Een doorluchtig bewoner van „Duinzicht" RADIO Een 84-jarige oceaan-vliegster weer thuis CLtaÜe££a ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Gladiolen-tentoonstelling te Haarlem Een schitterend kleuren-spel Het moet de interland-commissie, die haar oordeel moest uitspreken over de beste inzendingen op de 2e internationale gladiolententoonstel- ling, die Vrijdagmiddag door de voorzitter van de tentoonstellings commissie en door de loco-burgemees ter van Haarlem, wethouder D. J. A. Geluk, werd geopend, niet makkelijk zijn gevallen haar keuze te bepalen onder de 200.000 gladiolen, die 26 kwekers- en bloemist-winkeliers had den ingezonden en die ze zo smaakvol lieten arrangeren door de firma Ko per uit Bennebroek. Dit gróte gladiolenfestijn beschikt over de 1300 M2. grote zaal. maar had daaraan niet genoeg. Ook in een ne venzaal valt nog veel decoratief schoon te bewonderen. Een ongeken de kleurenpracht ontrolt zich voor het oog en de aanwezige nissen bo den een pracht gelegenheid de kleur schakeringen uitstekend tot hun recht te doen komen. Tegen de achterwand van de zaal is een tempel opgericht, waar een der inzenders zomer en win ter aan elkaar koppelde, door een ar restee kwistig met gladiolen te be vrachten. Men weet niet, welke varië teit men het ïneest moet bewonderen. Is het „Wiener Blut", „Peter de Gro te", „Hyde Park", Abu Hassan". „Cardinaal Spellman". „Zauberflote'1, „New Europa', of voelt u meer voor de „Morning Kiss"? De bekroningen. Het is een lange lijst bekroningen, die zijn toegekend. In de afdeling Handelsgroepen, klasse 1 viel de gro te gouden medaille als eerste prijs toe aan de fa. Salman Zonen te Noordwijk. De tweede, een dito me daille, aan de N.V. Konijnenburg en Mark te Noordwijk, die daarnaast als extra prijs een medaille, door H. K. H. Prinses Juliana beschikbaar ge steld, verwierf. De derde prijs, een grote gouden medaille, kwam aan de N.V. J. J. Grullemans en Zn. te Lis- se, de 4de, een gouden medaille, aan N.V. M. v. Waveren Zn. te Hille- gom, de 5de tot en met de 9e prijs, alle eveneens gouden medailles, ach tereenvolgens aan: N.V. P. Bijvoet Co., Overveen, Kring West-Friesland der Ned. Gladiolus vereniging, N.V. A. v. Bragt Zn. Beverwijk, N.V. de Groot Co. Hillegom. H. Broer, Sas senheim. De 10e tot en met de 13e prijs, elk een kleine gouden medaille, achtereenvolgens aan: N.V. P. Hop man Zn. Hillegom; fa. Blom Pad- ding, Beverwijk, Seignette Bros, Be verwijk. P. Visser, St. Pancras. Als extra prijs, een medaille van H. M. de Koningin, de Fa. H. J. Sal man Zn. te Noordwijk en een me daille van Z. K. H. Prins Bernhard. N.V. J. J. Gruilemans Zn. te Lisse. De beste grootbloemige gladiolus. Voor de besfe* grootbloemige in klasse 2 kreeg de „Johan v." Konijnen burg" van de firma N.V. Konijnen burg en Mark uit Noordwijk de le, de Ravel" en de „Polynisie" van de zelfde firma resp. de tweede en derde prijs. In klasse drie verwierf als de beste P. Bijvoet Co. te Overveen de eer ste prijs. De beste Witte was „Perpetuum" van N.V. Konijnenburg en Mark te Noordwijk. Aan deze firma vielen ook de prijzen toe voor: de beste lichtblauwe Ravel", de beste donker blauwe ,,Abu Hassan", de beste don- kerrosé „Admiraal de Ruyter", de beste lichtrose was „General Eisen hower" van de fa. H. J. Salman Zn. te Noordwijk, de beste rode „Har ry Gian" van de fa. Blom Padding te Beverwijk, de beste donkerrode „Johan Wagenaar", van de firma Ko nijnenburg en Mark uit Noordwijk. de beste scharlaken „Henri Dinant" van de zelfde