Een uitstel van eerste oefening Het 8ste leerjaar ten plattelande Oranjeschool te Alphen a. d. Rijn uitgebrand I Op korte golf CLtafadla MAANDAG 4 AUGUSTUS 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Aan leerlingen van Land en Tuinbouwschool Blijkens mededelingen aan de mi nister van Landbouw^ Visserij en Voedeselvoorziening heeft de minis ter van oorlog bepaald, dat de leer lingen van alle Land- en Tuinbouw (vak)scholen, voor zover zij niet reeds zijn afgekeurd en ingeschre ven voor de lichting 1944, tot buiten gewoon dienstplichtigen worden be stemd. De leerlingen van middelbare landbouwscholen, de rijkszuivel- school en van de hoogste klasse van de land- en tuinbouwinterscholen, in geschreven voor of behorende tot de lichtingen 1945, 1946 en 1947, worden in het genot van uitstel van eerste oefening gesteld, voorzover zij niet zijn afgekeurd, tot buitengewoon dienstplichtige zijn bestemd of reeds in het-bezit zijn van vrijstelling van de dienstplicht wegens persoonlijke onmisbaarheid. "Aan leerlingen van de land- en tuinbouwvakscholen, ingeschreven voor de lichtingen 1945, 1946 en 1947, wordt eveneens uitstel van eerste oefening verleend. De voor de lichting 1948 ingeschre ven leerlingen, die thans in do hoog ste klasse van de lagere land- en tuinbouwscholen zitten, zullen op een tijdstip, vallende na 1 Juli 1948, ter inlijving worden opgeroepen. De eindexamens van die lagere land- en tuinbouwscholen, die oorspronkelijk op een tijdstip na 1 Juli 1948 zouden vallen, dienen te worden vervroegd tot een tijdstip vóór 1 Juli 1948. Een opgave van laatstbedoelde leerlingen moet zo spoedig mogelijk bij de di rectie van de landbouw van het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzienling worden inge diend. Te beginnen met de ingeschreve- Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Deering betreffende het verlenen van rechtsherstel aan de Land- en Tuinbouwonderwijzers, die door maatregelen van de bezetter ge dupeerd zijn, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, geantwoord. De minister is van mening, dat aan deze groep van onderwijzers, waar aan de Nederlandse landbouw zeer veel te danken heeft en wier inkom sten en pensioenaanspraken, door de maatregelen van de bezetter onder broken zijn geweest, alsnog herstel van de hierdoor geleden schade moet worden gegeven. Hij is van mening, dat dit herstel kan worden gegeven op grond van de bepalingen van de Wet Rechtsherstel en had in verband hiermede dan ook reeds opdracht ge geven de betrokkenen hiervan in kennis te doen stellen, opdat hun ver zoek om rechtsherstel tijdig kon wor den ingediend. RADIO DINSDAG HILVERSUM I (301 m.) 7.45 gramofoonplaten, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Lichtbaken, 9.30 Gram.platen, 10.00 Voor de kleuters, 10.15 Gram. platen, 10.40 Het onweer, 10.50 Gram.-platen, 11.40 Piano, 12.30 Lunchconcert, 13.20 Lunchconcert, 13.50 Gram.platen, 14.30 Voor de vrouw, 15.00 Kamermuziék, 15.30 Gram.platen, 16.00 De Zonnebloem, 16.30 Concert, 16.45 Gram.platen, 17.45 Het rijk overzee, 18.00 „Cantus Populorum", 18.20 Sportpraatje, 18.30 Strijdkrachten, 10.20 Pianoduo, 19.45 Causerie, 20.12 Gram.platen, 21.10 Ka mermuziek, 21.50 Gram.platen, 22.35 Hoe de Van Rooyens het rooyen", 22.45 Gram.platen, 23.25 Gram.platen. HILVERSUM H (415 m.) 7.30 Gr.