Regering wil bakkerijen vorderen RADIO Wat is de strekking' van de noodwet inzake verdeling woongelegenheid I Op korte golf f Het gouden priesterfeest van pastoor J. G. Onel (Zta&eda DINSDAG 19 AUGUSTUS 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 DE BAKKERSSTAKING BREIDT ZICH UIT j jyjINISTER MANSHOLT heeft besloten over te gaan tot het vorderen ***van een aantal bakkerijen, ten einde onder beheer van de over heid een beperkte voortzetting van de broodvoorziening te hand haven. Verder zullen groepen personeel van grote bedrijven in de daarvoor in aanmerking komende gemeenten in de gelegenheid wor den gesteld gezamenlijk bloem te betrekken, die op broodbonnen verkrijgbaar wordt gesteld. De minister heeft de betreffende gemeenten aanbevolen eigen verkoopplaatsen in te richten. Een staking in de bakkerij van een omvang als die, welke zich thans, in het bijzonder in Amster dam en enkele andere grote steden voordoet, verstoort in ernstige mate de normale gang van zaken in onze samenleving, aldus vervolgt .de mi nister in een gisteren in Den Haag afgegeven officiële bekendmaking. Zij, die een dergelijke actie als wa pen in een strijd om persoonlijke belangen hanteren, nemen een grote verantwoordelijkheid op zich jegens (hun medeburgers. Daarbij wijst de minister er op, dat de inzet van de strijd de op heffing van de verlaging van de subsidie op meel en bloem voor de broodbereiding niet "door alle be- drijfsgenoten als gerechtvaardigd wordt beschouwd. Dat blijkt uit het feit,, dat de staking verre van alge meen is. (Deze conclusie, die de minister trekt, is o.i. als zodanig niet juist. (Red. L. Crt.). De regering zou niet tot subsidie- vermindering zijn overgegaan, wan neer zij niet de overtuiging had ge had, dat zij in het kader van de richtlijnen, die ter bepaling van prijzen en marges voor alle bedrij ven gelden, verplicht geweest was deze correctie toe te passen, welke dertien millioen gulden per jaar op de staatsuitgaven bespaart. Het Rijksaccountantsonderzoek leidde tot de algemene conclusie, dat voor grote delen van het land een verlaging van de bestaande broodprijs met één cent mogelijk was, in de grote steden zelfs met twee cent. De bakkers, in wier Le- drijven het onderzoek werd inge steld, hebben na afloop van dat on derzoek geen woord van protest te- 'gen de uitkomst doen horen. Het onderzoek werd geregeld in volledige overeenstemming met de Nederlandse Bakkerijstichting. In gezamenlijk overleg werden 250 be drijven uitgezocht, welke represen tatief genoemd konden worden voor de Nederlandse bakkerij. In de eind conclusie van het accountantsrap port is rekening gehouden met de na de periode van onderzoek tot stand gekomen loonsverhoging voor de bakkersgezellen, de invoering van vacantiebijslag en de stijging van de sociale lasten, terwijl in het accoun tantsrapport tevens werd verwerkt het vervallen van de omzetbelasting op brood per 1 Juli j.l. Bij het vaststellen van de kost prijzen is rekening gehouden met beloningen en winstnormen, welke een redelijke vergoeding voor de WOENSDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.30 Concert. 8.15 Orgelspel. 8.30 Gram.-platen. 9.00 Ziekenbezoek. 9.30 Lichte morgenklanken. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Viool met piano. 11.45 Klanken van Hawaii- 12.00 Stafmuziekkorps. 13.15 Scala-sextet. 14.00 Piano. 14.30 Gram.platen. 15.30 Arnhems blaaskwartet. 16.00 Post zegelverzamelaars. 16.15 Knapenkoor. 16.45 Voor onze jongens en meisjes. 17.35 Zang. 18.30 Strijdkrachten. 19.45 Gram-platen. 20.15 Parelende klanken. 21.15 Cayserie. 21-50 Orgel concert. 2.45 Avondoverdenking. 