Gemeenteraad van Zoeterwoude Televisie en Filmindustrie reiken elkaar de hand DINSDAG 26 AUGUSTUS 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ZWEMMEN. ZWEMWEDSTRIJDEN OVER 1 KM. TE OÜDE-WETERING. De door de Zweminrichting „De Brasem'' te Oude-Wetering georgani seerde zwemwedstrijden zijn 'n groot succes geworden. Meer dan 150 deel- nemers en deelneemsters verschenen aan de start. Hieronder waren be kende zwemmers en zwemsters uit Amsterdam en Rijswijk, waartegen over onze plaatsgenoten nog niet eens een slecht figuur sloegen. Met voor de watersport ideaal zomerweer had te precies 3 uur voor de eerste groep, meisjes van 811 jaar, de start plaats. Onder de genodigden merkten wij op, de burgemeester van Alkemade, de gemeente-secretaris, en de heren de Blaay, van Staveren en Chrispijn, die de jury vormden. Als eerste van de te 3 uur gestarte groep kwam Paula Akerboom uit Roelofarendsveen bin nen. Als men weet, dat de meeste van deze meisjes dit jaar pas zwemmen geleerd hebben, mogen wij dit wel een bijzondere prestatie noemen. Te 10 min. over 3 uur startte de volgende groep en zo resp. de vol gende groepen. De diverse uitslagen waren als volgt: A. Meisjes 811 jaar: 1. Paula Akerboom R.A.V. 26.5, le prijs 1 be ker; 2. Leny van Staveren Ó.W. 26.40; 3. Madi Roeloffs OW 27.20; 4. Ploon Truk OW 27.30. B. Meisjes 1214 jaar. 1. Greet Kuiper R.A.V. 22.57, le prijs beker; 2. J. v. d. Meer OW 23.15; 3. Barry Langhout OW 23.26; 4. Eddy van Klink RAV 24.11. C. Meisjes 15 jaar en ouder van Al kemade: 1. Bep Mollers OW 20.55 le prijs beker; 2. Co Kraan OW 21.10. 3". Nel v. d. Hoorn RAV 21.36, 4. Joop van Staveren OW 22.3. Dames niet van Alkemade: 1. Nel ly de Bruin, A'dam (wisselbeker en le prijs medaille; 2. Anny de Jong, A'dam. Jongens Junioren 1214 jaar: 1. Jan Smit, Haarl.meer, 22.42, le prijs beker; 2. Hary Hoogenboom RAV, 23.44; 3. J. Nasveld, OW 23.45; 4. G. Roeloffs, OW 25.40. Heren van Alkemade: 1. J. Hoogen- boom RAV 17.36, beker en wissel- beker; 2. Henk Kraan OW 18.36; 3. R. Broesterhuizen RAV 19.45; 4. Koos Koek RAV 20.2. Heren niet van Alkemade: 1. Joh. Zwaan, Rijswijk 19.22; 2. Piet de Bruin, A'dam, 19.33. Een bijzondere prestatie leverde wel de heer Jo Hoogenboom uit Roe lofarendsveen door de wedstrijd in 17.36 min. te zwemmen. Des avonds Geertruida Fijn 27 j.; Petrus Johan nes de Jong 24 j. en Hendrika ter Wal 21 j.; Cornells Anthonius van den Hoorn 35 j. en Anna den Brave 25 j.; Philippus van Egdom 26 j. en Ida van der Bijl 22 j. Getrouwd: Koenraad Petrus Se vers 25 j. en Cornelia Johanna van Deuren 23 j.; Ar ie Blom 28 j. en Ma ria Vis 22 j.; Hendrik de Vos 29 j. en Johanna Trijntje Cornelia Adriana v. d. Wolf 22 j.; Hendrik van den Bos 25 j. en Huibertje Margaretha den Hertog 23 j.; Jan Meertens 37 j. en Adriana Domburg 31 j. Overleden: Thomas Bernardus de Jong 9 j.; Gerritje van Vliet, echtg. van L. Stapper, 61 j.; Maria Hendri- ca Roos, weduwe van C. van den Hoek, 73 j. KATWIJK GEMEENTERAAD. De Raad van Katwijk kwam giste ren in spoedvergadering bijeen. Aan de orde was: aanwijzing van ge machtigden ter bijwoning van de openbare vergadering van Ged. Sta ten op Dinsdag 2 Sept. ter behande- deling van de ingekomen bezwaar schriften tegen het op 2 Aug. 1946 vastgestelde uitbreidingsplan voor deze gemeente. In de commissie wer den gekozen de heren J. v- d. Plas, W. Scheerens, N. J. van Duyvenbode, W. Vooys en G. Ouwerling. Uit het college van B. en W. werden gekozen de burgemeester en wethouder H. P. Bloot. Geen feest. Evenals te Katwijk a, d. Rijn heeft thans ook de Oran- jever. te Katwijk-Zee besloten de feestviering op Koningings ver jaar dag niet