RADIO ZEG HET MET... »PLASTIC« Op korte golf j WOENSDAG 27 ANGUSTUS 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Een nieuw soort boter- bereider Op de Friesche Landbouwtentoon stelling in September a.s. zal een continu-boterbereidingsmachine ge demonstreerd worden. Deze machine is de eerste in ons land en door de Alg. Ned. Zuivelbond aangekocht met het doel haar in de Coöp. Zuivelfa briek te Oudeschoot op te stellen en hiermede praktijkproeven te nemen. Het continu-boterbereidingsproces wijkt zeer af.van de hier te lande tot nog toe gevolgde methode van boter- bereidik.g. Terwijl bij de bestaande methode de room voor zij tot boter is omgezet, het karnen daarvan, ver volgens het wassen en het kneden van de boter, wordt bij de continu- machine de room in één ruk to'. bo ter verwerkt. De uitslag van de te nemen proe ven moet uitmaken of deze methode de werkwijze voor de toekomst zal zijn, of dat men zich zal moeten hou den aan de gangbare wijze van boter - bereiding. HALF MILLIOEN KOEIEN MINDER. Onze rundveestapel komt nog steeds niet op peil. Integendeel, we tellen nog altijd meer dan 450.000 minder dan in 1939 en in plaats van een stij ging geeft het verloop momenteel een aaiing te zien. De cijfers van de in ventarisatie van land- en tuinbouw 1947 welke worden gepubliceerd in het Statistische Bulletin van het C. B.S., tonen een vermindering met bijna 43.500 stuks vergeleken bij 1946. Het sterkst komt deze achteruitgang tot uitdrukking in de rubriek gust jongvee van 12 jaar, welke in 1946, 400.210 vermeldde tegen 347.402 voor 1947. De rubriek vrouwelijk jongvee beneden 1 jaar geeft een daling te zien: 483.146 in 1946 tegen 435.562 in 1947. Het totaal aantal melk- en kalf- koeien nam daarentegen toe van 1.279.364 in 1946 tot 1.325 835 in 1947. De teruggang van de veestapel moet voornamelijk worden toegeschreven aan de strenge en langdurige winter waardoor de toch al moeilijke vee voederpositie tot nog ongunstiger verhoudingen leidde. En hoe het in de komende maanden zal worden als gevolg van de droogte....? DONDERDAG HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuwsberichten. 7.30 Gram.- platen. 8.15 marsen zigeunermuziek. 8.45 Londens Philharmonisch or kest. 9.45 Morgenwijding. 9.30 Wa terstanden. 9.35 Arbeidsvitaminen. 10.30 Van vrouw tot vrouw! 10.35 Musetteorkest. 10.50 Kleutertje luis ter. 11.00 Ensemble Jetty Cantor. 12.30 Weerpraatje. 12.38 Metropole orkest. 13.00 Nieuwsberichten. 13.15 Renova-septet. 13.45 Een kwartier tje bij de kozakken. 14.30 Werken van Bach en Buxtehude. 15.00 voor zieken en gezonden. 16.00 U kunt het geloven of niet. 17.00 A.V.R.O. kaleidoscoop. 17.20 Wat wil je wor den. 17.50 Het Rijk over zee. 18.00 Nieuwsberichten. 18.30 Radiodans orkest. 19.00 Deanna Durbin en Nel son Eddy 20.00 Nieuwsberichten. 20.05 Met de microfoon bij. 20.15 Radio Philharmonisch orkest. 21.15 Een kwestie van motieven. 21.50 The Romancers. 22.30 In de Schijn werper. 23.00 Nieuwsberichten. 24.00 Sluiting. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuwsberichten. 7.45 Chro matische fantasie en fuga. 8.00 Nieuwsberichten. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Ochtendconcert. 10.00 Leger des Heilsmuziek. 10.45 Essie Ackland, alt. 11.00 „De Zonnebloem". 11.45 Jan Nederpelt 12.30 Weeroverzicht. 12.33 Klaas van Beek en zijn dans- orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuwsberichten. 13.20 Welk boek? een goed boek! 13.45 Vrouwenvaria. 14.00 Organola-sextet. 14.40 Causerie voor de vrouw. 15.25 Menuetti K.V. 176. 15.45 Kinderkoren. 16.00 Bijbel lezing. 16.45 Arnold Vente, 17.30 Omroeporkest. 19 00 Nieuws. 19.15 Hoe staat het in Indië? 19.45 De regeringsvoorlichtingsdienst ant woordt: 20.00 Nieuws in het kort. 21.00 Groningen constant. 21.30 De vaart der volken. 21.50 Met band en plaat voor U paraat. 22.30 Nieuws. