Stichting van de Landbouw richt zich tot de Volksvertegenwoordiging RADIO GLtafreCCa MAANDAG 25 AUGUSTUS 1947 UB LEIDSE CUUKAiyt PAGINA 2 DOOR DE STICHTING VAN DE LANDBOUW is aan de voorzitters van de fracties in de Eerste en Tweede Kamer een uitvoerig adres gericht, waaraan wij het onderstaande ontlenen. Dit adrec is een bevestiging van wat wij /erleden week constateerden, n.i. hoe uiterst moeilijk de economi sche politiek voor de huidige regering in deze tijd is: enerzijds gemoti veerde verlangens naar behoorlijk loon en behoorlijke v/inst, anderzijds het grote nationaal belang, dat door een maar steeds doorlopende prijs stijging op de meest ernstige wijze zo u worden geschaad. VELE KLACHTEN EN GRIEVEN Dat het algemeen belang het best is gediend door een goede behande ling, een juiste oplossing van de agrarische vraagstukken, zijn wij met adressanten volkomen eens. En onze indruk is, dat aan het overleg tussen regering en vertegen woordigers van land- en tuinbouw wel een en ander ontbreekt. Als de ze indruk juist is, dan is er hier een tekort, dat niet langer bestendigd mag blijven. Wij geven nu het woord aan adres santen. Wat niet zal zijn het laatste woord, dat over de door hen aange roerde kwestie in ons blad zal wor den geschreven! Hoewel onmiddellijk erkend zij, dat de volksvertegenwoordiging er niet zit om boerenbelangen te beharti gen, doch het algemeen belang moet voorstaan, is het toch de vraag, of thans niet het moment is aangebro ken, dat het algemeen belang het beste gediend wordt door de vraag stukken der boeren uitdrukkelijk en krachtdadig voor te staan. Het feit, dat de volksvertegenwoor diging zich zo weinig in het oog val lend met de agrarische vraagstukken inlaat, heeft de Stichting voor de Landbouw wel eens doen vermoeden, dat men in de kringfen der volksver tegenwoordiging in de mening leeft, dat. mede dank zij een intensief con tact tussen de overheid en de geor ganiseerde landbouw, er een grote mate van overeenstemming bestaat tussen de betrokken minister en de Stichting voor de Landbouw. Dit berust echter op een misvatting. Het komt ons gewenst voor vast te stellen, dat in toenemende mate het beleid van de minister van Landbouw het noodzakelijk vertrouwen in de boerenkringen begint te verliezen. Onze verantwoordelijkheid ten op zichte van onze boeren en tuinders alsmede ten opzichte van het alge meen belang brengt ons er toe de fractieleiders er uitdrukkelijk van op DINSDAG. HILVERSUM I. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnas tiek; 7.30 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 2.15 Pluk de dag, 9.00 Herhaling lichtbaken H. de Greeve, 9.30 Och tendconcert, 10.15 Orkest en kwartet Benny Goedman, 10.30 B. B. C.-Cho- rus o. 1 v. Leslie Woocfgate, 11.30 Als de zieje luistert, 11.40 Lichte Vioolmuziek, 12.03 Licht orgelspel, 12.33 Metropole orkest o. 1. v. Dolf v. d. Linden, 13.00 Nieuws. 13.15 Welk boek? Een goed boek! 13.20 Orkest zonder naam o. 1. v. Ger. de Roos, 13.50 Symph. Conc., 15 00 Gram-mu- ziek, 16.00 De Zonnebloem, 17.45 Het Rijk Overzee, 18.00 „Cantus Populo- rum", 18.20 Sportpraatje. 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Kath. Nieuws, 19.20 Vrolijke klanken. 20.00 Nieuws in het kort. 20.12 De Gewone Man, 21.00 Wie plakt mee ter bestrijding van de T. B. C., 21.20 Omroepkamerorkest, 22.17 Avondgebed, 22.30 Nieuws, 22.45 Opera Parade, 23.30 Dansmuziek. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnas tiek, 7.30 Aubade, 8.00 Nieuwsberich ten, 8.45 Symphonie in f. kl. t. 9.15 Morgenwijding, 9.35 Arbeidsvitami nen. 10.30 Korte gesprekken van vrouw tot vrouw. 10 50 Kleutertje luister, 11.00 Gram.platen. 