Plechtigheid in het Nederlands Legermuseum te Leiden WOENSDAG 27 ANGUSTUS 1947 DE LEIDSE COURANT cAÜINA ALPHEN AAN DEN RIJN Prijsvraag Optocht. Blijkens een advertentie in dit blad zal aan de op tocht van Zaterdag a.s. een prijs/vraag verbonden zijn voor jongelui tot en met 14 jaar. Het gaat er om, wie de meeste spreekwoorden, die door de wagens worden uitgebeeld, kan raden. Twintig prijzen zijn voor de win naars beschikbaar. SPREEKWOORDEN-WEDSTRIJD. ""Zoals bekend zal zijn is door de scholen ongeveer een maand geleden een spreekwoordencampagne op touw gezet. 'De leerlingen moesten daarbij zoveel mogelijk spreekwoor den en gezegden verzamelen. De uit slag was werkelijk prachtig. Verschil lende leerlingen hadden de spreek woorden keurig in schriften geschre ven. Een meisje, Lijntje Boot, had het zelfs tot 1937, zegge duizend zeven en dertig, gebracht. Hier volgen de namen der leerlin gen, wien een prijs kon worden toe gekend: Lijntje Boot, Jannie Baer- veldt, Loes Raatgever, Rietje de Ko ning, Truus Grijpma, Corrie van Wie- ringen, Mies Bergshoef, Dina Pauw, Thea v. d. Linden. Corrie de Hey, Lia v Deuren, Kees v. Noort, Wim Ver kerk, E. Brouwer, G. Wols, Thea Hil- lebrand, M. Plomp, Willie Minnee, Henk Boeltjes, Willie Vierbergen, Corrie v. 't Wout, Ida Molenaar, Arie v Beusekom en Lucas van Vliet. BODEGRAVEN 't Had voor Bodegraven een feest dag kunnen zijn. Wapperende vlag gen. Zanghulde door de schooljeugd. Gezellige drukte. Nu niets van dat alles. Van officieel werd het offi cieus. Ziekte van de burgemeester deed de^lannen veranderen. Om ca half 10 arriveerde mr. Kes- per, de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland op de kaasmarkt. Een rondgang, waarbij de hoge gast al vast oppervlakkig kennis maakte met het streekproduct bij uitstek: de volvette Hollands boerenkaas. Daarna ging het naar de kaas- exposistie in de nieuwe zaal van Hotel van Rossum. Hier was daags te voren, onder leiding van de heer H.\Hack, hoofdcontroleur van het kaascontrolestation, hard gewerkt, om bij wijze van openbare les het hoge gezelschap een beeld bij te brengen van kwaliteit en bereidings ingrediënten voor de Goudse kaas. Circa 115 inzendingen vulden de plankenrijen. Het ingezondene stond op vrij hoog peil. De volgende cijfers zullen dit ongetwijfeld onderstrepen. 50 pet. der inzenders behaalden met hun product 86 tot 100 punten. De topklasse voorwaar was er een. die het record 100 behaald had. Van deze kaas moest de commissaris dan ook 'n proefje nemen. 34 pet. viel in de groep 7285 punten, en 11 pet. in de groep 6069 punten. Slechts 5 pet. viel derhalve onder de 60 pun ten. De jury bestond uit de heren W. J. Huisman, rijkszuivelconsulent, A. Pos. hoofdambtenaar, K. Adema, technisch ambtenaar, en J. v. d. Giessen, A. Baas, beiden kaashande laren. De expositie was georganiseerd onder auspiciën van de Kath. Boeren- en Tuindersbond, Chr, Boeren- en- Tuindersbond en de Holl. Mij. van IV. Geannuleerd. V. Pinken geb. na 1 Oct. 1945: le pr. Auora eig. Wed. W. P. Heemskerk Lisse; 2e pr. Aagje eig. Wed. W. P. Heemskerk; 3e pr. Jozefa eig. W. v. d. Marei te Hillegom; No. 1 fraai kop- nummer. VI. 3 pinken van één vader en van één eigenaar: le pr. -f- 10.beschik baar gesteld door Bouda, veevoeder- handel, Jetra, Karolina, Leonorh, stamvader Germ, eig. J. Verdegaal, Lisse. Goed ontwikkelde ruime die ren; 2e pr. Nelly, Sientje, Nanny, stamvader Jozef, eig. W. v. d. Marei te Tilligom. Typisch uniform. VII. 1-jarige