Min. Mansholt bespreekt de moeilijk heden in den landbouw RADIO 1 Op korte golf Sport in het kort Leiden klopt Oxfordshire met 8-0 VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA i RAINISTER Mansholt heeft gisteren, ter gelegenheid van het honderdja- rig bestaan van het Genootschap ter Bevordering van de Landbouw in Drente, te Meppel een rede uitgesproken, waarin hij o-m. het request, dat verleden week door de Stichting voor de Landbouw werd gepubliceerd, be handelde. Omtrent de huidige moeilijkheden op landbouwgebied zpide de minister, dat grote steun aar. de organisatie der boeren dringend nood zakelijk is. De volkomen vrije organisaties achtte hij van groet belang, ai zou het alleen maar zijn om critiek, en vooral opbouwende critiek,' op de regeringsmaatregelen uit le oefenen. Iedereen moet in de strijd om het er op of er onder van de landbouw zijn.aandeel leveren om een goed ein de te bevechten, aldus de heer Mansholt. De regering verwacht van de -boe ren een reëel inzicht. Het is niet mo gelijk aan»alle wensen tegemoet te komen, maar het is ook geenszins de bedoeling om de boeren naar bene den te drukken. Thans is helaas een verwijdering tussen regering en boe- renorganisatie ontstaan. Vertolkt thans echter het orgaan van de landbouw wel de werkelijke gevoe lens van de boer? zo vroeg spreker zich af. De Stichting van de Landbouw meent thans het vertrouwen in de regering te moeten opzeggen, voor al op het gebied der prijzenpolitiek. Hier betonen de centrale organisa ties, aldus de minister, zich niet vol doende stabiel, daar men het eerst wel met de overheid eens was. De centrale organen moeten zorgen, dat het contact wordt bewaard. De rege- ding stelt zich met de prijzen op de basis der realiteit. Toen in het begin van het jaar de prijzen werden vast- 'gesteld, werden deze door het Land bouw Economisch Instituut gecontro leerd. Er zijn evenwel sectoren in de landbouw, waarin men met deze prij zen thans niet blijkt te kunnen uitko men. De landbouw heeft het voordeel tegenover de industrie b.v., dat hij een orgaan heeft om aan te tonen, dat de moeilijkheden te groot wor den. Ten slotte wees spreker op de ho- HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuwsberichten; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.45 Collegium Mu- sicum Amstelodamense; 8.00 Nieuws berichten; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Och tendconcert; 10.15 Lichte morgen klanken; 11.00 De Zonnebloem, 11.45 Orgelconcert; 12.03 George Boulan- gèr; 12.30 Weeroverzicht; 12.38 Klaas van Beeck; 12.55 Zonnewijzer; 1.00 Programma voor de Nederlandse strijdkrachten; 1.45 Filmkwartier; 2.00 Paul Whiteman en zijn orkest; 2.45 Vrolijke plaatjes; 3.00 Program ma voor jongeren; 3.15 Gemengd koor Irene; 4.00 Maurice Alexander en zijn orkest; 5.00 De Wigwam; 6.00 Negro spirituals; 6.15 Journalistiek week overzicht; 6.30 Programma vo'or de Nederl. strijdkrachten; 7.00 Nieuws berichten; 7.20 Kareol septet; 8.00 Nieuws in het kort; 8.12 De gewone man zegt er het zijne van; 8.20 Wie weet hoe deze plaat heet; 9.CO Muzi kale tombola; 7.30 Weekend serena de; 10.00 Omroeporkest; 10.40 Hoe de Van Rooyens het rooien; 11.00 Nieuws berichten; 1115 Radio Philharmonisch orkest; 12.00 Sluiting. HILVERSUM H, 415 M. 7.00 Nieuwsberichten; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Muziek bij het ontbijt; 8.00 Nieuwsberichten; 8.19 Johan Jong, orgel; 8.39 Lichte mor gen klanken; 9.35 Enigma-variaties van Edward Eigar; 10.00 Morgenwij ding;. 