RADIO Vollegrond-tuinders zitten diep in de zorgen I Op korte golf 1 Uw&elta DONDEP^7*31 JULI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 ARBEIDSVOORWAARDEN VOOR GROOT-METAALNIJ VERHEID GEREGELD. Het college van Rijksbemiddelaars heeft een wijziging van de bindende regeling der arbeidsvoorwaarden voor de groot-metaalnijverheid goedge keurd. Deze wijziging komt overeen met de voorstellen tot wijziging van de C.A.O., waarover in de Vakraad na langdurige besprekingen tussen de werknemers en werkgevers overeen stemming is bereikt. Dit betekent, dat ook de nieuwe C.A.O. is goedgekeurd, hoewel zij nog niet kon worden gete kend, omdat enige ondergeschikte punten nog besproken moeten wor den. In de lonen zijn enige wijzigingen aangebracht, in afwachting van een nieuwe wijze van loonopbouw, geba seerd op de in bewerking zijnde werkclassificatie voor de metaalnij verheid. Een fonds voor pensioen voorzieningen in de metaalnijverheid is opgericht. In de loonbepalingen is een door de arbeiders te betalen bij drage voor het Pensioenfonds verdis conteerd, terwijl de werkgevers een zelfde bedrag zullen storten. De pre mies hiervan worden afgedragen aan het fonds, dat onder beheer van de Vakraad staat. Verder zijn verschillende verbete ringen in de regeling aangebracht met betrekking tot het kort verzuim, over werk, werk op karwei en uitkering bij ziekte. Over enige andere punten wordt nog overleg gepleegd. MOOI VOORBEELD! Het mihisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt ons mede, dat het aantal oogstvrij- willigers, dat zich heeft aangemeld voor de Wieringermeer en Over ijssel zo groot is geweest, dat aan verdere aanmeldingen voorlopig geen behoefte meer bestaat. Met name de pootaardappeloogst in deze gebieden is volkomen ver zekerd. Verdere toeloop van vrij willigers zou bovendien onoverko melijke moeilijkheden voor de huis vesting met zich brengen. Het ministerie dankt allen, die aan de oproepingen spontaan ge volg hebben gegeven.. PASTOOR C. A. MOONS f. Na een langdurige ziekte is in de ouderdom van 59 jaren overleden de zeereerw. heer C. A. Moons, sedert 1941 pastoor van de parochie van St. Joannes de Doper te Langendijk. ROND DE MELKPRIJS. In het gisteren geplaatste ingez. stuk over de melkprijs werd ver langd een verhoging van de melk prijs met 8 cent per liter. Uit de samenhang zal de lezer wel geble ken zijn, dat geschreven was: 3 cent per liter. VRIJDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.30 Gewijde muziek. 8.15 Gramo- foonplaten. 9.00 Symphonie. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gerard de Beer. 11.30 Gram.-platen 11.45 Pianospel. 12.00 Vioolsolo. 12.15 Hollandia-sex- tet. 13.00 Herdenkingsdienst Grote Kerk. 14.30 Ouverture ..Egmont", 14.40 Fluit met piano. 15.15 Gram.- platen. 16.00 Declamatie. 16.20 Con cert. 17.00 Pianoduo. 1720 Gram.- platen. 17.45 All round sextet. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 ..Het Evangelie in Esperanto". 19.30 Geestelijke lie deren. 20.15 Het NCRV-kwartet, 20.40 Geestelijke verzorging der mariniers. 21.00 Grahi.-platen. 21.30 Kurhaus. 22 45 Avond overdenking. 23.00 Gram.-platen. 23.15 Max Euwe. 23.25 Gramofoonplaten. HILVERSUM H. 415 M. 7.30 Gram.-platen. 8.18 Operapro gramma. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Lichte morgenklanken. 9.35 Strijktrio 10.00 Morgenwijding. 10.20 De Re genboog. 10.45 Sopraan met piano. 11.05 Philharmonisch Orkest van Londen. 11.10 „De schuld zal be taald worden". 11.30 Johan Jong, orgel. 12.00 Skymasters, 12.30 Sport agenda. 12,35 Pierre Palla. 