Benoeming gemeente-secretaris Gemeenteraad van Voorschoten Reisk^abbels uit Frankrijk RECHTZAKEN VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN EREDOCTORAAT VOOR LORD MALCOLM HAILEY. De Senaat der Rijksuniversiteit te Leiden heeft in zijn laatste vergade ring besloten het eredoctoraat in de Rechtsgeleerdheid te verlenen aan Lord Malcolm Hailey wegens zijn bij zondere verdiensten op het gebied van koloniaal recht en sociologie, in het bijzonder wat betreft Afrika. Deze wetenschappelijke arbeid is me de van groot belang geweest voor de Nederlandse studiën in deze rich ting. Naar wij vernemen is het waar schijnlijk, dat Lord Hailey in het voorjaar van 1948 naar Leiden zal komen om met het eredoctoraat te worden bekleed. Als resultaat van Lord Hailey's werk verscheen in 1938 het monu mentale werk „An African Survey, a study of problems arising in Africa south of the Sahara". R. K. HOGERE BURGERSCHOOL VOOR MEISJES. Bij het 2e toelatingsexamen op 28 en 29 Juli j.l. voor de R. K. Hogere Burgerschool voor Meisjes (Boom- markt) zijn geslaagd:: L. v. Beckum, Den Haag; B. Dietz, Leidschendam; S. Dillenius en W. v. Geest, Den Haag; L. van Hagen, Leiden; A. Huls pas, Den Haag; M. Janson, Wasse naar; P. Knijpers, Rijswijk; Th. Mul der, Rijswijk; Elly Pauw, Evy Pauw en I. Timmer Noordwijk aan Zee; A. van Ulden, Leiden; C. Vierling, Den Haag, en M. Vonk, Den Haag, Af gewezen 1 candidaat. Onze stadgenoot de heer J. v. Tongeren slaagde te Arnhem voor het gezellendiploma, afd. Herenvak, bij de examens, afgenomen door de Ned. Ver. van Vakscholen voor Kap pers. GEMEENTERAAD VAN LISSE In de gisteren gehouden raadsver gadering kwam aan de orde de be noeming van een gemeentesecr.etaris. Op de voordracht- stonden J. v. Dijk te Middelburg en M. Th. v. Dijk te Gendringen. Wethouder Kingma niet spre kend namens enige raads-fractie sprak de wens uit, dat een niet- Katholiek in deze functie zou wor den benoemd. De verhouding in de raad is 87. De benoeming van een niet-Katholiek zou moeten worden gezien als een erkenning van het niet-Kath. deel van de bevolking, waar des te meer voor te zeggen is, omdat dit deel zeer zeker, econo misch en financieel gezien, niet tot het minste deel der inwoners be hoort, Daarom vraagt spr. te stem men op de heer J. v. Dijk uit Mid delburg. De heer Kortekaas achtte de eisen, welke bij deze benoeming hebben gegolden veel te zwaar. De jongeren moeten ook een kans hebben. De heer De Koning wil aannemen, dat de heer Kingma zonder boos opzet heeft gesproken, toen hij het protestantse volksdeel economisch en financieel niet het minste deel der gemeente noemde. Spr. verzocht de heer Kingma deze uitlating te rug te nemen. De heer P. v. Leeuwen achtte de verdeling van de heer Kingma van I de raad in. 8 Kath. leden en 7 Prot.1 geheel onjuist. Spr.'s partij kent de ze scheiding niet en maakt geen deel uit van de Prot. fractie. Wet houder Kingma zegt niet de bedoe ling te hebben gehad het Kath. deel van de bevolking te krenken, en neemt deze woorden terug. De ge voerde politiek van de P. v.d. A.- lëden gaat bij deze kwestie in de richting van de andere niet-Kath. leden. Vandaar dat hij kon spreken van een verhouding 8—7. De heer Van Leeuwen deelt dit gevoelen niet. Volgens zijn ziens wijze bestaat de raad uit 8 Kath., 5 Prot. en 2 P.v.d.A. De heer Tibboel drukt eveneens het verlangen uit naar de benoe ming van een niet-Kath. secretaris. De heer Randsdorp opperde het denkbeeld de beslissing te verdagen, omdat de raadsleden nog niet vol doende gelegenheid hebben gehad met de candidaten kennis te maken. Hierna ging de Raad in een ge heime