Windhondenrennen te Stompwijk Volkshogeschool en buitenlands contact-centrum Reiskrabbels Fran WOENSDAG 30 JULI 1947 DE LEIDSE COURANT Hoogleraars benoemd aan de Leidse universiteit DR. A. M. J. CHORUS HOOGLEERAAR IN DE PSYCHOLOGIE. Tot gewoon hoogleeraar in de fa culteit der letteren en wijsbegeerte aan de Leidse universiteit, om onder wijs te geven in de psychologie, is benoemd dr. A. M. J. Chorus, thans lector aan de R.K, Universiteit te Nij megen in de paedagogiek, didactiek en geschiedenis der paedagogiek. Prof. Chorus werd 18 April 1909 te Munster Geleen geboren en promo veerde in 1940 aan de R.K. Universi teit te Nijmegen op een proefschrift getiteld „Het tempo van ongedurige kinderen". Hierna was hij werkzaam als psycholoog aan het paedagogisch instituut te Nijmegen. In 1941 werd hij benoemd als privaat-docent in de kinderpsychologie aan de R.K. Uni versiteit te Nijmegen, terwijl hij in 1944 werd benoemd tot lector aan deze universiteit. MR. G. DE GROOTH HOOGLERAAR IN HET BURGERLIJK RECHT. Tot gewoon hoogleeraar in de facul teit der rechtsgeleerdheid aan de Leidse universiteit, om onderwijs te geven in het burgerlijk recht, is be noemd mr. G. de Grooth te Rotter dam. Na zijn universitaire studiën aan de universiteit alhier, promoveerde hij in 1918 tot doctor in de rechtsweten schappen op een proefschrift getiteld „De Schuldbekentenis". Daarna ves tigde hij zich als advocaat en procu reur te Roterdam, waar hij thans nog deel uitmaakt van het advocaten kantoor mrs. De Grooth, Schuur en Jansen. Prof. de Grooth heeft tal van pu blicaties het licht doen zien op we tenschappelijk gebied. MULO-EXAMEN- Geslaagd voor het Mulo-examen de onderstaande leerlingen der St. Bar- bara-Ulo-school, Levendaal 54, Lei den. Afgewezen geen. A. C. Baars, Voorschoten; G. M. Bakker, Roelof - arendsveen; H'. M. I. Bik, G. A. van den Bos, A. J. M. Brouwer, A. A. M. Frissen; V. M. Heydra, Oegstgeest; H. C. I. Hogenboom. Roelofarends- veen; E. A. E. de Jong, Roelofarends- veen; W. van Kempen; E. J. Kennis, Roelofarendsveen; J. M. Th. Kluvers; G. J. M. Lafeber; M. M.. van der Lin den; J. C. M. Molenkamp, Oegstgeest; J. J. van Ovost; J. M. Tijssen, Zoèter- woude; J. F. S. Versteeg; H. A. van der Wal, Voorschoten; J. C. van Zaal, Roelofarendsveen. Waar geen woon plaats vermeld, is deze Leiden. ALPHEN AAN DEN RIJN Clandestien geslacht. Nadat f eerst wegens het vervoer van clan destien geslacht schapenvleesch lin ai-rèst was gesteld A. V. alhier, kreeg de politie megr licht in de zaak. en werden in verband hierme de nog gearresteerd C. v. d. L. en diens zuster P. J. v. d. L. Personalia. Te Amsterdam slaagde voor het. diploma Engels L. O. onze plaatsgenoot de heer M. de Bie. Geen kampioenschap van Alphen. Naar ons wordt medegedeeld zul len de wedstrijden om het kampioen schap van Alphen (voetbal) dit jaar niet gespeeld worden, daar de K. N. V. B. de benodigde toestemming om deze wedstrijden in het z.g. geslo ten seizoen te spelen heeft gewei gerd. Na 15 Augustus bestaat er geen tijd meer voor het spelen van deze wedstrijden. HAZERSWOUDE Personalia. De hfer N. Out be haalde te Leiden het middenstands diploma en de heer W'. van Zwieten het practijk-diploma associatie. Geboren: Dirk Corneljs, z. van L. D. Vergunst en N. Kwakernaak, Pieter, z. van C. Bremmer en P. C. Sonneveld, Jan, z. van J. Francken en G.'van den Berge, Jan, z. van C. van der Kwaak en A. Haasnoot, Adrianus Johannes, z. van A. ,L. van den Berg en C. A. van Leeuwen, Helena Johanna Maria, d. van C; J. M. van Rooijen en H. M. van der Geer, Bernardus Adrianus Maria, z. van A. J. van Mil en J. M. Olijer- hoek. Ondertrouwd; Pieter Cornelis Hel" mus en Ardina Raaijmakers. Getrouwd: W. A. Rodenburg en P. A. Loomans. Overleden: