Uitstel betaling areaal-heffing Gemeenteraad van Zoetermeer WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 VOETBAL -MI- DE A.S. COMPETITIE. De tweede klassers in District I zijn voor het volgend seizoen als volgt ingedeeld: Afd. A: ZFC, KFC, Watergraafs meer, Alkm. Boys, Volendam, Hil versum, SDW, DWV, Vrienden schaar, Hercules, Elinkwijk. Afd. B: AFC, De Spartaan, West- Frisia, WFC, OSV, TOG, HVC, ZVV, UW, Velox, Alcmaria Victrix. WATERPOLO. BELGISCH ZEVENTAL VOOR WEDSTRIJD TEGEN NEDERLAND. Het Belgische waterpolo-team is voor de wedstrijd tegen Nederland, die 24 Augustus te Dordrecht zal wor den gespeeld, als volgt samengesteld: Doel: de Smet (GSC); achter: Len- heere (BSC), Rigaumont (AZC) -en D'Hooge (GZV); voor: Simons (AZC) Isselee (CNB) en Depauw (GSC). Ditzelfde team zal België ook op de Europese zwemkampioens<jhappen te Monte Carlo vertegenwoordigen. LAWNTENNIS. NEL HERMSEN WINT TE OSTENDE. Tijdens het internationale tennis tournooi te Ostende heeft de Neder landse speelster Nel Hermsen met haar Belgische partner mej. Barbier de finale gewonnen van het Belgische dubbel mej. de Riddermevr. Rin- kin 6—3 6—1. ATHLETIEK JOHANSSON LEVENSLANG GESCHORST. De Zweedse Athletiek Bond heeft Erik Johansson, die zich geruime tijd van een te lichte kogel bij het kogelslingeren bediend had, voor het leven geschorst. Al zijn records zijn van de lijst geschrapt. De Kon. Belgische athletiek bond heeft de volgende herenploeg ge vormd voor de Landenwedstrijd te gen Nederland, die 10 Augustus in het Beerschot stadion te Antwerpen zal worden gehouden: 100 m. Braeckman en Bourgaux; 200 m. Bourgaux en Daems; 400 m. Kunnen en Rosier; 800 m Brys en Brancart; 1500 m. Reiff en Evëraert; 5000 m. Theys en Doms; 110 m. hor den; Braeckman en Laermans; 400 m. horden: Schwartz en Dits; hoogsprin gen: Bequet en van Muilen; versprin- gèn: Libert en Hutsebaut; kogelsto ten: Depré en Verhas; discuswerpen: Herla en Dayer; speerwerpen: Prud' homme en Fontaine: 4 x 200 m esta fette: Bourgaux, kunnen, Daems en Braeckman. WIELRENNEN. Zoals wij reeds meldden heeft Van Vliet Zondagmiddag de Grand Prix te Kopenhagen gewonnen, aan welke wedstrijd zijn voornaamste tegenstan ders van de wereldkampioenschap pen te Parijs, met uitzondering van Gerardin, deelnamen. In de kwart finale sloeg de Zwitser Plattner de Deen Falck Hansen met een lengte en moest daarna in de halve finale rij den tegen Van Vliet en d^ Dfeen Kob- lauch. Deze laatste dook onver wachts bij de laatste 300 meter, maar werd doorVan Vliet opgevangen. Plattner kon ook de Deen nog mees ter worden, maar werd door Van Vliet toch nog met een halve lengte geslagen. In de andere ritten won Senfftleben van Derksen en Hans Nielsen, en de wereldkampioen Sche- rens van Petersen en Henning. De fi nale gaf een zeer spannende strijd te zien. De eerste rit werd door Sche- rens gewonnen met 11.8 sec. over de laatste 200 M. tegen Senfftleber en van Vliet In de tweede rit moest van Vliet, die bijzonder in vorm was, het baanrecord van 11.4 sec. over de laatste 200 meter evenaaren om Scherens en 'Senfftleben te klop pen. In de derde rit won Van Vliet met 11.6 sec. en plaatste zich daar door als eerste, terwijl Scherens en Senfftleben resp. twede en derde werden. ATHLETIEK ZWITSE PLOEG VOOR DE LANDENWEDSTRIJD TEGEN NEDERLAND. De samenstelling van de Zwitserse ploeg voor de landenwedstrijd tegen Nederland op 17 Augustus te Basel os als volgt: 100 M.: Deubelbeiss (Bern), Bri- ner (Basel). 200 M.: Andrist (Lausanne), R. Muller (Zürich). 400 M.: Harmeier, Keiler (beiden Zürich). 800 M.: Volkmer (Basel), Kleiner (Zürich). 