zitting, welke ongeveer an derhalf uur duurde, waarna tot stemming werd overgegaan. De heer M. van Dijk te Gendringen werd benoemd met 87 stemmen. LEIMUIDEN Personalia. Geslaagd voor Mid denstandsdiploma N. G. v. Beijeren en C. Rietdijk. SASSENHEIM Personalia. De heren C. Vliem èn H. v. d. Vliet slaagden voor het Middenstandsdiploma. KATWIJK AAN DEN RIJN Geslaagd. Voor het Midden standsdiploma slaagde de heer C. Francken. Voor de hoofdacte afd. B. de heer C. Doets. NOORDWUKERHOUT Personalia, Mej. A. v. Pelt, on derwijzeres aan de R.K. Jongens, school alhier, is benoemd tot onder wijzeres aan de R.K. Lagere school te Afferden. OUDE-WETERING Personalia. Voor het M.U.L.O.- diploma slaagden mej. Nel Zoet en Francine Hulsebosch. ROELOFARENDSVEEN Personalia. Voor het Midden stands-diploma slaagden mej. L. van Rhoon en de heren Cor Rodewijk en H. Hoogenboom Jz. ZOETERWOUDE Gemeenteraad. Hedenavond te 19 30 vergadert de gemeenteraad. De agenda bevat o.m .wijziging van het raadsbesluit inzake het voetpad Hoge Rijndoek; verzoek van de heer Ra- velli te Leiden inzake oprichting van een aardewerkfabriek aan de Vliet- weg en een voorstel van B. en W. tot aankoop van grond. ALPHEN AAN DEN RIJN R.K. Ulo-School. Na de 1ste ploeg slaagden nog voor het A-diplo ma Francieca Borst, Annie Hogenes, Emmy Zwartjes, Joop v. cP Linden, Jan Zirkzee, Ger. Venne, allen te Al phen en Theo Sloothaak te Aarlan- derveen. In totaal slaagden dit jaar 12 leer lingen voor A en 4 voor B, waarvan 1 A en B in 3 jaar deed. Dit resultaat mag niet geheel on bevredigend geacht worden,- gezien de tegenslagen van deze klas o.a. in totaal 7 maanden ziekte van diverse leraren. HILLEGOM Tengevolge van een auto-onge val onder de gemeente Duiven heeft mevrouw Van Nispen tot Pannerden, üe echtgenote van de burgemeester, j een arm gebroken en enkele andere j kwetsuren opgelopen. Zij is in een ziekenhuis opgenomen. DE ZILK Vinger verloren. Bij gebrek aan arbeiders nam. de bloembollenkweker v. d, P. een koe om het tuinvuil kort te houden. Toen de koe aan een ket ting werd gezet maakte het dier on verwachte sprongen, waardoor P. een vinger afknelde. KATWIJK Volkstelling. In de week van de volkstelling bedroeg het inwoners aantal 19798. Hiervan woonden in Katwijk a. d. Rijn 2961 plus 30 in „De Pan" en 29 op het vliegveld dat alles tot Katwijk a. d. Rijn behoort en 16.688 te Katwijk aa n Zee. Het aan tal woningen bedraagt tè Katwijk a. d. Rijn 597 en te Katwijk a. Zee 3053. Verder nog 1 zomerhuisje te Katwijk- Rijn en 55 te Katwijk a. Zee, Het ge middeld aan tal personen" per be woonde woning bedraagt 5.27, het gemiddeld aantal vertrekken per be woonde woning 4.89. NOORDWIJK Personalia. Voor het diploma „Algemene Handelskennis" slaagden te 's Gravénhage de heer C. W. E, J. van Riel. Over een bierton gevallen. Op de hobbelige Nieuwe Zeeweg kwam onder het rijden een lege bierton van een vrachtauto te vallen juist toen de heer J. v. B. daar per. rijwiel pas seerde. De ton kwam juist voor zijn wiel terecht. De heer v. B, maakte I hierbij een salto en bekwam een zeer ernstige beenwond. Postduivenveren. „Steeds Snel ler". Wedvlucht met jonge duiven vanaf Venlo 154 K.M. In concours waren 192 duiven; gelost te 9.30 uur met Z.