Adriana Teuntje Uit- hol, 53 jaar, echtgenote v. P. Brom mers, Robert Alexander Schellen- bach, 2 jaar, Johannes Cornelis van Saase, 69 jaar, wed. van A. M. Vol- lebregt. ROELOFARENDSVEEN Personalia. Dezer dagen slaag den op de R. K. Vakschool van de Zusters van het Gezelschap J. M. J. te Roelofarendsveen voor costumière Riet Huigsloot, Nel Koek, Mia Höl- scher en Riet Ludlage. Voor linge rie; Martha Loos, Tonny Straathof, Annie Colijn Riet Lie verse, Riet v. Hameren, Lida Hogenboom, Leni Termeulen. STOMPWIJK Kinderwedstrijd. De uitsla gen dea kinderwedstrijden voor schoolgaande jeugd zijn als volgt: le klas meisjes. Blokjesrapen: 1. Tiny van Veen, 2 Jopie Stijnman, 3 Rina Kester, 4 Gerda v. Nierop. 2e kl. meisjes. Ballendragen: 1 Toos Overdevest, 2 Bep van Dijk, 3 Bep v. d. Pijl. 3e kl. meisjes. Balwerpen: 1 Annie Rotteveel, 2 Rie Onderwater, 3 Truus Koeleman, 4 Greet Havik, 5 Greet van Vliet. 4e kl. meisjes. Busjesrace: 1 Lena Verhagen, 2 Rietje van Dijk, 3 Lena van Dijk, 4 Alie Overdevest. 5e en 6e kl. meisjes. Hindernis race 1 Doortje Rotteveel, 2 Greet F EN BIJZONDERE ATTRACTIE voor Stompwijk en omgeving bij de jaarlijkse feestdagen, welke gisteren een aanvang namen werd ge vormd door de windhondenrennen, door de Zuid-Hollandse Windhonden- vereniging georganiseerd. Deze nieuwigheid werd door talrijke bezoekers bijgewoond en zij hebben genoten van de spannende races, welke de Greyhounds en de Whippets lieten zien. Geslaagde demonstratie De baan was uitgezet op het ter. rein, waar vandaag de harddraverijen werden gehouden en zij had slechts dit bezwaar, dat de bochten wat te scherp waren, waardoor het voor de dieren soms moeilijk was er met de nodige snelheid door te komen, zodat zij óf gang moesten vertragen óf elkaar soms in de weg liepen, hetgeen zo nu en dan storend werkte op de goede gang van zaken. Het is evenwel opmerkelijk hoe ook de honden, als zy eenmaal een baan gelopen hebben, spoedig hieraan gewend zijn en bij een volgende race zag men dan ook, dat zij veel tactischer door de boch ten gingen. De course werd geopend door de series voor Greyhounds in klasse A. In de eerste serie kwamen uit: Mus- key, Butcher Belwin, Boogie Woogie Belwin, alle drie van J. Wilmink uit Den Haag en Eddy's Memory van C. v. d. Kroft te Den Haag. Boogie Woo gie, kampioen van Nederland op de vlakke baan, was hier sterk favoriet, maar de bochten speelden hem par ten, terwijl Butcher zich er beter doorwerkte en eerste werd met Boo gie Woogie tweede. In de tweede se rie startten Edda van W. Kroes Den Haag, Arabella van de Kennel Ar ju- na te Scheveningen en wegens het wegblijven van twee andere inge schreven was hieraan toegevoegd Lode wijk van Bout uit Den Haag, die deze hond, hoewel B-klasser liet mee lopen om de serie aantrekkelijker te maken. Deze hond werd zoals ver wacht derde achter Arabella en Éd- da. Lodewijk, Muskey en Eddy kre gen daarna gelegenheid tot herkan sing voor de finale, waarin eerstge noemde won, zodat een spannende race voor de finale gelopen werd. Hierin viel het rennen van Butcher weer bijzonder op, de bochten wer den uiterst snel genomen en deze hond werd winnaar; tweede Arabella, 3 Boogie Woogie, 4 Edda en 5 Lo dewijk. Interessant waren voorts de hinder- nisrennen. In de A.