Militairen uit Indië kwamen thuis RADIO Op korte golf VR.rn AG 8 AUGUSTUS 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Honderden mensen stonden gister morgen reeds om 12 uur voor de af sluiting van de terreinen van de Rot terdamse Lloyd te wachten op de aankomst van de „Kota Inten", die met 666 repatriërende leden van de strijdkrachten aan boord omstreeks halftwee in de Schiehaven arriveerde. Zodra de „Kota Inten" aan de kant lag, speelde een muziekcorps van de Luchtstrijdkrachten het Wilhelmus, waarna luitenant-generaal J. Kruis, chef van de Generale Staf en gen.- majoor Daubanton, inspecteur van de Geneeskundige Dienst van de Kon. Landmacht, aan boord gingen om de voorgoed terugkerenden en de verlof gangers te verwelkomen. Reeds in Hoek van Holland waren schout bij nacht M. A. Rost van Ton ningen, vertegenwoordiger van de Koningin, en ritmeester C. C. Geert. „Na de moeilijke jaren, welke gij in Indonesië hebt doorgebracht, heet ik u hartelijk welkom in het vader land. De zieken en gewohden wens ik een voorspoedig herstel toe. Moge God aan hen, voor wie algeheel her stel niet mogelijk is, de kracht schen ken, deze beproeving te dragen. Aan allen, die gedemobiliseerd worden, wens ik toe, dat zij spoedig hun plaats zullen vinden in de burgermaatschap pij, om mede te werken aan de we- In aansluiting op hetgeen reeds eer der werd bericht, verneemt „Trouw", dat binnenkort de dienstplichtige on derofficieren van 34 jaar en ouder zullen worden gedemobiliseerd. De commandanten Ontvingen reeds op drachten van de minister van Oorlog om alle dienstplichtige onderofficie ren, die op 1 Juli 1947 de leeftijd van 34 jaar hadden bereikt en die in Ne derland bij de instructie werkzaam zijn, zo spoedig mogelijk met groot verlof te zenden, zodat ongeveer 1000 man niet langer aan de economi sche opbouw van ons land zullen ont trokken zijn. Een groep onderofficie ren, die half October voor demobili satie in aanmerking komt, bestaat uit hen, die wel is waar instructief zijn, doch om bijzondere redenen een ad ministratieve functie verrichten. Zij zullen worden vervangen door dienst plichtigen van de jongste lichting van het in oprichting zijnde administratie ve bataljon. Dit in het kader der be zuinigingsmaatregelen. Het eerst zijn echter aan de beurt de onderofficie ren, die te Den Haag. Rotterdam en Amsterdam als zodanig werkzaam zijn. daarna zullen de overige garni zoenen volgen. Geleidelijk a&n zal ook 't jongere onderofficierskader naar huis worden gezonden. Administra teurs en fouriers, die zeer schaars zijn bij de Kon. Landmacht, zullen nog enige tijd geduld moeten oefenen, totdat een nieuwe regeling wordt ge troffen. ZATERDAG. HILVERSUM I. 301 M. 7.45 Gram.platen; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Gram.platen; 10.00 Klein, klein kleutertje; 10.15 Gram.platen; 11.45 Tango's; 12.03 Gram.platen; 12.35 Or kest K^aas van Beeck; 13.00 Voor, de strijdkrachten; 13.30 Orkest vervolg; 14.00 Operette potpourri's; 14.45 Gram.platen; 15.15 Schubert pro gramma; 16.00 Gram.platen; 16.20 Vacantietijd en snel verkeer; 17.00 De Wigwam; 18.00 Zang; 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht; 18.30 Strijd krachten; 19.20 Kareol Septet; 19.45 Voor de Nederlanders in Duitsland; 20.20 Gram.platen; 20.30 Lichtbaken; 21.00 Negen heit de klok; 22.53 Hoe de Van Rooyens het rooyen; 23.15 Mo- zartprogramma. HILVERSUM n. 415 M. 7.30 Gram.platen; 8.15 Ensemble Vincentino; 8.44 Lichte Morgenklan ken; 9.35 Engelse volksdansen; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Voordracht: 10.34 Viool met piano; 10.34 Uitzen ding voor de arbeiders; 12.00 Gram. platen; 12.35 Johan de Jong; 13.15 Jein Vogel en accordeonorkest; 13.45 Jodelzang; 14.15 Radio Philharmo- nisch orkest; 15.25 Vaudeville orkest 16.05 Als een bonte vogelvlucht; 16.30 Miller sextet; 17.00 Sportpraatje. 