Het conflict van de bakkers Hoogste recht: hoogste onrecht Wetgeving noodzakelijk, waarbij de zorg voor a-sociale gezin wordt geregeld RADIO CUa&eCCa WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1947 DE EEIDSE COURANT De strijd tussen de stakende bak kers en de regering wordt geleide lijk harder. Tijdens een gistermid dag in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden drukbezochte vergadering toonden de stakende bakkers una niem zo'11 grote onverzoenlijkheid jegens het besluit van de minister, dat het Amsterdamse publiek slechts zeer weinig hoop gelaten kan wor den voor een spoedige oplossing van het conflict. Op voorstel van het actie-comite besloten de hoofdstedelijke bakkers de staking voorlopig voor onbe perkte tijd aan te houden. Donderdagmiddag komen zy op nieuw bijeen. Zelfs indien ze dan mochten besluiten, to gaan bakken (hetgeen bü de huidige stand- van zaken zeer onwaarschijnlijk moet worden geacht), dan nog zal inen geen brood kunnen krijgen voor Za terdag of zelfs Maandag, omdat de verwarming der-ovëns geruime tijd in beslag neemt. Intussen wordt in Amsterdam nog steeds slechts tussen de 10 en 15 °/o der normale broodproductie bereikt. In soortgelijke omstandigheden ver keert bijna de gehele provincie Utrecht, het Gooi, delen Van Noord- Brabant en van Overijssel. Boven dien werd medegedeeld, dat ook de bakkers in Zaandam en Haarlem zich gaan beraden over staking. Tot nog toe wisten vele Amsterdammefs zich in Haarlem van brood te voor zien, terwijl voorts taxi's vol brood van 'Zaandam naar Amsterdam wer den gereden. Van besprekingen, contact of over leg over de steeds dreigender wor dende impasse, waarvan het publiek de eerstvolgende dagen in toenemen de mate de narigheid zal ondervin den, tussen de regering en de sta kende bakkers is tot dusverre nog niets gebleken. Er zijn echter plaatsen, waar de bakkers zeer beslist niet staken. Zo b.v. in Den Haag. Dat in Den Haag niet gestaakt werd, wordt verklaard uit het feit, dat een bepaald niet stakend grootbedrijf aldaar een bak kerij is van de Ned. Meelfabrieken. In Tilburg b.v. is op advies van de VLIEGTUIGONGELUK YPENBURG. crp het vliegveld Ypenburg bij Den Haag deed de leerling-piloot F. Hartman afkomstig uit Zutphen gis teren om ongeveer 6 uur een oefen- vlucht voor een z.g. laplanding d.i. een landing met afgezette motor -waarbij het toestel op een aangege ven plaats tot stilstand gebracht moet worden. Zijn snelheid voor een der gelijke landing was echter te gering waardoor hij bij het nemen van een bocht de macht over het toestel kwijt raakte en naar beneden viel. Het lichte Tiger-Moth-toestel sloeg tegen de grond in stukken waarbij de leer ling-vlieger een schedelbasisfractuur bekwam en enige zware verwondin gen aan het hoofd. In bewusteloze toestand is hij dadelijk naar het St. Antonius-Ziekenhuis te Voorburg overgebracht, waar de wonden ge hecht zijn. Naar omstandigheden maakt hij het redelijk wel, zodat, in dien geen verdere complicaties voor komen, momenteel geen vrees voor zijn leven bestaat. Dit eerste ernstige ongeluk dat zic}i bij de Rijksluchtschool 'op Ypenburg voordoet heeft onder zijn mede-leer ling-piloten diepe indruk gemaakt, doch daar een piloot de zenuwen meester moet blijven gaan de brevet- proeven zonder enige stagnatie ver der. Alle leerlingen leggen thans hun proeven voor het A-brevet af, zodat de rijksluchtschool zich gelukkig mag prijzen, dat nog niet meerdere ern stige ongevarllen hebben plaats ge had. OVERSTROMINGEN OP CEYLON VERTRAGEN K. L. M.