23.00 Avondklanken. HILVERSUM II, 415 M. 7.30 Gramofoon-platen. 8.18 Lichte, morgenklanken. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Operetteprogramma. 9.35 Gram. platen. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram-platen. 12.00 Accordeonorkest 12.35 Orgel: 13.20 Orkest. 13 50 Gram.-platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Kamer orkest. 15.00 Voor de jeugd. 15.35 Musetteklanken. 15-45 Ziekenbezoek. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Gram.-pla ten. 18.20 Vineentino. 19.00 Gram.- platen. 19.30 Lezen in de Bijbel. 20.15 Residentie-orkest. 21.15 Hoor spel. 2.05 Malando en tango rumba orkest. 22.35 Orgel. 22.45 Vinger in de pap". 23-15 Op vleugelen van mu ziek. 23.25 Gram.platen. ondernemers garanderen. Naast een behoorlijk ondernemersloon is bo vendien een afzonderlijke beloning voor overwerk en een beloning voor de meewerkende gezinsleden be rekend. De bakkers, aldus de minister, hebben zich in de afgelopen vier weken slechts bepaald tot argumen ten, welke een afwijking betekenen van de algemene richtlijnen, waar aan het gehele bedrijfsleven is on derworpen. Deze te aanvaarden, zo besluit de minister, zou in hoge mate onbillijk zijn tegenover onder nemers in andere bedrijven en bo vendien een precedent scheppen, dat een gevaar betekent voor de handhaving van de huidige loon- en prijspolitiek. VERKLARING VAN EEN DER LEIDERS VAN DE STAKING. Naar aanleiding van het conflict in het bakkerij bedrijf heeft de heer A. Verhey, voorzitter van het Rotter damse actiecomité en lid van het landelijke actiecomité 'n verklaring afgelegd. Reeds ongeveer een jaar geleden, aldus de heer Verhey, heb ben de bakkers in Nederland bij de regering geprotesteerd, dat de prijs van groot brood te laag was. Hierop is door de regering bij ongeveer 250 bakkerijen een rijksaccountants onderzoek ingesteld, waarbij al dus de heer Verhey is komen vast te staan, dat de prijs voor groot brood inderdaad te laag was. De bakkers hadden dan ook ver wacht, dat de regering een verho ging zou toestaan. Toen enkele maanden geleden de directeur-gene raal voor de prijzen in de pers me dedeling deed, dat de broodprijs ten plattelande nog wel met een cent en in de grote steden nog wel met twee cent kon worden verlaagd, waren de Nederlandse bakkers, zo ging de heer Verhey voort, aanvan kelijk met stomheid geslagen. Daar bij komt nog, dat de broodprijs in Nederland, afgezien van alle over heidssubsidies daarop, de laagste van geheel Europa is. De lof hier voor komt alleen de Nederlandse bakkerspatroons en hun gezellen toe, die door hun dagelijkse noeste arbeid en vlijt want waar wordt zo hard gewerkt als in de brood bakkerijen, vroeg de heer Verhey zulks hebben mogelijk gemaakt. De bakkers verdienen dan ook een an dere waardering van de overheid en haar hoofdambtenaren. De Neder landse bakkerij stichting, het over koepelend economisch orgaan van alle bakkersorganisaties, heeft bij monde van haar voorzitter en direc teur in urenlange besprekingen met tal van hoofdambtenaren, en de mi nister getracht het absurde van de broodprijsverlaging, gelijk de heer Verhey dat noemde, ongedaan te maken, maar zonder succes, want de minister heeft de bloem prijsver hoging, die voor de bakkers neer komt op een broodprijsverlaging, niet teruggenomen. De cijfers en rapporten der Nederlandse bakkerij - stichting zijn zonder meer ter zijde gelegd en vooral tegen dit laatste dictatoriale optreden, besloot de heer Verhey, zijn de bakkers heftig gekant. Personeel kiest geen partij De Bedrijfsunie van werkneryers in het bakkersbedrijf, waarin sa menwerken de algemene-, de katho lieke- en de