3)e GctcLe 6ou/icwt China en Ver.St. steunen Nederlands plan Indonesische boodschap aan de Veiligheidsraad 500 Doden bij de ramp te Cadiz Griekse kwestie weer vastgelopen WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1947 Bureaux Papengracht 32. Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826. Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 2C935. Directeur: C. 1. VAN HAMEKSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11168 Abonnementsprijs f 0.26 per week, 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal. Franco per post 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract^ belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden 1.50. V „Als een paradijs" WIJ leven in een moeilijke tijd! En, als we dit constateren, dan rijst op de eerste plaats vóór ons op: het probleem-Indonesië. Inderdaad een probleem! Zelden of nooit heeft een Nederlandse' regering voor zulke moeilijke beslissingen gestaan, die voor millioenen. 'mensen van de al lergewichtigste belangrijkheid zijn en tevens zóó veelzijdig-ingewikkeld, dat iedereen, die zichzelf niet heeft verblind, móet inzien, dat zelfs gro te staatsmanswijsheid hier zou kun nen falen.. Wij móeten de regering wijsheid afbidden! En dat zijn niet de enige zware moeilijkheden, die in deze tijd om een oplossing vragen Daar is, op 4e tweede plaats, het óók niet gemakkelijke probleem van de lonen en winsten, welke men vaak op zeer redelijke..gronden omhoog wil voeren, en van de prij zen die niet mogen stijgen, maar veeleer naar beneden moeten worden gedrukt. En we kunnen zo verder gaan. De misère, waarin velen verkeren, die voor het vaderland een gezinslid moeten missen; en anderen, die geen woning kunnen vinden om aan een absoluut gerechtvaardigd verlangen te kunnen voldoen; en weer anderen, die niet op een menswaardige wijze kunnen rondkomen met hun laag loon; en wéér anderener is zo véél nood en ellende. En toch tóch durven wij hierbo ven schrijven: „als een paradijs''. En wij bedoelen met dat „paradijs": Nederland! Dat durven wij schrijven, als wij: eerstens, de toestand van heden vergelijken met die van materiele armoe ën geestelijke knechttmg tij dens de bezetting en vervolgens de toestand in Neder land vergelijken met die in andere landen. De zeereerw. heer H. de Greeve gebruikte deze uitdrukking Zaterdagavond in zijn „lichtbaken" toen hij in een op feiten gebaseerde rede demonstreerde, onder welke omstandigheden verkeren de men sen, die moeten levèn onder een communistische dictatuur, en con cludeerde, dat in Nederland, ondanks veel ellende, in vergelijking met die landen het leven is „als een para dijs". God geve, dat wij daarvoor dank baar zijn!. En wij zouden willen besluiten, dat wij die dankbaarheid moeten tonen door de beoefening, de daad werkelijke beoefening van de liefde de liefde voor al onze mede-men sen, allereerst voor .hen onder ons, die, hoe dan ook, in geestelijke of stoffelijke nood verkeren. Als wij die waarachtige christelijke liefde niet beoefenen, dan kan Ne derland, dat, relatief beschouwd, zoals wij het hier deden, is „als een paradijs" worden als 'n hel door onze eigen schuld! Mn WASHINGTON TRËKT ZIJN AANBOD !N N 'A DE DISCUSSIES, die Dinsdag in de Veiligheidsraad gehouden wer den, hebben de Ver. Staten formeel hun aanbod van goede dien sten in het Indonesische conflict ingetrokken. Dit besluit was een rechtstreeks gevolg van de verklaring van Sjahrir, gisteren afgelegd in de Veiligheidsraad, welke, naar de Amerikaanse afgevaardigde Her