GENERALE REPETITIE GLwfoelta DINSDAG 2 SEPTEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAC4NA 2 OP EN OM HET MARIA-CONGRES ALS EEN GENERALE REPETITIE voor de feestelijkheden ter ere van de hemelse Moeder, vierde Maastricht Zondagavond het feest van onze aardse Koningin. De congres-feestverlichting, voor zover gereed, draaide proef en er was veel plezier en muzikaal jolijt in de stad. Maastricht is de piuim aan de staart van de Nederlandse Leeuw, en op deze dag kwis pelde de staart van Oranje-vreugd. De versiering en verlichting voor het Maria-congres is echter nog niet ten halve gereed. „Ze zijn hier altijd wat nonchalant"vertelde ons een oprechte Mastreegtenaar, een mening, welke we geheel voor zij gezag laten. Licht en schaduw rond de „Sterre der Zee" Een kapelaan met vlammende toorts We kwamen in het schemer-duister de Limburgse hoofdstad binnen en zagen in de straten vele wimpels en vlaggen en sterren. De stad is met sterren bezaaid, zowel tot huldiging van Maria, die hier met het genade beeld „Sterre der Zee" wordt geëerd, ?ls ter huldiging van zichzelve want het wapen van Maastricht is een engel met een sier. Op het plein voor het stadhuis waarvan de licht-overgoten toren zich in het duister aftekende als een sui- ker-en-schuim taart is een reuzenster van bloemen neergelegd van bego- ria's en lobelia's. Te midden daarvan staat een beeld van een deemoedig- biddende H. Maagd. Paddestoelen van licht zetten deze bloemen-vijfpunt ook 's avonds in wit-blauwe kleuren. Ergens in de omgeving van het stad huis schijnt een brandje te zijn uitge broken. Er dromt een zwarte troep samen in het helle schijnsel van nu eens laaiende, dan weer lekkende vlammen. De brandweer staat erbij te kijken, en wij wilden, dat ook de besturen van de 3-October-vereniging en van ..Koninginnedag" op het Ma- riacongres kwamen kijken alleen ;naar kijken naar deze wonderlijke illuminatie. Een mens leert van wieg tot graf en zo hebben we gisterenavond weer twee dingen braaf bijgeleerd Ten eer ste, dat het gas (volgens de Maas- tichtenaars, maar er is geen reden eraan te twijfelen) is uitgevonden door kapelaan De Minckeleer van de St. Mathiaskerk aan de Boschstraat. De eerw. heer heeft vlak bij de kerk een standbeeld gekregen en het grap pige is, dat men, ter verhoging van de congress-stemming, het boek. dat de gas-vader anders in de rechterhand draagt, heeft vervangen door een buis, waaruit een blauw-gele steek vlam van wapperend vuur spuit. Op de hoeken van de ijzeren omheining flakkert, opgevangen in vier offer schalen, het vuur in een wilde dans, en voor het standbeeld schittert de ster van Mariaans Maastricht in een uiterst levendig op en neer huppe len van gas-vlammetjes. DERDE EEUWFEEST PATERS FRANCISCANEN TE VENRAY. Zoals gemeld, vieren de paters Franciscanen te Venray dit jaar hun 300-jarig verblijf in deze gemeente. Een werkcomtté heeft gelden ingeza meld om een paar kerkklokken aan het klooster aan te bieden. Deze zul len op" Woensdag 17 September a.s. om 4 uur des middags door de Deken van Venray worden gedoopt. Op de zelfde dag zal een triduum worden geopend, waarin pater Borromaeus de Greeve O.F.M., pater dr. Ludovicus Daniëls O.P. van het St. Dominicus- college te Nijmegen en pastoor W. Hillebrandt uit IJsselsteijn (L.) pre- dicaties zullen houden. Op Zaterdag 20 September zal een tentoonstelling worden geopend, die het werk der pa ters Minderbroeders, vooral in Ne derland, zal weergeven, waarna des avonds de toneelvereniging ,,Hioob" uit Venray een Franciscusspel zal op voeren. De eigenlijke feestdag Zondag 21 September zal worden geopend met een