stieren geb. na 1 Oc tober 1945: le pr. Wisselbeker voor beste stier, beschikbaar gesteld door de heer Biemond, melkvervoer- tedrijf te Kaag 15.beschik baar gesteld door Bonda's veevoeder- handel: Wilson, eig. W. de Wit en A. Noort te Lisse; 2e pr. Torias v. Toornwerd, eig. W. v .d. Marei, Hil legom; 3e pr. Sjoukje's Dirk, eig. Wed. W. P. Heemskerk, Lisse; 4e pr. Alfons, eig. L. v." d. Zon, Lisse, Vrij goede groep. Zwartbont: I. Kuiskalveren geb. lussen 30 Sept. 1946 en 16 Maart '47: le pr. Siem III, 3e pr. Gerda, beide Van W. Onderwater te Lisse; 2e pr, niet toegekend. Matige groep. II. Kuiskalveren geb. na 15 Maart 1947: le pr. Deta, 2e pr, Debora, 3e pr. Dun, allen van J. P. Rotteveel te Lisse. Vrij goede groep. Na keuring van iedere groep hield de heer Verhoeven een korte beschou wing en wees de aanwezigen op de goede, maar ook op de minder goede eigenschappen der getoonde dieren. Na afloop der keuringen dankte de heer Bakker de jury, de schenkers van prijzen, de heer Rotteveel Voor het beschikbaar stellen van het ter rein en de gebr. v. Bemmelen voor hun vele propagandistisch werk. De eerste jongveedag van „Nooit gedacht" is goed geslaagd. Fokkers, tot weerzien, en steeds beter! Gemeenteraad. De heer Kingma (C.H.) heeft als lid van de Raad de zer gemeente bedankt. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in deze vacature benoemd verklaard, de heer W. van Blitterswijk. 20 Nel van Alkemade, 21 Cor. van Alkemade, 22 Willie van Veen, 23 Mien de Wit, 24 Leni van Staveren, 25 Tannie Vernede. Jongens: 1 Johan v. d. Mey, 2 Jan v. d. Mey, 3 Cor Roeloffs, 4 Teun Roeloffs, 5 Jan van Staveren, 6. A. Snaterse, 8 P. Snaterse, 9 Leo v. d. Meer, 10 Jan. Harteveld. Diploma C: Meisjes: 1 Leni Broe der. 2 Tineke Spierenburg, 3 Paula Akerboom, 4 Tineke Zoet, 5 Jopie Lutlager, 7 Annie de Jeu, 8 Piet Krogt, 9 Hennie de Rem, 10 Ploon Turk, 11 Toos Rodewijk, 12 Leni v. Staveren, 13 Igna Rodewijk, 14 Riet Immerzeel, 15 Mies v. d. Horst, 16 Mieke Mekselaar, 17 Lidi Broeder. Jongens: 1 Gert v. d. Bijl, 2 Albert de Boer, 3 Cees de Boer, 4 Jan Nas- veld. Diploma D met lof, meisjes: 1 Jane Roeloffs, 2 Igna Rodewijk, 3 Annie Willemse, 4 Jane .v. d. Meer, 5 Eddi van Klink, 6 Joop van Staveren, 7 Wil van Staveren, 8 Riet Willems, 9 Co Willems, 10 Ploon Fukke, 11 Toos Rodewijk, 12 Greet Kuiper, 13 Hennie Jonkman, 14 Rie v. d. Meer, 15 Barrie Langhout, 16 Jana Sta- pensea, 17 Greet v. d. Bijl. Jongens: Koos Koek. NIEUWKOOP Geboren: Cornells Care!, z. van C. Bos en J. M. v. Trigt; Dirk Pieter, z. van B. P. J. Kranenburg en C. van Leeuwen; Maria, d. van J. van Dam en M. Hoogerwerf; Wilhelmus Her- rnanus Maria. z. van A. Balvert en J. H. Vermeij; Gerardus Jacobus, z. van J. G. van der Haven en B. Meijer; Geertruida Clasina, d. van C. J. Nieuwenhuizen en G. C. van Oost- waard. Ondertrouwd: J. Q. A. Pouw 26 j. en H. P. J. van Houten 25 j.; H. J. van Diemen 34 j. en C. C. M. Bom 32 j. Overleden: A. J. van der Veldt 67 j. NOORDWIJKERHOUT Personalia. Voor het diploma coupeuse slaagden Jo v. d- Slot, Cor rie Kortekaas Truus Warmerdam, Gudula v. d. Berg, Annie v. d. Lans en Riet Zonneveld. De geslaagden zijn opgeleid door de Eerw. Zusters van dê' Voorzienigheid. Oranjefeesten. Het programma voor de a.s. volksspelen zal zoveel mogelijk worden uitgevoerd. In ver band mett de ernst oer tijden zal de muzikale rondwandeling vervallen. De kermisvermakelijkheden komen wederom te staan op het terrein langs het Hardepad. Op de