firma en „Firework" van P. Visser te St. Pancras", de beste Mahonikleur ..Braga", de beste oran je „Huahina", de beste crème „Re cord", de beste gele „Goldrush", de beste violette „Aljechin", de beste zalmkleurige „Bloemfontein", alle van de firma Konijnenburg en Mark, de beste lila .Lilac Time" van P. Vis ser te St. Pancras. Mgr. Van Wijckerslooth had er een seminarie willen bouwen Toen bijna honderd jaar geleden mgr. Cornelius Ludovicus baron van Wijckerslooth, heer van Schalkwijk, bisschop van Curium i.p.i., de ogen voor het aardse licht sloot, liet hij een testament na, waarin onder vele andere beschikkingen ook een be stemming werd gegeven aan de bui tenplaats „Duinzigt". Deze buitenplaats lag de prelaat na aan het hart. Hij had reeds enige pogingen gedaan zich in dit gewest te vestigen en o.a. gedongen naar het huis „Ter Wegen" te Sassen heim, „Oud Poelgeest" en „Backers- hagen" te Wassenaar, tot hij in 1834 in de gelegenheid was „Duin zigt" te kopen, met het eenvoudige 18e eeuwse landhuis er op dat nog bestaat en er een „paleis" liet bouwen dat niet meer be staat een deftig wit buitenver blijf met een kolonnade in de voor gevel. In dat huis heeft hij gewoond en gewerkt tot aan zijn vrij onver wachte dood op 10 November 1851, na een leeftijd van 65 jaar. Mgr van Wijckerslooth was een even bemiddeld als milddadig en door zijn adellijke afstamming - zjjn moeder was een baronesse ZONDAG HILVERSUM I (301 M.) 8.001 Nieuws. 9.55 Inleiding Hoog mis. 10.00 Hoogmis in de Praemon- stratenserabdij Bern te Heeswijk. 11.30 K.R.O. Trio. 12.00 Angelus. 12.03 Pianoplaten. 12.15 In het Boeckhuys. 12.30 Lunchconcert door het Vaudeville orkest o.l.v. Cor van der Linden. 13.00 Nieuws. 13.15 Welk boek? Een goed boek. 13.20 Vervolg Lunchconcert. 13.40 Apolo gie Prof. Dr. Kors O.P. 14.00 Volks liedjes. 14.30 Concert uit het Kur- haus uitgev. door Residentie Orkest o.l.v. Ignace Neumark. 16.20 Mgr. dr. Alphons Ariens. 16.30 Ziekenlof. 18.30 Progr. Ned. Strijdkr. 19.30 Nieuws. 19.45 Reportage van Int. Hondententoonstelling. 20.00 Flitsen H Bloedspel te Brugge. 20.07 De gewone man. 20.15 Zilvervloot. 21.15 Moord in de pauze, hoorspel. 22.30 Nieuws. 22.45 Kath. Nieuws. 22.45 Werken van Beethoven. HILVERSUM II (415 M.) 8.00 Nieuws. 9.00 Gram.muziek. 9.30 Men vraagt., en wij draaien. 10.00 Klankpanorama. 12.03 Gram.- De Verenigde Helderse Zangers, muziek. 12.30 Warsaw Concert. 12.40 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnige klan ken 13.50 De spoorwegen spreken. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Muziek Mozaiek. 15.00 Filmpraatje. 16.15 Avro's reportagedienst met sport. 17.30 Mannenkoor Heinekens Bier brouwerij o.l.v. Chris van Beek. 17.50 Gram.muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportreportages. 18.30 Om roep orkest o.l.v. Benedict Silber- man. 19.00 Vlaggen wapperen boven de Paasheuvel. 19.25 Vervolg om roeporkest, 20.00 Nieuws. 20.15 Ope raconcert door de Haarlemse Or kestver. vanuit Kurhaus, 21.10 De Blauwe Smaragd, hoorspel. 21.35 Pierre PSlla, orgel en Gerard van Krevelen, piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Als de Zon is in de West (gram). MAANDAG HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 8.00 Nieuws. 9.30 Licht klassiek morgenconcert. 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers. 13.00 Nieuws. 13.15 Een zomers muziekprogr. 15.30 Werken van Ned. componisten. 16.55 Verenigde Zangers. 17.30 Sportuit slagen. 17.45 Rijk over zee. 