-platen, 9.15 Morgenwijding, 9.35 Gma.platen, 9.15 Morgenwijding, 9.35 Arbeidsvitaminen, 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Gram.platen, 10.50 Voor de kleuters, 23.00 Engelse componis ten, 12.00 Trio Knibbeler, 12.30 Ons platteland, 12.40 Orkest Ambrose, 13.45 Meisjeskoor, 14.00 Naailes, 14.20 Werken van Mozart, 15.00 De Radio- matinée in zomertunue, 16.40 Vacan- tie kinderuitzendingen, 17.00 Gram. platen, 17.30 Zigeunerorkesten, 18.15 Tom Erich, 18.30 Pierre Palla, 18.50 Les gars de Paris, 19.20 Reportage, 19.30 Cello met piano, 20.05 Agenda voor vacantiegangers, 20.10 Gram.pla ten, 20.15 Het omroeporkest, 21.30 Contact, 22.15 Buitenlands overzicht, 22.30 Zang met piano, 23.15 Concert. nen voor de lichting 1948 treedt een definitieve regeling in werking, waar bij onder eventueel nader vast te stellen voorwaarden aan leerlingen van middelbare landbouwscholen, de rijkszuivelschool, de land- en tuin- bouwwinterscholen en de land- en tuinbouwvakscholen voor de duur van de gehele studie van eerste oefe ning uitstel wordt verleend. Het is evenwel niet mogelijk, zon der aan de militaire dienstbelangen ernstige schade toe te brengen, aan deze definitieve «regeling een zodani ge uitbreiding te geven, dat de leer lingen van de lagere land- en tuin bouwscholen eveneens in aanmerking komen voor uitstel van eerste oefe ning. KONINGIN GEEFT SUBSIDIE AAN JONGE SCHILDERS. Evenals voor de oorlog heeft H.M. de Koningin een studiefonds inge steld met het doel talentvolle jonge Nederlandse kunstschilders door een subsidie te steunen. Het beheer er van is in handen gelegd van de vak groep Kunstschilders der Ned. Fe deratie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars, waarvan de Ko ningin lid is. Alle Nederlandse schilders onder de 30 jaar kunnen drie werken in olieverf inzeilden. Plaats en datum worden nog bekend gemaakt. De kunstenaars, die naar het oordeel der jury in aanmerking komen voor de subsidie, ontvangen dit jaar 1200. Ten hoogste vier keer kan dezelfde persoon de subsidie ont vangen. De - tentoongestelde ingezonden werken zullen slechts te bezichtigen zijn voor de Koningin en Haar ge volg en voor de jury, die is samen gesteld uit Joh. van Zweden, voor zitter, M. Kolthoff, secretaris, Ch. Eyck, Ton Meyer, Jo Mulder, Ch. Roelofsz en Jan Wiegers. KONINGIN EREDOCTOR VAN LEUVEN. Naar de „Msb." verneemt, heeft de Senaat van de Leuvense Univer siteit besloten aan H.M. de Koningin het eredoctoraat in de rechtsweten schappen aan te bieden. In verband met haar werkzaam heden zal H.M. niet zelf naar Leu ven gaan, om dit ere-doctoraat in ontvangst te nemen. Wel zal H.M. een delegatie van de universiteit in de gelegenheid stellen haar in het najaar dit ere-doctoraat te komen aanbieden. De „Daily Telegraph" meldt uit Berlijn, <Lat buitenlandse zakenlie den, die over eigen middelen van vervoer en voedsel beschikken, spe ciale visa kunnen aanvragen voor het betreden van de Brits-Ameri kaanse zone van Duitsland. Tot dusverre werden visa uitslui tend uitgereikt aan hen, die van de geallieerden bestuursraad z g. „full facilities" toegestaan kregen. Het zal echter zeker nog wel twee maan den duren, voordat Nederlandse za kenlieden practisch gebruik zullen kunnen maken van de uitbreiding van de mogelijkheid tot het maken van zakenreizen, waartoe thans is besloten. Uit een onderzoek van de speciale corruptie-afdeling van de Haagse justitie, onder leiding van mr. Van Overbeek, is komen vast te staan, dat het voormalig hoofd van de af deling Opsporing Motorvoertuigen van het Bureau Oorlogsbuit te Am sterdam, T. J. D., van zijn functie misbruik heeft gemaakt door ten onrechte een auto en een motor rijwiel in beslag te nemen. Hij gaf deze later weer terug, elk tegen be taling van 500,waarmee hij voorwendde ambtenaren van het ministerie van Financiën te moeten omkopen. Hij heeft reeds een vol ledige bekentenis afgelegd, aldus het „Vrije Volk". De classificatie Bij de