10.20 Fragmenten uit „Erik" van Godfried Bomans; 10.35 Carla Rosen, viool en Isja Rosican, piano; 10.50 Don Kozakkenkoor; 11.3C ama teurs zetten hun beste beentje voor. 12.33 Metropole-orkest; 1.00 Nieuws berichten; 1.20 Metropole-orkest; 2.00 De Nieuwe Rotterdamse Schouwburg; 2.15 Omroepkamerorkest; 3.00 Van boek tot boek; 3.45 Hawaiian muziek; 4.15 Jan Vogel en orkest; 4.50 Fan tasie uit de operette Véronique; 5.00 Sportpraatje; 5.15 Mary Lou Wil liams, piano; 5.30 Artistieke staal kaart; 6.00 Nieuwsberichten; 6.30 Om en nabij de twintig; 7.30 Bern 1947; 8.00 Nieuws in het kort; 8.ub Vara- varia; 8.15 En nu Oké; 9.30 Veel ge vraagde platen; 10.00 Diner met een schrijver; 10.30 Ensemble Vincentino; 11.00 Nieuwsberichten; 11.15 Licht avondconcert; 12.00 Sluiting. ge eisen, die deze uitzonderlijke dro ge zomer aan de boeren en aan ons land stelt, omdat hierdoor, al mag van een paniekstemming geen spra ken zijn, de voedselvoorziening in moeilijkheden- wordt gebracht. Dienstverband bepale termijn van opzegging Een van de voornamste voorstel len van de Stichting van de Arbeid aan de minister van Justitie over de kwestie, hoe aan personen, die al ge ruime tijd bij dezelfde werkgever in dienst zijn, meer bestaanszekerheid kan v/orden verschaft, is, dat de ter mijn van opzegging verband moet houden met de duur van de dienst betrekking. De Stichting zou in het wetsont werp, dat in de Troonrede van 1946 is aangekondigd, bepaald willen zien, dat de opzeggingstermijn, die de werkgever in acht moet nemen, met een week moet worden verlengd voor ieder vol jaar, dat de dienstbetrek king heeft geduurd. De werkgever zou, naar de mening van de meerderheid der commissie, die voor de Stichting deze zaak be studeerde, in het gunstigste geval, een opzegtermijn van 26 weken in acht moeten nemen. Een minderheid- wil dit maximum echter op 13 we ken bepaald zien. Eenstemmig was men van oordeel, dat de arbeider van zijn kant een opzegtermijn van ten hoogste 13 weken in acht zal behoe ven te nemen. In geval van ziekte en bij militaire dienst van de arbeider moet het ont slagrecht van de werkgever worden beperkt. Een recht op herplaatsing moet worden geschapen voor hen, die in tijden van neergaande con junctuur of bij inkrimping vangbe drijf worden ontslagen. Een bepaling zal moeten worden opgenomen, waardoor de rechter bevoegd wordt verklaard uit te maken, dat in een bepaald geval een ontslag „kenne lijk onredelijk" is geweest. BEURSOVERZICHT. In afwachting van mededelingen omtrent de kabinets vergadering nam het publiek ten opzichte van de ef fectenbeurs gisteren een afwachtende houding aan en er was dan ook een groot gebrek aan orders, met het ge volg dat de handel van zeer geringe afmetingen was. Aanvankelijk be stond er enig aanbod en, hoewel dat aanbod van geringe afmetingen was, ontbrak de vraag en de hoofdkoer- sen van de toonaangevende aandelen waren vrijwel alle iets lager dan de vorige slotprijzen, behoudens enkele uitzonderingen. Prolongatie 2 1/4 procent. ÏOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO 2 o 9000000000000OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO f BINNENLAND. De tarieven voor luchtpostpak ketten zullen met ingang van 1 Sep tember aanmerkelijk worden ver laagd. Zeventien duizend textielpunten bleken uit een textielmagazijn te Hil versum verdwenen te zijn: vijf ver koopsters zijn gearresteerd. Een geval van nekkramp heeft zich voorgedaan te Rijssen bij een tweejarig kind van de familie P. 1 Uit een pakhuis te Amsterdam zijn 30 zakken suiker van de „Men- nonite Central Committee" een Ame rikaanse weldadigheidsinstelling, ge stolen. De 30-jarige v. d. H. te Amster dam is, terwijl hij op zijn fiets op de Leliegracht reed, door een slippende auto het trottoir opgeduwd en door een spiegelruit gedrukt. Spoedig daarna is hij aan de bekomen ver wondingen overleden. Tot burgemeestser van Heusen is benoemd de heer A- v. Delft. Het vijftal Engelse militairen, dat vorige week op de Rijksweg UtrechtGoud^ met een vuurwapen de bestuurder van een luxe