12.30 uur Weerpraatje, 12.43 Ge van Tooren- burg, 12.00 Nieuwsberichten, 13.45 Webster Booth, 14.00 Mevr. Ida de Leeuw van Rees, 15.00 George Gerh- win concert (gr.), 16.30 Quentin Maclean. 17.00 Rina Ketty, 18.00 Nieuwsberichten. 18.15 Tom Erich met pianö, 18.30 De duinen, 19.00 Eernard Person, 19.10 Pierre Palla, 20 00 Nieuws in het kort, 20.15 Het omroeporkest, 21.10 Tussen Schelde en Zwin, 21.30 Contact, 22.00 Gram. platen 22.15 Buitenlands overzicht, 22.30 Hubert Barwahser, fluit. Jan Nederpelt, piano, 23.00 Nieuwsbe richten. 23.15 Opera-fragimenten, de hoogte te brengen, dat er in de kringen van boeren en tuinders ge voelens van onbehagen, ontevreden heid en ongeduld zich beginnen te openbaren in een mate, dat het een noodlottige vergissing zou worden, indien men meende, deze te kifnnen negeren. Deze gevoelens virylen o.i. hun oor zaak in voornamelijk drie omstan digheden. In de eerste plaats is de boer of tuinder niet alleen dikwijls de eerste werkkracht op zijn bedrijf met een onbeperkte werktijd, zonder officiële of officieuze vacantie- of vrije Zon- of andere dagen, maar daarnaast is hij als hoofd van een bedrijf belast met tal van administratieve maatre gelen, die zijn tijd in beslag nemen en zjjn geduld uitputten. In de tweede plaats heeft hij zeer sterk en in toenemende mate het ge voel het slachtoffer te zijn van zijn eigen fatsoen in het zich individueel en organisatorisch schikken in de economische en sociale politiek der regering. Mede door de medewerking van de georganiseerde landbouw is het zeer zuinige agrarische prijsbeleid van de regering ge slaagd, kunnen de vèringrijpende maatregelen van graaninname en veelevering worden doorgevoerd en slaagt de regering er in, vele land- en veeteeltproducenten be langrijk beneden de wereld marktprijs in handen te krij gen, zulks bijv. in schrille tegen stelling m^t Frankrijk, waar een verplichte veelevering niet door voerbaar is en de regering voor een prijs van ca. ƒ40,per 100 k.g. dat is ongeveer een 100 pet. hoger prijs dan in Neder land geldt de tarwe den boe ren uit handen moet breken. Wat in de landbouw mogelijk bleek mislukte in handel en in dustrie. Daar werd de door ons getoonde medewerking niet ge vonden, daar bleek of de macht of de wil der regering of beide te kort te schieten. In hun uitgaven voog gezin en be drijf hebben onze boeren en tuinders dit maar al te zeer bemerkt. Nu er zich tekenen beginnen te openbaren van het inzetten van de derde loon- ronde, begrijpen wij ook, dat de lei ders onfer notionale vakverenigin gen voor wier beleid en zelfbe heersing wij overigens veel respect hebben him leden niet langer kunnen weerhouden van het vragen van hogere lonen. Hoewel wij hier de regering ver antwoordelijk moeten stellen, willen wij het toch uitsprken, dat, het ons diep teleurstelt, dat de regering bij de leiders van handel en industrie niet die medewerking en zelftucht heeft aangetroffen, welke de land bouw wel aan de dag legde. Als men meent, dat de landbouw nog even weerloos als vroeger is en zal toestaan een „vlotte" loonpolitiek te voeren ten koste van onze boeren en tuinders en hun arbeiders, dan vergist men zich. Met onverminderde kracht zullen wij de eis voor gelijk stelling voor lonen en doorbereke ning in de prijzen blijven stellen. In de derde plaats zijn er zeer be paalde moeilijkheden, die onrust brengen in onze gelederen. Het zijn er een viertal: a. De nog steeds ondervonden moeilijkheden bij het verkrijgen van het nodige personeel en het nog steeds niet tot een eenheid gegroei de beleid van de regering in deze, waarbij de niet-gelijkstelling van de lonen der landarbeiders met die der overige groepen de