i Op korte golf f Benauwde Ned. zege op Zweden CLxaMLa ZATFRDAG 23 AUGUSTUS 1947 DE LEIDSE COUR ANT PAGINA 2 DE HELICOPTERE EEN VLIEGTUIG MET ONSCHATBARE DIENSTEN Nu veler ogen gericht zijn op het vor ons land nieuwe vliegtuig, de he- licoptère, en ontelbaren een tocht naar het vliegveld Ypenburg ma ken om de proefvluchten met dit bijzondere toestel te zien, is het van belang voor onze lezers meer bijzon derheden over deze nieuwe luchtver- kenner mede te delen. Na zorgvuldige experimenten door de Amerikanen, is men er daar toe gekomen een vliegtuig te construe ren, waarbij de vaste vleugel veran derd is in een draaiende horizontale schroef Deze schroef heeft door zijn beweeglijkheid de eigenschap, dat door de verschillende standen het toestel kan stijgen, dalen, en zelfs achteruit kan vliegen. Vooral het loodrecht stijgen en het in de lucht stilliggen van het toestel is iets heel bijzonders. In de staart van het toe stel is een kleine verticale propeller aangebracht, welke de piloot in staat stelt het toestel in alle richtingen te doen bewegen. In ons land is voor dit toestel on getwijfeld een toekomst weggelegd, omdat het landen kan waar het maar wil. Geen grote vliegvelden met dure startbanen en ingewikkelde accomo- datie zijn meer nodig. Zelfs op een stevig plat dak kan het landen. In Amerika wordt reeds veelvuldig ge bruik gemaakt van de helicoptère, omdat het toestel vooral voor het overbrengen van luchtreizigers van de steden naar de vliegvelden grote diensten bewijst- Hoe omslachtig is 't thans om van Leidei) uit (om van het RADIO ZONDAG. HILVERSUM I, 301 M. Nieuwsberichten om 8.00, 9.30, 13.00, 1930, 22.30. Van 8.30—9.30 Hoog mis uit de Kathedrale Kerk te Utrecht, waaraam om 8.25 vooraf gaat een „inleiding". 12.15 geeft Piet Oomes boekennieuws tot 12.30, ter wijl er om 13.15 nog een 5 minuten- informatie is over boeken. 13.40 geeft prof. Kors ziji. apologie (antwoorden op vragen) tot 14.00. Van de muziek vermelden wij: het radio-philharmo- nisch orkest o.l.v. Frans André van 14.30 tot 15.20 en van 15.30 tot 16.00. Daartussendoor 15.2015.30 spreekt ir- S. Dijkstra over fnelkmachines. Van 22.50 tot 24.00 'Brahms-Mozart- program. 16.20 Kathodliek Thuis front. 16.3017.00 zielcenlof uit „Berg en Bosch" te Bilthoven. 20.00 actua liteiten. 20.09 „De gewone man". En om 20.36 een hoorspel: „De Bruid van de Pistooleman. 21.35 De Zil vervloot. 22.10 „Hoe de v. Rooiens het rooien". 22.30 katholiek nieuws. Wjj maken bijzonder attent op het dagelijks program van de Ned. Strijdkrachten 19.3019.45. HILVERSUM II, 415 M. Nieuwsberichten om 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 23.00. 10-45 „Vlaamse dichters". 11.25 Dolf van der Linden en zijn Metropole-orkest. 12.04 's Her togenbosch' muziekkorps. 13.50 De Spoorwegen spréken. 14.30 aanslui ting Kurhaus Scheveningen. 1630 17.00 AVRO's reportagedienst. 18.15 18.30 sport. 21.35 hoorspel ,JDe blauwe Smaragd". 22.00 het Kamer orkest. MAANDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.15 ochtendgymnas tiek, 8.00 nieuws, 9.30 Conce-t. 12.00 Stafmuziekcorps Amsterdamse Foli- tie, 13.00 Nieuws, 13,15 Orgelconcert Oude Kerk te Delft! 14.20 Trio An- cora, 15.00 Licht Klassiek Concert, 16.45 Het Utrechts Strijkkwartet,' .18.30 Program Ned. Strijdkrachten, 19.00 Nieuws. 19.45 Departementale uitzending. 