Gemeenteraad van Lisse bijeen Gemeenteraad van Zoeterwoude Sport in het kort Laatste berichten MAANDAG 4 AUGUSTUS 1947 DE LEEDSE COURANT PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RUN Distributie van rijwielbanden. Inlevering van formulieren, geda teerd 29 Juli op 5 Aug.; 30 Juli op 6 Aug.; 31 Juli op 7 Aug.; 1 Aug. op 8 Aug.; 2 Aug. op 9 Aug.; 4 Aug. op 11 Aug.; 5 Aug. op 12 Aug.; 6 Aug. op 13 Aug. Personen, die, om welke reden dan ook, niet in de gelegenheid waren aanvraagformulieren af te halen, kun nen deze. onder overlegging van dë tweede distributiesjimkaart tot en met Dinsdag 5 Augustus 1947 afha len. Tevens wordt van 5 Augustus t.m. 8 Augustus a.s. in het distributie kantoor te Alphen aan den Rijn en in de agentschappen tijdens de zit tingsdagen gelegenheid gegeven voor het afhalen en indienen van aan vraagformulieren, bestemd voor het aanvragen van 1 toerbuitenband. LEIDSCHENDAM De Koninginnefeesten. Deze zul len worden gehouden van 19 tot en met 21 Aug. Het programma vermeldt 0.m. gondelvaart, ringrijderij. Te 11 uur op de laatste dag vuurwerk. Geboren: Franciscus z. v. H. J. van der Ham en H Massarczijk; Ju liana Catharina Petronella Maria d. van F. J. Verwer en P. A. Bijmans; Gerardus Frederik Maria z. v. G. Ch. M. van der Zon en J. G. Stroobenó; Cornelia d. v. C. M. Vermeer en A A. van der Marei. Bernarda Johanna Maria Gerarda d. v. A. van Leeuwen en C. E. W. Rolvink. Gehuwd: F. W. van Veen en A. Adegeest resp. 22 en 21 j. J. H. S. v. Es en E. A. C. van Santen, resp. 25 en 26 jaar. M. Th. Turkenburg en C. J. W. van der Kr oft, fesp. 29 en 22 j. NOORDWIJK Geboren: Pieternella M.,. d. v. J. K. van DuijnT. Schaap; Ursula M. C. J., d. v. J. W. K. Versteege— J. M. Knijnenburg; Alida M. M., d. v. Ij. P. PeschierQ. J. Vink; Geer- truida P. C., d. v. J. v. d. Hoonaard G. Vermond; Jacobus J. A., z. v. P, J. ZuidhoekJ. A. M. Noorder- nieer; Margriet, d. v. P. Riethoven J. van Beelen; Wilhelmina M. A., d. v. L. P. SteenvoordenC. G. v. d. Drift; Franciscus M„ z. v. F. M. Vink M. Spoelstra; Cornelis J., z. v. Th. C. WestgeestW. J. Angevare; Fran- cisca M., d- v. P. C. HeemskerkE. 1. M. Schuch; Johanns, z. v. C. J. HoogstratenD. v. d. Haak; Wilhel mus C. L., z. v. W. MooijekindZ. Kloos. Ondertrouwd: L. Tempelman en E. H. v. d. Berghe; J. H. Vink en M. G. W. Poort; Th. de Ridder* en W. JVL v. d. Holst; L. G. van Bohemen en M. T. Kuijper. Getrouwd: J. Kromhout en J. Plug; J. de Wit en N. v. d'. Hoonaard. Overleden; J. J. van Dorp 21 jaar m.; H. Brederode 68 j. vr. Wilt U iets weten Vraag: Kortste weg van: 1. Noordwijkerhout naar Sittard, 2. van Sittard naar Leeuwarden, 3 van Leeuwarden naar Noordwijkerhout? Hoeveel km.?. Antwoord: 1. Noordwykerhout, Sassenheim, Leimuiden, Alphen, Woerden Vreeswijk, Deil, Tuil, He- del. Den Bosch, Boxtel, Best, Eind hoven, Heeze, Maarheeze, Weert, Echt, Sittardi, afstand 220 km.; 2. Sittard, Roermond, Venlo, Gennep, Nijmegen, Arnhem, Apeldoorn, Zwol le, Meppel, Steenwijk, Heerenveen, Oude Schouw, Leeuwarden, afstand 290 km.; 3. Leeuwarden. Franeker, Zürich, Afsluitdijk, Den Oever, Mid- denmeer, Heer Hugowaard, Alkmaar Haarlem, Noordwijkerhout. Afstand 170 km. NOORDWIJKERHOUT Vinger afgerukt. De timmermans knecht F. v. D.. had het ongeluk met zijn rechterhand 'tussen de zaagma chine te geraken. Zijn wijsvinger en een lid van de middelvinger werden afgerukt. - SASSENHEIM Personalia. Voor het examen Hoofdacte slaagde de heer J. H. D. v. v. d. Bent, alhier, voor het Midden standsdiploma: K. Rutgering, J. Rut- gering, J. A. Zwaan, J. van Rooijen, B. Bom, G. de Zwart, A. Dijkhof, A. Looyman, J. Looyman, G. Schrama, A. v. d. Poel, J. Vrijburg, J. v. d. Kraan, N, Regter. A. Wiering, J. Granneman, Th. Romeijn, Sa Kovacs, Chr. Zwetsloot, G. Zwetsloot, W. Ver ver. J, Perfors