-klasse voor Grey hounds startten Amazone en Diamant van A. Worries uit den Haag, Armi- nus en Alexander van mevr. Edzes- Pronk te Den Haag. Amazone, drie maal kampioen van Nederland, twee. maal op de vlakke baan, eenmaal op de hindernisbaan, maakte pen prach tige race, werd winnaar iri de eerste rit, doch beschadigde een nagel, zo dat het dier voor de volgende twee ritten uit de strijd moest worden ge nomen. De tweede rit werd gewonnen door Arminus, de derde door Alexan der, die tweemaal tweede was gewor den en in het eindklassement winnaar werd met 11 p., 2 Arminus 12 p., 3 Diamant, die in de derde rit niet startte, doch rustig de haas bleef af wachten om tenslotte het laatste rechte eind mee te lopen. Het resultaat van de Greyhounds B-klasse werd: 1. Monti Ar j una van Kennel Arjuna te Scheveningen, 2. Mary Arjuna idem, 3. Lex Belwin van A. Voskamp uit Monster, 4. Flip van A. de Jong uit Den Haag, 5. Nan cy van W. Booy uit Den Haag. Veel belangstelling werd ook ge toond door de Whippets. Dit zijn geen kleine Greyhounds zoals velen menen, doch een aparte soort wind honden, niet hoger dan 50 c.M. De eerste serie gaf de volgende uit slag: 1. Johnie van mevr. Koning-Litz te Voorschoten, 2. Canny van J. C. D. de Bruin Den Haag, 3. Karnac van mevr. Koning, 4. Daisy van Bruin. In de tweede serie was het resultaat: 1. Monti van Alma, eig. F. J. Ancher Den Haag, 2. Eva, eig. G. Kooy Bo degraven, 3. de Renners Trixie van mevr. Koning-Litz, 4. Jessie van C. de Kleyn Den Haag. Daisy won in de herkansing en kwam dus in de fi nale, waarvan de uitslag werd: 1. Monti van Alma, die een prachtstart maakt en dadelijk meters ver voor kwam. Tweede werd Canny,, 3. Joh nie,4. Eva en 5. Daisy. Ook de Whippets der B-klasse lie pen vervolgens drie ritten hindernis- baan. Deelnemers waren hier: Cav. Con. Colt en Lama van B. .v. Wijk Den Haag, Bleu Boy van J. Visser Rijswijk en Ursus Turbo van J. de Leeuw te Leidschendam. Drie span nende ritten werden hier te zien ge geven. In de eerste won Lama even wel met vlag en wimpel, in de twee de was de voorsprong niet zo groot, doch daarmede had het dier de race reeds gewonnen en het was of het dit gevoelde, want in de derde rit deed het wat kalmer aan en won Ursus Tarbo. Eindresultaat: 1. Lama 7 p., 2. Ursus Turbo 11 p., 3. Bleu Boy 19 p., 4. Cav. Can, Colt 21 p. Van begin tot einde werden de wedstrijden door de talrijke aanwezi gen met belangstelling gevolgd en na afloop sprak de voorzitter van „Nooit Gedacht", de heer C. Waaijer, een kort woord van dank en afscheid tot de organiserende vereniging. WASSENAAR ONGELUKKEN TIJDENS DE MOTOR-RACES. Tijdens de motorraces op 26 Juli in Duinrell hadden diverse ongeval len plaats. De Engelsman J. S. uit Weading in Engeland, die aan de wedstrijden deelnam, werd zodanig verwond, dat hij naar het Acad. Ziekenhuis te Lei den moest worden overgebracht. Zijn verwondingen zijn evenwel niet van ernstige aard gebleken. J. v. R. uit Den Haag werd licht gewond en kon na verbonden te zijn huiswaarts keren. M. v. d. B. uit Strijen, bekwam zo danige verwondingen, dat hij naar het R.K. Ziekenhuis te Den Haag moest worden overgebracht. Doordat een Engelse rijder bij het slippen de macht over het stuur kwijt raakte, reed hij op het publiek in, waardoor de navolgende* personen werden verwond: W. de J. uit Kat wijk, (linkerbeenfractuur), overge bracht naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden; P. B., alhier, (beenwond); A. T„ alhier, (beenwond); P. v- d. B^ alhier, (sleutelbeenfractuur). De laatste drie konden, na verbon den te' zijn huiswaarts keren. Voorts bekwam de motorrijder P. B. uit Barendrecht, tijdens een val een rechterenkelfractuur. Hij werd overgebracht naar het R.K. Zieken huis aan het Westeinde te 's-Graven- hage. Personalia. Voor het examen handelswetenschappen M. O. is ge slaagd de heer Th. J. J. van Schie. Diefstal. Mevr. B. alhier deed aangifte van vermoedelijke diefstal vanuit haar woning van een platina ring, bezet met brillanten, gepleegd tussen 15 Mei en 20 Juli 1947. De re cherche stelt een onderzoek in. Door A. R. alhier werd bij de recherche aangifte gedaan van dief stal van een zilveren herenhorloge (Berichten, opgenomen in een ge deelte van ons