-W. wind. 1ste duif 11.58.38, gemiddelde snelheid 1035.35 per mi nuut, Th. Steenvoorden. OUD-ADE Pastoorsfeest Heerlijk weer, met die zee-wind^ voorspeld door de Bilt. Een prachtig sportterrein, met Hol lands-landschap, omzoomd door de zeilen van de Kaag in de verte. Dan grote gezinnen, met hun elftallen, en groter, spoten het terrein vol met jeugdige kinderen vaders en moe ders. Kleurig en fleurig, Verder de verkenners en gidsen enz. En zo kon ihet jubileum van het veertig jarig priesterfeest van onze pastoor be ginnen. Wat waren die boerendansjes en spelletjes mooi! Wat genoten wij van oubollige- Hollands. Par ij se verken ners leerden hun Hollandse collega's misschien nog oneer disciplien. Gid sen waren in vorm en stijl Alles ging gesmeerd. Tot zelfs het optrekken van mast en ra der zee-verkenners. Van alles werd gefilmdvoor een Parijse Illustratie. I En dan dat appelen-bombardement! Wat 'n verrassing bij die warmte! Zo een priesterfeest beginnen, ter- I wijl 's morgens de kerk al vol was I «n de stemming der dorpsgenoten knus was op 't sportterrein, 't Is heerlijk. Het kléinste godskindje, die versjes het vaderlijke van de jubilaris verheerlijkte, moest komen bij de pastoor voor een extra ze- I gening OEGSTGEEST Jubileum Donderdag was het 25 geleden, dat de heer D. A Driessen in dienst kwam bij de gemeente Oegstgeest. Dit feit werd aanleiding tot een kleine huldiging van de jubi laris, welke Donderdagmorgen in de oude gemeenteschool plaalts vond.. Burgemeester Baumann 'nam aller eerst het woord, waarbij hij de heer - - - T Driessen dank bracht voor de plichts- ?et y.°.0,?een L" f Enthoven en In de Woensdagavond gehouden zitting van de gemeenteraad van Voorschoten $roeg mevr. H. A. S. RomeijnOostveen bij het punt in gekomen stukken en mededelingen naar het speelterrein aan de Leidse- weg. Uit het antwoord van de voor zitter bleek dat na tekening v.an het contract met de aanleg kon worden begonnen en getracht zal worden dat nog dit jaar het speelterrein in ge bruik kan worden genomen. Leidse- weg-Noord zal dus binnenkort een speelterrein bezitten en de jeugd niet meer op de openbare weg behoeven te spelen. In 1942 werd besloten een bedrag van 100.000 uit te trekken voor het bouwén van een nieuwe de bovenbouw van een nieuwe gas- gashouder en werd de levering van houder opgedragen aan de N.V. te Delft Door oorlogsomstandig- rende de afgelopen 25 -jaar zijn taak vervuld had, en hem een enveloppe met inhoud overhandigde. Namens hét bureau gemeentewerken sprak wethouder Dijsselbloem, die even eens niets anders kon dan de jubi laris alle lof toezwaaien voor de wijze waarop hij de belangen der gemeente al die jaren heeft gediend, hetgeen wel tot uiting gekomen is in zijn recente promotie tot baas van heden ging deze bouw tot dusver niet door. Na de bevrijding werd deze zaak opnieuw bezien en bleek dat de kosten aanmerkelijk hoger zouden zijn. Besloten werd voorlopig niet over te gaan tot het bouwen van een nieuwe gashouder en de onder handelingen met de Pletterif Entho ven werden stopgezet. Deze firma diende een eis tot schadevergoeding in tot een bedrag van f 23.350,76, het personeel. Een der leden van het' Het gemeentebestuur was het niet gemeentepersoneel stak zijn sympa-j eens over dit bedrag en trad in on- thie voor de feesteling ook niet on-/| derhandeling met de Pletterij Ent- der stoelen of banken en- bood hem i hoven en ten slotte kwam men over- namens het gehele personeel een< rooktafel aan, terwijl zijn echtgenote een bloemenhulde ten deel viel. Ten slotte dankte de heer Driessen voor al dezie blijken van belangstelling, wees op de prettige samenwerking en hoopte dat deze nog lang mocht blijven voortbestaan. Geboren: Jeanette A. d. van G. Bus en J. H. Wesdijk; Corstiaar W. z. v\n C. van der Kaay en J. W. Kokkedee; Louise F. J. H. d. van J. J. Th. van der Maat en J. P. R. Bracco Cartner; Reinskje d. van G. W. Schoneveld en P. Postma. Ondertrouwd: F. van Vliet m. 44 jr. en J. G. vari der Burg vr. 40 jr.:; H. A. de Boer