te doen doorgaan. De kin- dertractaties zullen wel doorgang vinden evenals de Kerkelijke vie ring. LEIDSCHENDAM Personalia, De heer G. J. Schuyt is geslaagd voor het diploma vakbe kwaamheid woningstoffering en be hanger. A. V. V. vierde feest. Voor A. V. V. was het Zondag een ware hoogtijdag ter gelegenheid van de in gebruikneming van haar nieuwe sportvelden aan de Ruysdaellaan. De kerkelijke inzegening werd ver richt door pastoor M. Kammers. De voorzitter van A. V. V., de heer van der Meer memoreerde hierna de tot standkoming van het nieuwe sport centrum. Om deze dag meer luistter te acht uur werden in paviljoen „De I bij te zetten maakte de muziekvereni Brasem'' de prijzen uitgereikt. Tevens I ging, welke blijkbaar nieuw leven werd aan ieder een mooie herinne- ringsspeld uitgereikt. Sport in het kort 7 September wordt in de omge ving van Lunteren het veelbesproken internaat voor scheidsrechters ge opend. 25 Arbiters zullen zich gedu rende een week mef het spelregle- ment en de practische toepassing daarvan bezig houden. In de Houtrusthallen te 's-Gra- venhag worden 3 tennisbanen inge richt, welke tot de best geoutilleerde in den lande zullen gaan behoren. Op 1 November a.s. zullen de banen worden geopend. De Ned. zwemploeg, die op 5 Sept. a s. naar Monaco zal vertrekken heeft zijn trainingskwartier in Hil versum opgeslagen. De dagelijkse training staat onder leiding van Jan Stender. Onze stayer Pronk krijgt bij de wedstrijden van a.s. Woensdag in het Olympisch Stadion te Amsterdam ge legenheid om revanche te nemen op Lesueur voor zijn nederlaag van enige weken geleden. In hetzelfde wielerprogramma zal de inmiddels herstelde wereldkampioen Scherens de strijd aanbinden met onze land genoten van Vliet en Derksen. ALPHEN AAN DEN RIJN Ongeval De slagersbediende D. de L. wonende in de Hoofdstraat al hier, is door een duizeling overvallen, toen hij zich per rijwiel naar de klanten begaf. Hij kwam hierdoor te vallen en sloeg met zijn hoofd zo onfortuinlijk tegen een trot toir dat hij met een ernstige hersen- srhudding per ziekenauto naar zijn woonhuis moest worden vervoerd. Serie wedstrijden „Alph. Boys". In een door de Boys goed gespeelde wedstrijd zijn ze er in geslaagd een mooie 63 overwinning te behalen op Lenig en Snel uit Den Haag. Het spel van de Boys stond technisch ho ger dan dat de Hagenaars. De Boys gaven heel goed samenspel te zien en vooral hun verrassende open aanval len waren gevaarlijk. Voor de rust hadden de Boys reeds een veilige 4—0 voorsprong behaald. Na de rust namen de Boys het kalmer op hetgeen hun 3 tegen-goals kostte. Toen ze dit gevaar inzagen, namen ze het spel weer in handen en wisten door twee fraaie doelpunten hun overwinning veilig te stellen. De tweede wedstrijd ging tussen Amstel-Zwaluwen en D.O.S.R. Het spel der Amsterdammers was pro- ductieverdan dat van DOSR. Na een 1—0 voorsprong bij de rust voor DOSR werd het een. 41 overwin ning voor Amstel-Zwaluwen. Geboren: Gijsbertha Maria Ca- tharina, d. van M. J. H. Maas en G. M. Swart; Marinus, z. van P. de Graaf en P. van Roon; Willem, z. van W. Brak en G. den Braver; Reintje, d. van W. de Vries en G. H. van Dijk; Alida Maria, d. van S. van Tol en G. J. M. Disseldorp; Geessina Hilda, d. van B. Lammers en H. J. Hou wing; Cornells Jan, z. van J. ,A. van Biggele en J. M. E. Postmus. Ondertrouwd: Johannes Antonius van Zeijl 27 j. en Joanna Lenting 23 j.; Cornelis van Kreuningen 18 j. en Johanna Maria Grobben 17 j.; Eg- bertua Petrus Jozef Beumer 42 j. en Alida Margaretha Boeters 34 j.; Ja cob Stapper 25 j. en Aaltje Staal 41 j-J Cornelis de Jeu 29 j. en Johanna Gisteravond vergaderde de Raad