1500 M.: Waldvogel (Basel), Im- feld (Zürich). 5000 M.: Th. Trauffer (Zürich), Gunter (Bern). 110 M. horden: Bernard (Bern), Honegger (Zürich). 400 M. horden: von Gunsten (Thun), Christen (Zürich). Hoogspringen: Wahli (Biel).'Wyss (Winterthur). Vèrspringen: Studer (Biel), Deu belbeiss (Bern). Polsstokhoog: Scheurer (Biel), Hof- stetter (Bern). Hinkstapsprong: Droeven (St. Gal len), Hofer (Wohlenschwil). Kogelstoten: Senn (Basel), Stoccer (Lunne). Discuswerpen: Bachmann en Hirsch (beiden Basel). Spéerwerpen: Jenny (Olten), Lu- thi (Klingnau). Kogelslingeren: Steffen (Bern), Vollen weider (Zürich). 4 x 100 M. estafette: Andris, R. Mul ler, Briner en Viehweg. 4 x 100 M. estaffette: Trepp, Euse- hio, Keiler en Hardmeier. FRANSE DAMESPLOEG TEGEN NEDERLAND. De damesploeg voor de landenwed strijd FrankrijkNederland, welke 10 Augustus a.s. te Straatsburg zal worden gehouden is als volgt samen- 100 m. mej. Caurla (S. Metz) en mej. Toulouse (BEC). 200 m.: mej. Caurla (S. Metz) en mej. Marmion (SF). 80 m. horden: mevr. Magnin Lamouche (Toulouse). Hoogspringen; mej. Ostermeyer (Tunis) en mej. Colchen (Le Havre). Verspringen: mej. Mathiotte (S. Metz) en mej. Roth (SR Colmar). Kogelstoten.: mej. Ostermeyer en mej. Veste (Lou). Speerwerpen: mevr, PinardQs- terhorn (ROM Toulouse) en mevr. HennequezPruvost (Amiens). 4 x 100 m.: mej. Caurla, mej. Tou louse, mevr. MagininLamouche, en mej. Marmion, POSTDUIVEN. „DE VRIENDENCLUB" (LEIDEN). Het verloop der vluchten in 1947 komt weer enigszins op het vooroor logse peil en toch moet menig lief hebber nog zijn best doen om te trachten zijn duiven te veredelen en het oriënteervermogen bij te bren gen door de goede kruising. Door de Vriendenclub werden dit seizoen tot op heden 2437 duiven in- gekorfd. De eindstand der oude dui venvluchten is op heden: le kampioen over alle vluchten Chr. v. d. Pluym met 115,60 punten, direct gevolgd door H. E. Christiaanse met 113,68 punten en derde T. Hofman met 101,34 punten. Met de jonge duivenvluchten ko men de oude liefhebbers ook weer op zetten. Op Tilburg was' het J. J. Vlie- genthart, die zich kranig verzette met L. Gijsman tegen de jonge liefheb ber Hoogeveen, die zich op dit sta tion als No. 1 plaatste. Op Eindhoven kwam v. d. Pluym naar voren met No. 1, direct weer gevolgd door Hoo geveen en L. Gijsman. Op Venlo kwam de oude liefhebber N. v. d. Linden als No. 1, direct gevolgd door G. A. L. v .d. Reijden, Christiaanse en Vlaardingerbroek. Op Roermond was het weder N. v. d. Linden, die kampte tegen Christiaanse om de le prijs, gevolgd door W. Vijlbrief en M, Jongeleen. Door deze vluchten zit men elkaar dicht op de hielen. Op 28 September hoopt de Vriendenclub weder haar bekende T.B.C.-concours te houden, waarvoor ere-prijzen gaarne worden ingewacht bij de secr.- penningm. Chr. v. d. Pluym, Lange Rijndijk 96 voor „De Postduif in dienst der liefdadigheid". „De Luchtklievers" (Lisse). Wedvlucht met jonge duiven vanaf Roermond, afstand 162 Km Gelost om 7.30 uur; aankomst eerste vogel 9 uur 40 min. 21 sec. De uitslag was: J. Beelen 1, 18, P. v. d. Hulst 2, 12, 15, N. Bouwmeester 3; C. Algera 4; A. v. d. Poel 5, 24, 25; H. Krom 6, 19, 20; C. Paardekooper 7, 11, 23, 27; P. v. d. Zwet 8, 16. 