discussie enkele weken ge leden over het 8ste leerjaar in de Tweede Kamer heeft de heer v. d. Weyden (K.V.P.) verklaard, dat hij zich met de opschorting ervan kan verenigen, doch daaraan nog enkele opmerkingen toegevoegd, welke de lezers van „De Leidse Courant" bekend zullen "klinken: „Het is de al gemene ervaring, dat, wanneer de kinderen al te lang ter school gaan, zonder in het arbeidsproces te wor den ingeschakeld, de echte werklust voor de handenarbeid hieronder zon der enige twijfel te lijden heefi". Dit wordt echter, meende de heer v. d. Weijden, maar al te vaak onvoldoen de begrepen of geheel over 't hoofd gezien en daarvan uitgaande vroeg hijv.g.1.0.. dat mede gericht is op de vakkennis van bedrijf of beroep, ook omdat alleen op deze wijze de ouders ten plattelande te overtuigen zullen zijn van de noodzakelijkheid van een acht- of meerjarig schoolonderwijs. Wij citeren hier verder de heer v. d. Weijden waar hij 't opneemt voor 't platteland en tegen de classificatie: „Mijnheer de Voorzitter! Ook ten plattelande voelt men de noodzake lijkheid van meer en betere ontwik keling voor de kinderen. Maar deze zal gericht dienen te worden op de speciale behoeften vèn hen, die dit onderwijs zullen genieten. Voor het gedeelte der kinderen ten plattelande, dat niet in bedrijf of beroep zijn be staan zal gaan vinden, staat men daar voor vele moeilijkheden om tot een behoorlijke opleiding te komen. De middelbare en hogere onder wijsinstellingen zijn tot heden gecon centreerd in de grotere plaatsen. Wie zijn kinderen op het meer afgele gen platteland moet laten studeren voelt deze last aan den lijve. Speciaal de onderwijzers en de ambtenaren daar voelen deze bezwaren terdege, en mede door de dwaze classificatie, dat alle goede krachten zo enigszins mogelijk wegtrekken. Meer u.l.o.-scholen voor het platte land zijn daarom ook eèn dringende eis, om aan deze moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. De bestaande classificatie voor on derwijzend personeel en ambtenaren acht ik niet alleen een groot nadeel voor de betrokkenen, omdat deze achterstelling door niets gemotiveerd wordt, het is eveneens een groot na deel voor het gehele platteland, om dat regelmatig alle beste krachten worden weggezogen naar de steden. Mijnheer de Voorzitter! Ik ben mij wel bewust, dat men ontkent, dat er geen enkel redelijk motief voor deze achterstelling is aan te voeren. Ik moet evenwel Staande houden, dat er naar het mij voorkomt geen rede lijk motief is aan te halen om onder wijzers en ambtenaren ten plattelan de met een lager salaris af te schepen. De practijk van het leven bewijst al reeds, dat ieder, die. weg kan komen van het platteland, dat ook doet. en dat dus de aangehaalde argumenten in de practijk geen enkele steun vin den. Het is mede in het belang van het onderwijs ten plattelande dringend gewenst, dat aan deze m.i. ongerecht vaardigde achterstelling ten spoedig ste een einde gemaakt wordt. Wan neer men werkelijk overtuigd is, dat ambtenaren en onderwijzers ten plattelande met 8 pet. salaris minder hetzelfde welstahdpeil kunnen heb ben als collega's in de steden met 8 pet. meer, dan zou ik de Minister wil len adviseren zijn ambtgenoot van Financiën hierop opmerkzaam te ma ken. De Departementen en andere in stellingen uit, den Haag en andere grote steden zullen dan gedistri bueerd kunnen worden over de klei ne plaatsen in ons land en men zou daarmede een niet onbelangrijke be zuiniging kunnen verkrijgen, terwijl het voor de betrokkenen niet be zwaarlijk zou zijn. Ik hoop, dat de Minister deze sug gestie eens zal overwegen, om tot de gevolgtrekking te komen, dat de