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.45 NCRV Leeslamp. 21.20 Aansluiting Kurhaus met Re sidentie-orkest o.l.v. Ignace Neu mark 22.05 Populaire Disco-klanken HILVERSUM n (415 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 8.00 Nieuws. 9.35 Arbeidsvitaminen. 13.00 Nieuws. 13.50 Pierre Palla. 14.20 Wat gaat er om in de wereld (Dr P. H. Ritter jr.). 17.00 Operette concert. 18.00 Nieuws. 18.15 The Skymasters. 20.00 Nieuws. 20.15 Aansluiting Kurhaus met concert door Residentie-orkest O .Ij/. Ignace Neumark. 22.00 Licht melodieus progr. 23.00 Nieuws.* 23.15 Zone schaaktournooi, nabeschouwing dooy Dr Max Euwe. 23.25 Grieg Progr. VRAAGGESPREK KRULS—SPOOR. Uit Batavia wordt aan de „Msbd" geseind: Zaterdag te kwart over vijf (Ned. tijd) zal er een vraaggesprek plaats hebben tussen generaal Spoor in Batavia met de chef van de generale staf generaal Kruis, over de 1875 M. golf en over de derde lijn van het distributie-net. Een herhaling van dit vraaggesprek komt over de 301 M. golf om half zeven in het pro gramma van de Strijdkrachten in dien de technische conditiés gunstig zijn. Is Uw Radio defect? B«l. 24244 DE RADIOTECBNISCHE DIENST I.E.M.C.0. N.V., Nieuwe Rijn 32 Repareert vlug, betrouwbaar en vakkundig Ram vap Schalkwijk ook zeer invloedrijk man. Door zijn bemidde ling b.v. schonk koning Willem I de kostbaarheden van de hofkapel, die koning Lodewyk Napoleon in het Paleis op de Dam had ingericht, in 1814 aan de kapel van het Groot- Seminarie te Warmond, waar mgr. Van Wijckerslooth van 18161833 theologie-professor was. Hij is door zijn belangrijke financiële steun één der mede-stichters van het Groot- en Klein-Seminarie geweest, de op richter en instand'houder van het gymnasium te Katwijk (dat aan vankelijk aan wereldheren was toe vertrouwd) en van het gesticht „Duinzigt", dat hij op het terrein van zijn landgoed huisvestte. Daar bij had de prelaat een warme be langstelling voor de missie, in 't bij zonder voor de missie in onze toen maals „koloniale" gebieden, zowel in de Oost als in de West. waarvan hij, in opdracht van de internuntius (want er was destijds wel een pau selijke gezant in ons land, maar er waren nog geen „gevestigde" .bis schoppen) de procurator was. Reeds lang liep mgr. Van Wijcker slooth met het plan rond voor de eigen overzeese missiën een huis te stichten, een seminarie voor de op leiding van Nederlandse missiona rissen, en kort voor zijn dood voeg de hij een beschikking daaromtrent aan zijn testament toe. Dat ge schiedde op 30 Augustus 1851, later gewijzigd op 17 October en nog weer gewijzigd, tien dagen voor zijn dood. op 31 October. Het testament van monseigneur. De inhoud van deze beschikking is deze: „Ik fundeer op de door mij thans bewoonde buitenplaats Duinzigt te Oegstgeest een gesticht ter opleiding van het benoodigde getal jongelie den, uit verschillende Diocesen van ons rijk, die hunne humaniora ge ëindigd hebben, tot R-C. Geeste lijken voor de dienst onzer Oost- West-Indische bezittingen. Ik benoem tot Curator over even- gemeld Gesticht den Kerkvoogd der plaats, den tijdelijken bezorger on zer R.C. Zendingen, of die hem mogt vervangen, den tijdelijken President van het Seminarie van Warmond, en gedurende zijn teven, mijnen Secretaris, den Eerw. Heer Henricus van Essen. Ik legateer aan onze R.C. Zendin gen ten behoeve van gemeld Ge sticht, onder het beheer van voor noemde Curatoren en onder de hierna te melden lasten: le. De buitenplaats Duinzigt, met al de daarbij gelegen gebouwen, tuinen, bosschen en vijvers, en he* daar over gelegen weiland door mij zelf gebruikt, alles bij het kadaster bekend., (enz.). 