- VERBINDING. De K. L. M.-persdienst deelt jne- de: Als gevolg van de herhaalde overstromingen, die het eiland Cey lon gedurende de laatste dagen teis terden, is de ben2ine-toevoer van het vliegveld Megombo bij Colom bo dat thans ook door K. L. M.- vliegtuigen op de Indië-route wordt aangedaan bemoeilijkt. Hierdoor is het mogelijk, dat niet de hand kan worden gehouden aan het sche ma, waarbij om de andere dag een vliegtuig naar Batavia vice versa zou vliegen, de route volgend via SjarjaColqmboSingapore, en ver traging ontstaat in het vervoer van passagiers en post. R.K. Bakkerspatroonsbond gister middag de broodleverantie hervat, wijl men 'n langere bedrijfssluiting tegenover de consumenten niet meer verantwoord acht. Men voegde ech ter aan deze mededeling toe, dat hiermee niet de gerechtvaardigde eis is omgegeven, die de aanleiding was tot de bakkersstaking. DE UTRECHTSE BAKKERS ZULLEN MORGEN WEER BROOD VERKOPEN. De bakkers in de provincie en de stad Utrecht zullen met ingang van morgen weer brood afleveren. Dit is het resultaat van besprekingen, die gisteren gehouden zijn tussen de Utrechtse Bakkersorganisaties en het Gemeentebestuur van Utrecht. Tijdens deze besprekingen verklaar de het gemeentebestuur zich bereid bemiddeling te zullen verlenen bij het tot stand brengen van besprekin gen tusschen het Departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening en de Utrechtse Bakkersor ganisaties, op voorwaarde dat de bakkers aanstonds het werk zouden hervatten. De Utrechtse bakkers zijn od dit voorstel ingegaan en zullen \Jm morgen af 'weer brood leveren. De E. V. C. heeft verklaard neu traal te willen blijven in het bakkers- conflict. En de Zuid-Limburgse bak kerijcommissie heeft slechts één dag (gisteren) het besluit tot staken ge nomen, omdat haar actie van in vloed zou zijnop de productie der mijnen, waarvoor zij de verantwoor delijkheid ondragelijk acht. THEE EN KOFFIE WORDEN DUURDER. Op 12 September zullen, aldus „Parool", nieuwe prijzen, van kracht worden voor thee en koffie, zo yer- nemen wij van een bekende firma hier ter stede. De oude prijs voor de eerste soort thee bedroeg f 5,20 per kilogram. De nieuwe pfijs za> 7,40 per kilo worden, /een verho ging dus van 22 cent per ons. De prijs van de goedkoopste soort thee is gestegen van f 3,80 tot f 5,40 per kilo. De prijzen van de tussen lig gende soorten mogen de theepak kers zelf bepalen. Wij schreven Zaterdag in èen arti keltje „Juristerij", dat maar al te vaak het Recht opzij wordt geschoven met de dooddoener.„juristerij"! Maar wij voegden er aan toe, dat het hoogste recht ook het hoogste on recht kan zijn: „in de gevallen, waar in klaarblijkelijk een beroep wordt gedaan op een recht, dat in schijn wettig is, doch in wezen immoreel". Een vriendelijke lezer zond ons naar aanleiding van dit artikeltje toe het parochie-blad van Bleierheide, waar in onder de titel „protest" een dui delijk voorbeeld wordt gegeven van een optreden door rogeringsambte- naren, dat in schijn recht is, maar in werkelijkheid onrecht. „PROTEST. De laatste weken worden in ons Rec toraat door de vreemdelingen-poli- tie onaangename maatregelen geno men tegen Duitse families. De manier waarop 'dit geschiedt, wekt bij de Nederlandse bevolking af en toe nog al wat verontwaardiging. Al willen we aannemen, dat onze mensen in him vuur de verhalen wat aandikken, ons dunkt toch ook, dat het optreden der vreemdelingen politie soms zeer