tweede dag der Oranjefees ten zal des morgens te 7.30 uur in de R. K. Kerken diensten worden gehouden voor een behouden thuis komst van onze jongens in Indië. Tijdens de feestdagen zal er een collecte gehouden worden ten bate van de militairen in Indië, welke collecte bestemd is voor Thuisfront en Pro Rege. Het bestuur van de Oranjevereniging beveelt deze col lecte warm aan. In een bekendmaking tot de be- Landbouw! Toen aSen gezeteAaren ^^.verzoekt^de^ Oraajeverenj- riekte wethouder W. Boer zich tot de Commissaris en alle genodigden. H>j zag de kaasmakerij als een plaat selijk en nationaal belang. Bodegra ven telt ca. 50 handelaren, die geza menlijk beschikken over een opslag ruimte van 4.000.000 kg. kaas. Aan het slot deed spr. een beroep op de medewerking van de Commissaris in verband met de plannen voor een Proefzuivelboerderij. Met een dank woord aan jury en de heer Hack en zijn staf besloot spr. zijn openings- woorc. Direct hierop nam mr. Kesper zelf het 'woord en dankte wethouder Boer. als voorzitter van het uitvoe rend comité voor de vriendelijke ontvangst De commissaris bleek geen vreemdeling in Jeruzalem, cjaar hij reeds eerder verschillende zelfka- zende boeren hao bezocat en zich docr hen de kaasmakerij had laten uitleggen. Spr. besloot met zijn beste wensen uit te spreken voor Bodegra ven en z'n vitaal belang; de kaas makerij. Dan wordt er koffie en gebak geserveerd, en heeft het pu bliek gelegenheid de monsterkazen te bezichtigen. Hiervan werd een dankbaar gebruik gemaakt. KATWIJK Woningbouw. De bouw van 42 woningen waaronder drie winkelhui zen. te bouwen op het z.g. Wantveld, is thans opgedragen aan op één na de laagste inschrijfster, de Aannemers combinatie De Best-Cooys-Verdoes voor 552.875. OP DE BINNENPLAATS van het Ned. Legermuseum aan de Pesthuis-' laan heeft hedenmorgen de plechtige overdracht plaats gevonden van een zestal vaandels van de voormalige regimenten infanterie 13, 14, 17, 18, 21 en 22 aan de directie van dit museum. Te circa kwart over tien werden de vaandels met vaandelwacht, voorafgega.an door de Kon. Mi litaire Kapel en gevolgd door twee compagniën infanterie van de Morsch poortkazerne overgebracht naar het Legermuseum, waar reeds vele mi litaire autoriteiten, onder wie de luit.- generaal mr. H. J. Kruis, chef van de Generale Staf, aanwezig waren. re wapenfeiten had herinnerd, be> sloot hij zijn toespraak met de wens uit te spreken, dat deze vaandels zouden worden bewaard als symbool en als waarborg van wat de regimen ten, indien zij in bange tijden we der opnieuw mochten worden ge vormd, en te velde zouden moeten optreden, zullen zijn. Nadat de troepen hierop wederom de houding hadden aangenomen, tra den de zes voormalige regiments commandanten naar voren en over handigden onder de klanken van het Volkslied de zes vaandels aan de di recteur van het Ned. Legermuseum, de kolonel b.d. Van Houten. Na af loop van deze overdracht heeft ko lonel Van Houten nog een korte toe spraak gehouden, waarin hij hulde bracht aan de nagedachtenis van hen, die hun leven lieten voor het vader land op het veld van eer. Officieren en genodigden begaven zich vervolgens naar de Indische zaal waar generaal van Voorst tot Voorst aan ko.onel Van Houten een oorkonde, betrekicing hebben op de ze gebeurtenis, overhandigde. LisèE ging, dat allen zich op een gepaste wijze vermaken en grote uitbundig heid achterwege te laten, zulks over eenkomstig het verzoek van H. M. de Koningin. OUDE-WETERING Diploma zwemmen. In de zwem inrichting „De Brasem" waren vele zwemmers en zwemsters bijeen ge komen. om een krachtproef af te leg gen, en hun kunnen in de zwemsport voor een diploma te tonen. Dit diplo ma werd afgenomen dor de Kon. Ned. Zwembond. Het diploma werd toegekend aan: Diploma A meisjes: 1 Ineke Huig- sloot, 2 Rita van Dam, 3 Tillie Ro dewijk, 4 Ansje Kroon, 5 Dineke Knibbe, 6 Thea Hoogenboom, 7 Maartje Freeke, 8 Matje Vogelaar, 9 Mieke v. Dommelen. 