13.15 The Rhythm club. 13.45 Gram.-platen. 1400 Kookkunst. 14.20 Concert. 15.10 Ons volk en zijn dichters. 15.30 Con cert. 16.00 Gram.-platen. 17.00 Gram. platen. 17.30 Muzikaal Eabbeltje. 18.20 Toespraak. 18.30 Metropole orkest. 18.45 Gram. pl. 18.30 Curusus 19.50 Vrijz. Prot. nieuws. 20.05 Gram.-platen. 21.45 Amateurs zet ten hun beste beentje voor. 22.15 Gram.-platen. 22.40 Avondwijding. 23.15 Gram.-platen. Hun producten rotten op de mestvaalt IN HET TUINBOUWCENTRUM ROELOFARENDSVEEN e.o. genaamd „De •Veenstreek" heerst onder de tuinders een grote ontevredenheid, en niet tenonreóhte. Want wat daar op de huidige dag plaats heeft is hemel tergend. De tuinder, die zijn producten met zorg gekweekt heeft, en grote kosten heeft moeten maken om deze producten te produceren, ziet thans hoe zijn geoogst product van de veiling op de mestvaalt wordt geworpen. En wat voor hem nog het ergste is: dat hij daar geen cent vergoeding voor uitbetaald krijgt. Regering neme maatregelen Maandag 28 Juli gingen in de Veen- streek alleen al 112.500 kg. Augurken D. (grof) en 25.000 kg. Augurken E. (komkommers) naar de mestvaalt. Voorheen zagen zij hetzelfde met de peen. waarvan 180.000 kg. voor vee voer is weggegaan. De tuinbonen wer den aanvankelijk verkocht voor min der dan 30 pet. van de kostprijs. Momenteel zien wij met de snijbonen weer hetzelfde. Deze brengen op de veiling met moeite nauwelijks 12 ct. per kg. op, hetgeen op 30 pet. van de kostprijs neerkomt. Als wij daarom deze cijfers bezien, kunnen wij ten volle de ontstemming onder de tuin ders begrijpen. Daarom waren de tuinders te Roe- lofarendsveen ten einde raad Maan dagavond in 't veilinggebouw voor een spoedeisende ledenvergadering bijeengekomen. De voorzitter, de heer Th. W. Schrama, begon met een ver slag te geven van de besprekingen die in Venlo gehouden waren. Hier was men met de vakgroep inzouters overeengekomen, om voor de diverse sorteringen augurken een ophoud- prijs vast te stellen. De augurken, die voor deze op- houdprijs niet verkocht zouden wor den, zullen dan voor gezamenlijke re kening iftgezouten worden, waarvan de tuinder dan later bij eventuële verkoop deze ophoudprijs uitbetaald zou krijgen. Intussen is gebleken, dat de inzouters zich aan deze afbraak niet houden, met bovengenoemd ge volg. Door deze afbraakprijzen is de toe stand voor de tuinder, en wel speciaal voor de volle-grond-tuinders onhoud baar geworden. Immers, van de op brengst der producten, zijn ze niet eens in staat om hun arbeiders het loon uit te betalen. Is het daarom te verwonderen, dat van de ruim twee honderd aanwezige tuinders de ge dachte uitging, dat, als er niet spoedig maatregelen genomen zouden worden, men tot een algehele staking zou overgaan. Er werd op gewezen, dat de arbeid van een tuinder toch ook behoorlijk beloond dient te worden. Immers de tuinder vraagt niet om een acht-urige werkdag, hij werkt van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, maar wel vraagt hij, dat de kost prijs van zijn product betaald wordt. En dit is uiterste noodzaak, wil hij de kans hebben om zijn bedrijf in stand te houden. Ligt hier geen taak voor de over heid? De regering, die er altijd als de kippen bij is, om als een prijs zich eens boven het normale niveau be weegt, een maximumprijs vast te stel len, blijft toch wel deerlijk in ge breke om, als de prijs tot nihil terug loopt, een lonende prijs voor de tuin der te garanderen. Hoe het zij, de tuinder staat voor het feit, dat, als „half Augustus" weer daar is, zijn zomer, die hem de in komsten