Vernielingen in Kampongs en fabrieken RADIOMASTEN IN HET LANDSCHAP VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Spreekwoordenoptocht op 30 Aug. De samenstelling van de spreek woordenoptocht op 30 Aug. begint haar definitieve vorm aan te nemen. •Toch zou de deelneming nog wel iets mogen toenemen, zal ze dezelfde hoogte bereiken aio verleden jaar. Blijkens een advertentie in dit blad hebben particulieren en verenigin gen nog enkele dagen gelegenheid zich op te geven. De kosten en moei te behoeven niet groot te zijn om iets moois te scheppen. Als men be denkt, welk een fijn cachet een goe de optocht aan een feest geeft, en. dat we daaraan zo gemakkelijk kun nen meewerken, dan zij dat voor ieder een prikkel zich af te vfagen of men ook niet in aanmerking komt om zich een dagje te geven aan de voorbereiding van zoiets moois. HAZERSWOUDE Voetbal. Zaterdagavond om half zeven zal op het terrein van de V.V. „Hazerswoude" een ontmoeting plaats vinden van een veteranen- elftal van „Hazerswoude" tegen een veteranen-elftal van „St. Bernar- dus" uit de Groenendijk. HILLEGOM Brand. Door een brandend pe troleumstel ontstond gistermiddag brand in de bijkeuken van perceel Venneperweg 540, bewoond door het gezin H. B. Bijkeuken en keuken brandden geheel uit. Voor de eige naren een grote schade, daar het jiuis veel te laag was verzekerd. In de verbrande gedeelten bevonden zich zeer waardevolle artikelen van de huurder, die mede in vlammen op gingen. KATWIJK AAN DEN RIJN Kort aangebonden. Een inboor ling uit „De Schakél", gesticht voor heropvoeding van beruchte knapen uit de bezettingstijd, reed in de Kerk straat de 26-jarige V. omvei\ In plaats van excuses bleek deze knaap zeer kort aangebonden en timmerde er op los. Met meerdere verwondingen moest V. ook door deze aanval twee tanden missen. V. deedt aangifte bij de politie en procesverbaal volgde. KATWIJK E.H.B.O. Tot slot van een gehou den cursus E.H.B.O. had door dr. Cle- veringa, de docent der cursus, de uit reiking dei' Diploma's plaats aan de dames: mej. A, H. v. d. Voort, mevr. J. Venekamp-Ossel, mej. L. E. van Rossum, mej. C. M. v. d. Plas; mej. M. M. de Mooy; mej. J. F. Lammens; mevr. J. J. van Houten-v. d. Kamp; mej. J. Franse; mej. A. v. Rijn; mej. J. A. Eisen; mej. B. J. N. Bos; mej. A. Seinstra en de heren J. Minnee; B. van Dijk; H. H. Flinterman; L Hueting; A. van den Oever en J. Ve nekamp. Aan 8 cursisten beneden 18 jaar werd een getuigschrift uitge reikt. Er werd vervolgens nog ge speecht, cadeau^ en bloemen aange boden en verdere plannen gemaakt voor de toekomst, waartoe ook een demonstratie in Sept. a.s. zal behoren. NOORDWIJKERHOUT Voetbal. Zaterdagmiddag a.s. om 4 uur zal voor de junioren de zo lang verbeide wedstrijd tegen de junioren van VUC welke kampioen zijn geworden van Den Haag, ge speeld worden. Onze junioren ko men op één speler na volledig uit. WSB I gaat Zondag naar Voor hout en komt in het Foreholte-beker- tournooi uit tegen DOCOS. WSB II in een geheel andere uit voering als de afgelopen competitie gaat bij Roodenburg Hl, uitkomende in de le klasse LVB. op bezoek. Ho pelijk gaat het beter dan het afge lopen jaar. LANGERAAR Sportver. „Altior". Programma voor Zonidag 27 Aug.: Altior INic. Boys I 3.30 uur; Altior IIDOSR III 1.30 uur; Aalsmeer IVAltior in 1.15 uur D.E.S.