22; N. de Kuyper 9; A. de Wit 10; J. v. d. Poel 13; Jac. van Es 14, 17; H. van Diest 21, 26. HET BLOEMBOLLENBEDRIJF GAAT VRAGEN: De afd. Lisse van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur hield Maandag, avond een buitengewone ledenverga dering onder voorzitterschap van de heer C. J. Segers. De aanleiding, al dus de voorzitter, tot deze vergade ring is een ingekomen stuk van enige leden om een vergadering, ter bespre king „uitstel van betaling der areaal- heffing". De heer K. J. Grüllemans verklaart zich niet te kunnen verenigen met de gang van zaken bij het bedrijfschap voor sierteeltproducten. De kweken worden thans gedreigd met parate executie, dus kunnen ieder ogenblik wanneer zij de areaalheffing nog niet hebben voldaan, gedwongen worden te betalen of te gedogen dat hun zaak en bezit wordt verkocht. De finan- tiële verplichtingen door het bedrijf schap definitief opgelegd zyn niet te dragen. Het bedrijfschap handelt on juist en onrechtvaardig en heeft z.i grove fouten gemaakt. Een actie-co mité heeft deze zaak aangepakt en wil een procedure aanhangig maken om de areaalheffing teniet te doen. althans tot hun juiste proporties te. rug te brengen. Spr. vraagt de afde ling om achter de actie van de com missie te gaan staan en hangende de ze procedure de betaling van de 2e areaalheffing uitgesteld te krijgen Volgens spr. is de zaak bij het bedrijf schap duister en niet geheel en al in orde, omdat het allen met een kluitj< in het riet stuurt. De commissie wil volledig ingelicht worden omtrent de gang van zaken. De voorzitter vindt dit een nieuw geluid en dacht, dat het ging om uit stel van betaling zoals de motie- Noord wij kerhout voorstond en waar. aan de afd. Lisse zich heeft verbon den. De heer Grüllemans zegt, dat Noordwijkerhout met zijn verzoek niets heeft bereikt en nu de actie gaat steunen. Is het niet schreeuwend on rechtvaardig, dat het bedrijfschap macht heeft om.te executeren. Terwijl het zelf nog geen definitieve cijfers HOOGMADE N.K.J.B. De bijeenkomst voor Donderdagavond is verzet op Vrij dagavond. LANGERAAR Afscheidsavond. De parochia nen van Langeraar hebben in het parochiehuis officieel afscheid ge nomen van kap. G. Preijde, die als missionaris gaat vertrekken naar Brits Noord-Borneo. Onder het bin nentreden speelde Arti een vrolijke mars, waarna Pastoor de avond in leidde met een welkom aan de pa rochianen en een hartelijk dank woord tot de scheidende kapelaan. Vervolgens nam,en diverse vereni gt afscheid van hun Aalmoezenier of directeur. Allen prezen om strijd de ijver waarmede hij ons allen ten voorbeeld is geweest. Nog voerde het woord kap. Tweehuizen en de heer A. v. d. Hoorn, Hoofd der R.K. School. Zichtbaar onder de indruk dankte kap. Preijde allen voor alles wat hij hier had mogen ondervin den. Ook bij zijn vertrek wilden de parochianen hem rijkelijk steunen op financieel gebied. Een bedrag- van ruim 2300.had hij mogen ont vangen. Spr. verzocht steeds in het gebed hem te willen gedenken. De avond werd opgeluisterd door de Meisjeszang en Arti. LEIDSCHENDAM Gemeentehuis gesloten. Vrijdag 15 Agustus het gemeentehuis geslo ten. De uitbetaling van de kostwin nersvergoeding aan verwanten van hen die in militairen dienst zijn, zal plaats hebben op Donderdag 14 de zer, tussen 9 en 12 uur. De zitting van het huisvestingscomité is ver schoven naar Vrijdag 22 dezer. Zuster Vogelzang jubileert. Vrijdag a.s. viert zuster Vogelzang haar zilveren feest als kraamverzorg ster van het St. Blanca-Liefdewerk, een onderafdeling van de Derde Or de. Vrijdag wordt om half tien een H. Mis van dankbaarheid opgedragen in de parochiekerk, Sluiskant, waar na feestelijk ontbijt met huldiging. Zondag 10 dezer wordt receptie ge houden in het parochiehuis Dam- laan, tussen 2.30 en 5 uur. weet, legt het nu reeds definitieve aanslagen op. De heer van Leeuwen zegt reeds maanden geleden begonnen te zijn te ageren tegen deze muur van onrecht vaardigheden. Resultaat is