17.15 Gram.platen; 18.15 Pianoduo; 18.30 Om en nabij de twintig; 19.00 May Song; 19.05 Hongaars Strijk kwartet; 19.45 Klankbeeld; 20.15 Me- tropole-orkest; 21.30 Malandc Tan go-rumba-orkest; 22.00 Ellendigen; 22.30 „Hollands Nieuwe"; 23.15 Gram. platen. deropbouw van ons land. Verlofgan gers, geniet met uw familieleden van de rustperiode, die voor u is aange broken. U allen wens ik een geluk kige thuiskomst". sema, adjudant van Prins Bernhard. aan boord gegaan. Schout bij nacht Rost van Tonnin gen richtte zich door middel van een luidspreker tot alle opvarenden, om him een boodschap voor te lezen van H. M. de Koningin, die als volgt luidde: Vermist Ned. meisje kreeg matroos als geleider Het verdwijnen vari het 14-jarig Ned. meisje in Londen heeft heel wat opschudding verwekt in Engelse po litie- en perskringen. Daarnaast werpt het een eigenaardig licht op de organisatie der kinderuitwisseling door de World Friendship Associa tion, door bemiddeling waarvan ook dit meisje was uitgezonden. Zooals reeds is bericht, heeft dit meisje, dat bleek te zijn Anna Maria Eilers uit Laren (N.-H,). zich, volkomen onbe wust over de omtrent haar ontstane angst, gemeld bij het kantoor van de W.F.A. in Londen, teneinde met de andere Ned. kinderen, allen leerlin gen van het Baarns Lyceum, naar Greenwich te gaan. Voor de ouders van het meisje in Laren waren de be richten gelukkig niet al te verontrus tend. daar zij een brief van hun doch tertje hadden ontvangen, gedateerd 2 Aug. waarin zij haar wederwaardig heden vertelde en schreef, dat zij het bij haar nieuwe pleegouders prettig had. Deze nieuwe pleegouders waren echter niet bij de W.F.A. bekend Uit deze brief van 15 kantjes bleek tevens hoe wonderlijk de ontvangst der kin deren in Londen was In deze stad werd de nacht van aankomst doorge bracht in grote schuilkelders en de volgende morgén hoorden de kinde ren, dat er iets niet in orde was. Hun groep zou niet verwacht zijn en er was waarschijnlijk geen plaats voor hen. Het werd een eindeloos wach ten, zodat de kinderen op eigen gele genheid de stad ingingen, tot einde lijk in Caxton Hall aan het 14-jarig meisje een jonge matroos werd toe gewezen, die zeide haar mee naar zijn ouders te zullen nemen. Het meisje protesteerde maar vond geen gehoor en de jonge man bracht het hongerige en vermoeide kind naar een „vies" huis, zoals ze schrijft, waar het haar helemaal niet beviel. De vol gende ochtend werd zij door de jonge matroos weer naar Caxton Hall ge bracht, doch trof daar niemand. Het huilen stond haar nader dan het la chen, doch zij herinnerde zich het adres en telefoonnummer van een vriend van haar vader. Bij het opbel len werd zij geholpen door een „vriendelijke dame" bij wie ze thuis mocht zijn en die later zorgde, dat Anna een nieuw „pleeg"-adres ont ving. waar ze liet reuze naar de zin had. Vooraf werd echter haar bagage bij haar oude pleeg ouders, waar, zo als Anna schreef, alles vies, slordig en klein was, afgehaald. Deze fami lie deed aangifte van het verdwijnen en dit veroorzaakte de opwinding. Zij was echter reeds rustig bij haar nieu we gastvrouw, mrs. M A. Cornwell te Brixton. De angst bij de politie, de sensatie in de Londense pers, het is alles wel te begrijpen, maar dat de organisatie van de W.F.A. niet beter functionneert, dat begrijpen we niet, aldus de „N. Leidsche Crt." ALLE PERSONEEL VAN WORLD FRIENDSHIP ASSOCIATION ONTSLAGEN. J. W. Niemann, de Nederlandse op richter van de organisatie en thans directeur-generaal van de wereldfe deratie van de W.F.A., heeft tegen over een correspondent van Reuter verklaard, aldus de „Daily Herald", dat het personeel van de W.F.A. te Londen bestaande uit 140 personen, met een w^ek opzegging is ontslagen. Het treedt morgen reeds uit functie. De heer Niemann zeide, dat deze maatregel is genomen ter beperking van de uitgaven. De W.F.A. heeft nog een schuld van 15.000 pond sterling. Over de toekomst van de organisatie zal worden beslist op de dezer1 dagen te beleggen bijeenkomst van het in ternationale comité. Niemann zeide het zeer te betreuren, dat de zaak de ze wending heeft genomen. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: A. P. van Egmond bloembollenkweker te Sassenheim. Hoofdstraat 26. Cur. mr. J. F. Sprik te Leiden. Tien van de 25 nieuwe, uit Ameri ka geïmporteerde, gele motorzijspan- combinaties van de wegenwacht der A.N.W.B., stonden gistermiddag op het Rokin te Amsterdam opgesteld. Dit was de eerste maal dat de pech- bevrijders een bezoek aan Amster dam brachten .Zij zullen worden ge bruikt voor de verdubbeling van de patrouillediensten op de drukste ver keerswegen. De de route Alkmaar- De Kooi zal nu ook een patrouille- dienst worden ingevoerd, en het ligt in de bedoeling deze door te trekken tot het monument op de Afsluitdijk. De wegenwacht die 15 April 1945 werd opgericht, had op 15 April 1947 531236 km. afgelegd ruim 13 maal de aardomtrek. 50 zijspancombinaties (het corps is verdubbeld) zyn thans op de weg. Er zijn grote plannen voor de toekomst, o.a. uitrusting met radiozenders; een en ander is echter afhankelijk van de materiaal-positie en van het aantal leden der W.W., dat thans ruim 30.000 bedraagt Toen de W.W op de Afsluitdijk ging patrouilleren, nam de intensiteit van het autoverkeer sterk toe. Gisteren werd te Nijmegen op de Katholieke begraafplaats begraven het stoffelijk overschot van prof. dr. J. D. M. Cornelissen. In de aula der R.K, Universiteit werd vooraf een Academische rouwzitting gehouden, waarin prof. dr. R. R. Post een ge dachtenisrede uitsprak. In de her bouwde Sint Petrus Canisius kerk werd een requiemmis opgedragen door de pestoor der parochie pater A. Hankx S.J., met assistentie. De lan ge rouwstoet, voorafgegaan door de studenten, die de omfloersde dispuut- vlaggen en de senaatsvlag met zich droegen, trok langs de universiteits gebouwen naar het kerkhof. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat degenen, die een consumen- tencrediet hebben aangevraagd, toen daartoe tussen 17 Mei en 7 Juni voor bijzondere gevallen nogmaals de gele genheid werd gegeven, indien hun dit crediet wordt toegekend, in de be staande regeling zullen worden ..in gepast". Dit brengt met zich mede, dat zij per persoon een voorschot zullen ont vangen van 75 gulden in plaats van 100 gulden. Voor hen zal hierdoor de afbetaling van het crediet lopen over een termijn van IK jaar en derhalve gelijktijdig eindigen met de afbeta ling van het crediet door hen, die dit reeds het vorige jaar heblpen aange vraagd en in Februari van dit jaar het voorschot ontvingen. EINDEXAMEN-OPGAVEN DOOR SCHOLEN ZELF BEPAALD. Op vragen van het communistische Tweede Kamerlid de heer Hoogcar- spel, betreffende het toestaan aan inrichtingen van voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, om de op gaven voor het schriftelijk gedeelte van het eindexamen 1947 zelf te ont werpen, heeft de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen o.m. geantwoord, dat hij dit indei- daad aan enkele scholen -heeft toege staan omdat er belemmerende om standigheden waren, waaronder het onderwin- aan deze scholen geduren de en na de oorlog had moeten plaats vinden. De minister zou wel bereid zijr mede te delen welke scho len dit betreft maar ach: het niet in 1 het belang van de aan deze scholen geslaagde examinandi, die toch ree is gedupeerd waren. PRIJSVERLAGING KINDER WAGENS. Met ingang van 1 September 1947 worden de prijzen van kinderwagens met gemiddeld 6 1/2 verlaagd. Kinderwagens in eenvoudige uit voering, d.w.z. met bak van hard board, zullen 85. tot 100.mo gen kosten. Voor wagens in betere uitvoering (bak van triplex met me talen biezing, rol- of kogellagers) zal de prijs van 100.