20.00 Nieuws in het kort, 20:15 Metropole-orkest o. 1. v. Dolf v. d. Londen, 20.45 Populaire orgel bespeling, 21.30 Het Radio Philhar- monisch Orkest, 22 30 Nieuws. HILVERSUM n, 241.5 M. 7.00 Nieuws, 7.15 ochtendgymnas tiek, 8.00 Nieuws, 7.3510.00 Sym- phonie-orkest, 11.15 Viool recital, 12.00 Ensemble „Vincentino", o. L v. Frans Poptie, 12.33 Van het Plat teland, 12.38 Orgelspel, 13.00 Nieuws. 13.20 Jan Vogel en zijn orkest, 14.00 en 15.15 Rigoletto, 16.30 Joseph Haydn, 18.00 Nieuws, 19.00 Jiddische muziek, 20 00 Nieuws, 20.15 Residen- iie-orkesti 21.15 Cabaret, 21.45 Prijs vraag zomerpostzegels. platteland nog maar te zwijgen) naar Schiphol te komen. Als wij nog eens terugdenken aan de afgelopen ijs- winter toen onze eilanden zeer ge- ruimen tijd volledig geisoleerd wa ren en slechts met levensgevaar per vliegtuig bereikt konden worden, dan is het vooral duidelijk, dat dit nieuwe type vliegtuig onschatbare diensten kan bewijzen. Het toestel, waarvan wij in onze vorige edities reeds enige afbeeldin gen gaven, is een vierpersoons Si korsky S 51. De lengte is 18 meter. De bovengenoemde draaiende schroef wordt voortbewogen door een Pratt en Whitney Wasp-motor van 450 pk. De actieradius bedraagt gemiddeld 300 k.m. per uur. Het toestel kan een hoogte bereiken van 4000 meter en kan een snelheid halen van ongeveer 180 k.m. per uur. Het zal duidelijk zijn, dat dit hef- schroefvliegtuig voor luchttaxi zeer geschikt is en zoals vanzelf spreekt, heeft Frits Diepen, die zijn piloten in Amerika op deze toestellen op des kundige wijze heeft laten lessen, zeer veel belangstelling voor deze moder ne toestellen. Ongetwijfeld zal de helicoptère voor het binnenlands vliegwezen goede diensten gaan bewyzen. AANZIENLIJKE TARIEFS VERLAGING VOOR DE HUISHOUDWAS. De persdienst van het ministerie van economische zaken deelt het vol gende mede: „Een behoorlijke huis- houdwas moet eenvoudig, goed en goedkoop zijn. De kilogramprijs en het minimumbedrag, dat voor de was van een normaal huishouden mag worden berekend, mogen de draag kracht van het gemiddelde gezin niet te boven gaan. Nadat een grondig onderzoek had aangetoond, dat de tot nu toe be staande wasserij tarieven nog wat al te ruim waren, heeft de overheid er naar gestreefd ook in de Donderdag 28 Augustus a.s. in werking treden de nieuwe wit wasserij tarieven de uti- litygedachte tot uiting te doen ko men. De kilogramprijs van de ge wone huishoudwas is nu op 0.44 vastgesteld en zal daardoor 8 pet. la ger worden. Het tarief voor de mi- nimumhuishoudwas van 6 k.g. is te ruggebracht van ƒ2.28 op ƒ2.25. Daarnaast is een tarief opgenomen voor de luxe was, waarbij de goede ren met de hand worden gestreken en waarvan de kilogramprijs 0-60 bedraagt. De mogelijkheid, die tot nü toe be staat, boven het gewone waste rief het tarief voor z.g. persoptaak te be rekenen, komt thans te vervallen. Persopmaak mag n.l. niet meer als zelfstandige wasbehandeling wor den berekend. Een huishoudwas, zo als die in bijna 90 pet. van alle was- behandelingen voorkomt, bijvoor beeld van een gewicht van 4 k.g. en met 2 overhemden en 3 boorden, mag tot op heden worden berekend voor 6 k.g. vermeerderd met de tarieven van overhemden en boorden. Dit kost ten hoogste ƒ4.12. Wanneer de nieuwe regeling ingaat, bedraagt de maximumprijs voor zulk een was ƒ2.84. RADIO-LUISTERWEDSTRIJD VAN BUREAU ZOMERPOSTZEGELS. Ten bate van de TBC-bestrijding en ander sociaal en cultureel werk or ganiseerde het landelijk bureau „Zo- merzegels" 1917 een radio-luister wedstrijd die op Maandag 25 Aug. te 21.45 over