ontactisch is. Vooreerst gebeurt de arrestatie veel te onverwacht! De mensen krijgen betrekkelijk al te weinig tijd. Voor al is dit plotselinge arresteren een oorzaak, dat er o.i. onschuldigen als slachtoffer vallen. Er is immers geen tijd om by hogere autoriteiten te re clameren. Iemand, die de slachtoffers wil helpen, krijgt geen gelegenheid hen te verdedigen. Het stereotype antwoord van het bureau is altijd: „Opdracht uit Den Haag". Dit dunkt ons een unfaire houding. We weten immers allemaal, dat de vreemdelingen-politie zelf aan Den Haag de adviezen geeft. In een ge ordende Staat krijgt een arrestant de kans zich te verdédigen, of getuigen op te roepen die voor hem pleiten. Dit is uitgesloten bij de manier waar op hier de vreemdelingen-politie te werk gaat. Wanneer iemand proteste ren wil, is het steeds te laat. Dit lijkt ons een grote fout, die al meermalen betreurenswaardige ge volgen heeft gehad. Een vergissing van de politie is zodoende niet meer goed te maken, tenzij misschien (heel „misschien") na veel instanties en veel gëschrijf en lange tijd. Zulk een vergissing werd o.i. verle den week hier in Bleijerheide begaan. Een eerzame familie, die tijdens de oorlog bekend stond als vurig anti nazi, en die steeds het Duitse on recht durfde brandmerken is gearres teerd en weggevoerd. We weten, dat deze familie viel onder de bepaling, dat Duitsers moeten worden uitge wezen, die na 1940 in ons land kwa- jpen wonen. Volgens de létter der wet had dus de vreemdelingen-poli tie gelijk. Niet echter volgens de géést. Wanneer Dén Haag geweten had hoe en waarom dezè familie vóór de oorlog gedwongen werd om in Aken te gaan v/onen, was het advies tot üitwijzing denkelijk niet bekrach tigd. De man immers, die hier eén eigen huis had gebouwd, werd in de crisisjaren werkloos. Hij ging toen werken in Aken. Daar hij geen partij lid wilde worden, kreeg hij last met de nazi's en- dus ruet zijn pas. Hij was toen wel gedwongen in Duitsland te gaan wonen. Zéér tegen zijn zin. Toen hij de kans kreeg, keerde hij in zyn woning te Bleijerheide terug. Dat was in 1942. Hij blééf anti-nazi, heeft nooit' het „Heim" bezocht, heeft nooit een extra-bon ontvangen. Valt deze familie nu onder de be paling, omdat zy na 1940 in het land kwam? Volgens de letter wel, maar niet volgens de géést der bepaling. Het feit, dat zijn woning (zijn eigendom) reeds dezelfde dag be trokken werd dooreen lid van de vreemdelingenpolitie, heeft ver bittering gewekt. Daardoor worden aan de mensen verdenkingen opge drongen. De vreemdelingen-politie kan hierom boos zyn, maar haar on tactisch optreden is hier de schuld. Er zijn nog andere grieven tegen dit corps, welke we niet zullen be handelen. De grote fout zit naar onze mening hierin, dat de vreemdelingen-politie veel te veel op zichzelf staat. Den Haag laat al te veel aan haar over. Een weelde waartegen dit corps niet altijd bestand lijkt te zijn." Wy hebben dit „protest" ook gaar ne overgenomen, omdat er ook Wel buiten Bleijerheide dergelijke din gen voorvallen! TEGEN DE DIRECTIE WERF „GUSTO" FLINKE STRAFFEN GEëlST Tegen de leidende figuren van. de werf „Gusto" te Schiedam, die voor de Rotterdamse Kamer van het Haag se Bijzondere Gerechtshof terecht hebben gestaan, zijn gisteren door de procureur-fiscaal, mr. dr. Hollander, zware vrijheidsstraffen geëist. Tegen de 60-jarige N. W. Conyn te Was senaar, de directehr van de werf „Gusto", vorderde hen 4 jaar gevan genisstraf en f 50.000 boete, tegen de bedrijfsleider