Roermond vindt twaalf burgers in een massagraf RADIO Balans van geroofde goederen „HET APOSTOLAAT TER ZEE' Toch goed CLia&Ata ATFpnAG 30 AUGUSTUS 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA Een speciale verslaggever van het „Vrije Volk" schrijft: Eindelijk na twee en een half jaar heeft moeder Oljans zekerheid: haar beide zoons Thijs en Wichert zijn werkelijk op die fatale Tweede Kerstdag van 1944 even over de grens bij de Elmpter- oo&sen gefusilleerd en met tien Roer- inondse kameraden in een massagraf begraven. Eerst nu is dank zij de aanwijzingen van een Duitse „Stab- arzt", die de lijkschouw verrichtte het graf gevonden. De begraafplaats van de dertiende Roermonder, die tegelijk met een onbekende Pool de volgende dag werd neergeschoten, is nog niet ontdekt, maar ook daarnaar wordt naarstig gespeurd. In het baanwachterhuisje van de familie Oljans aan het Schoolpad te Roermond herleven wij de tragedie van die donkere dagen na Kerstmis 1944. Haperend, nu en dan van ont roering stokkend, wordt ons de ramp zalige geschiedenis verteld. Reeds maanden hadden de 22-jarige Wichert en Thijs, die pas 18 jaar was, zich schuilgehouden en in December, toen de Duitse bedreiging al groter werd, doken zij onder in het klooster 't Kapel op 't Zand, vlak bij hun huis. Maar ook hun verrader sliep niet. Op 26 December werden zij opgehaald, evenals Mathias Sevenich, Jan Tob ben (beiden 16 jaar oud!) en nog ne gen andere moedige kerels uit Roer mond. De gevangenen werden in het Roermondse Veld in een kamer geslo ten en na een schijngerecht knalden 's avonds zes uur in het Elmpterbos de schoten van het vuurpeloton. De ongelukkigen werden daar in de hard- bevroren grond begraven. De oorlog raasde voort en de vrede kwam; nie mand wist wat van dit massagraf. De wrede Ortskommandant Mat- Thias had een afschrikwekkend voor beeld willen stellen om de Roermond- se mannen te dwingen naar Duitsland te gaan. Met grote aanplakbiljetten maakt hij (ook aan de familie) be kend, dat de dertien plaatsgenoten waren „erschossen", een lot, dat ook diegenen wachtte, die niet aan zijn bevelen zouden gehoorzamen. Bijna 2800 mannen gingen naar Duitsland. Maar moeder Oljans en met haar elf andere moeders had nog niet de zekerheid, dat haar zonen dood waren. Ruim twee jaren moesten ver lopen, voordat zij deze verlossende doch ook alle hoop vernietigende ze kerheid kreeg. Twee jaren van mar telende ongewisheid, twee jaren, waarin zij maandenlang van huis en hof verbannen was, twee jaren, waar in telkens weer hoopgevende geruch ten opdoken. Nu weet zij het: op de kale vlakte bij Elmpt, vonden haar zoons een einde.... Toen de Roermondse bevolking uit haar ballingschap terugkeerde, hun kerden de nabestaanden naar zeker heid, en wilden zij hun mannen een behoorlijke begrafenis bereiden. On middellijk stelde men een grondig on derzoek in, maar de daders en mede plichtigen waren spoorloos verdwe nen (gesneuveld, krijgsgevangen of ondergedoken). Totdat men in Enge land de Duitse Stabarzt ontdekte, die de lijkschouw had verricht Hij werd naar Roermond overgebracht en kon ten naastebij de plaats van het mas sagraf aanwijzen: een kale vlakte van negen ha., juist over de grens bij Elmpt. Wederom werd een nauwkeu rig onderzoek ingesteld. Voorzichtig zocht men de bodem met grondboren af en tenslotte vond. men het graf. Het terrein werd afgegraven en in eenkuil van ongeveer drie bij vier meter vond men twaalf lijken, on geveer negentig centimeter onder de grond. De stoffelijke overschotten zijn Donderdag naar Amersfoort overge bracht om nader te worden geïdenti ficeerd. De lijken van de dertiende Roermonder en de onbekende Pool, die een dag later dan de eerste groep werden gefusilleerd, heeft men nog niet gevonden. Het onderoezk wordt echter voortgezet. HILVERSUM I (301 M.) 8.00 Nieuws. 