Hilversum 2 en op Dinsdag 26 Augustus te 21 uur over Hilver sum 1 zal worden uitgezonden. Vele prijzen worden uitgeloofd en men hoort nog een verrassing. Tijdens de te Hannover gehouden handelstentoonstelling, waar flinke zaken werden gedaan, was deze fiets te zien- Het is een gewone fiets, waarin een kleine motor gebouwd is. Men kan met deze „motor"-fiets op één liter benzine 100 kilometer af leggen. De motor is op elke fiets te bouwen. NOG MEER BRANDEN. De brandweren van Someren, Ne- aerweert en Weert hadden Donder dag de gehele dag werk in de Peel. In de nacht werd een boerderij te So- merendorp een prooi der vlammen. De brand ontstond in een turfhok. De uit de Peel terugkerende brand weer verrichtte het nablussongswerk. Gisterochtend vroeg werd de brand weer gealarmeerd voor een boerderij- brand te Someren-eind. Met de bos- en heidebranden meegerekend was dit de 7e brand in 24 uur. Door snel optreden der brandweer kon -hier het woongedeelte worden behouden. Intussen brandt de Peel nog steeds en de brand is niet te blussen. De fa- brieks- en kantoorgebouwen van de maatschappij Griendtsveen met een 10-tal woningen zouden vandaag ge vaar lopen. Gistermiddag brak brand uit in de bossen, gelegen in de Zandstraat on der Middelrode, gemeente Berli- kum. Een boerderij in de nabijheid liep ernstig gevaar. De brandweer uit Den Bosch verleende assistentie. Men slaagde er in de boerderij brand vrij te houden. Een flink terrein aan bos en heide ging in de vlammen op. MAXIMUMPRIJZEN TUINBOUW. Het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit maakt bekend, dat met in gang van Maandag 25 Augustus 1947 de volgende ophoud en vergoedings- prijzen zijn vastgesteld: 'Savoye kool 3.60 Rode kool 3.60 Witte kool 2.40 Sla I „160 Kroten z. lof I 3. Krotèn zij lof II ,.2.40 Kroten z. lof IH 1.80 Andijvie 2.80 Peen z. lof I 6.60 Peen z. lof II 3.60 Peen z. lof mIV 3- De ophoudprijs geldt zowel voor de goedgekeurde als voor de afwijken de kwaliteit, de vergoeding mag ech ter slechts uitbetaald worden voor dc goedgekeurde kwaliteit. BEURSOVERZICHT. Op de laatste dag van deze week was de ondernemingslust van het publiek ten opzichte van de effecten beurs er niet groter op geworden en de hoeveelheid orders was beperkt. Cultuurfondsen waren wat de hoofd- koersen aangaat, iets lager. Er be stond enig aanbod en, daar de vraag gering was, leidde een en ander er toe, dat het peil van de hoofdkoer- sen iets beneden dat van de vorige slotprijzen lag. Overigens was de markt goed prijshoudend. De Scheep- vaartpapieren waren vrijwel onver anderd. Koninklijke waren met een hoofdkoers van 415 iets hoger. De Industriëlen waren prijshoudend maar weinig veranderd. Tijdens het vrije verkeer was de affaire zeer beperkt. Van verscheidene toonaan gevende fondsen kwamen tijdens de vrije handel geen noteringen meer te voorschijn en, waar dit wel het geval was, konden slechts onbete kenende variaties worden opgemerkt De stemming bleef echter goed, want de meeste veranderingen had den betrekking op kleine koersver- beteringen. Ook de Cultuurfondsen, voor zover nog verhandeld, konden zich iets verbeteren, maar alles bij een had de markt een onbelangwek kend verloop. Prolongatie 2 yi pet. WEDEROM UITZENDING INDISCHE AMBTENAREN. Het Ministerie van Overzeese Ge biedsdelen brengt ter kennis van be langhebbenden, dat voor jongeman nen, die een vooropleiding hebben genoten, welke toelating geeft tot academische examens (ook