Timmer een jaar en drie maanden en f 15.000 boete, tegen de directeur Smulders twee jaar en zes maanden en f 25.000 boete allen met aftrek van preventief. Oud-papier is een artikel, dat mo menteel belangrijke waarde heeft. In talrijke plaatsen wordt dan ook het oude papier ingezameld om daarna weer verwerkt te worden. Een blik op enkele van de vele zolderschuiten, welke men in de Amsterdamse grach ten kan zien liggen. De waarde van deze „rommel" is veel meer dan 1000.per schuit. DE OVERBRUGGINGSREGELING. De overbruggingsregeling, die na de bevrijding tot stand kwam en krachtens welke werklozen - een uit kering kunnen ontvangen gelijk aan een vastgesteld percentage van het loon, ï.iet een zeker maximum is, zo als ook uit de naam blijkt, van het begin af bedoeld geweest als een overgangsmaatregel. Zij zal t.z.t. be horen te worden vervangen door een wachtgeldregeling en werkloosheids verzekering. Daarbij zal-uiteraard slechts over een bepaalde tijd uitkering worden verstrekt, na afloop waarvan finan ciële bijstand eerst na gebleken nood zaak zal kunnen plaats hebben. Nu door de grote vraag naar arbeids krachten valide arbeiders, die al het mogelijke doen om arbeid te vinden en te behouden, daarin in het alge meen spoedig kunnen slagen, is ook voor de overbruggingsregeling een dergelijke grens gesteld. Met ingang van 1 September aj., wanneer de gewijzigde overbrag- gingsregeling en een nieuwe sociale bijstandsregeling in werking treden, zal een werkloze derhalve .Jet langer dan 3 maanden overbru/jgings-uitke- ring kunnen ontvangen. Daarna kan kij, by gebleken noodzaak, nog in de sociale bijstandsregelen worden opge nomen, waarbij met zijn financiële omstandigheden rekening wordt-ge- honden. RIJWIELVERVOER PER TREIN. Het grote aantal rijwielen, dat bij de Nederlandse spoorwegen ten ver voer wordt aangeboden, heeft het noodzakelijk gemaakt, de personen treinen nog meer te ontlasten door 's nachts speciale rij wiel treinen te la ten ryden. Van Donderdag 21 Aug. t/m Maandag 25 Augustus zal het hierdoor niet mogelijk zijn rijwielen te vervoeren over afstanden, groter dan 40 kilometer met treinen naar keuze van de reizigers. Reizigers, die hun rijwiel tijdig op.de plaats van bestemming willen hebben, worden aangeraden deze rijwielen 24 uur van tevoren ten vervoer aan te bieden. BENOEMINGEN PATERS JEZUÏETEN. Tot rector van Huize „De Breul" te Zeist (het oud-convict Katwijk) is benoemd pater H. Moerkerk S.J., tot dusverre superior van het re traitehuis Manresa te Venlo. Als prefect op hetzelfde college is aan gesteld pater L. Smit S.J. Tot rector van Huize „Marien- daal" by Grave is benoemd pater S. Maas S.J. en in diens plaats tot prefect van de internen op het Ca- nisiuscollege te Nijmegen, pater H. Mulders S.J. BENOEMINGEN MINDER BROEDERS-CONVENTUELEN. Pater Willibrordus Lendemeyer is bvenoemd tot minister-provinciaal der Hollands-Belgische orde-provin cie van de paters-Minderbroeders- Conventuelen. Secretaris der provin cie is geworden pater Henricus van Egmond; custos der' Nederlandse custodie pater Mattheus Luppes; de- finitor der Nederlandse custodie pa ter Stanislaus van den Berg; eco noom der provincie pater Leonardus van den Berg. Tot rector van het college te Wynandsrade is pater Hen ricus van Egmond benoemd; tot com missaris der Derde Orde in Neder land pater Canisius Delgyer. PauimaT HET PROBLEEM DER „ONMAATSCHAPPELIJKEN" IN GEHEEL EUROPA en ook daarbuiten kent men het probleem der onmaatschappelijken en van de a-sociale gezinnen. Het is geen typisch na.