-terrein. Vertrek 12.15 uur. Zaterdag 23 Aug. gaan onze A Junioren naar V.D.O. A Uithoorn en spelen daar tegen RODA uit Boven kerk om 1.30 uur, vertrek vanaf het Parochiehuis 12 uur. LISSE Jongvee-dag. Op Dinsdag 26 Aug. a.s. zal de Fok- en Controle- Vereniging „Nooit Gedacht" door middel van een demonstratie in de vorm van een jongveedag op be scheiden schaal trachten te laten zien, wat er op het gebied van de fokkerij op de bij bovengenoemde vereniging aangesloten bedrijven is bereikt. Zie de advertentie in dit blad. LEIMUIDEN Afscheid kapelaan Adank. Woensdagavond werd er gelegen heid gegeven afscheid te nemen van kapelaan J. A. J. Adank. Ondanks de Oranjefeesten was een flink aan tal parochianen aanwezig. De heer Compeer, die de leiding van deze avond had, bracht kort maar krach tig dank aan de kapelaan namens de gehele parochie voor de grote ijver waarmee hij zijn priesterlijke taak had uitgeoefend en zijn aan dacht had geschonken aan het jeugd werk. Vooral de ouders, aldus de heer Compeer, waren hiervoor grote dankbaarheid verschuldigd. Hierna bood hij namens de parochie een enveloppe met inhoud aan. Pastoor Speet schetste de 4 jaren, dat kape laan Adank in Leimuiden was ge weest als een tijd van aangéname samenwerking en prees ook vooral de grote ijver voor het jeugdwerk. Kapelaan Adank dankte voor de wensen en gaven. Het had hem ge troffen, dat de attentie van deze avond vooral 'was namens de ouders. Geef mijn opvolger, zo sprak kapelaan Adank, bij het verenigingswerk nog meer medewerking en begrip, niet voor het plezier van een kapelaan (die over enkele jaren weer ver trekt) maar het is noodzakelijk voor ziel en zaligheid. OEGSTGEEST WOONSCHIP UITGEBRAND. Op het woonschip, bewoond door de fam. Brouwer, dat gewoonlijk in de Morschsingel lag, doch wegens re paratie v. d. scheepswerf Gebrs. Aker boom aan de Hoge Morschweg, na bij de Haagse Schouw,gemeerd was, brak vannacht om kv/art over twaalf door onbekende oorzaak brand uit. De Oegstgeester brandweer was spoedig aanwezig, doch kon niet ver hinderen, dat het schip totaal uit brandde, waardoor de fam. Brouwer niet alleen van haar woongelegenheid doch ook van alle inboedel en kle ding beroofd geworden is. Om half drie was men het vuur meester. Door de, enorme hitte heeft een in de nabijheid gelegen motor schip nogal wat schade opgelopen, doordat het ijzer kromgetrokken is. Verzekering dekt de schade. ROELOFARENDSVEEN Gidsen op bivak. Hallo, hallo hier Ulvenhout. Op 18 Augustus om 12 uur arriveerde een enthousiaste Gidsengroep in bovenvermeld Bra bants dorp. Na een stevig 12-uur^je werd het kamp ingericht, slaapplaat sen in orde gemaakt, keukens ge bouwd, strozakken gevuld, enz. On danks de warmte werd er hard ge werkt en om 6 uur was 't kamp be woonbaar. We zitten in een pracht- omgeving en het weer hadden we ons niet beter kunnen wensen. We hebben al heel wat meegemaakt, maar daar zullen we thuis genoeg over kunnen vertellen. Dinsdagmor gen zijn 3 leidsters n«ar Breda ge gaan (o, die volle bussen) en heb ben net zo lang bij de distributie- dienst gezeurd, tot we een 3-dubbele toewijzing van extra rantsoenen kregen. Wiarschijnlijk vonden ze, dat de 3 afgevaardigden er nogal slecht uitzagen. De eerste warme maaltijd smaakte veel lekkerder dan thuis. Dinsdagmiddag verraste de Aalmoezenier, kap. Hartog ons met een