Jr. Geboren: Jan z. van H. v. d. Hei den en J. Havenaar; Jacob z. van W v. Vliet en C. Leef lang. Getrouwd: J. M. v. Biezen 35 j. en M. Tukker 28 j.; H. W. v .d. Plaats 32 j. en E. Krook 27 j.. C. Vonk 22 j. en A. Visser 35 j.; J. H. Vijlbrief 26 j. en S. W. Vogelaar 24 j.; C. P. vr d. Berg 23 j. en M. Meeuwissen 21 jaar. VOORSCHOTEN Personalia. Geslaagd voor het Middenstandsdiploma te 's-Gravenha- ge mej. C. J. A. Zwetsloot. Geboren: Anthonia J. M., d. v. J. C. Nieuwland en M. J. van Leeu wen; Agatha d. v. R. D. Thierrij en A. Kooi; Hans, z. v. W. van Wal- sum en T. Heneweer; Luitjen Paul, z. v. P. J. Wiertsema en J. E. van den Boom; Elisabeth M. Th., d. v. J. W. Barmentloo en E. Dijkman; Pie ternel J., d. v. R. Smit en Adr. Min derhout; Hendrika W., d. v. J. Nieu- wenhui^ en E. Ebbinlc; Elisabeth H., d. v. J'. Nieuwenhuis en E. Ebbink; Hendrikus, z. v. H. Kersteri en M. A. (Vervolg). Tot lid van de raad van Commissa rissen van de N.V. Electriciteitsbe- drijf H.L.S., wordt benoemd de heer F. R. J. Knetsch. De voorzitter stelt nu aan de orde de aankoop van een ambtswoning voor de burgemeester, n.l. de villa „In de Bocht". De heer Scholte kan zich moeilijk verenigen met het voor ste! tot aankoop. Gezien de grote schuldenlast der gemeente, welke in de naaste toekomst eer vermeerde ren, dan verminderen zal, lijkt het spr. 'thans ongewenst aankopen te doen, die niet strikt noodzakelijk en ten volle verantwoord zijn. Immers wanneer tot aankoop zou worden overgegaan, zou alleen aan rente voor het benodigde kapitaal pl.m. 240.per jaar meer betaald moe ten worden dan de huurprijs be draagt, yraarbij dan nog gerekend moet worden de onderhouds- en an dere kosten, die voor dit pand ook niet gering zullen zijn. Bovendien en dit lijkt spr. wel het voornaamste, zou de geipeente dan in het bezit komen van een woning, die, volgens deskundig onderzoek, ver uitgaat boven de minimum-inhoud van een voor deze gemeente passende ambts woning, dus van een woning, die voor dit doel te groot is met al de telkens wederkerende extra kosten hieraan verbonden. Terecht is opge merkt, dat van de burgemeester niet kan worden verwacht, dat hij een dergelijke hoge huur n.l. 1300. per jaar moet betalen, maar is het niet juister hem hiervoor een tege moetkoming te geven? De voorzitter bestrijdt, dat men ge bonden is aan inhoud van 900 M3. Hoe groter de woning is, die aange kocht wordt hoe gupstiger dibis voor de gemeente. Het betreft hier een gemeentebelang, terwijl bovendien vaststaat, dat deze aankoop niet te duur is, doch z.i. een zeer billijke prijs is gevraagd.' Bovendien was de gemeente niet dë enige gegadigde. De burgemeester kan geen tegemoet koming in de huurprijs genieten vol gens de gemeentewet. De heer Romijn kan zich evenmin verenigen met de aankoop. Uit on dervinding is gebleken, dat de bur gemeesters hier niet lang blijven, doch dat zij na een periode van 8 ja ren wederom- vertrekken. Hij acht het niet verantwoord de aankoop te doen, omdat elke burgemeester weer veranderingen wil hebben aange bracht. - De heer Randsdorp verklaart, dat de aankoop niet te duur is. Iets an ders is of nieuwbouw niet mogelijk is. Z.i. is een woning met een in houd van. 750 M3 een passende ambtswoning. De heer Ti^bboel is er van verze kerd, dat een ambtswoning de ge meente steeds geld zal kosten, doch stelt er prijs op, dat Lisse zijn bur gemeester een waardig onderdak kan verschaffen. De heer Knetsch is het eens over de aankoop, doch vraagt of vooraf overleg met Ged.' Staten nodig was. j Spr. vindt dit. een beknotting van de autonomie der gemeente. De voorz. zegt, dat overleg steeds is geboden in verband met de nood- lijdëndheid der gemeente. De heer Kortekaas zegt, dat af schrijven van verliezen niet bestaat. Deze aankoop brengt de gemeente op kosten en dit