wagen gedwongen had zijn auto te verlaten, is door de M.P. in Utrecht aangehou den. Op de aandeelhoudersvergade ring van de Kaashandel Mij. Gouda N.V. werd het voorstel tot een divi dend-uitkering van 7 pet. (vorig jaar nihil) goedgekeurd. Tot commissaris der N.V. werd herkozen de heer Hei- bering, Gisteren is een tentoonstelling voor land- en tuinbouw en industrie (WABO) in Hedel geopend door ba ron mr. W. Verschuer, lid van de Ge deputeerde Staten en waarnemend commissaris van de Koningin in Gel derland. BUITENLAND. In een Arabische autobus te Jerusalem zijn 7 personen gewond door een handgranaat. Drie leden van de Bulgaarse Boerenpartij zijn tot levenslang ver oordeeld, drie andere kregen ge-, vangenisstraffen van 5 tot 15 jaar. Men zal begrepen hebben, dat deze partij 'een oppositie-partij was. In Chili heeft zich een hevige aardbeving voorgedaan. Het is# nog nie£ bekend of er slachtoffers 'zijn. Greta Garbo is te Cannes aan de Riviera aangekomen, waar zij1 onder een aangenomen naam vertoeft, „ten einde te kunnen uitrusten". In het Saargebied heeft dr. San- der, voorzitter van de beweging voor vereniging van het Saargebied met Frankrijk, een rede gehouden, waar in hij aansluiting bij Frankrijk heeft geëist. Hij zeide: „De tijd zal leren, dat de autonomie van het Saargebied volkomen onuitvoerbaar is. Het Leids elftal heeft in de wed strijd tegen het elftal van Oxfordshi re in zijn sterkste samenstelling ge speeld. De elftalcommissie zag hier een kans o'm te winnen, omdat de te genpartij niet zo sterk was als Ban bury, waartegen de volgende dag ge speeld moest worden. Daarom was Goèdhart weer opgesteld in het doel en hij heeft een prachttige wedstrijd gespeeld. Hij wist zijn doel schoon te houden en dat alleen reeds zegt tegen een Engels elftal reeds voldoende. Ook Lens speelde een uitnemende partij, wist vijf doelpunten voor zijn rekening te nemen ^n stelde daar mede de Engelse verdediging op har de proef. Als gebruikelijk woonden de mayor en mayores van Oxford de wedstrijd weer bij, de volksliederen weerklon ken en I.eiden verloor de toss, zodat Windhorst aftrapte. Reeds spoedig volgde een snelle Leidse aanval, waarbij de Engelse keeper aan de tand werd gevoeld, maar hij bleef VOOR DE JEUGD „Wie wat waar?" Het is de titel van een jaarboekje 19471948 voor de jeugd, uitgegeven bij A. W. Sijt- hoff's Uitg. Mij. N-V. te Leiden. Een zeer gevarieerde inhoud, geheel be rekend op de jeugd. Men vindt er in >over: kamperen,1 luchtvaart, padvin derij, auto's, uitvindingen en ont dekkingen, enz. Voor de jeugd en niet alléén voor de jeugd heel in teressant en lezenswaard. Jongensboek. Bij dezelfde uitgever is verschenen een jongensboek. Het is „een boekje met 1001 onderwer pen, waarin jongens belang stellen", aardig geïllustreerd. Wij kunnen van al die onderwerpen moeilijk een op somming geven, terwijl wij er ook r.iet een keuze uit kunnen maken. Leergierigen zowel als knutselaars kunnen er ruimschoots van hun ga ding vinden: menkan er veel uit le ren en er ook aardige ontspanning in vinden. Dat het boekje „neutraal" is, blijkt wel hier en daar, maar toch niet hinderlijk. Als wij ten slotte vermelden, dat het in Leiden be kende oud-schoolhoofd de heer F. H. N. Bloemink het heeft saamgesteld, is dit op zichzelf al een aanbeveling. „Prinsenkinderen op school bij sport on bij spel". Onder deze li- tel is bij de uitgeverij W. ten Have N.V. een album verschenen met 75 grotendeels ongepubliceerde foto's van de Prinsenkinderen. Het is een keurig verzorgde uitgave, die ieder met belangstelling zal doorbladeren en bekijken en ook graag zal bewa ren. Tommy Lawton de beroemde mid- voor van het Engelse nationale elf tal, wil bij Chelsêa vandaan en gaan spelen in „Blaclcbum Rovers" omdat hü het zo goed kon vinden