van Zoeterwoude. Afwezig de heer J. v. Vliet. Aan de orde komt de vaststel ling van het uitbreidingsplan Dorp en Zuidbuur't. Dit plan heeft 4 weken ter inzage gelegen en er zijn geen bezwaren tegen ingebracht. B en W hebben zich beraden en Stad en Landschap verzocht het plan enkele punten te herzien. Omtrent het Watertje werd. toegezegd, dat in het plan rekening wordt gehouden de rooilijn zó te bepalen, dat één richting verkeer mogelijk is. Tegen demping van de sloot naar café Roe leren heeft S en L zich verzet. Dit aardige landelijke element voor de Ned. Hervormde kerk moet behouden blijven. De Raad stelt dit uitbreidingsplan vast waarna het weder voor veer tien dagen ter inzage wordt gelegd. De vaststelling van het uitbreidings plan Hooge Rijndijk, waartegen vele bezwaren zijn ingebracht, wordt drie maanden verdaagd ten einde S en L en andere instanties gelegenheid tot advies te geven. De R.K. Wijkverpleging vraagt voor de t.b.c. bestrijding een subsi die groot f 400.-. B en W stellen voor deze subsidie te bepalen op het be drag van de begroting zijnde f 340.- rekening houdende met 'n circulaire van G. S., waarin aangedrongen wordt nieuwe uitgaven uit te stel len. De heer Schinkel, spreken de namens de kath. fractie, acht t.b.c. bestrijding zo urgent, dat afgezien van de circulaire, het gevraagde be drag moet gegeven worden. De voor zitter betoogt, dat voor de aanschaf fing van tenten enz. nog verschil lende andere subsidies en bijdragen verleend worden en dat na eventueel tekort over 1948, als de gemeente vrijheid van handelen heeft, gesub sidieerd kan worden. De heer Sc"in" kei vraagt wat nu meer van belang v/as ingeblazen, een muzikale wan deling door het dorp, om daarna op te trekken naar de A. V. V. terrei nen. Onderwijl hadden de elftallen zich opgesteld. Vooral de ontmoeting met Lugdunum, de Leidse sport vrienden, trok grote belangstelling, te meer omdat deze club zich hier als echt sportief had doen kennen. De uitslag van deze wedstrijd was 22, hoewel de gasten feitelijk wat spel betreft een betere uitslag ver diend hadden. De uitslagen van de overige wed strijden waren 11 voor A. V. V. 4 tegen G. D. S. 3 uit Den Haag, 1—5 voor A. V. V. 3 tegen D. W. O. uit Zoetermeer en 11 voor A. V. V. 2 tegen Valkeniers eveneens uit Den Haag. In de avond werd wederom onder grote belangstelling feest ge vierd in het verenigingsgebouw. Het ging hier recht jolig aan toe; vooral het blijspel „Napoleon de vierde" oogstte veel bijval. LEIMUIDEN Trap van een paard. Zondag avond kreeg het kleinzoontje van de landbouwer Leef lang, die bij zijn grootvader op visite was een trap van een paard. Met een schedelbasis fractuur moest hij naar het zieken huis te Leiden vervoerd worden. R. K. S. V. O. D. I. Deze week heeft de gym nog vacantie. De da mes en herenafd. zullen echter oefe nen om half 8 en half 9. LISSE Geboren: Petrus Theodorus Ma ria z. v. H. W. v. d. Hulst en H. M. Pouw; Allegonda Johanna Anthonia d. v. W. KuLk en L. Boogerd; Cor nelis Johannes z. v. P. Krom en A. C. v. d. Berg; Nicolaas Maria Anto nius z. v. C. Molkenboer en A. A. Opdam; Willem z. v. A. v. Harskamp en G. Bol; Jan Hendrik z. v. W. Ligtenberg en C. H. Möhlmann; Quirinus Johannes Maria z. v. A. J. Dofferhoff en H. C. v. Oosten; Pieter z. v. H. v. Hoven en M. de Koker; Cornelis Simon z. v. S. M. Goossens en C. Kwast; Gijsbert Jan z. v. J. C, Mijnders en C. van Haaf ten; Theo dorus Gerardus Isabella z. v. C. Hoog kamer en M. Braat. Ondertrouwd: A. Zoetewij, 25 j. en T. M. Bax, 21 j. te Voorhout; T. Luik, 24 j. en A. Koopmans, 30 j. te Op- sterland; J. de Groot, 31 j. en T. E. Stoker, 28 