geweest, dat crediet-aanvragen konden worden gedaan. Bij het accountantsonderzoek is hem gebleken, dat zoveel mogelijk getracht wordt om de credietverle- ning te weren. Men werkt bij het be drijfschap niet openlijk doch met wil lekeur en er gebeuren grote en grove onrechtvaardigheden. Spr. steunt de actie van de heer Grüllemans ten volle. De heer D. W. Lefeber verklaart, dat de heren Grüllemans en van Leeu- /'-De andere kant-^ Het is niet goed om een raad op te volgen zonder erbij na te denken. Zelfs jongedames moeten dat niet doen, ook al zijn er sommi gen, bij wie denken niet haar sterkste zijde is. Zo stapte dezer dagen een jon ge dame op een tram in Rotter dam. De Rotterdamse trams hebben hun ingang in het mid den en als je er in klimt heb je de keuze om rechts of links plaats te nemen. Dat is tenmin ste theoretisch zo, want soms is er noch links noch rechts plaats De jonge dame koos rechts, maar voordat de tram vertroic, informeerde zij nog snel, of ze de juiste richting had nhar het Ma- thenesserplein. „Nee,, dame, zei de conducteur beleefd, de andere kant." 't Was druk en 't liep vol; de conducteur beging de ongeloof lijke fout om verder niet meer naar de jongedame om te zien. Hij knipte de kaartjes rechts en schoof toen naar de linkerhelft Daar vond hij de jongedame, die beminnelijk om een kaartje naar het Mathe iesserplein vroeg. „Ik heb u toch gezegd, dat u aan de andere kant moest zijn." „Ja.."en? Ik zit nu toch aan de andere kant". De conducteur zei toen iets, wat niet meer beminnelijk ge noemd kon worden. wen de bezwaren duidelijk naar vo ren hebben gebracht. Spr. meent, dat de roeheffing het beginpunt der el lende i.r geweest. Z.i. doet de afdeling het beste om deze aangelegenheid te steunen los van alles en het Hoofd bestuur te verzoeken in een vergade ring een direct beroep te doen op de minister als vak in zijn geheel om ten eerste uitstel van betaling en ten tweede om de areaalheffing meer rechtvaardig te doen. Na een uitvoerige discussie wordt besloten het streven van het comité van actie ten volle te steunen en de algemene vereniging om een spoedi ge vergadering te verzoeken, tenein de een beroep op de minister te doen om uitstel van betaling der areaalhef. fing en in ieder geval de voorgeno men executering der bedrijven teniet te doen. In de Maandag gehouden vergade ring van de gemeenteraad kwam in behandeling een schrijven van het raadslid Van der Tas, waarin hij als zijn mening te kennen gaf, dat op 31 Aug. alle feestelijkheden dienden te worden afgelast. Aangezien de Prot. scholen reeds besloten hebben geen feest te vieren, adviseerden ook de heren Oudshoorn en Van Well het feest niet te doen doorgaan. Wethouders Lamens verklaarde er niet op tegen te zijn, dat de kinderen een tractatie wordt aangeboden. Het zou z.i. niet ondienstig zijn als de kinderen op die dag nog eens onder de ogen werd gebracht wat wij aan Oranje te danken hebben. De heer van der Tas zou er veel meer voor voelen als op die dag een algemene biddag werd gehouden. Het sluitingsuur der café's is voor taan 11 uur; de heer Van der Tas vond 10 uur vroeg genoeg. Met het voorstel van Ged. Staten tot een hogere klasse-indeling dei- gemeente voor de jaarwedde-regeling van wethouders, secretaris en ont vangers werd accoord gegaan. De heer Smits voelde er veel voor, dat door Burg. en Weth. tevens po gingen in het werk werden gesteld ook voor de algemene loonnormen een hogere klasse te verkrijgen. De voorz. deelde de mening, dat zulks in de eerste plaats op de weg ligt van de betrokken organisaties. Burg. en Weth. hebben zich indertijd reeds