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Oude en moderne Engelse muziek. 24.00 Sluiting, Z.EM. KARDINAAL DE JONG NAAR BELGIë. Kardinaal de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, zal op uitnodiging van Z.Em. Kardinaal van Roey, Aarts bisschop van Mechelen, op 18 Sep tember de feestelijkheden ter gele genheid van het 50-jarig priesterju bileum van de aartsbisschop van Mechelen bijwonen. SOLDATEN WEIGERDEN „DIENST-ZWEMMEN". -Tot gevangenis veroordeeld. De 'Krijgsraad te velde hield Maandagochtend onder presidium van luitenant-kolonel J. P. van Eek, zitting in de Ripperda-kazeme te Haarlem, ter berechting van veer tien militairen, die zich schuldig hadden gemaakt aan een, volgens de auditeur-militair, zeer ernstig ver grijp tegen het reglement op de krijgstucht. De veertien mannen hadden op 13 dezer en bloc geweigerd, te gaan baden in de gemeentelijke zwem inrichting aan de Kleverlaan te Haarlem, Zij waren gewend te zwemmen in Stoops-bad te Over- veen. Volgens hen bevatte het ge meentelijke Haarlemse zwembad „vies water". Volgens de verdedi ger, kapitein mr. Oosterhuis, was een bacteriologisch rapport over het water uitgebracht, dat niet gunstig luidde. Verschillenden der militairen ver klaarden ter zitting, dat de wacht meester, wiens bevel zij hadden ge weigerd op te volgen, zelf verklaard had, dat hij „liever ook niet aan de Kleverlaan zou gaan zwemmen". Deze wachtmeester was niet op de zitting aanwezig. De auditeur-mili tair, mr. De Vroom, eiste veertien dagen gevangenisstraf. De verdediger wees er op, dat de gedagvaarden op het ogenblik van hun weigering niet beseft hadden, een Krijgsraadzaak te riskeren. De Krijgsraad wees, na raadkamer, vonnis conform de eis, wegens „op zettelijke ongehoorzaamheid in oor logstijd". NOODVOORZIENING OUDEN VAN DAGEN. Het lid der Tweede Kamer, de heer Koenen heeft aan de minister van Sociale Zaken de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1. Is de minister niet van oordeel, dat een vrijwillige periodieke uitke ring, door een werkgever aan zijn gewezen werknemer onverplicht re gelmatig varstrekt, beschouwd be hoort te worden niet als inkomen, doch als een vrijwillige gave, die door de betrokkene bij een aanvrage tot uitkering ingevolge de noodvoorzie ning ouden van dagen niet behoeft te worden opgegeven? 2. Is de minister bereid de Raden van Arbeid in die zin te instrueren? N.S.B.-ERS KUNNEN WEER PENSIOEN KRIJGEN. N.S.B.-ers en sympathiserende le den van de N.S.B., aan wie volgens het Zuiveringsbesluit van 1945 de pensioenrechten waren ontnomen, kunnen thans weer gedeeltelijk in het genot van pensioen worden ge steld, aldus „Trouw". Er zijn aan de uitvoering van de ze maatregel, waartoe de Raad van Ministers heeft besloten, enige voor waarden verbonden. Eén van deze voorwaarden is. dat de betreffende N.S.B.-ers op 10 Mei 1940 minstens 15 pensioenjaren hadden en in de bezettingstijd geen daden hebben verricht, die in strijd waren met de belangen van het Nederlandse volk. (Een vage formulering, Red, L.Crt) Ook weduwen van N.S.B.-ers kun nen weer in het genot van wedu- wenpensioen worden gesteld, mits ook zij aan de verschillende voor waarden voldoen. Uren, die maar duren En Uw bed wordt een pijnbank.. U kent dat. Door die zangerige Rheu- matische pijnen, nachten van hane- waken, draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neem Kru- schen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stro men en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn. Vraag Kruschen Salts bij uw apo theker of drogist. Maar zorg eerst voor... deviezen Wie nu nog durft beweren, dat het door velen geroemde en bewon derde plastic wel „aardig" is, maar dat het toch niet meer betekent dan een voorbijgaand mode-snufje, zal bij een bezoek aan* het Minerva- paviljoen in Amsterdam wel van ge dachte veranderen. Tot Zaterdag a.s. kan men daar