9.30 Nieuws. 9.55 In leiding Hoogmis. 10.00 Hoogmis. 11.30 Strijkkwartet. 12.15 In het boeckhuys. 12.30 Lunchconcert Me- tropole-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.15 Welk boek? Een goed boek! 13.20 Vervolg Lunch concert. 13.40 Apologie door Prof. Kors O.P. 14.30 Residentie orkest o.l.v. Ignace Neumark vanuit Kur- haus. 15.15 Het eerste jaarlijkse con gres der Kath. Volkspartij. 16.20 Kath. Arbeidersbeweging. 16.30 Zie- kenlof. 18.30 Progr. Ned. Strijd krachten. 19.30 Nieuws. 19.45 Ver slag van de zwemwedstrijden te Heerlen. 20.07 De gewone man. 20.15 „Een nieuw léven", hoorspel van A. Coolen (visie Leonidas). 20.55 „Een nieuw leven", hoorspel door J. Derks (visie „Het geval Kees"). 22.00 Gram.muziek. 22.45 Kath. Nieuws. 22.50 Radio Philhar- monisch Orkest. HILVERSUM II (415 M.) 8.03 Nieuws. 8..40 Zondagmorgen melodieën. 9.30 Men vraagt en wij draaien. 10.00 Klankproeramma. 12.03 Gram.muziek. 12.40 Weesper- mannenkoor. 13.00 Nieuws. 13.15 Renova Septet. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Stafmuziekcorps van de Am sterdamse Politie. 15.15 Filmpraatje» 15.30 Pierre Palla. 15.50 „The Sky- masters". 16.05 Sportreportage. 16.15 The Skymasters, vervolg. 18.00 Nieuws. 18.15 Reportage Europese Roeikampioenschappen. 19.00 Erfe nis van het zeewater, 19.30 Stradiva Sextet. 20.00 Nieuws. 20.15 Omroep orkest. 21.15 Handige troeven, hoor spel. 21.40 Ensemble „De Speel doos". 22.00 Boston Promenade Or kest, 23.00 Nieuws. MAANDAG HILVERSUM n (415 M.) 7.00 Wilhelmus. 7.02 Gelukwens uit te spreken door Mr. L. A. Kes- per. Regeringscommissaris voor het radiowezen. 8.07 Nieuws 8.20 Bei aardconcert. 8.45 Lichte gramofoon- muziek. 9.00 Gelukwensen uit ver schillende provincies. 10.30 De Ro mancers. 11.00 Over onze Koningin door Mevr Dr. W. H. Postumus- van der Groot. 11.45 Licht Triocon cert. 11.45 Lof van Nederland, pro gramma van gedichten. 12.00 Gro ninger Orkest ver. 12.45 Mastreech- ter Staar. 13.00 Nieuws. 13.15 Toe spraak door minister-president Dr. L. J. M. Beel. 13.25 Radio Feest- krant. 14.15 Werken van Bach. 14.50 Voordracht door Dr. P. H. Ritter jr. 15.00 Stradiva Sextet. 15.30 Orgel spel. 15.45 Gevarieerd progr. uit Militair Hospitaal. 17.30 Dolf van der Linden en zijn orkest. 18.00 Nieuws. 18.45 Kon. Militaire Kapel. 20.00 Nieuws. 20.05 Toespraak door Prof. Mr. R. Kranenburg. 20.20 Ra dio Philharmonisch Orkest. 20.50 Radio Feestkrant. 22.15 Dat ik mag wederkeren, klankbeeld. 23,15 Or kesten-parade. 23.30 Taptoe, HILVERSUM I (301 M.) Vanaf 7 uur tot en met 22.00 uur is het programma van Hilversum I nagenoeg gelijkluidend met dat van Hilversum II. 20.05 Ons Lied. 22.25 Rommelpot der Historie. 23.15 Niéuws. 23.30 Gram.muziek. DINSDAG HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag. 9.00 Lichtbaken. 9.30 Tschaikowski pro gramma. 10.40 Voordracht. 10.50 Uit elk laadje een plaatje. 11.30 Als de ziele luistert. 