j. Getrouwd; C. J. v. d. Berg en K. J. v. Hanaveld, Overleden: Catharina Hendrika Sinnige, 73 j. wed. v. F. W. Casparie; Simon v. d. Zaal, 51 j. echtg. v. G. A. W. Boer; Hubertus v. d. Ham, 74 j., wed van G. H. Smit. OEGSTGEEST Geen feest. De feesten, die door de Oranjevereniging waren georga niseerd, zullen niet doorgaan be halve de kindervoorstellingen met de daaraan verbonden tractatties. VOORHOUT Diefstal en laffe dierenmishande ling. Toen de heer D. de bekende fokker van de beroemde Peking- neesjes, afwezig was, hebben van dalen toegang verschaft tot de schuur, waarin 4 dezer prachtige hondjes waren opgesloten, er het mooiste exemplaar, een 2e prijs winnaar, uitgehaald en op een laag hartige manier in de achter het huis staande put geworpen, waar het beestje jammerlijk is verdronken. Gegevens, die arrestatie van deze bruut tengevolge hebben,worden beloond. HAZERSWOUDE Voetbal. De R.K voetbalver. St. Bernardus" heeft besloten met 3 senioren-elftallen uit te komen. Verder zouden 2 junioren en 1 as pirant-elftal worden gevormd. A.s. Zondag verschijnt U.D.O. met 1 ju nioren- en zijn le en 2e elftal- LEIDERDORP Oranjefeesten. In Langeraar zijn de Oranjefeesten gevierd. Op de eer ste dag werden kinderspelen gehou den, waarvan de uitslagen waren als volgt: le prijs Corrie Lek, 2e prijs Ina Visser, 3e pr. Gre Vermeulen. Laarsjelopen met hindernissen voor meisjes: le prijs Annie Versluis, 2e prijs Willy te Kolsté, 3e prijs Annie de Jong, 4e prijs Bets v. d. Laan. Balletjelopen voor meisjes: le pry's Adrie Koeleman, 2e prijs Gradda den Haan, 3e pr. Annie Lek- Tonne tje-kruipen voor jongens: le prijs K. Zevenhoven, 2e prijs G. Lankhaar, 3e prijs J. Versluis. Houtje-rapen voor jongens :1e prijs K. Zevenno- ven, 2e prijs Joop Koeleman, 3e pr. Mart. v. d Jagt. 's Avonds werd een fakkeloptocht gehouden met muziek en veel walm. Op de tweede dag waren de uit slagen der volksspelen: le prijs Flip Lek, 2e prijs Wim Vermeulen, 3e pr. Joop Lek. Sprietlopen: le prijs Flik Lek, 2e prijs Wim Vermeulen, 3e prijs Joop Lek, Sprietslaan voor da mes en heren: le prijs Kees Pie- terse, 2e prijs Hein Vermeulen, 3e prijs Hein Pieterse, 4e prijs Ali Kempenaar, 5e prijs Annie Hooger- ■orst. Vlaggetje-planten voor dames: e prijs Cobi v. Kessel, 2e prijs Ali Kempenaar, Annie Pieterse. Kop- pehwedstrijd voor dames en heren: le prijs Rinus Sassen, 2e prijs Kees Lek, 3e prijs Jan Bouwmeester, 4e prijs P. Egberts. ROELOFARENDSVEEN Tafeltennis „De Treffers". Zon dag j.l. zijn de Treffers op bezoek geweest bij Wilskracht in Noordwij- kerhout. Het eerste team, dat met 2 invallers uitkwam, wist desondanks toch nog een gelijk spel te behalen. De bekende tennisser George Schra- wist op fraaie en overtuigende wijze van de kampioen van Leiden en omstreken 3e klasse te winnen. C. Heemskerk won naar verwachting alle partijen, terwijl P. v. d. Zwet een zwakke partij speelde. Van het 3e team speelde B. v. d. Meer en W. Heemskerk een goede wedstrijd door al hun partijen te winnen, en inval ler A. v. d. Wereld stelde niet teleur door een overwinning op zijn naam te boeken. Einduitslag le team 55 en 3e team 82 voor Treffers. 17 Aug. j.l. waren „De Treffers" op be zoek vij V.D.O. in Delft- Treffers I en III waren volledig, terwijl V.D.O. enige invallers telden, waardoor dc stand resp. 91 en 82 voor Tref fers werd. WOUBRUGGE Geboren: Leo Benedictus Jo- hannus z. v. J. Th. Volwater en P C. van leeuwen; Teunis z. v. Th. Westdijk en C. G. de Jong; Maria Adriana d. v. F. Bulk en G. Los. ZOETERMEER „D.W.O." Uitslagen R.K. A.V.V. 3D.W.O. 1 1—5; D.W.O. 2—Stomp- wijkse Boys 24; D W.O. 3Stomp- wijkse Boys 20. D.W.O.