namelijk op een buitengewoon in- terressante en typisch Amerikaanse tentoonsttelling zien en vooral bewon deren, welke mogelijkheden er zoal in plastic verborgen liggen. Doch niet alleen met plastic maar ook met rubber schijnt men won deren te kunnen doen. Vooral bij machinerieën zal rubber in de toe komst een zeer grote rol gaan spe len, terwijl ook artsen daar de nieuwste „snufjes" kunnen bewon deren. Het is teveel om op te noemen, wat daar aan rubber-voorwerpen is ge ëxposeerd, maar het zal de fie'tsen- rijder goed doen, wanneer zij zien dat een lekke band in de toekomst uitgesloten is, daar een eventueel lek vanzelf dichttrekt! Ongetwijfeld zullen velen deze unieke tentoon stelling, die door de B. F. Goodrich Company uit Amerika en haarverte- genwoordigers in Nederland werd in gericht en die door de Amerikaanse gezant Dr. Herman B. Baruch, ge opend werd, mat nieuwsgierigheid gaan bezoeken.. En hun nieuwsgie righeid zal bevredigd worden. De niet-vakman echter zal zich het meest aangetrokken voelen 'tot de afdeling plastic, dat onder de naam Koroseal bijzondere aandacht trekt. Zijn wij tot op heden slechts ver- De Amerikaanse ambassadeur dr. Baruch heeft in gezelschap van de Amsterdamse burgemeester een ten- Joonstelling van Amerikaanse plas tic- en rubber-artikelen geopend. trouwt geraakt met de plastic-regen jas, de plastic-damestas en andere leuke voorwerpen van dit wonderlijk materiaal, op deze tentoonstelling wordt men als het ware overrompeld door de meest uiteenlopende plastic- voorwerpen. In de toekomst zal de huisvrouw geen last hebben van verroeste droog lijnen of aan elkaar geknoopte stuk ken touw, die als zodanig moeten dienst doen, maar kan zij gebruik maken van een origineel plastic lijntje! De moderne huiskamer van de toekomst zal ook wel terdege van aanschijn veranderen: tafelkleden, gordijnen, bekleding van stoelen tot lampekappen toe worden van plastic vervaardigd En als men daarbij be denkt, dat ook jassen, schoenen, pa- rapluies, badpakken enz. in de macht van deze industrie zijn gekomen, dan zal men terecht de volgende genera tie het plastic-geslacht kunnen'noe men. De volgende generatie? Ver wondert U echter niet al te zeer. Weliswaar is het buitengewoon, wat men op deze tentoonstelling te zien krijgt, maar men dient er echter rekening mee te houden dat invoer van al deze artikelen uit Amerika ons een macht van deviezen zou kos ten, en aangezien men, wat de devie zen betreft, zeer zuinig moet zijn, ziet het er niet naar uit, dat al dat schoons in de nabije toekomst ons bezit zal zijn. Tot zolang dus nog een doodge woon drooglijntje KWIEJELMO. ONGELUK IN DE MAASTUNNEL. Gistermiddag om kwart voor zes is in de Maastunnel te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd, waar bij één dode te betreuren valt. Een motor met twee militairen reed na melijk met zo'n vaart tegen de ach terzijde van een vooruit rijdende autobus van de R.E.T., dat de be rijder er van de macht over het stuur verloor en achtereenvolgens tegen de linker en de rechter wand van de tunnel botste. Een duopassagier, de 43-jarige sergeant-majoor-telegrafist H. Zwei stra uit Schiedam werd van de mo tor geslingerd en was op slag dood. De bestuurder, de 40-jarige A. Bauw van de duikbootbasis Waalhaven, werd ernstig gewond en moest in het havenziekenhuis worden opge nomen. GRANATEN IN MAASBREE. Het maar al te bekende en ge vreesde geluid van gierende grana ten verschrikte Maandag j.l. de in woners van het gehucht Dubbroek bij Maasbree. De projectielen tava- men uit de richting ReugerBeesel en waren vermoedelijk afkomstig van de munitie-opruiming, die bij laatstgenoemde gemeente geregeld aan de Duitse grens en op Duits grondgebied onder Engels toezicht geschiedt. Deze explosies hebben reeds grote schade aangericht aan woningen en gebouwen in enkele Limburgse grensgemeenten, maar thans begin