met de nat. linksbinnen Will Manion. Tof besluit v. h. feest bij het 60-j. be staan van het Hilversums schaak genootschap wordt er op 20 en 21 Sept. een groot nationaal schaaktour - nooi gehouden, waarvoor de-inschrij ving openstaat tot 13 Sept. Er wordt gespeeld in een le, 2e en 3e klasse. De Bosse voetbalvereniging „Wil- helmina" bestaat op 1 October 50 jaar. Het feestprogramma bevat o.a. een tournooi om de beker van 's-Hertogenbosch en een veteranen- tournooi, terwijl op Zondag 5 Oct. de ere-wedstrijd WilhelminaVitesse (Arnhem) gespeeld zal worden. Slijkhuis triompheert in Dublin. Woensdag ging Wim Slijkhuis als eerste over de streep bij de 4 mijl, v/elke hij in 19 mi.n 44.4 liep. Tot aan de laatste ronde bleef hij achter de Ier McCooks, die echter bij de eind spurt in Wim z'n meerdere moest er kennen. Jan Zwaan won de 110 me ter horden in 15.6 sec.; Lutkeveld en Brasser werden winnaar bij speer werpen en discuswerpen. Woensdagavond won een sterk Nij- m eg ens elftal met 3:0 van de kam- pioensploeg van de Engelse league Walton en Hersham. Engelsman (Quick) speelde een brillante wed strijd. 3iwiei JCwieü mmdt SWz&idetit, t 37. De heren Pedro en Fernando stonden hen al op te wachten. „Vre selijk, vreselijk", jammerde Signor Fernando, „nu zien we die goeie mijn heer Gabriël nooit meer terug. Opge slokt door een grote haai! O, wat een toestand!" De luitenant zei niets. Hij legde de haai voor zich op het strand, nam zyn mes en pikte de haai daar mee in zijn rug, zodat deze van pijn zijn grote muil weer wagenwijd open zette. Dat had de luitenant verwacht. Hij zette de wandelstok van Signor Gabriël rechtop in de bek van het opdier, zodat die bleef openstaan, ging op zijn knieën voor het monster zitten en riep met zachte stem: „Sig nor Gabriël, bent u daar?".... Sig nor Gabriël zei niks. Weer riep de lui tenant hem en jawel hoor, achter in de keel van het ondier werd een hoofd zichtbaar en na even verbluft te hebben rondgekeken stapte de eigenaar van dat hoofd triomfantelijk door de nog steeds geopende muil naar buiten op de kust van Zuid- Amerika. ..Morge, heren", zei de man en zette beleefd zijn hoed af. DE LEiDENAARS IN OXFORD De Academische wereldspelen Bij de zwemfinales welke gisteren in het kader van de Academische Wereldspelen werden gehouden, do mineerden wederom de Hongaren, die de winnaars werden op de 100 m. borstmrawl heren, de 100 m. da mes-rugslag; de 3 X 200 meter he ren: estafette-wisselslag (in 9 min. 27.2 sec.). Nieuw universieitswereld- record) en de 3 X- 100 meter wissel slag estafette dames. Ook bij tde waterpblo-wedstrijden werd Hongarije nummer één, zodat het eindklassement van de zwedwed- strijden is: 1. Hongarije 132 punten; 2 Egypte 47 punten; 3. Tsjecho-Slo- wakije 43 punten. Nederlands voetbalelftal in de halve finale uitgeschakeld. Het Nederlandse Studenten' Voetbal Elftal werd in de halve finale door Egypte verslagen met 40. De Ne derlanders hebebn een uitstekend spel te zien gegeven, maar werden op het laatst te vermoeid, waardoor de verdediging zwakker werd en de Egyptenaren in de laatste minuten de kans kregen achter elkaar 4 doelpun ten te maken. De finale zal Zaterdag gespeeld worden tussen Frankrijk won met 51 van Luxemburg en zal dus in de finale uitkomen tegen Egypte. Van wielrennen werden gisteren de finales gereden van de achtervolging, waarbij Frankrijk de eerste plaats be zette met 30 punten, Luxemburg de tweede plaats met 23 punten en Tsje- cho-Slowaijke de derde plaats met 16 punten. ZWEMMEN NEDERLANDSE PLOEG VOOR MONACO IN TRAINING. In het fraaie Hilversumse zwem bad Crailo, dat als zovele baden een recordjaar beleeft, is Jan Stender deze week druk in actie met de laatste training van de zwemsters en zwemmers, die Nederland straks in Monaco bij de Europese