christelijke bonden van bakkersgezellen, heeft bepaald geen partij in het conflict tc kunnen kie zen, omdat do.or de werkgevers in het bakkersbedrijf over de brood prijs geen overleg is genleegd met de gezellenbonden. De Bedrijfsunie heeft zich tot de minister van Eco nomische en Sociale Zaken gewend met het verzoek ten spoedieste alle partijen, bij de kwestie betrokken, voor overleg bijeen te roepen, wan neer blijkt, dat ten gevolge van het geschil de belangen vap de gezellen in het gedrang dreigen te komen. Eind Juli is de stichting van een „Katholiek Instituut voor Filmscho ling" een feit geworden. Het doel is op de eerste plaats de mening van de katholieken t., o. v. de film te vor men door voorlichting volgens de richtlijnen van de Encycliek „Vigi- lanti cura" over de morele, paedago- gische en aesthetisch waarde van de film en volgens- de richtlijnen van de Kath. Filmactie in Nederland. Ver volgens wil het Instituut aan katho lieken, die zich op het gebied van de film willen ontwikkelen, de moge lijkheid bieden tot verdere opleiding en beroepsscholing. Begonnen wordt met een algemene schriftelijke cursus, bestemd voor alle personen, die een opvoedkundi ge of onderwijzende taak hebben en belang stellen in de film, d.w.z. voor ouders, geestelijken, jeugdleiders, leraren, onderwijzers, sociale wer kers, leden en functionarissen van de K.F.A., huurders van de K.F.C. Deze fcursus is een inleiding voor hen, die in de toekomst gespeciali seerde cursussen en leergangen wil len gaan volgen. De kosten van deze cursus zijn f 35.Het Instituut kent behalve cursisten ook leden, die gratis gebruik kunnen maken van het informatiebureau en van de bi bliotheek. Het lidmaatschap kost 10.voor cursisten f 5.per jaar. Het adres van het Instituut is voorlopig Paul Gabriëlstraat 24, Den Haag (tel. 774402). Prospectus wordt op aanvrage gaarne toegezonden. PHILATELISTISCH RUILVERKEER Op de te Maastricht gehouden Ne derlandse philatelistendag, annex congres van de Ned. bond' van ver enigingen van postzegelverzamelaars, is uitvoerig gesproken over de moge lijkheden van ruilverkeer met het buitenland. De Leidse Vereniging van Philatelisten formuleerde een motie, waarin de vergadering, ge hoord de mededelingen van het be stuur over de besprekingen met de Ned. Bank, als haar oordeel uitsprak, dat het verloop der besprekingen en de daaruit voortgekomen regeling voor bonafide verzamelaars zeer te leurstellend) moet worden geacht en dat de regeling niet alleen het vriend schappelijk, doch ook het cultureel verkeer met het buitenland tegen werkt en een goede verstandhouding met andere landen niet in de hand werkt. Aan het bondsbestuur werd gevraagd al het mogelijke te doen om te komen tot een ingrijpende wij ziging van de getroffen regeling. Deze motie zal ter kennis worden gebracht van de Ned. Bank en de re gering. In aansluiting aan deze motie deelde de voorzitter mede, dat ten spoedigste aan de minister hierom trent een onderhoud zal worden ge vraagd. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. ƒ1000.— 10316 10345 10535 20435 21890 400.— 6422 13506 17801 200.— 10746 19687- 19911 100.