-veteranen Nootd. Boys 21. Geboren: Geertruida d. van J. Jansen en M. Wiggers; Nelly Jeltje d. van G. Pars en J. Beimers; Ru dolph Alexander z. van J, P. Meijer en J. de Goede. Ondertrouwd: P. Boon 28 j. en. A C. Pijper 27 j.; C. Boer 23 j. te Dor drecht en A. J. Waltman 23 j. Gehuwd: M. J. Rutten 29 j. te Uit hoorn en J. Westerman 26 j.; W. T. M. van Bohemen 28 j. en M. L. C. Havenaar 21 j. Overleden: A. Namens 86 j. wed. van L. Waltman. is, opvolging van de circulaire of t.b.c. bestrijding De heer van der Ploeg zegt: nu wij aan de noodlij dendheid zijn ontkomen, komen G. S. ons met een circulaire aan alle kan ten beperken. Spr. meent, dat wij ons van die circulaire niét te veel aan trekken moeten. De voorzitter zet uiteen, dat in 1948 de gemeente de financiële regeling dus verdeling van de belangen zelf kan behandelen, doch nu nog gebonden is. Het voor stel wordt met 7 tegen 3 verworpen. De heer Schinkel stelt nu voor f 408.- te verlenen welk voorstel met 7 voor en 3 tegen wordt aangenomen. Tegen de wethouders en de heer Kraan. De R.K. Sportvereniging H. Rijn dijk wil een sportterrein stichten en vraagt voor een bedrag van f 2500.- steun hetzij geheel of door subsidie. Ben W stellen voor afwijzend te 'be schikken, omdat geen overeenkomst met de eigenaar van de grond is ver kregen en geen Waarborg voor lange tijd aanwezig is De heer Schinkel betreurt het, dat de eigenaar er niet toe genegen is zijn mondelinge toe zegging schriftelijk vast te leggen, waardoor de R.K. fractie ook niet op losse schroeven mee kan gaan en het voorstel tot verwerping steunt. De Sint Jansfanfare vraagtt een subsidie, groot f 200,-. B en W stellen voor mede naar aanleiding van de circulaire, om de subsidie uit te stel len tot 1948. Het college getuigt in het prae-advies zeer sympathiek tegen over deze vereniging te staan en te dien tijde een nieuw verzoek met overlegging van rekeningen en be groting te verwachten. Voor het verleggen van een gas leiding en het ophogen van grondke- ring langs de bestaande huizen aan de Schenkelweg wordt een crediet van f 1800.- toegestaan. B en W dringen op spoed aan, maar de Raad maakt bezwaar tegen ontsiering door betongrondplanken langs de trottoirs en wil de bestaande rollagen door op metseling verhogen hiertoe is echter toestemming van de eigenaars no dig. De Raad blijft vasthouden en B en W zullen ook als het meer zal kosten deze werkwijze volgen. Ook wordt een crediet van f 340.- verleend voor straatverlichting langs de Stompwijkse weg. Als dit besluit gevallen is vraagt de heer Kraan laconisch: ,,'t is toch de bedoeling, dat deze lantaarns eenmaal gaan bran den" De voorzitter begrijpt uit deze vraag en het groot gelach in de Raad', wat bedoelt wordt. Inderdaad is de laatste tijd verzuimd of vergeten de straatverlichting te laten branden. De aftredende leden van het Bur gerlijk Armbestuur de heren Jac. v. Leeuwen Johz., P C. Paardekooper en J. S ch enk e veld worden herbe noemd. Van de rondvtaag werd geen bruik gemaakt, waarna sluiting (Berichten, opgenomen in een ge deelte van ons vorig nummer). LEIDEN Hoogleraarsbenoemïngen Prof. Dr. J. H. A. Logemann, Dr. E. Niggli en Prof. Dr. H. van de Waal- Bij Koninklijk besluit van 30 Juli, is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid der Rijksuniversiteit alhier, om on derwijs te geven in het Staats- en administratief recht van Nederl.- Indië, Suriname en Curasao, dr. J. H. A. Logemann, oud-hoogleeraar aan de Rechtshogeschool te Batavia. J. H. A Logemann werd in 1892 te Rotterdam geboren. Hij studeerde aan de Leidse Universiteit en pro moveerde in 1924. In hetzelfde jaar werd hij benoemd tot hoogleraar in het Ned.