kampioen schappen zullen vertegenwoordigen. Luid klinken elke dag zijn aanwij zingen over het water, waar de meisjes en enkele der heren het werk der heren laat het meestal niet toe er een hele extra week op uit te trekken hun baantjes trek- kgn. Het is een intensieve training en Stender is een strenge leermees ter, die de fouten, welke hij zo scherp ziet, onverbiddelijk bestrijdt. En steeds weer opnieuw laat hij zijn pupillen de start en het keren, twee zo belangrijke onderdelen van het wedstrijdzwemmen, oefenen. Zulk een training kan niet zonder resultaat blijven. ZEILEN. ZEILWEDSTRIJDEN .,DE BRASEM" Zaterdag en Zondag a.s. zal de zeil vereniging „De Brasem" onderlinge handicap-wedstrijden organiseren. Zaterdagmiddag start te 3 uur. Zon dag start te 10.30 uur. Start te Oude Wetering Clubgebouw. meester van het terrein. Bij een Ox- ford-aanval liet den Daas zijn rechts buiten even los, doch Goedhart was op zijn post, Leiden komt steeds meer in de meerderheid doordat de mid denlinie de aanval voortdurend bleef voeden. Bij een dezer aanvallen plaatst Windhorst naar Lens en deze opent de score (01). Daarna weet de midvoor de voorsprong te verho gen (02) en daarmede komt de rust. Na de hervatting volgt aanvanke lijk een gelijk opgaand spel. Goed hart krijgt veel werk te verzetten, doch hij kwijt zich uitstekend van zijn taak. Hij grijpt, springt en grab belt de bal uit alle hoeken en zijn optreden bezorgt hem menig applaus je van het Engelse publiek. Bij een Nèderlandse aanval heeft Lens opnieuw succes (03) en zon der dat een Engelsman na de aftrap nog kans had gezien de bal te raken scoort J. v. d. Weyden opnieuw (04), waarna Lens diet vijfde doel punt maakt (05). Een nieuwe aan val op het Oxfordshire-doel brengt ide bal hoog voor en keeper Adams slaat de bal voor de voeten van Lens, die het halve dozijn vol maakt (06). Nog vindt hij het niet genoeg en even later wordt aan het tweede half do zijn begonnen (07). Windhorst^ neemt het volgende doelpunt voor zijn rekening (08) en het publiek is zo enthousiast, dat het Windhorst luide aanmoedigt met: „Arie, Arie".. Doch even later is hij uitgeschakeld van een stevige botsing, maar dan komt spoedig het einde. Na afloop stormde de Oxfordjeugd het veld op om handtekeningen van de spelers te verzamelen en het werd rond Goedhart zelfs zo érg, dat hij moest ontzet worden om naar de kleedkamers te kunnen gaan. De nederlaag van Zaterdag was vergeten en het vooruitzicht van de moeilijke laatste wedstrijd kon de goede stemming zeker niet neer drukken. Goede resultaten der tennisploeg TWEE OVERWINNINGEN, ééN NEDERLAAG. De Leidse tennisploeg, die in het kader der sportuitwisseling voor 't eerst -optraden, heeft in Oxford lang geen slecht resultaat geboekt. Zondagmiddag werd begonnen met een wedstrijd tegen de Bohe mians op het Summerville College- veld, een niet gemakkelijk bespeel baar terrein van stoffig gravel, waardoor balcontróle heel moeilijk was. Bovendien was het het eerste treffen en men moest er even in komen. Het resultaat was evenwel dat slechts één partij gelijk eindig de en de andere veerden verloren. De resultaten tegen de Bohemians waren: G. J. Axtell en miss J. West gelijk tegen J. Noordman en mej. E. de Koning 64, 46; zij slaan A. v. d. Weterink en mevr. L. Platteel 63, 64. zij slaan Jones en mej. C. Nagel 6—2, 6—4. C. M. Ruck en mrs. B. Ruck slaan Noordman en mej. de Koning 64, 108, zij slaan v. d. Weterink en mevr. Platteel 62. 62; zij slaan Jones en mei. Nagel 63, 6—1. J. Lawton-Smith en mrs. J. Plum- speelden'elk drie wedstrijden van ieder 13 games. De eerste sloegen de Oxford-combinaties met 103, 94, 85; de tweede met 85, 9_4. 