10 Leni van Zwet, 11 Ellie Bos, 12 Bets de Jong, 13 Beb Wielders, 14 Sieuwtje V. d. Marei 15 Willie van Veen, 16 C. Hoogenboom, 17 J. Akerboom, 18- Leni van Velthuizen. Jongens: 1 Cees de Jong, 2 Leo v. d. Meer, 3 Frits Haselberg, 4 Piet Mollers, Diploma B: Meisjes: 1 Corrie v. d. Meer, 2 Madi Roeloffs, 3 Corrie Hoo genboom, 4 Bert Stapensea, 5 Martha Kennes, 6 Jopie Akerboom, 7 Corrie Klein, 8 Riet Langhout, 9 Annie van Zanten 10 Jo Schouten, 11 Annie Elstgeest, 12 Sieuwtje v. d. Marei, 13 Gonnie v. d. Tang, 14 Charlotte Botten burg, 15 Annit v. Hoorn, 16 Anke de Rem, 17 Hennie Freeke, 18 Riet v. d. Meer, 19 Leni van Zwet, JONGVEEDAG. Op Dinsdag 26 Aug. hield de Fok- en Controlevereniging „Nooit ge- oacht" haar eerste jongveedag op het terrein van de heer J. P. Rotteveel. De jury, bestaande uit de heren Ver hoeven, Rijksveeteeltconsulent voor Zuid-Holland, en van der Goot, in specteur van het Ned. Rundveestam- boek, kende de volgende prijzen toe ,,Zwartblaar": I. Kuiskalveren geb. tussen 30 Sept. 1946 en 16 Maart '47: le pr. niet toe gekend; 2e pr. Moortje eig. P. Ver geer te Warmond; 3e pr. Jannetje II eig. Th. P. Warmerdam, Noordwijker- hout; 3e pr. Gradda II van dezelfde eig. Matige groep. II. Kuiskalveren geb. na 15 Maart 1947: le pr. Jacob VII, 2e pr. Maartje II. 3e pr. Jo IV, allen van A. Pen- nings, Noordwijkerhout; eerv. verm. Huberthani en Elisabeth van Th. P. Warmerdam. Goade groep. III. Stierkalveren geb. na 30 Sept. 1946: le pr. 10.beschikbaar ge steld door Fa. v. Niekerk, Graanhan del te Zoeterwoude, Bas, eig. A. J. Verklei te Sassenheim, goede stier; 2e pr. niet toegekend; 3e pr. Bernard, eerv. verm. Theo, beide van P. T. Vergeer te Warmond. RIJNSBURG Chr. Tuinbouwschool. Alhier zal een Prot. Christelijke lagere tuin bouwschool worden opgericht. Op de aanvraag van de Chr. Boeren- en Tuinderbond is thans gunstig beslist. Onrust in de bloemenwereld. De omzetbelasting op bloemen is vanaf 1 Juli 1.1. gebracht van 1 op 3%. Het bestuur der veiling is van mening dat de kwekers deze verhoging niet kurinen dragen en wentelde het af op de kopers die zulks als een onrecht vaardigheid beschouwen. Mitsdien is er een actie onder de leden der Koop liedenvereniging, die deze last niet wensen te accepteren. Woningbouw. De Woningbouw vereniging .Spinoza" besteedde aan het bouwen van zes ééngezinswonin gen. Laagste inschrijver de fa. Vroo- mans en van Nieland te Den Haag voor 73.490. VOORSCHOTEN ONTVANGST MARINE OFFICIEREN. Het gemeentebestuur van Voor schoten heeft Maandag aan de com mandant en de officieren van het Marine-Opkomst-Centrum een maal tijd aangeboden. De tafel werd ge presideerd door burgemeester C. J. v. d. Hoeven, terwijl van het dage lijks bestuur mede aanzaten de wet houders G. Schrama en B. van Vliet en de gemeente-secretaris J. de Bres. Van de officieren der Kon. Marine waren, behalve de commandant, kap. luit. ter zee M. A. J. Derksema en alle officieren van het Marine-Op komst-Centrum aanwezig, de hoofd- vlootaalmoezenier