brengen moet, weer voorbij is. Een zomer echter, die de volle- grond-tuinder deze inkomsten niet gegeven heeft. En met angst gaat hij de komende winter tegemoet, niet wetende hoe hij bij dit hoge levens peil met een lege portemonnaie zijn bedrijf in stand moet houden en zijn gezin de nodige levensbehoeften ver schaffen moet. Dat de Regering daar om gevoelig zij voor deze noden, en maatregelen treffe om deze te lenigen. Toen we de bovenstaande uit Roe- lofarendsveen toegezonden beschou wing hadden gelezen, trok onze aan dacht een correspondentie uit Venlo aan de „Volkskrant" onder de kop Geen augurkenschandaal. Deze cor respondentie volgt hier: „De aanvoer van augurken over treft dit jaar de meest optimistische verwachtingen. Bedroeg vorige week de hoogste dagelijkse aanvoer op de Venlose groentenveiling reeds een half millioen kilo, gisteren werd het record van 700.000 kilo gehaald, en kele honderdduizenden kilo's boven de normale aanvoer. Om te voorkomen, dat weer grote hoeveelheden zouden doordraaien en naar de mestvaalt verdwijnen, heb ben veilingverenigingen zich met de inmaakfabrieken in verbinding ge steld en dit leidde tot een prachtig particulier initiatief om voedselver- nietiging op grote schaal te voorko men. De inmaakf abrieken hebben zich nu verbonden steeds het volle kwan tum, dat zij nodig hebben, af te ne men tegen behoorlijke prijs. De rest zal worden geveild. Draaien er ech ter nog augurken door, dan gaan deze gratis naar de inmaakfabrieken om daar voor gezamenlijke rekening te worden ingemaakt en verkocht, waar bij beide partijen in de eventuele winst zullen delen". Bij onze informatie te Roelofarends- veen bleek ons, dat tussen het een en het ander geen tegenspraak is. Het bericht uit Venlo betreft nL, zo zeide men ons, kleine augurken, en in Roe- lofarendsveen teelt met grote augur ken, welke men niet in die hoeveel heid schijnt te willen accepteren voor de inmaak. Later bereikte ons weer een be richt, dat er gisteren in den Haag een bespreking heeft plaats gehad van belanghebbenden, waarbij is besloten dat de industrie zooveel mogelijk zal afnemen tegen betaling, zowel grote als kleine augurken, maar niet meer dan zij meent te kunnen verwerken, dus niet wat daarna nog wordt door gedraaid. UITVOER VAN BOOMKWEKERIJ PRODUCTEN NAAR FRANKRIJK. Als resultaat van onlangs te Parijs gehouden besprekingen tussen de Nederlandse en Franse instanties op boomkwekerijgebied, ter aanvulling van het tussen beide landen bestaan de handelsverdrag, is de uitvoer van Nederland naar Frankrijk van plan ten met kluit uitgebreid met een zes tal soorten, zodat thans 41 soorten planten met kluit naar Frankrijk kunnen worden geëxporteerd. Van de planten zonder kluit kun nen alle soorten in Frankrijk worden ingevoerd met dien verstande, dat het invoerbedrag voor bos- en haag plantsoen, ligustrum en hortensia een totaal bedrag van frs. 100.000 niet mag overschrijden. Rozenstruiken mogen in Frankrijk worden ingevoerd uitsluitend door ■die Franse kwekers, die ze zelf op- planten voor de snij. Bovendien wor den de soorten der in te voeren ro zenstruiken uitsluitend door Frank rijk vastgesteld. SAMENWERKING OP PLASTIC-GEBIED. Te Delft is gisteren door vertegen woordigers van de Nederlandse, Bel gische en Engelse kunststoffeninsti- tuten een overeenkomst gesloten be treffende voorlichting en opleiding op het gebied voor kunststoffen (plastics). De overeenkomst, welke is aange gaan voor de tijd van twee jaar, zal voorzien in het uitgeven van schrifte lijke cursussen in de Nederlandse taal