bezoek, wat we erg leuk vonden. Alle Gidsen maken het uitstekend, groeten hun vader, moeder en alle bekenden en bovendien wordt er van alle kanten gevraagd, de verschrik kelijke Arabella en de Avonturen van Tom Poes en Heer Bommel te bewaren tot Zaterdag. dat het huis weer bewoond was. Ja, zei een inwoner, het is een tehuis voor gerepareerden geworden. Geboren: Bernardus M., z. v. C. M. Huiskamp en H. J. Smulders; Pieter, z. V. W. P. Kruik en T. v. d. Meij; Joyce, d. v. J. Tegelaar en W. Krouwel; Bertha M., d. v. C. J. v. d. Akker en M. Neumeier; Jacobus N., z. v. C. P. Westerhoven en R. P. Postma; Maria W. H., d. v. L. v. d. Meij en A. M. Seysener; Jacobus Th. M., z. v. H. J. A. v. d. Meij en M.M. Hoogervorst. Ondertrouwd; J. W. Preenen 30 j. en Th. Th. ReeuWijk 33 j.; S. J. Sluis 26 j. en I. M. v. Leeuwen 23 j. Getrouwd: P. v. d. Vlist 31 j. en M. Roos 27 j.; G. J. van Pijpen 22 j. en J. V. d. Voet 23 j. VOORSCHOTEN „Oud-Voorschoten". Opgericht is een vereniging „Oud-Voorscho ten". Als voorzitter is gekozen de heer J. de Bres, tot secretaris, de heer J. L. v. d. Gouw, tot penning meester, de heer A. B. Wessels, ter wijl als commissaris zitting hebben de heren D. J. Brinks, A. J. Turion, D. Gerhardt, C. Eggink en M. G. Emeis. WARMOND Personalia. Mej. G. Witsenburg slaagde te Rotterdam voor het tex- tielbrevet in de vakken tricotage en kleinvak. ZOETERMEER Paardenmarkt. Woensdag j.l. werd alhier de jaarlijkse paarden markt gehouden, 's Morgens om 8 u waren er reeds een tweehonderdtal De grootste theefabriek van de wereld vernield Volgens het Nederlands officieel communiqué No. 57 zijn op West- Java ten Noorden van Leuwiliang een 50-tal kampongs in brand gesto ken. Bij Tangerang zijn er 2 ver nield. In de nacht van 17 Augustus heeft' de T.N.I. vanuit het Oosten en Westen met mortieren een aanval op Poewokerto gedaan. De aanval werd afgeslagen. Nabij de kampong Kemit op Mid- den-Java in het gebied van Gom- bcng werd een groep republikeinen opgemerkt, die stellingen aan het bouwen was. Deze concentratie werd met artillerievuur verdreven. In Malang deed een bende gedu rende de nacht een aanval op Neder landse posten nabij de gevangenis, waarbij geweren en automatische wapens werden gebruikt. Op Madoera werd een Nederland se patrouille ten noorden van Bang- kalan door een republikeinse groep van circa 500 man beschoten. De aan vallers waren gewapend met mortie ren, mitrailleurs en geweren. Een republikeinse bende bezuiden Pematag Sianta op Sumatra werd met enige verliezen hunnerzijds ver- t.m. 11 jaar) 1ste prijs H. v. d- Goes; 4ae J, de Vree. Groep 2: (11 t.m. 15 "arden "aanwezig, terwijl wat later jaar) 2de J. v. Galen; 3de H. Frig- SASSENHEIM Vreemde woorden. Huize „Vre- desteijn" is ingericht voor gerepatri- eerden. Een voorbijganger merkte op op de morgen het gteal nog aan groeide. De talrijke kraampjes voor speelgoed en lekkernij maakten ook voor de kinderen deze paardenmarkt aantrekkelijk. Postduivenvereniging „De Witpen" Uitslag van de wedstrijd met post duiven vanaf Marbehan. Gelost 8.45. De eerste duif vloog de route in l u. 10 minuten 43 sec.; de laatste- duif 2 u 5 min. 37 sec. 1ste prijs N. de Bra- ber. Sportddag. De R-K. voetbalver eniging Oliveo te Pijnacker organi seerde Woensdag j.l. een sportdag voor de junioren vap 8 t.m. 15 jaar, waaraan D.W.O. met