De heen- en terugreis van de „Zuiderkruis" Geestelijke adviseurs K.A.B. bijeen 1 Op korte golf CLtafaeMa DINSDAG 12 AUGUSTUS 1947 DE LEÏDSE COURANT PAGINA 2 Met 163 militairen aan boord van de Kon. Landmacht, de Lucht strijdkrachten en de Kon. Marine, is de „Zuiderkruis" Maandagmor gen te Rotterdam binnengeko men. Met het gebruikelijke muzi kale welkom werd het schip aan de Lloydkade begroet. Als vertegen woordiger van de minister was aan wezig kolonel M. R. H. Calmeijer, De commanderend officier, de luit.-kolonel der cavallerie J. S. Boom, deed een omstandig verhaal van de uitreis, waarover, zoals hij zeide, nogal enige deining is ge weest. Tot Port Said werd geen en kele klacht vernomen. Iedereen vervolgde hij was buitengewoon ingenomen met het schip, een ex- victory-troepenschip van de Ameri kanen, die er ook de tropen mee bevaren hebben. De ligging is keu rig en zindelijk en men kon de hele dag van de douches gebruik maken. W.C.'s met waterspoeling zijn in zeer groot aantal aanwezig en ze worden steeds rein gehouden. De voeding noemde luit.-kol. Boom bo ven alle lof verheven. Iedereen krijgt op schepen van de Rotter damse Lloyd meer dan zijn rant soen bedraagt en behalve de gewo ne maaltijden werden'allen tussen tijds nog voorzien van koffie en thee en enige keren per dag zelfs van ijskoude limonade. Er was dek- ruimte te over. Op het gehele voor schip was er ruimte genoeg om te zitten. Men moet niet vergeten, al dus luit.-kol. Boom, dat er wel 1400 man aan boord waren, maar daar gingen af de corveeërs, de officie ren, onder-officieren en een paar zieken die wij gelukkig heel weinig gehad hebben Op het achterschip, dat minder groot was, hadden ieflere dag de godsdienst oefeningen, appels, inspecties en filmvoorstellingen plaats. Wie daar vertoefde, had dus ook geen plaats op het voordek nodig. Na Port Said is het zeer warm geworden, maar zelfs op de „Queen Mary" zou het in dit jaargetijde in de Rode Zee om te smoren zijn ge weest. Hoger dan 100 graden is het volgens de officiële gegevens van de scheepsarts aan boord niet ge weest, terwijl het bij hittegolven in Nederland vaak veel hoger is. In de Indische Oceaan woedde de moes son met windkracht 7, dat nog bij lange geen vliegende storm bete kent. Een paar keer ging het schip 40 graden slagzij, maar behalve een man. die in een -aardappelmesje viel, is er geen ongeval gebeurd. Op de terugreis ontvingen wij, zo vervolgde luit.-kol. Boom, in Suez enige kranten met sensatieverhalen over onze uitreis. Deze verwekten grote verontwaardiging. De scheeps kok was er uitermate boos om en wilde een aanklacht indienen we gens laster. Officieren en manschap pen kregen allen precies hetzelfde aan eten en versnaperingen en wat dies meer zij. Er is geen hooi aan RADIO WOENSDAG HILVERSUM I (301 mtr.) 7.30 Orgel, 8.15 Gram. platen, 8.30 Vro lijke morgenklanken, 9.00 Ochtend bezoek bij jonge zieken,9.30 Kamer muziek, 10.30 Morgendienst, 11.00 Gram. platen, 11.15 Amati-trio, 11.45 Uit het land van de kozakken, 12.15 Sangh en spel, 13.15 Mandolinata, 14.00 Het Londiens Philharmonisch orkest, 14.50» Strijkkwartet, '15.40 Piano-duo, 16.20 Meisjeskoor, 17.30 Nederlands volksherstel, 17.35 Hol lands Sextet, 17.50 Orgel, 18.30 Strijd krachten, 19.15 Land- en tuinbouw- overzicht, 19.30 Jamboree, 20.15 Kur- haus, 21.15 Gram. platen, 21.30 Cau serie, 21.50 Sweelinckkwartet, 22.15 Gram. platen, 22.45 Avondoverden king, 23.30 Avondconcert. HILVERSUM II (415 mtr.) 7.30 Bij het ontbijt, 8.18 