12.33 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.15 Welk boek, een goed boek! 13.20 Vervolg Lunch concert. 13.50 Italiaanse Operaklan ken. 16.00 De Zonnebloem. 16.45 Elck wat wils. 17.45 Het rijk over zee. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Kath. Nieuws. 20.12 De gewo ne man. 20.20 Radio Philharmonisch Orkest. 22.30 Nieuws. 22.45 Dans muziek. 23.30 Amerikaanse confetti. HILVERSUM n (415 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 8.00 Nieuws. 9.35 Arbeidsvitaminen. 11.00 Werken van Beethoven. 13.00 Nieuws 13.15 Vaudeville orkest. 15.00 Radio Matinee. 17.30 The Sky masters. 18.00 Nieuws. 19.05 Bernard Person. 19.15 Ned. Kamerkoor. 20.00 Nieuws. 20.45 Contact. 22.00 Gram. muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. muziek. Vast en zeker/ KAMSTEEG's Autom. Bedr. N.V. OEGSTGEEST STAVEN GOUD TERUG NAAR NEDERLAND. Staven goud met een totaal gewicht van meer dan 15 ton, die Nederland kort voor de Duitse inval naar En geland zond, zijn per vliegtuig naar Nederland teruggebracht. Het goud heeft een waarde van cir ca 43 millioen gulden. Speciaal ver sterkte vrachtwagens brachten het on der politiegeleide over van de Bank of Engeland naar het vliegveld Croydon. De toegangswegen tot het vliegveld waren afgesloten toen men de 267 kis ten goud in de vliegtuigen laadde. Direct nadat de vijf vliegtuigen op Schiphol arriveerden, trok men een politie-cordon om de machines. On opgemerkt bracht een vrachtauto van de K.L.M. de 267 kratten naar de Nederlandse Bank te Amsterdam, v/aar het goud in de kluis is opgebor gen. Nederland heeft thans 42 pet. van alle uit Duitsland teruggehaalde goe deren gekregen, een zeer hoog per centage, als men bedenkt, dat dit voor Frankrijk maar 26 pet., België 8 pet., Polen 7 pet. en Rusland 6 pet. be- araagt. De totale waarde van alle terugge voerde goederen (zonder de kunst schatten'» bedraagt circa 150 mil1'oen gld. op een prijspeil van 1940, zo- dót de huidige werkelijke waaide van de goederen zeker driemaal zc hoog is. Vooral machines, waaraan het meeste behoefte bestaat, zijn terug gehaald. Er zijn in Nederland ruim 60.000 machines en werktuigen ge roofd. Van de groleie gereedschaps werktuigen is 35 pet., van de kleine re 20 pet. en van b.v. de schrijfma chines slechts 5 pet. teruggekomen. Jammer is dat vele fabrieken de fa- Lricatienummers van hun eigen ma chines niet weten, wa^aooi opijo- r "g soms onmogelijk wo-.dl. Ven de geroofde kleding. m*ibe ien, enz. komt weinig meer terrcht daar men volkomen afhankelijk is van de nakoming van de plient tot angu'le voor de Duitsers. Van de vele weggevoerde radio'* is bijna niets terecht gekomen Zc gingen Van 50.000 naar Stuttgart ge zonden radio's onderweg reeds 4') J00 veiloren. Van ,!etsen en motorfietsen komt niets terecht. Opsporing is niet mo gelijk. Van de 100.000 tijdens de oor log weggevoerde Ned. auto's zullen hoogstens 250 teruggekeerd zijn. Uit Oost Limburg zjjn vele boeren karren weggehaald. Duizend zijn te rug. Daarentegen zijn practisch alle 301 weggevoerde tramwagens weer terug en slechts een gering pereën- tage was zo beschadigd dat terug brengen niet loont. Totaal zijn 2625 binnenschepen weggevoerd, 1100 zijn weer terug, bovendien nog 150 jachten. MEDEDELING VOOR AFGESTUDEERDE M.T.S.-ERS. Na diverse besprekingen heeft een groep van oud-M.T.S.-ers de noodza kelijkheid ingezien om te komen tot een Vereniging voor afgestudeerde M.T.S.