pontificale H. Mis op het Hense- niusplein, opgedragen door mgr. dr. W. Lemmens, bisschop van Roer mond. Na afloop van deze plechtig heid zal een receptie worden gehou den in de aula van het gymnasium der paters Franciscanen. Des middags volgt er een défilé van alle plaatse lijke verenigingen. Op de feestverga. dering die om 4.30 uur plaats vindt in de feestzaal van huize „St. Serva- tius" zal de zeereerw. heer Henri de Greeve de feestrede uitspreken. Des avonds wordt een volksfeest opend, dat op Maandag 22 September zal worden voortgezet. De feestelijk, heden worden op 23 September ge sloten met een tweede opvoering van het Franciscusspel. Als een in toog vermomde Pro metheus (dat is iets geheel nieuws!) of als een moderne vlammen-werper laat daar kapelaan De Minckeleer, ingetogen van houding, volslagen-op roerig de fakkel van het verzet te zwaaien. Misschien besteden wij te veel aan dacht aan de uitvinder van het gas, maar deze gas-illuminatie is zo leven dig van gloed en van geluid (want het uitstromende vuur maakt boven dien een zacht-brullend geluid), dat wij deze manier van verlichting veel feestelijker en juichender vinden dan de starre electrische peertjes. Achter de rug van het standbeeld jvordt de Bosch-straat prachtig ver licht door (wat zo in 't donker lijkt) albasten vazen. Ook de Mathiaskeik, het Gouverne- ments-huis en het Dinghuis, dat er met zijn onmatig hoog dak uitziet als ten versteend sprookje, baden zich in het kuise, zachte flood-light, evenals de achtergevel van de St. Servaas- kerk, welke als een gewrocht van grijze as uitryst boven de bomen van het Vrijthof. Het Vrijthof, „het schoonste plein van Europa" genoemd, zal tot open lucht-theater dienen voor het Maria- spel, en Zondagavond waren de repe tities in volle gang. Er is een toneel opgebouwd van echte mergelsteen een kasteel, geflankeerd door een kerk waarop een menigte jonge lui stonden opgesteld, die, op het tijd stip, dat wij er waren, van de regis seur machtiging kregen ,,om te gaan plunderen". Het plunderen ontaarde in een moord-partij, maar de moord ging nog niet geheel naar wens en moest worden herhaald. „Nu het mes erin!" weerklonk een stem uit het duister achter de schijnwerpers. De moord had ten tweede male plaats. „Juist! Goed zo!" prees de sadis tische Satan, die, zoals altijd, onzicht baar bleef. De Maastrichtenaars stonden er on bewogen en stilzwijgend bij te kijken. Als zo iets in Amsterdam gebeurde, er zouden wat opmerkingen gemaakt worden! Twee Maastrichtse schonen gaven echter uiting aan hun bewondering voor het werkelijk onuitputtelijk ge duld van de regisseur: „Daar zoudt ge de dubbele ziekte van krijgen". Door drukke, maar donkere straten dwaalden we af naar de hoofdkerk van Maastricht, de Lieve-Vrouwe-ba- siliek, die als een machtige schaduw haar zware vesting ophief. Maar in die zware, zwarte muur lonkte en lokte een gouden gloed: de kapel van O. L. Vrouw „Sterre der Zee", welke kapel steeds dag en nacht verlicht is, doch nu in helle luister straalde. Het was er druk van aan- en aflo pende bidders, die de Moeder Gods even kwamen huldigen. Maria, met het lieftallig hoofd op zijde geneigd in aanbidding voor het Goddelijk Kind, is hier afgebeeld met een bloempotje met zilveren lelies in naar hand. Zij troont op een rijk-ver guld vleugel-altaar. De titel „Sterre der Zee" schijnt voor het eerst door St. Hieronymus te zijn gebruikt, maar het is vooral de „honing-vloeiende" tong van de H. Bernardus geweest, die de H. Maagd onder deze benaming heeft verheerlijkt: „Maria is de schitterende en edele ster" schreef hij „glan zend door haar verdiensten, lichtend