schel Johnson zeide, door de Ver. Stateni als een duidelijke afwijzing van het Amerikaanse aanbod beschouwd werd. Voorts heeft de Veilig heidsraad de reeds eerder ingediende resoluties van Polen en Australië besproken, benevens een thans door China ingediend amendement, dat veel overeenkomst vertoont met hetgeen mr, Van Klef fens onlangs heeft voorgesteld. De Raad kwam niet tot een besluit en verdaagde zijn be sprekingen in deze kwestie tot Vrijdag. raad voor te leg'gen. De Raad zal, in dien de situatie dit vereist, de aan gelegenheid verder in beschouwing nemen". Onlogisch IINISTER Mansholft heeft in een verklaring omtrent de bakkers staking geconstateerd, dat niet door alle bedrijfsgenoten de inzet van de strijd als gerechtvaardigd wordt be schouwd. Dit blijkt uit het feit, aldus de minister, dat de staking verre van algemeen is. Wij. merkten reeds gisteren hierbij op, dat deze conclusie van de minis ter als zodanig niet juist is. En wij willen dat herhalen. Minister Mansholt maakt het door zulk een redenering de bakkers wel moeilijk om niet te staken. Zij wor den door hem dan op een .zeer' on juiste' wijze uitgespeeld tegen hun collega's! En, als b.v. morgen in een of ander bedrijf en deel van de arbeiders staakt, waar anderen, hoewel zij het met het stakingsmotief volkomen eens zijn, daaraan niet willen mee doen, omdat zij stakingen in deze tijd in directe strijd met 's lands belang achten dan hangt dezen laatsten boven het hoofd, dat minister Mans- holt hun niet-staken zó zal uitleg gen, als in het geval van de niet- stakende bakkers. En wat moeten zij dan doen? De Ver. van Prot. Chr. Werkge vers in het bakersbedrijf heeft aan minister Mansholt het volgende tele gram doen toekomen: „De Vereniging van Prot. Christe lijke werkgevers in het bakkersbe drijf heeft op grond van principiële overwegingen de bakkerstaking ont raden en de verantwoordelijkheid daarvoor afgewezen. In een medede ling van uw departement, door de radio uitgezonden, wordt thans ge zegd, dat de omstandigheid, dat de slaking niet algemeen is, als een be wijs kan worden aangemerkt, dat uw beslissing in zake de broodprijs door de niet-stakende bedrijven als juist wordt erkend. Zij betreurt een der gelijke voorlichting, die kennelijk on juist, is en blijkbaar aan overwegingen van niet-materiëlen aard geen waar de toekent". Zo is het! TWEEDE KAMER VERGADERT A S. DONDERDAG. De Tweede Kamer is bijeenge roepen voor een openbare vergade ring op a.s. Donderdag 21 Augustus, des voormiddags te elf uur, ter be handeling van een wetsontwerp tot goedkeuring van de op 7 Augustus 1947 te Washington tussen het ko ninkrijk der Nederlanden en de internationale bank voor herstel en ontwikkeling gesloten leningover eenkomst. Gromyko gromt Als eerste spreker voerde de Rus sische afgevaardigde Gromyko het woord. Gromyko vroeg aan de Vei ligheidsraad om onmiddellijk maat regelen te nemen om de Indonesi sche republiek, „welke het slacht offer is van een onuitgelokte aan bal", te beschermen. Gromyko eiste instelling van een 'commissie, om toe te zien op het naleven van de wapenstilstand. „Deze commissie moet onmiddellijk worden ingesteld". Verder eiste hij de instelling van een commissie voor arbitrage. „Elk uitstel zal door de Nederlanders gebruikt worden om hun' militaire acties voort te zet ten". Hij beschuldigde „sommige staten" er van, te trachten de maat regelen van de Raad te vertragen, waarbij hij speciaal het Amerikaan se aanbod van goede diensten ver meldde. Gromyko beschuldigde de Ver, Staten