-ers. Deze groep is van mening, dat de ze organisatie gebaseerd moet zyn op de katholieke beginselen. Het voorlopig bestuur, in vergade ring bijeen geweest, maakt bekend: dat zij ten doel stelt, in de ruim ste zin des woords, de behartiging van de vak- en standsbelangen der jeden; dat lid kunnen worden alle katho lieken en andersdenkenden uit ge heel Nederland, die in het bezit zijn van een M.T.S.-diploma of daarmee door de wet erkend gelijkstaand di ploma; dat inmiddels met de landelijke neutrale organisatie, bedrijven en of ficiële instanties contact is gezocht en nog wordt opgenomen ter berei king van voornoemd doel; dat de concept statuten in wording zijn, die zo spoedig mogelijk zullen worden voorgedragen ter goedkeuring op een algemene vergadering, welke waarschijnlijk eind September wordt gehouden te Sittard, en die via pers en radio nader tijdig bekend zal wor den gemaakt; dat het Voorlopig Secretariaat ge vestigd is te Roermond, St. Christof- felstraat 11, waar leden zich kunnen opgeven en waar nadere inlichtingen verkregen kunnen worden. Spoorwegmateriaal is in grote hoe veelheden terug, locomotieven b.v. 87 pet., dwarsliggers daarentegen 3 pet. Talrijke paarden en vee werden geroofd. 3000 paarden zijn terugge vonden en 850 koeien. Daar trans port van deze koeien moeilijk is, tracht men er andere producten voor in de plaats te krijgen. Van de haveninrichtingen is een groot percentage teruggevonden. Montage en transport vergen veel tyd. Van de waarde-artikelen, behalve bij massale roof, komt weinig terecht, evenzo van de enorme hoeveelheden weggevoerde postzegels. Uit de Engelse zone zijn effecten ter waarde van 22 millioen gld. te ruggekomen. met de andere zones wordt hierover nog onderhandeld. Intussen wordt reeds een liquidatie van het Commissariaat voor de Ne derlandse Economische belangen in Duitsland, die voor het terugbren gen der goederen heeft zorg gedra gen, voorbereid, daar men tenslotte niét ten eeuwige dagen kan door gaan. Het werk wordt daarom lang zamerhand aan andere officiële in stanties overgedragen en gedeeltelijk is dit al gebeurd. Een aparte vermelding verdienen de kunstschatten, die voorzover ze van beteekenis zijn, voor 80 pet. zijn teruggekomen, o.a. alle Rembrandts Het meeste komt uit de Amerikaanse zóne en de Amerikanen zijn hier zeer actief. De Engelsen helaas heel wat minder. In ieder geval is er veel terugge komen meer dan aanvankelijk werd gehopt en verwacht. Schandelijk misbruik van alcohol Negen dronken automobilisten verkeerspolitie heeft gisteravond in samenwerking met de koninklijke marechaussee te Scheve- ningen een verscherpte controle ge houden op bestuurders van motorrij tuigen om na te gaan hoeveel zich aan alcoholhoudende drank te buiten waren gegaan. De toegangswegen naar Scheveningen werden afgezet. Negen bestuurders van auto's wer den aangehouden en naar een poli tiebureau overgebracht, waar zij ble ven tot zij nuchter waren. Enkele van hen hadden zoveel aan Bacchus geof ferd, dat zij niet in staat waren be hoorlijk te lopen. Tegen zeven be stuurders werd procesverbaal opge maakt. Een persoon trachtte zich met zijn auto aan de controle te onttrekken. Hij reed met grote snelheid weg, maar werd door een inspecteur van politie, die de achtervolging per mo tor onmiddellijk inzette, aangehouden. EEN PRESTATIETOESLAG IN EEN MEUBELFABRIEK. Na