is z.i. niet verant woord. Hij verklaart zich tegen de aankoop. De heer Lefeber spreekt zich uit voor de aankoop, omdat de gemeente dit aan haar burgemeester verplicht is. Spr. acht de aankoop in het ge heel niet te duur en het verbaasde hem, dat voor de prijs van f 32.500. de woning kon worden aangekocht. Na stemming wordt het voorstel aangenomen met 13 stemmen voor en 2 tegen, die van de heren Romijn en Kortekaas. De ontwerp-salarisregelingen wer den vastgesteld met de stem van de heer Kortekaas tegen. De "heer Kortekaas had principiële bezwaren tegen de laatste, ajinea van art. 4 luidende „Indien een hu welijk is of wordt ontbonden, wordt geen vermindering toegepast". Hij zag dit gaarne slechts dan toegepast, wanneer het huwelijk zou worden ontbonden door de dood en niet in andere gevallen. Aan de woningbouwvereniging Volksbelang wordt een grond voor schot van 89.615.00 en een bouw- voorschot van 599.600.toegekend voor de bouw van 38 woningen, na dat hierover een kleine gedachten- wisseling had plaats gehad. De gemeenterekening over het dienstjaar 1944 wordt aangeboden met de volgende cijfers. Gewone dienst ontvangsten 508.292.51 en uitgaven 588.902.41, - alzo een na delig saldo van 80.509.90. Kapitaal- dienst: Ontvangsten 648.720.44, uitgaven 632.501.23, alzo een voor delig saldo van 16.219.21. De voorzitter doet mededeling van het ingekomen schrijven van het Be drijfschap voor Sierteeltproducten inzake het overbruggingscrediet aan bloembollenkwekers. Dit antwoord op het verzoek van de raad acht het college onvoldoende en niets berei kend, waarom zij het verzoek zullen doorsturen naaf de desbetreffende minister met venzoek hieraan zijn volle aandacht en medewerking te verlenen in het belang van de bloem bollenkwekers. De heer van Leeuwen merkt op, dat men zo vriendelijk is geweest om het crediet geen 3 jaren te ver lenen, doch dat het thans terugbe taald moet worden vóór 1 October, zodat slechts gesproken kan worden van een crediet van 3 maanden. Tenslotte wordt qog besloten met de Coöp. Boerenleenbank een geld lening aan te gaan van 60 of 65.000 tot dekking van cfe tekorten over de jaren tot en met 1945. Personalia. Voor het Mulo diploma A slaagden de volgende leerlingen van de RK. Mulo-school, alhier, t. w. C. Baltus, P. van den Berg. L. van Dijk, A. van Riel, J. SchulteKuperjans, T. Lefeber, Th. van der Zwet, E. Annaert, H. Ho- genboom, J. Ruigrok, en Jac. Kui pers. Voor Mulo diploma B slaag den J. van Wamel en A. van der Heij den en voor het diploma A en B. mej. W. Suijkerland. De Raad vap Zoeterwoude verga derde Vrijdagavond. Bij de ingek. stukken is een adres van R. Kaiser, verzoekende politiemaatregelen te treffen tegen on welvoegelij kheden op de Vrouweweg. Hieromtrtent deelt de voorzitter mede, dat er een verorde ning bestaat en dat tegen de overtre ding daarvan reeds 7 processen-ver- baal zijn opgemaakt. Er zijn dan ook sinds de indiening van het adres geen klachten ingekomen. Uit het rapport van de volkstelling blijkt, dat de bevolking 2606 mannen en 2753 vrouwen telt, totaal 5256 zie len. Het aantal woningen is 910, er zijn 934 gezinnen en 69 alleenwonen de personen, zodat er een direct wo ningtekort van 93 woningen is. De gemeenterekening over 1945 heeft na aftrek van te verwachten ba ten een netto nadelig slot van 12.426.76.Hierbij komen nog onge dekte uitgaven tot 1945, waardoor dit cijfer 14.280.56 wordt. Deze cijfers vallen zodanig mee, dat gesproken mag worden van een gunstige finan ciële 'positie. Het waterleidingbedrijf heeft over 1945 en 1946 resp. 1886.64 en 1764.07 winst geboekt. Tot leden van de commissie voor onderzoek van de gemeenterekening enz. worden bij stemming gekozen de heren C. v. Leeuwen, W Tijssen en J. v. Vliet. De gemeentebegroting 1947 moet gewijzigd worden. Totdus