door het Britse Kunststoffen Instituut. Er zal glestreeft worden naar uniformiteit in de examens voor de plastic-industrie in deze landen. Mogelijk zal in de toekomst ook samenwerking op het terrein van resaerchwerk bereikt worden. De nadruk werd gelegd op het feit, dat dit contract van internationale bete kenis is, in verband met de moge lijkheden, welke het inhoudt voor de plastic-industrie. Zoals bekend heeft de Engelse plastic-industrie I. C. I. kortgeleden de Nederlandse kunststoffenindustrie gelast haar productie te staken, in verband met het gebruiken van Engelse patenten. De gisteren gesloten overeenkomst staat als zodanig buiten het conflict met de I. C. I. LUCAS BOLS IN AMERIKA. Naar het „Parool" verneemt, heb ben de Erven Lucas Bols te Amster dam het plan binnen afzienbare tijd een eigen fabriek te openen in de Verenigde Staten en wel in Engle- wood in de staat New Jersey. De grond voor de fabriek is inmiddels gekocht. Zoals men weet bezitten de Erven Lucas Bols in verschillende andere landen reeds lang eigen fa brieken. BELGIë BESTE KLANT VOOR NEDERLANDSE SIGAREN. In het jaar 1946 voerde België uit Nederland 15.428.682 sigaren in als mede 67.380 kg. tabak. Hiermede is België de voornaamste afnemer van sigaren van Nederland. Hierna volgt Tsjecho-Slowakije met 6,8 millioen sigaren. xooooooooooooooooooooooooooooooooo ■>000000000000000000000000000000000 BINNENLAND. Een paar honderd meter voor de Egmondse kust is een roeiboot, waarin drie dames en twee heren waren gezeten, omgeslagen. Een der heren is daax-bij om het leven geko men. In Zandvoort verdween de 39- jarige tramconducteur A. de Jonge uit Amsterdam, die als een goed zwemmer bekend stond, plotseling in de golven. Een half uur later is zijn lijk aangespoeld. De burgemeester van Breda, de heer B. van Slobbe, zal, na een ambts periode van 10 jaar, heengaan wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Een Franse student, die behoor de tot een gezelschap, dat op rondreis was door Nederland, is bij Harlingen in zee verdronken. Op het stille strand te Scheve- ningen is de 19-jarige C. H. R. Nieke uit den Haag verdronken; in Alkmaar kwam een 6-jarig dochtertje van de familie Jansen (Schermerweg) in het Noord-Hollands Kanaal om het leven; een 11-jarig Rotterdams jongetje, dat in de Waalhaven met zijn grootvader aan het zwemmen was, verdween eveneens in de diepte en was dood eer het werd opgehaald. Gisteravond is brand uitgebro ken in de zolderverdieping van de drukkerij S. en W. Na van Nooten aan de Langeweistraat te Schoonho ven. De brand kon worden beperkt tot de zolderverdieping. De papier- voorraden gingen verlorena De be nedenverdieping met de de zetterij en drukkerij van 't „Nieuwsblad voor Zuid-Holland en Utrecht" bleef voor het vuur gespaard. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. In Friesland heeft de rode haan op verschillende plaatsen gekraaid: in Anjum, Warga, St. Jacobiparochie en Minnertsga gingen kapitale boer derijen in vlammen op. Toen hij onder de gesloten bo men van de overweg door kroop, is een 89-jarige bewoner van het liefde gesticht te Dommelree, door een trein uit Helmond overreden en gedood. Een vader maakte op de motor een tochtje door Eindhoven, terwijl zijn driejarig kind en een broertje voor op de benzinetank zaten. Op een kruispunt kwam de motor in botsing met een vrachtauto; het kind werd tegen de auto geslingerd en dodelijk gewond opgenomen. Zijn broertje kreeg een zware hersenschudding en de vader kwam er met enkele lichte verwondingen af. De hoofdredacteur van