De Sain en de vlootpredikant ds. Sepmeijer. Tijdens de maaltijd memoreerde burgemeester de goede verstandhou ding die er nu reeds bijna twee ja ren tussen 'de burgerij en het mariner kamp bestaat en sprak de wens uit. dat de vriendschapsbanden besten digd zouden blijven in de toekomst. - Wethouder G. Schrama, sprekend namens de fractie der K.V.P. en» de R.K. Midenstanders, merkte op, dat het bericht van vestiging destijds met gemengde gevoelens was vernomen, omdat men gevaar duchtte voor de kath. jongeren. Met vreugde consta teerde spr., dat deze gevaren geen werkelijke vormen hadden aangeno men. Tevens dankte hij namens de middenstanders voor de ondervon den medewerking van de comman dant, waardoor de middenstanders materiële voordelen hadden verkre gen door de aanwezigheid van het Marine-Opkomst-Centrum. ZOETERMEER L.T.B. In het garantiefonds voor de plaatsing van R.K. boerenjongens in de N.O.P. zal de afd. Zoetermeer een bedrag van 1000.storten. Be sloten werd om gezamenlijk de jaar beurs in Utrecht te bezoeken. Overdracht van vaandels Precies elf uur arriveerde de oud commandant van het veldleger, luit.- generaal J. J. G. van Voorst tot Voorst, aan het legermuseum. Na een inspectie der troepen, welke in carré waren 'opgesteld, werd onder het spelen van het Wilhelmus het K. B. voorgelezen, waarin deze vaandel overdracht werd goedgekeurd. Na de sluiting van de ban hield ge neraal Van Voorst tot Voorst een toe spraak, waarin hij er allereerst op wees, dat de vredessterkte van onze weermacht aan infanterie-regimen- ten voorshands is beperkt tot 14 re gimenten. Vervolgens herinnerde hij er aan, dat het leger in het begin van deze eeuw slechts 9 regimenten infanterie telde. In 1912 werd oe sterkte ongeveer driemaal zo groot om, na een kleine aanwas tijdens de mobilisatie 19141918, bij de mobili satie in 1939 nog eens te verdubbe len, zodat ons oorlogsleger in 1940 48 regimenten infanterie plus 24 grensbataljons en even zoveel de pot bataljons der infanterie telde Naast de geweldige mechanisering, welke de oprichting van pantsereen heden en andere speciale troepen vorderde en de taak van de infante rie als koningin van het slagveld enigermate beperkte, hebben de mo gelijkheden en de noden van het ogenblik met zich gebracht, dat, wat de infanterie betreft, de weg terug moest worden afgelegd. Derhalve in krimping van het aantal regimenten. Vervolgens wees spr. er op, dat, zo dra een regiment wordt opgeheven, het vaandel als een kostbaar kleinood overblijft -Voerende in zijn doek het nummer en de oorlogsdaden van het regiment, schuilt als het ware in de plooien van het vaandel de gehele geschiedenis van het regiment. Kort is in de oorlogsdagen van 1940 de tijd geweest, dat deze vaandels in uw midden waren. „In uw midden", al dus de generaal met nadruk, „want in tegenstelling met .wat in de mees te andere legers geschied-de, die na de eerste oorlogsmaanden van 1914 de vaandels veilig ver achter het front lieten, voerde u uw vaandel bij de mobilisatie, maar ook in de oor- lagsdagen van 1940, met het regi ment in het front mede. Terwijl de aanvallende Duitse stormtroepen geen vaandel in hun midden voerden uit vrees, dat het verloren mocht gaan, is het hun niet gelukt een enkel Nederlands vaandel of standaard in de strijd te vermeesteren. Zelfs bij het 8e regiment infanterie, dat op de Grebbeberg het leuwenaandeel heeft gehad bij de verdediging van het front aldaar is het de Duitsers niet gelukt het vaandel