RECHTZAKEN De zware areaalheffing in het Bloembollenbedrijf Op korte golf CLia&dla WOENSDAG 30 JULI 1947 DE LEIDSE COURANT Pagina 2 l PERSSPIEGEL 5 BEVOEGDHEID EN GESCHIKTHEID. Van de zijde der leraren-organisa ties is aan het Weekblad voor Gymn. en Middelbaar Onderwijs verzocht, geen adverenties meer op te nemen, waarin niet geheel bevoegde leer krachten worden opgeroepen. De Maasbode vindt dat verzoek heel vreemd, omdat „wij nu eenxr.asl zitten met een pijnlijk tekort aan be voegde leerkrachten". „Liever niet ge heel bevoegde leerkrachten dan gene". En het blad wijst er verder op, dat men nu niet meer, zoals voor de oor log, moet concluderen van bevoegd heid tot geschiktheid en van onbe voegdheid tot ongeschiktheid. Beter onbevoegde leerkrachten dan overbelaste, overspannen en ge prikkelde bevoegde leraren, die een ramp zijn voor zichzelf en voor hun leerlingen. Daarom voelen wij veel meer voor het tweede verzoek van bedoelde besturen, om advertenties te weigeren, waarin leraren worden gevraagd voor méér dan 30 lesuren, 30 is al te veel." HET KON IN INDIE ZO NIET LANGER. Het is nog maar steeds velen niet duidelijk, dat de Regering haar ho peloze pogingen, om de Republiek in Indië terug te brengen op de aanvaarde Linggadjati-basis, niet langer kon voortzetten. Prof. Romme wijst er in de Volks krant op, dat een verder voortzetten van die pogingen positieve onher roepelijke schade met zich zou heb ben meegebracht. ,,De positieve onherroepelijke schade, die alleen door onmiddellijk ingrijpen nog was te voorkomen, kan men verdelen in twee catego rieën. De positieve onherroepelijke schade op korte termijn, en de po sitieve onherroepelijke schade op lange termijn. Op korte termijn zou het voort zetten van hopeloos gebleken cnrer- leg betekend hebben meer rampok- partijen, meer brandstichtingen, meer moord op onschuldige bevol king, meer beschietingen op Neder landse troepen, meer vernieling door profiteurs en avonturiers, meer hongersnood als gevolg van voedsel- blokkade. Dit alles is vreselijk ge weest in de afgelopen tijd; maar de verantwoordelijkheid, dit nog ver der over zijn kant te laten gaan, is niet te dragen vanaf de dag, dat verbetering van die toestand langs vreedzame weg wat op zich zelf natuurlijk een groot goed zou zijn geweest uitzichtloos is geworden. En wanneer de Regering in strijd met haar elementaire plicht, dit toch zou hebben laten voortbestaan, zou tevens voor haar verantwoor ding zijn gekomen het nog veel er ger gevolg, het gevolg op lange ter mijn: de economische en politieke ineenstorting van Indonesië, en de economische en politieke inschrom- peling van Nederland, voor 'n verre toekomst." VOOR DONDERDAG. HILVERSUM I 301 M. 7.45 Gramofoonplaten. 8-15 Pluk de dag. 9.00 Gram.-platen. 10.00 Le ger dés Heils. 10.15 Morgendienst. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Gram.- platen. 12.03 Gram.-platen. 12.30 Dansmuziek. 13.25 Vervolg dansork. 13.45 Vrouwenvaria. 14.00 Celeste en semble. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Kamerorkest. 16 00 Bijbellezing.U6.45 Gram-platen. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Hoe staat het in Indië? 20.15 De Mariniers. 21.00 Orgel. 21.30 De vaart der volken. 21.50 Met band en plaat voor u paraat. 22.45 Avoncl- overdenking. 