classificatie opgeheven moet wor den". De heer Peters (K.V.P.) heeft n.a.v. de bestaande classificatie aan de mi nister van Binnenlandse Zaken ge vraagd, of de verschillen in kosten van levensonderhoud voor gehuwden en ongehuwden in de geme anten der eerst, tweede en derde klasse de grondslag vormen voor de klasse-af trek op de salarissen van de ambte naren en onderwijzers en indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, of de minister dan bereid is aan te tonen dat deze grondslag gerecht vaardigd is. Wij zien zeer belangstellend uit naar het antwoord van de minister. Studiedagen K.A.B. te Voorhout geopend De Bisschoppelijke Nijverheid- sohool heeft wederom haar deuren geopend, om de honderdien deelne mers aan de studiedagen der K.A.B. voor enige dagen gastvrijheid te ver lenen op de van haar bekende gulle wijze. Zaterdagavond 6.30 uur ver zamelden alle zich in de keurig ver sierde kapel van de B.N.S. waar door de G.A. Re ctor J. braakman een plechtig lof werd gecelebreerd vooraf gegaan door een door allen gezongen Veni Creator. Om 8 uur opende de voorzitter de heer J. W. v. d. Akker de bijeenkomst met een welkoms-woord tot allen naimens het Bondsbestuur. Een bijzonder woord' van 'welkom tot de g.a. rector J. Kraakman pater Engelbertus de gro te stuwkracht der Credo Pugno club, de rector en broeders der B.N.S. en tot de burgemeester van Voorhout drs. C. N. de Graaff die ook van zijn belangstelling blijk gaf. De onderwer pen zullen deze keer aldus de voor zitter over onze Katholieke Arbei dersbeweging zelf gaan, omdat na de bevrijding de K.A.B. op een bre der plan is teruggekomen* en daar door een groter verdieping behoeft. De voorzitter zet uiteen hoe de K.A. B. een taak heeft tot hervorming der maatschappij in goede -zin. Spreker hoopt dat het allen gegeven zal zijn vele vruchten te plukken van deze conferentie. Een hulde-telegram werd verzonden aan Mgr. Huibers. Na het zrgen van het bondslied, namen de lessen een aanvang. DE DISTRIBUTIE VAN OVERALLS. Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Mes betreffende de dis tributie van overalls ten behoeve van landbouwers en landarbeiders heeft de minister van Ecpnomischc Zaken o.m. geantwoord, dat in verband met de grote schaarste aan werkkleding aan de daarvoor in aanmerking ko mende verbruikers die soorten werk kleding worden toegewezen, welke op grond van de verrichte werkzaam heden geacht kunnen worden het meest noodzakelijk te zijn. Hoewel ook de landbouwers en landarbei ders, zij het, naar kan worden aan genomen, in mindere mate dan de fruitteeltarbeiders en tuinbouwarbei- ders, met giftige stoffen omgaan, zou het toewijzen van overalls aan eerst genoemde categorieën, welke ook voor de oorlog over het algemeen werkbroeken plachten te gebruiken, mede rekening houdend met de om standigheid, dat de productie van overalls een hoger stofverbruik ver eist dan die van werkbroeken, een vermindering van de voorzienir.gs- mogelijkheid der overige, op overalls aangewezen verbruikersgroepen be tekenen. Onder de huidige omstan digheden kan dit niet verantwoord worden geacht. Zodra de ontwikke ling der werkkledingpositie dit toe laat, is de minister evenwel gaarne bereid tegemoetkoming aan het in deze vraag vervatte verzoek opnieuw in overweging te nemen. Donderdag 7 Aug. a.s. om 12 uur vertrekken van het emplacement van de Roterdamse Lloyd aan de van de .-Rotterdamse Lloyd aan de ta", „Besori", „Berombang" en „Bea- so" naar Indië. Dit zijn de laatste vier schepen van het type „Taroena"- „Bangka", welke na de bevrijding door de regering bij de Nederlandse werven besteld zijn voor de K.P.M.