moeizame onderhandelingen is het Uniebestuur voor de meubelin dustrie er in samenwerking met de directie van Bruynzeel te Zaan in geslaagd te bewerken, dat het per soneel van deze fabrieken een presta tietoeslag van 8 pet. zal worden toe gekend. In de practijk kan dit bete kenen een verhoging van het bestaan de uurloon van 92 tot 99 cent en van het uurloon van 86 tot 92 cent. Ook de technische ploeg, die in haar tempo afhankelijk is van de snqL heid der machines, zal in deze loons verhoging delen. In een rumoerige vergadering van liet gezamenlijke personeel werd van verschillende zijden fel tegen dit re sultaat geageerd. De vrees- werd uit gesproken, dat invoering van het ta riefstelsel zal leiden tot een opjaag- systeem. De voorzitter Groot wees er zeer nadrukkelijk op, dat de Unie hiertegen ernstig zal waken en dat bovendien de directie de garantie had gegeven, dat zij dit absoluut niet overwoog. Uit de vergadering kwamen tegen voorstellen,tot loonsverhoging op ba sis van de bestaande productie en zelfs een ultimatum, doch de Unie, zich bewust van de moeilijkheden, wenste deze niet over te nemen. Wel werd toegezegd, dat het Uniebestuur met de directie zal onderhandelen over de toekenning van ziekengeld. Dit is voor de schave'rij reeds gelijk Rotterdam, de reus achtige havencom plexen zijn vol leven en bedrijvigheid. Pas sagiersschepen en vrachtvaarders lopen binnen en varen uit, regelmatig als het op en neer gaan van het ty. Hoge kranen zwaaien vurig begeer de lasten op de kade, grillige elevatoren zui gen kostbaar graan uit diepe ruimen en stor ten het weer in met open mond wachtende rijnaken. Tussen dat alles door schieten de snelle sleep boten als spelende jon gens tussen hun rusti ge broers. Rotterdam, havenstad vol leven en bedrijvigheid. Maar hebt U wel eens gedacht aan de man nen, die deze schepen bevolken en de we reldhandel op gang houden. Stel eens, dat er in de haven van Rotterdam per week 40 vreemde schepen liggen en dat elk schip een bemanning heeft van 25 koppen. Dat zou dan betekenen, dat er in Rotterdam per week duizend vreemde zeelui zijn. Waar moeten al die mannen heen in die tyd, dat hun schip in een voor hen vreemde haven ligt waar ze niemand en niets ken nen. Weet U wat het le ven van een zeeman is; dat hij hunkert om aan de wal te gaan na al die lange" dagen op zee zonder comfort en gezelligheid, dat hij iets anders wil dan wanden van zijn hut of gevoelloze machines in de machinekamer? Maar waarheen? Naar een van de vele bars of kroegen in de ha venwijk waar hij meestal onbevredigd en armer vandaan komt. Maar als er nu niets anders te vinden is, wat dan? In Rotterdam bestaat een instelling, die zich het lot van de zeeman heeft aangetrokken. Het Apostolaat ter Zee. Drie havenaalmoeze niers en een groep van idealistische medewer kenden houden 'n zee manshuis in stand waar iedere zeeman ongeacht rang, religie of nationaliteit van harte welkom is. De aalmoezeniers en de heren medewerkenden zoeken de zeelui op hun schepen op, ver tellen hun over het werk en nodigen hen uit de avond in ons te huis door te brengen waar de dames mede werksters dan als gast vrouwen optreden. De zeelui komen zich daar op de avonden in de week amuseren met spel en lectuur, terwijl er Zondags voor hen een programma van zang en dans wordt af gewikkeld. Kortom het gaat er toe als in een echte familiekring. Dit is