23.00 Kwintet, 23.30 Gram.platen. Gisteren zijn 85 man van de Samen werkende Havenbedrijven te Amster dam in staking gegaan in verband met het feit, dat een hunner collega's was ontslagen, (volgens de directie van de S.H.B. wegens het weglopen van zijn werk en het voeren van op ruiende gesprekken). Dit ontslag werd na een nieuw onderzoek inge trokken. De stakers eisten daarop uitbetaling van de uren waarop was gestaakt, hetgeen door de directie werd geweigerd, waarbij zij zich be riep op een bepaling in de arbeids contracten, dat bij ieder conflict arbi trage zal worden gevraagd. Aange zien de directie weigerde te onder handelen met de E.V.C. afd. trans port, die de leiding van de staking op zich heeft genomen, nam het conflict scherpere vormen aan met het gevolg dat in de loop van de dag alle ar beiders van de S.H.B., omvattende in totaal ongeveer 1500 man, het werk neerlegden. Het werk in de Amsterdamse haven wordt door deze staking niet merk^ baar gestoord, daar de scheepvaart beweging toevallig gering is en de vaste kern van de scheepvaartmaat schappijen, tellende eveneens om streeks 1500 man, aan de arbeid is gebleven. AMSTERDAMSE BEURS. De berichten uit indië werden ter beurze van Amsterdam wederom kalm geinterpreteerd, maar gisteren gaven ze blijkbaar toch geen aanlei ding tot verdere aankopen van cul tuurwaarden en Indische fondsen, initgendeel bestond aanvankelijk enig aanbod. De hoofdkoersen van de cultuuraandelen waren vergele ken met de vorige slotprijzen dan ook vrijwel alle iets lager. Ook Konink lijke Petroleum kramen, wat de hcofdkoers aangaat, een goede vier- t«i) punten beneden het vorige slot te liggen. Daartegenover waren de scheepsvaartaandeelen en de indus triëlen prijshoudend,hoewel niet veel veranderd. Tijdens het vrije "erkeer bestond aanvankelijk nog enig aanbod voor cultuuraandelen, in verband waarmede de koersen nog een kleingheid achteruit gingen, maar daarna legde de markt toch voer een goed weerstandsvermogen aan de dag. Voor Koninklijke open baarde zich in het vrije verkeer eni ge vraag, nu en dan werden een paar stukken uit de markt genotnen en bij een hoofdkoers van 409 werd te gen het slot afgedaan tegen 412 De Amerikaanse markt was stil, de meeste shares waren iets lager. De hendel op de beleggingsafdeling bleef van geringe proporties. Over het algemeen waren de staatspapie ren zo goed als ongewijzigd. Prolongatie 21/4 procent. HAAGSE POLITIERECHTER. Er was door W. J. te Bodegraven clandestien een schaap geslacht, doch daar was een bijzondere reden voor. En de Officier bij de Haagse politie rechter wilde daar wel rekening mee houden, omdat het dier niet voor de zwarte handel bestemd was. Hij vor derde veertien dagen gevangenis straf. De rechter volstond met twee maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. G. van A. te Alphen a. d. Rijn had onbevoegd broodbonnen voor handen. Er werd een handeltje in ge dreven. zodat de Officier het nodig vond verdachte een tijdje gewoon werk te laten doen. Hij vorderde een maand gevangenisstraf en dan opzen ding naar Veenhuizen gedurende zes maanden. De rechter veroordeelde tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Het varkensvlees, dat door J. de B. uit Ter Aar werd verhandeld, was afkomstig van een clandestiene slach ting. Het betrof echter niet zulk een grote hoeveelheid en de Officier vor derde 50 boete of 25 dagen hechte nis en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf met drie jaar proef tijd. De rechter veroordeelde conform die eis'. Om alvast een flinke kolenvoor- raad te bezitten, had de koopman H. A. T. Z. te Wassenaar flink wat brandstof ingeslagen, hetgeen echter plaats vond zonder bon. Daarvoor vorderde de Officier ƒ300 boete Of 30 dagen hechtenis en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. De réchter ver oordeelde daartoe. HILVERSUM II, 415 M. 8-15 Gramofoonplaten. 8.45 Mor genconcert. 9.15 Morgenwijding. 9.35 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gram.platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gram.platen. 