— tot f 120.be dragen. Hogere prijzen, ven f 120. tot 170.zullen slechts mogen wor den bedongen voor kinderwagens m z.gn. luxe uitvoering, b.v. met ver nikkelde of verchroomde spatborden, een- of meerdelige bomper, pitriet- bekleding, speciaal stroomlijnmodel e.d. Alle kinderwagens moeten zijn voorzien van een label of plaketiket, waarop duidelijk en niet uitwisbaar het nummer van de prijsvaststelling en de gebruikersprijs zijn vermeld. AIRBORNE-HERDENKING. De Airborne-comité's van Arn hem en Oosterbeek hebben hun pro gramma voor dit jaar in hoofdlijnen gereed. Met de ervaringen, opgedaan in 1946, is terdege rekening gehou den. De vorige maal had de gast vrouw, die een of meer Engelse deel nemers aan de „Pilgrimage" onder haar dak ontving, slechts te zorgen voor een logeerkamer en een ont bijt. Te kort was de tijd en te over laden het programma, dan dat er veel gelegenheid zou resten tot een uitvoeriger kennismaking. Vorig jaar waren er honderd deelnemers, niet medegerekend dus de Engelsen die individueel of in groepen in Neder land vertoevende, de herdenkings plechtigheid hebber, kunnen bijwo nen. Ditmaal zal gerekend moeten worden op een gezelschap van onge veer tweehonderdvijftig personen, onder leiding van een brigade-gene raal. Zij blijven ditmaal langer. In dien de bevolking en daaraan be staat, gezien de reeds nu getoonde be langstelling weinig twijfel mede werkt, dan zal de huisvesting zeker geen probleem uitmaken. •Het ligt namelijk in het voornemen, dat enige afgevaardigden van beide comités de deputatie tot Harwich te- gemoetreizen. Zij gaan niet van boord en hebben tot taak, alle formaliteiten te vervullen, welke anders op de wal moetelf geschieden en zeer tijdro vend zijn. Aan de hand van de scheepslijsten kan de inkwartiering zeer nauwkeurig worden geregeld en reeds tijdens de overtocht ontvangen de Engelsen hun distributiebeschei den. Als Maandagochtend 15 Septem ber Hoek van Holland in zicht komt, zal de administratieve zijde van de pilgrimage reeds een afgesloten hoofdstuk zijn. Aan de Hoek staén twee extra- treinen der N.S. te wachten, om de bezoekers snel naar het Oosten te brengen. Op 1 November a.s. zal de Natio nale Monumenten-Commissie een ac tie beginnen, waarmede zij een zo ruim bedrag bijeen hoopt te brengen, dat zij niet alleen in staat zal zijn op vele markante oorlogsplaatsen in ons land monumenten op te richten, maar ook een ruim bedrag zal kunnen uit keren aan die stichtingen en instel lingen, die zich bezig houden met de zorg van de nagelaten betrekkingen der voor ons aller vrijheid gevallen strijders. Naar bekend, heeft de ge meenteraad van Amsterdam beslo ten het Midden-Damterrein te be stemmen voor de oprichting van een nationaal monument. De commissie hoopt thans het destijds door de he ren van Maasdijk en Rutten in de „Pen-Gun" geopperde plan dit Dam- plantsoen, dat uiteraard veile mil- lioenen vierkante centimeters groot is, op een symbolische wijze te ver kopen. Het zal een inschrijving ope nen, waarbij de prijs van ieder stukje grond per vierkante centimeter 50 cent zal bedragen. DE PRIJS VAN LEVERTRAAN. De prijs, waarvoor levertraan uit Noorwegen wordt geïmporteerd, is sinds het vorig jaar aanmerkelijk ge stegen. Dientengevolge moesten ook hogere verbruikersprijzen worden vastgesteld, die met ingang van 17 Juli 1947 gelden. Deze prijzen zijn: 1 liter 2,90, 400 cc 1,35, 300 cc 1,05. 