Operetteprogram- ma, 9.00 Lichte morgenklanken, 9.35 Gram. platen, 10.00 Morgenwijding, 10.20 Voor de vrouw, 10.35 BBC-Sym- phonie-orkest, 10.45 Negro Spirituals, 11.00 Gram, platen, 12.00 Orgel, 12.32 Voor het platteland, 12.37 Musette- klanken, 13.20 Metropole orkest, 13.55 Mandoline, 14.00 Voor de vrou-w, 15.05 Voor de jeugd, 15.40 Gram,pla ten, 15.45 Ziekenbezoek, 16.15 Voor de jeugd, 17.15 Miller Sextet, 17.45 Het rijk over zee, 18.20 Orkestwerken, 18.45 Lezing, 19.00 Gram. platen 19.30 Oursus, 19.45 Lezen in de Bijbel, 20.15 Opera, 21.45 Orkest, 22.20 Viool met piano, 23.25 Gram. platen. boord geweest, vermoedelijk is hier sprake van een schrijf- of een kyk- fout. Er zal „kooi" bedoeld zijn ge weest, waarop de militairen rust zochten. Inderdaad zijn er geen ar restantenlokalen op dit slhip. De gezagvoerder heeft daarom, toen er wat al te zwaar tegen de krijgs tucht gezondigd werd „geweldig treiteren van hun eigen mannen, n.l. korporaals en sergeants", zoals later een lid van de bemanning ons verzekerde heeft de gezagvoer der een voldoend ruim lokaal voot de arrestanten aangewezen. Dit lo kaal werd van uur tot uur door de dokter op temperatuur gecontro leerd en, toen het wat al te heet werd, waren de arrestanten vijf mi nuten later alweer buiten. Dat kapitein bezwaar gemaakt zou heb ben om te varen, noemde luit.-kol. Boom volgens wiens mededeling men dit gepubliceerd zou hebben volkomen nonsens. En hij besloot: „Natuurlijk zijn er enige verbete ringen aan boord mogelijk, verbete ringen, die al voor de uitreis in het voornemen lagen, maar voor ern stige klachten is geen enkele reden geweest." In gesprekken met lager boots- personeel, welke wij. aldus het A.N.P., onder vier ogen aan boord zowel als aan de wal hadden, wer den de mededelingen van luit.-kol. Boom in alle opzichten bevestigd en een jongeman met sluik blond haar, blijkbaar behorend tot het bedie nend personeel, hoorden wij, zonder dat hij kon vermoeden te worden afgeluisterd, tegen een collega van een ander schip in ronde volkstaal zeggen: „allemaal flauwe kul, dat het aan boord zo slecht was. Ieder een heeft zich te bkunnen eten." Naar wij vernemen, zullen de „Zuiderkruis" en de „Waterman" resp, bij Wilton-Fyenoord en de werf „Gusto" te Schiedam en de „Grote Meer" op een Amsterdamse werf een interieurverbouwing on dergaan. De „Grote Meer" wordt speciaal ingericht voor het vervoer van 200 zieken en gewonden. Alle drie de genoemde schepen krijgen voorts een recreatiezaal met toneel, een filmcabine, zitjes en een bar. Ook worden zij uitgerust met een mechanische wasserij. De stalen dekken zullen van een isolarenda laag bitumastieh, een asfaltproduct, worden voorzien. Z.Em. Kardinaal de Jong houdt een toespraak In het Kleinseminarie te Apeldoorn kwamen gisteren ca. honderd geeste lijke adviseurs van de Aarts-Diocesa ne Bond der Katholieke Arbeidersbe weging onder voorzitterschap van de heer J. Zwanikken bijeen, om zich op hun taak te bezinnen en de proble men onder het oog te zien, welke de naoorlogse tijd met zich heeft ge bracht. In de ochtendvergadering hield de beer Jos. Veldman, tweede voorzitter der K.A.B., een inleiding over »„de K.A.B. als vorm van sociale ziels zorg", welke hij stelde tegenover de kerkelijke zielszorg, die meer recht streeks op het zieleheil is gericht en waarvoor de sociale zielszorg de on misbare grondslag moet vormen. Als voornaamste taak der K.A.B. noemde spreker in dit opzicht het vormen van persoonlijkheid, niet de massa