tot de Regering gewend ter verkrijging ener hogere klasse krach tens het bezoldigingsbesluit, Burger lijke Rijksambtenaren. Een bedrag van 100,werd be schikbaar gesteld om de kinderen van de hoogste klassen van al'e scho len in de gelegenheid te stellen de in Sept. a.s. te houden Landbouwten toonstelling te Den Haag te bezoe ken. Burg. en Weth. stelden voor tot het nemen van een besluit, dat op richting en instandhouding van een tweejarige landbouwcursus nuttig en nodig wordt geoordeeld. De heer van Well gelooft niet, dat we hier een specifieke landbouwhuishoudcur- sus nodig hebben. Het voorstel van Burg. en Weth. werd aangenomen met de stem van de heer v. d. Tas tegen.- In de vorige raadsvergadering werd de prijs van de bouwgrond voor Woningbouwverenigingen vast gesteld op 3.50 per M2, terwijl vol gens de overgelegde exploitatiereke ning een hoger bedrag had behoren te worden vastgesteld Door Ged. Sta ten wordt thans bezwaar gemaakt, dat op die wijze gemeentelijke steun aan de Woningbouwverenigingen wordt verleend. Burg. en Weth. hebben nu aan de hand van een andere exploitatiereke ning voorgesteld' de prijs te bepalen op 5,per M2. Na enige bespre king werd met alg. st. dit voorstel aangenomen. Besloten werd tot het verlenen van een grond- en bouw- voorschot aan de R.K. Woningbouw vereniging „Beter Wonen". Aan de orde werd gesteld de aankoop van Industrieterrein. Burg. en Weth. stel den voor 5.73.51 H.A. te kopen, te gen de prijs van 1.— per M2. Ver schillende sprekers vroegen inlich tingen. Allereerst werd thans uit spraak gedaan, dat aankoop van in dustrieterrein nodig is. Niemand ver klaarde zich tegen de aankoop van het perceel sectie C no. 1701 groot 2.35.52 H.A. waarvan eigenaar L. A. Vollebregt. Het voorstel van Burg. en Weth. tot betaling van ƒ1.per M2 werd verworpen. Voor stemde de leden Oudshoorn, Smits, van Well, Groenewegen en Lamens. Het voor stel van de heer Noordam om 80 cent te betalen werd met algem. stemmen aangenomen. De heer Vollebregt ont hield zich van medestemmen. Het voorstel om tot onteigening over te gaan, indien met de eigenaar Vollebregt geen overeenstemming wordt bereikt, werd verworpen. Voor stemden de leden Rossel e.i Groene wegen. Besloten werd tot het aan gaan van een geldlening voor aan koop industrieterrein. Nog werd. be sloten tot betaling van kosten ad 1300.voor demping gedeelte tocht Stationsstraat. Het aangeboden rioleringsplan werd vastgesteld en Burg. en Weth. werden gemachtigd tot het doen van uitgaven voor het maken van bestek ken voor de aanlag van riolering in de Molenstraat en de nieuw aan te leggen straat. LISSE Wethouder Kingma gaat heen De heer Jac. Kingma, technisch ambtenaar bij de plantenziekten- kundige dienst is overgeplaatst naar Heiloo. De heer Jac. Kingma zal dus bedanken als lid van de raad en wethouder d'ezer gemeente. ROÉLOFARENDSVEEN R.K. Gemengde Zangvereniging „Vox Laeta". Nadat bovengenoem de zangvereniging vorig jaar een eerste prijs in de tweede afdeling behaalde, wist zij gisteren op het zangconcours te Den Dolder in de eerste afdeling een le pry's te beha len- met 344 punten. Dit mooie resul taat is zeer zeker voor een groot ge deelte te danken aan de directeur Toon Vranken uit Amsterdam, die regelmatig met het Collegium Musi- cum Amstelodamense voor de radio optreedt. Wij willen tot slot nog ver melden, dat de zangvereniging na d'it succes op verzoek dezelfde nog in de ere-afdeling uitkwam in deze sterk bezette afdeling toch nog een derde prijs wist te bemach tigen. VOORSCHOTEN Personalia. Geslaagd voor het Middenstands-diploma te Leiden zijn; A. van