11.20 Gram.platen. 11.30 Fluit met piano. 12.00 The Romancers. 12.35 Harmo nie-orkesten. 13.15 Ensemble Jetty Cantor. 14.00 Piano. 15.00 Voor zie ken en gezonden. 16.05 Reprises. 17.20 Wat wil je worden? 17.30 Orkest. 17.50 Voor de jeugd- 18.15 Sport- naillFgeoouw zuiien van s Augustus praatje 18.30 Gramofoonplaten. 19.00 af twee tentoonstellingen worden JOOOOOOOO oooooooooooooooooooooooo_o c oooooooooooooooooooooooooooooooooo BINNENLAND. Prins Bernhard ontving, 's morgens gezeild te hebben, 's mid dags op het stadhuis te Sneek nog verscheidene vooraanstaande per soonlijkheden, nu uit Noord-West- Friesland. Ook bracht hij een bezoek aan een weeshuis te Sneek en aan Bolsward. Aan de nationale bedevaart naar Dokkum werd o.a. deelgeno men door de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, die bij de St. Bonifatius-put een pontificale Hoogmis opdroeg en de pelgrims toesprak. Prof. C. P. M. Romme heeft bedankt als lid der Prov. Staten van Noord-Holland. Opvolgers op de lijst der K.V.P. is de heer Ange- nent, wethouder van Haarlem, die zijn benoeming aanvaard heeft. Omdat hij zich niet kon ver enigen met de afwijzende houding, welke „Vrij Nederland" aanneemt ten aanzien van de Indië-politiek der regering, is dr. W. J. Schuyt uit de redactie getreden. Militairen aan boord van het s.s. „Volendam" kunnen in Port Said post krijgen mits deze op 3 Aug. ge post wordt. Wil men de post bij aankomst in Batavia bezorgd heb ben, dan moet zij op 17 Aug, a.s. gepost zijn. Een internationale kampeer- ders-rallye, waaraan 3000 buiten landse kampeerders zullen deelne men, wordt van 1 tot 10 Augustus in „Groemendaal" te Heemstede ge houden. Het terrein is onderverdeeld in vijf subkampen, resp. voor wande laars, wielrijders en kanovaarders, autokampeerders, caravans en hout vuurstokers. Er zijn aparte kamp winkels en een kampziekenhuis ge bouwd, zelfs een kinderbewaar plaats ontbreekt niet. In een vast kampgebouw zullen van 4 Augustus Bernard Person. 19.10 Zomerconfetti. 20.05 Vraaggesprek. 10.15 Concert. 22.00 In de schijnwerper. 22.30 Pier re Palla. 23.15 Max Euwe. 23.15 Aan sluiting „Au Paradis", 23.45 Gram. platen. gehouden: een van kampfoto's en een van nieuwe vindingen op kam- peergebied. Bij het baden in zee is te Ber gen verdronken het 18-jarige meisje A. Mulder uit Krommenie. Voor kleine tafellakens, z.g, napperons- van ongeveer 1 vierkan te meter zullen voortaan slechts textielpunten behoeven te worden ingeleverd. Een 30-jarige moeder in Axel heeft haar kindje van by na een jaar verdronken en daarna zelf moord gepleegd. Doordat zij te vroeg uit tram stapte is een 55-jarige vrouw te Amsterdam onder de bijwagen geraakt en gedood. r -— Een luchtverbinding Amster damJohannesburg zal met ingang van 16 Augustus wekelijks worden onderhouden. Ook Rotterdam krijgt een vliegveld. Het zal aanvankelijk van beperkte afmetingen zyn, doch de uitbreidingsmogelijkheid tot een groter vliegveld in zich moeten hebben aldus deelde de minister aan de Eerste Kamer mede. Tot laat in de nacht oogst men in Oost-Groningen, waar een land arbeidersstaking heerst. Ook Zon dag is bijna de gehele dag gewerkt. Moeilijker zal het nog worden, als over ongeveer 14 dagen de tarwe en de haver rijp zijn. Indien de star. king aanhoudt, zal de verbouw van koolzaad vastlopen. Een film over smokkelaars heeft zijn première beleefd in Wouw. Het filmpje stelt op juiste wijze de praktijken van smokke laars in het licht, waartegen de rijkspolitie in de verboden grens strook een verbeten strijd voert. Het kwam tot stand met medewer king van de Belgische regering, de burgemeester van Wouw, douane en Rijksnolitie. Een mobiele telefoon-installatie zal