vorig nummer). HET TEKORT AAN ONDER- V/IJZERS. Met het oog op het ernstig tekort aan onderwijzers by het Lager On derwijs worden de gemeentelijke en bijzonderè kweekscholen in de gele genheid gesteld een éénjarige cursus ter opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen in te stellen. De kosten daarvan zullen worden opge nomen in de rijksbijdragen. Voorts is de mogelijkheid van toelating van leerlingen tot genoemde scholen ver ruimd. Het betreffende Kon. Besluit is heden verschenen (Staatsblad H. 245). Een vliegtuig van de rijkslucht vaartschool opgestegen vanaf Ypen- burg, was genoodzaakt Maandag avond omstreeks 6 uur een noodlan ding te maken op een weiland, achter de boerdrij van Hartevelt onder Wils- veen te Leidschendam.. De bestuur der van het vliegtuig, de heer J. Wiegant uit Hilversum, werd hierbij slechts aan zijn pols verwond. Het toestel van het type „Tiger Moth" weid vrij ernstig beschadigd. DE VERGIFTIGE MUGGENOLIE. De keuringsdienst voor waren te Rotterdam heeft de Muggenolie, waarvan de vijf maanden oude twee ling van het echtpaar Hoogendijk uit de Mathenessertsraat te Rotterdam ziek is geworden aan een onderzoek onderworpen. Het bleek, dat de olie- het zeer vergiftige nitro-benzol be vatte, De keuringsdienst waarschuwt tegen het gebruik van deze muggen olie, welke een oorlogssurrogaat is. De olie is herkenbaar aan de aman- delgeur.. De toestand van de kinderen is be vredigend. Zy zijn weer uit het zie kenhuis. VERDRONKEN. Zondagmiddag geraakte het 2'A-ja rig dochtertje van de familie van Thiel uit Bussum, dat bij familie in Helmond te gast was, spelenderwijs in een gracht. Het kind verdronk jammerlijk. TWEE LEIDSE DAMES BIJ AAN RIJDING IN A'DAM GEWOND. Maandagavond omstreeks kwart over negen wilde een chauffeur, 'van een tot nog toe onbekend gebleven personenauto, op de Haarlemmerweg bij de Uitleg te Amsterdam, een voor hem rijdende luxe wagen uit Overijssel inhalen. Bij het passeren „sneed" hij echter zo scherp, dat de wagen uit Overijssel van de weg werd gedrukt, tegen een lichtmast van de N.Z.H. tram opbotste en als gevolg hiervan aan de zijkant werd opengescheurd en totaal vernield. De twee inzittenden, dames E. v. d- K. uit Boskoop en J. V. uit Leiden, werden zwaar ge wond naar het Wilhelmina gasthuis vervoerd, vanwaar zij na verbonden te zijn, per ziekenauto naar hun wo ningen te Leiden werden overge bracht. De chauffeur, die de aanrij ding veroorzaakte is na het ongeval z.g. knechtenkamer van de landbou- - wer N. alhier. De recherche zal dit met kettmg en 60 gulden, vanuit de eens nader bezien. TELEGRAM AAN KONINGIN. Naar Aneta verneemt, heeft de In donesische volksbeweging voor Indo nesië Dinsdag het volgende telegram aan de Koningin gezonden: „Perge- rakan Bangsa (de nationale "bewe gingvoor Indonesië in Suriname welke het algemeen welzijn van de Indonesiërs in Suriname beoogt, ver zoekt uwer Majesteits regering eer biedig het Indonesische probleem op vreedzame wijze op te lossen. Zij hoopt, dat de vijandelijkheden spoe dig zullen eindigen". met grote snelheid in de richting Haarlem verdwenen. De politie te Amsterdam heeft da delijk na de aanrijding, waarbij 2 da mes gisteravond in hun auto van de Haarlemmerw. gedrongen en gewond werden, Haarlem gewaarschuwd, waar men er in slaagde de chauffeur van de aanrijdende auto bij het bin nenrijden van Haarlem aan te hou den Het bleek de 44-jarige Amster damse fabrikant J. J- G. te zijn, die met zijn vrouw en 5 kinderen van Scheveningen kwam en onder invloed van sterke drank was.. Hij is te Am sterdam ingesloten. De Haarlemse feest week, die onder de titel „Haarlem-Bloemenstad" op 2 Augustus zal beginnen, heeft ten gevolge an de gebeurtenissen in In- dië de gemoederen in beweging ge bracht. Er gingen stemmen op om in verbana met de ernst der omstandig- WEERSVF A WACHTING 1 N00RD-00 /rELIJKE WIND. o o In de nacl l zwakke, morgen g 2 geleidelijk w it toenemende wind g g tussen Noo./d en Oost. Enkele o o overdrijven c' h wolkenvelden. 