er van „te weinig eerbied te hebben voor de Veiligheidsraad" en wees met nadruk op de „Ameri kaanse economische belangen" in Indonesië. „Het Amerikaanse aan bod betekent een passeren van de Verenigde Naties, hetgeen een ge vaarlijke procedure is". Vervolgens besprak Gromyko de door Nederland betwiste competen tie van de Veiligheidsraad. Hij vroeg de Raad, om Nederland te antwoor den, dat deze vraag alleen door de Raad zelf zal worden opgelost. Gromyko herhaalde zijn eis, dat Nederland zijn troepen zou terug trekken tot op de demarcatielijnen van October 1946. China's amendement. De Chinese afgevaardigde diende daarop het volgende amendement op de Australische resolutie in: „De Raad neemt met voldoening kennis van de verklaring, door de Nederlandse regering uitgegeven op 11 Aug., waarin zij haar bedoelingen bevestigt om democratische en sou- vereine Verenigde Staten van Indo nesië te stichten op basis van de overeenkomst van Linggadjati. De Raad heeft vervolgens kennis geno men van de bedoeling van de Neder landse regering om de beroepscon suls te Batavia uit te nodigen een rapport over de situatie in Indonesië op te stellen en stelt voor aan de Re publiek om een onpartijdige staat aan te wijzen, gekozen door twee sta ten, welke op hun beurt door Neder land en de Republiek zijn uitgeko zen, ten einde de situatie in Indone sië te ondèrzoeken en toe te zien op de uitvoering van het bestand. De Raad besluit vervolgens, dat genoem de consuls en genoemde onpartijdige staat zal worden verzocht hun geza menlijk rapport aan de Veiligheids Washington tegen Moskou. De Amerikaanse gedelegeerde Johnson ontkende de door Gromyko aangehaalde motieven van het Ame rikaanse aanbod van goede diensten. „Er is geen sprake geweest van pres- e op de republikeinse regering om is aanbod te aanvaarden." Hij verklaarde, dat hij niet van plan was de goede diensten met een ander land te delen. „Onze enige be doeling is, de partijen tot elkaar te biengen. Van arbitrage is geen sprake." Hij verklaarde zich vóór het amen dement op de Australische resolutie, door China voorgesteld. Johnson verklaarde zich voorts te gen arbitrage in dit conflict, tenzij beide partijen hierin toestemmen. Hij sloot zich aan bij de mening van de Chinese afgevaardigde, die ver klaard had, dat het in ieders belang was, dat de beide partijen onderling een oplossing vinden en dat niet een oplossing wordt opgelegd. Australisch voorstel. De Australische gedelegeerde Hodgson drong vervolgens aan op on middellijke instelling van een com missie van vijf leden om een onder zoek in te stellen. Hij motiveerde dit met te zeggen, dat „iets meer dan goede diensten" nodig zijn om para graaf 2 van het statuut van de Raad te vervullen. Als middel tot arbitrage stelde de Australische afgevaardigde voor, een commissie van drie leden in te stel len, waarvan één bemiddelaar door Nederland, één door de Republiek en één door de Veiligheidsraad benoemd zou worden. Sjahrir's mening. Sjahrir geloofde niet, dat onder de huidige omstandigheden rechtstreekse besprekingen enig resultaat zouden hebben. „Wij beschouwen het aan bod' van goede diensten van Amerika en Australië als een onderdeel van de actie van de Veiligheidsraad om het conflict op te lossen." Sjahrir verklaarde de Nederland se soldaten schuldig aan daden van terreur, verwoesting, roof en moord in het door Nederland bezette ge bied. De Nederlanders zijn vast besloten de Republiek te vernietigen en naar Djokja op te rukken Het heeft geen nut rechtstreekse besprekingen