grootste moeilijk heid is. Vele boeren zien zich in de onmogelijkheid gesteld hun bedrijf behoorlijk voort te zetten. b. De prijzen der granen zijn in het algemeen en voor het zandbedrijf in het bijzonder te laag. Men vindt daar geen compensatie in de vee houderij, omdat men teveel graan moet inleveren, te weinig voeder middelen kan aankopen en met na me de prijp voor de eieren te laag is. c. In het consumptiemelkgebied in het Westen des land heerst bij de vee houders een zeer moeilijke toestand, doordat na een lange en barre Win ter de grasgroei zeer te wensen over laat, waardoor hier waar de melk prijs toch al te laag is i.vzn. de hier aangetroffen hogere productiekosten financiële moeilijkheden onft- staan. Spoedige voorziening in deze is dringend noodzakelijk. Wij gaan hier nu niet verder in op de moeilijkheden bij de wederop bouw der verwoeste gebieden noch op die dep overstroomde bedrijven, welke met name in Zèeland met een oogstmislukking worden bedreigd. Wij willen er nog wel op wijzen, dat door de ogenschijnlijk zo mooie doch voor de boeren en tuinders zo noodlottige weersomstandigheden er een zeer moeilijke winter voor dc deur zal staan, daar er nu al sinds geruime tijd geen gras meer is voor het vee en de verbouw van ruwvoe- der in vele streken van het land als mislukt kan worden beschouwd. Zoals het er thans voor staat, dient of de koers der regering te verande ren of de landbouw zal deze zelf ver anderen. door zijn medewerking te weigeren aan alles, wat hem tenslotte zelf dupeert, aldus adressanten, die dan echter hierop laten volgen: Vele standsorganisaties zïjn der mate overtuigd van hun goed recht, dat zij het welhaast de Stichting euvel duiden, dat zij geen staking gelast bij zulk een evident onrecht. Dit ingrij pend wapen wenst de Stichting <roor de Landbouw echter welbewust niet te hanteren. Op grond van het bovenstaande doet de Stichting voor de Landbouw een ernstig beroep op de leiders der Kamerfracties om met de middelen, die de Staten-Generaal heeft, de mi nister van Landbouw tot een andere politiek ten opzichte van de land bouw te brengen. Het schrijven is ondertekend door de' voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, H. D. Louwes, en de secretaris, ir. G. P. F. Royackers. TERUBRRENGING STOFFELIJKE OVERSCHOTTEN VAN IN DUITS LAND GEVALLEN NEDERLANDERS. Ingevolge beslissing van de rege ring zal thans worden overgegaan tot het systematisch overbrengen op overheidskosten van het stoffelijk overschot van Nederlanders, die in Duitsland ten gevolge van oorlogs handelingen of terreurmaatregelen zjjn overleden. Nederlandeis, die' vrijwillig zicli naar Duitsland begaven, en onvader- landslievenden vallen hier niet onder. Uit de aard der zaak zal met de uit voering dezer werkzaamheden enige jaren gemoeid zijn. Uitsluitend zullen worden overge bracht de overschotten diergenen, wier identiteit volkomen vaststaat, die afzonderlijk begraven liggen en op wier terugkomst de naaste ver wanten prijs stellen. Zij, wier over schot in massagraven liggen, zullen ter plaatse moeten blijven rusten. Aangevangen wordt in de Russiscne zone, daarna volgen de andere zones. Aan de nabestaanden wordt dringend verzocht nopens deze aan gelegenheid geen correspondentie met de er bij betrokken bureaux te willen voeren, alleen zij, die uitge nodigd worden nadere bijzonderhe den op te geven, kunnen dit doen. Reeds voorheen bij de bureaux ont vangen aanvragen en opgaven zullen thans worden gebruikt. PROTEST TEGEN VEROORDELING VAN MGR. STEPINAC. Op de katholieke landdag, die gis teren te Emmen gehouden en waar gesproken is over het communisme, :s een resolutie van de navolgende inhoud