verre zijn bijzondere onderhoudskosten vóór de tertiaire weg steeds op de kapitaals- dienst geplaatst. De begrotingspost ad 8580.moet naar de gewone dienst. Er zijn desondanks nog vele lichtpun ten op deze begroting gekomen, o.m. door grotere inkomsten uit belasting opbrengst door de invoering van de Ondernemingsbelasting ook voor de boerenbedrijven, zodat de gemeente niet meer noodlijdend is. De heer van der Ploeg ziet in de opmerking van G. S. een poging om Zoeterwoude noodlijdend te houden. De voorzitter kan met vreugde wij zen op het rapport-Oud waardoor alle gemeente met minder dan 20.000 zie len ten opzichte van noodlijdendheid vrij zullen komen. Zonder besprekingen besluit de Raad tot de toepassing van de grati ficatieregeling ad 2 pet. voor alle ambtenaren, die minder dan 4350. salaris genieten met een max. van 50. Geen industrie langs de Vliet. Op het verzoek van de Potterie Ra- velli te Leiden inzake oprichting van een aardewerkfabriek in een stalling van de boerderij van de heer C. P. Lagerberg aan de Vlietweg advise ren B. en W. afwijzend te beschik ken. Reeds in 1937 is bij verordening besloten geen fabrieken toe te staan langs de Vlietweg en het uitbreidings plan in hoofdzaak heeft de grond langs de Vlietweg niet bestemd tot industrie. De heer Schenkel, sprekende na mens de R.K. fractie, is van mening, dat het Instituut Stad en Landschap voorbarig met haar plannen is en ziet daarnaast B. en W. te vreesachtig te genover de adviezen. De voorzitter wijst erop, dat de Raad zelf het verbod en de opdracht tot het plan in hoofdzaak heeft gege ven. Er zullen dus gegronde motie ven moeten komen om tot wijziging van verordening en plannen te.ko men bij G. S. Is de verordening ge wijzigd, dan wordt daar ter plaatse elk fabrieksgebouw mogelijk. De heer Kraan wil industrie bevor deren en dringt er op aan, dat B. en W. een andere plaats aanwijzen. De heer de Graaf ziet in dit geval een poging om in de huidige moeilijkheid van bouwen goedkoop klaar te ko men. De gemeente Leiden heeft aan de overkant van de Vliet grote fa brieksterreinen ter beschikking. De heer Schenkel ziet ten slotte in, dat geen vrees voor S. en L. B. en W. weerhouden hebben tot wijziging van het bouwplan te komen. De heer van der Ploeg veronderstelt, dat in 1937 de verordening is gemaakt om groot-industrie te voorkomen en spreekt er zijn spijt over uit, dat deze industrie niet ondergebracht kan wor den. De voorzitter toont aan, dat het plan in hoofdzaak de plaatsen voor industrie heeft vrijgelaten, verder kan de gemeente niet gaan. Het voor. DE WERKZAAMHEDEN DER TWEEDE KAMER. Naar het A.N.P. ter ore komt, be staat bij het bureau van de Tweede Kamer de neiging om, voor men aan het begrotingswerk begint, zoveel mogelijk een „schone lei" te hebben. De voorlopige verslageri over de her verkaveling van Walcheren en de nationalisatie van de Nederlandse Bank worden spoedig verwacht, evenals dat betref en de de nieuwe muntwet. Dan is de Kamer nog wachtende op het wetsontwerp hou dende regeling van de oorlogsschade. Zou de regering in staat blijken, bo venbedoelde verslagen tijdig te be antwoorden, dan is het mogelijk, dat de Kamer reeds op 2 of 9 September bijeenkomt. Laat de stand van zaken dit niet toe, dan zal gewacht moeten worden tot na de plechtige opening der Staten-Generaal op de derde Dinsdag van September. Aangezien de Kamer in die week met allerlei formaliteiten gebonden zit, zou de nieuwbenoemde president op 16 Sep tember kunnen voorstellen de behan deling van spoedeisende of 'omvang rijke wetsontwerpen op 23 Septem ber te doen aanvangen. Op die wijze kan men in ieder geval, wanneer het begrotingswerk begint, de handen weer vrij hebben. Dit schijnt te meer noodzakelijk omdat voor Kerstmis wellicht toch nog andere belangrijke of spoedeisende