mens. In de plaatselijke vergaderin gen zullen de geestelijke adviseurs bij uitstek het terrein vinden voor direct contact met de leden. Pastoor F. M. J. van Leeuwen, dio cesaan geestelijk leider van het „Cre do Pugno"-werk, die des middags het woord voerde, hield een inleiding over de plaats van de geestelijke ad viseur in de K.A.B.". Deze noemde spreker niet louter adviserend, zoals ae term misschien zou doen veron derstellen, maar ook actief. Immers de kerkelijke overheid heeft de plicht, zich ook met de sociaal economische organisaties bezig te houden en in zake godsdienst en zeden heeft de geestelijke adviseur zelfs bindende bevoegdheid. Vooral in de standsorganisaties ligt het werkgebied, waar de geestelijke adviseur zijn belangrijke taak zal vin den. Die geestelijke zorg is thans wel zeer bijzonder nodig, want buiten de reeds vroeger bestaande gevaren voor het zieleheil zijn er als naweën van de oorlog tal van nieuwe gekomen, ontstaan door ontoelaatbare woning toestanden, langdurig verblijf van ar beiders in het buitenland, de zeer ver zwaarde militaire dienst en tot slot de communistische propaganda. „Wil len we invloed hebben op de arbeider, aldus spreker, dan moeten wij trach ten zijn psyche te doorgronden en zijn problemen te leren kennen". Spreker gaf hiervan enkele practische voor beelden. Godsdienstige vorming en principiële scholing van de katholie ke arbeider noemde spreker noodza kelijk teneinde hem weerbaar te ma ken tegenover de dwaling. Z. Em. Kard. de Jong betrad tijdens de gedachtenwisseling, welke op de inleiding volgde, de vergaderzaal en richtte zich na afloop met een toe spraak tot de aanwezigen. „Gaarne heb ik gevolg gegeven aan de uitno diging hier te komen", aldus Zijne Eminentie, „omdat ik zo volkomen overtuigd ben van het grote belang der werkzaamheden van de geestelij ke adviseurs. Daarvan getuigde de herderlijke brief van 1941. Ook in de toekomst zal die taak zeker niet min der belangrijk zijn dan in het verle den. Door voorlichting,' door onder richt inzake godsdienst en zeden zul len de arbeiders in staat worden ge steld zich tegen de dwalingen te ver zetten. Een bloeiende arbeidersorga nisatie, die innerlijk geestelijk gezond is, hebben wij voor onze tijd nodig, opdat zy evenals in de afgelopen ja ren het nationaal-socialisme, in de toekomst het communisme zal kunnen weerstaan. De hulp der geestelijke adviseurs is daarbij onmisbaar". De heer Zwanikken sloot vervol gens de bijeenkomst. Na afloop celebreerde Zijne Emi nentie in de kapel van het seminarie een plechtig Lof. DE KINDEREN IN ENGELAND. Volgens de „Daily Herald" werken functionarissen van het Britse depar tement van buitenlandse zaken, de Nederlandse ambassade te Londen en de Deense legatie aldaar thans samen om er voor te zorgen, dat de 1500 Ne derlandse en Deense kinderen, nog op vacantie in Engeland vertoe ven, weer behouden thuis zullen ko men. De eerste groepen van deze 1500 kinderen zullen in de loop van deze week de thuisreis maken. Men ver wacht, dat alle jeugdige vacantiegas- ten, die in het kader van de uitwisse ling door de W.F.A. nog^in Engeland vertoeven, binnen veertien dagen naar hun haardsteden teruggekeerd zullen zijn. WEDEROM EEN VERMIST MEISJE TERECHT. Opnieuw is een Nederlands meisje, dat onder auspiciën van de W. F. A, in Engeland vertoeft, vermist ge weest. Het was naar United Press meldt, 'da 20-jarige mej. A. B. L. Schrader uit Arnhem Verondersteld werd, dat zy logeerde bij een familie te Mill