echter het doel van het Apostolaat ter Zee de zeeman te geven wat hij ver van familie en vrienden mist, een thuis. Katholieke zeelui kun nen bovendien Zon dags morgens de H. Mis bijwonen, zij wor den door de heren scheepsbezoekers aan boord afgehaald. U begrijpt, dat het voeren en in stand houden van zo'n zee manshuis bergen geld kost en dat dat geld ergens vandaan moet komen. Subsidie van Rijk of Gemeente ont vangen wij niet, zodat wij geheel en alleen op de steun van de mensen, op Uw steun zijn aangewezen. Steun dus dit prach tige en zo noodzake lijke werk met Uw giften. Als u goed toekijkt, ziet u het papier blozen. Ja, ik ben er weer en het heeft niet geregend. Nu ja, die éne bui! Miaar daar ging het niet om. Neen, ik moet toegeven, dat ik geen regen maken kan. U dacht natuurlijk, dat ik een smoesje zou verzinnen en zeggen, dat het' in mijn vacantie-oord wel gere gend had? Neen, het is volmaakt droog gebleven. Gelukkig, want als iedereen een droge vacantie heeft, wil ik er ook graag een hebben. En daarom zette ik dat stukje in de krant, begrijpt u. Want vroeger liep het altijd anders in mijn vacantie dan ik wenste. Nu liep het ook anders, maar zó was het toch goed. aan het volle loon en men hoopt dit ook voor de andere afdelingen te be reiken. De nieuwe loonregeling zal Maan dag van kracht worden, tenzij een deel van het personeel een staking zou forceren. Is Uw Radio defect? Bel. 24244 DE RADIOTECHNI8CHE DIENST I.E.M.C.0. N.V., Nieuwe Rijn 32 Repareert vlug, betrouwbaar en vakkundig BRAND TE MONSTER. Gistermiddag brak er bosbrand uit op het terrein van de waterlei ding te Monster. Dit terrein, gelegen vlak achter de watertoren en de gebouwen der waterleiding, bestaat voor het grootste deel uit percelen droog gras, afgewisseld met een be bossing van dennen. Onmiddellijk begonnen omwonenden en perso neelsleden van het nabij gelegen krankzinnigengesticht te Loosduinen met takken en schoppen aan de be strijding van de brand. De inmid dels gewaarschuwde Haagse brand weer was spoedig ter plaatse. Het was een geluk, dat men op dit terrein van de waterleiding on middellijk water bij de hand had, doch de afstand tussen het water en de plaats van de brand maakte het nodig, dat slangen ter lengte van ongeveer 500 meter moesten worden uitgelegd. Men kon vol doende druk bereiken. Na ongeveer een uur was men de brand meester. Een onderzoek wordt ingesteld naar de oorzaak van de brand, wel ke, naar men vermoedt, zijn oor- oorsprong vond op een nabij het waterleidingterrein gelegen z.g. vin* kenbaan. Door de ligfring van het waterleidingterrein vlak bij het grote landgoed „Ockenburch" be stond aanvankelijk gevaar, dat de brand daarheen zou overslaan, doch dit kon worden voorkomen. ersengymnastiek VRAGEN. 1. Een Amerikaanse krant heeft een enquête naar het aantal oorlogsvliegtuigen ingesteld. Hoeveel oorlogsvliegtuigen denkt u dat de Ver. Staten op het ogenblik hebben? En hoeveel Rusland? 2. Weet u wat een nestor is? 3- En weet u nu wie de nestor is van de Katholieke leden van de Tweede Kamer? 4. Wat is een stipendium? 5. Hoeveel toneelscholen heb ben we in ons land? 6. Sinds wanneer is het ministe- rie-Beel aan het bewind? 7. Weet u hoeveel Nederlanders nog op de officiële lijst van de Congregatie der Riten staan om misschien heilig verklaard te worden? 8. Wat is de phytopathologie? 9. Van Wie is het gedicht: „De ballade der 18 doden"? 