m. 24 jr. en G. Luitjes vr. 26 jr.; A. C. Labouchere m. 26 jr. en •M. M. des Tombe vr. 27 jr.; A. B. van der Horst m. 25 jr. en M. J. Siraa vr. 24 jr.; L. van den Boogerd m. 32 jr. en C. A. J. van Beek vr. 25 jr. Overleden: J? J. Wessendorp m. 63 jr. e. v. E. M. van der Woude WARMOND GEMEENTERAAD. Woensdag kwam de Raad van War mond in vergadering bijeen. Besloten werd geen adhaesie te'betuigen aan een ingekomen adres tot steun aan kleine kwekers, omdat de Raad van mening was. dat de te verlenen steun, die in dit adres werd uiteengezet, voor de kleine k wekers niet afdoen de Was en slechts een lapmiddel. De rekening 1946 werd vastgesteld met een batig saldo van ruim 5000. Gevraagd naar het stad'um waar in de aankoop van net OvcriDos" van de famlie Krantz verkeerde, deelde de voorz. mede, dat di be sluit door Ged. Staten is goedgekeurd, doch ook nog de goedkeuring moet verkrijgen van rechtsherstel. Het laat zich aanzien, dat te dezer za ke een gunstige beslissing tegemoet kan worden gezien. Wat betreft een in deze gemeente op te richten nood- slachtplaats, de kosten die hiermede gepaard zouden gaan zijn van die aard, dat de gemeente hieraan geen gevolg kan geven. Nagegaan zal wor den of wellicht nog een andere op lossing mogelijk is. De vraag werd gesteld of binnenkort reeds begonnen kan worden met de aanbesteding van de twaalf door de gemeente te bou wen woningen. De voorzitter moest hierop een te leurstellend antwoord geven, aange zien was medegedeeld, dat de aanbe steding afhankelijk is van de mate riaalpositie in ons land en deze is niet gunstig. Bovendien bestaat er een ur gentieplan en of deze gemeente in dit plan is opgenomen valt sterk te betwijfelen. Door een der leden werd verzocht een onderzoek in te stellen naar de brandveiligheid van de grote gebouwen in deze gemeente, hetgeen de voorzitter toezegde. Tot slot werd nog een verordening vastgesteld, waarbij het in het Norre- meer onder het kooirecht is verbo den te ankeren, te meren en te zwem men zulks om het kooirecht niet te schenden. een, dat met een schadevergoeding van 10.000.genoegen zou wor den genomen. Na enige opmerkingen wordt het voorstel goedgekeurd. Bij het voorstel tot afwijzing van het verzoek om toekenning van een vergoeding van reiskosten voor een schoolgaand kind, vraagt mevr, Ro meijn of B. en W. deze regeling al eens hebben bekeken om deze soe peler te doen werken. De voorzitter merkt op, dat deze regeling in De cember 1946 is herzien. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen, waarbij aan 'W. C. Derkse de vergoeding niet en aan A. Zuijderduin de vergoeding wel wordt toegekend. Tot dekking van de tekorten van de jaren 1943 tot en met 1946 stellen B. en W. voor gebruik te maken van de aanbieding van de Bank voor Ne derlandse Gemeenten voor een vaste lening van 175.000.— tegen een rente van de eerste 10 jaren ad 3 pet. en vervolgens 3 y2 pet. met een loop tijd van 30 jaren. Goedgekeurd. Een kort ogenblik wordt de ver gadering gesohorst aangezien de se cretaris, kortgeleden vader gewor den van een tweeling, de raad en verslaggevers beschuit met muisjes aanbiedt! Na hervatting der zitting vraagt de heer Fortanier bij het punt sub sidie aan het Groene Kruis hoe het staat met het gezondheidscentrum en waarom deze aanvraag zo laat bin nenkomt. Deze aanvraag is te laat. Na beantwoording der vragen wordt het voorstel f 131.52 voor de kosten van vervoer van achterlijke kinderen, 104 huisvestingskosten consultatie bureau voor zuigelingen en 250 voor bestrijding t.b.c. z. h. st. goed gevonden. Het voorstel om aan het gemeente- personeel een gratificatie te verle