door haar voorbeeld. O. gij die voelt, dat gij op de wereldstroom meer door onweders en stormen wordt heen en weer gezweept, dan op vaste bodem voortschrijdt, wend uw ogen niet af van de stralen dezer Ster, indien gij boor de stormen niet wilt omkomen. Denk aan Maria, roep tot Maria in alle gevaren, in alle angsten, in alle radeloosheid". Aldus de H. Bernardus. De Maas trichtenaars kwamen trouw de hulp van de „Sterre der Zee" inroepen, uok al scheen radeloosheid en gevaar verre te zijn. Z. H. de Paus heeft aan kardinaal De Jong, die pauselijk delegaat is bij het Maria-congres te Maastricht, als gevolg toegevoegd: mgr. Th. M. P. Bekkers en mgr. Th. J. P. Verhoeven. Als gentilhommes W. Dreesman, bui tengewoon kamerheer en H. Hey- meyer, ere-kamerheer. Ter voorbereiding van het Congres is gisteravond een massale bidweg gehouden, waaraan duizenden uit de Maastrichtse bevolking hebben deel genomen. De stoet, die werd geopend met het miraculeuze beeld, achter hetwelk schreden de bisschop van Roermond, mgr. dr. G. Lemmens, de Chineese missie-bisschop monseig neur Eugenius Lebouille, de Commis saris der Koningin mr. dr. F. Houben, de burgemeester van Maastricht, de aigemene congres-voorzitter monseig neur prof. dr. F. Feron en vele we reldlijke en geestelijke autoriteiten. Monseigneur Feron heeft na afloop van de bidweg een toespraak gehou den, waarin hij de betekenis van de congresdagen belichtte en de waarde ervan van nationale betekenis achtte. De bisschop van Roermond gaf ten slotte aan allen zijn bisschoppelijke zegen. 1 e opvoering „De Waterweg heroverd' Ongeveer 35.000 personen zijn Za terdagmiddag getuige geweest van de eerste opvoering van het te Rot terdam gegeven stadionspel „De Wa terweg heroverd", samengesteld door A. den Doolaard, naar de ideeën van Carel Brielse. Artistieke bedoelingen lagen aan dit stadionspel niet ten grondslag. Op een voor een groot publiek begrijpe- lij wyze wilde men de strijd van Rot terdam symboliseren. Wat werd op gevoerd was eigenlijk een kijkspel ter illustratie van het gesproken woord, dat zich bespiegelend bezig hield met de toestand van voor de oorlog, hoe het werd toen de Duitse horden Rotterdam besprongen en hoe het thans na het doorstane leed weer worden moet. Het gesproken woord was hier hoofdzaak, waar al het ande re om draaide. Gistermiddag heeft H. M. de Ko ningin, vergezeld van het Prinselijk paar en de Prinsesjes- Beatrix en Ire ne. een bezoek gebracht aan het Feijenoord-stadion te Rotterdam, waar het spel „De Waterweg her overd" werd opgevoerd. BLOEMBOLLEN VOOR H. M. DE KONINGIN. De algemene vereniging voor bloembollencultuur zal H.M de Ko ningin het volgend jaar bij het rege ringsjubileum een grote collectie bloembollen ten geschenke aanbie den. De bloembollen zuil enop de ver schillende landgoederen van H. M. worden geplant. HERDENKING OORLOGS SLACHTOFFERS. Zaterdagmiddag is in het flatge bouw aan de Zeestraat te 's-Graven- hage, waarin-het ministerie van So ciale Zaken is gevestigd, een steen onthuld ter nagedachtenis aan de in de oorlog omgekomen ambtenaren van dit ministerie. De steen is vervaar digd door de Amsterdamse beeldhou wer W. van Hoorn. Een mannenfiguur ligt uitgestrekt als slachtoffer van het oorlogsgeweld, dat boven hem zweeft in de gedaante van een geblinddoek te figuur, die met het getrokken zwaard in de hand over de aarde trekt, overal dood en verderf bren gend. Onder op het gedenkteken zijn de namen van de slachtoffers aan gebracht, te weten: mr. J. M. Sorma- ni, W. Th. P. Hartjesveld, H. J. Offer- naus, A. H. Meesters, B. J. van Sust, mej. B. Heeremans, J. M. van Leeu