100 cc 0,45. De fles is daarbij niet in- begrepen. Er mag een statiegeld wor- den berekend. In dit verband mag er wel de aandacht op worden gevestigd, dat levertraan uit kabeljauw wordt gewonnen. Walvistraan, die in zeke re zin als binnenlands product zou kunnen gelden, wordt niet voor me dische doeleinden gebruikt doch wel b.v. voor de margarineproductie. In de afgelopen weken heeft de po litie ie Rotterdam twee geldschiet- sters aasgehouden, die zonder in het bezit te zijn van een toelating als par ticulier geldschietster leningen ver strekten en daarenboven nog tegen een woekerrente. De eerste, die zij aanhielden was de 43-jar.ge M. K., die tot November '4t> particulier geldchietster was ge weest, doch daarna haar vergunning had lattr. intrekken. Een inval van de politie bracht aan het licht dat zij sihds Nov. 1946 nog 70 leningen, tot een iotaal bedrag van 9500 -had ver strekt, regen een veel te hoge rente, terwijl de leningen voor die tijd ook niet helemaal zuiver bleken te zijn. Het tweede geval betrof de 50-ja- rige G. C. van T.van A. Zij „had sinds 1939 op kleine schaal, doch sinds begin '46 op grotere schaal, geld geleend aan buren of kennissen met een rente van ƒ0.15 per. gulden. Een buurvrouw was zo in haar netten ver strikt geraakt, dat zij wekelijks haar gehele weekloon van 34aan haar moest afdragen, waarop het slacht offer dan weer 25.leende om de volgende week te kunnen leven. Bij haar bedroeg de rentevoet, daar zij eigenlijk'hetzelfde bedrag steeds op nieuw leende, 780 pet. Toen de poli tie de geldschietser aanhield had zij 3700 uitstaan en 750 bedrijfs kapitaal. Haar man bleek van de steun te trekken en voorts had zij nog voor 600 consumentenbonnen in haar bezit. BEURSOVERZICHT. In de' toestand aan de Amsterdam se effectenbeurs was gisteren geen merkbare verandering gekomen. Ook gisteren had de markt een uitgespro ken onbewogen verloop en vertoonde zy een rustig vacantiebeeld. Facto ren, die op enigerlei wijze voor het verloop van betekenis konden zijn, waren niet aanwezig, en aangezien derhalve voor kopers weinig aanlei ding bestond om aan de handel deel te nemen, bleef de stemming betrek-, kelijk ongeanimeerd. Nietemin was het koerspeil op de aandelenmarkt niet ongunstig. De hoofdkoersen kwamen over de gehele linie op een iets beter peil en hier en daar viel in de vrije markt nog een kleine ver betering te bespeuren. De omzetten waren echter uitermate gering. De toestand in Indië blijft onzeker, waardoor uiteraard voor de Cultuur fondsen de nodige gereserveerdheid in acht wordt genomen. Het koers peil voor Rubbers, Tabakken en Sui kerfondsen was merendeels beter en de aandelen Verenigde Majang- landen liepen op van 5614 tot 60 1/2 cp het telegrafische bericht dat de vijf eigen ondernemingen intact en zelfs in bedrijf zijn aangetroffen, ter wijl een hoeveelheid koffie en rub ber nog aanwezig v/as. De Neder landse Staatsfondsen vertoonden practisch geen verandering. Indische leningen waren iets luier. Op de Amerikaanse markt viel ondanks de flauwe stemming van Wallstreet een min of meer verdeelde tendenz te be speuren, met zeer geringe belang stelling. Prolongatie 2 1/4 procent. ^ïooooooooooooooooooooooooooooooooo De minister van Wederopbouw Q en Volkshuisvesting, de heer L. Neher, heeft het plan zich naar Indië te begeven, in verband met het voe ren van besprekingen over wederop- bouwproblemen. Het staat nog niet vast, wanneer het bezoek gebracht zal worden. Bij de eendenjacht op het IJssel- meer bij Kampen is L. van O., textiel koopman uit Sittard, door een schot hagel in het hoofd getroffen en ge dood. De R.K. Organisten- en Direc teurenvereniging heeft gisteren een lustrum gevierd. In de St Pieterskerk te Den Bosch werd uitgevoerd de mis- sa voor drie gelijke stemmen a ca- pella van dr. E. Brüning, onder lei ding van de componist. De bisschop van Den Bosch bezocht de receptie. De K.L.M. heeft sinds de oprich ting van de maatschappij op 7 Octo ber 1919 tot en met het eerste half jaar 1947 in totaal een afstand van 110.000.000 K.M. afgelegd. In 1946 werd een totaalafstand van 17.896.239 K.M. gevlogen, in het eerste halfjaar van 1947 reeds 11.000.000 K.M. Het militaire hospitaal van de berg Nebo, bij'Nijmegen, zal voor een gedeelte worden vrijgegeven en weer in gebruik komen bij de Redempto risten. Het klein-seminarie zal er echter nog niet kunnen worden on dergebracht. Een sociale school der Kath. Arb.bew. zal gevestigd worden te Et- ten. De K.A.B.