— 1014, 6488 8857 12186 12782 12896 13138 15464 16264 16352 20285 20480 BEURSOVERZjECHT. De ondernemingslust ten opzichte van de effectenbeurs was er bij het begin van de nieuwe week niet op vooruit gegaan. Integendeel schéén het, alsof het publiek zich nog ge reserveerder betoonde dan de laat ste weken reeds gebruikelijk is. Er waren weinig orders en veel teke ning zat er niet in de markt, maar de algemene indruk was toch, dat de stemming ongeanimeerd was. In het vrije verkeer ging in de toonaangevende Industriëlen zo goed als niets meer om. Bankaan delen waren hier en daar een frac tie lager. De Amerikaanse markt was stil, doch in navolging van New York waren de noteringen iets hoger. De handel op de beleggings afdeling was van geringe omvang. De Nederlandse staatspapieren wa ren nagenoeg onveranderd. De Ne derlandse gemeentelijke en provin ciale obligatiën waren prijshoudend. Indische gemeentelijke leningen, voor zover genoteerd, waren wat lager. Op de pandbrievenmarkt be stond voor enkele 3% procent pand brieven licht aanbod. Prolongatie 2yK procent. In het Katholiek Staatkundig Maandschrift schrijft dr. W. Kort een artikel over de noodwet inzake be vordering doelmatige verdeling woon gelegenheid o.m. het volgende: Bij dit wetsontwerp wordt, door overmachtige nood gedwongen, in breuk gemaakt op het héilige recht van woning en eigendom. Het in het Nederlandse volksleven zozeer ver ankerde Engelse spreekwoord: ,.My Home is my castle", is door deze wet op essentiële punten en voor lange tijd een weinig inhoudvolle uitdruk king geworden. Veel is er dan ook over dit webontwerp te doen ge weest en het ^wijzigd ontwerp van wet legt daarvan reeds getuigenis af. Het voornaamste goede dat in het wetsontwerp is gelegen en dat deze toekomstige wet verantwoord doet zijn, is de zo rationeel en billijk mo gelijk geregelde tegemoetkoming aan de heersende woningnood. Ditzelfde konden wij van het Vestigingsbesluit- 1942 niet zeggen en ook het gewij zigde vorderingsbesluit-1946 bood in dit opzicht moeilijkheden. Naar ra ming bedraagt het woning-tekort in Nederland 300.000' woningen en alle- optimisme ten spijt, laat het zich niet aanzien, dat wij binnen de 15 jaren deze achterstand met de normale jaarlijkse behoefte-uitbreiding van 30.000 woningen, tengevolge van het bevolkingsaccres, zullen hebben over brugd. En desondanks is het een na tuurlijke wet dat met het leven ook het wonen zal moeten doorgaan. Hoe pijnlijk ook kan de Overheid dus niet ontkomen aan de rechtstreekse eis van het Algemeen Belang om de beschikbare woongelegenheid doel matig en billijk te verdelen. Het wetsontwerp steunt dus op sociale rechtsvaardigheidsgronden. Het omvangrijke wetsontwerp valt uiteen in enkele hoofdstukken waar van het meest essentieel zijn het eerste hoofdstuk over het in gebruik nemen en geven van woongelegen heid en het tweede hoofdstuk over de vordering van woonruimte In het vervolg zal het verboden zijn een woongelegenheid in gebruik of medegebruik te nemen of te ge ven, tenzij door burgemeester en wethouders daartoe een schriftelijke vergunning is verleend aan hem, die de woongelegenheid wenst te betrek ken. Tevens zullen in de toekomst burgemeester en wethouders onder bepaalde wettelijke voorzieningen en ministeriele richtlijnen, gerechtigd zijn woonruimte of inkwartiering in woningen te vorderen. Aanvankelijk zouden deze bevoegd heden in handen zijn gekomen van de burgemeesters en op practische VDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO De kinderuitwisseling tussen Zwolle en het Engelse stadje Col chester is stopgezet in verband met de in Engeland heersende gevallen \an kinderverlamming. De trip van de Zwolse voetbalclub P.E.C. naar Engeland gaat wel door. Het bekende Veerhuis te Beesd is door onbekende oorzaak tot de grpnd afgebrand. Door het onvoorzichtig omgaan met een primusapparaat is een groen- tenzaak te Oud-Loosdrecht groten deels uitgebrand. Een driejarig meisje te Delft G. Jutte is door een auto overreden en gedood. De bestuurder treft geen schuld. Aan de voorzitter van de hoofd groep Industrie ir. W. H. v. Leeuwen te Delft is op zijn verzoek