8 5 Bijna overal droog weer. Weinig 8 8 verandering/ in temperatuur. oooooooooono/ooooooooooooooooooooci heden iederé feestviering af te gelas ten. De Haarlemse bestuurdersbond met name had een dringend desbe treffende verzoek gericht tot B. en W. Dit college heeft thans in een speciale vergadering besloten afwij zend op dit verzoek te beschikken, zodat de feestelijkhden doorgang zul len vinden, onder de overweging dat het hier geen zomerkermis geldt, doch een propagandaweek voor het vreemdelingenverkeer. LAATSTE POSITIE NED. PASSA GIERSSCHEPEN DINSD 29 JULI. Alhena, 5 Aug. van Rio de Janeiro te Rotterdam verwacht. Alphacca, 28 Juli van Santos te Montevideo. Axeldijk, New OrleansLonden, 29 Juli in de Downs. Kota Inten, BataviaRotter dam, 28 Juli 8 uur van Port Said. Stuyvesant, AmsterdamWest- Indië, pass. 27 Juli Wight. Talisse, AmsterdamJava, 28 Juli van Havre. Waterland, Buenos-AiresAmster dam, 28 Juli van Las Palmas. DRAKENBURGH WORDT VERMAARD (Van een bijzondere medewerker.) •"Pussen Hilversum en Baarn, op de grens van twee provincies, ligt het Gemeenschapsoord Drakenburgh, Vooral na de bevrijding, toen de Duit se bezetting dit prachtige complex had verlaten, is hier een centrum entstaan, bekend in ons land, een kostelijk bezit voor het katholieke volksdeel. De activiteit en de invloed, die uitgaan bijvoorbeeld van het volkshogeschool-werk, is gericht op de geestelijke gezondmaking van ons volk en verdient daarom aandacht. In deze zomer zijn bekende buiten- landse persoonlijkheden op Dra kenburgh de gast. Zij wisselen daar onderling van gedachten over vraag stukken en moeilijkheden, waarmee de wereld thans heeft te kampen. Voor ons, katholieken, wil vernieu wing en herstel in dit stadium van de wereldgeschiedenis zeggen, dat aan Christus de plaats in het maat schappelijk bestel worde gegeven, die Hem toekomt. Na alle rampen en el lende, na alle leed en verdriet, wel ke de oorlog Dracht over de volke ren, wordt het meer dan tijd, het wezen van de maatschappij te door gronden en zich te bezinnen op de plaats van de mensch in de ganse schepping. Een van de volkshogeschool-weken van Drakenburgh is gewijd aan „De Westerse beschaving en haar toe komst". Hier wil men de universi- in. Men kan de ontkerste ning van een moderne grootstad afschuiven op de rug van de positieve anti christelijke propaganda (en deze is er ongetwijfeld ge weest en ze is er nog, ze heeft een machtig propa- ganda-apparaat geschapen) Men kan zich echter óók afvragen, of hier wellicht een tekort gesignaleerd moet worden van het Christendom. De vraag blijft immers staan, het mogelijk was, dat de anti-christelijke propagan da zo ver om zich heen kón grijpen, als het Christen dom had beantwoord aan wat het volgens de bedoe ling van Zijn goddelijke Stichter zijn moet. En nu is het niet mijn bedoeling, gebrek in werkzaam heid van de priesters. Daar zijn ongetwijfeld tekorten geweest, dat is onvermij delijk, zolang men met mensen te doen heeft. ^.Het wil mij voorkomen, dat men het tekort ergens anders zoeken moet, n.l. in de wijze zelf waarop ook de ijverigste priesters te werk zijn gegaan. Dit tekort in de werkmethode hangt allerinnigst samen met de manier waarop men het Christendom zelf heeft Verhage, 3 Corrie Koot, 4 Riet v. d. Helm. 7e en 8e kl. meisjes: Stoelendans: I Rie van Rijn, 2 Riet Luyten, 3 Rietje van Kampen, 4 Ineke v. d. Brink. 