-oorlogs verschijnsel, maar wel is de oorlog een der factoren, die het aantal der a-socialen zeer heeft vergroot. Vóór de oorlog werd de on maatschappelijkheid mede in de hand -gewerkt door de werkeloosheid, thans is het naast vele andere factoren de ontstellende woningnood, die vele gezinnen langzaam maar zeker doet afzakken naar het pauperisme. Ook de zwarte handel en de daardoor nog aangewakkerde arbeids- schuwheid brachten velen in het a-sociale kielzog. Wij bedoelen die gezinnen, waar men kinderverwaarlozing* prostitutie, drankmisbruik, echtelijke ontrouw, schoolverzuim, zwarte handel, ge brek aan hygiëne, verkwisting, wan betaling en andere a-sociale gedra gingen vindt. Naast bepaalde degene- ratieverschijnselen is ook één van de oorzaken, dat de maatschappelijke samenleving steeds ingewikkelder wordt, met het gevolg, dat velen het tempo en rythme daarvan niet kun nen volgen en achterblijven. Het aantal gevallen, dat voor de kinderrechter komt, is schrikbarend gestegen; er is plaatstekort in de in richtingen; het aantal voogdijkinde ren in gezinsverband is veel te klein; de resultaten van jarenlange gestichtsopvoeding zijn uiteindelijk dikwijls toch teleurstellend; boven dien is het verbreken van de band tussen ouders en kinderen in som mige gevallen wel erg hard, ondanks alle voorgevallen feiten; in andere gevallen is het een vrijbrief voor de ouders met heel de nasleep van dien. Daarom rijst de vraag: zijn er geen wegen om de onmaatschappelijk heid te, bestrijden, zo mogelijk met behoud van het gezinsverband. Door min of meer toevallige om standigheden (evacuatie, woning nood) zijn vele gezinnen geplaatst in de oude arbeidsdienstkampen en in kampen van de Dienst Uitvoering Werken, voornamelijk in het N. O. des lands gelegen. Onder deze gezinnen bevinden zich vry veel a-sociale elementen. Ook zijn er enige internaten, waarin de kinderen in verband met school bezoek en opvoeding en met vrije medewerking vön de ouders ^ge plaatst kunnen worden. In deze kam pen en internaten kwam het gedrag van bepaalde gezinnen duidelijker aan het licht. De kleine gemeenschap pen baarden de overheid veel zor gen, maar anderzijds hebben ze ook hoopvolle perspectieven aan de hand gedaan voor de toekomst. Vanwege het Departement van Binnenlandse Zaken is een werk- commissie in het leven geroepen, die zich met de sociaal-paedagogische en cultureel-geestelijke verzorging van deze gezinnen bezig houdt. Voor dc katholieke gezinnen heeft deze com missie een bureau te Zwolle (Harm Smeengekade 20, tel. 5093) staande onder leiding van dr. H. van Rooy O- FJVL, terwijl men ook van Protes tantse zijde over een dergelijke in stantie beschikt. yeel is voor deze gezzinnen gedaan, zeer veel. Voor een goedwillend ge zin bestaat de mogelijkheid om een aardige som over te sparen en te wer ken aan een nieuwe toekomst. Alles echter moet geschieden op basis van vrijwillige medewerking van de ge zinnen zelf .Daarom is het resultaat tot nu toe klein. Wij hebben personen, die met de zorg van deze kampën belast zijn, ge vraagd: „Zyn deze gezinnen te ver beteren?" Het antwoord was: „On tegenzeggelijk zijn er resultaten be reikt. Een bepaald percentage is ze ker te reclasseren". Al het werk van sociale zorg, zo wel in de vrije gemeenschap als in de kampen, is echter dikwijls zo vruchteloos, omdat er geen sancties zijn, die het werk kunnen bestendi gen. De oplossing zou zijn, dat er zo spoedig mogelijk