het Nieuw Utrechts Dagblad, dr. C. D. Brandt, is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de letteren en wijsbe geerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de geschiedenis van de twintigste eeuw. BUITENLAND De ontploffingsramp in de ha ven van Brest heeft er de schrik in gebracht. Te New York hebben de havenarbeiders geweigerd 'n Noors schip met ammonium-nitraat te la den. Zij vonden het karwei te ge vaarlijk. De Joodse illegale immigran ten, die naar Frankrijk zijn terug gebracht, weigeren nog steeds van boord te gaan. De Franse regering wil niet hebben, dat zij gedwongen worden aan land te gaan. De Griekse regering heeft een prijs van 20 millioen drachmen ge steld op het hoofd van „generaal" Markos, de leider van de guerilla- strijdkrachten. In Saksen worden zwarthande laren, wanneer ze voor de tweede maal gepakt worden, tewerk ge steld in de kolenmijnen of bij de spoorwegen. RICHTPRIJS VOOR SLACHT- VARKENS VOOR HET GEHELE LAND. Ingevolge een besluit van het be stuur van het bedrijfschap voor vee en vlees, wordt met ingang van Maandag 4 Aug. a.s. een voor het ge hele land geldende richtprijs voor slachtvarkens ingesteld van 1.85 per k.g. geslacht gewicht. Als gevolg van dit besluit vervalt de regeling van maximumprijzen van 1.87, 1.93 en 2.per kg. geslacht gewicht, af hankelijk van de zóne, waarin de overnemer is gevestigd. BEURSOVERZICHT. De stemming op de Effectenbeurs te Amsterdam was gisteren gedrukt en vooral kwam dit tot uiting in de koersontwikkeling van de Cultuur fondsen, de andere Indische aandelen en Koninklijke. De Industriëlen en Scheepvaartpapieren waren echter ook iets lager. Begin beurs kon op alle afdelingen aanbod worden gecon stateerd en, zoals hierboven uiteen gezet, bewogen de hoofdkoersen zich op een lager peil dan de vorige slot- prij zen. De ontwikkeling van de ef- fectenmarkt te Londen en in minde re mate de kleine reactie van Wall- street waren aan een en ander klaar blijkelijk niet vreemd. In het vrije verkeer werd de situatie er niet veel beter op. Koninklijke waarvoor een hoofdkoers was' vastgesteld van 408H bij een vorige slotprijs van 412, liepen achteruit tot 406j.-2. De rubber aandelen waren verscheidene punten lager en hetzelfde kon worden gezegd ■van de Tabaksaandelen en de Suiker- waarden. Tijdens het vrije verkeer werden weliswaar geen grote schom melingen meegemaakt, maar van her stel was hoegenaamd geen sprake en in de meeste gevallen waren de slot- prijzen gelijk of zelf iets lager dan de hoofdkoersen. De Industrieaande len, hoewel ongeanimeerd, waren niet veel veranderd. De Philipsaandelen kregen tenslotte een koersverlies van een goed vijftal punten te boeken, terwijl Unilever vergeleken met het vorige slot een viertal punten lager waren. Verscheidene minder couran te industrie aandelen ondervoeden eveneens de invloed van enig aanbod. De Bankaandelen waren merendeels een kleinigheid luier. De Amerikaan se markt was stil. De koersen waren lager in navolging van Wallstreet. Op de beleggingsmarkt was de handel in Nederlandse staatspapieren traag. De nieuwe conversielening ging wederom een fractie achteruit en ook de dol larlening kwam iets lager te liggen. De gemeentelijke en provinciale le ningen werden op bescheiden voet verhandeld. De binnenlandse soorten waren nagenoeg onveranderd. Indi sche gemeentelijke leningen waren wat lager. De pandbrievenmarkt was stil. Prolongatie 2% procent. DISTRIBUTIENIEUWS TEXTIELPLANNEN 1948 NOG NIET VAST. In sommige bladen zijn berichten verschenen over uitbreiding van het aantal