nen ze zelfs voor de bevolking ge vaarlijk te worden, ofschoon per soonlijke ongelukken zich nog niet hebben voorgedaan. KINDERMOORD NA TWEE JAAR OPGEHELDERD. De Arnhemse recherche heeft een kindermoord, twee jaar geleden te Voorst bij Zutfen gepleegd, tot op lossing gebracht. Dader is een Duit ser, medeplichtige een Nederlandse vrouw, die te Arnhem is gearres teerd. De twee hadden gedurende de be zetting een liefdesverhouding. Toen Nederland bevrijd werd, moesten zij op de zwerftocht, die voor hen volgde, ook een kind meetorsen. Hoe langer hoe nauwer werd de cirkel, waarin de Duitser zich kon bewegen; het kind vormde op de vlucht een grote last. „Vader en moeder" besloten daar om het jongetje, nauwelijks twee jaar, te verdrinken. Het geschiedde in een water bij Voorst onder Zut fen. De kleertjes werden van de hand gedaan (geruild voor levens middelen) op een boerderij. Zij zijn door de politie teruggevonden. De Duitser was gedetineerd te Avegoor. De kamppolitie vermoed de het eerst, dat de Duitser, behou dens politieke delicten, ook nog wat anders op zijn geweten had. Later werd de hulp der recherche inge roepen. De dader is voorgeleid bij de Officier van Justitie te Zutfen. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. -r 2000.— 20109 1000.— 17105 400.— 1523 9731 16256 18557 f 200.— 6535 17125 12597 21158 f 100.— 2051 2731 3398 7202 8026 11391 11640 14967 15655 15818 19258 21281 21834 Maandag 1/9 zal geen trekking plaats hebben in verband met de vie ring van de verjaardag van H.M. de Koningin. mSTRIBUTIENIEUWS SINAASAPPELEN ALS LUXE PRODUCT. Er komen er ook op de bon. Dezer dagen zijn de eerste sinaas appelen, zonder bon, uit Suriname in ons land aangekomen. De vraag er naar was zeer groot en de prijzen waren aan die vraag evenredig. De si naasappelen, die op risico van de im porteurs worden ingevoerd, waardoor de regering ze niet aan verkoop o# de bon wilde binden, moeten be schouwd worden als luxe-product. Het is derhalve te begrijpen, dat niet iedereen in staat is ze te kopen. Het ligt evenwel niet in de bedoe ling op deze wijze het grootste deel van het publiek aankoop van sinaas appelen onmogelijk te maken. Los van bovengenoemde invoer zal in het komende winterseizoen de invoer van sinaasappelen uit andere delen van de wereld vermoedelijk weer begonnen worden. De verkoop van deze vruchten zal evenals het vorige jaar op bon en tegen vastgestelde prijzen geschieden. Men hoopt de omvang van deze dis tributie weer op hetzelfde/ peil te kunnen brengen als in de vorige win ter, toen er vrij regelmatig een bon kon worden aangewezen. EEN EI VOOR PERSONEN VAN 21 JAAR EN OUDER. In de bonnenlijst, die op 28 Aug. bekend gemaakt wordt, zal een bon worden aangewezen voor één ei voor personen van 21 jaar en ouder. 150 GRAM PAARDENVLEES OP BON VAN* 100 GRAM. Nu de droogte blijft aanhouden stijgt nog steeds het aanbod van slachtvee. In verband daarmede zal zowel deze week als de volgende week voor personen, die geboren zijn in 1942 en vroeger, een extra-rant soen van 100 gram vlees worden be schikbaar gesteld. In de bonnenlijst van Donderdag a.s. zal de eerste bon voor 100 gram worden bekend ge maakt. De tweede komt een week later. Op de vleesbonnen, die Vrijdag a.s. geldig worden, kan desgewenst op een bon voor 100 gram vlees 150 gram paardenvlees gekocht worden. Staking in textielfabriek te Almelo In de grootste textielfabriek te Al melo, waar circa 3000 arbeiders werk zaam zijn, is een klein deel van het personeel in staking gegaan, als ge volg van een conflict tussen de di rectie van dit bedrijf, de firma H. ten Cate Hzn. en Co's, en een aantal arbeiders over een uitgebreider in voering van het ploeg en stelsel. De staking ontstond onder de arbeiders in de z.g. voorspinnerij. Er kwam direct een ernstige stagnatie in het bedrijf en dit had tengevolge, dat enkele honderden