te vermees teren. Integendeel dwars door de Duitse linies heen geraakte het vaandeldoek van het 8e R.I., na dat de regimentscomm. was in gesloten, weder veilig achter onze opstellingen in de vesting Hol land, gedragen om het middel van een dapper onderofficier in pa trouille verenigd met slechts een enkel daarvoor aangewezen dapper soldaat." Nadat generaal Van Voorst tot Voorst vervolgens nog aan ande- REURSO VERZICHT De stemming op de effectenbeurs te Amsterdam die uitgesproken ge drukt was, was gisteren .veel verbe terd, en vooral kwam dit weer tot uiting in de koersontwikkeling van de diverse cultuurfondsen, waarvan de hoofd-koersen alle boven de vorige slotprijzen lagen. De verliezen welke Maandag werden geleden, werden, wat de hoofdkoers aangaat, in de meeste gevallen weer geheel of ge deeltelijk teruggewonnen. Ook ko ninklijke lagen een paar punten be-, ter. Voorts bestond ook een aange name tendenz voor scheepvaartpa pieren, terwijl ook de industriëlen goed prijshpudend waren. Het verbe terde beurssentiment hield klaar blijkelijk verband met iets beter be oordeling van de ontwikkeling van de Indonesische problemen. Dat het publiek overigens nog gereserveerd was bleek tijdens de vrije handel, want de omzetten waren gering. JCaiet JiwieU wault JWeóident 1 35. Het water zag er heerlijk uit. Karei Kwiek was boven op een rots geklommen en dook met 'n sierlijke zwaai het heldere water in, waar Sig- nog Gabriël al lag rond te plassen. Het werd een heerlijke zwempartij. Signor Gabriël Zwom als een water rat en Karei had werkelijk moeite hem by te houden, hoewel hij op z'n I'.B.S. toch altijd als de snelste zwem mer van de hele school had gegolden. Maar wat was dat? Vlak voor Signor Gabriël dook de bloeddorstige kop van een geweldige haai uit het wa ter op. Karei schreeuwde nog ,pas op", maar het was al te laat. Eén gul zige hap van het monster en Signor Gabriël was in de wijd opengesperde muil verdwenen. Wat moest Karei doen? Hij was ongewapend. Zwem men besloot hij, en zo hard als je kunt. De haai had hem ook al in de gaten gekregen. Het werd een onge lijke strijd. Kareltje crawlde en dook, liet zich opeens diep omlaag gaan in h?t water en schoot dan weg naar links of rechts, maar de vreselijke haai bleef hem vlak op zijn hielen LAATSTE BERICHTEN NEDERL. ACTIEECOMMUNIQUé Het Nederlandse actie-communi qué van heden meldt onder meer, dat T. N, I.-benden en republikeinse strijdorganisaties sedert de oproep op 4 Augustus tot staken van de vijandelijkheden, dit bevel 'vijfhon derd maal overschreden hebben. Deze opzettelijke schendingen ver oorzaakten vele slachtoffers onder de Indonesische bevolking, terwijl sedert 2 Augustus 85 Nederlondse militairen zijn gesneuveld. De ver liezen bedroegen gisteren acht ge sneuvelden en veertien gev/onden. De totale verliezen aan Nederlandse zijde sedert de aanvang der actie be dragen 159 gesneuvelden, 412 ge wonden en 18 vermisten. Te Pematang Siantur in Noord- Sumatra is een fabriekscomplex in brand gestoken. Nederlandse troepen hebben 72 Chinezen bevrijd, die door rampok- kers van de T. N. I. bij Garoet in West-Java werden vastgehouden. RIJWIELVERVOER PER N.S. Met het mooie zomerweer houdt ook de stroom rijwielen, die de N.S. te vervoeren krijgt, aan. Dit brengt mede, dat de laadruimte der perso nentreinen niet voldoende is om alle rijwielen met treinen naar keuze van de reizigers te vervoeren. Alleen rij wielen, die over afstanden tot en met 40 kilometer