-besturen uit de om liggende plaatsen hebben daartoe, be sloten. De leerlingen zullen 3 jaar les ontvangen in godsdienst, sociologie, economie en wetgeving. Het aantal aangegeven radio toestellen in Nederland bedroeg op 1 Augustus j.l. 858.907 tegen 835.545 op 1 Juli. Het aantal aansluitingen op het Rijksradio-distributienet bedroeg op 1 Juli j.l. 481.854 tegen 480.842 op 1 Juni. Ver jaar-telegrammen voor H. M. de Koningin gelieve men tijdig, doch liefst vóór 30 Augustus aan te bie den. De aflevering zal op 1 Septem ber geschieden. Op de veemarkt in Zutphen kwam gisteren een landbouwer uit Almen met een nuchter kalf dat door ïhoeder natuur met twee bekken, twee tongen en driq ogen ter wereld was gebracht. Hoewel het dier een gezonde indruk maakte, werd aan de levensvatbaarheid getwijfeld. Het is dan ook naar het slachthuis gebracht, waar het werd afgemaakt. Broeder Symphorianus, provin ciaal vicaris van de Congregatie van de Broeders van St. Joan de Deo. viert 11 Sept. zijn vijftigjarig kloos» terfeest. Deze als broeder vicaris be kende figuur herdenkt dan tevens zfjn 12J^-jarig vicariaat. 5 1)000000000000000000000000000000000 BINNENLAND. - Te Dodewaard (Betuwe) is de 15-jarige A. H. T., enigst kind van de gemeente-ontvanger aldaar, bij het zwemmen tussen de kribben in de Waal in een gat geraakt en verdron gen. Acht van de elf gedetineerden, die verleden week uit het kamp te Vught zijn ontsnapt, werden opge spoord en in arrest gesteld. Het be wakingspersoneel te Vught, dat in staking was gegaan, zal door middel van de personeelsvereniging trachten een andere werktijdregeling te krij gen en is intussen weer aan het werk. gegaan. Het Prinselijk Gezin zal van midden Augustus tot begin Septem ber de gast zijn van de Koningin op huis „Ten Bosch" te 's-Gravenhage. Een groot zeiljacht is op het IJselmeer tussen Lemmer en Urk op de ringdijk geslagen. De reddingsboot „Hilda" uit Lemmer heeft de opva renden, die afkomstig waren uit Den Haag, gered. Het jacht is zwaar be schadigd achtergelaten. De ouden van dagen zullen na 16 Aug. de formulieren -kunhen afha len, die voor het verkrijgen van een ouderdomsuitkering moeten worden ingevuld. Er volgt nog een nadere publicatie over de adressen waar de formulieren verkrijgbaar zullen zijn. Bij een hertenjacht onder Liempde werd de 32-jarige Adriaan Kuppers gedood. Het drama speelde zich af toen een der jagers geritsel hoorde in het struikgewas en daarin een schot loste. Doordat hem de toegang tot de woning van zijn meisje werd ontzegd, stak H. M. te Zegge (bij Roosen daal) zijn a.s. schoonvader met een mes in de buik. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Roosendaal vervoerd. De gemeenteraad van Haarlem heeft met 17 tegen 16 stemmen ver worpen het voorstel van de meerder heid van B. en W. om te verklaren, dat de oprichting en instandhouding van een Kath. dag-ambachtsschool te Haarlem nodig wordt geoordeeld. Het ging „links tegen rechts". De rege ring kan natuurlijk nu nog anders be slissen. De N.V. tot Exploitatie van Bos sen in Borneo heeft van de Groot Da- jakraad de exclusieve vergunning ontvangen tot exploitatie van timmer hout in Sampit en zal gedurende 5 jaar 20.000 kubieke meters hout le veren aan de Wederopbouwdienst. De zagerij in Sampit zal 6 millioen gul den kosten. De N.I. regering fen de N.V. Vloerenfabriek Zaandam nemen in het kapitaal deel en Groot Dajak heeft het recht desgewenst voor 30 procent deel te nemen. Bij het van boord gaan van de heen-en-weer „I", die hem over de Leuvehaven te Rotterdam zette, kwam de achtjarige R. v. E. te vallen, geraakte te water, en verdween on middellijk in de diepte. Toen de po litie hem na anderhalf uur dreggen ophaalde, waren de levensgeesten ge weken. De eerw. zuster Maria Josephina (M. Padberg) zal in het klooster der Benedictinessen van de Eeuwigduren de Aanbidding ,.Arca Pacis" te Drie bergen op Dinsdag 26 Augustus haar gouden kloosterfeest vieren. BUITENLAND. Een vliegtuig van de Amerikaan se marine, dat van Seatle vertrokken was naar Dutch Harbor in Alaska, wordt vermist. Het toestel had 20 per sonen aan boord. Dit jaar hebben, ondanks het be roep van de Roemeense regering on geveer 50.000 Joden Roemenië verla ten om te trachten in Palestina te komen. In Illinois zijn een bommenwer per en een oefentoestel met elkaar in botsing gekomen. Drie doden. Te Neurenberg heeft een hevige storm gewoed, welke een ravage aan richtte onder de nog overeind staan de stukken puin. Zeven personen zijn door neerstortend puin gedood. oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke diabdla ooooonoooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 46) „Je heb gelijk," zei Arabella met een zucht. „Het komt er ten slotte maar op aan of je werkelijk van hem houdt, zonder dat je ook maar de moeite moet doen, om je dat wijs te maken. Wie zich telkens moet afvra gen of hij werkelijk van de ander houdt, doet beter, die twijfel door een besliste ontkenning uit dfe we reld te helpen. Maar hoe komt het dan, Peggy, hoe het toch, dat ik tot vanmorgen heb moeten wachten om die overstelpende zekerheid te krij gen?" A „Geloof je dat zelf wel, wat je zegt?" vroeg Peggy schalks. „Ben je al niet sinds heel lang „smoor" op hem geweest." „Neen, ik was daar eerlijk gezegd, niet van overtuigd," zei Arabella, berouwvol. „Ik weet beslist, heel be slist pas sinds enkele minuten, dat ik hem nooit voor een ander zou willen ruilen. Ik wil met de rijkste en voornaamste dame van heel En geland nieb oversteken. Maar toen hij daarstraks voor de keuken kwam vertellen, dat hij voorgoed naar de oorlog zou trekken, toen was het als of er een dolk door mijn hart ging. Dan heb je misschien toch gelijk," bekende ze ineens schuchter. „Dan heb ik hem wellicht al die tijd be mind zonder het zelf te weten. Dat nqemen ze liefde in het onderbewust zijn geloof ik niet?" vroeg ze met een heel geleerd gezicht. „Het is best mogelijk," zei Peggy. „Ik kan je wel verzekeren, dat het tenslotte erg vervelend is, als die liefde niet beantwoord of met andere woorden niet tot bewustheid word'c gebracht." „Toch grappig," zei Arabella. „Wij komen langs tegengestelde wegen tot hezelfde geluk. Ik ontkende het mijne en ben blij, dat ik het tenslotte niet verloren heb. Jij kon het jouwe niet krijgen en dankt God, dat het je evenmin ontschoten is. Uit het ver zaken en het verlangen zijn onze vreugden geboren. Ik heb eigenlijk nooit kunnen dromen dat een meis je zo akelig verliefd kon zijn. Het is net eender of je de hele middag met een vlek op je neus rondloopt en hef pas bemerkt, als je tegen de avond voor een spiegel komt 'te staan Maar toen hij me ineens te pakken had.... nou, toen wist ik het wel, dat kan ik je wel verzekeren! En nu trekt hij weg, zoals hij zelf gezegd heeft, o wat zijn mannen toch wreed! Juist als ik hem pas begin te bemin nen, gaat hij naar dat ellendige front." Zij liet het hoofd tegen de bevrien de schouder rusten en begonstil te snikken. Peggy klapte haar vertrou welijk op haar ronde arm en liet haar uitschreien. Toen miss Arabella Ames ten slotte haar verschrikkelijk geparfumeerde zakdoek opstak en met zoveel andere meisjes van Enge land moedig besloot de gevaren on der ogen te zien met een glimlach voor de vertrekkende en een blij vertrouwen in het geschokte ge moed, schraapie.de lieve