Bohemen; F. C. Mens en cl Vreeburg. Geboren: Bertus z. v. B. Sollie A. van Kalkeren; Arnold us Louis Marie, z. v. A. W. A. van Winden en M. R. M. van der Burg. Ondertrouwd: P. van der Marei 26 j. en A. Berkhuizen 23 j. Getrouwd: L. Boonstra 25 j. en G. Bos 27 j. Overleden: J. J. van der Meer 38 j. ecbtgen. van H. Visser. WARMOND 7 Uit de mast gevallen. De heer K. v. d. G. uit Amsterdam is uit de mast van zijn schip gevallen. Hij is vervoerd naar het ziekenhuis te Am sterdam, waar bleek dat hij inwen dige kneuzingen had opgelopen. Zijn toestand is redelijk. PersonaliaGeslaagd voor de ak te M.O. Frans A de heer A. van Bui ten. Geboren: Lam bertus Johannes z. L. J. Beugelsdijk en J. H. v. d. Kerkhof. Ondertrouwd: E. J. W. J. van Melle en N. Waaier. Getrouwd: G. H. Beugelsdijk j,m. 25 j. en J. B. Hekker j.v. 23 j. WASSENAAR PLECHTIGE EERSTE H. MIS. Zondag heeft wederom een paro chiaan van de St. Willibrordus- parochie zijn eerste H. Mis opgedra gen in de feestelijk versierde paro chiekerk. Het was pater Alfons Berg. mans van de Paters van de H.H. Har ten uit Valkenburg in Limburg. De Zondag daarvoor had Pater Bergmans in de Valkenburgse kloosterkapel de H. Priesterwijding dntvangen uit handen van Mgr. Dr. Jan Olaf Smit. De neomist werd aan het hek van het kerkplein afgehaald door de zeer- eerw. Pastoor Buys en door een der tigtal bruidjes, die confetti strooiden. Boven de ingang van de kerk was een oord aangebracht met de woorden Welkom Priester. De neomist werd bij het H. Misoffer bijgestaan door de zeereerw. pastoor Buys en door een tweetal priesters. Een van hen hield de feestpredicatie, waarin de eerw. spreker een paral lel trok tussen het werk van de mijn werker en van de priester. Het ontroerendste ogenblik was wel toen de jonge priester voor het eerst van zijn leven de H. Communie uit reikte aan zijn moeder en de overige familieleden. 's Middags om 3 uur volgde een re ceptie in het R.K. Verenigingsge bouw en om 5 uur werd een plechtig Danklof gecelebreerd. De zee gaf haar prooi terug. Het stoffelijk overschot van de 17-jarige jongen, die zich Zaterdag aan het Wassenaarse strand te ver in zee be gaf, is nu aangespoeld. LEIDEN i DE FRANSE GASTEN. Openluchtfilm. De oproep, die pater Otho Thomaas se deed in een artikel, dat wij enkele weken geleden plaatsten, heeft o.a tot resultaat gehad, dat de N.V. Go filex alhier, gisteravond een gratis filmvoorstelling in de open lucht aan bood aan de op Oud-Poelgeest gele gerde Franse jongens. Een geste, die natuurlijk door de kampleiding en door de jongens zelf, zeer op prijs ge steld werd. Toen het tegen negen uur voldoen de donker was, zochten alle jongens op tafels en banken een plaatsje en begon de heer H. Pelster met het pro gramma. Allereerst werd er een ko misch tekenflimpje vertoond, dat vooral bij de kleinsten bijzonder in de smaak viel, hetgeen uit het harte lijk applaus wel bleek. Daarna begon de hoofdfilm „La Re- lève" (De Opstanding), een echte ka tholieke film voor de Franse jeugd; wel een beetje oud, maar voor dit ge zelschap precies geknipt. Het was het verhaal van een jongeman, die op het vericeerde pad is terechtgekomen en teneinde zijn bekering te verkrijgen, betaalt zijn grootvader de gehele priesteropleiding van een patronaats jongen, Jean Cortal, die belooft veel voor George te zullen bidden. Als Abbé Bruno met zijn jongens, waaronder ook Jean, gaat kamperen, gaat George uit nieuwsgierigheid mee en, hoewel aanvankelijk zeer onver schillig, stelt hij later veel belang stelling in Jean, die hem vertelt, dat hij voor hem bidt. Op terugtocht van een excursie