nen, evenals dit bij het rijk en in vele particuliere bedrijven geschiedt wordt z. h. st. aangenomen, even eens het voorstel het verlenen van medewerking ten behoeve van de R.K. Jongensschool in de verbouw van een lokaal, het .maken van een gemetselde terreinafscheiding, herbe- straten van de speelplaats, aanschaf fing van meubilair en het invoeren van een nieuwe geschiedenismethode. Bij de rondvraag herinnert de heer Buwalda aan de belofte gedaan bij de behandeling van de begroting dat er een reorganisatieplan Gem. Se cretarie zou verschijnen. Nu na 8 maanden nog niets hiervan is verno men blijkt hem dat de ambtelijke molen langzaam draait, hetgeen de voorzitter weerlegt. Het rapport zal binnenkort verschijnen. Voorts wil de heer Buwalda het representatie-diner, dat zal worden aangeboden aan de Marine, uitstel len in verband met de toestand in ïndië, nu vele ingezetenen met ge spannen aandacht aan hun verwan ten denken. De voorzitter vindt, dat men niet teveel moet dramatiseren, maar B. en W. zullen alles nog eens nader bezien. Ten slotte verzoekt de heer Sirks een officieuse vergadering na afloop van de openbare zitting met het ver zoek deze vergadering te notuleren. Hij deelt mede in deze vergadering een verklaring te zullen afleggen. jg BIOSCOPEN. (Verbeterde opgave). De films van de volgende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Rex: „Ridder zonder vrees", alle leeftijden. Casino: „De laatste der Mohika nen", 14 jaar. Lido: „Op het nippertje", alle leeftijden. Luxor: „Rhapsodie in Blue", Trianon: „De dictator", 18 j. 18 J. (Berichten, opgenomen in een ge deelte van ons vorig nummer) LEIDEN LEIDS POLITIE MUZIEK GEZELSCHAP. Tuinconcert. De tuin van Oud-Hortuszichl was prachtig bezet en begunstigd door mooi weer, slaagde het concert onder leiding van kapelmeester VerWeel tot aller tevredenheid. In sfees van luis teraandacht was het voor de ons allen zo goed bekende politiekapel goed musiceren, en dat heeft 't orkest on der de sobere leiding van de dirigent dan ook gedaan. Een paar tintelende marsen doen het altijd goed, zodat er genoten werd van de bekende Colo nel Bogey-mars van Alford en de Re cord marche van Dreissen, maar ook de ouvertures van Strauwen en Cava- kria Ouverture kregen een uitvoe ring die met. veel applaus begroet werd. De elegante Espana Wals van Waldteufel is een geliefd stuk mu ziek en werd actief tot de werkelijk heid gebracht. Na de dramatise Ouverture „Neron" van Popij volgde de „Finale", die veel waardering schonk aan dirigent en het corps. Men treeft dan ook de kapelmeester en zijn orkest nadrukkelijk gedankt en toe gejuicht. BINNENLAND Tankschip op mijn gelopen Op de Nieuwe Maas, vlak voor Schiedam, ligt thans de 7987 brt. gro te tanker „Sunetta" van de Petro- leummaatschappij „La Carona", een ondermaatschappij van de Konink lijke Shell. Dit schip is op een mijn gelopen en vertoont een groot lek in bel voorschip. Er wordt met man en macht gepompt om te voorkomen, dat het vaartuig breekt. Het ongeluk is niet buitengaats, maar net binnen de Noorderpier ge beurd. Op weg naar volle zee was men juist de gasboei gepasseerd en het vuur van de Noorderpier be vond zich drie streken aan stuur boord. Opeens volgde er een ontzet tende knal, terwijl het voorschip om hoog werd geworpen en het water zowel als delen van aan boord aan wezige voorwerpen tientallen meters de lucht ii» werden geslingerd. Voor dat men zich kon remiseren wat er gebeu. d was, stroomde het waie met grote tl ven binnen. Kapitein K-non verloor echter geen ogenblik zijn te- genvvoordigheid van g ïest. Hij nam onmiddellijk zijn maatregelen. Met