moeten worden ver voerd, zullen, evenals rijwielen die op rijwiel-abonnementskaarten wor den vervoerd, zoveel mogelijk met de personentreinen meegegeven kun nen worden. Voor het rij wiel vervoer over langere afstanden rijden des nachts speciale rijwieltremen. Van Donderdag 28 Augustus tot en met Zondag 31 Augustus zullen deze rijwieltreinen lopen. Wil men zijn rijwiel tijdig op de plaats van be stemming hebben dan is het aan te bevelen dit ongeveer 24 uur tevoren aan te bieden. Ook in de maand Sep tember. vooral in het begin, verwach ten de N.S. nog een druk rijwielver- voer. Hoewel de N.S. menen dit ver voer met de personentreinen te kun nen verwerken zal men er toch goed aan doen de rijwielen zó vroegtijdig mogelijk aan te bieden. LEIDEN. K.A.B. GEWEST LEIDEN. Het kader van de Kath. Arbeiders beweging, gewest Leiden, omvatten de de bestuurders van K.A.B. en vakafdelingen van alle aangesloten afdelingen, vergadert Vrijdagavond 29 Aug. a.s. in het Antoniusclubhuls aan de Korte Mare. Dit is de eerste bijeenkomst van het seizoen en het gewestelijk be stuur stelt zich voor om regelmatig eens per maand een kadervergade ring te organiseren. Naast besprekingen over de diver se acties van de beweging zal grote aandacht besteed worden aan het culturele werk van de K.A.B. Deze eerste vergadering zal ge wijd zijn aan de organisatie van de ?.rbeidersvrouwen. Over dit onder werp zal mej Stringa vrouwelijk bondsbestuurder een inleiding houden, waarna ruimschoots legenheid wordt geboden voor ge dachten wisseling. Steeds meer en we mogen wel zeggen gelukkig komt men tot de overtuiging, dat de arbeiders vrouw moet worden ingeschakeld in het werk van de beweging. Een en ander moet worden voorbereid en vandaar dat het kader van de KAB deze zaak gaat bespreken om ver volgens in de afdeling de zaak aan te pakken Mogen alle bestuurders van K.A.B. en vakafdelingen hun verantwoor delijkheid begrijpen en de kader- vergadering bezoeken, Rijnlandse Rederijkerskamer. Zondagavond hield de rederijkerska mer een presatieavond in het Don Bosco Huis alhier. Door leden der WEERSVERWACHTING 6 AANHOUDEND ZOMERWEER, g In de nacht en ochtend hier en g - daar nevel of mist met weinig g o wind. Morgen droog, warm en o overwegend zonnig weer met al- leen in het Zuidelijke gedeelte van het land een vrij krachtige g wind tussen Noord en Oost. g OÓOOOOOOOOÖOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO STAND DER GEWASSEN. Leidt men uit de voor de verschil lende streken opgegeven cijfers, on der inachtneming der beteelde op pervlakte het cijfer af voor het ge hele land, dan verkrijgt men het vol gende resultaat, waarbij verder het cijfer in de tweede kolom aangeeft hoe de stand op 16 Juli j.l. was, ter wijl het cijfers in de derde kolom aangeeft hoe gedurende de laatste 10 jaren de stand gemiddeld in de maand Augustus was. gem stand in stand op Aug. in de 16 Aug. 16 Juli laatste •10 jaar tarwe 55 56 65 rogge 60 65 63 winter'gerst 56 54 65 haver 61 64 65 zomergerst 63 60 66 veldbonen 54 62 63 erwten 52 60 62 stambonen 61 67 58 vlas 59 61 62 kanariezaad 63 koolzaad 51 47 blauwmaanz. 59 5< karwijzaad 66 73 mosterdzaad 64 69 63 'klaverzaad 60 62 spinaziezaad 57 61 64 süikerb.zaad 62 60 67 consumptie- aardapp. 64 69 64 fabrieks aardappelen 73 71 65 suikerbieten 62 68 66 cichorei 64 68 66 voederbieten 59 68 64 koolrapen 45 59 weiland 45 56 64 rode klaver 50 54 62 lucerne 52 56 100 uitmuntend, 90 zeer goed, 70 goed, 60= vrij goed, 50 ma tig, 40 vrij slecht, 30 slecht cn 10 mislukt. 