aangenomen: „de Katholieken van Drenthe, in massa bijeen op de landdag bij Emmen op Zondag 24 Augustus 1947,e protesteren ten scherpste tegen de rechtsverkrachting en de communistische willekeur in het proces tegen Z. H. Exc. Mgir. Ste. pinac, aartsbisschop van Zagreb, spreken hun verontwaardiging uit over de leugenachtige berichtgeving inzake zijn behandeling in de gevan genis, dringen er ten sterkste op aan, dat herziening van dit proces plaats vindt en vragen spoedige invrijheid stelling van deze ten onrechte ver oordeelde en besluiten deze resolu tie ter kennis te brengen van de desbetreffende instanties en te pu bliceren in de pers. VISA VOOR REIZEN IN DUITSLAND. Naar wij vernemen kunnen vanaf 15 September a.s. in beperkte mate visa voor de Brits-Amerikaanse zóne van Duitsland worden verstrekt bo ven het tot dusverre toegestane quotum. Deze visa, die uitsluitend gelden voor potential buyers (zakenlieden die koopcontracten denken af te slui ten), geven geen recht op accomoda te. Hiervoor moet men dus zelf zorg dragen. Inlichtingen over de afgifte van deze Z.A.-visa (zonder accomodatie) worden uitsluitend schriftelijk ver strekt door de trustmaatschappij voor handel van Nederland met het bui tenland, Herengracht 499 te Amster dam. ONGELUK MET MOTOR BIJ EEN STERRIT. Bij de gisteren door de K.N.M.V. te Groningen georganiseerde motor- sterrit heeft rich een ernstig onge val voorgedaan. Terwijl de heer H. J. Bakker uit Zuidhorn met zijn vrouw, deelnemende aan de st^rrit, de bocht nam bij het viaduct, kwam hij in aanraking rtlet de treeplank van een gemeentetram. De motor vloog na de botsing direct in brand. De trambe stuurder slaagde er in het slachtoffer onder de brandende motor uit te trekken. Door de G.G.D. werd B., die een dijbeenfractuur, een gecom pliceerde linker onderbeenfractuur en talrijke brandwonden had' opge lopen in zorgwekkende toestand naar het academisch ziekenhuis te Gronin gen overgebracht. Zijn vrouw liep en kele brandwonden op. KLOOSTERBOER AAN NEDERLAND UITGELEVERD. Op 21 Augustus j.l. werd J. Kloos terboer, die in Januari 1946 uit zijn detentie ontsnapte, door de Belgi sche autoriteiten aan Nederland uit geleverd. Hij is thans ter beschik king van de Haagse P.R.A. gesteld en ingesloten in de strafgevangenis te Scheveningen. Zoals bekend gaf Kloosterboer in 1939 en begin 1940 aan de Duitse spionnagedienst de af vaart-tij den van de uit de havens van Amsterdam en Rotterdam ver trekkende geallieerde schepen door, als gevolg waarvan verschillende de zer schepen door Duitse onderzeeërs werden getorpedeerd. Na zijn ont snapping liep Kloosterboer enige tijd geleden met een door hem gekochte mijnenlegger de haven van Ostende binnen met het doel vandaar naar Zuid-Amerika te vertrekken. Bij deze poging werd „kapitein" Kloos terboer door de Belgische autoritei ten 'gearresteerd. Het Gooise Tribunaal heeft ge ruime tijd besteed aan de behande ling van de zaak tegen de 76-jarige millionair P. van Leeuwen Boom kamp te Amsterdam, die voor en in de oorlog woonde in het grote buiten „De Hinde" aan de Oud-Blariciu»- merweg te Huizen. De beschuldigde was in verzet ge komen tegen de voorwaarde voor buitenvervolgingstelling. De Officier fiscaal had namelijk een geldboete van twee millioen gulden geëist, het geen de betrokkene te veel vond. Hij bleek lid te zijn geweest van de N.S. B. en verschillende neven-organisa ties. Bovendien had hij zich een be noeming tot commissaris van de Ne derlandse Oost-Compagnie laten wel gevallen om het leven van zijn schoonzoon, de heer Dudok van Heel, te redden. De beschuldigde verklaar de slechts geringe steun aan N.S.B. en Jeugdstorm te hebben verleend