man en ma.cht pompend:- kon worden gedraaid en d,.nk zij de in middels geariveerde sleepboten kon Schiedam bereikt werden. De toe- stano van de meeste «faehtoffers. al len Chinezen, is rededjk; een vie: al hunner is echter zeei zwaar gewond. I De namen der doden zijn nog niet I bekend IV. Heel mijn relaas dreig de te gaan verlopen in een theologische beschouwing: thans wil ik daarom te rugkeren tot Parijs en het bonte Parijse leven. In welke tijd van het jaar men ook in Parijs komt, altijd, zijn er tentoonstel lingen, die meestal-de moei te van het bekijken volop waard zijn. Toen ik eens ging nazoeken, wat er mo menteel op dit gebied te genieten was, vond ik een tentoonstelling van heden daagse Franse kunst in het oude Luxembourg. een tentoonstelling van het Franse meubel in de loop der geschiedenis in een paviljoen van het Louvre, een tentoonstelling van Vlaamse primitieven in de Orangerie van oude Franse monumenten in het palais de Chaillot, van pre historische Amerikaanse kunst in het Musée de l'homme, van Rodin-souve nirs bij een kunsthandel in de rue Jacob, een ten toonstelling van kinderte.' keningen in het Luxem bourg. Ik bezocht allereerst een tentoonstelling, die werd aangekondigd als „Les grandes heures de la Ca- thedrale de Paris" in de kerk van de Sorbone. Een 'zuiver historische tentoon stelling, die voor de lief hebber een interessant beeld' gaf van het ley en van een oude, Franse ka thedraal, Er waren oude, gezegelde documenten, er warenprachtige verluchte handschriften, afbeeldingen van de kathedraal uit alle tijdperken, oude beeld-frag menten, brieven, acten, ontwerpen. Men zag er autografen van Viollet-le- Duc, de grote hersteller van de kathedraal in de vorige eeuw, ook zijn ge signeerde werktekeningen waren aanwezig. Zo'n his torische tentoonstelling is steeds een cultuur-presta tie van de eerste rang. Zij houdt het contact met het verleden levend en brengt de mensen besef bij voor de historische waarde van wat we nu nog bezitten. Ik ben ook gaan kijken naar een -tentoonstelling van surrealistische kunst, in de galerie Maeght, rue de Téhéran 13. Ik had wel ooit geisoleerde surrealis tische kunstwerken gezien: ik was benieuwd wat deze collectie bieden zou. Ik kan alleen maar dit ervan zeg gen: wat ik hier gezien hebt, tart iedere beschrij ving. Ik wist het voor een Fransman niet beter te karakteriseren als „la. folie organisée". de georgani seerde krankzinnigheid. Het was weer een van die uitersten, die men speciaal in Parijs kan vinden. Er waren niet alleen schilde rijen, tekeningen en pho to's er waren ook andere realisaties (ik kan er op het ogenblik geen andere naam voor vinden). Een ronde, kartonnen rol b.v. met een aantal openingen, stokjes en touwtjes. Een „zaal van het bijgeloof" met allerlei grillige dingen, uit karton en de meest uiteenlopende grondstoffen vervaardigd, door allerlei phantastische lichtjes be schenen, met spiegels enz. Er was een soort doolhof, versierd met wat men al taren noemde. Het was enkel maar vreemd, bizar. Hier en daar vond men dingen, die verstandelijk te benaderen waren, maar in een geheel, dat volkomen onbegrijpelijk was. Een Franse architect, die ik over de tentoonstelling sprak, meende, dat het ee- heel een speculatie op de domheid van de mensen v/as, met de bedoeling ze wat geld uit de zak te klop pen. Dit laatste geloof ik niet. integendeel, het is de mensen, die dit maken bit tere ernst ermee. Des te erger. Want hier wordt in derdaad een bewuste po ging gedaan, om met het verstand af te rekenen. Men moet niet trachten, dit verstandelijk te onder gaan. Men moet alleen maar