arbeiders uit ande re afdelingen zonder werk kwamen en door de directie naar huis moes ten worden gezonden. Het werk is in een spinnerij en een tweetal weve rijen van genoemd textielbedrijf vol komen stilgelegd. De voorgeschiede nis van dit conflict begint eind Fe bruari van dit jaar toen de firma ten Cate, na overleg met de z.g. fa- briekskern (commissie uit de werk nemers) en de bedrijfsunie, vergun ning vroeg en kreeg om voor een dertigtal arbeiders in de voorspinnerij een ploegenstelsel in te voeren. Deze vergunning werd voor een half jaar gegeven en liep eind vorige week af. In April heeft de directie opnieuw, na overleg met de fabriekscormmis- c looooooooooooooooooooooooooooooooo BINNENLAND. Tot burgemeester van Zeist is benoemd mr. A. P. Korthals Altes burgemeester van Markelo. Toen de landbouwer G de B te Empel (N.-Br.) Dinsdagmiddag met een tractor het land beploegde, is hij met een der wielen in aanraking ge komen met een landmijn. Met een ge weldige slag werd de tractor uiteen geslagen. Tientallen meters verder trof men de stukken aan. De land bouwer zelf werd zwaar gewond. De 51-jarige J. "W. uit Amster dam is op het Leidseplein door een taxi gegrepen en was onmiddellijk dood. Bij het ophangen van wasgoed is de 49-jarige mevr. C. Baartman, wonende in de Binleystraat te Rot terdam, van haar veranda op de tweede verdieping in de tuin van het benedenhuis gevallen. De vrouw was bijna onmiddellijk overleden. Een 25-jarige man uit Wierden, die samen met een vriend per fiets van een bruiloft te Nijverdal naar huis ging, reed tegen een boom. Hij viel over het stuur en bleef dood liggen. Het bleek, dat hij zijn nek gebroken had. Niet minder dan 100.000 per sonen hebben tot nu toe de ten toonstelling van Weense kunstschat ten in het Rijksmuseum te Amster dam bezocht. De 18-jarige mej. C. van de B. uit Zeist, die met haar verloofde gisteren per fiets een uitstapje naar Tiel maakte, is tijdens het zwemmen in de Waal verdronken. Het lijk is nog niet opgehaald. sie, die toen geen omlijnd standpunt innam, de vakraad, verzocht het ploegenstelsel te mogen uitbreiden tot de spinnerij voor onbepaalde tijd en tot een maximum van 130 arbeiders De vakraad ging hiermee accoord; wöardoor volgens het standpunt der directie kwam te vervallen. De ar beiders, die in staking zijn gegaan hadden echter aan een termijn van een half jaar vast gehouden en hier aan de directie herinnerd, die echter op grond van de tweede uitgebreider vergunning niet met het ploegenstel sel wilde breken. Hedenmorgen is door de textielunie in verband met het conflict een ledenvergadering ge houden, waar naar voren werd ge bracht, dat de arbeiders zich in deze kwestie moeten vasthouden aan de beslissing van de vakraad, met andere woorden, de textielunie keurt de hou ding der stakenden af. Inmiddels ver nemen wij, dat de arbeiders die in staking zijn gegaan door de directie als ontslagen worden beschouwd. ULTIMATUM AAN STAKERS MEELFABRIEK HOLLAND. De directie van de N.V. Meelfa briek Holland te Amsterdam, waar sedert Maandag jl. wordt gestaakt, heeft de arbeiders gisteravond een ultimatum doen toekomen, waarin van hen wordt geëist dat zij bet werk hedenmiddag om 12 uur hervatten. Indien deze eis niet zou worden in gewilligd, worden Slle stakende ar beiders onmiddellijk ontslagen. Aan gezien dit ontslag volgens de directie „om dringende redenen" geschiedt, zou dit tengevolge hebben, dat de hierdoor getroffen arbeiders drie da gen loon zouden inboeten alsmede een deel van hun pensioenrecht. De directie wijst er op, dat dit thans de vierde staking in het bedrijf is na de oorlog. Zij verklaart niet bereid te zijn tot onderhandelen alvorens het werk is hervat. De directie deelde nog mede, dat sedert enige maanden met de erkende organisaties overleg wordt gepleegd over een nieuwe ar beidsovereenkomst, aangezien de C.A.O. voor