eervol ont slag verleend en in diens plaats is benoemd tot voorzitter de heer T. J. Twijnstra te Maarssen. Toen een politieman op de poli- tie-sportdag te Almelo.de discus wil de gooien, gleed deze hem onver wachts uit de handen. Een 15-jarig meisje, Mientje Arendsen, kreeg de discus tegen het hoofd. Met een ern stige schedelbasisfractuur werd het kind in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis opgenomen. Ih het natuurbad „De Uzeren Man" te Vught is Maandagmiddag, buiten het eigenlijke zwembad, het 3-jarige dochtertje van de familie v. E. uit Den Bosch, dat onder toezicht aan het pootjebaden was voor de ogen van haar ouders verdronken. Het Wi-jarig dochtertje van de familie Hoogland te Heiloo is ter hoogte van de stopplaats O.L.V. ter Nood onder de trein geraakt en op slag gedood. gronden meende de minister ook tij dens de Kamer-debatten deze figuur te moeten blijven aanraden. In een uitvoerig en logisch betoog greep de heer Jos. Maenen, spreker der K.V.P.- fractie, echter terug op de gezonde beginselen der democratische orde, waarbinnen voor dergelijke dictato riale functie-dragers geen plaats is. De Kamer was het daarmede eens cn de heer Algera bracht een atnen- dement, waarin het Wetsontwerp in <^it opzicht alsnog werd gecorrigeerd. Het college van B. en W. mag eerst vorderen na advies te hebben inge wonnen een door de gemeenteraad ingestelde adviescommissie. Indien deze adviescommissie niet eenslui dend in haar advies is. kan degene, tot wie de vordering is gericht in beroep komen bij het College van Gedeputeerde Staten. (De procedure kan dus in de practijk ongewenst langdurig worden, alsslechts één lid van de adviescommissie zich tegen vordering verzet! Red. L.Crt.). Bovendien is deze vaste adviescom missie verplicht hem tot wie de vor dering wordt gericht, in de gelegen heid) te stellen zijn bezwaren in per soon of bij gemachtigde mondeling in de vergadering der commissie ken baar te maken, vóórdat het advies wordt vastgesteld. Hier wordt wel een hechte waar borg geschapen tegen willekeur en ondoordacht handelen, die gunstig af steekt tegen de merendeels tot nu toe bestaande practijk. aldus genoemde schrijver. Een ander amendement van zeer grote betekenis zag de heer Maenen door de Kamer aanvaard door de op name van artikel 18a (na hernum mering artikel 18). Bij onbehoorlijk gebruik van het gevorderde of bij ernstige overlast door gebruiker aan betrokkene of zijn huisgenoten aangedaan, kan een rechterlijke beslissing worden inge roepen. Evenzo is dit mogelijk in dien de economische belangen en maatschappelijke behoeften van hem, tot wie de vordering is gericht, dit eisen. (Ook hierdoor kan aanzienlijke vertraging ontstaan. Red. L.Crt.)'. Groots huldebetoon te Roelofarendsveen Zoals gebruikelijk was Zaterdag morgen om kwart voor acht weer de Mis voor de schooljeugd met geza menlijke H. Communie. Hoe dikwijls hebben wij pastoor niet horen zeg gen, dat alle kinderen daarbij tegen woordig moeten zijn. En wij kunnen wel zeggen, dat deze Zaterdagmor gen, niettegenstaande de vacantie, alle kinderen aanwezig waren, om in een plechtige H. Mis met generale H. Communie, dank te brengen aan God, voor het vele goede dat pastoor steeds voor de kinderen gedaan heeft. Het jongenskoor zong de wisselende en de vier hoogste klassen de vaste ge zangen. Onder de H. Mis hield dé ju bilaris zelf een toespraak, waarin hij de jongens het mooie ideaal van een priesterroeping voorhield en» de meis jes opwekte niet alleen het wereldse leven te' zien, maar ook de mogelijk heid om God als zijn bruid te dienen. Te 10 uur werd pastoor, voorafge gaan door een stoet van