wen, H. W. Lindeman, A. Lezer, C. de Graaf, mej. M Jacobson, A. Wijn bergen. WAARNEMEND INSPECTEUR L. O. De heer P. Tazelaar volgt de heer B. van Julsingha op. De heer B. van Jusingha die op 1 September als inspecteur bij het L.O. in de inspectie Leiden met pensioen de dienst verlaat, wordt op gevolgd door de heer P. Tazelaar te Den Haag, inspecteur L.O. in alge mene dienst, als waarnemend inspec teur. Scholenbouw Als in de allerergste woningnood zal zijn voorzien zal het scholenvraag- stuk op dwingende wijze aan de orde iromen. In een studie over „Scholenbouw" heeft mr. Fred. L. Polak een scholen bouwplan opgesteld voor tien jaar tot een maximum van f 700 millioen, wat 4 pet. zou uitmaken van een totaal tien-jaren-bouwplan (alle bouwobjec. ten omvattend), van omstreeks ƒ17 milliard terwijl voor alle cultuurge bouwen te zamen (dit is incl kerken, ziekenhuizen, jeugdgebouwen etc.) ongeveer 10 pet. zou kunnen worden uitgetrokken. In de laatste tien jaar vóór de oor log bedroeg het scholenbouwvolume gemiddeld 10 millioen per jaar of 2 pet. van het gemiddelde totaal bouw volume ad ruim ƒ5000 millioen. Se dert 1933 werd zeer sterk op scholen bouw bezuinigd. In de jaren 1930/33 bedroeg de verhouding van het scho lenbouwvolume ten opzichte van het totale bouwvolume nog ca. 5 pet. De schrijver komt o.m. tot de vol gende conclusies: de herbouw zal vol- een door hem ontworpen plan einde 1949 kunnen zijn voltooid. De normale uitbreiding zal eerst om streeks 1954 in voldoende mate door nieuwbouw kunnen worden opgevan gen. Van scholenbouw wegens ver vanging zal in het algemeen eerst te beginnen met 1955 sprake kunnen zijn. KERKTORENS MOGEN NIET GEBOUWD WORDEN. Naar aanleiding van vragen van het Eerste Kamerlid Hommes heeft de minister van Wederopbouw (a.i.) ge antwoord, dat aan kerkelijke gemeen ten in ons land, die momenteel bouw plannen in uitvoering willen nemen, waarin torens voorkomen, wordt me- oegedeeld, dat deze torenbouw moet worden uitgesteld tot over materiaal arbeiders in ruimer mate kan worden beschikt dan thans het ge val is. VERMOGENS-OPSPORINGSDIENST Keert grote bedragen aan „tipgeld" uit. Naar aanleiding van een artikel in .Het Vrije Volk" van 23 Augustus, ender bovenstaand opschrift, heeft het Eerste Kamerlid, de heer Rip, de minister van Financiën gevraagd of het gebruikelijk is dat de Centrale Vermogensopsporingsdienst aan z.g. tipgevers grote bedragen aan „tip geld" uitkeert en waarop deze uitga ven gebaseerd worden. Voorts wordt het oordeel van de minister gevraagd of deze methode geen grote gevaren medebrengt en weinig strookt met de ?ard van de Nederlandse wetgeving. VERBETERDE AANGIFTE VENNOOTSCHAPSBELASTING. Ingevolge artikel 4 van de wet be lastingherziening 1947 kan voor het eerst bij het einde van het boekjaar, dat in of met 1946 eindigt, een onbe laste reserve worden opgenomen. Voor de belastingplichtigen, die een boekjaar hebben, dat niet samenvalt met het kalenderjaar, kan deze onbe laste reserve voor het eerst aan het einde van het boekjaar 1945/1946 als ware zij een schuld worden opgeno- imen. Het ontstaan van die „schuld" drukt uiteraard de winst van het boekjaar, waarin zij is ontstaan. Vele belastingplichtigen voor de Vennootschapsbelasting (Naamloze Vennootschappen, Cooperative Ver enigingen, Onderlinge Waarborg maatschappijen enz.), die een boek jaar hebben dat niet samenvalt met het kalenderjaar, hebban over het boekjaar 1945/1946 reeds aangifte ge daan voor de wet belastingherziening tot stand is gekomen. Zij hebbep der halve met de mogelijkheid om een on belaste reserve te vormen geen reke ning kunnen houden. Hetzelfde