zaken, die buiten de begroting vallen, zullen moeten wor den afgedaan. stel van B. en W. wordt met alg. st. aangenomen. Het R.K. Schoolbestuur Schenkel- weg vraagt 7000.voor aansluiting op de riolering, maken van toegangs hekken, verbetering en afschutting van het speelterrein in plaats van de in de ooTlog geroofde schutting. Na een bespreking wordt het crediet toe gestaan. De voorzitter deelt met vreugde mede, dat de gemeente eigenaar is geworden van de Loete, zijnde ruim 2 H.A. land, gelegen tussén de gepro jecteerde Provinciale weg en het Wa tertje, voor 0.75 per M2. De voor zitter brengt namens de Raad aan Wethouder de Graaf dank voor deze gunstige transactie. Bij de rondvraag deelt de voorzit ter mede, dat de hoek Miening ver beterd is en dat de Straathof-brug nu hersteld is. De Molenboezembrug en Kooloosbruj? zullen de beginnen 11 Augustus wegens vernieuwing voor zwaar verkeer afgesloten worden. Al leen rijtuigen met minder dan een ton gewicht kunnen langs een noodbrug passeren. De riolering van de Schen- kelweg is aanbesteed aan de fa. v. d. Geer en Stuifzand voor de som van ƒ27.645. Voor neringdoenden is toe gestaan langs het Watertje te rijden. De Weipoortse weg zal met de«^?uin, afkomstig van de huizen H. Rijndijk verhard en geteerd worden. De heer van der Ploeg vreest voor de laag liggende huizen aan de Schenkelweg moeilijkheden tot aan sluiting op het hoofdriool ert wijst op de hoge kosten die er bij de lage huurprijzen voor de huiseigenaren gemaakt moeten worden en vraagt of nu werkelijk tot deze aansluiting verplicht kan worden. De voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Kraan, gehoord hebbende de vele verbeteringen van wegen, heeft het Watertje niet horen noe men en bepleit verbetering van de ze weg die vooral voor wielrijders zeer gevaarlijk is. De voorzitter zegt ook voor het Watertje verbetering toe. De heer van Vliet vraagt plaatsing van een lichtmast hoek Westeinde. Deze plaatsing zal niet wachten tot de straatverlichting in het West einde, want daar is geen wachten op. Aan het einde deelt de Voorzitter mede, dat binnen 14 dagen de Raad w£er bijeen zal komen. LEIDEN AUTOZEGENING OP HET SCHUTTERSVELD. Voor de eerste keer na de oorlog vond Zaterdagmiddag de autozege ning plaats voor Leiden en omlig gende gemeenten. Het initiatief hier toe ging uit van de organisatie voor Handelsreizigers, -agenten en Verze keringsinspecteurs „St. Christoffel". die hiermede niet alleen een oude traditie in ere herstelde, maar te vens doeltreffend reageerde tegen het steeds meer in zwang komen van mascottes e.d-, die toch geen waarachtige bescherming bieden te gen de vele gevaren, waaraan de automobilisten dagelijks zijn bloot gesteld. Tegen half twee arriveerden de eerste deelnemers, die zich met hun voertuigen opstelden aan de Vee markt en naarmate het begin van de ceremonie naderde, groeide hun aan tal tot ongeveer honderd aan. Pre cies op het vastgestelde tijdstip reed de eerste groep auto's het Schutters veld op, waar pater Tesser O.F.M. dë zegening verrichtte. Onder de be langstellenden, die hier aanwezig waren, merkten wij aa. op de heren P. Feiten en A. de Kruiff van het bestuur der K.A.B., de heer Breede- veld van de R.K. Transportarbeiders bond en de heren Zandbergen en Zonneveld van Kath. Leiden. Bij het verlaten van het Schuttersveld werd aan elke deelnemer een fraaie ver zilverde plaquette uitgereikt met de beeltenis van St. Christoffel, de pa troon der weggebruikers, welke plaquette aan de voertuigen kan wor den bevestigd. Dank zij de medewerking van de politie verliep de plechtigheid vlot en ondervond het. verkeer geen en kele stremming. R.K. U.L.O. VOOR JONGENS. Geslaagd voor diploma A: Th. Akerboom, J. Bodenstaff, J. Brasker, J. Bresser. H. van