twee elftallen deelnam. De sportdag mag zeer ge slaagd heten. D.W.O. veroverde vele prijzen. De uitslagen van het doel- schieten luiden: Groep 1: (leeftijd 8 gen. De. resultaten van het hoog' springen waren: Groep 1: 2de J. de Vree. Groep 2: le J. v- d. Burg. 3de J. Bolleboom. Hierna werd er nog gevoetbald. De uitslag luidt: Oliveo b—D.W.O. b 2—0; Oliveo c—DWO c 0—2. ZOETERWOUDE Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergadert op Maandag a.s. n.m. 7.30. De agenda bevat o.m.: Vaststelling uitbreidingsplannen Dorp en Zuidbuurt, voorstel van B. en W. tot verdaging der vaststelling van het uitbreidingsplan Hoge Rijndijk, verzoeken om subsidie van het Wit- Gele Kruis, de St. Jansfanfare en R.K. Sportvereniging H. Rijndijk en voorstel tot crediet verlening voor straatverlichting Stomp wij kse weg. Jtaiet Jimiek laault ïPjte&idetit 32. Dansend en springend dwarrel den zij over het dak van hun toestel. „O me maag", brulde Karei Kwiek, die met beide handen zijn buik vast hield van het onbedaarl k lachen. En de vijand danste maar. „Een twee hup, een twee hup!" brulde el capi- tano. Maar het nu stuurloos gewor den vliegtuig begon rare dingen te doen. Het helde en wankelde en Hoeiii..! Daar maakte het een reuze looping-the-loop. De hele bemanning vloog als papieren poppetjes door het luchtruim en verdween in de laagte, waar ze onder een luid geplons met het zilte nat kennis maakte. Het toe stel van onze vrienden schudde nu nog harder, maar deze keer van het laohhen. O, o, wat hadden de heren een plezier. Het was ook al te dwaas. De gevreesde capitano had zich met zijn mannen in het water gedanst. Eurasio straalde van voldoening. „Die goeie ouwe professor", zei hij dank baar. „om ons toestelletje met zo'n heerlijke vinding uit te rusten!" dreven. In de stad werd hinder on dervonden van sluipschutters. Ten Zuid-Oosten van Bindjai ontmoette een patrouille hevige weerstand, waarbij ook de Nederlandse patrouil le enige verliezen leed. In de omgeving van Imba Pandjang ten Noorden van Padang, werd cie bevolking, onder bedreiging met moord en brandstichting, aange maand te evacueren naar republkeins gebied. De uit deze omgeving ge vluchte bevolking werd in bescher ming genomen naar Loeboekboeaja gebracht. Verschillende Nederlandse posten en patrouilles op Java en Sumatra werden beschoten. Blijkens de tot op hedefci ontvangen berichten bedra gen de Nederlandse verliezen 3 ge sneuvelden en 6 gewonden. De grootste theefabriek ter we reld, „Balim Bangan", in het gebied van Siantar is door republikeinen vernield en in de as gelegd. Ditzelf de lot onderging de palmoliefa- briek Sawit Sebrang in het gebied van Tandjong Poera. Van de Chine zen in het Medanse werd verno men, dat in de toestand der Chinezen te Pankalanbrandan enige verbete ring was gekomen. Op Midden-Java is de „Witte-Kruis koloni" bij Sala- tiga gedeeltelijk verbrand en ver woest. Deze landbouwkolonie schonk voor de oorlog 500 Javanen belang loos werk en voedsel. De kolonie werd in 1902 gesticht na het honger jaar) voor steun aan maatschappelijk onvolwaardigen. (reeds opgenomen in een gedeelte van onze vorige oplaag) WEERSVERWACHTING o VRIJ VEEL WIND. o g Matige, overdag krachtige wind g 5 tussen Noord-Oost en Oost. Op g 5 de meeste plaatsen tijdelijk wat 5 5 bewolking, doch vrijwel overal droog weer