textielpunten in het volgende jaar. De mogelijkheid van vergroting van de te verstrekken hoeveelheid textiel wordt uit de aard der zaak steeds onder ogen gezien, maar voor definitieve vaststelling voor het komende jaar is het thans nog te vroeg. Verwachtingen voor onze tex- tielvoorziening in verband met het al of niet slagen van het plan-Mars hall. die ook reeds zijn uitgesproken, zijn voorlopig nog wel op zeer losse grond gebouwd. VOLKSHERSTELSIGARETTEN NOG NIET GOEDKOPER. Nu onlangs de deblokkering van de z.g. Volksherstelsigaretten bij de gros siers is opgeheven zijn deze sigaretten weer tegen de oude prijzen in de win kels verkrijgbaar. Van tijd tot tijd worden betrekkelijk kleine partijen ingevoerd, wanneer bijv. een land, dat ons tabak levert, daaraan als voorwaarde het afnemen van een aantal afgewerkte sigaretten verbindt. De toeslag komt niet uitsluitend aan Volksherstel ten goede, maar wordt verdeeld onder verschillende sociale instellingen. DISTRIBUTIE PETROLEUM OPGEHEVEN. Bij beschikking van het ministerie van economische zaken, welke heden in de staatscourant zal worden ge publiceerd, is de distributie van pe troleum opgeheven. Petroleum kan derhalve met ingang van 1 Augustus vrij worden gekocht en verkocht VOOR HET TIJDVAK VAN 3 Lm. 16 AUGUSTUS A.S. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 709 (Serie j). j-01 brood 800 gram brood j-02 brood 400 gram brood j-01 boter 125 gram boter j-02 boter 125 gram margarine of 100 gram vet j-03 boter 250 gram margarine of 200 gram vet - j-01 vlees 100 gram vlees j-02 vlees 200 gfam vlees j-01 melk 4 liter melk j-03, j-05 melk 7 liter melk V j-Ql diversen 200 gram kaas v— j-02 diversen 50 gram korstloze kaas j-03 diversen 750 gram suiker, bo terhamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop, enz. of 750 gram versnaperingen j-04 diversen 250 gram waspoeder -j- 250 gram soda j-03 reserve 1600 gram brood j-04 reserve 200 gram kaas 1 j-06 reserve 800 gram brood BONKAARTEN KD, KE 709 (Serie j). j-11 brood 800 gram brood v j-11 boter 250 gram boter j-12 boter 125 gram margarine of 100 gram vet - j-11, j-12 vlees 100 gram vlees j-13, j-15 melk 12 liter melk j-11 diversen 100 gram kaas j-12 diversen 50 gram kostloze kaas j-13, j-14, j-15 250 gram suiker, bo- diversen terh.strooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram versnaperingen j-16 diversen 250 gram waspoeder -f- 250 gram soda j-13 reserve 800 gram brood j-16 reserve 500 gram rijst of kin dermeel (uit rijst be reid) of kinderbisc. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 709 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (Serie j). j-21 brood 800 gram brood j-21 boter 250 gram boter j-22 boter 250 gram margarine of 200 gram vet j-21 melk 5 liter melk j-21 vlees 300 gram vlees j-22 vlees 100 gram vlees j-21 kaas 200 gram kaas j-21 eieren 5 eieren V.- j-21 suiker 250 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gram jam. stroop enz. of 250 gram versn. VERSNAPERINGSKAARTEN ENZ. QB, QC 707. j-33 versn. 