dierlijk kijken en zich laten wegdrijven op de stroom van onderbe wuste gevoelens, die aldus gewekt worden. Achter dit alles steekt een valse philo- sophie, met name een ver minkte kennisleer en een verminkte anthropologic. Men wil het verstand uit een gebied van menselijk handelen uitsluiten. Men gaat ervan uit, dat de kunst van de oermens, de z.g, prehistorische kunst ook in wezen a-rationeel is. Men gelooft, een gelukki ger mensheid te kunnen verwekken, door de mens van zijn verstand te ver lossen. Men gaat echter van valse praemissen uit. Want men kan het verstand nu eenmaal niet uitschakelen uit het menselijk leven. Wat in de mens infra-ra- tioneel is. behoort niet meer tot het gebied van het eigenlijke, menselijke leven. En datgene wat su- pra-rationeel is, is géén ontkenning van het ver stand maar een bekroning, het voert de mens naar hoogten, die voor zijn ge schapen brein niet toegan kelijk zijn. En de surrealis ten vergissen zich deerlijk, wanneer zij menen, dat hun vreemde brouwsels het uitgangspunt kunnen vor men van een nieuwe cul tuur. Zij ziin eeen bevin. maar een einde ©en. dood, de dood van de waarachti ge, de eeuwige mens. Voor dit laatste behoeft men overigens niet bang te zijn; het surrealisme zal ver dwijnen. de mens zal blij ven. Maar wel is het jam mer, dat waardevolle talen ten van begaafde mensen misbruikt worden voor dingen, die eigenlijk niets anders dan een vloek in Gods schepping zijn. Op een Zondagmorgen heb ik oppieuw een Sla vische liturgie bijgewoond in de rue Petel. Groter con trast als met een surrealis tische tentoonstelling is wel niet denkbaar. Een diepe nostalgie komt ons tegemoet uit deze prachti ge. Slavische zang, tegelij kertijd toch zo Vol vreug de, vol innigheid, vol barm hartigheid en liefde. De v/onderlijke atmosfeer van het kleine, eigenlijk on- ogelijke kerkje draagt veel bij tot de verhoging van de mysterieuze stemming, die door de liturgie wordt op gewekt. De vele kostbare ikonen, met hun lampjes en kaarsjes ervoor, de in zilver gedreven ikonostaas, de deemoedige houding van de Russische priesters, het hartstochtelijk bidden van deze Russische mannen en vrouwen. Dit alles is zo levend zo echt, dat men zich afvraagt, of het wel tot ondergang gedoemd kan zijn. Als de gegevens ons niet bedriegen, moet deze vraag met kracht ont kennend beantwoord wor den. De orthodoxe kerk van Rusland is herleefd, is, zoals de Russen zeggen, met Christus herrezen. Het schijnt, dat haar een grote toekomst wacht. Dr. Henri van Rooijen Kruisheer. POSITIE NEDERL. PASSAGIERJ. SCHEPEN. Alhena, Rio de JaneiroRotter dam, pass. 31 Juli Madeira, wordt 4 Aug. n.m. te Rotterdam verwacht. ArkeHijk, 39 Juli van) Havana naar Antwerpen. Axeldijk, New Orleans-Londen, l Juli voor anker bij Southend. Cottica, 31 Juli van Trinidad naar Punta del Gada. Gaasterkerk, RotterdamAustralië 31 Juli van Port Said. Johan de Witt, BataviaAmster dam, pass. 31 Juli Gibraltar. Kota Inten, BataviaRotterdam, pass. 31 Juli Malta. Meerkerk, AntwerpenGenua, pass 31 Juli Quessant. Modjokerto, RotterdamJava, 30 Juli om 16 uur .van Marseille. Nieuw Holland, AmsterdamBata via, passa 30 7 Ceylon. Oranje, BataviaAmsterdam, 30 Juli Perim gepass. Ruys, Buenos-AiresMauritus 29 Juli van Durban. Stuyvesant. AmsterdamWest In- die 31 Juli te Madeira. Valerius, RotterdamJava, 31 Ju li van Singapore. Veen<iam, 30 Juli 10 uur van New York via Southampton naar Rotter dam, Volendam, 30 Juli om 17.45 uur van Rotterdam aaar Java. Waterland, Buenos-AiresAmster- in., pass. 31 Juli Lissabon. Waterman, 30 Juli 20 15 uur van Esbierg naar Tilbury, alwaar 1 Aug. om 4 uur