-Indisch recht aan de Rechts hogeschool te Batavia. Deze laatste functie bekleedde hij tot 1940, in welk jaar hij met verlof naar Nederland terugkeerde. Reeds kort na het uit breken van de oorlog, werd de heer Logemann door de Duitsers gearres teerd. Na de Bevrijding werd hij in Juni 1945 als minister van overzeese gebiedsdelen opgenomen in het kabi- net-Schermerhorn. Hij heeft nu voor de Partij van de Arbeid zitting *in de Tweede Kamer. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde der Rijks universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de petrologie, dr. E. Nig gli, thans hoofdassistent bij de geolo gie dez r universiteit. Dr. E. Niggli werd 29 September 1917 te Wald (Kanton Zürich) gebo ren. Hij studeerde van 19361941 te I Zürich. In 1944 promoveerde hij, waarna hij met ingang van 1 Novem ber 1945 werd benoemd tot hoofd assistent bij de geologie hier ter ste de, waar hij als privaat-docent on derwijs geeft in de petrologie. Prof. Niggli vertoeft momenteel in Zwitserland. Bij Koninklijk besluit van 11 Aug. j.l. is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijs begeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te gever in de kunstgeschiedenis, dr. H. van d< Waal, thans buitengewoon hoog leraar aan deze universiteit. PLECHTIGE OVERDRACHT VAN ZES VAANDELS IN HET NED. LEGERMUSEUM. Men wone Dinsdag de plechtigheid bij! Morgen zal in het Ned. Legermu seum „Generaal Hoeffer" de plechti ge overdracht plaats vinden van zes vaandels aan de directeur van dat museum. Het betreft de vaandels resp. 13, 14, 17, 18, 21 en 22 R. I. Om 10.15 u. zullen de banieren door een vaandelwacht worden afgehaald aan de Morspoortkazerne. Daarna worden ze, voorafgegaan door de Kon. Mili taire Kapel en onder geleide van twee compagnieën Infanterie, van deze his torische plek op de rand van de oude Sleutelstad naar het Museum ge- hracht, dat gevestigd is in het oude „Pesthuis" in de onmiddellijke nabij heid van het Academisch Ziekenhuis1. plechtige overdracht zal plaats hebben op de prachtige binnenplaats en onder het wakend oog van Prins Frederik Hendrik, „De Stedendwin ger". wiens standbeeld, afkomstig van Het Huis Ten Bosch, het rustige plein beheerst. De overdracht zal te onge veer elf uur geschieden door Lt.-Ge- neraal J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst en aan het Museum zal een oorkonde worden aangeboden, be irekking hebbende op de plechtigheid. Waarschijnlijk zullen generaal Kruis en de Terr. Bevelhebber gen.- maj. Tans aanwezig zijn. Uitgenodigd zijn voorts de garnizoenscommandant van Leiden, kol. Spaich, de comman dant der Marine kap. luit. ter zee Ma- bieu, „Het Comité tot handhaving der tradities' der Kon. Landmacht", de te genwoordige commandanten van 1, 2, 6, 7, 8, 9, 10 en 11 R.I. met een deputatie, bestaande uit een officier, een onderofficier en een korporaal of soldaat. Ook de oud-commandanten van de betreffende regimenten en de oud-commandanten van 12. 16 en 20 R.I. staan op de lijst der genodigden. De Rector-Magnificus van de Leidse Universiteit zal zich doen vertegen woordigen door prof. dr. A. W. Bij- vanck, het gemeentebestuur van Lei den door de loco-burgemeester. Het publiek zal de vaandels voor lopig nog niet kunnen bezichtigen, omdat het Museum nog niet ter ont vangst gereed is. LUCHTVAART-TENTOON STELLING. Onder grote belangstelling van de zijde van het publiek werd Zater dagmiddag op de tweede étage van V. D. de reeds in ons blad aan gekondigde luchtvaart-expositie ge opend. Ook waren tal van autoritei ten op luchtvaartgebied aanwezig, alsmede vele leerlingen. De wethouder van onderwijs en