10. Hoe oud moet men zijn om lid van de Tweede Kamer te kunnen worden? (Zie antwoorden advertentie pagina). oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke ooooooooooooonoooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 65) Het was de eerste en laatste en enige maal, zolang ik dokter ben en zijn zal," zei de jonge man met tref fende spijt, „en natuurlijk moest ik juist gesnapt worden door... en hij hield nu even op en voegde er ge heimzinnig fluisterend: aan toe... „door die kat van een nachtchef. Natuurlijk heb ik miss Ames onmid- delijk verteld dat ik het ontzettend jammer vond, dat dit alles zo moest uitlopen, ofschoon ik tevens eerlijk genoeg was om te bekennen, dat ik er geen ogenblik spijt van zou heb ben, indien ik voor mijn verder te- wen veroordeeld zou worden om aan niets anders meer te mogen denken dan aan die fatale zoen. Ik voegde er ten slotte aan toe, dat ik het hospi taal onmiddellijk zou verlaten, om dat ik tenslotte de enige schuldige was. Maar toen stoof je verloofde zo tegen me op, dat ik er een ogenblik beduusd onder werd. Ze had al eens van me gehoord, dat ik een moeder heb die de laatste jaren blind is ge worden en verder nog twee zusters die geheel afhankelijk zijn van mijn inkomen als dokter in dit gesticht. Ze stelde me toen op echt vrouwe lijke wijze voor het volgend vraag stuk: ik had te kiezen: mijn betrek king er aan te geven en mijn gehele familie tot de bedelstaf te brengen, en tevens haar eeuwige toorn met me om te dragen voor mijn schande lijk gedrag, dan wel toe te staan, dat zij alle schuld op zich nam, waar door ik zou worden gehandhaafd, mijn moeder en mijn zusters van de ondergang gespaard bleven en te vens haar kwijtschelding in ontvangst te nemen. Eerst wanneer ik vast en zeker toestemde, dat zij en niet ik het hospitaal zou verlaten, kon ze me vergeven voor die kleinigheid, zoals ze het noemde. Zij voer zo tegen me uit, ze werd zo overspannen, ze begon zo te schreeuwen en te keer te gaan tegen die laffe mannen, die zo maar hun moeder en zusters in de steek lieten voor dat belachelijke woord van eer, dat ik tenslotte moest zwichten voor haar doorslaande ar gumenten en er in toestemde, dat zij zou vertrekken. Ik heb echter reeds alle maatregelen genomen, dat zus ter Ames niet lang het slachtoffer zal blijven van haar edelmoedig of fer. Nog vanmiddag heb ik me laten inschrijven bij het Rode Kruis, dat me spoedig genoeg naar het vaste land zal zenden, hoop ik. Bij mijn ontslagname heb ik een volledig rap port gevoegd en de reden, waarom zuster Ames aanvankelijk de gehete schuld op zich wenste te nemen. Dan zal zuster Ames Op dit ogenblik ging de stem van de jonge sympathieke dokter geheel verloren in een ontzettend lawaai op de gang, dat al dichter en dichter bij kwam. Men hoorde een schort scheuren, schoenen driftig stampen en tenslotte werd de deur van de zaal opengeworpen. Een donkere, maar krachtige stem sprak driftig: „Ja het kan me niks bommen of het al of niet mag. Je kunt voor mijn part naar de pomp lopen, zuster. Ik heb zijn naam op de lijst gezien en ik weet, dat hij hier is en dan houdt jullie hele bestuur met al zijn regle menten en zijn draken van direc trices me niet tegen. Ik..." De volgende seconde schoot Peggy, die zich bescheiden had teruggetrok ken, nog juist bijtijds toe om het scherm op te vangen, dat anders vast