met ongeveer de- 2 g zelfde temperatuur. Jboooooooooooouoouuoooooooooooooou POSITIE NEDERL. PASSAGIERS SCHEPEN. Oranjefontein, Amsterdam—Kaap stad, 20 Aug. van Teneriffe. Westerdam, wordt 23 Aug. van New York te Roterdam verwacht. MARKTBERICHTEN DELFT, 21 Aug. Vee. Aanvoer: 3 paarden, 376 runderen, 4 graskalve- ren, 54 nuchtere kalveren, 198 big gen 69 schapen of lammeren, 68 gei ten of bokken. Prijzen: kalfkoeien T 450550, varekoeien 300450, biggen 20—40, weideschapen 50— 70, Handel matig tot zeer matig. LEIDEN, 22 Aug. Vee. Aanvoer: 17 fokstieren, 37 slachtstieren, 44 kalf- en melkkoeien, 17 varekoeien e.a., 400 vette koeien, 62 pinken, 42 gras kalveren, 49 nuchtere kalveren, 207 weideschapen, 2 zeugen 69 mest- varkens, 329 biggen, 16 paarden, 14 veulens, 27 bokken en geiten. Prij zen; kalf- en melkkoeien 350500 handel matig; varekoeien a.a. f 300 475, handel tamelyk; graskalveren 6080, handel matig; weideschapen 5075, mestvarkens f 2540, big gen 1525, paarden 200800, veu lens 70200, bokken en geiten f 20 40, allen handel matig. Kaas. Aanvoer 48 partijen Goud- se en 12 partijen Leidse kaas, Totaal 60 partijen. Prijzen; Goudse kaas zware 1.47, 1ste soort 1.401.44, 2de soort 1.351 39 en Leidse kaas 1.36—1.39 per kg. Handel matig. Geweldige stalen gevaarten schieten de lucht in (Van eèn bijzondere medewerker). Niet zodra had de Duitse bezetter met zijn lompe hiel de Gooise grond geraakt, of onze overheid nam maatregelen, om het moeizaam opgebouwde radio wezen weg te houden uit handen van de vijand. In Hilversum werden twee antennemasten van om streeks 150 meter opgeblazen en te Huizen maakte men de bekende draaibare zendmasten onklaar. Onze radio-leiders hadden voor deze-maatregelen hun juis te bedoeling; de Duitser nochtans haalde er zijn schouders voor op: hy zou zich toca wel weten te red den. Inderdaad heeft hy zich gered mede dank zij Jaarsveld en Lopik, deels ook Kootwijk en Noord- wijk, waar^eveneens radio-masten in de lucht waren. De radio-masten vormen steeds een attractie voor de zeer velen, die belang stel len in het werk van de Om roeporganisaties. Men veronderstelle dat hier al les één is; doch minder dan dat is waar. Eerstens be- hpren de zend-installaties niet aan de Radio-vereni gingen; sterker nog: de zend-stations plegen, ver van de radio-studio's af te staan. Wat iri Hilselsum wordt gepresteerd op het veelzijdige gebied van de radio, gaat per telefoni sche lijn naar buiten, om elders de aether in te gaan. Als het zover is, hebben de zend-antennemasten een belangrijke taak te vervul len. Men ziet die slanke stalen masten reeds heel in de verte; ze hebben aan trekkingskracht, en wan neer men ze tot op korte afstand is genaderd, inte- resseerd men zich sterk I voor de bouw er van en hun fantastische samen stelling. Bouw met behulp van montage-lieft. We kijken naar omhoog en zien, hoe de top van de mast, waaronder wij staan, zich verliest in de blauw witte wijdte van de alles overkoepelende wolken lucht. Meteen dringt de vraag zich aan ons op, hoe hoog deze masten wel zijq. De antennemast van Hil versum I (golflengte 301.5 m.) is 168 meter hoog, ter wijl die van Hilversum II (golflengte 415 m.) een hoogte van 198 meter heeft. Dit zijn wat men noemt „sprekende" cijfers. Intersesant verder is het te horen, hoe men tewerk is gegaan bij het opstellen