H.B.S. a is voldoende), gelegenheid bestaat te worden aangewezen als candidaat^ Indisch ambtenaar (Indoloog). Na voltooiing van de indologische studie worden zij van regeringswege naar Indië uitgezonden, ten einde al daar aan 's lands dienst te worden verbonden. Aanmelding kan geschie den uiterlijk 6 Sept. a.s. bij de afde ling B. I., commissariaat voor Indi sche zaken, Plein 1, 's-Gravenhage, alwaar ook inlichtingen zijn te ver krijgen. >000000000000000000000000000000000 O c •>oooooooooooooooooonoooooooooooooo BINNENLAND. Tot burgemeester der gemeenten Ammerstol en Bergambacht is be noemd de heer J. G. Diepenhorst, hoofd-commies ter provinciale grif fie van Zui<LHolland; tot burgemees ter der gemeente Nieuwe Tonge de heer Chr. van Hofwegen, le assistent accountant ter gemeente-secretarie van Rotterdam. De G.G. en GD. te 's-Graven hage vervoerde van de Keizerstraat te Scheveningen naar het ziekenhuis aan de Zuidwal de 78-jarige M. van Z., die op straat bewusteloos ge vonden was en aldaar is overleden zonder tot bewustzijn te zijn geko men. De nationale luchthaven Schip hol blijft nog steeds grote belangstel ling trekken. Dit blijkt wel uit het feit dat van 1 Januari tot 13 Augus tus 1947: 354.000 personen de lucht haven bezochten. Dit is 88.175 meer dan in dezelfde periode van 1939. Die Woensdag 13 Augustus werden 9095 bezoekers geteld. De 9-jarige Nelly Blokker te Grootebfoek is gisteren ongeveer voor de ouderlijke woning door een vrachtauto overreden en gedood. In de gemeente Barwoutswaar der (by Woerden) werd in een twee tal gezinnen bij kinderen van 10 en 11 jaar nekkramp geconstateerd. De beide kinderen, die in Utrecht ver pleegd worden, maken het naar om standigheden goed. Een vrouw en twee militairen zijn gewond, toen bij het afbranden van de Leusderheide een Duitse gra naat ontplofte. De granaat explodeer de op het ogenblik, dat de militairen bezig waren een stuk van het bran dende terrein te blussen, omdat de militaire barakken door het vuur werden bedreigd. De vrouw stond daar voor haar woning, vlak bij de barakken, naar te kijken. De toe stand van alle drie was heden re delijk wel. De mijnen-"opruimingsdienst gaat Dinsdag a.s. over tot het schoon vegen van de geblakerde grond, waarin zich waarschijnlijk nog on- ontplofte projectielen bevinden. De grote stroken heidegrond in de richting van Austerlitz zullen eerst na 10 September worden afgebrand. Dr. Laqueur uit Amsterdam is plotseling in Zwitserland overleden zoals wij gisteren meldden. Bericht worden nog de volgende tragische omstandigheden: Hij snelde juist toe om hulp te verlenen, toen hij een Belgische toeristenauto tegen een muur zag rijden, waardoor één per soon gedood werd, en drie gewond. Dr. Laqueur zakte in elkaar en was dood. Het stoffelijk overschot zou vandaag naar A'dam worden over gebracht. Een zesjarig jongetje, P. H. uit Amsterdam is gisteren op straat ge vallen. In bewusteloze toestand werd hij naar het Wilhelmina Gast huis vervoerd en is daar aan de be komen verwondingen overleden. HET POLITIE-SPORTFEEST T^OEN NEDERLAND Donderdagavond met zulke mooie' cijfers van En- geland wist te winnen, zullen weinigen vermoed hebben dat zij in de finale tegen Zweden zoveel moeite zouden hebben om beide punten in de wacht te slepen. Het is een wedstrijd geworden vol spanning, waarin wel bleek, dat de Nederlanders hun vermoeienissen van de vorige dag nog niet te boven waren, terwijl de Zweden hun rustig, solide