het maalbedrijf op 1 Oct. a.s. afloopt. BUITENLAND. Bij een proces te Dachau tegen 10 voormalige Duitse officieren, be schuldigd van overtreding van het oorlogsrecht, is de aanklacht tegen twee officieren van Nederlandse ge boorte, Arend Bruin en Wilhelm Maus, ingetrokken, daar is komen vast te staan, dat zij tijdens de slag in de Ardennen geen Amerikaanse uniformen hebben gedragen. In het Vaticaan is brand uitge broken, doordat twee vaten met een desinfectiemiddel tengevolge van de warmte explodeerden. Er werd ern stige schade aangericht, doch er de den zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Honderdduizenden vluchtelingen in de Pendsjaab (voormalig Brits-In- dië) trachten een goed heenkomen te zoeken, te voet of per trein. Volgens ambtelijke kringen te Lahorè weet bijna de gehele Mohammedaanse be volking uit de districten Amritsar, Hosjiarpoer, Ferozepoer, Loechiana, Julloendoer en Goerdaspoer, tezamen ongeveer 2]/2 millioen zielen, niet wat zy moet beginnen. OOOOOOOÜOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO De verschrikkelijke G, lafaUa OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOOO Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK Vertaald door TEO DE WITTE. 62) Plotseling hoorde men een ver ge juich dat al nader en nader kwam en ten slotte ook de menigte vlak voor de ijzeren hekken bereikte. Driemaal hoera voor onze Tommy's, schreeuwde de mensen toen de lang verwachten in 'n zestal taxi's kwa men aangereden. Ze glimlachten door de raampjes naar de landgenoten die hen zo vriendelijk ontvingen. Het waren geen ernstige gewonden. Wel zaten hun hoofden in grote windsels, en moesten de meesten geholpen wor den daar arm of been sinds lang de dienst weigerde. Over hun hospitaal kleren waren de khaki-tenue's gesla gen. En de mensen waren zo opge wonden, dat ze tot aan de portieren opdrongen, sigaretten en bloemen en bonbons offreerden totdat de politie 2e met zacht geweld terughield van de glimlachende Tommies, die be scheiden en zenuwachtig reageerden op zoveel vriendelijkheid, nadat ze maandenlang het mikpunt voor de dodelijke kogels van de andere me demensen waren geweest. Stuk voor stuk reden de taxi's het hek binnen. Daar werden ze onmid dellijk ontvangen door de doktoren, bijgestaan door geroutineerde ver pleegsters. Sommige jongens liepen op krukken. Dan bengelde een voet in kolossaal verband. Anderen be hoefden de steun van een verpleeg ster, omdat een long weigerde vol doende kracht te geven voor het lo pen. Zo kwamen ze allen in dat grote keurige huis van liefde terecht, waar ze de eerste weken een verzorging zouden ontvangen die in alle opzich tensuperieur zou zijn boven de pri mitieve behandeling in de veldhospi talen. Om niet te spreken van de vele bewijzen van sympathie, waarmede de Londense bevolking hen zou ko men vertroetelen. Bed drie en twintig was aan de speciale zorgen van zuster Delamere overgelaten. Het stond in een rij van zes, waarover men haar de laatste tijd het toezicht had toevertrouwd, omdat haar uitstekende kwaliteiten als verpleegster al spoedig waren op gevallen. Het was de vorige morgen verlaten door een opperman, wiens verbrijzelde voet intussen weer zo ver was hersteld, at dhij thuis ver pleegd kon worden. Men kan de vreugde van onze Peggy voorstel len, toen ze tot de ontdekking kwam, dat ze een echte gewonde te ver plegen zou krijgen. Dat deed haar zeer vaderlandslievende hart zwellen van trots. Haar eerste gewonde! Haar eerste uren in werkelijke dienst van het bedrukte vaderland. Terwijl de gewonden werden bin nengedragen had ze juist een bood schap moeten doen bij de hoofdver pleegster. Toen ze een kwartier la ter terugkwam, waren haar eerste schreden naar het bed van haar ge wonde gericht. Die lag daar sinds enkele minuten tamelijk wezenloos te kijken, helemaal weggedoken in het frisse linnen, dat