bruidjes, het door de jongens zelf versierde veilinggebouw binnengeleid. Hier klonk uit ruim duizend kelen pastoor een welkomstlied tegen. Mede aan wezig was de burgemeester, het school- en kerkbestuur en het onder wijzend personeel. Na opening door de heer W. A. v. Harteveld sprak het hoofd der R.K. jongensschool te Roelofarendsveen de jubilaris toe. Hij wenste pastoor na mens alle kinderen geluk en sprak de wens uit, dat de kinderen onder leiding van pastoor tot goede en voorbeeldige parochianen op mogen groeien. Hierna waren de kinderen van Roelofarendsveen en Nieuwe Wetering aan het woord. Een keurig programma van zang, declamatie en tcneelschetjes werd nu aan pastoor aangeboden. Maanden lang was men al met de voorbereidingen bezig ge weest, en het was dan ook een lust voor het oog, te zien op welke keu rige wijze pastoor door de kinderen een hulde gebracht werd, die voor de jubilaris wel onvergetelijk zal zijn geworden. Vooral de ,,10 kleine kleuters" uit de bewaarschool en het In een boot van de rijkspolitie te water, die Zondagmiddag omstreeks 1 uur van de steiger voor het pavil joen aan het Sneekermeer zou ver trekken, klonk, toen een der politie mannen de motor aanslag, een he vige ontploffing, gevolgd door een steekvlam, die de bedienende politie man ernstig aan het hoofd verwond de, van.zijn collega de rechterarm verbrandde en de haren van het hoofd schroeide. Beide mannen spron gen overboord, maar werden direct uit het water gehaald. Ze werden naar het ziekenhuis te Sneek ver voerd. De nationale liandelsindustrie- cn landbouwtentoonstelling, „De Hil- to", welke te Zwolle gehouden werd, behoort tot het verleden. Men schat, dat er ruim 80.000 bezoekers zijn ge weest. i slotstuk, een reidansje door de meis jesschool met zang. Dit laatste, het welk onder leiding stond, van mej. Wagenaar, werd zo prachtig gevon den, dat het comité voor huldiging verzocht, dit ook in de parochie avonden op te voeren, zodat de ouders ook nog iets te zien kregen van deze grootse kinderhulde. Ten slotte werden de jubilaris namens al le kinderen, enkele cadeaux over handigd, bestaande uit een prachti ge, kunstzinnig uitgevoerde stan daard voor het wierookvat in de kerk, kristallen ampullen en voor pastoor zijn eigen gebruik: sigaren. Hierna brengt de jubilaris dank aan alle kinderen voor het gebodene en de prachtige cadeaux. Spr. hoopt altijd zo veel pleizier van de kinde ren te hebben, doordat ze tot voor beeldige parochianen zullen op groeien. Des avonds vond in 't veilingge bouw de eerste van de drie praochië- le feestavonden plaats. Zaterdag avond opende de voorziter van de Kath. Actie, de heer J. v. Rijn, en Zondagavond werd het openings woord uitgesproken door de kerk meester, de heer Jac. v. d. Meer Czn. Nadat pastoor door de muziekver. „Liefde voor Harmonie" van de pas torie onder vrolijke muziek naar het veilinggebouw gebracht was, zongen alle aanwezigen het .Gegroet, o her der, wees gegroet". Hierna konden alle aanwezigen genieten van de mooie reidans der meisjes, begeleid door „Liefde voor Harfmonie". Een daverend applaus bewees, dat ieder ten volle had ge noten. Onder leiding van de heer Toon Vranken bracht „Vox Laeta" met blijde stem enkele zangnummers, waarvan wij alleen willen zeggen: goede wijn behoeft geen krans. De gemengde toneelvereniging kwam hierna op de planken, met een to neelspel in drie bedrijven, getiteld „De pastoor van Eikendonk". Het voor deze avond zo toepasselijke stuk gaf ons een beeld van de vele moeilijkheden waarmede een pastoor te maken heeft. Doorspekt van goede humor wist dit stuk ieder te boeien. Wij moeten zeggen, dat het voortref felijk