en tech nisch goede spel speelden. Pas na twee maal verlenging met zeven en een halve minuut, wist onze ploeg met 10 de meerdere van Zweden te blijven. Het enthousiasme bracht de overwinning Zweden speelde de eerste helft met wind mee, wat de Nederlan ders echter niet verhinderde direct het initiatief te nemen. Van Onselen, steeds actief, gaat er langs de lijn vandoor, geeft door aan Bremen, doch deze schiet ver naast. Dan belandt de bal bij de Zweden, waarbij dé Nederlandse linksback slecht wegwerkt, zodat de Zweedse rechtsbuiten vrij voor doel komt, doch ook hier gaat de bal naast. Het is weer van Onselen die er vandoor gaat; hij raakt verward tussen drie Zweden, komt te vallen en geeft dan liggend nog een schot,, zodat de Zweedse keeper nog actief moet optreden om erger te voorko men. Daarna volgt er een kwartiertje met wisselende aanvallen, allen ech ter zonder resultaat. Als even later de Nederlandse linksbinnen de bal te pakken krijgt, schiet hij hard op doel en de Zweedse keeper stompt vallend in de richting van de paal. Tergend langzaam rolt de bal langs de doellijn doch rolt tenslotte het veld in. Over het algemeen is het geen klassespel dat de Nederlanders ver tonen; ze houden het spel erg kort en het afgeven is erg slecht. Toch zijn zij wel het meest in de aanval, maar vinden keeper Forsten Lindberg (in ternationaal) steeds op z'n post. Driemaal achter elkaar zien we zeer gevaarlijke Nederlandse aanvallen, doch vrouwe Fortuna is Zweden wél erg gunstig gezind en telkens is er een onverwacht opduikende schoen, die redding brengt. Na twintig minuten krijgt Zweden een vrije trap op 15 meter voor het Nederlandse doel; een oerhard schot volgt, doch keeper de Munck weet de bal op sublieme wijze in z'n grote vuisten te klemmen. Vlak voor de rust is er een sterk Zweeds over wicht, doch gelukkig klinkt dan het signaal. Na de hervatting is het natuurlijk weer van Onselen, de zwoeger, die steeds overal bij is en op de meest onmogelijke ballen loopt, die de aan val inzet, maar zijn hard schot gaat net over de lat. Doch ook de Zweden komen weer opzetten en met een hard schot in de bovenhoek, heeft de Munck veel moeite; het wordt dan ook een corner, waarop een schermutseling voor het Nederlandse doel volgt; een hard schot op korte schot van Bremen, dat eenter weer keurig weg te werken. Weer blijkt duidelijk dat de Neder landers finaal op zijn, speciaal Baams en Witkamp hebben kennelijk met grote vermoeidheid te kampen; al leen van Onselen sjouwt alsof hij nog geheel fit is. De aanvallen op beide doelen wisselen elkaar af; we note ren nog een mooie Nederlandse aan val, waarbij de Zweedse keeper prachtig werk verricht en de bal naar van Onselen stompt, die in zeer moeilijke positie een hard schot lost. dat echter ver over gaat. Het laatste kwartier is voor de Hollanders, doch hun onsystematisch vermoeid spel, stuit steeds op de per fect samenspelende Zweden, die ook niet geheel vers meer zijn, doch nog een zeer goede partij geven. Vlak voor het fluitje nog een subliem schot van Bre men,' -dat echter weer even mooi door Lindberg gestopt wordt. De stand is bij het einde ong steeds 00, dus moet de wedstrijd verlengd worden en daarbij zien we iets schier ongelofelijks. De Neder landse ploeg schijnt een metamorpho se ondergaan te hebben en met élan stormen zij op het Zweedse doel af. Toch blijft de eerste verlenging van ly, minuut zonder succes. Bij de tweede verlenging, waarbij