en veel grotere bedragen voor goed-Ne- derlandse doeleinden te hebben ge schonken. Hij had in de oorlog twee millioen van zijn vermogen inge teerd, had thans nog omstreeks vijf millioen over en vond de boete in dat verband te hoog. De verdediger, mr. Hugenholtz, uit Leiden, voerde o.m. aan, dat de be schuldigde goede Nederlanders uit de handen der Duitsers had gered. Het zwaarste punt der tenlastelegging was volgens spreker het verhande len van Joods bezit ter waarde van omstreeks vier ton, doch dit had ver dachte gedaan ten behoeve van een bevriende notaris. Pleiter bestreed de geruchten als zou zijn cliënt be vriend geweest zijn met Hermann Goering, die enkele malen bij hem gelogeerd zou hebben. In werkelijk heid had Goering het huis laten vor deren, wanneer hij besprekingen had met generaal Christiansen. De presi dent, mr. E. Stuterheim, bepaalde de uitspraak op 5 September a.s. Openluchtmeeting derKVP te Gouda f* ISTEREN werd in de stijlvolle ve rsierde tuin van de K.A.J. in Gouda een grote openluchtmeeting der K. V.P. gehouden. De voorzitter der J. C., afd. Gouda, opende de meeting om ongeveer 3.15 uur.' Deze moest tot zijn teleurstelling bekennen, dat de opkomst beneden alle verwachtingen was gebleven. Van de 500 personen, die waren uitgenodigd, waren er c.a. 200 aanwezig, o.w. nog en grote scha re medewerkenden. Na het openingswoord van de heer P. v. d; Sanden, waarin deze bena drukte waarom deze meeting gehou den werd, n.l. om daden te gaan stel len, werd het woord gegeven aan de partijvoorzitter W. J. Andriessen, die sprak over „De Politiek der K.V.P. in deze tijd". Alvorens tot dit onderwrep over te gaan wees hij de aanwezigen op het gevaar dat uit Rusland dreigde. Overal waar de communisten de zeg genschap in handen kregen, werd de vrijheid die beloofd was met voeten getreden. In de politiek gaat het om de begin selen en de zedelijke normen! Bij de K.V.P. gaat het landsbelang vooraan, terwijl partijpolitiek haar vreemd is. De K.V.P. heeft altijd een nationale politiek gevoerd. De K.V.P. volgt in haar beginselen dc zedelijke normen, zoals deze door het kerkelijk gezag worden voorge houden. Wij moeten de staatsgemeenschap zien als een deel van de door God gewilde wereldorde. Hitier huldigde het stelsel, wat de staat doet is recht. Wat er van terecht is gekomen bewijst wel de ervaring die wij hebben opgedaan. Deze zelfde tactiek volgde ook het fascisme en "volgt nu ook het com munisme. De staat heeft de rechten van de Kerk te eerbiedigen. De staat heeft de verantwoordelijkheid van het ge zin, dat zijn oorsprong vindt in het huwelijk te eerbiedigen. Wij moeten kleur bekennen nu tengevolge van de grote neutralise ring het gevaar bestaat, dat de ze delijke normen verwateren of afge vijld worden. De jongeren kunnen een strijd voeren vor een waarach tig ideaal. De wereld heeft uitermate behoef te aan doorvoerihg van de pauselijke encyclieken. Wij moeten zorgen, dat wij R.K. het voorbeeld kunnen geven hoe er geregeerd moet worden naar christelijke principes. Dit moet geen prutsen aan de wegkant zijn maar radicaal. Onze politiek is vooruit strevend. Dit getuigen de namen van. een Schaepman, Nolens, Goseling, Ru ijs etc. De K.V.P. staat als een vaste burcht, waar Nederland vol vertrou wen naar op kan zien. Wij moeten deze partij onze steun geven en geen moeite of offers schuwen, maar met hart en ziel meewerken, omdat er zo veel op het spel staat. Wij moeten begrijpen, dat wij ook in ons politiek leven apostolaats- werk hebben te verrichten. Europa heeft een Hitier gekend, God verhoe de, dat we eens een Stalin als opvol ger zouden krijgen. Wij staan op de drempel van een nieuw Europa, waarvan