200 gram versn. of 200 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. j-36 v£isn. 100 gram versn. of 100 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 200 gram jam, O stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 1 Augustus worden gebruikt met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 4 Augustus mag worden ge kocht. LAWNTENNIS. DE RURACS GEDISKWALIFICEERD. De Roemeense Lawntennis Fede ratie heeft Vinicus Rürac en mevr. Rurac voor het leven gediskwalifi ceerd. Zij hadden beiden aan de wedstrijden te Wimbledon en aan de Franse kampioenschappen deelgeno men. In de aankondiging van de Federatie wordt gezegd dat de Ru- racs, na uit Parijs te zijn vertrok ken, niet naar Roemenië terugkeer den maar naar Amerika zijn 'gereisd. Mevr. Rurac had onlangs al moeilijk heden met haar Federatie gehad toen ae aan een tournooi in Engeland deelnam 'en telegrafisch gewaar schuwd werd, dat ze geschorst zou worden als ze niet binnen tien dagen naar Roemenië terugkeerde om daar aan internationale wedstrij den deel te nemen. Na een tweede waarschuwing ging ze .per vlieg tuig naar Roemenië, en keerde later terug naar Engeland voor de Wim bledon kampioenschappen. oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK Vertaald door TEO DE WITTE. 39) Er is niets heilzamers voor een verwend kereltje als Eric was, dan ook eens iets niet te weten, vooral als het onderwerp van zijn verwon dering een allerbekoorlijkst en be scheiden meisje is, dat hij tot nu als een quantité négligeable uit de weg is gegaan. En Peggy oordeelde het verstandig hem enkele minuten in dit louterende vuur der onwetend heid te laten, opdat hij gezuiverd zou worden van een serie alleron- gewenste hebbel ij'kheidj es. In die kwellende stilte keek Eric de vrou wenkenner. zoals hij zich op de club zo gaarne betitelde, de jongeling, die met een hautain glimlachje de meest verdienstelijke meisjes uit zijn krin gen pleegde te schatten en gering te schatten met een nederige bewon dering naar dat bescheiden voort- werkende meisje, met het roodbruine haar, de lichtbruine ogen, de sproeten in het zacht bleke gezicht. Wat stond dat die leuk, die sproeten, vond hij. Het gaf wat tekening aan het ge zicht. Heel wat interessanter dan die opvallende blos, die je telkens herinnerde aan Kerstmi^ met de ge kleurde marsepein appels. Plotseling vroeg Eric Cattermole zich angstig af, of het mogelijk zou zijn, dat dit eenvoudig vergeten kind wellicht haar klein geheim bezat.. Zou het mogelijk zijn, dat Peggy Delamere, het arme familielid in het geheim haar hart aan iemand had ver*pand? Maar... dan... begon het pijnlijk in hem te lichten.dan was er dus een bewonderaar van Peggy Delamere ergens op de werelden die be- bewonderaar heette niet Eric Catter mole.. Dan was er dus een concurent. Ik heb al gezegd dat mannen scha pen zijn. Het zijn niet alleen scha pen. Het zijn tevens uiterst arrogante en jaloerse kinderen. Alleen de ge dachte dat iemand anders Eric Cat termole voor geweest zoü kunnen zijn in zijn appreciatie van Peggy Delamere, was voldoende om dat fat terige jongmens ineens op zijn ach terste poten te krijgen. Wie dorst het wagen iets te bewonderen wat niet door de pretentieuze charmeur was waardig gekeurd om te bewon derd te worden? Dat was werkelijk ongehoord. Dat diende bestraft! En met de enige methode, «lie Eric Cat termole beslissend achtte. Hij zou Peggy Delamere voortaan bewon deren. Hij zou zorgen, dat dit ver geten nummer naar voren weid ge bracht. Het certificaat van echtheid zou door hem zelf worden uitgereikt. O neen. Eric Cattermole dacht er niet aan te bekennen, dat hij reeds met handen en voeten gebonden was. Hij maakte zich werkelijk nog wijs, dat hij de zo lang versmade Peggy alleen maar wilde rechtvaar digen, haar als het ware wilde scha deloos stellen voor haar achterstel ling, door haar, onder zijn goedkeu ring en schutse, wat naar voren te schuiven. „Je hebt anders voldoende attrac tie voor iedere man, waarmee je in aanraking komt, en je weet dat zelf maar al te goed," zei hij ineens driftig. „O dank je voor