de Nederlanders de wind mee heb ben nog een laatste krachtsinspan ning van onze ploeg en wat velen reeds voor zeer onwaarschijnlijk ge houden hadden, geschiedt. Onder een vervaarlijk gebrul van het publiek breekt de Nederlandse voorhoede door en het is de linksbuiten Bremen die de hele wedstrijd eigenlijk een slap figuur geslagen heeft wegens te Regen maken Herinnert u zich nog de thans overleden „regenmaker"? Hij bleef tot aan zijn dood heilig overtuigd, dat hij regen kon maken, maar er is nooit veel van terecht gekomen. Eerlijk gezegd: ik kan het ook! Nu moet u niet denken, dat dit opschepperij is of een po ging om mij interessant te ma ken. Want ik wilde, dat ik het niet kon. Ik weet niet eens, waaraan ik die geheimzinnige macht te dan ken heb: maar het is niettemin een door jarenlange ervaring ge staafd feit. Telkens als ik op va- vantie ga, regent het. Nu kunt u daaruit twee din gen afleiden: lo. dat ik van deze zomer nog geen vacantie had gehad; 2o. dat, zodra het begint te regenen, ik met vacantie ben. Na lang aarzelen ter wille van de vavcantiegangers, heb ik ein delijk besloten de belangen van de land- en tuinbouw zwaarder te doen wegen. Ik moet ook aan de toekomst denken. De verantwoordelijkheid drukt zwaar. U kunt dus binnenkort een fikse bui verwachten. Ik ga dan maar. langzaam lopen en slecht afgeven, die het leder met een hard schot in de touwen jaagt, (10), Onbeschrijfelijk is het lawaai dat dan losbarst, duizenden toeschouwers brullen om het hardst, doch het is nog niet gewonnen. Nog drie minu ten zijn er tè spelen en in die tijd zien we nog een schitterende kopbal van Van Onselen, die echter geen -succes oplevert. Dan fluit scheids rechter Van der Meer, het einde van deze hoewel niet mooie, toch wel. spannende wedstrijd, die mede, dank zy het uitermate sportieve spel der Zweden een pretig verloop had. Het publiek is nu niet meer te houden en binnen enkele ogenblik ken is het hele terrein vol met op gewonden, zwaaiende mensen. Aan de hoogste mast wordt de Nederland se en onmiddellijk daaronder de Zweedse vlag gehesen. Van Onselen en de Munck worden op de schouders rondgedragen, bloemen en lauwer kransen worden aangeboden'en bur gemeester van Kinschot komt de spelers persoonlijk de hand drukken. Onder luid applaus verlaten de spelers, uiterst vermoeid, doch dank baar glimlachend het veld. Neder land heeft de finale en daarmede het voetbaltournooi gewonnen; niet om dat zij zo'n homogene ploeg hadden, ook niet door hun open spel en verre passes, doch door hun enthou siasme, een factor die reeds eerder bij internationale wedstrijden van doorslaggevende betekenis geweest is. De Nederlanders hadden de vast besloten wil om te winnen, kost wat kost, en daarom wonnen zij ook. De Zweden waren in de laatste partij technisch zeker beter en minder ver moeid; zij speelden een zeer goede wedstrijd, doch het laaiende enthou siasme ontbrak en juist dit heeft onze ploeg de overwinning bezorgd. Natuurlijk is er meer nodig dan enthousiasme; zonder een van On selen had Nederland het absoluut niet zover gebracht. Van Onselen is een werkpaard van het eerste soort; op de meest'ongelofelijke ballen loopt hij alsof het de prachtigste kansen zijn; elke aanval gaat van hem uit of wordt door hem gesteund. In drie wedstrijden wist hij van de tien gemaakte doelpunten er zes voor zijn rekening te nemen! Niet minder lof verdient de Lim burger de Munck, onze keeper, die (Zie vervolg pag. 