Haaften, C, Heet- velt. W. Kempers, W. Mank, A. Pont, R. Ruygrok, A. Schenk. P. Vink, Fr. Vintges, J. de Winter allen te Leiden. J. Bakker, C. Kuipers te Roelof- arendsveen, P. Blonk, J. Fleur te Oegstgeest. H. Godijn te Voorhout, J. Kretr M. Kret te Noordwijk; C. van Tongeren, C. van Schagen te War mond; P. Waayer te Stompwijk; Th. Zonneveld te Voorschoten en W. van Velzen te Zoeterwoude. Afgewezen twee candidaten. Geslaagd voor diploma B: Fr. Bern- sen, H. Ober te Leiden; G. van Bem- melen, C. van Vliet en C. Wohrmann te Voorschoten. Afgewezen een can- didaat. MARKTBERICHTEN TER AAR, 1 Aug. .Veiling. Snij bonen 1.20——4.60; idem, afw. 0.15— 1.20; Stokprinsessenbonen 0.704.r~ Stamprinsessenb. 0.703.55; Witte Pronkers 0.200.85; Spekbonen 1.10 1.65; Tuinbonen 0.37 per 10 kg. Bloemkool 0.020.30 per stuk; Peen 0.10 per bos; Sla 1.807.00 per 100 stuks; Komkommers OjOl—0.05 per stuk; Aardappelen 0.060.08 per kg. Kroten 4.005.00 per 100 kg. Was- peen I 8.408.50; idem II 6.00 per 100 kg.; Tomaten 0.040.29 per kg.; Ro> de Kool 5.00; Zilveruien 19.00 per 100 kg.; Postelein 0.100.16 per kg.; Ra barber 0.020.06; Uien 0.24 per kg.; Andijvie 0.280.49 per kist; Selderij 0.01—0.03; Peterselie 0.01 per bos; Meloenen 0.60 per stuk; Bramen 0.62 per pond; Augurken: fijn 0.75 p. kg.; Basterd 4.50; Grof I 3.00; fijn stipp 1.50 per 25 kg. By de Zaterdag gehouden tef- reinraces van motoren op het circuit Remmerstein te Rhenen werd G. Brouwer uit Wilnis eerste in de 125 cc klasse 18 Km. op DKW in 35 min. s.; tweede in de 250 cc klasse werd J. L. van Vliet uit Bodegarven. Bij de acht-schaakkamp, welke op het zóne-tournooi te Hilversum volgt, werden Zaterdag in de twee de ronde vap groep A zowel de win naars van het tournooi als dr. Euwe verslagen. O'KellyVerloor van de Hagenaar Mühring, Ëuwe van v. Oos- terwijk Bruyn. De landenontmoeting handboog- schieten, te Dongen gehouden tussen Nederland en België, werd door de Zuiderburen gewonnen met 2473 p. De A'damse Korfbalculb Wes terkwartier werd gisteren landskam pioene door een 4—2 zege op P.S.V. Arie van Vliet heeft Zondag de Grote Prys van Kopenhagen gewon nen tegen Scherens en-Senfftleben. Door een 42 zege op Sittard handhaafd Brabantia zich in de eer ste klasse voetbal district VI. Bij de te Rotterdam gehouden internationale Kampioententoonstel ling van honden behaalde de Schotse terrier Roseland Tin Tin Tin van J. J. Koolbergen të Boskoop de ere- keuring als de beste laagbenige ter- Schaaktournooi om het wereldkampioenschap Tussen 1 Maart 31 Mei '48 Op het in Den Haag gehouden congres van de Wereldschaakbond, de FIDE, dat Zaterdag 'eindigde, zijn, naar ANP-sport verneemt, be langrijke bèsluiten genomen. Het. voornaamste punt van de agenda was het zoeken naar een bevredi gende oplossing inzake het vacante wereldkampioenschap. Na langduri ge besprekingen, waaraan ook en kele Russische afgevaardigden deel namen, 'werd het volgende besloten. Er zal een tournooi worden geor ganiseerd met 6 deelnemers, hier voor zullen worden uitgenodigd: Reshevsky, Fine, Euwe, Botwinnik, Keres en Smislov. De winnaar van dit tournooi wordt als wereldkam pioen erkend. Hoewel het reglement nog moet worden samengesteld, zijn als grondprincipes aangenomen, dat indien een van de uitgenodigde spe lers op de bepaalde datum niet be schikbaar is. het tournooi gewoon doorgang zal vinden zonder dat een vervanger zal worden aangewezen. Voorts is de begindatum gesteld op 1 Maart 1948. terwiil bepaald is, dat het tournooi op 31 Mei d.a.v. ge ëindigd zal moeten zijn. Het tour nooi zal in twee helften worden ge splitst. waarvan er een in Neder land, de andere in Rusland zal wor den gespeeld. Na loting werd de eerste speelhelft toegekend aan Ne derland en de tweede aan Rusland. Als voertaal van de bijeenkomsten der FIDE werd voor de tekst der statuten