de commu nisten een bolwerk van Rusland wil len maken. Staan wij daarom klaar n de stoot op te vangen. De vlogende spreker was de heer van Breukelen, voorzitter der Jon gerenkring commissie Leiden. Slechts recht en naastenliefde, al dus spr., zijn in staat om de redding van de wereld te brengen. Wij kun nen dat bereiken, door onze doodge wone plicht te doer, gelijk de grote mannen, die de parijtvoorzitter reeds genoemd heeft. De publiekre'chtelijke bedrijfsorganisatie, die binnen korte tijd wet zal worden, zal de eerste stap Èijn van de vervulling van onze idealen. En verder: Spreiding van privaat eigendom. Dit ideaal is zo groot, dat ieder aan de bestudering moet meewerken. De pauze en de tijd tussen de ver schillende sprekers werd opgeluis terd door de R.K. Oratoriumver. Ar- ti en Charitati en de R.K. Harmonie St. Caecilia. Direct na de pauze nam de Jonge ren Commissaris, de heer drs. J. Schiphorst, het woord en sprak over „Het idaal der Jongeren". Wij leven, zo zei hij, in een onder gangsperiode. Verschillende partijen zoeken naar nieuwe vormen. Aan een ieder is het duidelijk, dat er veel gebeuren moet en dat er een totale omwenteling opkomst is. Dat er ver anderd moet worden, is ieder duide lijk maar: hoe dan we dat? Waarom steken niet alle landen van de hele wereld de koppen bij elkaar en stellen een programma sa men. Onze maatschappij moet gron dig omgebouwd worden. De nieuw bouw moet goed wézen. Wij willen óók, gelijk het communisme, afbre ken, maar dan afbreken, wat afgebro ken moet worden en opbouwen wat opgebouwd moet woeden. Ons ideaal moet zijn het vestigen van een nieuwe Christelijke orde. Voor ieder: een eigen bezit. De J. C. besloot zijn rede met de volgende woorden: Laten wij werken in de geest van wijlen Jan Robert. Laten wij meewerken in evangelische naastenliefde onde? het motto van Willem de Zwijger: dat God ons mo ge gebruiken als een goed instru ment. Als laatste spreker van die middag sprak vervolgens de heer J. W. de Vos, voorzitter der Seniorenafdeling te Gouda. Deze spreker begon met de vraag te stellen: Wat is er met de gr >te K.V.P. aan de hand? Zijn we, zoals de oude en nieuwe socialisten ons uitmaken, conservatief of maken we ons schuldig, zooals anderen ons beschuldigen, aan 'te grote progressi viteit? Het is niet recationair, wan neer wij onze jeugdorganisaties on aangetast willen zien. Evenzo is het niet reactionair, als wij voor de ar beiders opkomen om medezegging schap in de bedrijven. We moeten ko men tot een hechte samenwerking van arbeider, middenstander en boer. Eerst dan zullen we Nederland van de ondergang kunnen redden. Na een dankwoord van de heer P. v. d. Sande werd de meeting geslo ten met het Nederlands volkslied De kringvergadering, die hierop volgde van de" Jongeren-afdelingen, verliep zeer vlot. De volgende be sluiten werden genomen. 1. De oprichting van nieuwe afde lingen van de Jr O- zal door de r^ds bestaande J.O.-afdelingen geschie den. 2. Winterprogramma wordt sa mengesteld door partijbestuur in sa menwerking met Jongeren-Commis sariaat. 3. De J.O.-afdelingen worden ver plicht een twee-maandelijks rapport in te sturen over de stand van zaken aan het J. O.-kringbestuur. Het kringbestuur der J.O. werd als volgt samengesteld. J. Leicher, Lei den, P. v. d. Sande, Gouda, Davids, Voorburg, v. d. Kraan, Nootdorp, mej Baars, Bergschenhoek. DE PïELBRANDEN. Wanneer de windsterkte voorlopig niet toeneemt en de windrichting niet ongunstig verandert, leveren de branden in de Peel onder de gemeen te Asten, Nederweert en Meyel geen gevaar voor uitbreiding meer op. Eventueel is nog gevaar te duchten uit de noordelijk van het Peelkanaal gelegen veenderijen, waar het vuur gretig voedsel vindt. Ten Zuiden van genoemd kanaal, waar nog geweldi ge rookkolommen opstijgen, heeft men het vuur een halt kunnen toe roepen. Hierdoor zijn enkele millioé- nen daar opgeslagen stuks turven voor een vroegtijdige vuurdoop ge spaard. e rsengymnastiek VRAGEN. 