loco-burgemeester, de heer J. C. van Schaik, verrichtte de opening en sprak een rede uit, waarin hij er op wees, dat het niets bijzonders is, dat \n deze tijd het hart en de gedachten van vele mensen in de richting van de luchtvaart, gaan. In dit verband greep spr. in de historie terug tot de rijd, dat de beroemde Leonardo da Vinei pogingen aanwendde en ver schillende plannen heeft uitgewerkt. In het slot van zijn betoog wekte de heer Van Schaik de jongeren, die tij de opening tegenwoordig waren op, de naam van Nederland in de luchtvaart groot te maken. Nadat het lint was doorgeknipt, werden de genodigden rondgeleid. Gedurende de gehele middag toon de het publiek grote interesse te be zitten voor deze tentoonstelling, die dan ook, voor zover wij het met ons leken-oog kunnen beoordelen, in alle opzichten aan de eisen voldoet. LAATSTE BERICHTEN AANVULLINGEN NEDERLANDS ACTIE-COMMUNIQUé. Gewelddaden op Indonesiërs. Op vele plaatsen zijn in het be vrijde gebied onderdelen van de T.N. I. door Nederlandse troepen verdre ven. Deze onderdelen hadden zich weer verzameld in grotere en kleinere groepen en gaan voort met het ver nielen van bruggen en opwerpen van versperringen. Op 23 Augustus is te Garoet een hevige brand waargenomen in de richting Bajongbong achter de heu veltoppen ten Zuid-Westen van Ga- roet. In Tasikmalaja werden drie Japannezen gevangen genomen. Nederlandse troepen vonden in een fabriek te Negla bij Tjiwidej in West-Java veertig pakken dynamiet. In een kampong van Pemamarang bij Kajoegoeng in Zuid-Sumatra werden op 22 Augustus twee Indone sische vrouwen, drie Indonesische mannen en vijf Indonesische kinderen vermoord. In een rivier werden de venninkte lichamen gevonden van drie Indonesiërs, aan handen en voe ten gebonden. „PIET IIEIN" NAAR NEDERLAND VERTROKKEN. H.M. torpedobootjager „Piet Hein" is gisteren uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. DE „BATHAY" TE BATAVIA. De skymastetr „Bathay" van de Pan-American World Airways is Dinsdag te Batavia geland met een groep luchtvaartdeskundigen van de Civilaeronautics Association, die een wereld-inspectievlucht naar vliegvelden maakt. Het toestel ver trok na twee uur weer naar Singa pore. BEVEL TOT ONMIDDELLIJKE GEVANGENNEMING VAN „PROF. POOTJES". De arrondissementsrechtbank te Amsterdam heeft vanmorgen uit spraak doende tegen de 57-jarige Johannes Willem Pootjes uit Hil versum, een bevel uitgevaardigd tot onmiddellijke in hechtenisneming van de verdachte, die 14 dagen gele den bij de behandeling van zijn zaak niet was verschenen en nog steeds onvindbaar is. Het college verwees de zaak tegen deze hoofdredacteur van „De Vredestichter", die Neder landse militairen aanzette tot deser tie en zich uitgaf als professor in de hogere jurisdictie, terug naar de rech- ter-commissaris voor een onderzoek naar verdachte's geestvermogens De eis luidde 4 jaar. BINNENLAND. LUCHTVERBINDING KLM MET NED.-INDIë HERSTELD. De geregelde luchtverbinding van K.L.M. met Ned.-Indië kan thans als hersteld worden beschouwd. Tech nische moeilijkheden, welk^ aanvan kelijk bestonden bij het aandoen van Colombo, zijn thans opgeheven, ter wijl de toestemming tot landen al daar, welke aanvankelijk voor veer tien dagen was gegeven, thans ver lengd is. Voorlopig zal voortaan om de andere dag gevlogen worden. De route loopt over Singapore, Colombo, Bagdad, Cairo, Rome naar Amster dam en omgekeerd. (Bij informa tie hier te lande verklaarde men, dat hierover bij de K.L.M. in Nederland nog niets bekend was. Red. A.N. P.). DE „KOTA INTEN" NAAR BATAVIA. Donderdag 28 Augustus vertrekt de „Kota Inten" van de Merwehaven te Rotterdam naar