van deze enorme stalen ge vaarten. Reeds in Juni 1939 was men begonnen met de voor werkzaamheden voor de bouw van de jongste an tennemasten in het Utrecht se achterland. Er moesten voor elke antenne zes put ten worden gegraven om de tuidraden te kunnen verankeren, alsmede een zevende put voor de an tennemast zelf. De inhoud van elke put gedraagt niet minder dan 72 kubieke me ter. Zij werden volgestort met gewapend beton, waar in de tuiankers werden be vestigd. Van deze beton blokken, bevindt zich een deel van ongeveer dezelfde kubieke inhoud boven de grond, welk deel geheel met aarde is bedekt. De eigenlijke masten- bouw begon half Juli. De eerste 30 meter van deze mastconstructie werd op de grond gemonteerd en met behulp van een bok en een electrische lier in de tijd van 1 uur en 10 mi nuten overeind gezet. Het ging er nu om, de zaak op korte termijn af te werken. Daartoe werd boven in het thans overeind staande deel een montagelift ge plaatst, die na elke gevor derde 10 meter omhoog werd gebracht door middel van handlieren in de lift. De onderdelen hees men met behulp van handlieren naar boven als men be denkt, dat er sprake is van driehoekige vakwerkmas- ten met een omtrek van 8.34 m., waarin'stalen lad ders en ringen moesten worden gemonteerd, die een soort van schacht in de masten vormen, dan is het duidelijk, dat er per dag een groot aantal onderde len nodig was om de bouw van elke tien meter te doen vlotten. Dit monteren ge beurde in de montagelift, waar de werkers practisch van 's morgens tot des avonds bivakkeerden. Zij verrichtten daar niet alleen de montagewerkzaamhe den, doch gebruikten er ook de maaltijden aange zien het veel tijd en moeite zou vergen voor het twaalf uurtje helemaal naar bene den te komen. Toen men met de bouw tot op 70 meter hoogte was gevorderd, werden de masten door hydraulische persen omhooggevijzeld, teneinde de isolatoren te kunnen plaatsen. Op het zelfde ogenblik werden de hulptuikabels door defini tieve tuien vervangen. De roep naar omhoog. Het ligt voor de hand, dat de bouwleiding van de grond af en aan de hand van de vastgelegde gege vens regelmatig contast met de monteurs moest on derhouden teneinde aan wijzingen en bevelen te kunnen gaven. Men maak te hierbij gebruik van stef- ke longen en afgesproken tekens. Toen de masten evenwel ongeveer 100 m. hoog waren, kon men de bevelen van de grond daar boven niet meer verstaan. Doch ook hier kwam de moderne techniek te hulp; men nam zijn toevlucht tot een microfooninstallatie, waarna de stemmen van de voormannen en ingenieurs versterkt uit de luidspre kers klonken en het werk zonder onderbreking voort gang kon vinden. Elke zendmast bestaat uit 60.000 delen? waarvan 5.000 bouten. Hij wordt overeind gehouden door negen tuien en dat dit geen draadjes rijggaren zijn, be grijpt men wel, ook zon der dat wij dit aport ver melden. Onder de masten is een aardnet ingegraven op on geveer 30 cm. diepte. Hier voor gebruikte men 108 ko perdraden met een stalen kern, in een straal van 200 m. in stervorm om de msd- ten gelegd en door een cir kel verbonden. Voor de beide masten betekent dit een dradalengte van ruim 40 km. De antenne-masten zijn alle in vol gebruik, eer stens die op de lange en middengolve n, maar ook die van P. C. J„ welke op ultra kort uitzenden. Al deze masten, waar