voor het eerst in Hilversum dienst doen bij een jubileum-de monstratie van de brandweer, waar aan alle wagens meedoen. Om te voorkomen, dat ingeval van brand niet onmiddellijk hulp zou kunnen worden verleend, zal een wagen van de Ned. Seintoestellenfabriek voorzien van een mobiele telefoon- installatie doorlopend contact on derhouden met de brandweerpost in de kazerne. Een dievenbende is te Nijmegen gearresteerd, die zestig inbraken had gepleegd en meer dan 50 rijwielen had gestolen. De bende verbleef in de oude benedenstad en werd aange voerd door drie broers. Er zijn 21 ar restaties verricht. De behaalde buit bedroeg ƒ40.000. Felle critiek op het bedrijfsschap Een „actie-comité" bestaande uit de heren K. J. Grullemans, A. Phi- lippo, Guldemond en C. Ph. Freriks, had een bijeenkomst uitgeschreven met een agendapunt, nl. areaalhef fing. In het begin leek het of er niet veel waren die in dat punt belang stelden, maar toen de voorzitter, de heer K. J. Grullemans, een half uïV na de vastgestelde tijd de bijeen komst opende, waren er toch nog velen bijeen. In zijn openingsrede deelde de voorzitter mede, dat het de bedoeling van het actie-comité was om nu eens te kijken of het langs juridische weg mogelijk was, dat het B. V. S. zo maar alles kon voorschrijven en opleggen, zonder dat de leden hiervan ook maar enige tekst en uitleg kregen. De aanleiding hiertoe was het briefje van Ifet B. V. S. dat vele kwekers hadden ont vangen, waarin werd gedreigd met parate executie wanneer men de areaal-heffing niet betaalde. Op grond hiervan verzocht de voorzitter geen pro- of anti-sane- ringsdebatten të beginnen (wat in derdaad niet is gebeurd!) omdat de toestand hiervoor geen ruimte meer liet. Nu is het de tijd een actie te voeren, welke op juridische grond slagen zal berusten. BESCHULDIGINGEN JEGENS HET BEDRIJFSCHAP. Niemand zal er bezwaar tegen hebben de financiële lasten te dra gen, die ons vak worden opgelegd, mits zij op een redelijke basis be rusten. Bij het B. V. S. zijn en wor den grove fouten gemaakt en nie mand komt er ooit precies achter, wat er gebeurt. Speciaal bij de zwart geteelde bollen is geknoeid. De voor zitter zou het B. V. S. Willen vragen: Is het waar, dat elf controleurs wer den ontslagen? Is het waar, dat er blanco meetbonnen waren? Het be drag, dat ons te veel wordt opgelegd door de zwart geteelde bollen, enz. wordt een onuitspreekbaar getal. Ik ben ervar. overtuigd, aldus de voor zitter. dat de minister Mansholt be slist niet op de hoogte' is van de De Kath. georganiseerde kolen handelaren besloten, dat het be stuur o.m. zal trachten een mini mumprijsregeling te verkrijgen door het verbindend verklaren der overeenkomsten. Ook zal men eccv nomische samenwerking tot stand brengen met de vakgroep detail handel vaste brandstoffen en met bestaande zusterorganisaties. De patroon van de bond zal St. Theobald zijn. De restaurateur L. J. W. te Haarlem is veroordeeld tot 2000 gld. boete en sluiting van de zaak voor twee maanden, omdat hij tegen zwar te prijzen zijn gasten vleesspijzen voorzette. De slager, die het vlees verkocht, is voor één jaar opgesloten, en zijn zaak is voor zes maanden ge sloten. De opbouw van Nijmegen zal wel 25 jaar in beslag nemen, werd in de gemeenteraad medegedeeld. In ongeveer 60 der beschikbare wo ningen verblijven twee, zelfs meer gezinnen. De opbouw vordert niet snel. BUITENLAND Leden van de Ingoen Zwai Leoemi zijn Dinsdagavond winkels, café's en bioscopen te Tel Aviv binnengegaan en hebben de eigena ren bevolen te sluiten, als „teken van eerbied" jegens de drie terecht gestelde Joodse verzetslieden. De meeste eigenaren gehoorzaamden, daar zij met geweld werden