Hill, Londen, maar to^. haar een» briefkaart wend gezonden, waar in haar werd verzocht zich Dinsdag a.s. op Liverpoolstation te melden voor de terugreis, lichtte de gastheer de W. F. A. in, dat het meisje, hoewel hij het Dinsdag j.l. had verwacht, niet was gekomen. Men ging toen aan het zoeken, waarbij bleek, dat mej Schrader zich in een huis in het Zuid westen van Londen bevond. KORPORAAL-VLIEGER VERONGELUKT. Gistermiddag om 12 uur is op de vliegbasis Woensdrecht tijdens een oefenvlucht de 23-jarige korporaal vlieger L. A. J. Dirken uit Zundert (N.-Br.) verongelukt. De jongeman was de enige inzittende van het toestel (type Tigermoth), dat by het ongeval uitbrandde. De jonge man kwam in een vrille terecht, waar hij niet uit kon komen. BEURS OVERZICHT. De lust om op de effectenbeurs gisteren iets te ondernemen, was uiterst gering. Omtrent de situatie in Indonesië waren geen berichten ontvangen, welke nieuwe perspec tieven openden en ook anderzijds waren er niet veel factoren, welke de animo konden prikkelen. De af faire was gering. De hoofdkoersen voor de toonaangevende aandelen verschilden merendeels maar wei nig bij de vorige slotprijzen. In en kele gevallen viel een kleine ver betering te constateren, terwijl in andere gevallen de koersen iets la ger waren. Prolongatie 2 K procent. NIEUWE j BOEKEN C Bomans, Godfried, Kopstuk ken. Geill. met teken. dr. Jo Spier A'dam, Brussel, Else vier. IVV. 21 „interviews" met veel studentikoze onzin, maar ook veel rake zetten. van Brienen, C. Een Raket- vlucht naar Mars. Geill. met - teken. dr. Abe J. Kuipers Groningen. J. Niemeijer. V. Toe gepaste atoomsplitsing! Fantas tisch en zeer spannend jongens boek. Brunklaus, F. A. De Tover fluit lokt Maastricht, Leiter- Nypels. IVV. Anecdotische fantasie over 't leven van Mo zart. Nog al romantisch en soms vrij goedkoop. Churchill, Winston S. Mijn jonge jarerii Een ware Zwerf tocht Vert. uit h. Engels (My early life) dr. C. C. Bender, Geill. met 6 biz. foto's. A'dam, Allert de Lange. IV. Autobio grafie, tot 1908, jeugd, scholen, officiersloopbaan, oorlogscorres pondent en begin van politieke carrière. Coalsma, C. W. Ds. Gekooide Vogels. Geill. met teken, dr. Hein Kray Den Haag, J. N. Voorhoeve. IV- Besch. van 't be keringswerk in de strafgevange nis te Groningen. Vaak ontroe rend en zeer ironisch. Doudart de la Grée, Marie- Louise. Zondaressen. Utrecht, A, W. Bruna Zin. n. Meisjes in een Kath. opvoedingsgesticht. Een caricatuur, omdat schr. er niets van begrepen heeft, 'n Boek zonder kwaliteiten. Drehmans, Jos. Maria, Dr. C. SS.R. Naar de eenheid onder de mensen. Een wegwijzer voor al len die van goede wil zyn. Roermond; Maaseik, J. J. Romen Zn. IV. Theologisch en filoso fisch geschrift zowel theoretisch als practisch. Meditatieve lec tuur. Edmonds, Walter D. Strijd langs de Mohawk. Ie deel: 300 blz.; lie deel: 296 blz. Vert. uit. h. Amerikaans dr. Johan M. Palm. Geill. elk met 1 plaat dr. Anton Pieck Den Haag, Zuid- Holl. Uitg. Mij., (Cultuur-serie) IIIIV. Historische roman over de strijd der blanke pioniers te gen de Indianen eind 18e eeuw. Rauw en realistisch, daarom voorbehoud. Eisenhower, Dwight D., Gene raal. Van invasie tot victorie. Het volledige rapport over de oorlog in West Europa. Vert uit h. Amerikaans (Eisenhower's own story of the War) dr. C. C. S. Crone en J- F. Kliphuis. Geill. met krtn. A'dam, A. J. G. Strengholt IV. Objectief ver slag v. d. militaire operaties. Be langwekkend, instructief en met verbluffende kennis van zaken