te voeren met een tegenpartij die voort durend het pistool op onze borst heeft. Wij verwerpen de'door Neder land voorgestelde oplossing." Na de rede van Sjahrir werd de zit ting tot Vrijdag (15.30 Ned. tijd) verdaagd. De regering van de Indonesische re publiek heeft gisteravond de Veilig heidsraad van de V.N. doen weten, dat zij niet in staat is de Nederland se voorstellen voor regeling van het Indonesisch geschil te aanvaarden. In de boodschap werd gezegd, dat de berichten, welke kortelings de re publikeinse regering hadden bereikt, de vrees van de regering hadden doen toenemen, dat de Nederlandse troepen de order „staakt het vuren" niet langer in acht zouden nemen en zouden overgaan tot militaire opera ties op grote schaal met de bedoe ling het gehele republikeinse gebied te bezetten. Als hoofdpunten werden in de boodschap van de republiek aange voerd: Het aantal schendingen van de order „staakt het vuren" is in de laatste dagen aanzienlijk toegenomen, terwijl de Nederlandse troepen op verschillende punten weloverlegde militaire operaties ondernemen, wel ke door de republiek' beschouwd worden als strijdig met het karakter en dé bedoeling van de order van de Veiligheidsraad'. De republiek kan geen voorstel in overweging nemen, dat in strijd is met het besluit van de Veilighèidsraad, het geschil te re gelen door arbitrage of enig ander vreedzaam middel, nadat stopzetting van de vijandelijkheden is bereikt. ^ADIZ, de derde havenstad van S panje, is zoals reeds in 't kort gemeld, Maandagavond door een zware ontploffing geteisterd, die naar schat ting 500 personen heeft gedood en 50 00 gewond. Na de explosie ontston den enorme branden die eerst Dins dagmiddag door de brandweer die met talrijke militairen was versterkt, konden worden bedwongen. De oor zaak van de ramp is moeilijk na te gaan, aangezien een groot gebied geheel werd verwoest. Voorlopig neemt men echter aan, dat een hoeveelheid dieptebommen, die op enigen/ afstand van de haven lag, door onbekende oorzaak tot ont ploffing is gekomen. Deze explosie sloeg over op de meer nabij de stad gelegen munitie- en torpedo-arsena len van de marine. Levensgevaarlijk werk van de genie heeft verdere ket ting-reacties weten te voorkomen, doordat men er in slaagde talrijke torpedo's buiten het gevaarlijke ge bied te brengen. Het terrein van de ramp is geheel afgesloten en alleen reddingsploegen PAS OP MET VUUR IN DE DUINEN. Ondanks de vele dringende waar schuwingen zijn er nog altijd wan delaars in de vrijgegeven duinen, die roekeloos omgaan met lucifers en rookmateriaal. Dientengevolge zijn reeds kilometers fraai duinterrein in zwarte „verschroeide aarde" veran derde De brandweer van Bloemen- aaal moest bijvoorbeeld op één dag tweemal uitrukken om branden te blussen in de prachtige natuur langs de Zeeweg, waar het vuur gretig voedsel vindt in de droge duinbeplan tingen. Met aandrang wordt het pu bliek, dat een wandeling in vrij duin terrein toch zeker naar waarde weet te schatten, gewezen op het gevaar, dat tweeledig is: ten eerste wordt de verwoesting van natuurschoon geris keerd en ten tweede is de kans, dat duinterreinen voor het publiek we gens brandgevaar worden gesloten. en militairen mogen dit gebied be treden. De Spaanse minister van Ma rine, schout-bij-nacht Regalado, is in Cadiz aangekomen om persoonlijk het reddingswerk te leiden. Een kenhuis, een klooster met een daar bij behorend weeshuis, is met de -grond gelijk gemaakt. Men vreest, dat alle nonnen en kinderen, die zich hierin bevonden, om