- diensten in het inter-insulaire ver keer. Zoals bekend vertrokken de eerste zes omstreeks eind Maart en zijn na een reis van ruim twee maan den behouden aangekomen. Verder zal op Zaterdag 9 Aug. des morgens om 9.30 uur bij de werf van Van der Giessen te Krimpen a. d- IJssel de tewatprlatihg plaats hebben van het motorschip ,Kaliandra". Dit schip is het eerste van een serie van acht schepen, eveneens door de re gering besteld voor de K.P.M.-dien- sten. POSITIE NED. PASSAGIERS SCHEPEN. Aldabia 1 Aug. van Santos te Rio de Janeiro. Johan de Witt BataviaAmster dam pass. 1 Aug. Kaap Carveiro.. Nieuw-Holland, AmsterdamBata via 1 Aug. te Sabang. Volendam, RotterdamBatavia pass- 2 Aug. Finisterre. Waterman 1 Aug. van Tilbury en 3 Aug. te Esbjerg verwacht. Zuiderkruis, BataviaRotterdam 1 Aug. te Suez. En een gebouw van het Groene Kruis Zondagmiddag is in een opslag plaats van de afdeling Alphen aan de Rijn van het Groene Kruis, ge legen in de Pr. Hendrikstraat brand uitgebroken, die zich, mede doordat de felle westenwind in de richting van de aan de voorzijde staande huizen was en het feit, dat een en ander dicht op elkaar gebouwd staat, ernstig liet aanzien voor deze percelen. In alle haast werd dan ook een aanvang gemaakt met het ontruimen van deze door de fam. Kal; de fam. Kool en de fam. Fal- star bewoonde huizen. Helaas ge beurde dit niet altijd even vakkun dig, waardoor nog al een en ander vernield werd. Toen de brandweer op het terrein arriveerde, wat wel even langer duurde, dan wanneer het een ge wone werkdag zou zijn geweest, werd direct het vuur met alle macht aangepakt. Begonnen werd met het beschermen van de woon huizen gelegen aan de Pr. Hendrik straat, die direct groot gevaar lie pen door het vuur te worden aan getast. Vrij spoedig was voor deze woningen het grootste gevaar ge weken, al kon dan wel niet verhin derd worden, dat het consultatie bureau van het Groene Kruis met vrijwel, al het aanwezige materiaal in vlammen opging. Ook de achter zijde van de woonhuizen kregen brandschade en vanzelfsprekend nog meer waterschade. Inmiddels had het vuur zich me degedeeld aan de bestuurskamer van de aangrenzende Chr. Oranje- school. Nu pas bleek hoe fel vuur om zich heen kan grijpen, want in een minimum van tijd stond de bo venzijde, kap en zolder van de Oranjeschool te branden als een fakkel. Onder leiding van de direc teur van de brandweer, ir. Waar denburg, werd uit alle macht ge tracht ook de school te behouden. Met, niet minder dan acht slangen en arie motorspuiten, waarbij ook de motorspuit der firma N. Samsom alhier, werd het vuur bestreden. Hoe men echter ook zijn best deed het mocht niet baten, het vuur vond in de zeer droge kap een zo gretig voedsel, dat het voor de brandweer vrijwel een hopeloze taak leek. Eerst toen de brand bij het laatste lokaal, grenzende aan de Torenstraat een tot het dak toe lo pende muur op haar weg trof, kon het vuur tot stilstand gebracht wor den. Inmiddels waren het dak en de zoldering benevens veel binnen werk in de lokalen en gangen een prooi der vlammen geworden. De burgemeester, mr. Schokking, alsmede de wethouders de heren Brouwer en Spreij, waren op het terrein van de brand aanwezig. Na een ingesteld onderzoek is ko men vast te staan, dat kinderen in een particulier schuurtje, dat grenst aan de bergruimte van het Groene Kruis, met lucifers gespeeld hebben. Jongetje verdronken. Het 5-ja- rig jongetje H. Ekelschot is Vrij dagmiddag in het Verversingska naal geraakt en verdronken. Personalia. Voor het examen Boekhouden en Ned. Handelscorres pondentie slaagde te Utrecht onze plaatsgenoot de heer Adr. Ammer- laan. KIOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO c I ÏOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOOOO BINNENLAND. Een internationale hondenten toonstelling is Zaterdag te Rotterdam geopend in het Feyenoordstadion. Er zijn 600 honden. De staking in de Amsterdamse haven is geëindigd. Van de 1200 ar beiders, verklaarden 900 bij stemming het werk te willen hervatten. Een villa te Laren aan de Drift is Zaterdag afgebrand. Er woonden 30 gerepatrieerden in. De inboedel is grotendeels gered. Het verpakkingsmateriaal is nog steeds zeer schaars. Er zullen voor schriften worden gegeven ter bespa ring van materiaal. Twee leden van het personeel van een steenkolenhandelaar te Goes blijken op grote schaal te hebben ge knoeid. Beiden zijn gearresteerd. Ongeveer 400 man van het per soneel der aardwerkfabr. Ceramique te Maastricht hebben Vrijdag het werk neergelegd. Het werk is Zater dag weer hervat. Het geschil loopt over de extTa-uitkering van 2 pet., die de directie over twee termijnen wil verdelen. Met het doel 'n collectie behang sels te verzamelen heeft de behangsel- fabriek Rath en Doodeheefver N.V. te Amsterdam een prijsvraag uitgeschre ven. Voor de bekroonde ontwerpen zijn tal van fraaie prijzen uitgeloofd. Te Enschede is aangehouden een echtpaar, uit Overdinkel, dat verdo vende middelen uit Duitschland had gesmokkeld. Het hestuur van het bedrijfschap voor margarine, vetten en oliën heeft de heer G. H. Maassen benoemd tot directeur van dit bedrijfschap en hem gelijktijdig ontslag verleend uit zijn functie van secretaris en plaatsver vangend directeur. In laatstgenoem de functie is thans benoemd de heer A. Pierhagen. Mej. M. Anholt herdacht 1 Aug. de dag, waarop zijvijftig jaar dienstbode is bij de familie Weyers te 's Gravenhage. Zij is 67 jaar. Een 2-jarig zoontje van de heer Stoffers te Assen is in een gierput ge vallen en verdronken. De 35-jarige motorrijder B. J. de H. uit Udenhout is te 's Hertogen- bosch teg eneen vrachtauto gereden en was onmiddellijk dood. Een grote nationale tentoon stelling zal in 1948 in 's Hertogen bosch tegen een vrachtauto gereden Kath. Middenstandsver. Tot ridder in de Orde van Oran je Nassau is benoemd de heer H. van Wessem, onder-directeur van Van Gend en Loos. Tot burgemeester van Kromme nie is benoemd de heer J. C. A. Pro- vily, hoofdcommies ter gemeente-se cretarie te Hilversum. Een autozegening heeft ook te Nijmegen plaats gehad. Er waren zeer veel auto's én motorrijtuigen. In de omgeving van Rozendaal heeft de C.C.D. 38 varkens in beslag genomen. BUITENLAND. Sinds Zaterdag is een 4-motorig vliegtuig van de „British S. Am. Air ways" boven de Andes vermist. Er woedde daar een hevige sneeuw storm. Elf personen bevonden zich aan boord. In Paraguay zijn heftige gevech ten gkande rondom de hoofdstad Asuncion. De president Morinigo en zijn kabinet zouden gevlucht zijn. In dien dit juist zou zijn, zou de op stand éindelijk na 5 maanden gelukt zijn. Bij onlusten te Amritsar zijn 16 personen gedood. Ook in Calcutta is het onrustig; er zijn 63 personen ge arresteerd. Drie werden bij schietpar tijen gedood. Alle oorlogsmisdadigers in de Britse bezettingszone die beschuldigd werden van oorlogsmisdaden buiten Duitsland, zullen op I October vrij gelaten worden, indien de betrokken •landen dan nog niet hun uitlevering verzocht hebben. De Joodse landverhuizers, die voor de Franse Middellandse Zeekust liggen, weigeren nog steeds aan land te gaan. De Britse ministerraad zou besloten hebben hen naar een veraf gelegen tropisch gebied te sturen als zij blijven weigeren. In Liverpool, Glasgow en Lon den hebben zich anti-Joodse demon straties voorgedaan als