verwacht. UITSPRAKEN BIJZONDER GERECHTSHOF. De Leidse steno-typist E. S. hoor de zich veroordeeld tot 2'A jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor lopige hechtenis en verlies van kies rechten voor 2 jaar. Tegen hem had de procureur-fiscaal wegens dienst neming bij het vrijwilligerslegioen Nederland en bij de landtorm Neder land tot 4 jaar met aftrek geconclu deerd. De Leidse kantoorbediende M. van der L. was toegetreden tot de land storm Nederland, voor welk feit de procureur-fiscaal z©ven jaar met af trek geëist had. De uitspraak luidde thans 6 jaar gevangenisstraf met le venslange ontzetting uit beide kies rechten en het recht van cassatie. H. B. eveneens afkomstig uit Lei den had zich als lid van de hulpland- v/acht schuldig gemaakt aan huiszoe kingen en bewakingsdiensten, waar voor het Hof hem heden 7 jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor lopige hechtenis, levenslange ontzet ting uit beide kiesrechten en het recht tot cassatie oplegde. De eis was 10 jaar met aftrek geweest. Eveneens wegens dienstneming bij de landwacht en daarenboven nog bij de Waffen SS had de procureur fiscaal ten aanzien van R. C. van der P uit Leidschendam geconcludeerd tot 6 jaar met aftrek Het Hof ver oordeelde hem heden tot 4 jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor lopige hechtenis en ontzetting uit beide kiesrechten voor het leven. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 1 Aug. Vee. Aanvoer: 15 fokstieren, 39 slachtstieren, 66 kalf- en melkkoeien, 63 varekoeien e. a 300 vette koeien, 65 pinken, 14 gras- kalveren, 1 vet kalf, 112 nuchtere kalveren, 415 weideschapen, 3 lam meren, 1 zeug, 95 mestvarkens 352 biggen, 27 paarden, 3 veulens," 49 bokken en geiten. Prijzen: kalf- en melkkoeien 400—600 handel tam varekoeien e.a. 300150, handel matig; pinken 170—225, weide- schapen 5075, mestvarkens 30 —50, biggen 20—30, paarden 200 —800, veulens 170225, bokken en geiten 1560. handel alles matig. Kaas. Aanvoer 81 partijen-Goud se en 7 partijen Leidse kaas. Totaal 88 partijen. Prijzen: Zware Goudse kaas 1.48, le soort 1.36—1.44 cn 2e soort 1.30—1.35; Leidse kaas le soort 1-321.38 per kg. Handel goed. DELFT, 31 Juli Vee. Aanvoer: 3 paarden, 338 runderen, 3 graskal veren, 128 nuchtere kalveren 4 ma gere varkens, 218 biggen. 24 scha pen of lammeren, 35 weidelamme- rén, 58 geiten en bokken. Kalfkoeien i 450550, varekoeien 350450, biggen 18—24, weideschapen 55 60, weidelammeren 20—24. Wei nig handel. ROELOFARENDSVEEN, 30 Juli. Groente. Augurken: fijn 16.25, fijn- baster 7.50, baster 4.50, grof 2.50 en stipper 125; snijbonen 1.35 1.65, dubb. stambonen 1.60—2.30, Princessebonen f 2.453.40. krop sla 1.603.50, peen I 8.40. peen H 6.bloemkool 523, tomaten 1121, komkommers 47. TER AAR, 30 Juli. Groente. Snij bonen 1.204.55, idem afw. 0.30 1.20, stokprincessen 2.90—4.30, stamprincessen 2.40—3.95, witte pronkers 0.351.05, spekbonen 1.051.80 en tuinbonen 17 cent per 10 kg.; bloemkool 226 cent per stuk, peen 10 cent per bos; sla 2.70 780 per 100 stuks; komkommers 77 cent per stuk; aardappelen 78 cent en kroten 35 cent per kg.; was- peen I 8.408.60 cn idem II 6. per 100 kg.; tomaten 730 cent, spits kool 4.20, rodekool 4.80, peren 1220 cent appelen 1018 cent, ra barber 3 cent, postelein 1727 cent, pootuien 24 cent en sjalotten 26 ct. per kg.; selderie 1.002.00 per 100 bos; andijvie 2345 cent per kist; Augurken: fijn I 67 cent, fijn II 14 cent en fijnbasterd 31 cent per kg.; Basterd 4.60, grof I 2.50, idem II 0.70—0.80, idem B 1.00—1.20, Stippel 1.25 en f stippel 40 cent per 25 kp.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3