5. Riet v. d. Geest. le kl. jongens. Blokjesrapen: 1. H. v. d. Helm, 2 Kees v. Santen, 3 Jacq. Kappetein, 4. J. Luk. 2e kl. jongens. HindemUbaan: Theo Knijnenburg, 2 Ferrie v. Veen, 3 Ad v. Kempen, 4 Jos Verschoor. 3e kl. jongens. Bandenrace: 1 Leo Groeneweg, 2 Janus de Groot, 3 Wim van Es, 4 André Olijhoek. 4e kl. jongens. Blindkruien: 1 Jaap van Vliet, 2 Adri Luk, 3 Piet van Stepn, 4 Piet Rotteveel. 5e kl. jongens. Blindemannetje.- 1 Piet v. d. Kroft, 2 Stef Verschoor, 3 Adrie v. d. Helm. 6e kl. jongens. Hindernisbaan: 1 Koos Olijhoek, 2 Jac Vprens, 3 Nico v. d. Bosch, 4 Joop Boogmans. 7e en 8e kl. jongens: Touwtrekken: 1. Tinus de Heij, 2 Koos v. d. Pijl, 3 Leo v. d. Brink, 4 Joh. van Vliet, 5 Piet v. d. Halm. Wedstrijden voor schoolvrije jeugd Stoelendans voor meisjes: 1 Tiny Ham, 2 Ria de Winter, 3 Rie v. d. Bosch, 4 Annie van Veen, 5 Jo v. d. Bosch. Touwtrekken voor jongens: 1 P. VerschoorJ. Hilgersom, 2 G. WaaijerW. van Leeuwen, 3 Leo v. d. BoschN. v. d. Zijde;. 4. W. WaaijerS. van Es. Nationale bokkenrace: Daar slechts 4 bokken waren ingeschreven lie pen deze voor de prijzen. Uitslag: 1. Leo van Leeuwen, 2 Nico V. d. Bosch, 3 Nico Koot, Öelft, 4. W. v. d. Berg, Delft. Bijzonderheden waren niet te ver melden, dan alleen dat bij de finale bokkenrace tussen Leo van Leeu wen en Nico v. d. Bosch laatstge noemde het ongeluk had, dat in de eerste rit zijn rechter- en in de 2e rit zijn linkerwiel van de wagen liep waardoor hij zijn le prijs verspeelde. terstond twee opwerpin gen naar voren brengen. Men zal zeggen.-.is het dan niet zo? Gaat het dan ten slotte niet óm de ziel? Heeft de Meester niet ge zegd: Als uw oog u ergert, ruk het uit. En als uw voet U ergert, houw ze af. Het is beter met een oog en met een voet het leven in te gaan, dan met een niet verminkt lichaam in de hel te komen. Maar bovendien zal men hoe opmerken, dat de christelij ke kerk toch ook wel iets voor het lichaam gedaan heeft en men zal wijzen op onze ziekenhuizen, onze machtige instellingen van liefdadigheid, onze katho lieke sociale beweging, on ze jeugdbeweging. Uit dit alles zou men kunnen op maken, dat de hierboven gelanceerde beschuldiging» kant noch wal raakt. Deze opwerpingen kun nen wellicht het best be antwoord worden door een duidelijker en uitvoeriger uiteenzetting van wat met die beschuldiging bedoeld wordt. Laat mij eerst toegeven, dat er door de kerk door alle eeuwen heen inder daad veel voor het lichaam gedaan is en dat de activi teit van de laatste decennia uitwijst, dat er zich een opgevat. Men heeft te wei- kentering voltrekt in dt rich nig rekening gehouden met +i~" j:~ JUJ~~ de 'werkelijkheid, met een werkelijke natuur van de mens. Men heeft teveel naar één kant van het menselijk v/ezen gekeken, zijn geestelijke kant, en men heeft maar al te zeer voorbijgezien, dat de mens ook nog een lichaam heeft. Het christendom zoals het in de 19de eeuw gepredikt werd, was een volkomen vergeestelijkt Christendom. Het kwam neer op deze woorden: Red uwe ziel. Het legde de volle nadruk op de woorden van de Zalig maker: Wat baat het de mens, als hij de gehele we reld wint, wanneer hij i_ bij schade zou Tijden aan Want waar gaat het eigenlijk over? Ik geloof, dat we de kwestie aldus moeten stellen. Het is van zelfsprekend, dat het Chris tendom, de christelijke godsdienst, de christelijke kerk zich bovenal toelegt op de redding, de zaligma king van de zielen. Nie mand, die iets van het Christendom begrijpt, zal dit kunnen ontkennen. Het gaat er echter over welke plaats he* lichaam heeft in het proces dér zaligma king En hier is m.i. een sterk gewijzigde instelling mogelijk. Men kan n.l. het lichaam aanvaarden, om dat het er nu eenmaal is zijn del? En het "bracht met bijzondere voorliefde en trachten de inconveniën- het woord van Jezus naar ten, die het met zich mee- voren: „Het