een wet komt, waar bij de zorg voor de onmaatschappe lijke gezinnen wordt geregeld: Sanc ties tegen misbruik van ondersteu ningen, toezicht op consumentencre- dieten en by wanbeheer enz. Een re geling, die, terwijl behoorlijke waar borgen worden ts2even tegen onge rechtvaardigde vrijheidsberoving, de mogelijkheid schept, om bepaalde ge zinnen in hun geheel onder toezicht te stellen na gerechtelijke uitspraken en eventueel een gesanctioneerde re- classeringsbehandeling te doen on dergaan in gezinskampen. Verschillende commissies hebben dit probleem reeds bestudeerd en de voorbereiding van wettelijke maatre gelen bevindt zjch in een vergevor derd stadium. De tijd dringt, dat deze regeling eindelijk komt, opdat het onmaatschappelijk gezin de juis te geneeswijze krijgt om zijn plaats in de gemeenschap te verhullen. Deze gezinnen kosten het land thans grote sommen aan geld aan steun, consumentencredieten enz., terwijl deze gelden, gezien de feiten, bij deze gezinnen meestentijds geen positief resultaat opleveren. Juist de ze gezinnen saboteren iedere opbou wende maatregel van de overheid en misbruiken elke vorm van steun. Met gelijke kosten voor de over heid, zouden, bij een goede regeling van dit problèem, deze gezinnen tot productieve arbeid kunnen worden gebracht en blijder en gelukkiger mensen en nuttiger leden van de ge meenschap kunnen worden. BEURSOVERZICHT. Hoewel de handel op de effecten beurs te Amsterdam gisteren van be scheiden afmetingen was, ging er In enkele fondsen met name de cultuur aandelen en een paar industriepapie ren toch nog wel wat om. Daarbij kon een vaste stemming worden op gemerkt. Waaraan dit te wijten was was moeilijk na te gaan, maar bijna algemeen bestond^ -enige vraag en daartegenover was' vrijwel geen ma teriaal beschikbaar en het igevolg was ,dat de hoofdkoersen van de cul tuuraandelen merendeels een paar punten hoger waren, zij het dan ook dat er enkele uitzonderingen vielen te constateren. Prolongatie 2 1/4 pro cent. i- STAATSLOTERIJ Trekking Van heden. 21994° ~1: n0S' 184€' 10921' 206ifeïl 400.—: nos. 5128. 8593 en 11986. 200.nos. 11148 en 16434. KM).—nos. 1898, 3327, 9698, 10959, 14536, 14615, 16573 18281 19168, 19208 en 20466. Dinsdagmiddag is aan de grote verkeersweg van Bergen op Zoom naar Steenbergen een 62-jarige man het slachtoffer geworden van een do delijk ongeluk. De 28-jarige G. L. v. d. Meer, afkomstig uit Wateringen, met een lege vrachtauto, terwijl ach ter op de laadbak zijn vader, de 62- jarigie L. v. d. Meer, uit Den Haag, zat. Toen de bestuurder in één der bochten een motorrijder wilde nas- seren, begon de wagen te slingeren-, waardoor zijn vader van de bak viel en met zijn hoofd op de straatweg terecht kwam. De oude man werd zeer ernstig gewond en moest over gebracht wordien naar het zieken huis te Bergen op Zoom, waar hij een uur later overleed. De zoon had van het voorval niets bemerkt en was doorgereden naar Steenbergen. WOENSDAG HILVERSUM I (301 MJ 7.00 Nieuws. 8.00 Nieuws. 9.30 Lichte morgenklanken. 11.00 Viool. 12.00 Muziek Amsterdamse Politie. 12.30 Weeroverzicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Scala-sextet. 15.30 Arnhems Blaaskwartet. 17.45 Metropoolcon cert. 18.30 Ned. Strijdkrachten.'19.00 Nieuws. 20.00 Nieuws. 21.30 Orgel concert 22.30 Nieuws. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws. 8.00 Nieuws. 10.20 Voor de Vrouw. 12.35 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.50 Dorothy Lamour. 14.00 Voor de Vrouw. 