gespeeld werd. Tot slot dankte de jubilaris allen, zoals alleen onze pastoor dat kan, n.l. met geestige blijheid en echte Amsterdamse hu mor. Pastoor vergeleek zich met de directeur van de zangvereniging, die aller ogen tot zich trok en allen de juiste leiding gaf. Ook in het gebo den toneelstuk was pastoor de man, die leiding moest geven, en zo is het ook in het werkelijke leven. Pastoor dankte God hem zo een krachtige ge zondheid gegeven te hebben om een zo grote parochie als Roelofarends veen te mogen leiden. En hoopte, dat deze leiding gesteund zal blijven, door alle flinke en goede medewer kers, die hij gehad heeft in de jaren van zijn pastoraat, en dat hij altijd trots kan zijn op zijn parochianen. Gisteravond werd he't parochiefeest besloten en hebben Roelofarendsveen en Nieuwe Wetering op waardige wijze hulde gebracht aan hun her der. oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. Het is eigenlijk maar beter om daar helemaal niet aan te denken. Trou wens mijn velletje is bijna vol en ik (moei dus vanzelf wel uitscheiden. Ik zal je later nog wel eens uitvoeriger schrijven, wat ik van plan ben. Ik hoop dat je nog in de beste gezond heid verkeert zoals ondergetekende zelf niet minder. Peggy, ik zal altijd aan jou blijven denken als een van mijn beste vriendinnen, daar kun je zeker van zijn. Ik zal je altijd dank baar blijven, 'omdat jij me tenminste een beetje de hand boven het hoofd hebt gehouden, toen die varkens van Cattermole probeerden aan rfiij hun voeten af te vegen. Als ze je d'r soms nog lelijk om aan zien, heb je me maar even te waarschuwen en dk k©m onmiddelijk over om ze eens te zeggen, waar het op staat en dat ze d'r ogen uit d'r kop moeten scha men om zo de kachel met iemand aan te maken. Maar ik geloof, dal ze voorlopig aan het briefje van mijn vader voldoende hebben. Nog eens hartelijk gegroet van je liefhebbende vriendin ARABELLA AMES. P.S. Het zou nog zo'n kwaad plan niet zyn, als jij d'r zelf ook eens aan dacht, om dat erg mooie maar erg antieke huis voorgoed vaarwel te zeggen en eens uit te zien naar een abngenamer en tegelijkertijd nuttiger baantje. D'r valt voor 'n jong meisje vooral in de tegenwoordige tijd heel wat nuttiger en aangenamer werk te verrichten. Ik zou d'r niet zo ver zot op zijn om alleen tnaar te moeten zorgen, diat mijn tante toch vooral niet een voet 'behoeft te verzetten of een hand behoeft uit te steken zonder dat haar arme nichtje hier voor van haar piano of 'borduurwerk je wordt getrokken. Ik zou d'r allang mijn buik vol van hebben, maar jij schijnt op dat gebied een ijzeren maag te hebben. Sc zou het eeuwig vertikken om al de hate lijkheden van die onmogelijke crea turen te slikken en dan nog ondank te oogsten. Denk er maar eens over na. A. A. HOOFDSTUK XIX ARABELLA IN LONDEN „Ik ga naar Londen," zei Arabella op een goede dag, tegen haar on troostbare vader. „Het lijkt me de enige plaats, waar je het oorlogs nieuws op kunt vangen, voordat het bakkebaardjes heeft gekregen. Ik kan hier niet blijven. Jij en ik zouden immers toch de hele dag ruzie ma ken, pappie. Jij zou me de hele dag aan mijn kop blijven zwemen, dat ik met al de kansen die ik had, heel wat beter voor mezelf had moeten zorgen, en ik zou daarop tehcens ant woorden, dat ieder fatsoenlijk meisje alleen maar wil trouwen met de jon gen, waar ze van houdt, af ie rijk of mooi, arm of lelijk is. Doe de harte lijkste groeten aan de Cattermole's als je ze in de kerk ziet, en als ze zich verwaardigen om langer dan drie seconden naar je te listereu, vertel hun dan heel vlug, dat „De Schuur" het laatste deftige huis is, waar ik me ooit zal laten