geschreven. Feber, L. J M- ir. Mens en humanisme. Utrecht; Brussel, Het Spectrum, 1947. V. Humanis me zonder godsdienst is ontwor teling. Scherpe analyse v. d. verwording onzer beschaving en leerzame beschouwingen. Gorris, Gabriël. Christoffel Columbus. De laatste kruisvaar der Den Haag, Pax. IV. Meer dan een biografie. Columbus de door God gezondene. Militant geschr. Irwin, Inez Haynes. Fatale Maskerade. Vertl. uit h. Engels dr. Conrad van der Meer A'dam, G. W. Breughel, (Sleutel- bos-reeks). IV. Moord tijdens een gezelschapsspel. Detective Pa trick O'Brien verricht knap speurders werk. van der Linde, H., Dr. Rome en de Una Sancta. Het oecume nisch vraagstuk en de arbeid van Rome voor de hereniging der kerken Nijkerk, G. F. Callen- bach, IIIIV. Protestants-theo logische dissertatie; t.a.v. de Kath. Kerk over 't algemeen voortreffelijk georiënteerd. Goe de gids, pu to date. Queen, Ellery. Misdaad op dc operatietafel. Een ziekenhuis mysterie. Vert. uit h. Ameri kaans (The dutch shoe myste ry) Zeist, J. T Swartsen- burgDen Haag, A. L. van Ker sen, (Avonturen^ en Detective reeks, Nr. 1). ni. Detectieve-ro- man met aardige climax. Veel drukfouten. Vacantielectuur. van Rooyen, H. Wandelsport van A tot Z. Met een voorwoord van mr. W. A. J. Visser. Geill. met 12 blz. foto's A'danï Ja cob van Campen. V. Voor alle wandelsportliefhebbers een on misbaar boekje. Goede foto's en vlot geschreven. Swildens, Heieen. Tocht onder het kruis. Den Haag, Thijm- fonds. in. Ridder Reinoud trekt ter kruistocht en hervindt de zuivere liefde voor zyn vrouw. Sensuele passages. Valkenier, Frank. Balladeske liederen Bussum, Paul Brand, (De Guirlanderreeks, Nr. 7). IV V. Liederen en balladen, oor spronkelijke en-bewerkte (mnl.. Eng. en Fr. modellen). Enkele zijn zeer verdienstelijk. Woltring, F. J. L., arts. Kin derverzorging. De zorg voor de lichamelijke gezondheid van het kind, van vóór de geboorte tot op de schoolleeftijd. Geill. met foto's en teken, en uitsl. blad Haarlem, De Gulden Pers. III. Leerboek. Aanwinst voor wijk verpleegsters, sociale werksters, zelfs voor medici. Systematisch en instructief. Wright, Richard. Zoon van Amerika. Vert- uit h. Amerikaans (Native Son) dr. mevr. mr. A. W. EbbingaVan Nes. Geill. met teken en 4 blz.pltn. dr. Af- fred Mazure Den Haag, Zuid- Hol. Uitg. Mij., (Cultuurserie). III. Roman over het negerpro bleem, Bigger Thomas vermoordt de dochter van zijn meester. Bigger sterft op de electrische stoel. Realistisch. Zonruiter, P. Joh. Jan van der Griend. Een Hollandse jongen in oorlogstijd. Geill. met teken. dr. Hein Kray Assen, Born. V- Boerengezin in oorlogstijd. Wis selende taferelen van spanning, angst, vreugde en humor. ZoomersVermeer, J. P. De grijze hoeve. A'dam, De Ar beiderspers. m. Clasien trouwt met 'n burgerjongen, dit Jeidt tot een verbittering. Goede boe renroman. I is verboden; II is streng voorbehouden; Hl is voorbehoud; IV is volwassenen; IVV is rypere jeugd; VI is voor allen. 0 2 o ïooooooooooooooooooooooooooooooooo BINNENLAND. Te Zwolle is gisteren een grote nationale handels-, jndustrie-, land bouw-, nijverheids- en kunsttentoon stelling geopend door de Commissaris der Koningin. Sittard bestaat 700 jaar. Van de grote feestviering is afgezien. Zater dag is een middenstands- en een kunsttentoonstelling geopend. Het 5-jarig meisje L. van B. te Eist is bij het oversteken van de weg door een passerende autobus van de N.S. gegrepen en op slag gedood. Twintig jaar is geëist tegen de Amsterdamse