15.20 Avon tuur van het paard. 16.15 Vragen staat vrij. 17.45 Het Rijk over Zee. 18.45 Studiebeurzen, 18.10 Margue rite Gilbert. 20.00 Nieuws. 20.05 Re sidentie-orkest. 21.15 Hoorspel. 23.00 Nieuws. oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke ^ooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald <loor TEO DE WITTE. 55) Arabella was eerst van plan om zich aan te melden bij het Rode Kruis. Ze liet zich dan ook inschrijven od de lyéten van de duizenden jonge meisjes, die allen om strijd bereic waren het vaderland van dienst te zijn, doch op de man af gevraagd, wat ze dan reeds als praktijk achter de rug hadden, beschaamd moesten verklaren nog nooit met een zieke in aanraking te zijn geweest. Ze wan delde enigszins teleurgesteld terug. Op de kantoren van Victoria Street had men 'haar niet veel hoop gegeven. Voor al het nuchter-degelijke der En gelse verpleging dacht er niet aan om mét onervaren meisjes in zee te gaan en de gewonden over te leveren aan een leger van jonge vrouwen die meer toewijding. d-«jji kunde bezaten en wellicht meer verprutsten dan goedmaakten. Met droefheid in het hart dacht ze aan 'de vele Weken die ze bij „die Cattermole's" had doorgebracht. Hoe veel nut had ze al die tijd niet kun nen trekken uit een degelyke voor- aibeid in een der Engelse hospitalen. Dan had ze nu niet met lege handen behoeven te staan in een tijd, dat hét land allerwegen om bekwame verpleegsters vroeg. Er ging een week voorbij en die werd door een andere gevolgd en nog kreeg Arabella geen nadere beves tiging op het zinnetje waarmede dui zenden meisjes met de hoop in het hart voor het eerst en voor het laatst in kennis waren gekomen met het Engelse Rode Kruis. U zult binnen korte tijd van ons horen. Daar kwam nog bij, dat Sidney sinds twee volle .dagen niet had geschreven. Kortom ze was de wanhoop naby. Nochtans straalde overal in Oxfotd Street het blye leven in de mensen, want het was een schitterende dag. Arabella liep er met lome passen doorheen. Ze maakte zich een beetje verdien stelijk voor haar tante Polly en was op zoek naar een mooi kant waar mede de blouse van een deftige klant moest worden gegarneerd. Ze stak juist de straat over by de Swan en Edgar's Corner toen ze plotseling een heel bekend paar in het oog kreeg, dat haar van uit de richting van Pic cadilly tegemoet wandelde. Haar ge dachten werden ineens teruggetrok ken naar het leven op ,jDe Schuur", dat langzamerhand voor haar niet meer betekende dan een paar on aangename passages uit een ver ver leden. Een van de twee droeg een onbe rispelijk buitenmodel khaki en een monocle, die hem waarschijnlijk even weinig van dienst was voor zijn ogen, als de keurige sabel aan zijn linker zijde. Het was niemand minder dan Eric Cattermole. En het meisje naast hem droeg een mantelpak, d'at er onberispelijk uit zag, maar enkele seizoenen oud was. Haar hoed was netjes, maar al te zichtbaar door de eigenaresse opge maakt. Dit was Arabella's enige vriendin in dat kamp van de vijand, het arme familielid', Peggy Delamere. Maar ze zag er op het ogenblik allesbehalve „arm"uit. Ze straalde van geluk en liep met een veerkrach tige tred naast die elegante officier. Ze praatte en lachte tegen die jon geman, die er niet naar uitzag, alsof hij zich verveelde naast dat meisje. „En dat is tenslotte allemaal mijn werk," dacht Arabella met een beetje zelfvoldoening, toen het stel uiterst opgewekt op (haar af kwam. Eerst heb ik hem afgepoeierd en toen heb ik haar