12—1 Van de 3 gesneelde wedstrijden won Leiden er dus twee zonder één partij te verliezen. De ontvangsten waren bijzonder hartelijk en tot slot was er steeds een gezamenliik souper in een zeer geanimeerde stemming. mer sl. Noordman en mej. de Ko ning 62, 64; zii slaan v. d. We terink en mevr. Platteel 86. 64, zij. slaan Jones én mej. Nagel 62, 6—1. De tweede Oxford—Leiden tennis wedstrijd tegen Oxford-City werd gesneeld op gras. Door de geweldige droogte waren de banen in slechte^ conditie. Diverse Oxford-combina- ties soeelden te^en de twee Leidse dubbels: mej. -Koningdhr Noord man en mevr. Platteeldhr. v. d. Weterink. In alle partijen zegevier den de Leidenaars, ook in de heren en dames-dubbel. Op het prachtige Lincoln College Ground werd de laatste tenniswed strijd tegen Oxford Cowley St. John gespeeld, eveneens od grasbanen. Mej. Koningdhr. Noordman en mevr. Platteeldhr; v. d. Weterink oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke CLiaGidla oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 64) „Dat iheb ik ook altijd gedacht, zei Sidney en toen viel hij verdrietig in de kussens terug. „Maar ze heeft immers zelf bekend..." hoorde ze hem even later zuchten... Zuster Delamere voorzag wel, dat de slaap van die arme jongen heel die nacht door verontrust zou worden door allerlei schrikbeelden over een harteloze en ontrouwe Arabella. In uiterste wanhoop vroeg ze in eens; „Luister eens. Zou je het niet pret tig vindpn, indien ik dokter Hender son vroeg om even op de zaal te ko men? Die zou je misschien in eens kunnen vertellen, wat er eigenlijk is gebeurd." Sidney Sharpe leefde bij deze woor den weer helemaal op. 1 „Graag zuster, als je daar kans toe zag," zei hij dankbaar. Peggy Delamere sloop de zaal uit, liep over de' 'brede gang vloog de trappen op en liep weer door een grote brede gang.Daar kwam ze tot haar groot geluk de man tegen, die ze zocht. Want een andere bepaling van het strenge huishoudelijke re glement hield in, dat geen enkele verpleegster zich mocht vertonen op een afdeling waar haar bezigheden haar niet vroegen. En op deze afde ling der operaties had zuster Dela mere hoegenaamd niets te maken. „Dokter Henderson, Jk zocht u, want ik wilde u vragen om me on- middelijk te willen vergezellen naar de armenzaal." Ze vertelde hem ineens wat er aan de hand was en wond er geen doekjes om. „Het is voor een van de gewon den, die men zolang op nummer drie-en-twintig heeft gelegd." „Ja zuster? En wat is er met hem aan de hand?" vroeg de dokter in de korte afgemeten beroepstoon, ter wijl hij niet eens stilstond. „Daar is niets met hem aan de hand," antwoordde de arme Peggy, terwijl ze moeite had om de ander bij te houden, om het gesprek af te krijgen, voordat ze wellicht samen op een zaal terecht zouden komen. „Maar", voegde ze in eens met meer dan gewon moed aan toe: „Hij is toe vallig de verloofde van zuster Ames en men heeft hem nu reeds verteld, waarom zij vanmiddag uit het hos pitaal is gézét. En..." even aarzelde ze weer, maar het medelijden met de verloofde van haar vriendin over won de vrees voor een onbekende, „ik geloof werkelijk, dat hij er ern stig onder lijden zal vannacht, in dien u hem niet duidelijk wilde ma ken, wat er eigenlijk tussen u en zuster Ames heeft plaats gevonden," zei ze ten slotte met een hoofd als vuur. Toch zat deze afgemeten en tame lijk gereserveerde jonge dokter in minder dan twee minuten aan het bed van nummer drie-en-twintig. Dokter Henderson zag bleek, erg bleek toen hij de ander aanzag. De ontmoeting had iets weg van twee geduchte tegenstanders die elkaar op een erg eenzame weg tegenkomen en elkaar, zwijgend te verstaan wensen te geven, dat de een de ander hoege naamd: niet wenst of zelfs dulden kan. „Ik zou graag een woordje met je willen spreken, dokter," zei Sidney tamelijk ruw. Peggy Delamere had inmiddels een der kamerschermen genomen en die tussen het bed. en die der andere ge schoven, daar de patiënten nieuws gierig de koppen opstaken om te zien, wat er aan die hand was. „Is hèt waar, dat je verliefd bent geworden op mijn meisje?' „Ik zal niet trachten om dit te ont kennen," antwoordde de jonge dok ter tamelijk rustig.