be dreigd. Wegens de grote drukte op de scheepvaartlijnen tussen Engeland en Nederland 'is het vertrek van een aantal Engelse schoolkinderen dat in het kader van de uitwisseling der „Work* friendship Association" een bezoek s\n Nederland zou bren gen, voor onbepaalde tijd uitgesteld. Onbekenden hebben Dinsdag ter viering van Mussolini's geboor tedag in verschillende stadswijken van Rome neo-fascistische pamflet ten verspreid. Een DC 4 van de Belgische luchtvaartmij „Sabena" heeft de 'eerste non-stopvlucht van Leopolds- ville (Belg. Congo) naar Brussel in uur en 20 minuten volbracht. toestand, zoals deze op het ogenblik in het vak heerst en hoe het B. V. S. werkt. Als dit B. V. S. alles in het duister doet, dan worden wij dat zat, besloot de voorzitter zijn rede. NOORDWIJKERHOUT DEED GOED WERK. Hierna kreeg de afdeling Noord- wijkerhout van de Alg. Vereniging, voor Bloembollencultuur een pluim voor het werk, dat zij reeds hadden verricht op dit gebied. De Heer Gul demond las de brief van deze afde ling aan de Minister voor, waarin uiteen werd gezet dat de geschatte opbrehgst van het B. V. S. veel hoger lag dan de steekproeven bij een 125 goed geoutilleerde bedrijven in wer kelijkheid aanwezen. Het verschil be liep in geld f 43.20 per Are aan vroe ge tulpen en 14.63 per Are aan late tulpen. Er werd bij gezegd, dat de, oogst van deze bedrijven beslist niet aan de lage kant was gehouden en eerder te hoog was. De areaal heffing zou dus in werkelijkheid met deze bedragen moeten worden verminderd. De voorzitter noemde dit een correcte wijze van handelen, maar had graag van het B. V. S. juiste gegevens. Gaarne had hij ge zien, dat de Alg. Vereniging deze zaak in handen had genomen en spr. wilde, dat de voorzitters van de Afd. hiercan zouden gaan medewer ken, opdat men meer en beter gege vens zou kunnen verzamelen, want het loopt op zo'n manier in de mil- lioenen. MOET AANSLAG WORDEN BETAALD? De heer Hoek, vroeg daarna aan de voorzitter, of de uitslag van het onderzoek der Rijksaccountants al bekend werd gemaakt, wat volgens de voorzitter niet het geval was. Op de vraag, of de aanslag moest wor den betaald, kwam de juridisch ad viseur, die door de voorzitter als mr. M. R. Pot werd voorgesteld, aan het woord. Deze deelde mede dat het B. V. S. in deze korte termijn wel niet bewogen zal kunnen worden van executie af te zien. Daarom zal het noodzakelijk zijn te betalen, zij het onder protest. De heer v. d. Weyden deelde mede, dat hij bezoek had ge had van een deurwaarder, die had verteld, dat inbeslagname doorgang zou vinden, als er niet werd betaald. De heer Philippo las hierna voor dat uitstel van betaling kan worden ver leend tot 1 October, mits men kan aantonen, dat men onmachtig is. Dit is voor de kleine kwekers echter zeer moeilijk, omdat de vragenlijst zeer gecompliceerd was. De heer Lefe- ber zou graag willen weten, waar men het geld, als een eventueel pro ces gewonnen zou worden, vandaan zou moeten halen. Het antwoord hierop luidde, dat men eerst eens licht in de diepe duisternis wilde hebben. Ook de heer Pot zei, dat men niet kan zeggen, hoe de zaak zal verlopen. Volgens hem hadden de leden van het B. V. S. niets te zeggen en werd de zaak door enkele ambtenaren geregeerd wat door de heer A. van Zonneveld, zelf lid van het B. V. S-, werd beaamd. OP VOORZICHTIGHEID AANGEDRONGEN. Het hoogtepunt van de vergade ring ontstond, toen de heer P. v. d. Nouland het woord nam. Deze drong n.l. aan op voorzichtigheid, want volgens hem was het nog te vroeg nu een actie te beginnen. Hij staafde dit gezegde met het bewijs, dat de berekeningen van de oogst voor een groot deel afhankelijk waren van del geschatte