1. Wie is Pater ArnoldJans sen? 2. Weet u, wat een „dinghy" is? 3- Weet u in welk jaar de R.K. Universiteit in Nijmegen is gesticht? 4. En weet li wie de jongste burgemeester van Nederland is? 5. Wat is het „Ikor"? 6. In welke gemeente is het be kende sanatorium „Dekkers- wald" gelegen? 7. Wanneer is de eerste Jam boree gehouden? 8. Weet u, met welke letters de Paters Montfortanen worden aangeduid? 9. Wat is Castel Gandolfo? 10. Weet u, wie het jongste lid van de Tweede Kamer is? (Zie antwoorden op adverten tie-pagina).. ooooooooooqooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 59) „Nou, dan zal het hier ook wel zjjn, wat niet weet, dat niet deert, zei de babbelzieke collega. Peggy Delamere vond die zuster een echte kletskous en eeh doortrapte kwaadspreekster. En toch... Maar de volgende morgen werden alle angstige voorgevoelens reeds uit haar hoofd verjaagd door een bericht, dat het gehele hospitaal in uiterste opwinding had gebracht. Een twintig tal gewonde Engelse soldaten zou den in de loop van de week aan de zorgen van het St. Hester's hospitaal worden toevertrouwd. Blozend en stralend en toch wel wat 'terneergeslagen door de tegen strijdige gevoelens, die dit bericht bij haar had opgeroepen zocht Arabella haar vriendin zuster Delamere op bij de grote kuip voor het vuile linnen. die zowel de ontvangplaats van een serie handdoeken als van vertrouwe lijke praatjes was geworden. ..Peggy", zei ze met een erg ge wichtige stem, dat zal mijn eerste „gewonde" worden. „Vind je dat niet erg geheimzinnig. Dat vind ik ge woonweg om te juichen. Alles wat ik voor hen zal doen, alles, van af het verzorgen hunner wonden tot de brieven die ik zal schrijven voor hun meisjes, hun moeder, hun vrienden. ik zal het niet anders kunnen dan met 'de gedachte dat het voor hem zal zjjn, voor mijn Sidney, die daar ginds aan het front vecht." Peggy hoorde met grote gerust stelling deze woorden aan. Ze keek blij verrast naar de trots, die van onder de flatterende verpleegters- kap van dit innemende meisjesge zicht afstraalde. Peggy wist maar al te goed, dat Arabella haar hart had verpand aan Sidney Sharpe en dat niemand nog toegang zou krijgen tot dat boordevol gevulde, goede hart. Ze wist nu stellig, heel stellig, dat Arabella haar Sidney nooit lafhartig in de steek zou laten. Dat ze die eenvoudige soldaat nooit en nederige handelsreiziger nooit zou inruilen al was 't tegen de knapste en geleerdste huisdokter. Nee zij was heus niet bang... Alleen moest ze dit telkens en tel kens voor zich zelf herhalen... En dat is toch een heel vaag teken. Het betekende zoveel, dat Peggy Delamere in de grond van haar hart toch een heel klein beetje huiverde, dan op zekerheid berustte. Dat ze de mogelijkheid niet uitgesloten achtte, dat het eens geschieden zou hét ver schrikkelijke. Het gebeurde bij tientallen meis jes, vooral in deze snelle oorlogsda gen, dat vele niet eens meer de moed of het geduld bezaten om af te wach ten 'totdat het zich in zijn volle glorie ontvouwen zou en het surrogaat ver kozen boven een twijfelachtige wer kelijkheid. Peggy had de kleine dra ma's al van dichtbij meegemaakt in de weinige weken van haar contact met de grote wereld. Ze wist nu, dat het mogelijk was dat een meisje in alle koelbloedigheid de mindere opofferde zodra de betere haar een kans bood. De verre verloofde ver loor zijn kansen