Batavia. Aan boord bevinden zich 1500 militairen onder wie vliegbasisbewakingscompagnieën, een compagnie gewondenvervoer, de tachementen aanvullingstroepen ge nie, marineschepelingen, mariniers, KNIL en medische staf. POSITIE NEDERL. PASSAGIERS SCHEPEN. Indrapoera, KaapstadRotterdam, pass 24 Aug. 9 uur Las Palmas. Modjokerto, Rotterdam—Java, 23 Aug. n.m. te Penang. Nijkerk, AmsterdamBeira, 24 Aug. te Marseille. Oranje, AmsterdamJava, 23 Aug. van Suez. Talissa, AmsterdamJava, 24 Aug. van Sabang. Twee van de grootste organisaties in de Amerikaanse radio en filmwe reld hebben zich aaneengesloten voor een gezamenlijke poging om de intrede van televisie voor bioscoop voorstellingen te bevorderen. Voor wat de radio betreft, zal de R. C. A. Victor afdeling van de Ra dio Corporation of America in de gemeenschappelijke regeling bijdra gen met te harer beschikking staan de faciliteiten voor het doen van proefnemingen. Nieuwe soorten van zwart-wit televisie-installaties zijn onlangs uit. gewerkt door ingenieurs van de Radio Corporation of America in de laboratoria in Camden, New Jersey. De eerste onderdelen van de installatie zijn verscheept naar Burbank, Californië, alwaar in de studio's van Warner Bros Pictures lnc het aandeel van de film in het gezamenlijke onderzoek naar de nieuwe mogelijkheden ter hand zal worden genomen. De Radio Corporation of America is ook bezig met het uitwerken van kleuren-televisie voor projectie op de grootte van het theaterdoek. De eerste laboratorium-demonstra- üe vond plaats ongeveer in het midden van het jaar met lantaarn plaatjes en filmpjes. Toentertijd ver klaarden de ingenieurs van de Radio Corporation dat de volgnde stap in de ontwikkeling van de televisie zou zijn een geconcentreerde poging bij het onderzoek aangaande tele visie-voorstellingen op grote schaal. Een van de grote hinderpalen voor de ontwikkeling van televisie voor wat betreft de ontvangst is opgelost door ingenieurs van de Telicon In- tranvideo Corporation te New York City. Het vraagstuk welks oplossing moeilijkheden opleverde voor grote antennes dat het dak hiervoor te klein was. Practisch geen enkel huis van de normale Amerikaanse hoogte bood genoeg dakruimte om voor elke flat een aparte antenne op te richten. Toen begin van dit jaar televisie meer populair begon te wor den, staken de huisheren de hoofden bijeen en verzochten zij de televisie industrie om dit typische probleem op te lossen. Na zes maanden van onderzoekingen hebben ingenieurs een centrale antenne ontwikkeld wel ke de ontvangst verzorgt voor een groot aantal televisie apparaten zon- aer onderlinge storingen. De antenne is zo eenvoudig gebouwd, dat het mogelyk is er 1.000.000 stuks per jaar van te produceren. MARKTBERICHTEN .BODEGRAVEN, 26 Aug. Kaas. Aanvoer 135 partijen. Prijzen: le soort 1.431.50 en 2e soort 1.35 1.41 per kg. ROELOFARENDSVEEN, 25 Aug. Groente. Augurken: fijn 20.fijn- baster 9—11.25. grof f 3—3.40, stippel 1.301.35 per kg.; snijbo nen 2.104.30. princessebonen 3.207.90, dubb. stambonen 2.70 6.20, spekbonen 1.40—3.80, pronk- bonen 2.102.30, kropsla 320, andijvie f 714, groenekool f 56, uien 1215, kroten 56, peen I 6.60, idem H 3,60, idem III-IV 3.meloenen 1950, tomaten A 1620, idem B 1622. idem C 16.idem bonken 14.kom kommers 413. Bloemen. Asters 512 cent, Dahlia's 310 cent, Am Anjers 70 80 cent, Helianthe 810 cent, gla diolen 1420 cent, Chrys. Septem ber Yellow 1325 cent, idem bruin v 11218 cent, Rayonanten: Lila 712 gebruikers van televisie in flatwo- t j cent, wit &-11 cent ningen was de noodzaak van zulke en a'm6ber 7_14 cent;

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3