op hier wel vijf uren vandaan. Ik ben erg ver afgedreven in zee en daarbij heeft die haai me nog 'n eind mee genomen". Het werd warm en na 'n half uur lopen werden onze vrien den behoorlijk moe. Signor Pedro kon niet meer vooruit en moest door de luitenant worden gedragen. O, wat werden de wandelaars moe> Ze had- achter aan. den honger en dorst en het was moei lijk lopem in het loss» zand. „Liep hier maar een trammetje'', verzucht te Karei Kwiek. Hij keek de hele ho rizon eens af om een dergelijk vehi kel te ontdekken, maar vanzelfspre kend slaagde hij daarin niet. Of toch? Heel ver weg was een zwart vlekje zichtbaar met een grote stofwolk er

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2