geldt ten aanzien van de ingevolge artikel 5 van de wet belastingherziening 1947 toegelaten reserves voor accurantie- eigen risico en tot gelijkmatige ver deling van kosten en lasten. Teneinde deze belastingplichtigen in staat te stellen alsnog met een en ander re kening te houden aan het einde van het boekjaar 1945/1946, zullen de in specteurs der belastingen op voor 1 October a.s. in te dienen verzoek een nieuw aangiftebiljet uitreiken, voor het doen van een verbeterde aangif te over het boekjaar 1945/1946. De in specteurs zullen bij het regelen van de aanslagen over 1945/1946 met deze verbeterde aangiften rekening hou- .len. Mochten deze aanslagen reeds zijn opgelegd, dan zullen zij zo nodig worden herzien. TER DOOD VEROORDEELD. De 24-jarige C. J. Kok, die in 1944 vrijwillig dienst nam bij de Ordnungs- polizei en deel uitmaakte van ver scheidene executiepeletons, die in Rotterdam door de Duitsers gearres- de burgers neerschoten, is door de Rotterdamse Kamer van het Bij zonder Gerechtshof ter dood veroor deeld. BRANDSTOFFEN VOOR KAMER HUURDERS. Het C.D.K. deelt mede, dat op na der door de distributiediensten te be palen dagen kamerverhuurders aan vragen om brandstoffen kunnen in dienen ten behoeve van hun kamer huurders. Voor brandstoffen komen slechts in aanmerking kamerhuurders, die een afzonderlijk te verwarmen v/oninggedeelte hebben gehuurd, het welk zij gedurende tenminste vijf da gen per week bewonen. Niet in aan merking komen kinderen van ver huurders, kostgangers met huiselijk verkeer, inwonend dienstpersoneel, personen, die alleen een slaapkamer hebben gehuurd en personen gebo ren na 1 October 1931. De brandstof- fenkaarten voor kamerverhuurders worden uitgereikt aan de verhuur ders .doch zijn eigendom van de ka merhuurders. Tenslotte wordt mede gedeeld, dat pensions met tien of meer gasten,brandstoffen moeten aan vragen bij het toewijzingskantoor van het Rijkskolenbureau. Tengevolge van de langdurige droogte heeft de aanvoer van slacht" vee in de afgelopen week een der gelijke omvang aangenomen, dat een behoorlijke afvoer en verwer king niet mogelijk is. Het Bedrijf schap voor Vee en Vlees heeft daarom de maximale grootte van de aanvoer per week vastgesteld. Veehouders, die zekerheid willen hebben, dat door hen aangevoerd vee inderdaad zal worden overge nomen, dienen tot nader bericht bij hun P.B.H. leveringskaarten af te halen, welke kaarten tot een voor elk district wekelijks vastgesteld maximum zullen worden uitge geven. De Provinciale Voedselcommissa- rissen zullen voor hun werkgebied nadere mededelingen over deze re geling bekendmaken. BINNENKORT MAXIMUMPRIJZEN VOOR AARDAPPELEN. De afdeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede, dat het in de bedoeling ligt binnen kort maximum consumentenprijzen voor aardappelen vast te stellen. De maximum consumentenprijs zal zich vermoedelijk bewegen tussen 10 12 cent. Vergeleken met de huidige prijzen betekent dat een belangrijke daling, ook voor de prijzen, die de telers zullen kunnen bedingen. Ten aanzien van de consumenten prijzen kunnen ter vereenvoudiging van de controle speciale voorschrif ten worden verwacht. STAKING BIJ „HOLLAND" DUURT VOORT. De staking bij de N.V. Meelfabriek Holland te Amsterdam duurt nog steeds voort. De 160 ton regeringstar. we, die reeds een bewerking hadden ondergaan en waren gaan broeien, zijn inmiddels uit de fabriek wegge haald en ter droging overgebracht naar de N.V. Nederlandse Silo-, Ele vator- en Graanfactory. Of deze tar we nog voor consumptie geschikt is zal moeten worden afgewacht. ANDERHALF MILLIOEN POND HOOI VERBRAND. Gisterenmorgen