is de geest, die brengt, zoveel mogelijk op levend maakt, hpt vlees te heffen. En dat is het wat brengt niets daartoe bij". men m. i. tot nog toe ge- Natuurliik zal men hier daan heeft. D. w. z. men was ten aanzien van het lichaam louter negatief in gesteld. Men heeft de mo gelijkheid, dat het lichaam ook positieve waarden zou vertegenwoordigen, volko men voorbij gezien. Men heeft zich nooit in die mo gelijkheid verdiept. Hier nu is een kentering niet al leen mogelijk, maar zelfs noodzakelijk. Men moet in de prediking van het Chris tendom rekening gaan hou den niet enkel met men selijke- zielen, maar met mensen, met volledige mensen, bestaande uit ziel en lichaam. Want ik geloof, dat het moderne ongeloof voor een groot gedeelte verklaarbaar is uit dit tekort aan reali teitszin in de christelijke prediking. Ik geloof, dat men de moderne mens on recht doet, wanneer men zijn zogenaamde aards-ge- richtheid alleen maar ver klaart als een duivelse ont aarding. Ik geloof, dat er in deze aands-gerichtheid een groot stuk realisme steekt, een realisme dat te weinig klankborden vond in de wijze, waarop het Christendom gepredikt werd. De moderne mens zit oin zo te zeggen met zijn lichaam te kijken. Hij weet vaak geen raad met dat lichaam en hij is van mening, dat een godsdienst, die enkel maar bezorgd is voor de ziel en geen oog heeft voor de belangrijke plaats van het lichaam in het menselijk leven, eigen lijk buiten de werkelijk heid staat. En hier ligt ook het te kort, dat we in de christe lijke activiteit ten opzichte van het lichaam kunnen signaleren Men verrichtte ha_ar grotendeels uit een zekere barmhartigheid, die. menende dat dit lichaam eigenlijk geen be tekenis had, zich toch er over ontfermde omwille van de arme mensen, die nu eenmaal met dat lichaam zaten opgeschept. Een heel andere instel ling is mogelijk. Men kan het lichaam ook liefdevol en vreugdevol aanvaarden als een kostbare hulp op de pelgrimstocht naar het eeuwige doel. In zijn com mentaar op de woorden van Jezus: ...Het is de geest, die levend maakt, het vlees brengt niets daartoe bij" zegt Sint Augustinus: „Laat de geest zich bij het vlees voegen en het is van grote waarde. Want als het vlees in het geheel geen waarde had, zou het Woord niet vlees worden omin ons te wonen". Het licha melijke van de mens moet daarom niet enkel maar geduld worden, het kan een weg worden naar het hogere, een symbool van de hogere wereld, een spiegel, waarin de aardse mens het hemelse weer spiegeld vindt. Er ligt hier voor de Kerk nog een geweldig werkter rein. Om nu maar eens iets te noemen: het Sacra ment van het huwelijk komt nog steeds niet vol doende tot zijn recht in het kerkelijk leven. Voor de meeste Christenen is de kerkelijke inzegening van het huwelijk een cere monie, die er nu eenmaal bij hoort: zij beseffen ech ter allerminst dat het hu welijk, ja, dat heel de ver houding tussen man en vrouw in zijn diepste we zen iets godsdienstig^ is. Het woord is vlees gewor den en heeft heel de men selijke wereld, ziel èn lichaam, geest en vlees op genomen in een hogere, he melse orde. Eerst in die orde komt het tot zijn volle recht, eerst in die orde zal het huwelijk aan de mens dat geluk die vreugde ge ven. die God ermee be doelde, toen Hij de mens als twee-eenheid van man en vrouw geschapen heeft. Willen we een wereld stad als Parijs, 1 mèb die massa's die zich geestelijk vergapen aan cinema en dancing terugwinnen voor het Christendom, dan zul len we ook aan dezs ver doolde mensheid moeten leren, dat de volledige mens, de waarlijk herboren mens, de mens met een ge luk zo diep als de zee, grenzeloos als de hemel zelf, de mens, wiens ge hele menselijkheid tot zijn recht komt, slechts uit de genade van Jesus Christus