het leven zijn gekomen. In een fabriek nabij een torpedowerkplaats werden verschil lende arbeiders gedood. De stad is afgesneden van de wa7 ter- en lichtvoorziening en de plaat selijke autoriteiten overwegen vol gens Ass. Press, om alle ruim 80.000 inwoners te evacueren. De ontplof fing was zo hevig, dat zij zelfs in Se- villa en Malaga werd gehoord. DE STROP VOOR MEDISCHE SADISTEN. Karl Brandt, Hitler's vroegere lijf arts en de hoofdbeschuldigede in het proces tegen de SS-artsen, is door het Amerikaanse Tribunaal te Neu renberg tot de strop veroordeeld „wegens het doen van sadistische en over het algemeen nutteloze experi menten op menselijke wezens". Karl Gebhardt, Himmler's lijfarts .en voorzitter van het Duitse Rode Kruis, en Rudolph Brandt, Himm ler's adjudant, werden beiden ter dood veroordeeld. Voorts werden Joachim Mugrowsky, Wolfram Sievers en Viktor Brack tot de strop veroordeeld en Siegfried Handloser, Oscar Schroeder, Gerhardt Rose en Karl Genzken tot levenslan ge gevangenisstraf. GROTE SUIKERVOORRAAD VERNIETIGD. Van officiële zijde wordt mede gedeeld: gebleken is, dat op d( suikerfabriek Pangka bij Slawi, zo wel als op de suikerfabriek Djati- barang bij Brebes ieder een kwan tum van 20.000 ton suiker door brand is vernield. Bij de inspectie, enige tijd ge leden over een aantal suikerfabrie ken gehouden door de commissie Myers, werd dit kwantum nog op beide fabrieken aangetroffen, zodat de vernietiging daarvan door -extre mistische elementen onomstotelijk vast staat. Daarmee is dus in totaal op deze beide fabrieken alleen 40.000 ton suiker verloren gegaan. Rusland 'n bedrei ging van de wereldvrede De Amerikaanse minister van Han del, Averell Harriman, heeft ronduit de beschuldiging uitgesproken, dat Rusland een bedreiging vormt voor de wereldvrede. Hij uitte de waar schuwing, dat de democratieën atoomvergeldingsmiddelen tegen po tentiële agressoren bezitten. In deze eerste openlijke aanval op de Sovjet-Unie van een lid der Ame rikaanse regering, die werd gedaan in een rede voor de Pacific North West Trade Association, zei Harri man: „Overal waar een dictatuur be staat, hetzij communistisch of fascis tisch, bestaat er een bedreiging van de veiligheid en de vooruitgang van vrije mensen". De minister stelde vast, dat een nieuw en dreigend im perialisme de politiestaat bijna alle volken van Oost-Europa gevan gen houdt en West-Europa dreigt te overstromen. „Het is een grimmig feit, dat er een mogendheid is, die ten bate van haar eigen belangen op chaos aanstuurt", aldus Harriman. „De Russische leiders geloven, dat wij binnen enkele jaren in een ern stige crisis zullen verkeren, die de wereld met ons zal meeslepen. Zij re kenen er op, dat wij daardoor zwak zullen \Vorden, zodat wij ons niet meer als leiders zullen kunnen hand haven en zij de gelegenheid zullen krijgen him macht uit te breiden". Zondag passeerden drie vracht wagens met groenten de grens te Vaals. Zaterdag werden grote hoe veelheden fruit uitgevoerd en mor gen zullen Yermoedelijk *0 ton ap pelen naar Aken worden overge bracht. Deze groenten en dit fruit zijn bestemd voor de Nederlanders, die in Aken woonachtig zijn. Gis teren werd daar een begin gemaakt met de distributie er van. 15 Kilo gram groenten en fruit werden te gen een geringe prijs beschikbaar gesteld. Dit is mogelijk gemaakt door het optreden van de Neder landse consul te Aken jhr. van Pel- zer Berensberg, die met assistentie van mevrouw Nelissen deze voed selvoorziening van onze honger lijdende landgenoten ter