tegen de voorname bewonderaar ter plaatse. Verbeeld je, als dit ook met Ara bella moest gebeuren! HOOFDSTUK XXI. ARABELLA BRENGT ZICH WEER IN OPSPRAAK Er hing een buitengewone spanning in het doen en laten van ihet St. Hester's hospitaal. Die spanning had twee oorzaken. De eerste was was de komst der gewonden die elke dag tegemoet ge zien werd en waarschijnlijk reeds diezelfde middag zou plaats vinden, De andere was een uiterst opgewon den praatje, dat alle zalen in op schudding bracht.en tot oorzaak had een vermeend schandaal met zuster Ames. „O, ik heb het altijd wel gedacht dat ze d'r vingers nog eens zou bran den. Dat kun je juist van die senti mentele en huichelachtige vlaskoppen verwachten. Toch maar goed, dat de dienstdoende nachtchef haar eens fijn gesnapt heeft, terwijl ze daar buiten op de gang met die dokter Henderson stond te vrijen..." Zo kwam Peggy Delamere in ken nis met de verschrikkelijke gebeurte nis, die al haar vertrouwen in de onwankelbare trouw van haar blij moedige vriendin deed ineenstorten. Al kwam dtt nieuws dan ook van de zelfde jaloerse collega, die haar op zo frapante wijze had ingeleid in de mogelijkheden der brandtrappen en haar wantrouwen in miss Ames, toch lag een kern van waarheid in En die kern doorschokte de arme Peggy zo zeer dat ze moest hoesten en niezen om de tranen in haar zakdoek te kunnen opvangen. Het was alsof een vreemd spook een koude hand op haar hart had ge legd. Arabella aan het flirten met die knappe dokter? Indien dit inder daad waar was, en hieraan dorst ze zelfs in haar grootste optimisme niet te twijfelen.., nou dan was er weer eqn blije illusie voor Peggy aan scher ven gevallen... Arabella de vriendin met het gouden hart... „O, nee!." riep ze tenslotte woest uit, „dat kan niet waar zijn, gemene lasterkous dat je bent! Je moet ver gissen... mét de naam..." „O daar is geen vergissing mogelijk, lieve kind," antwoordde de ander op venijnigen toon. „Vraag het zelf maar aan de nachtchef." Toen voegde ze er met een gemene happigheid aan toe: „Ik zou wel eens willen weten, wat er gebeuren gaat. I'k bedoel, wie van hen tweeën de laan uit gaat. Want in een dergelijk geval heeft de di rectrice maar één vonnis: opgemar cheerd! Zij, zou ik zo zeggen. Dat lijkt me het billijkst en... het voor deligst. En ook het rechtvaardigst ten slotte." „Wat bedoel je daar allemaal mee!" vroeg Peggy, die eigenlijk maar half geluisterd had. „Wat ik bedoel? In dergelijke aan gename omstandigheden vindt er on- middelijk een bestuursvergadering plaats. Mensen die je anders nooit in het hospitaal ziet, komen nu zacht ruisende auto's onze poort bin nengereden er. vellen met deftig uit gestreken gezichten 'n vonnis, dat het zo beroemd ncogstaande morele peil van he: hospitaal me et handha ven. Beide partijen worden indien gewenst gehoord en kunnen hun ver dediging op zich te nemen. De be slissing moge naar de ene of naar de andere kant uitvallen, het eindresul taat is in ieder geval dat een van beiden voor goed buiten wordt gezet. Daarmee achten genoemde dames en heren de eer van de hun zo dierbare stichting weder veilig gesteld en in* dezelfde zacht ruisende auto's ver dwijnen ze weer naar hun deftige koude huizen.. Men wil nu eenmaal voorkomen, dat er een smet gewor pen zou worden op de beroemde zui vere sfeer van ons hospitaal. Je be grijpt dus, het gaat hier om de dok ter of de verpleegster." In haar verontwaardiging wist Peg gy alleen maar op te werpen, dat ze zeker wist, dat haar vriendin Ara bella niets gedaan kon hebben, waar door de goede naam van het hospitaal ogk maar enigermate kon worden aangerand. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2