2e. Mijne boekerij en al mijn meu belen, met uitzondering van mijn zilverwerk, en het porceleinen ta felservies. 3e. Van mijn zilverwerk zoodanige stukken als kunnen dienen voor de Kapel van het gesticht, ter beoor deling van mijnen Secretaris, den Eerw. Heer H. van Essen. 4e. Zoodanig gedeelte der orna menten en kostbaarheden van mij ne Kapel, als voor de dienst van de kapel van het Gesticht zal worden noodig geacht, staande zulks ter be oordeling van den Eerw, Heer van Essen, mijnen Secretaris. 5e. Eene kapitale som van vijftig duizend gulden, in kontanten, alles vrij van 't regt van successie. Wan neer, door welke omstandigheden ook, het evengemeld gesticht niet tot stand kon komen of mogt wor den opgeheven, dan wil ik, dat de goederen daaraan geaffecteerd tot zoodanige pieuse einden zullen wor den aangewend, als het meest aan een gelijksoortig doel beantwoor den." Bij de latere testaments-wijziging werd de opdracht van het legaat „aan onze R.C. Zendingen" veran derd in „R.C. Seminarie voor de Nederlandsche Koloniën", terwijl de volgende bepaling eraan werd toe gevoegd: „Ik wil, dat voor het onverhoopte geval, dat het bovengemeld Semi narie op de Buitenplaats Duinzigt niet tot stand kwam of later mogt worden opgeheven, die Buitenplaats nimmer zal worden gealiëneerd of verhuurd, maar op de een of an dere wijze zal worden bestemd, tot huisvesting van R.C. Geestelijken, ten einde hetzelve ten allen tijde het karakter van Geestelijk Ge sticht behoudt." De uitvoering leverde onover komelijke moeilijkheden, op. Mgr. Van Wijckerslooth was voor nemens „reeds nu" gelijk hij schrijft in 'n rekest aan den Koning, gedateerd 10 October 1851, waarin hij toestemming verzocht 'n dergelijk seminarie te mogen vestigen, „reeds nu een nevengebouw aan zijne woning beschikbaar te stelten, tot opneming van eenige jongelie den, die voor de Geestelijke dienst der Koloniën wenschen te worden opgeleid, en hun daar een doelmatig theologisch onderwijs te doen geven." Ook was mgr. al doende geweest de leiding van zijn seminarie toe te vertrouwen aan de Paters Lazaris ten te Parijs, toen hij, ofschoon zie kelijk, onverwacht stierf. Het „reeds nu" werd door zijn dood op de lange duur veranderd in het „onverhoopte geval". Het zou te veel plaats vergen.in den brede uiteen te zetten, waarom van de stichting van het Missie-huis niets is terecht gekomen. Wie daar het fij ne van wil weten, verwijzen we naar de Bijdragen van het Bisdom Haar lem, dl. 50, waarin pater J. Kleyn- tjens S.J., vele jaren secretaris van de Internuntius, met overlegging van de stukken, een exposé heeft gege ven van de gerezen moeilijkheden. Het seminarie toevertrouwen aan pa ters van Fransen huize bleek geen genade te kunnen vinden in het oog der regering, die op buitenlandse in vloed in de koloniën niet gesteld was. Bovendien bleken de legaten, hoe goed ook bedoeld, in de eerste jaren ontoereikend om tot de vestiging van een seminarie over te gaan. De rege ring maakte bezwaren, dat „dit semi narie op zich zelf (schijnt) te staan, zónder verbonden te zijn aan een of aii der kerkelijk district", waarop de cu ratoren antwoordden dat zij voorals nog" zich wilden onthouden van een oplossing en beantwoording dezer en anderer bedenkingen. Zowel de (na de Hervorming) eer ste bischop van Haarlem, mgr. Van Vree als de pauselijke internuntius, mgr. Belgrado, lichtten de „Propa ganda" te Rome, welke op spoedige