aan het verstand gebracht om d'r tandien eens te laten zien. Toen moest «hij er van zelf inlopen, de uil. Ik wist immers al te goed, dat ze gemakkelijk spel met hem zou heb ben. Elk meisje dat een beetje han digheid heeft, moet kans zien om de jongen van haar keuze binnen te ha len. En ik geloof warempel, dat ze me ongezien voorbij zullen steve nen." Daarin had ze het toch mis. Want juist toen ze ongeveer een meter of tien voor haar uitliepen, liet Peggy toevallig haar bewonderende blik een seconde van haar elegante Eric los en -zo kwam het, dat die met blijde verrassing op Arabella terecht kwam. De blik bedoel ik. Ze herkende on middellijk die overvloedige blos haar, de heerlijke lichtblauwe ogen en- het fris blozende gezicht van bet meisje, d'at hen eigenlijk ongemerkt had wil len passeren. Maar Peggy liet plotseling haar verloofde of wat het toen geweest mocht zijn, los. „Zeg, Eric kijk eens even, wie daar op ons af komt? Daar heb je miss Ames!" Zij bleef staan en drong er op aan dat ze even een hand zouden drukken. De elegante en aangebeden Eric moet zich toch wel een beetje dwaas hebben gevoeld. Het was in ieler geval voor hem geen erg aange name situatie. Hij behoefde het zich zelf niet in het minst te ontveinzen, dat hij ten zeerste was aangetrokken geweest door dit verrukkelijke kind, dat ten slotte een slagersjongen had geprefereerd. Daar kwam nog bij, dat ook Eric ernstige pogingen deed om zijn sympathieën een andere richtin uit te koersen en hij had er niet de minste behoefte aan om er nog eens aan herinnerd te worden, dat zijn sympathieën eenmaal waren uitgegaan naar iemand anders dan zijn elegante nichtje, die hij eigenlijk pas begon te kennen. „Had je ooit kunnen denken, dat ik jullie zo zou ontmoeten?" vroeg Arabella Ames, terwyl ze eigenlijk erg mal begon te blozen. Toen vooht ze zich snel door die verlegenheid heen, door aan Peggy te vragen wat haar in eens zo in Londien had ge bracht. „Om te beginnen moet ik een vracht boodschappen doen voor tante Sybil," zei het meisje even nederig als steeds. „En dan heb ik ook nog enkele din gen voor me zelf af te werken. Maar ik was juist op weg om met Eric te gaan lunchen. Ga dus maar vlug met ons mee, als je daar niets op tegen hebt?" „Ja, dat moet je werkelijk doen," zei Eric uiterst galant in antwoord op een blik uit de ogen van het meis je, dat hij vroeger zo vreselijk ge woontjes, zo bleek en miezerig had gevonden, doch waarvoor hij thans méér aandacht had dan voor welk meisje ook. Eric Cattermole was se rieus geworden fluisterde men in de kringen waar hij vroeger zijn lichte spot en eeuwige glimlach had ge ïntroduceerd. Zo serieus inderdaad, dat hij gehoorzaam het verzoek in willigde, dat .die lieve ogen van Peggy Delamere hem zo even 'hadden ge daan. Arabella was juist van plan om te zeggen, dat ze er niet aan dacht om hun genoegen te vergallen en dat ze er nooit iets voor had gevoeld^ om als ongewenste derde te fungeren. Maar ze bedacht zich. Laat die jon geman nu niet precies doen met Peg gy wat hij zelf verkiest, redeneerde ze in eens erg wijs. Hij zal haar des te meer lenen waarderen, indien hij tot de ontdekking komt dat hij haar niet altijd helemaal voor zich alléén kan opeisen, wanneer hem dit maar goeddunkt. Daarom zei ze erg opge wekt: „Of ik met jullie wil lunchen is dat effen een buitenkansje! I'k zal heus niet terugkrabbelen, indien ik uitgenodigd wordt om buitenshuis te eten." (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2