ze zich ook verheffen, zijn een deel van ons vaderlands presti ge, want zij roepen te land, overzee en in de lucht, spreken tot alle nationali teiten. LEGERBERICHT NEDERLANDS ACTIE- COIYTMUNIQUE. Het Nederlandse actiecommunique no. 59 meldt het volgende: „Onze troepen traden op tegen rampokben- dener saboteurs, die overeenkomstig de instructies van radio Djogja het door onze troepen gecontroleerde ge bied onveilig trachtten te maken. Ten Oosten van Garoet (West-Java) zijn deze benden bijzonder actief. Zij le den bij de ingestelde zuiveringsactie gevoelige verliezen. Bij Krawang werden de aanvallende republikeinen verdreven. Ook in het Tegelase ble ken grondige zuiveringsacties nood zakelijk. Deze vonden plaats ten Zuid-Westen van Brebes en Zuid- Oostelijk van Tegal. De alhier geïn filtreerde republikeinse groepen wer den met verliezen hunnerzijds ver dreven. Noord-Oostelijk van Salati- ga werd een onzer patrouilles door sluipschutters beschoten. Het vuur werd door ons beantwoord. Ten Zuid- Westen van Modjokerto werden Ne derlandse patrouilles beschoten. Ten Zuiden van Malang werd onze post Pakisadji door een republikeinse groep aangevallen. Tussen Malang en Batoe werden onze manschappen op verschillende plaatsen door sluip schutters onder vuur genomen. Een lijnploeg kreeg in de omgeving van Lawang mitrailleurvuur. Ten Zuiden van Pematangsiantar (Noord-Sumatra) geraakte een Ne derlandse patrouille in een vuurge vecht met een groep republikeinen. Ten Noord-Oosten van deze plaats werd een bende van 200 man met verliezen aan de andere zijde gedre ven. Ook in de omgeving van Tand*- joengpoera kwam het tot een samen treffen. De tegenpartij liet 4 doden achter. Eigen wapenen werden buit gemaakt. Bij een zuiveringsactie in dit gebied stuitten onze troepen op een 200-tal republikeinen. Er ontstond een hevig vuurge vecht. De tegenstander vluchtte met medeneming van vele doden en ge wonden. Aan onze zijde werden bij deze actie geen verliezen geleden. Benoorden Loeboekaloeng (mid- den-Sumatra) kwam een patrouille onder het vuur van mortieren der sluipschutters. Het vuur werd met mortieren beantwoord, waarna de tegenstander op de Vlucht sloeg. Volgens de binnengekomen berichten bedragen onze verliezen van de actie van gisteren: 2 gesneuvelden, en 6 gewonden. Het aanvullend Nederlands actie communiqué no. 60 meldt onder meer, dat een groep republikeinen in de morgen van 17 Augustus een aanval heeft gedaan op de woning van een ambtenaar van het burger lijk bestuur te Soreang (West-Java). Een tweetal handgranaten werd ge worpen en een persoon door een pistoolschot ernstig gewond. In het Garoetse trachtten de republikeinen de waterleiding en de irrigatiewer- ken te vernielen. In de randgebieden wordt de Padangse bevolking nog steeds geintimideerd door republi keinse terreur. DE SN EK ER-HARDZEILDAG De Hollanders winnen de eerste teamwedstrijd in de regenbogen De Van Houten wissel- beker definitief voor Marten Hendriks. Duizenden mensen hebben Woensdag op het grote Sneker zeil- feest, de beroemde Sneker hardzeildag, die dit jaar voor de 131e maal werd ge houden, meegemaakt. Van heinde en verre kwamen de bezoekens naar het Snekermeer en het startterrein waar een geweldige drukte heerste. Op het meer krioelden de schepen door elkaar en de talrijke stoom- en motorboten, vracht