rechercheur Blonk, die meer dan honderd personen aan de S.D. had overgeleverd. Vermoedelijk door overbelas ting is op het Wilhelminakanaal na bij Oirschot een pontje omgeslagen, waardoortwee personen verdron ken en één levensgevaarlijk gewond werd. Het s.s. „Utrecht" is van zijn eerste reis naar Indië in de Rotter damse haven teruggekeerd. Er wa ren 20 repatriërenden aan boord. Het schip bracht 9000 ton vracht mee, waarbij niet minder dan 6000 ton copra en 1200 ton rubber. Een drietal inbrekers, die in België een aantal inbraken had ge pleegd, waardoor zij voor een be drag van 50.000 gulden aan sieraden en geld over de grens konden smok kelen, is dezer dagen ontmaskerd. Door de nauwe samenwerking van de Amsterdamse recherche met en kele collega's uit Brussel kon het drietal zware jongens gesnapt en het grootste gedeelte van de buit achterhaald worden. Men overweegt de beambten van de N.S. van andere dienstkle ding te voorzien. Er is een commis sie benoemd. WEERSVERWACHTING HETZELFDE WEER. o In de na-nacht plaatselijk vor- 3 ming van nevel, mist of lage wolkenbanken, die in de óch- 2 tend snel oplossen. Morgen 5 overdag enkele overdrijvende i wolkenvelden, doch over het al- 5 gemeen zonnig en droog. Wei- 5 nig verandering van tempera- g 5 tuur. Zwakke, tijdelijk matige 8 5 wind tussen Noord en Oost, 8 5 o .uoooooooouooouoouoooouuooouoooooo EEN OPINIE-ONDERZOEK. DE REGERING KON VEEL ZUINIGER ZIJN. Aldus meent een grote meerderheid. Naar aanleiding van de critiek die m verschillende zijden op het fi nancieel beheer van de Nederlandse regering werd uitgeoefend, besloot de Nederlandse Stichting voor Sta tistiek een onderzoek in te stellen naar de mening van het publiek over deze aangelegenheid. De vraag luidde: „Hebt u de in druk dat de regering het geld alleen gebruikt voor werkelijk noodzake lijke uitgaven of vindt u dat de re gering veel zuiniger kon zijn?" n de resultaten zijn als volgt: 9 pet. meent dat de regering alleen nood zakelijke uitgaven doet; 67 pet. is van mening dat het beheer der rege ring veel zuiniger kon zijn; 24 pet. sprak geen oordeel uit. Velen achten bezuiniging mogelijk bij de regerings-bureaux en maken bezwaar tegen het gebruik van zo talrijke luxe auto's. Ambtenaren der Invoerrechten en Accijnzen hebben een goede slag geslagen. Aan boord van de Oranje fontein, die in de Amsterdamse ha ven gemeerd lag, namen zij 28.500 sigaretten en een partij textiel in beslag, terwijl zij op een Ameri kaans schip, dat in de haven was aangekomen nog eens op 19.000 si garetten de hand wisten te leggen. De Rotterdamse politie heeft een Amsterdamse ex-S.S.-er, tevens ex-lid van de N.S.B. en N.S.K.K. ge arresteerd. De man, Dirk Uitzetter, uit Amsterdam werkte in Rotter dam onder een valse naam. BUITENLAND. De regering van Paraguay heeft in een uiteenzetting de stad Asuncion aangespoord, nog 24 uur stand te hou den. daar regeringstroepen onderweg zouden zijn, om de stad te ontzetten. Revolutionaire troepen zouden reeds doorgedrongen zijn in de buitenwij ken van Asuncion. Kapitein Odom, die dezer dagen met de „Reynolds Bombshell" in 73 uur de wereld om vloog, is van plan nieuwe vlucht om de wereld te maken, maar dan over de Noord- en Zuidpool. - Te Jerusalem heeft de politie een poging tot bankroof van Joodse ver zetslieden verijdeld. Eén van hen was in het bezit van een phosphor-granaat. Na zijn bezoek aan de Congo wordt de Belgische .prins-regent Woensdagmiddag te Brussel terug verwacht. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. ƒ1000.