de kruimels," mompelde Peggy half binnensmonds een zinnetje na, dat ze van Arabella had geleerd. Maar in Peggy's stille toon kreeg het een zeer pikante be tekenis. En ze kon niet nalaten even te blozen, met die gracieuze blos, die Arabella Ames reeds had ge waardeerd als een van haar meest waardevolle troeven. Toen ze hem even later in de steek liet om een klaaglied van haar tante in ontvangst te nemen, keek Eric haar na, alsof hij haar voor het eerst zag. Die rustige gang van Peg gy Delamere had minstens evenveel charme en vitaliteit als het gedraaf van miss Ames, zei hij bij zichzelf. Alleen ontbrak er de opdringerig heid aan, die hem vooral vanavond zo de keel uit hing. En deze opmer king was het begin van het einde dat wil zeggen, het einde van Eric Cattermole's jonge liefdesavontuur tje met de luidruchtige gast van „De Schuur". Maar dat is 'n kwestie van latere zorg. Een uur later sloop de roodbruine Peggy Delamere in de slaapkamer van haar vriendin en vroeg haar tussen twee hartelijke zoenen: „Arabella hoe heb je het kunnen bestaan om zo banaal te zijn?" „Het liep werkelijk de spuigaten uit aan het diner, nietwaar?" vroeg Arabella. „Maar het was nog niets vergeleken bij de maatregelen, die ik reeds genomen had, indien jouw Eric had willen blijven, inplaats van zoals nu met zijn staart tussen zijn benen het hazenpad te kiezen, alsof ik hem wilde opeten. Ik was van plan om een roos van de tafel te nemen en 'hem in jullie tegenwoordigheid op de man af te vragen hoeveel meisjesharten hij de laatste vijf jaar reeds had gebroken; en welke steen volgens zijn gere nommeerde smaak het best in een verlovingsring paste.en al derge lijke hatelijkheidjes meer, waarop ik hem nu niet meer zal kunnen onthalen, vrees ik." „Gans," zei Peggy dankbaar. „Helemaal niet. miss Delamere. Ik vind het voor een gewoon meisje al meer dan genoeg, dat ze tweemaal neen moest zeggen tegen de ver keerde. Een volgende maal zal ze er wel voor zorgen reeds te weigeren, voordat ze gevraagd wordt." HOOFDSTUK XIV. ARABELLA STELT EEN OUDE VRIEND VOOR. Eric had een systeem waarmee zijn familie zo langzamerhand ver trouwd was geraakt. Het telegram systeem. Och, ik vermoed dat hij de enige niet was, die zich van dit soms wel eens doorzichtig hulpmid deltje bediende om uit een onge legenheid te geraken. Hij w'as zelden langer dan vier en twintig uur op een plaats, die hem in het geheel niet aanstond, of er kwam een telegram dat hem aller dringendst wegriep. Zijn moeder en zusters verwacht ten dan ook niet anders of de vol gende morgen zou de brievenbestel ler met een dergelijke boodschap naar „De Schuur" komen rijden. Sinds hij allen zo duidelijk had la ten zien, dat de aanvallen van het ontzettend kind niet de minste in vloed meer op hem hadden en het gevaar dus volkomen was bezwo ren, was daarmede tevens de enige reden voor zijn „heerlijk luie week" op „De Schuur" verdwenen. Het telegram kwam. Eric was al leen zo beleefd om er een dag mee te wachten. Daardoor opende hij tot zijn grote verbazing een geheel an dere tijding, dan hij verwacht had. Het was een bonafide oproep van zijn commandant., om zich gereed te maken voor.de oorlog. Eerst toen zijn wagen reeds een uur door het hek was verdwenen, opende Peggy Delamere het tele-- gram, dat zijn oppasser voor hem had verzonden in antwoord op het door Eric verzonden draadbericht.^ De oorlog, die geheel Europa in rep en roer zette, bracht aanvanke lijk in het huisgezin van de Catter mole's niet de minste verandering. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2