tot-stand-koming van het seminarie aandrong, uitvoerig in dat stichting op dat ogenblik onmogelijk was, al bleef het streven daarop gericht. Om althans iets te doen volgens de wil van de erflater stelden zij aan de Nederlandse regering voor (welke in tussen toestemming voor een semi narie had gegeven), dat een profes KAMSTEEG's Autom. Bedr. N.V. OEGSTGEEST sor in Warmond zou worden aange steld, die met de speciale opleiding van eventuele daar verblijvende as pirant-missionarissen zou zijn belast. Op dit voorstel der curatoren kwam nooit enig antwoord, zodat de kwestie van het seminarie hangende bleef tot Maart 1870, toen rector Van Essen, die het legaat tot dan toe zeer nauwgezet had beheerd, overleden was. Intussen waren de missie-gebie den, waarvoor mgr. Van Wijcker slooth een clerus van wereldheren had willen opleiden, toevertrouwd aan kloosterorden, zodat een semi narie, als mgr. had gewenst, overbo dig was geworden. De curatoren deden nu een voor stel, dat door de Propaganda te Ro me werd goedgekeurd, waarin werd bepaald, dat yK der inkomsten zou worden gebruikt om het kapitaal te vermeerderen en verdeeld zou worden onder de in de „koloniën", missionerende religieuse orden. Een of meer geestelijken konden het huis bewonen als gasten, zodat het ten allen tijde als seminarie zou kunnen geopend worden. De verkoop der kostbaarheden zou aan curatoren worden overgelaten. Zo is ten slotte toch nog enigszins het doel bereikt, dat mrg. Van Wijc kerslooth voor ogen stond: missiona rissen op te leiden voor de zending in de overzeese gebieden van het Ko ninkrijk. Het „paleis" is van al deze moei lijkheden helaas het slachtoffer ge worden. Het verviel, had in de mobi lisatie 1914'18 tijdelijk een militai re bezetting, waar het natuurlijk ook niet beter van werd, en is daarna af gebroken. Geen tomaten meer naar Engeland Engeland heeft de invoer van to maten uit Nederland stopgezet. De Engelsen zijn tot deze maatregel over gegaan om hun markt vrij te maken voor de tomaten van eigen bodem, die op de kanaaleilanden worden ge kweekt. Slechts wanneer de prijs der Engelse producten hoger zal zijn dan die der Nederlandse hetgeen niet te verwachten is, omdat de oogst op de eilanden zeer overvloedig is zou het Nederland misschien nog moge lijk worden gemaakt bepaalde contin genten naar Engeland uit te voeren. Voor de Nederlandse consument be tekent de Engelse beslissing een aanmerkelijke prijsverlaging. Boven dien zullen de Nederlandse conser- venfabrieken op grotere schaal dan tot dusver er toe kunnen overgaan tomatenpuree en vooral tomatensap te fabriceren. Deze betrekkelijke voordelen ne men echter niet weg, dat opnieuw duidelijk is gebleken, dat uitvoer van onze tuinbouwproducten naar Duits land een belang van de allerhoogste KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ. In verband met de Missie, welke in het Dekenaat Utrecht half Octo ber wordt gegeven zijn op verzoek de data van het Partijcongres 1947 gewijzigd —van 11 en 12 October in 25 en 26 October. Het Partijcongres zal dus thans plaats vinden te Utrecht in het Tivoligebouw op Za terdag 25 en Zondag 26 October a.s. Mevr. Van Lierop te Sassenheim bezocht haar overzeese nederzettingen „Ik weet nou hoe het gaat!" Het was niet meer de oude me vrouw Dirkje Van LieropBartels, die wij in de Adelborst van Leeu wen-laan te Sassenheim aantroffen het was, zoals de Amerikaanse kran ten haar noemden: mrs. Dorothy Vanlierop. De 84-jarige is geheel veramerikaanst van haar luchtige visitatie-reis