hem goed scheen te doen. Zijn linkerarm was tegen de borst opgebonden. „Voel je je niet" een beetje beter in dat heerlijke bed?" vroeg Peggy be langstellend, terwijl ze vriendelijk naar het bleke gezicht zag. „Heeft die reis je niet al te zeer vermoeid?" Ze bukte zich een weinig over het bed van de gewonde heen. Het was haar, alsof ze dat. Cockney ^gezicht al meer gezien had. Toen hij even later begon te praten, was de stem haar nog bekender dan hét gezicht. „Och zuster, je moet ons maar niet te veel beklagen," zei hij met een vrolijke grijns op het bleke gezicht. Deze mooie schone lakens zijn heel wat gezelliger dan de vieze loop graven bij Mons. Ik zou er toch weer naar toe willen als het moest, maar ik denk dat drie afgeschoten vingers aan m'n linkerhand er wel een punt achter zullen zetten. Peggy anwoordde iets, dat er be lachelijk naast geweest moest zijn, want de jongen zei: „Nou zuster, je zou zeggen, dat jij er met je hersens ook niet bij bent." Daarin kon hij wel eens gelijk hebben. Want zuster Delamere liep op dat ogenblik in het gezelschap van haar ondraaglijke tante en on uitstaanbare nichten naast haar boe zemvriendin op het paadje dat naar de hondenhokken voerde, waar Sneeuw vlek met zijn nieuwe kin derschaar zo ernstige concurrentie deed aan de populariteit van mrs. Cattermole's „tot leven gekomen chrysanthen". Op dat paadje beluis terde ze een gesprek van een erg handige reiziger in tongenworst met de zo moeilijk van haar stuk te bren gen keukenmeid, dat eindigde met een behoorlijke order. Maar het einde van het gesprek was het begin van een nieuw gebeuren, waarin Arabella een hoofdrol speelde, die zij in de ogen van de gehele familie voor goed onmogelijk maakte en zich even later verloofd verklaarde met ge noemde reiziger om het nuchtere feit alleen, dat deze jonge man haar ver teld had, dat hij naar het front zou vertrekken. Ze nam onmiddelijk het kaartje, waarop de naam van de gewonde te lezen stond en een vreemde ge waarwording kreeg ze toch wel, toen ze daar heel duidellijk zag staan: Sidney Sharpe. De buitengewone toe valligheid van dit alles won het echter op de eventuele tragiek die een kort te voren gedane beslissing over deze ontmoeting zou brengen. „Wel heb ik van mijn leven, hij is het!" riep ze uit, zonder te letten op de blikken der zieken, die ver baasd hoorden en zagen, dat de steeds zo teruggetrokken zuster De lamere ook uitgelaten kon doen. En ze deed inderdaad uitgelaten. Ze buk te zich heel diep over het bed, lichtte even hét jongenshoofd op, zodat ze nu duidelijk de sproeten bemerkte, die bleek lagen gespikkeld op het grauwe lijdersgezicht. „Mr. Sharpe", sprak ze. „Herken je mij niet meer? Ik heb u eens ontmoet, juist voor dat u naar het front vertrok. Dat wil zeggen, u werd aan ons voorgesteld. Miss Ames is een vriendin van ons alle twee!" „Wel heb ik van m'n leven is dat even wat! Wacht 'ns.ja nu weet ik het weer... jij bftnt miss Delamere. Jij bent het meisje, dat altijd zo goed voor mijn meisje gezorgd heeft." Toen haalde hij zijn niet gewonde hand van onder het laken vandaan en nam de hare zo stevig, dat ze het bijna uitkermde van de pijn. „Had ik ooit kunnen denken dat jij hier voor zuster zoudt spelen! Is me dat boffen! Ik héb geen brief meer van m'n meis je gehad sinds ze me schreef, dat ze in Londen een baantje ging zoeken. Misschien kan je me vertellen, waar ze uithangt? Mag ik hier bezoek ont vangen ven m'n meisje, zuster? Ara bella zal me zeker graag komen be zoeken, anders ken ik miss Ames niet meer, wat jij?" Dat was een lastig geval. Hoe kon ze nu tegen die arme Sharpe vertel len dat het adres van miss Arabella Ames tot voor een uur precies in dit zelfde hospitaal verpleegster was ge weest en om een belachelijke en hoogstwaarschijnlijk onzuivere reden was weggestuurd. IVV

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2