Peggy haar keel en begon op tamelijk ernstige toon: „Zeg, Arabella, je moet eens heel goed naar mijn luisteren. Want ik heb je heel groot nieuws mee te de len en ik vrees, dat het niet van het beste zal zijn. Ik was eigenlijk naar je toe gekomen, omdat ik liever de eerste wilde zijn, die het je zou over brengen. Anderen zouden misschien niet de juiste toon weten te treffen en onnodig kwetsen." „Kom er maar eens mee voor de dag," zei Arabella, terwijl ze plot seling rechtop kwam te zitten en met haar eerlijke ogen haar vriendin moedig in het gezicht keek. „Wat is er aan de hand, Peggy?" „Och, eigenlijk is het' niet zo vreselijk. Ik vrees alleen dat tante Sybil „Behoorlijk op me gebeten zal zijn, snap ik," kwam Arabella het aarze lend attest van ongeschiktheid aan vullen. „Maar waarom? Omdat ik haar jongste zoon de wind van voren heb gegeven?" „Nee. Dat niet alleen," zei Peggy. „Ik vermoed eerder, dat ze een wei nig beledigd is door de wijze, ncu ja, door de meer dan overtuigende., afdoende wijze zou ik haast zeggen, waarop je die jonge Sharpe vaar wel hebt gezegd „Beledigd?" Arabella bloosde. Niet van schaamte, doch van woede. „Wel heb ik van mijn leven. Waarom! zou ik dat niet mogen doen? Heeft zij dan in haar hele leven nog nooit haar eigen squire afgezoend?" „Wellicht wel," antwoordde Peggy, op vredelievende toon, „maar zij weet tenslotte niet, nou ja, dat jij je zo goed als verloofd beschouwt met mr. Sharpe." „Wat!" trompette Arabella opnieuw haar verontwaardiging uit. Haar ont stemming was dermate gestegen, dat ze ineens overeind sprong en in vlammend protest haar armen uit dagend naar „De Schuur" richtte. „Heeft ze het in haar hersens durven halen om te denken, dat ik hem zou kussen, indien het geen menens was!" „Zij.... ik geloof werkelijk, dat ze van mening isze liet het ten minste doorschemeren, nou ja dat je ons allemaal en je vader niet minder voor de inal hebt gehou den „Maar hoe kan dat nou?" vroeg de dochter van de oude Ames, in een wanhopige poging om die akelige deftige mensen aan het verstand te brengen, dat je alleen maar een kus geeft aan je man en aan niemand anders, „hoe kan dat nou? Het is im mers allemaal nog geen vijf minuten geleden gebeurd en ik heb hem altijd' vierkant in zijn gezicht uitge lachen." Toen werd ze ineens ernstig. „Ze moet wel mooie gedachten van me hebben? Denkt ze soms, Peggy, zeg,je wil toch niet bewe ren nee maarals ik zeker wist., dat ze.... dat ik achter achter de rug van mijn pappie om zou zoenen, zonder het te menen. Durft ze dat werkelijk 'te denken, Peggy?" ylamde het nu uit Arabel la's mond en ogen. „Hmmm. „Dus het is zoals ik dacht," zei Ara bella nijdig. „Ook al goed! Toch heb ik altijd gemeend, dat zelfs zij mij beter zou kennen. Je moet bij jouw soort noch naastenliefde noch men senkennis zoeken, Peggy." voegde ze er bitter aan toe. „Ik geef het- graag toe," zei Peggy, blozend over de tekortkomingen van haar misvormde rasgenoten. „En daarom vond ik het beter, dat ik je even kwam zeggen, dat ze in haar verblindheid zo ver is gegaan, dat ze zelfs van plan is om een brief te schrijven naar de oude heer Ames, om hem in kennis te brengen...." „Over mijover Sidney?" „Hmja, dat geloof ik wel. Ik geloof, dat ze het die richting in wil sturen. Ze wil hem schrijven, dat hij door jouw, gedrag niet langer het recht heeft om tante Sybil aan haar contract te houden!" „Die is gewoonweg reuze! Nou gaat mijn lamp uit. ..Een brief aan mijn pappie! Om hem in kennis te stellen met piijn gedra gingen? Voordat ik kans gekregen heb om zelf een woord te spreken! Voordat ik me kan verdedigen? Voor dat ik kan haar vertellen, wat er tussen mij en Sidney is gebeurd Noemen jullie dat mensen? Noemen jullie dat adel? Dat zal ik 's even in orde brenigen!" (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2