3). Vast en zeker/ KAMSTEEG's Autom. Bedr. N.V. OEGSTGEEST oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke ooóooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 58) Eigenlijk veel te gewoontjes te ge ring voor zo hoogstaand wezen als een leerlingverpleegster. Arabella had er al vlug een passende verge lijking voor gevonden. Je doet twee stuivers werk, terwijl je minstens een rijksdaalder waard ben, zei ze op een morgen, toen ze weer even ijverig en even gelaten als steeds voor haar taak stond; veertien bed den opmaken, veertien patiënten was sen en een kant van de zaal opvegen. Zuster Delamere schrobde en poetste het koper tot haar fijn gevormde han den en haar slanke armen er van jeuken. Maar Zuster Ames had vo<jr zich zelf een axioma* uitgevonden, dat ze in vol vertrouwen aan haar vriendin overdeed. „Er is altijd, waar je ook bent, een zekere hoeveelheid werk, die gedaan moet worden en behoorlijk gedaan moet worden. Maar zelfs al ben je daar voor verantwoordelijk, dan volgt daar nog niet uit, dat je het ook zelf moet doen." „Wat bedoel je daarmee, Arabel la?" vroeg de ander buiten adem van inspanning, na een kwartier vermoei end wrijven over al het koperwerk. „Ik bedoel maar zo. Als je zoals" wij dienst hebt op de mannenzaal en d'r zijn voldoende mannen, die nog wel wat krachten over hebben om die aan dat werk te besteden, terwijl ze als het ware zitten te hunkeren om je een genoegen te doen. .snou. lachte Arabella... dan is het 'heus niet moelijk om je het allerzwaarste werk uit de handen te laten nemen. Laat hen de vloer boenen.laat hen het koper poetsen en zeg hen dan nog even verwijtend, dat je nou eindelijk eens hoopt, dat ze het iets beter zul len doen, dan hun voorgangers. Ze werken zich het zweet uit hun lijf, wat ik je smoes. Blinkt mijn koper werk niet? Kun je geen pap eten van de vloer? En kijk eens naar mijn han den. Ik zal je het geheim vertellen, lieve Peggy. Je koopt hen wat zoute- drop en wat tabak en binnen een oogwenk doe je precies met ze, wat je zelf wenst. En je wandelt door de zaal als een volmaakt grote 'dame. Je bent de gerespecteerde opzichter van een leger zwoegende mannen, die werkelijk blij zijn, als je ze met een glimlachje beloont." Peggy Delamere schudde trooste loos het hoofd. Ze wist maar al te goed, dat het niet alleen aan de zak jes drop of de rolletjes tabak lag. Die zouden nooit in staat geweest zijn om al die harde en vieze kar weitjes uit Arabella's handen te ne men. De waarheid was, dat zuster Ames zelf een onweerstaanbare char me bezat en dat ze thans die charme ten eigen bate wist uit te buiten. Alles wat een broek droeg, of om in de juiste beeldspraak te blijven in dit geval pyama's en de rode door het hospitaal verstrekte kamerjaponnen, had ze aan haar voe ten. Want indien Arabella reeds lief en mooi geweest was in de tamelijk mis lukte garderobe, waarmede ze op „De Schuur" de 'harten der jongelui had weten te veroveren hoeveel meer charme wist ze dan hier niet te ont plooien in haar coquette rose uniform. Iedereen weet toch uit ondervinding, dat deze mooie zindelijke japonnen met hun verleidelijke kappen een ware val zijn voor alle gevoeligheden der mannen; de rose japon, het hel derwitte schort, de kraakhelder staan de boord, de glanzende manchetten en de kap, die als een in wonderland geplukte witte bloemkelk om Ara bella's bloeiende hoofd zat gebogen. De patiënten waren de enige niet, die haar in stilte of