— 5645, 14028, 16409, 21720. 400.— 1303, 5618, 7897, 11364, 14739. 200.— 2912, 10280, 16377. 17339. 100^- 8053, 8871, 19529, 20805, LEIDEN VERZOEK OM INLICHTINGEN. Het hoofd van de PRA, district Leiden, Herengracht 34 verzoekt diegene, die inlichtingen kan ver schaffen omtrent de persoon, zich noemende „Wim",die in de zomer van 1943 in het café „Zomerzorg" te Leiden werd gearresteerd, na te vo ren met twee dames in Naaldwijk of omgeving in aanraking te zijn ge weest, zich vóór 1 September a.s. mondeling of schriftelijk te melden. DE VICTORIA REGIA. De Victoria Regia zal waarschijn lijk hedenavond bloeien. Nader aan kondiging daarvan vindt men op het hek van de Academie, tussen 9 en 11 uur. oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 49) Mrs. Gat'termole liet haar dunne schouders dolen onder de prachtige drapering van lady Sybil's ongeloof lijke dure kant. „Die brief is reeds verzonden," sprak ze bijtend. „De jongen van de tuinman is er, nog geen twee minu ten geledien, op zijn fiets mee naar uw vader vertrokken." Het eind van haar zin werd dit maal geaccentueerd door een geluid dat men nog nooit vernomen had in het statige huis van het geslacht Cat- termole: het dichtslaan van een sa londeur. Het was Arabella die het veroor zaakt had. Toen ze holderdebolder van de prachtige marmeren trappen naar beneden rende en eindelijk door het park vloog, zei ze in zich zelf: „Ik kan het nog juist halen. Het zal me nog gelukken. Ik kan nog juist by pappie aankomen, voordat hij dat ellendig stuk papier in zijn handen krygt. De jongen vam de tuinman moeft natuurlijk biet zijn fiets langs de grote weg en dan moet hij van zelf een stuk lopen, omdat de wegwerkers daar de boel aan het opbreken zyn. En hij blijft waar schijnlijk nog' wel even kijken ook. En ik vlieg dwars door het park en sny'd zo een behoorlijk stuk af. Voor uit dan! Ik behoef alleen maar bij pappie aan te komen en hem de' zaak rustig uit te leggen, om te voorko men dat hij zich onnodig kwaad maakt over die schunnige brief van dat brutale -wijf." Zonder hoed of mantel vloog Ara bella als een opgejaagd hert door het park. Ze had1 heerlijke longen. Zij liep even snel en hard als een school jongen van veertien. Dwars door de hoge bomen, sprin gend over greppels, klauterend tot driemaal toe over een houten hek, bereikte ze de muur. Ze vond een boom, die tamelijk dicht bij de hoge afsluiting stond, klom erin, kroop langs een zware tak naar de rand van de muur, sprong naar beneden, krabbelde overeind en stak toen een stuk bouwland over. Ze sneed op nieuw een behoorlijk stuk landweg af, kwam ten slotte in de dorpsstraat terecht. De ongelijke straatstenen vertraagde geen ogenblik haar snel heid. Ze vloog langs de huizen waar de buren verbaasd aan de deur kwa men staan en hoofdschuddend spra ken over die Arabella Ames, die me als steeds, zonder hoed of mantel, terwijl het zweet van haarvoorhoofd druppelde, door de straat kwam ge rend, alsof haar een leger Duitsers op de hielen zat. Ze dook in d-é winkel. „Pappie!" Maar oude Ames was er niet. Ook de loopjongen was nergens te vindien De gehele zaak bleek toevertrouwd aan de eerste bediende, een struise jongeling van drie en twintig jaren, stond te snijden met een groot scherp mes. Hij had in ieder geval in deze dagen een vruchtbaarder werk kun nen vinden. „Waar is je bajonet?" vroeg Ara bella vinnig. De jongeman keek een beetje be duusd van zijn bezigheid op. Het be gon hem toch wel tegen