reactie op de ophanging van de Britse sergeanten in Palestina. In Liverpool werd de synagoge in brand gestoken, in. Lon den enige ruiten van een synagoge ingegooid. Ook in Manchester heeft een opgewonde menigte de spiegel ruiten van een kledingmagazijn in gegooid, onder gejoel van „weg met de Joden". In een voorstad van Toulon is een geweldige brand uitgebroken, welke zich in de nacht over een af stand van ongeveer 25 K.M. heeft uit gebreid. De hittegolf in Frankrijk duurt voort. Te Albi wees de thermometer Zaterdag 42 gr. C. aan, een record- Jiitte. oooooooooooooooooo'oooooooooooooooo De verschrikkelijke oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 42) Alleen Peggy Delamere, wier slan ke gestalte meer dan ooit geschraagd werd door een wonderlijke zelfver zekerdheid die de anderen tot hun verbazing de laatste tijd in hét vroe ger zo bedeesde nichtje meenden te moeten bespeuren, alleen Peggy Delamere trad op de verblufte vroe gere vriend toe, bood hem glim lachend de hand en zei 'toen heel vriendelijk, dat ze het prettig vond met een jeugdvriend van haar vrien din Arabella kennis te maken en hoe of hij het toch wel maakte. „Zo gezond als een vis, dank je, hoop van u hetzelfde,' zei mr. Sharpe, terwijl hij naar de slanke hand greep en met een onhandige zwaai zijn •grijze ietwat verregende en verscho ten hoed aftrok. „Mooi weertje voor de tijd van 't jaar, zou ik zeg gen. Dat is nou echt een ochtend om er eens rustig op uit te trekken en wat te gaan schieten, wat Duitsers bijvoorbeeld." Dat is toch maar een grapje niet waar?" vroeg Arabella, terwijl er ineens een geheel andere bedeesheid in haar stem doorklonk. „Je wilt toch niet zeggen, dat je je werkelijk hebt l^ten inschrijven om als vrij williger naar die verschrikkelijke oorlog te trekken?" „Toch wel. Morgen hang ik mijn worst aan de kapstok," antwoordde mr. Sharpe mét een bijzondere zelf genoegzaamheid in zijn blozend ge zicht om die verbazend geestige vondst Maar intussen bleven zijn ogen weer even verliefd als vroeger hangen aan het gezicht van zijn enig aardse idool.. Hij stond juist op het paadje, dat de dames Cattermole wilden nemen om naar „Sneeuw- vlek" te gaan. Ze hielden als geelec- triseerd stil voor dit ongewenste ob stakel. Maar hij ziag niets anders dan he't meisje van zijn hart en ging on vervaard verder: „Morgen ga ik naar Whitehall om me te laten inschrijven. En dan moet je eigenlijk maar afwachten waar ze je op een goede dag naar toe stu ren. Ik geloof niet dat ik het plezier zal hebben om je nog eens te ont moeten Arabella, miss Ames be doel ik voordat ik naar het vaste land ga," besloot de jongeman, die, zoals het meisje van zijn hart voor zich zelf vaststelde, er ineens zo ge heel anders uitzag dan vroeger. Wat een verschil en ten goede met de dagen, dat hij daar op de hoek van de sofa zat in de huiskamer van de familie Ames, vlak naast de gra- mofoon, terwijl hij met melodrama tische zuchten en voorbeelden ge tuigde van zijn onsterfelijke liefde voor het meisje van zijn hart. De dagen, dat hij al de grond in zijn zak had willen steken, waarop zij haar kleine lieve voetjes had gezet of zou zetten. Hij was nu op weg om voor die grond te gaan vechten. En het was opmerkelijk wat een ontzaggelijk ef fect die woorden teweegbrachten in het eenvoudige hart van Arabella Ames. Heel luchtig besloot de jongeman: „Toen we de laatste keer afscheid van mekaar genomen hebben, was jij ook niet van de vriendelijkste, maar ik hoop toch dat je me nu, als het ware op de rand "an het graf, geen hand zult weigeren!" „Wat denk wel van me?" vroeg Arabella in een zachter aanminniger toon, dian ze ooit