in de Vereen. Staten te ruggekeerd. Zij heeft haar witkanten boerenmuts af en een bril met hoorn montuur opgezet; zij heeft har zwarte japon uit en een fantasietje met bloemetjes aangetrokken en haar bloedkoralen ketting verwisseld voor een parelen-collier. „Dat wilden mijn zoons zo" vertelde zij ons, terwijl zij op een kussen-bank in het huis van haar schoonzoon, de heer P. War- menhoven, zat te haken of te breien. De eigenlijke reden is, dat kanten mutsen erg schaars zijn en er bijna niemand is, die deze tere hoofdbe dekkingen goed kan wassen en stel ten zeker in Amerika niet. De ontvangst over-zee was gran dioos geweest. „Merakels! merakels!" en het was voor „Queen Dirkie", zo als zij al gauw genoemd werd, een zegetocht geworden van de ene kant van de Vereen. Staten naar de an dere. En overal stonden pers-foto grafen klaar om Queen Dirkie met haar boerinne-muts op en een ruiker bloemen in haar armen te kieken en in hun bladen af te drukken. De luchtreis is haar wonder goed be vallen: „Ik weet nou hoe het gaat. Ik kom misschien volgend jaar weer!" had ze bij haar afscheid verklaard. Tegen de vlucht over de oceaan had zy in 't geheel niet opgezien. Zij was reeds air-minded" door haar reis raar een zoon in Frankrijk. Maar toen het vliegtuig van Schiphol op steeg en zijn neus naar de zee richtte, had zy haar dochter Jeanne, die met haar man de tocht meemaakte, ge moedelijk toegefluisterd: „Ik heb al gebid. Nou geef ik het maar over." En zij had een grote houten rozen krans uit Lourdes bij zich, zó'n gro te rozenkrans, dat als het vliegtuig ia zee was gegaan, zij misschien wel op de kralen als kurken had kunnen blijven drijven. De rozenkrans lag nu naast haar op de divan en is haar trouwe gezel lin geweest, eerst naar New York (waar een dochter woonde) en ver der alsmaar door de lucht naar Min neapolis en vandaar naar Seattle he lemaal aan de Stilte Oceaan en naar Conway en Puyallup, waar drie zoons zich gevestigd hebben. Haar jongste zoon Karei is op 37- jarige leeftijd onder de oorlog in Noord-Afrika als vrijwillig sergeant in het Amerikaanse leger gesneuveld voor de bevrijding van ons land (16 September 1944). Bij haar verblijf in de U.S.A. ontving moeder een prach- Tig onderscheidingsteken, het „Purpie Heart" (het 'purperen hart) en de oorkonde van de heldendood van haar zoon. Op het dressoir stond nu het portret van Karei, met een vaasje bloemen erbij en de sterren- vlag van de Vereen. Staten. Van New-York tot Chicago had me vrouw Van Lierop getreind. Er wa ren juist in die dagen veel vlieg-on- gelukken voorgevallen, zodat haar begeleiders het raadzamer vonden per spoor te gaan. Maar zulk een ouderwets vervoermiddel beviel de 84-jarige in 't geheel niet. Toen haar' zoon Peter haar op het station in Chicago afhaalde, gaf ze er ver-uit de voorkeur aan per vliegtuig door te reizen naar Minneapolis: „Ik ga veel liever met een vlieg-machien". De rust-tijd in de vliegtuigen had zy te nutte gemaakt met washandjes te breien voor haar kinderen en klein kinderen, en op de terugreis over de cceaan had zij dood-gemoedereerd zit ten kaarten. „Zo maar voor m'n ple zier" legde ze uit. „Niet om geld, want daar houd ik niet van". De 10 weken van haar tournée door Amerika waren één groot feest geweest. Iedere dag, dat zij niet vloog door de lucht, vloog zij in auto's door de staten waarbij zij zelfs de sneeuwpiek van de Mount Rainier had beklommen. „Daar heeft een beest uit mijn hand gegeten" herinnerde de reizigster zich. Dat beest was een ree, die daar in het na- tuur-reservaat rondwandelen. Waar moeder kwam, was het natuurlijk feest zij heeft bij een van die ge legenheden ook nog gedanst en zij werd figuurlijk en letterlijk op de handen gedragen. „Wat een lieve mensen overal" verklaarde ze telkens, want vooral het K.L.M.