te staan, dat hij de laatste week van elk meisje in het dorp niet anders meer hoorde. Waarheen hij zijn verliefde ogen ook richte, telkens strandde zijn vroeger zo succesvolle pogingen bij de vrou welijke jeugd op het feit, dat hij al zijn kameraden hadi laten wegtrek ken, tewijl hij zelf rustig in zijn oude baantje bleef, om ham te snij den en koffie te wegen, om stroop kannen te vullen en stokvis te klop pen, terwijl daarginds aan de over kant van het water duizenden en duizenden zich gereed maakten om him land te verdedigen. „Iedereen is niet geroepen om als vrijwilliger naar het front te trek ken, miss Ames," probeerde hij zijn lamentabel figuur te redden. „Je kunt je land evengoed dienen door be hoorlijk aandacht te schenken aan de voorraden, en een grote winkel op gang te houden." „Ik vind het alleen maar vreemd, waarom dit niet even goed door vrou wen kan worden gedaan," ant woordde Arabella vinnig. „Maar ik heb geen tijd om nog langer te pra ten met broekjes van debrandweer. Pas op dat je niet in je vinger snijdit. Waar is mijn vader?" „Mr. Ames is in de huiskamer." Arabella liep ineens door naar de salon waar haar vader tien minuten van zijn plichtgetrouwe arbeid in de winkel had afgeknepen om vlytig de kranten en het laatste oorlognieuws te bestuderen. „O, je zou in ieder geval niet rus tig de krant zitten lezen, indien je pas iets anders onder ogen had ge had," zei ze opgelucht. „Je hebt dus nog geen brief van het wijf van de squire ontvangen, pappie?" Zijn buitengewone verbazing was het sprekendste bewijs van het te gengestelde. Vaderliefde en vreugde vochten te gen de verwondering om haar plotse linge en blijkbaar buitengewone komst in zo opgewonden toestand, dat ze lady Sybil met dergelijke kras se termen durfde te betitelen. „Bella? Wel, dat is eigenlijk een onverwachte verrassing. Ik vroeg me al enkele dagen af, hoe lang het nog duren zou, voordat jij eindelijk weer eens aan je oude vader zou denken in zijn nederige dorpswinkel. Jij met je grote manieren en je deftige ken nissen." Hij trok haar naar zich toe, gaf haar twee klappende zoenen* op haar wangen en hield haar toen op armslengte afstand, alsof hij haar eens goed wilde opnemen. Toen zag hij eerst hoe zenuwachtig en warm ze was. Ze moest blijkbaar in haast naar hem toegekomen zijn. En dan die felle vraag over die brief. „Maar wat betekent dat allemaal,, m'n beste meisje? Om ons zo vroeg in de morgen te overvallen en geen hoed op, geen mantel aan, een scheur in je kleed en je haren nat van het zweet. Het lijkt wel of ze je door de struiken achterna hebben gezeten en of je evenals Absalon met je ha ren in de doornen bent blijven han gen. Arabella je mag je niet zo ver waarlozen. kind." „Da't zal ik ook niet," antwoordde Arabella met een vuur, waarvan hij de oorzaak niet vatten kon. „Neen kind dat moet je niet doen. Je zou niet al 'te best ontvangen wor den bij je lieve hertogin, zelfs niet in de morgenuren geloof ik, ofschoon ik niet gewend ben in die kringen te verkeren, zoals jij," zei de oude kruidenier met niet weinig eerbied voor de nieuwe maatschappelijke rang van zijn enige dochter. „Maar biecht eens op, wat is er aan de hand. Wat is er op .„De Schuur,, gebeurd. Wat kan de vrouw van de squire wel aan mij willen schrijven." „Een groot nieuws," zei Arabella bijna fluisterend. „Een heel gewich tig nieuws. Ik wilde zelf de eerste zyn om hét je te komen vertellen, pappie. Ik ben verloofd!" (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2