vroeg, omstreeks kwart over drie, is door tot dusverre onbekende oorzaak een der hooischel ven in het z.g. blokhuis bij het Zwol se Diep te Genemuiden in brand ge raakt. Een kwartier na het uitbreken van de brand sloegen de vlammen uit alle 20 afzonderlijk in deze hooiopslag- plaats opgestelde bergen. Een bewoner uit de omgeving werd aoor de rosse gloed gewekt en waar schuwde de vrijwillige brandweer, die met een tiental stralen zeer snel ingreep, maar uiteraard niet meer xon verhinderen, dat het door het vuur aangetaste hooi (in totaal naar schatting V/2 millioen pond) onbruik- raar is geworden. Circa 25 boeren, eigenaars van het hooi, zien zich door deze brand gedu peerd. Een gedeelte van het hooi was laag, een ander gedeelte in het geheel niet verzekerd. WEERSVERWACHTING O WEINIG BEWOLKING. o Na het oplossen van de hier en 8 daar in de nacht gevormde nevel of mist morgen overdag vrij zon- nig en droog weer. Geleidelijk iets oplopende temperaturen, g Zwakke, tijdelijk matige wind o tussen Noord en Oost. O oooooooooooooooooooooooooooooooooo De warmste zomer sedert eeuwen De weerkundige medewerker van de „Nieuwe Courant" schrijft: 2 tot nu toe beschikbare cijfers laten ons duidelijk zien, dat de kans, dat wij nog eens zo'n zomer zullen meemaken, uiterst klein mag wor den genoemd. Immers wij hebben de warmste Augustus gehad sedert 1706, het eerste jaar waarvan de be trouwbare waarnemingen van de temperatuur bekend zijn. De drie zomermaanden samen hebben een gemiddelde juist gelijk aan het re cord van 1826 opgeleverd. Toen was Mei echter heel wat minder warm da in 1947, zodat wij kunnen zeggen, dat wij de warmste zomer sinds bij na 250 jaar hebben meegemaakt. GIETEN IN HET GROOT. Een boomgaardbezitter in de Achterhoek is op de gedachte geko- l de hulp van de brandweer in te roepen om zijn bongerd besproeid te krijgen. De Arnhemse brandweer is in het verzoek getreden en de proef neming heeft zulk een groot succes gent om dergelijke kunstmatige, re gent om dergelijke kunstmatige he- gen te komen verwekken. Dag en nacht zijn thans in de Betuwe de plaatselijke brandweren in touw om de boomgarden te besproeien, ten einde op die manier mee te helpen om de fruitoogst te redden, aldus de Nieuwe Courant". BENZINE DRIE CENT PER LITER DUURDER. Met ingang van 1 September is de benzineprijs met 3 cent verhoogd en op 22 cent per liter gebracht. Het egalatiefonds, waardoor de prijs tot nu toe op 19 cent kon worden gehou den, is op di endatum uitgeput. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 1000,— 7615, 13404. 400,— 9830. 14294, 15220, 20887. 200,— 5450, 14326, 18936, 21536. 100,— 1529, 2241. 14920, 15178, 16051, 16211, 19047. 19059. VOORSCHOTEN SPORTMIDDAG DER N.K.JJB „ST. PAULUS" Tot besluit van haar zomerseizoen! organiseerde de Kath. Jongemannen Vereniging, afd. Haagsche Schouw Zondag een sportmiddag voor haar leden, waarvan het programma be stond uit een athletiek-zeskamp en een duizend meter veldloop. Om twee uur werd het programma begonnen en al kwam het niet tot topprestaties, daar was het ook niet om begonnen er werden toch verschillende goede resultaten be reikt. De uitslagen van de zeskamp zijn; 100 m.: 1 Piet Schrama, 2 Henk Niers man; kogelstoten; 1 Thijs Compeer, 2 André Schrama; verspringen: 1 Henk Niersman, 2 Goof v. d. Poel; hoogspringen: 1 Piet Schrama, Jan de Goede en André Schrama; speerwer pen: 1 André Schrama, 2 Piet Sohra- rna; bal werpen: 1 Thijs Compeer, 2 André Schrama. De 1000 m., die ge deeltelijk over de Rijndijk en ge deeltelijk door de polder ging, werd na een spannende strijd gewonnen door Goof v. d. Poel, terwijl