62 plaats met afgevaardigden van di verse toneelverenigingen, waarin door alle aanwezige afgevaardigden besloten werd tot actieve medewer king aan de Toneeltournée ten bate van de Borneose Missie. Door een tiental niet aanwezige verenigingen werd reeds eerder medewerking toe gezegd. Tevens werd de wenselijk heid geuit om alle R. K. Toneelver enigingen te organiseren in een prin cipiële Bond welke eventueel werk en strven van de Kamer kan overne men. Teneinde hiertoe eerlang te kunnen overgaan, werd een kleine commissie benoemd, bestaande uit de heren Hogervorst, Hoogenboom en Hoogerwerf, resp. uit de afdelingen Sassenheim, Roelofarendsveen en Voorschoten, om met de Kamer plannen voor een R. K. Bond te ont werpen en die volledige voorstellen, aan de daartoe uit te schrijven ver gadering van alle R. K. Toneelver enigingen uit ons Gewest, zal kun- iien doen. Op een laat uur sloot de deken der Kamer deze geanimeerde bijeenkomst. Van de gelegenheid zich als lid van „De Gastspelers'! op te kunnen geven is een ruim gebruik gemaakt. Zij, die om een of andere reden verhinderd waren zich aan te melden, kunnen dit alsnog doen bij mej. M. Heuzen, Willemstraat 32 te Leiden. POSITIE NEDERL. PASSAGIERS SCHEPEN. Delftdijk, RotterdamSan Fran cisco 25 Aug. van Balboa. Holland, BataviaAmsterdam, 25 Aug. te Sabang. \ranje, AmsterdamJava, pas seerde 25 Aug. Perim. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 26 Aug. Vee. Aan- voer 743 vette koeien en ossen, 450 gebruiksvee, 190 graskalveren, 155 nuchtere kalveren, 29 varkens, 283 biggen. 100 veulens 233 paarden, 165 schapen en lammeren, 132 bok ken en geiten. Prijzen: Graskalveren le soort 1.10, 2e 0.80. 3e f 0.50 per kg., kalfkoeien 580—450—300, melkkoeien 580450300, vare- koeien 425—350—275, vaarzen 400 —300—200, pinken 30O—200—150, biggen 252015, graskalveren: handel zeer traag, prijzen iets hóger. Kalf- en melkkoeien: handel stroef, prijzen constant, Varekoeien: handel lui, prijzen constant. Vaarzen en pin ken: handel slecht, prijzen als vori ge week. Biggen: handel kalm, prij zen onveranderd. NOORDWIJKERHOUT, 26 Aug. „De Eendracht". Snijbonen I 5. II 3.75, dubbele bonen I f 4.25, II 2.50, stek 0.50 alles per 10 kg.; kroten I f 4.per 100 kgbramen 2.40 per slof, bloemkool I 8.42 per stuk, II 0.25, III 0.10 per stuk. TER AAR, 25 Aug. Groente. Snij bonen 0.607.60, spekbonen 2 4.30, stokprincessen f 1.158.20„stam princessen 1.957.10 en witte pron kers 0.763.35 per 10 kg.; bloem kool 0.040.28 per stuk. peen 11 15 cent per bos, sla 5.6013.20 per 100 stuks; selderij 23 cent, peter selie 1 cent per bos; komkommers 15 cent per stuk, aardappelen 7 cent en kroten 5—9 cent per kg.; waspeen I 6.608.60 en idem H 3.60 per 100 kg,; rabarber 2 cent, slavellen 21 cent, koolrapen 7 cent, uien 1314 cent. tomaten 1625 cent. rodekool 1113 cent en postelein 1214 cent aangesloten groepen werd voorna- i per kg.; andijvie 0.281.41 por kist; melijk voorgedragen uit eigen werk. I meloenen 2458 cent per stuk; peren Het gebodene stond wederom op hoog peil en moet als vrucht worden beschouwd van het werk van de Kamer als studiecentrum. Voor de aanvang van het pro gramma had een korte vergadering 913 cent per kg., bramen 42 cent per pond; Augurken: fijn I f 1.04 1.06 idem II f 0.65, fijn basterd 30 3i cent per kg.; basterd 4.60 4.70, grof 3.00, stippel 1.35 en fijn stippel 2.60 per 25 kg.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3