naar Domremy. komt Jean onder 'n op bol geslagen paard terecht en sterft enkele ogenblikken later. Dan toont Abbé Bruno George het zakboekje van Jean, waaruit blijkt, dat Jean ver klaard heeft z'n leven te willen geven voor de bekering van George. Zeer onder de indruk van dit alles, blijft George hierover nadenken en ten slotte ziet hij in, dat hij verkeerd handeld heeft. Het offer van Jean is niet tevergeefs geweest. Een film, misschien een tikje sen timenteel, maar voor het jonge pu bliek een aangrijpend verhaal, dat hen zó onder de indfuk bracht, dat ze zelfs vergaten te applaudiseren. Om half twaalf was de voorstelling afgelopen, zongen de jongens de Mar seillaise en gingen naar bed. ZOMERCONCERT PIETERSKERK. In de reeks door Leo Mens georga niseerde zomerconcerten in de Pie terskerk hoorden we gisteravond, de zeer begaafde Johan Zweers als or ganist. Hij opende met de Sonate III in d mol van Bach, waarvan hij een uiterst klare en boeiende vertolking gaf. Verder speelde hij Trio's over Psalm 1 en 27 en een voorspel voor Psalm 94, goed en fris gecomponeer de compositites van hemzelf, waar uit blijkt, dat hij inspiratieve kracht en compositorisch inzicht bezit, om op dit gebied, op de duur tot grotere werken te komen. Het meest monu mentale werk, waarin de grootse in spiratie van de componist ons geen ogenblik loslaat, was het prachtig ge speelde 1ste Choraal van Henk An- oriessen. Ten slotte volgde nog Pas- sacaglia en Fuga van B. v. d. Sigten- horst Meyer, een mooi werk, dat zich evenwel niet steeds op het hetzelfde niveau handhaaft. Johan Zweers was ook de kundi ge begeleider van de sopraan mevr. Petro Meyer den Rooyen. Deze dame bezit een mooie stem en is muzikaal, maar hef orgaan is vooral in de hoog te nog niet voldoende geschoold. De toge tonen klinken niet volkomen helder, doch- omfloerst. In de lage re gisters is het veel beter. Haar tekort kwam uit in de prachtige Aria uit de Elias van Mendelssohn: „Höre Is raël", die ook niet duidelijk van dic tie was. Dit werk is werkelijk, niet alleen uit zangtechnisch oogpunt, doch ook wat de voordracht betreft nog te hoog gegrepen. Maar wat zij bereiken kan toonde ze ons door gro te innigheid bij de voordracht van Rudolf Mengelbergs toonzetting van Gezelle's „Klokge'oed": ,,Hoe helder klinkt de klokkentaal, enz.". Dat was heel mooi! Ook in een paar door B. van den Sigtenhorst Meyer gecom poneerde liederen 'van Jan Luyken wist ze veel moois te geven. Maar dat hoge register zit haar nog wat dwars. Doch ook dat kan terecht komen. Ad Int. WEERSVERWACHTING OPKLARINGEN. 2 Nog plaatselijk regenbuien, o 5 vooral in de nacht. Daarna zwaar o bewolkt met opklaringen. Iets hogere temperatuur. Matige aan g de kust vrij krachtige wind tus- g 2 sen Zuid-West en Noord-West o S V- i oooooooooooooooooooooooooooooooooö Hedenmorgen is een begin van brand uitgebroken op het portaal van perceel Korte Agnietenstraat 10, be woond door de fam. F. Met één straal heeft de brandweer het vuur geblust. Bij het te Rotterdam gehouden examen, akte Nuttige Handwerken, slaagden de dames Agnes v. d. Hart en Annie van Zijp. (Berichten, opgenomen in een ge deelte van ons vorig nummer). BINNENLAND. MINISTERRAAD MET DE COMMISSIE-GENERAAL. Naar wij vernemen zal heden een extra ministerraad worden gehouden. Ditmaal zullen ook de le den der Commissie-Generaal aan het overleg deelnemen. Wij hebben gisteren, aldus het A. N.P., een kijkje mogen nemen by een Haagse firma waar de chef ban ketbakker, de heer P. - Barnas bezig was de laatste hand te leggen aan de grote taart, die heden, namens allen, die deel uitmaken