geboren wordt. Dr. Henri van Rooijen, Kruisheer. taire wetenschap brengen in contact met de actuele werkelijkheid. En zo deed men ook onlangs, toen werd ge sproken over „Christendom en Huma nisme". Wie de gekozen onderwerpen na der bestudeert, zal tot de slotsom komen, dat er een verbinding is ge vonden, tusson een wetenschappe lijke fundering en uitleg, en de ac tualiteit. Het ligt namelijk in de be doeling, om ,,Het probleem Europa" aan de orde te stellen en wel, omdat de mensheid van nu heeft te maken met dit dringend probleem. Van de oplossing daarvan zal alles afhan- gen. Men wil een historische schets ge ven van de verschillende stromingen, die in de loop der eeuwen op de Wes terse beschaving van invloed waren en welke krachten aan het huidige Europa vorm en gestalte gaven. De behandeling van deze onderwer pen is voor ons van grote waarde, al leen reeds hierom, dat hét Nederland se volk op grond vap geaardheid, aan leg en geschiedenis, een soort van bemiddelende functie heeft ver leend, wanneer hét aankwam op het uitwisselen van culturele waarden. Over het bovenstaande vonden wjj enkele malen gelegenheid, op Dra kenburgh te spreken met buitenland se gasten, die in hun kringen zekere autoriteit verwierven. Wij noemen: Pierre Ghaillet, directeur van „Te- moignage Chretien", M. E. Guilhou, directeur van het Institute Frangaise en Robert d'Harcourt, lid van de Aca demie frangaise, verder de bekenae schrijver en publicist in Zwitser land prof. Doken, Mgr. Smith uit Engeland, de grote promotor van de geestelijke wederopbouw in Duits land, prof. dr. De Sobry, hoogleraar te Leuven en dr. Lannoy uit Brugge. Het zou niet moeilijk zijn, aan deze lijst van bezoekers veel andere na men van prominente buitenlanders toe te voegen. E'en belangrijk congres, als dat over de verhouding tussen Noord en Zuid-Nederland heeft geleid tot de oprichting van het Thijmgenoot- schap. Dan waren er week-enden van verenigingsleiders, die perspectieven hebben geopend voor vruchtdragend werk in verscheidene katholieke maatschappelijke organisaties. In deze vacantietijd is het weder om druk op Drakenburgh. Wij bedoe len niet, in hoofdzaak te zeggen, dat wie zich na een jaar van ingespan nen arbeid wil verpozen daartoe ruimschoots gelegenheid vindt in het Gemeenschapsoord. Men wordt ma terieel goed verzorgd, maar ook gees telijk, al was het alleen maar door middel van de uitgebreide biblio theek, die alle gasten ten dienste staat. Voor ons liggen de prospecti van enkele congressen op Drakenburgh in de volgende weken. Van 4 tot 9 Aug. wordt de Volkshogeschool-week ge houden, gekarakteriseerd in eehi geest van eenvoud en vriendschap. Het programma is gedeeltelijk be rekend op een gezelschap van cultu- reel-belangstellenden. Een andere volkshogeschool-week, van 11 tot 16 Augustus zal gewijd zijn aan het Franciscanisme in zijn historische en actuele aspecten. Deze week zal wor den afgesloten met een voordracht van dr. Norbertus Broeckaert O.F.M. uit Leuven over de filosofie van het Franciscanisme. De Westerse beschaving en haar toekomst, waarover wij hierboven schreven, is aan de orde op de uni versitaire week van 25 tot 30 Augus tus. Niet om de dreigende onder- gangs-mentaliteit te voeden, maar in tegendeel om het vertrouwen in de cultuur en de levenskansen van het Avondland te versterken, met een po sitief doelwit derhalve, is het pro gramma ontworpen. De probleem stelling zal worden gegeven door prof. dr. L. Bellon van Nijmegen, evenals de samenvatting van synthese. Tenslotte zullen op 30 en 31 Augus tus de leden van „Sint Jan" op Dra kenburgh samenkomen, waar mr. P. T. Shood, van de bekende Engelse uitgeverij, het woord zal voeren

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3