opsluiten en dat ik tien jaar dwangarbeid verkies boven een avond in hun deftige salon. Good bye!" Er waren tranen in haar ogen, toen ze dit alles had gezegd. „Nou dan ga ik maar, voegde ze er nog aan loe. „Ik ga wat bij tante Polly logeren." Arabella's tante Polly was een ze kere mrs.Saunders. Sinds jaren droeg ze met waardigheid de weduwlijke staat. Ze voorzag op even waardige toijze in haar onderhoud als leidster en eigenaresse van een naaisterate lier in kleine zijstraat van de King's Road in Shelsea. Zij was de zuster van Arabella's moeder en ofschoon ze al in de zestig was, had ze dezelfde geest van haar opgewekte nichtje. Haar glanzende huid begon een weinig vaal te woren. Maar het ver anderde niets aan het heerlijke jeu- dige vuur, dat in de ogen was blij ven schitteren. Met diezelfe ondeu gende ogen begroette ze nu haar nichtje, die haar een enthousiasten brief geschreven had over de ver loving. Doch onmiddelijk werd Ara bella ontvangen op de volgende kou de douche. „Zo, k ben blij, dat je eindelijk eens in levende lijve voor me staat. Ik had er nog aan gedacht om je een brief te schrijven, maar ik vond het veel verstandiger om je persoonlijk te zeggen, dat je de beste kans van je leven hebt laten schieten voor zo'n doodgewoon jong dat zelfs als han delsreiziger niets betekende en nu in het Engelse leger een miezerig soldaatje bleek te zijn. Je behoeft werkelijk je vader al die last niet <*an te doen om jou in dat deftige huis van de Cattermole's te laten opnemen. Ik vind, dat je een figuur -jeep ua ua£e[S93 jsppoui sis mee basta." „En ik vindt, dat u er helemaal naast bent en dat u geen vaderlands, liefde hebt! Want dan zoudt u weten, dat er op hét ogenblik geen gewone of schitterende officieren bestaan. Want ze geven allemaal d'r leven voor 'het zelfde hoge doel en als er een kogel komt suizen, zal die heus niet vragen of hij maar even een hoofd; over zal slaan, omdat dit toe vallig aan de charmante en deftige en rijke Eric Cattermole behoort. En als je van plan bent om zo nog lang door te gaan, deed ik maar beter om mijn koffers naar een ander adres te laten brengen," antwoordde Ara bella niet minder openhartig. Dan deed je wellicht beter met eerst eens behoorlijk je mantel uit te doen en je hoed af te zétten en een kop thee te drinken, of denk je dat ik mijn verse koekjes door mijn meis- nieuwe schalkse lach in haar ogen jes zal laten opeten?,, En met een voegde tante Polly aan dit verzoek nog toe: „Ik zeg je nog eens, dat je een dwaas bent geweest, maar ik geef onmiddelijk toe, dat iik in mijn tijd en op jouw plaats niet anders gedaan zou hebben." „Meen je dat werkelijk, schat van een tante Polly?" vroeg Arabella en ze vloog 'haar geestelijk evenbeeld zo onstuimig om de hals, dat het oude mens bijna bezweek onder die onver hoedse aanval. Toen wisten ze beiden, dat Arabella een schat van een nichtje en tante Polly een dot van een tante was. Samen zaten ze be wonderend te kijken naar de keurige foto in briefkaart formaat die Arabel la in minder dan geen tijd uit haar tas te voorschijn had gehaald. Daar stond het ideaal van Arabella en de wanhoop van haar vader: Sidney Sharpe ex-lhandelsreiziger voor de firma Tomaynes Tinned Tongues in zes verschilende soorten en variaties, thans Tommy van het Engelse leger Sidney had zodra hem het grijze kha ki was aangemeten in een van die kampen langs de kust, waar ze de eerste weken werden gedrild, voor dat ze eindelijk naar het front wer den gezonden, laten fotograferen en nog dezelfde avond was de brief per aangetekende naar zijn geliefde Ara bella verzonden. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2