-personeel was één en al bezorgdheid geweest voor de bejaar- ce trekvogel. Zij haclden haar in de kens gewikkeld 's nachts over de zee vervoerd. En nu zat mevrouw Van Lierop weer thuis op haar sofa, voldaan en monter, en breide weer rustig was- handjes'voor dezen en genen ooooooooooooooooüooooooooooooooooo De verschrikkelijke oooonooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK Vertaald door TEO DE WITTE. 41) „Ik praat niet met een keukenmeid over politiek," antwoordde de ander gewichtig. „Ik vraag je ook niet of je heel de voorraad van de firma op wilt doen. Maar ik zou voor jou 'ns graag een serietje van die zes ver schillende soorten op willen schrij ven. Dan kun je nog iedere week nabestellen, want nabestellen doe je toch. Je kunt nergens zulke fijne tongetjes krijgen als bij ons Mij kan het niet schelen, ik heb er geen voordeel meer van, maar als eens een nieuw ordertje schrijft voor m'n opvolger, zou ik het toch wel leuk van je vinden als je eens aan me dacht als ik met een kuchje met rattenworst in m'n rugzak naar 't front tippel.. Ik ben van plan om zo gauw mogelijk uit te rukken. Zodra de oproep binnen komt smeer ik hem en krijgen Tomayne's Geconser veerde Tongen een an&iere reiziger." „Wel heb ik van mijn leven. Ik laat me hangen als ik die man niet ken," riep miss Ames ineens uit en zo luid, dat de twee voor de geopen de keukendeur ervan opzagen? De gehete stoet op weg naar mevrouw „Sneeuwvlek", was inmiddels juist in het rijk der dienstboden gekomen. „Zeker... hij is het.., zeg ik moet even naar hem tóe hoor! Dat is al te leuk!" Ze zou vast en zeker op hem af gestormd zijn en aldus een terrein hebben betreden waar eeen geboren Caiitermole zich nooit zou hebben ge waagd. Maar deze onvergeeflijke overtreding der Ihuiswetten werd gelukkig voorkomen, doordat de jonge man, die inmiddels zijn over rompelende welsprekendheid ten gunste van de geconserveerde tor gen van zijn baas had beloond gezien met een order voor zes blikken, zelf op haar af kwam. In zijr. hand' zwaaide hy nog met het orderboek, waarin hij het blijde resultaat van zijn onvermoeide po gingen had geboekt en hij keek nog even over zijn schouder om de edel moedige keukenmeid een hartelijk vaarwel toe te wuiven. Toen kreeg hy ineens miss Ames in het vizier en heel zyn glunderend uiterlyk straalde in een- maximum van le vensvreugde. „Mr. Sharpe," schreeuwde miss Ames uitgelaten en hard. „Wat heb ik je gezegd, hij is het in levende lyve!" Eerst nu liet de jonge Sharpe alle beloofde hl'kken tong volkomen met rust, om zich geheel te wijden aan het vriendelijke toneel, daar enkele passen van hem verwijderd. Daar stond niemand anders dan de doch ter van zijn voornaamste afnemer. Arabella A/mes, Arabella met een pracht van een haardos, Arabella met de heerlijke blauwe ogen, waar op hij altijd verliefd was gebleven, Arabella, die nu bij al die deftige dames van Cattermole stond en er veel netter uitzag dan vroeger. Ara bella die helemaal een dame was ge worden. Na deze eerste blijde verwondering over het zo onverwachte weerzien van zijn Arabella keek de jonge Sharpe wat verder. Zijn gedachten bleven stilstaan bij het feit, dat Ara bella werkelijk op „De Schuur" hoor de, dat die dames