export en juist dit punt wordt op het ogenblik door het B. S. behandeld. Pas als deze statis tiek klaar is, kan men met goed gevolg optreden .Spr. waarschuwde tegen het gescherm met de meetbon- nen-affaire, want men moet wel degelijk met bewijzen komen. Ook het feit, dat de heffing al in Febr. werd opgelegd en dat men pas daar na een actie is begonnen, en het B. V. S. op grond hiervan een onder zoek is gaan instellen, moest tot voorzichtigheid stemmen. Hij geloof de wel, dat als zou blijken, dat er te veel was betaald, dat dit terugbetaald zou worden. Het actie-comité zei, da,t de aan slag definitief was want dat stond er toch op. Dit ~"kon de heer v. d. Nouland echter niet van zijn stuk brengen en met een „we zullen af wachten" ging hij weer zitten. Hierna ontstonden nog wat dis cussies over de zwart geteelde bol len en de monstertrekking, wat ook gepubliceerd moest worden. Er kwa men geen nieuwe punten meer naar voren. De voorzitter vroeg of er nog kwekers waren, die tot het actie comité wilden toetreden, waaraan de heer N. Reeuwijk, Abbenes, gevolg gaf. Na afloop der vergadering ga ven velen zich op om deze actie te steunen. f 5.000.- 1500— 1000.— 400.— 200— 100— STAATSLOTERIJ. 4e klasse, Ze trekking. I 21686 2526 17298 3032 20112 5172 19787 17008 19214 2456 2581 7989 10404 10676 11084 11635 13379 15858 20208 21237 Wat lezers ons schrijven ROND DE MELKPRIJS. Over het algemeen heerst er onder de veehouders in het Westelijk gebied een ontevreden stemming over de melkprijs. Was deze prijs het vorig jaar al laag gesteld, met heeft thans gemeend nog maar één cent per liter lager te moeten gaan en alzo aan de veehouders te betalen 14 cent per li ter voor melk, die 3.30 pet. vet bevat. Het uitgangspunt is de kostprijsbe rekening, men heeft daarvoor het Landbouw-Economisch-Instituut. Dit Instituut lïeeft, op grond van ver schillende gegevens uit de boeken verstrekt, gemeend, dat, mede met het oog op een te verwachten hogere productie, de kostprijs dit jaar lager zou liggen, hoewel de C.M.C., op een kostprijsberekening kwam van 16 cent per liter. Deze instantie is blijk baar zo voorzichtig geweest, om geen hogere productie-te verwachten, wat maar al te juist is. De medogenloze lange winter en de droge zomer zijn daar niet vreemd aan. Getracht zal nu worden om, in sa menwerking met andere Standsorga nisaties en de C.M.C., de cent per li ter, die wij dit seizoen te kort heb ben gehad, alsnog uitbetaald te krij gen. Dit kan moeilijk met terugwer kende kracht, want het publiek is niet genegen de melk die geconsu meerd is, nog eens te gaan betalen, maar door de melkprijs per 1 Augus tus met drie centen per liter te ver hogen, zou het toch naar tevredenheid geregeld zijn (het gedeelte vanaf 28 April tot 31 Juli, d.i. pl.m. tweederde deel, en het gedeelte van 1 Augustus tot 1 November, pl.m. één derde deel). Op deze wijze zou de zomermelkprijs in zijn geheel één cent per liter ver hoogd zijn. Wij zijn allerminst gebaat met het uitzicht stellen van een hogere wintermelkprijs. Als de zomerprijs te laag gesteld is, dan is het bij ons ver loren werk. In de zuivere weidestre ken, waar een verhoogde wintermelk prijs onmiddellijk verband houdt met verhoogde voederprijzen, komt men van de regen in de drop, vooral met het oog op de geringe hooi-voorraden. Een verhoging dus per 1 Augustus van 8 cent per liter, wat gelyk staat met de zomerprijs van het vorig jaar, is een rechtvaardige eis, die ingewil ligd zal moeten worden, wil men niet in nog grotere moeilijkheden komen. En zal men in sommige kringen be weren dat dit niet kan, want men komt in conflict met de prijs van het levensmiddelenpakket, loonstop, enz., dan