„En ik durf te veronderstellen, dat je zelf heel goed zult begrijpen, dait dit best mogelijk kan zijn." „O ja, ik kan me best indenken wat dat is," zei de jonge Sharpe tamelijk wrevelig. „Ik heb vanaf dat ik een beetje kijk op dé meisjes be gon te krijgen nooit anders mijn ogen laten vallen dan op Arabella. Nou, dan weet je wel of ik van haar houd of niet. En dan kun je je zeker ook wel indenken wat het zijn moet, als je haar jawoord heb gekregen, en je zit je in een vreemd land) dood te piekeren of het allemaal wel waar is wat ze schrijft van eeuwige trouw en Adonis van m'n hart, al weet ik niet precies wat dat betekent, en ik denk, dat jij ook niét zou jubelen als je dan thuis kwam en ze was er met een ander van door. En toch mag ik niet klagen, want ze heeft in ieder geval een klein beetje van me ge houden. Maar ik wou je eigenlijk al leen maar dit vragen, 'n Meisje zoe nen en haar een ziekenhuis uit laten jagen, dat kan eigenlijk iedereen. Maar als je beslist van haar houdt dan moet je haar ook willen trou wen, want ze is dol op je anders had ze je beslist niet gekust. Ze mag voor mijn part trouwen met de kerel waar ze het meest van houdt. Dat is haar recht al is net niet leuk een blauwe Maandag met haar verloofd te zijn geweest en nu die zaak weer te moeten laten schieten. Ik hoef je zeker niet te vragen of je graag met haar zoudt willen trouwen. „Beste kerel," zei de jonge char mante dokter Henderson met een van berouw donkere stem, „de hemel en miss Ames wéten maar al te goed, hoe gaarne ik alles over zou hebben om haar man te mogen worden en hoe lang en voortdurend ik haar ge beden en gesmeekt heb om mijn vrouw te willen worden. Maar indien je ook maar vermoedt dat ze me een schijn van een kans hebt gege ven, heb je het ver mis. Zelfs een engel uit de hemel zou geen kans gezien hebben om haar van haar eens genomen standpunt af te brengen. Ze was nu eenmaal vast besloten om met jou te trouwen, beweerde ze bij hoog en bij laag en daar bleef het bij. En dat heeft zelfs niet eens iets uit te staan met plicht of eerge voel of wat dan ook, want jij bent werkelijk de enige jongen, die haar gelukkig kan maken of als ik het zo eens in jouw eigen taaltje zeggen mag, waar ze smoor op is." De eenvoudige gewonde met zijn arqi in een reusachtig verband keek ongelovig op naar de deftige dokter in zyn jacket. Toen vroeg hij tame lijk boos, maar ditmaal niet jmeer tegen de dqkter doch tegen, de onbe kende, die hem zo happig in kennis had gesteld: malt zuster Arabella's onbehoorlijk gedrag. „Wa't moet ik dan geloven^ van al die praatjes over weggestuurd en on behoorlijk gedragen en,... „Dat heeft ze zelf zo gewild," be kende dokter Henderson, met iets van trots en wanhoop in zijn gezicht. „En toch ben ik de enige die schuld heeft Want de laatsite keer begon ik haar weer over mijn liefde te praten en ze weigerde..." „Nu héb ik werkelijk met je te doen, dokter, ik weet wat h$t is als Arabella je de bons geeft..." „Toch moet dat nog heel anders geweest zijn." antwoordde de ander. „Ze is tenslcjlite vanaf het eerate ogenblik, dat ze je gezien heeft op je verliefd geweest. Maar bij mij was het heel anders. Ze vond het alleen maar jammer voor me en dat zei ze ook, maar zo vriendelijk, dat ik er jiet hoofd bij verloor. Ik zal mijn ge drag op geen enkele wijze trachten te verontschuldigen. Zonder verlof te vragen nam ik zuster Ames in mijn armen en zoende haar. (Wordt vervolgd). j

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2