Cattermole haar vriendinnen en haars gelijken wa ren geworden. Dat zy als het ware diezelfde Arabella van hem hadden weggerukt. Daar stonden ze, de ver tegenwoordigers van een kaste, die hij onder zijn kornuiten als „bour geoisie" bestempelde, „de uitzuigers van de werkman, de geboren vijan den van het proletariaat", waartoe ook hij behoorde en Arabella niet minder. Arabella de verraadster, die als een onderkruiper was overgelo pen, omdat ze centen had en zich beter kon kleden. Hij slikte iets bic- ters in, toen hy besefte, dat uit die kringen de man moest komen, die Arabella eenmaal tot een echte dame van de wereld zou maken. En even later was hij toch weer opgelucht, toen hij bemerkte dat het gehete gezelschap ten slotte slechts tot Ara bella's eigen sekse behoorde. Ze had dus zo gezegd nog geen vryer op het oog. Daar stonden de drie jongedames in hun ultra moderne sportpakken en hun dure en verschrikkelijke laarzen. Dan was er nog mrs. Catter mole, kwijnend en gebukt gaande onder een reusachtige doek, terwijl ze steedis maar hoestte en steunde. En dan was er tenslotte nog een meisje, dat hij eigenlijk van heel de verzameling nog de aardigste vond. Maar na dit korte onderzoek zag hij niets meer dan de zon temidden van die fletse beweging. Die zon was zijn meisje, het enige kind, dat zyn on nozele en goede hart had uitverkoren. En diezelfde zon, datzelfde lieve meisje kwam me daar ineens op hem af en stak hem joviaal haar hand toe. „Ik zeg je nog eens, mr. Sharpe, dat is een ware verrassing voor me!" zei Arabella op de zelfde rumoerige toon.. Doch plotseling begon ze ver schrikkelijk te blozen. Ze had be merkt, dat de ogen van het- gehete gezelschap uitgezonderd die van Peggy Delamere natuurlijk op de meest onsympatieke manier op haar gevestigd bleven. Indien ze denken, diart ik me scha men zal om goedendag te zeggen tegen een van mijn vroegere vrien den, omdat hij zaken doet en niet behoort tot zo'n deftig regiment, of z'n eigen gek zit te blokken op een van die beroemde colleges, hebben ze het toch glad mis hoor, dacht Arabel la snel. Nu ze haar vroegere bewon deraar, die haar de laatste keer zo neerslachtig en dramatisch had ver laten, met zo onverholen vreugde had herkend, ging ze nog een stap verder in haar begroeting. Arabella Ames kon het zich niet ontveinzen, dat ze gewoonweg krankzinnig was van plezier, dat die opkomende maan van een reiziger in tongen worst zo maar ineens op „De Schuur" terecht was gekomen. Zy maakte een drie kwart beweging naar de gehete fa milie Cattermole. die langzaam maar zeker een versteningsproces onder ging en met een grove beweging van haar ronde arm sprak ze opdringerig vriendelijk en luid: „Mag ik u een zeer oude Vriend en kennis van me ^voorstellen. Mr. Sid ney Sharpe is een huisvriend van mijn pappie." De uitdaging in haar s.tem en hou ding scheen te zeggen: „Aljeblief. Ik heb hem volgens de regelen def kunst aan jullie voor gesteld. Ik zou wel eens graag zien, of jullie aristocraten ook nog weet, wat je aan je manieren verplicht bent." HOOFDSTUK XV. ARABELLA VALT IN ONGENADE De Cittermole's beantwoordden deze uitdaging zó nuchter zó koel als men slechts van hen verwacht kon hebben. Een bevroren buiging van de mees teresje des huizes. Knikjes van twee meisjes, die nog beledigender wa ren, dan indien ze de arme reiziger vierkant hun rug hadden toegekeerd. Amber zei blafferig: mórge, dat echter net zo goed uit een hondenhok had kunnen komen. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2