en reglementen het Frans als authentiek aancrwiomen, terwijl daarnaast ook het Engels en het Russisch als officieel werden 'er kend. ZEILEN IJMUIDEN—SOLENT RACE. Klokslag 2 uur Zaterdagmiddag gaf de heer G. Crone aan boord van het hospitaalkerkschip „De Hoop" het startsein voor xde grote zeilwed strijd van IJmuiden naar de Solent en even later passeerden de 5 deel nemende jachten de denkbeeldige startlijn tussen „De Hoop" en de brulboei, die 3 mijl buiten de haven van IJmuiden ligt. Het werd een prachtige start, want bijna gelijk tijdig gingen de volgetuigde jachten af. Fraai vooral was de start van de „Aeolus" van de heer J. Goed koop, die haast onmiddellijk na het sein aan de kant van „De Hoop" de lijn passeerde, direct gevolgd dooi de naast haar liggende „Zeearend" van de heer Bruynzeel. Ook het an dere drietal, de Belgische „Wijvern II" (Murdock), de „Westwind" (v. d. Linde) en de „Constanter" (Ir. v. d, Lee) gingen mooi pp tyd over de streep. Voortgejaagd door een flinke noordooster-bries schoten de scheepjes snel vooruit en toen „De Hoop" omstreeks 3 uur de haven van IJmuiden weer binnenvoer, wa ren de 5 jachten nog slechts even zovele stipjes aan de horizon. Als de omstandigheden zo gunstig blij ven zal de strijd over de ongeveer 250 mijl wel binnen 2 etmalen ge streden zijn. De „Zeearend" is na tuurlijk favoriet, maar ook het gro te Belgische jacht de „Wijvern II" maakt volgens ingewijden een- goe de kans. DUIVENSPORT Leidse Concourscommissie. Wedvlucht met jonge duiven vanaf Venlo. In concours waren 547 vogels, welke te 9.30 uur werden gelost met N.-W.-wind en zeer warm weer. De eerste duif werd geconstateerd te 11.43.38. De volledige uitslag werd: N. v. d. Linden (V.C.) 1; G. A. L. v. d. Reyden (V.C.) 2, 61, 79, 80; R. P. de Graaf (B.D.) 3, 7, 13. 42, 47. 59, 68, 73; H. E. Christiaanse (V.C.) 4, 21, 93; C. Vlaardingerbroek (V.C.) 5; J. Sie- rat (R.D.) 6, 28, 92; P. Kramp (R.D.) 8. 46, 53, 88 89; W. Abrahams (V.C.) 9; H. V. de Haa<< (R.D.) 10, 81; H. Schoo (L.P.C.) 11, 35, 38; N. Waas dorp (R.D.) 12, 49; D. Uythoven (V. C.) 14, 15, 52, 87; H. Reyke (B.K.) 16; A. van Weeren (B.K.) 17; Joh. de Hollander (R.D.) 18. 23, 24, 60, 62, 90. 96 97; G. Devilee (V.C.) 19, 41, 109; P. van Dijk (R.D.) 20, 27, 70; G. Frebel (B.K;) 22; W. de Romeyn (R. D.) 25; G. A. van Albada (B.D.) 26, 71; J. Sierat (R.D.) 28; J. Kre kelaar (L.P.C.) 29. 108; J. van Alphen (V.C.) 30, 64; C. P. Hoo- geveen (V.C.) 31; A. P. v. d. Voort (V.C.) 32; J. P. Fasel (L.P.C.) 33; WEERSVERWACHTING g MEER BEWOLKING. 5 Wisselende bewolking met hier 2 en daar enige lichte regen. Wei- g nig verandering van temperatuur g g Zwakke tot matige wind over- o g wegend tussen Zuid en Oost. s f oooooooooooooooooooooooooooooooooo Nogmaals de Elfsteden- wedstrijd Het rapport der commissie Het bestuur van de vereniging „De Friesche Elf Steden" te Leeuwarden, en de wedstrijdrijders van de Elf- stedenwedstrijd 1947 J. Bosman te Breukelen en KI. Schipper te Steen wij kerwold, hebben aan een commis sie van drie tochtrijders van de Elf stedentocht verzocht, zich te willen uitspreken over de vraag, of de ge noemde wedstrijders Bosman en Schipper zich gedurende de wed- strijd-1947 aan zogenaamd „opleggen" hebben schuldig gemaakt. Deze com missie, bestaande uit de tochtrijders mr. J. Linhorst Homan te Gronin gen, D. D. Huizinga Bruins te Ha ren en J. Werkman te Alkmaar kreeg zowel van het bestuur der Elfsteden- vereniging als van de beide genoem de wedstrijdrijders de vrijheid, ge bruik te maken van alle gegevens, welke het bestuqr en genoemde rij ders ter beschikking hadden, en van alle verdere gegevens, welke de com missie op eigen initiatief zou kunnen verkrijgen. De genoemde commissie kwam eenstemmig tot de volgende conclu sie: 1. De gestelde technische vraag kan niet werden losgemaakt van zijn ruimere achtergrond. 