openlijk bewon derden. Het was spoedig een publiek geheim geworden, dat op zijn minst één uit de staf, en natuurlijk de jonge knaippe dokter Henderson, bereid was om miss Ames' slaaf te worden. Nu was het .een zeer strenge regel in het St. Hester's hospitaal, waar aan door de zeer strenge matrone van dit zeer strenge hospitaal aller strengst de hand werd gehouden, dat verpleegsters en doktoren elkander buiten de diensturen noch ontmoe ten noch kennen. Deze heilzame regel wordt wel in meer dergelijke inrich tingen toegepast. Maar de matrone van St. Hester's ging zover, dat het voor beide partijen zelfs verboden was langer dan twee minuten in een der gangen te blijven praten. Het reglement van orde was hier allerduideijkst. Maar zoals dit met meer reglemen ten van orde het geval is: het werd niet altijd even streng nageleefd. Ten minste voor de delinguenten. Peggy Delamere had al spoedig van de andere verpleegsters gehobrd, dat verschillende collega's het hospitaal hadden verlaten omdat ze ging trou wen met een dokter uit dezelfde inrichting. „Maar indien ze in hetzelfde hos pitaal werkten, hoe kregen ze dan kans om met elkaar in aanraking te komen?" vroeg de onschuldige Peggy. „Inderdaad, dat is waar. Je zou zeggen, dat jij nog erg groen bent. Delamere" zei de zuster, die haar juist met deze inlichtingen van dienst was geweest. „Daar heb je bijvoor beeld de nachtdienst. D'r is nooit meer dan één hoofdverpleegster in monsters uit de apocalyps een veel- dienst en denk je dat die evenals de zijdig ogenstelsel heeft om overal tegelijk te loeren naar ongerechtig heden? En heb je de brandtrappen al eens gezien, die een zeer mens levend architect en een nog mens lievender regering voor elke verdie ping hebben geconstrueerd en voor geschreven? Wie weet of men daar van tijd tot tijd niet een luchtje gaat scheppen en zou het dan zo te ver wonderen zijn, indien een dokter en een verpleegster tegelijkertijd naar dezelfde trap 'togen om dat zo hoog nodige luchtje te scheppen? Ik zeg je, dat ee al meer dan één verpleegster haar „Ja"-woord heeft gegeven op die prozaische ijzeren constructies. En door die buitenlucht-conversatie kwamen ze vanzelf weer binnen." „Binnen?" vroeg Peggy onnozel, daar ze met de technische termen van het verpleegstersleven nog niet zo vreeselijk bekend was. „Nou verloofd dan, indien je dat liever hoort," lachte de andere ver pleegster oneerbiedig. „Vraag het maar eens aan dat blonde kind, die leukevriendin van je. Die kent de plattegrond van heel ons gebouw als geen ander. Dat lijkt me nu precies het geschikte type om een onder zoek in te stellen - naar de aard van die trappen, als ze juist al haqr aan dacht zou moeten schenken aan een patiënt die niet slapen kan of aan de reden van zijn slapeloosheid," voeg de ze daar een beetje jaloers aan toe. Ze kon klaarblijkelijk niet goed verdragen, dat Arabella mét opval lende vrolijkheid en haar meer dan allerdaagse schoonheid reeds de har ten van alle mannen en van heel wat collega's had veroverd. „Zuster Ames is helemaal niet van dat slag, dat kan ik je op een briefje geven," zei zuster Delamere met een overtuiging, die bewees dat ze voor de onkreubare eer van haar vriendin door het vuur gegaan zou zijn. „Durf je te veronderstellen, dat zij ooit zou flirten met een doktor, als ze nacht dienst heeft? Trouwens, ze is al lang verloofd; haar verloofde is aan het front." (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2