hand heeft genomen. Het bedrijfschap voor groenten en fruit alsmede de dou ane-autoriteiten hébben alle mede werking verleend. De brand in het „Reichswald" Nog steeds slaan de vlammen op in het Reichswald en sliert de donkere rook langs het lichtbewolkte hemel- dek. Voor kapitalen wordt vernield in dit grote bos, dat een totale opper vlakte heeft van 6.700 H.A. Voorheen werd het Reichswald keurig in orde gehouden, maar in de oorlogsjaren is dat verslapt. En thans is het geheel niet gebeurd. Daarom kan het vuur zo snel om zich heengrijpen door de vele takken en houtresten, die zich in dit bos hadden opgestapeld en door de aanhoudende warmte droog wa ren. Men heeft groot alarm geslagen bij de Duitse brandweer tot in verre omtrek. Gistermorgen kwam de brandweer uit de Kreis Moers ter sterkte van 150 man. Ook uif Duis burg en Krefeld hebben de brand weerlieden zich geschaard bij hun collega's van de bosbrand^ achten uit Kranenburg, Kleef en Goch, Het aantal explosies is heel wat minder geworden dan in de eerste dagen, maar toch schudt en beeft het soms in verre omgeving. De schade, die momenteel is aangebracht, kan men riog met geen cijfer aangeven. Een ruwe berekening toonde aan. dat ongeveer 5000 M3 hout in vlammen zou zijn opgegaan. Hierbij zijn eiken en beukenstammen van 20 M. lengte en 40 tot 100 cM. in doorsnee. Een kwart deel van het Reichswald biedt thans een somber beeld van zwart ge blakerde stammen en verschroeide heidegrond. Een groot bosterrein is uitgebrand, maar toch is er nog veel hout te redden. Greppels heeft men gegraven en het vuur hierdoor weten të beper ken, maai- waakzaamheid1 blijft ge boden. De burgemeesters in de Ne derlandse grensplaatsen zijn paraat en zullen bij het eventueel over waaien van het vuur een krachtdadi ge bestrijding voeren. Momenteel acht men dat gevaar vrijwel uitge sloten. Op het vliegveld Ypenburg heeft men de laatste dagen hard gewerkt om de uit Amerika gekochte helicoptère in elkaar te zetten. Op de foto ziet men hoe men hiermede bezig is. TREEDT ATTLEE AF? De Londense Daily Mail meldde gisteravond, dat de Britse eerste mi nister Attlee aan zijn naaste mede werkers in de regering zou hebben medegedeeld, dat hij van plan is bin nenkort om gezondheidsredenen af te treden. In gewoonlijk goed inge lichte kringen in de Britse hoofdstad is men volgens hetzelfde bericht van mening dat Ernest Bevin de minis ter van Buitenlandse Zaken, tot zijn opvolger zou worden benoemd. Naar te Londen uit betrouwbare bron wordt vernomen, zal een klein aantal Britse legerinstructeurs „voor onbepaalde tijd" in Griekenland wor den gehandhaafd. Het aantal Britse instructeurs in Griekenland (270 of ficieren en 1.288 manschappen) zal nog deze maand met 25 pet. worden verminderd en in de eerste helft van September opnieuw met 50 pet. Naar verluidt, gaat de regering van de V.S. volkomen met deze plannen accoord, en zal het Amerikaanse legerperso- neel in Griekenland zich slechts met administratieve en economische aan gelegenheden bezig houden. OPSTAND IN PARAGUAY 1 ONDERDRUKT? De regering van Paraguay heeft gisteren officieel medegedeeld, dat de revolutie, welke vijf maanden gele den begonnen is en tenslotte Asun cion zelf bedreigde, thans „practisch beëindigd" was met het afslaan van de bedreiging der hoofdstad door de opstandelingen. Volgens het commu niqué van de^ regering is de ganse vloot van rivierschepen, waarin de opstandelingen naar Asuncion op voeren, veroverd. VOOR OGEN DER OUDERS VER DRONKEN. Oom wilde zijn nicht redden en