vrage men zich eerst eens af, of het dan beter is in conflict te komen met de boeren, men gaat zo vaak van de gedachte uit dat dit wel op de rug gen van deze groep kan worden uit gevochten, omdat daar de minste weerstand wordt geboden. Men kan daar echter ook wel eens te" gerust op zijn, want alles kan, tot op zekere hoogte. Met trots heeft men een dezer da gen kunnen lezen, dat voor het eerst na de bevrijding uit Harlingen twee Engelse stoomschepen met 95 ton volvette kaas en 90 ton melkpoeder zijn vertrokken. Zo zal het wel moe ten gaan, willen we uit de put ko men. Maar dan stelle men de produ cent in staat, dit zonder verlies te produceren, dus zal de .kostprijs" be taald moeten worden. Wij vragen geen vacantie, ook geen Zondag vrij, wij willen werken van 's morgens vier tot 's avonds acht uur. dus geen achturige werkdag, doch 16 uur per dag. Maar als de natuur ons parten speelt met strenge winters en droge zomers, dan stijgt de kostprijs, on danks het gecijfer van het Landbouw- Economisch-Instituut. P. F. VERGEER, Warmond, Voorzitter Kring L. T. B., Duinstreek. oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 38) Toen de Squire zich teruggetrok ken had in de bibliotheek aarzelde Eric. Hij wist werkelijk niet wait hij doen zou. 'Zou hij het gezelschap van de anderen opzoeken in de sa lon, waar zich ook dat meisje bevond? Anderhalf uur was voldoende ge weest om hem te ontnuchteren. Hij was dat ordinaire schepsel meer dan beu. Hij wist nu vast en zeker, dat hjj zich ontzettend vergist had in dat „verschrikkelijk kind". Dat zijn zus ters meer dan gelijk hadden, indien ze elk uur in haar nabijheid een voortdurende kwelling vonden. Hij kreeg nu werkelijk met Silly Billy te doen. Die dwaze demarches wa ren eens te meer het bewijs van zijn volkomen achterlijkheid. En dat Basil aan de goedkopere opdringerige charme van dit volkskind ten offer was gevallen, kon je van dergelijke geleerde snoeshanen verwachten. Trouwens, hij werd niet voor niets verpleegd. Eric was er nu wel zeker van, dat er inderdaad een steekje aan hem los was. Neen, de enige charmeur, het attractiepunt der Lon- dense kringen, werd zich bewust dat hij tegenover zijn gehele familie een allerellendigst figuur had geslagen. Hij, die hen als het ware tot in het diepst van hun trots had gewond door zijn stijfkoppige en al te door zichtige plannen, zou nu de terug tocht (moeten blazen. O, Eric wist het nu al, dat hij morgen reeds door een telegram naar zijn garnizoen zou wor den geroepen. Maar toch, als hij niet naar de salon ging, had het alle schijn, alsof hij werkelijk voor haar vluchte. En die gedachte, nog bezwaard met de hatelijke blikken van zijn moeder en zy'n zusters, kon hij niet verdra gen. Toen hij de deur van de salon opende sloeg hem een schreeuwerige muziek tegen. Miss Ames zat weder om voor de piano en draaide de ver schillende moppen af zoals de vorige keer. Maar grote genade, met welk een verschil? Midden in de allersentimenteelste uithaal hield ze plotseling op om hem met een rauwe stem toe te gillen: „Ha, eindelijk laat zijne hoogheid zich weer eens zien. Zeg, Eric kom jij nou eens gemoedelijk bij me zitten en vertel me eens, wat ik voor je zal spelen." "O, dat ik zo precies niet kunnen zeggen. Wat je zelf verkiest," ant- woorde zijne hoogheid met een effen stem. Hij keek even in het rond en ont dekte tot zijn uiterste verlichting een fauteuil in de van diezelfde piano, meest verwijderde hoek, waaraan hij de vorige keer een uiterst gezellige avond had kunnen doorbrengen, met diezelfde miss Ames. Een avond zo gezellig, dat hij niet van de piano was af te slaan. Daar dit hoekje zich in de uiterste achterhoek