van de thans be staande krijgsmacht, is aangeboden aan de jarige prinses Irene. De taart is ovaal van vorm en 1.30 M. lang^ 90 c.m. breed en circa 30 cm. hoog. Zy heeft een gewicht van ruim 40 kg. Op de versierde en gegla zuurde taart staan, behalve acht kaarsjes, acht figuurtjes, die de ver schillende legeronderdelen uitbeel den. Het verhoogde middengedeelte van de taart is versierd met een bou quet oranje rozen, gebundeld door een lila Hnt. Alles is geheel' met de hand uit suiker vervaardigd. Vanochtend is de taart met een spe ciale auto naar het Plein vertrokken, waar de vertegenwoordigers 'van de verschillende legeronderdelen zich verzameld hadden, om het geschenk naar Soestdijk te begeleiden. Speciale maatregelen waren ge-», troffen, om de taart ongeschonden ten paleize af te leveren. Zo was zij op staven ys geplaatst. AMERIKAANSE PADVINDERS „DOEN" NEDERLAND. Voor enige dagen is het Ameri kaanse contingent padvinders, dat deel zal nemen aan de Wereldjambo ree 1947, in Antwerpen aangekomen. Van het contingent, dat uit dui zend padvinders bestaat, zijn er twee honderd naar Zwitserland afgereisd, van de rest maakt iedere dag een groep van 200 scouts om beurt een tour door Nederland en België. De tocht door Nederland gaat per autocar van Antwerpen uit via Breda, Rotterdam, Delfshaven, Den Haag, Scheveningen, Haarlem, Amsterdam naar Utrecht, van waar de terugreis naar Antwerpen aanvaard wordt. In Den Haag worden de parle mentsgebouwen en het Vredespaleis bezchtigd. Op 7 Augustus a.s. ver trekt het gehele contingent per trein van Antwerpen naar Moisson, om al daar op de terreinen van de Jambo ree een aanvang te maken met de in richting van het Amerikaanse ten tenkamp. Zoals bekend wordt de jamboree 1947 in de avond van 9 Augustus officieel geopend. 9 POSITIE NED. PASSAGIERS SCHEPEN. Duivendijk, Antwerpen—New- York, pass 5 Aug. om 5.30 uur Vlis- singen. Kota Inten, Batavia-Rotterdam pass. 4 Aug. om 21 uur Kaap Fi nis terre. Modjokerto, Rotterdam—^Java, 6 Aug. to Port Said verwacht. Prins Alexander, Montreal Antwerpen, pass 3 Aug. Belle. Sixx Isle. Sloterdijk, Batavia—Rotterdam, pass. 4 Aug. 3 uur Perim. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN, 5 Aug. Groente. Bospeen 5.2013.—, was- peen I 1.562.25 per kist van 20 kg., idem II 1.08—1.25, sla 2.10 2.80 per 100, herebonen 1920.10 per 100 kg., pieterselie 1.90—2.—, kroten 1.00—1.05 per kist van 20 kg., vroege aardappelen groten 11.8012.10 per 100 kg., selderie 1.70—3.90. TER AAR, 4 Aug. Groente. Snij bonen 1.20—5.20, idem afw. 0 15— 1.20„ stokprincessen 1.054.45, stamprincessen f 0.75—2.30, witte pronkers f 0.15—0.55. spekbonen 1.151.4o en tuinbonen 10 cent per 10 kg.; bloemkool 230 cent per stuk; sla 1.70—5.90 per 100 stuks; komkommers 1—7 cent per stuk; aardappelen 6—8 cent per kg.; kroten 56 cent per kg.; was peen I 7.60 7.80 en idem 2 5.40 per 100 kg to maten 1625 cent en postelein 67 cent per kg.; andijvie 2867 cent per kist; selderie 1 cent, peterselie 2 cent en uien 24 cent per kg.; sla- vellen 10 cent per kist; meloenen 76 cent per stuk; Augurken: fijn I 81 cent en fijn 2 65 cent per kg.: bas terd 4.50. graf 3.— stippel f 1.25 en fijnstippel 1.60 per 25 kg. ROTTERDAM, 5 Aug. Vee. Aanvoer in totaal 2419 stuks vee, waarvan 118 graskalveren. 241 nuch tere kalveren. 359 biggen, 107 veulens, 179 paarden, 223 schapen en 138 bok ken en geiten. Notering: Graskalveren 140—100—70, kalfkoeien 650—550 •400, melkkoeien f 650550400. vare koeien 500400325, vaarzen 450—350—225, pinken 350—250— 200 en biggen f353020.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3