aan hem had verspild. Zij stak de jongeman, die zij steeds zo ruw en uit de hoogte had behandeld haar beide handen toe, als wilde ze hem voorgoed scha deloos stellen voor de onbarmhartige wijze, waarop ze hem vroeger steeds dood bleef voor al zijn sentimen tele liefdesverklaringen. Zij zag op naar zijn gladgeschoren gezicht, dat naar het oordeel der Cattermole's allerminst beschaafd was. Maar het was van een onverholen openhartigheid, het was eerlijk en Engels en je kon er op vertrouwen. Plotseling zwom er een zee van tra nen tussen dat gezicht en haar ogen Toen scheen er werkelijk een won der te gebeuren. Ze hoorde heel dui delijk haar eigen stem iets zeggen, iets dat erg onverwacht in haar op was gekomen en op hetzelfde mo ment aan haar lippen ontsnapte. En voor dat ze nog besefte wat er eigenlijk met haar gebeurde, hoorde ze die eigen, die eigen stem ver volgen: „Ik... ik... zou niet neen zeggen, als je me op dit zelfde ogenblik om een zoen zou vragen, indien je die nog altijd zou wensen, Sidney." Hier had een zeer dramatische pauze kunnen vallen, waarin de jonge man met zich zelf stond te vechten, of hij al of niet op dit meer dan loyale voorstel zou mogen in gaan. 'Er zijn van die minnaars, die beslist behoefte aan hebben. Geluk kig... of niet, dat hangt van uw eigen smaak en zienswijze af, had mr. Sharpe zelfs niét in de verste verte iets van dit slag weg. Hij vloog als een bij op dit bloempje af. Zonder oratorische bespiegelingen ging hij rechtstreeks op de \rraag in. „Of ik die nog zou wensen," jubel de hij. „Kind ik kan m'n oren niet geloven,maar wat graag hoor!" Toen werden mrs. Cattermole en haar dochters onderworpen aan de meest ontzettende vernedering, die zij gedurende het kwellende verblijf van dit ontzettend kind reeds had den moeten verduren. Met hun eigen ogen zagen zij hoe Arabella, het ontzettend kind toe stond' of liever gezegd, met eigen wil bewerkte, dat de ander haar aan keek, naderde, in zijn armen nam, haar aan zijp borst drukte zoals Pearl het later in geuren en kleuren navertelde en zich tot twéémaal toe liet zoenen door een niet minder ontzettend creatuur als mr. Sharpe, de handelsreiziger in geconserveerde tongenworst in zes soorten en varia ties. Zij zagen hoe de twee paar ar men om twee halzen werden gesla gen, zij zagen en hoorden niet min der hoe die twee elkanaer „voor eeuwig vaarwel" zoenden, maar op zo serieuze wijze, dat mrs. Caner mole vreesde, dat het ignotel gedoe nooit een einde zou krijgen. HOOFDSTUK XVI ARABELLA VERLIEFD. Het spreekt vanzelf, dat de Catter mole's een dergelijk toneel niet onge straft konden laten voorbijgaan. Dat zou zelfs Peggy Delamere van hen niet hebben willen en durven ver wachten. Mrs. Cattermole vond een zoen (onder alle omstandigheden) iets „vreselijk weerzinwekkends" en haar dochters evenzeer. Hun walging voor een kus in het algemeen werd nog vergroot door het feit, dat die ont zettende Aabella zich had laten zoe nen in hun tegenwoordigheid door. Dat deed werkelijk de deur dicht. Zij verdwenen. Zij lieten hét veld geheel vrij voor de jonge vrouw. Niet om haar een genoegen te doen, want het staat te beziën of Arabella nog enig idee 'had dat er ook "nog andere mensen op hetzelfde tuinpaadje ston den, waar zij met een vanopwin ding gloeiend gezicht aan de jonge Sharpe stond te beloven, dat zij hem voortdurend zou schrijven, o ja, hele meters en elke week, natuurlijk! Zij zou alle brieven naar zijn oude adres stureij en als er niet iedere dag een regeltje van hem kwam aanwaaien, zou ze wel begrijpen, dat de post vre selijk onder censuur stond. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2