van de sa lon bevond was het niet meer dan logisch, dat hij in de onmiddellijke nabijheid van Peggy Delamere te recht kwam, die daar ernstig en ijverig zat te werken aan een bor duurwerkje dat Pearl was 'begonnen als verjaardaggeschenk voor haar moeder, maar halverwege had laten schieten. Hij wende zich tot de. ijverige, maar zwijgzame Peggy. Hij was er zeker van, dat het lawaai van miss Ames' muziek en zang al zyn woor den zouden begraven. In een toon, die thij naar best vermogen zo onver schillig mogelijk liet zijn, vroeg hij haar: „Beste meisje, kun jij me ook ver tellen, wat er met moeder's opge drongen betalende logé is gebeurd?" „Gebeurd?" deed Peggy verwon derd. „Er is niets gebeurd Wat zou er gebeurd moeten zijn?" herhaalde zij nog eens in die toon, waarmee een meisje een man woedend kan maken. „Of bedoel je, of ze reeds verloofd is?" „Nee, dat interesseert me niet het minst," zei de jonge officier. „Je weet drommels goed, wat ik zeggen wil. Hoe komt het, dat ze in enkele da gen zo ontzettend omgedraaid is, zo in en in trivaal is geworden?" Peggy bloosde heel even. De blos was even bekoorlijk als het schit teren in haar ogen, diat neef Eric die avond voor het eerst had ont dekt. Hij vroeg zich ineens af, wat er ook met zijn nicht" gebeurd mocht zijn, dat zij zo buitengewoon aantrekkelijk was geworden. Al wat Peggy zei was: „Miss Ames wordt zeer bewon derd. I'k dacht zelfs, dat jij ook nog met haar wegliep. Je hebt het ieder geval gedaan." „Ja, ik heb het gedaan^" herhaalde Eric, terwijl hij naast Peggy op de divan 'kwam zitten en begon te spe len met de draad, tot het -bolletj onhandig uit zijn handen viel en onder de divan rolde. O jongelui, pas toch op voor dit gevaarlijke spel. Waag je nooit aan de zijden draden van een dameshandwerkje. Ze lijken zo zacht, zij schijnen zo teer, maar ze verbergen een kracht, die je han den samensnoert, beter en klemmen der dan het hardste staal. Maar Eric had hier geen erg in. Met dezelfde luchthartigheid liet hij zich ontval len. „Toen ik haar de vorige keer voor het eerst zag, vond ik haar in die utibundige stijl niet kwaad. Ze was werkelijk leuk en onderhoudend. Maar ik kan niet zeggen, dat ze bij deze nadere kennismaking gewon nen heeft, Peggy." „Vind je van niet?" vroeg Peggy argeloos, terwijo. ze stevig doorslikte en dankbaar een oogje waagde naar miss Ames, die in onverminderde ijver haar voeten op de pedalen hield. „Och, ik zou zeggen van wel!" Eric vond dat Peggy werkelijk een hart van goud bezat. „Niemand zal het meisje ten laste willen leggen, aat ze van achter dei toonbank komt," zei hij. „Niemand zal er haar hard om vallen, dat ze een beetje luidruchtig is uitgeval len. Maar ze Is zo ontzettend op dringerig geworden. Dat gekke gedoe van Silly Biiiy is haar zeker naar Iet hoofd gestegen En... nou ja. ze neemt alles voor haar eigen reke ning. Ze laat werkelijk niets voor een ander over.. Je kunt je niet voorstellenwat voor een idiote in druk dat op de jonge man maakt, Peggy indien hij zich als het ware ziet uitgeschakeld in het proces. Een man,_ die zich respecteert kan een meisje, dat hem niets te doen over laat, gewoonweg niet uitstaan." „Werkelijk?" vroeg miss Delamere, meer dan bescheiden. „Ik weet niet wat jongelui willen en hoe hun ge dachten zijn gevormd. Ik heb me sinds lang niet meer met dergelijke vraagstukken bezig gehouden. Zij zijn een gesloten' boek voor mij na tuurlijk." t „Werkelijk?" vroeg Eric verbaasd, o, zo onnozel verbaasd, dat de stal knecht uit miss Ames' glorierijke vergelijking het hem niet verbeterd zou hebben. „Ik weet eigenlijk niet, wat je daarmee bedoelt." (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2