schepen en andere tot passagiersvervoer in gerichte vaartuigen voerden steeds nieuwe mensenmassa's aan, Het was een geweldige dag met met meest ideale weer. Er stond weer een stijve Noord-Oostelijke bries, die de schepen met snelle vaart over de witgekuifde gol ven joeg, zodat de wedstrijden ondanks de vele en dichtbezette klassen, toch mooi op tijd beëindigd waren. De teamwedstrijden. Voor de eerste team wedstrijd Holland Friesland in de regen boogklasse, die 's mor gens om kwart voor elf begon bestond zeer veel belangstelling. Op de wal volgden dichte drommen toeschou wers de verrichtingen van de teamvaarders. De Friezen onder hen werden na de start al teleurgesteld, toen Theunissen met zijn mast het grootzeil van Vrolijk door midden scheurde, waardoor de ze direct uitgeschakeld werd. De tweede ramp trof de Friezen toen v. d. Weij in de tweede route een bakboord stuurboord-kwestie kreeg met een van dc Hollanders en de strijd eveneens moest staken. Alle noop was toen op de nog overblijvende drie gevestigd, maar het stond vooraf wel vast dat de Friezen het zo nooit konden hou den. Gelukkig voor hen echter veroverde Dirk Oppenhuizen de eerste plaats en haalden v. d. Zijpp en Hendriks ook nog enige plaatsen op. Bij de Hollanders be zette Bergsma de twee de, Vial de vierde, Theunissen de vijfde en v. d. Steur de zesde en Hofland, de 8e plaats, waardoor ze 30 punten verzamelden tegen de Friezen 22.1. De voor uitzichten op een over winning zijn voor de Hollanders dus zeer gunstig, maar als het morgen net zo hard waalt als vandaag, zul len de Friezen zich niet gemakkelijk laten verslaan. ROEIEN DE EUROPESE KAMPIOEN SCHAPPEN. Na de sluiting der inschrijvingen voor de Europese kampioènschappen op 29, 30 en 31 Aug. as. te Luzern ziet de lijst der deelnemende landen er voor de verschillende nummers als volgt uit: Vier met stuurman: 1 Hongarije, 2 Nederland, 3 Tsjecho-Slowijkije, 4 Frankrijk, 5 België, 6 Zweden, 7 Italië, 8 Zwitserland. 9 Denemarken, 10 Oostenrijk, 11 Poien, 12 Portugal. Twee zonder stuurman: 1 Honga rije, 2 Nederland, 3 Frankrijk, 4 En geland, 5 Zwitserland, 6 Denemar ken, 7 Oostenrijk. Skif: 1 Egypte, 2 Hongarije, 3 Spanje, 4 Tsjecho-Slowakije, 5 Frank rijk, 6 België. 7 Italië, 8 Zweden, 9 Zwitserland, 10 Denemarken, 11 Portugal, 12 Polen. Twee met stuurman: 1 Hongarije, 2 Nederland, 3 Frankrijk, 4 België, 5 Italië, 6 Zwitserland, 7 Denemar ken. Vier zonder stuurman: 1 Hongarije, 2 Tsjecho-Slowakije, 3 Frankrijk, 4 Engeland, 5 België 6 Zweden, 7 Ita lië, 8 Zwitserland, 9 Denemarken. Double Sculls: 1 Hongarije, 2 Ne derland, 3 Tsjecho-Slowaakije, 4 Frankrijk, 5 België, 6 Zwitserland, 7 Denemarken, 8 Polen, 9 Oostenrijk. Acht met stuurman: 1 Hongarije, 2 derland, 3 Tsjecho-Slowakije, 4 Frankrijk 5 België, 6 Zweden, 7 Italië, 8 Zwitserland; 9 Denemarken, 10 Oostenrijk, 11 Portugal. Internationaal ruiterfeest te Ven- ray. Zondag 24 Aug. a.s. organi seert de ruiterclub „Ons Genoegen" te Venray een internationaal rui terfeest als voortzetting van de vooroorlogse ruiterfeesten, die een jaarlijks terugkerend evenement voor Limburg vormden. Onder do vele inschrijvingen bevinden zich óe beste volbloeds van Nederland en België. Op het programma staan wedstrijden voor sulky's, volbloed draven en rennen.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3