en zeker door de aanstormende zus ter Ames omvergelopen zou zijn. Ze stond reeds gereed om te ver trekken en had haar mantel en kapje aan Nu wierp ze zich zonder enige complimenten om de hals van haar Sidney. De hemel moge weten, wat er ge beurd zou zijn, in dit hospitaal, waar van ide traditionele rust sinds de komst van zuster Ames reeds meer dan eenmaal door de benauwende spanning was bedreigd, indien deze revolutionaire inbreuk op de eeuwen oude tradities en reglementen niet was samengevallen met een nog ver rassender gebeurtenis. Want het is inderdaad, een feit van gewicht, wanneer een hertogin en dan nog wel de meest gekende en gevreesde hertogin van het Londense gezelsohapleven en een bekend weldoenster ook van het St. Hester's Hospitaal voor komt rijden en door haar chauffeur aan de directrice laat weten, dait ze een van de verpleeg sters met naam en toenaam specifi ceert. Ja, op dit meer dan kritieke ogen- bilk kwam de hertogin van Count- shire als een deus ex machina de fei ten geweld aandoen door haar sim pele uitnodiging tot zuster Arabella Ames. Wat moest men die gevreesde wel doenster laten weten? De hoge macht in de persoon van de kleine zelfbewuste directrice, liet het ditmaal heel wijselijk aan Ara bella zelf over... Uit alle ramen van het binnen plein hingen koppen van verpleeg sters en doktoren om de uittocht van de in ongenade gevallen sollicitante te aanschouwen. Die uittocht kreeg werkelijk iets van een zegetocht. Het fijne gezichtje onder het zwar te hoedje had zich gewend: tot het blozende meisjesgezicht onder het verpleegsterkapje. „Miss Ames, mijn lieve kleine vriendin, je bent vreselijk achterop in het vertellen van allerlei avon turen waarin jij de hoofdrol hebt gespeeld," begon de hertogin, ter wijl de auto wegzoemde naar het Park. „Wat is dat nu weer met die laatste berichten, die ik van je ge hoord heb, dat je wegens onbehoor lijk gedrag van St. Hester's bent weg gejaagd? Volkomen waar natuurlijk, daar twijfel ik geen ogenblik aan. Vertel eens op." „Nou hertogin," begon Arabella op een erg verontwaardigde toon, „waarom moéten wij daar altijd voor bloeden? Dacht je, dat ik het zo leuk vind 'n gezicht te hebben waar iede re man z'n tanden in wil zetten, Ik heb hem heus niet aangemoedigd, dat kan ik je wel zeggen, maar ik kan ze toch allemaal niet zo aanblaffen, als ik die jonge Eric heb gedaan... O, dat weet u nog niet hé, maar die heeft zijn streken thuis gekregen, 't Is schande om iemand zo te laten zitten!" „Heeft Eric Oattermole je later» zitten?" vroeg de hertogin belang stellend en zich spitsend op een nieuw schandaaltje. „Mij?" vroeg Arabella met een he vige zwaai van verontwaardiging en minachting. „Daar heb ik hem de kans niet toe gegeven. Nee, Peggy, bedoel ik. Nou ik heb d'r eerst eens goed gezegdl waar het op stond, en dat ze niks minder was dan al die andere spo ken, waar hij zo gek op was en noutoen 'heeft ze zich ook een beetje laten gelden, diat snap je en toen, o je had hét moeten zien, her togin, hoe of ik me had' toegetakeld." „Toegetakeld? Maar wat had dat nu met Peggy uit te staan?" vroeg de hertogin als een kind, die voor het eerst een nieuw sprookje hoort en het nog niet erg best vatten kan. „Wel begrijp je dat dan niet?" zei Arabella. „Dat moest 'toch dienen om mij als het ware buiten schot te brengen." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2