werd ook meegesleurd. in het dorpje Nieuw Helvoet speelde zich Zondag een ongeluk af, dat aan twee mensen het lever, kostte. De familie Van der Laar. was aan het strand bij de vaargeul van het Haringvliet. De achttien jarige dochter viel in het water eri de sterke stroom sleurde het meis je mep. Een oom trachtte de dren kelinge te grijpen, hetgeen niet ge lukte. Ook hij kwam in het water terecht en werd eveneens in de stroom meegetrokken. Beiden ver dronken voor de ogen der andere familieleden. De oom laat 'n vrouw en drie kinderen achter. De ouders van het meisje zijn ten gevolge van het gebeurde zo diep geschokt, dat zy.in een zenuwinrichting moesten worden opgenomen. GROMYKO SLINGERT Z'N VETO-BLIKSEM OUSLAND heeft gisteren in de Veiligheidsraad, zijn veto uitgesproken over een door Amerika gesteunde Australische resolutie, waarin van Griekenland, Albanië en Joego-Slavië verlangd wordt alle provocaties na te laten en het geschil door rechtstreekse onderhandelingen op te lossen. Negen landen stemden voor de resolutie, Polen steunde de Sovjet-Unie. De Sovjet-gedelegeerde sprak eveneens zijn veto uit over het Ameri kaanse alternatiefijvoorstel betreffende de Balkan, volgens hetwelk de blaam voor de grensincidenten geworpen moest worden op Bulgarije, Al banië en Joego-Slavië, en aan de Balkan-commissie van de V-N. gevraagd moest worden om een rapport over de toestand aan de Griekse grenzen. Ook hier stemden de Sovjet-Unie en Polen tegen. Laten we er maar mee uitscheiden Nadat de voorzitter had medege deeld, dat er geen aanleiding be stond voor verdere bespreking van de Griekse kwestie, verklaarde Andrei Gromyko namens de Sovjet-Unie, dat deze de sub-commissie van de commissie voor onderzoek in de Bal kan van de V.N. als niet langer be- staiande beschouwde. Sir Alexander Cadogan, de afge vaardigde van Groot-Brittannië, ver klaarde hiertegenover, dat de com missie in functie zou blijven totdat de Raad op zijn vroegere beslissing zou zijn teruggekomen. De voorzitter sloot zich bij" deze zienswijze aan. De Raad verdaagde hierop dc Griekse kwestie voor onbepaalde-tijd. De leden van de Raad blijven er ech ter vrij in te allen tijde een bijeen komst te verzopken. OVERHEID KAN NIET VOOR VACANTIEGELD IN PART. BEDRIJF ZORGEN. Minister Drees antwoordde het Tweede Kamerlid Bieuwenga op diens vragen voor landarbeiders evenals voor bouwvakarbeiders lp de D.U.W. werkzaam een bijslag te verlenen op de waarde' der inge leverde vacantiebonnen, omdat de landbouw geen verplichte vacantie- week kent, dat het niet tot da taak der Overheid behoort de fi nanciële gevolgen van een vacantie- regeling voor arbeiders in het par ticulier bedrijf voor haar rekening te nemen, aangezien dit een kwestie is tussen werkgever en werknemer. Gezien de langdurige winter heeft de minister bij uitzondering goed gevonden dat bouwvakarbeiders gedurende de voor het gehele be- drij'f geldende vacantieweek als on vrijwillige werklozen kunnen wor den beschouwd. In de toekomst zal het bedrijf zelf maatregelen moeten treffen om in' dergelijke moeilijk heden te voorzien. Hoewel ook de landarbeiders tengevolge van de vorst vacantiebonnen hebben ge derfd kan de minister in de getrof fen regeling geen ernstige benade ling zien, daar de onvrijwillige werkloosheid van landarbeiderj zich te dezen niet voordoet. £en kaAAsCtie... O Goede God. in welke talen bestaat er woord- of teekenvond die al Uw' goedheid j zal verhalen en maken heel de wereld. kond. i Guido Gezelléj

Leidse Courant | 1947 | | pagina 1