Arie v. d. Hulst Azn. als tweede eindigde. Het totaal-klassement van de zes kamp is: 1 Piet Schrama, 2 Goof v. d. Poel, 3 André Schrama en Henk Niersman. Met een toepasselijk woord reikte rector Jos. M. Bonsel na afloop de prijzen aan de winnaars uit. Met deze wedstrijden, waarvoor een behoorlijke publieke belang stelling bestond, en die, mede door het mooie zomerweer, uitstekend zijn geslaagd, heeft „St. Paulus" haar zomerseizoen -beëindigd. Nu met volle kracht het winterseizoen tegemoet! Het bestuur wijst er nog nadruk kelijk op, dat de jaarlijkse leden-ver gadering niet op Donderdag 4 Sept. gehouden zal worden, zoals in „De Stuwing" bekend gemaakt is, doch op Vrijdag 5 Sept. a.s. om 8 uur in het clubhuis. Aller opkomst is drin gend gewenst! oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 66) „Buiten schot?" tastte de gevrees de hertogin van Countshire al meer en meer in het duister van deze dub bele liefdesintrige. „Natuurlijk! Want toen ik me zo'n beetje aanstelde als een barmeid had ie gauw genoeg van me... o, je had er bij moeten zijn!" riep Arabella uit, in de herinnering aan dat spel letje en de hertogin, die de meest luxueuse gebeurtenissen van het gro te leven had meegemaakt, had inder daad gaarne het kroningsfeest van de koning gegeven voor dit avondje. ..Hij- wist niet waar hij het had, toen ik hem over de tafel vroeg... nee maar en toen ik hem later zo maar Eriekje noemde..." „Eriekje," herhaalde de hertogin met een stralend gezicht, „heb jy hem Eriekje genoemd, Arabella?" „Natuurlijk, hertogin, en hy zocht van benauwdheid zyn troost by die arme Peggy en nou toen hadden we hem hé. En nou is ie al zo goed als helemaal weg van d'r." Zo bleef Arabella maar doorbab belen en de kleine grijze hertogin beleefde weer een van haar heerlijk ste middagen. Ze voelde zich als het ware door het tintelende leven van dit zonnige kind geinfecteerd. „En de sprookjesprins is dus ten slotte komen opdagen en bleek een zwijnenhoeder te zyn... of liever gezegd hij kwam in de vermomming van de reiziger van de zwijnenhoe der," vulde de oude dame aan. „Per soonlijk zou ik je iets beters en ho gers hebben toegewenst, maar ijij bent>er natuurlijk als de kippen bij," voegde ze er aan toe met een schalks antwoord op de ondeugende blik in Arabella's ogen, „dat je nooit beter kimt doen dan het beste." „Juist," was Arabella het hier mee eens en ze sloeg familair op de ma gere knie van haar adellyke vrien din. Toen de hertogin van Countshire even later het pijnlyke effect van de ze hartelyke bewijzen van instem ming had verwerkt, klonk het uit haar mond: „Je weet, hoe ik er altijd op gere kend heb, dat het huwelijk uit mijn huis zou plaats vinden. Het aanbod is nog altijd van kracht." „Ik vind het natuurlijk ontzettend leuk van je," zei Arabella een beetje aarzelend, maar ik geloof toch, dat ik ibet maar niet zal aannemen. Die draken op „De Schuur" zijn heus niet vriendelijk voor me geweest, maar zo nu en dan lag er tussen hun hatelijkheden wel eens een hartig woordje, dat ik me kon aantrekken en waarmee ik ook mijn voordeel heb gedaan. Een van die gezegden ging eens over mensen, die zich niet moesten op houden in huizen, waar in ze niet geboren waren of waarin ze niets te maken hadden. Ik geloof, dat als het er alles en alles op aan komt, ik nog het liefste van uit het huis van mijn pappie zal trouwen, zelfs al zijn we van plan om het een beetje béter te gaan doen dan vroe ger. Als Peggy wil -komen, mag ze mijn bruidsmeisje zyn..." Toen aarzelde ze weer, totdat ze in een impulsieve en brutale bui tot haar adellijke vriendin sprak: „Heritogin, als