2. De algemene toestand van het ys op het tweehonderd kjn. lange traject en de heftigheid van dc steeds toenemende noorderstorm hebben de omstandigheden van de Elfsteden- strijd en van de Elfstedentocht in 1947 tot dusdanige uitzondering gemaakt, dat de rijders tot zeer bijzondere prestaties verplicht waren, en dat de tekortkomingen van de controle in de wedstrijd zich in het algemeen op bijzondere wijze moest wreken. 3. Er rijn gedurende deze wed strijd vele dingen gebeurd, welke de beoordeling van de houding van de indididuele rijders als geval op zich zelf netelig maken. 4. De bijzondere omstandigheden brachten mede, dat rijders, die vlak achter elkaar reden, niet konden ver hinderen, af en toe met elkaar ip aan raking te komen. 5. Verschillende, vermoedelijk zelfs vele wedstrijdrijders hebben in de genoemde uitzonderlijke omstan digheden geen weerstand kunnen beden aan de verleiding, deze aanra king te laten omslaan tot e£n ondet- lingen steun over kortere of langere afstand, welke in schaatsenrijders termen als „opleggen" wordt aange duid, en welke in het wedstrijdre glement verboden was. 6. Ook de rijders Bosman cn Schip per hebben dit gedaan. 7. Het ontbreken van controle door de wedstrijdleiding, het feit dat verschillende rijders zich kennelijk aan „opleggen" schuldig maakten, en het feit, dat de beide genoemde rij ders ondanks het uitblijven van offi ciële prijsuitreiking toch door de bui tenwereld als wninaars van de wed strijd werden beschouwd en als zo danig veelal zonder eigen voorkennis 'werden gehuldigd, heeft alles teza men de psychologische factoren ge schapen, .welke hen helaas hebben' weerhouden van de spontane mede deling en van de erkenning, welke overigens in beider karakter zou heb ben gelegen. 8. De zeer grote publiéke belang stelling voor de jegens hen geuite be schuldigingen, de formele wijze van ondervraging, de overtredingen van andere rijders, en gaandeweg 'n zelf- suggestie ten aanzien der eigen hou ding welke zelfsuggestie door het tijdsverloop werd versterkt dit heeft alles tezamen de beide rijders verleid tot ontkenning inzake het „op leggen" en tot volharing bij die ont kenning. 9. Beide rijders betreuren deze gang van zaken. Gebr. v. d. Hulst (R.D.) 34, 54; W. A. v. d. Ahrend (V.C.) 36, 76. 99- W. Jonk (L.P.C.) 37; J. Minke (R.D.) 39, 98; Gebr. de Graaf (B.D.) 40; D. Mos- seveld (R.D.)'43, 94; Chr. v d. Pluym (V.C.) 44. 65, 107; L. Gysman (V.C.) 45, 48, 86; M. Jongeleen (V.C.) 50, 78; P. Gijsman (BK.) 51, 69; W. A. Schenkeveld (V.C.) 55; J. J. Vlie- genthart (V.C.) 56, 72, 104, 106; J. P. de Nijs (L.P.C,) 57; J. S. A. Bailey (B, D.) 58, 102; J. Boom (V.C.) 63; L. Robbers (V.C.) 66; P. Vogelezang (V.C.) 67; T. Platteel (R.D.) 74; W. Sinteur (V.C.) 75; J. Benning (R.D.) 77; Jac. v. d. Burg (V.C.) 82. 100; H. Trouwee (V.C.) 83; H. Schouten Jr. (R.D.) 84; A. Vijlbrief (V.C.) 85; C. W. F. Onvlee (R.D.) 91; F. N. Bink (B.D.) 95; H. Sterk (L.P.C.) 101; S. Heemskerk (B.K.) 103; en W. v. d. Steen (B.D.) 105. „De Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht vanaf Roermond. Afstand van de le prijswinner is 149 Km. 170 M. De duiven werden om 7.30 uur in vrijheid gesteld. De prijzen werden behaald als volgt: K. J. Waasdorp 1, 9; J. Caspers 2, 3, 6, 7, 13; V. L. Pier lot 4, 17; J. P. v. d. Assem 5, 8, 12, 20; A. W. Querreveld 10, 18: H. Verhork 11, A. van Rooyen 14; G. Zwaan 15; P. A. v. d. Krogt 16; C. Zwaan 19. De eerste duif werd geconstateerd te 9» uur 33 min. 14 Sec. en bereikte een gemiddelde snelheid van 1211,38 meter per minuut. De laatste prijs winnende duif werd geconstateerd om 9 uur 47 min. 51 sec. en bereikte een gemiddelde snelheid van 1083,04 meter per minuut.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3