jij eens naar de bruiloft Ikw-am, dat zou nog eens klinken.,, „Kind," zei de hertogin, „je had me met geen twintig paarden tegen kun nen. houden." Men zegt dat liefde de beste dok ter is. Ze deed in ieder geval won deren bij de gewonde van nummer drie-en-twintig, die zodra hij als her stellende werd ontslagen, de brui degom werd van Arabella Ames. En de hertogin gaf werkelijk alle luister aan de bruiloft van een han dige handelsreiziger, die heus wel kans zou zien om een behoorlijk be staan te verzekeren aan zijn bruid, die naar aller oordeel (en het ge rucht van lady Countshire'S tegen woordigheid had zelfs journalisten en persfotografen in het geweer ge bracht), er allercharmantst uitzag in haar wit satijnen kleed en haar -krans van echte oranjëbloemsems. Een stille vreugde lag over haar gezicht en al len die haar zagen voortschrijden naast de trotse bruidegom, lieten aan hun lippen ontsnappen in onver deelde bewondering: „Wat 'n mooie bruid!" De oranjebloesems kwamen van „De Honk", ook de champagne. Ook de taart was een geschenk van de hertogin, evenals het gehele ameu blement. Ten slotte had ze voor de ijverige bruidegom, een der -beste rayons gekooht, waar hij al zijn be proefde kwaliteiten zou -kunnen de monstreren. De hertogin had! ook een werk zaam aandeel gehad in de verzoe ning van de oude Ames met dit voor hem aanvankelijk zo beledigende huwelijk. Toen er dan toch mins tens een echte hertogin bij tegen woordig zou zijn, gaf hij zich een weinig gewonnen en toen hij later zijn schat van een dochter uit zijn eigen huis zag stappen als het ver rukkelijkste bruidje, dat hij sinds zijn eigen huwelijk had gekend... toen was de oude Ames geheel en al accoord met deze verbintenis. Natuurlijk moest hij zijn gewel dige omdraai een beetje be-argumen- teren. Waar het gebleken was aldus de oude Ames, dat zelfs schatrijke jongelui van echte adel of heel ge leerde mannen, of een knap officier of nou weer een dokter stuk voor stuk te min geweest waren voor zijn dochter, was zijn dochter zo hoog, dat ze kon trouwen met wie ze wilde. Het blijft in ieder geval een zalfje op zijn wonde, dat hij het elke avond kan rondbazuinen in zijn kaartclub of aan ieder die het in de winkel maar horen wil, dat zijn Arabella net zo goed als een echte gravin met een ryke snoeshaan had kunnen trouwen als ze gewild had-, maar dat het kind te veel de eerlijke natuur van d'r vader had om tegen d'r zin te trouwen. En inderdaad, indien toet tussen de jongelui komt tot een van de ge kruide conversaties die slechts een stimulans voor een durend' huwelijks geluk zijn, 'kan ze hem dikwijls pla gend toevoegen: „En dan te moeten denken, dat ik een hoogwelgeboren mevrouw Billy had kunnen zijn, en later een echte lady," zucht ze dan soms met een smachtende blik op het platina pols horloge, dat de jonge Wynstone haar als huwelijkscadeau had aangeboden. „Heb ik je ooit verteld, hoeveel hui zen hij eigenlijk wel had, Sid?" „Zeker, maar die schijnen met de jaren kindertjes te krijgen, elke dag komt er minstens eentje by." Arabella doet alsof ze dit niet hoort. „Wat zouden die Cattermole's toch raar hebben opgekeken, als ik er op een goede dag toch met dat knappe kereltje van hun Basil tussen uit was getrokken," snoeft ze hardop, terwijl ze een stofje wegpinkt van een der keurige aquarellen die hy haar heeft laten bezorgen, door een der meest beroemde bloemenschilders speciaal voor haar vervaardigd'. Ze hebben natuurlijk helt beroemde theeroos- motief en een ereplaats in de huis kamer omdat ze Basil toch een. sym pathieke jongen- vond. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2