I Communistische motie verworpen De gemeenteraad van Alkemade Als U, lezers, stadgenoten helpt!!! VRIJDAG 25 JULI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 TWEEDE KAMER Alleen de C.P.N. stemde voor De Tweede Kamer heeft gister middag de beraadslaging over de in de vergadering van 23 Juli j.l. af gelegde regeringsverklaring over het beleid ten aanzien van Nederlands Indië voortgezet. De voorzitter, de heer van Schaik opent te één uur de vr-rgadering en verleent aanstonds het woord aan de minister van overzeese gebiedsdelen, de heer Jonkman. De minister wenste de zaak uit een 1 zestal oogpunten te bezien en wel: 1. de actie als zodanig, 2. de aard der actie, 3. vervolgens wil hij terugko men op de redenen, die tot de actie moesten leiden, 4. daarna wenst hy de omvang der actie te beschouwen, 15. vervolgens de mogelijke gevolgen en ten slotte: 6. het vraagstuk hoe «hieraan een einde moet komen. Allereerst richt hij zich tot dege nen, die van oordeel zijn dat de ac- tie nooit had moeten worden onder- I nomen. I Reeds weken geleden was het uit communiqué's verstaanbaar, dat men stond voor het uiterste middel. In het seniorenconvent is dat eveneens dui delijk verklaard. Er is nooit gepoogd een uitspraak te krijgen over het niet toelaatbare van toepassing van het uiterste middel. Enige afgevaardigden hebben het odium op zich geladen, dat zij het feit zich hebben laten voltrekken, om thans er op los te branden. De heer de Groot en de zijnen heb- ben verzuimd tijdig een uitspraak uit te lokken. De regering deelt de afschuw der 5 afgevaardigden voor de oorlog, waar. aan de actie doet denken. Een tweede groep afgevaardigden stelt zich op het standpunt, dat de actie al eerder had moeten worden ingezet. De regering kan terecht be togen, dat zij tot het uiterste ogen blik heeft gewacht met het toepassen van het uiterste middel. De heer Ne- derhorst heeft bezwaar gemaakt te gen het ultimatief procederen der re gering, de vele concessies en z.i. had door een onpartijdige derde een uit spraak gedaan kunnen worden. Het ultimatief optreden was vol gens de minister noodzakelijk, om dat men niet eindeloos bezig kon blij ven. Bij het bezoek van de minister president en spr aan Indonesië heeft men niet verzuimd, de regering der republiek mededeling te doen van de mogelijkheid van toepassing van het uiterste middel. De door de heer Ne- derhorst bedoelde uitspraak van een onpartijdige derde zou overigens in strijd met de grondwet en met Ling- gadjati zelf geweest zijn. Ten eanzien van de opmerking, dat hier sprake is van een morele nederlaag ver klaart spr. deze te erkennen. De oud- stuw"-mensen, waartoe hij behoort, hebben aan die morele nederlaag bij gedragen. De aard der actie besprekend merkt hij op, dat men niet politiek ,iets wenst op te leggen. Slechts wil men de voorwaarden scheppen voor het economisch herstel en de economische wederopbouw. I; Spr. wijst er op, dat botsingen van enige betekenis zich niet hebben voorgedaan en dat er niets is ge beurd dat wijst op een volksoorlog. Ten aanzien van het optreden der luchtmacht tegen de luchtmacht der Indonesiërs merkt spr. op, dat het ging tegen Japanse vliegtuigen, door Japanse piloten bemand, of door In donesiërs, welke door Japanners zijn Het gaat hier niet om oorlogswil, maar om vredeswil. Alle afgevaar digden zijn overtuigd van de vredes wil der regering, allen verwerpen de gedachte aan oorlog, behalve de h^fi£ 1 De Groot en de zijnen. De minister betoogt vervolgens, dat dit geen oorlog is. Bij herhaling is er bij de Lt.-G -G. opgewezen, dat de actie metterdaad zo beperkt mo gelijk moet worden gehouden. Vervolgens komt de minister, on- der aanhaling van beschouwingen I van de _Lt.-G.-G., terug op de rede nen, die tot de actie hebben geleid. De eisen, die aan de republiek wer den gesteld, als terugtrekking tot 10 k.m. van de demarcatielijn, waren volstrekt redelijk. Er werd niet meer gevraagd dan een bevel tot stopzet ting der vijandelijkheden, omdat de Nederlandse regering wel inzag,' dat niet verlangd kon worden, dat het laatste schot gevallen zou zijn. O.m. merkt de minister nog op, dat toen de termijn reeds verstreken was, Sja. rifoeddin door een radio-rede ge tracht heeft invloed op de gang van zaken uit te oefenen. Daarop kon niet meer worden ingegaan, omdat de regering dan afstand gedaan zou I hebben van haar verantwoording. Goede diensten zijn ons door de- Amerikaanse en Britse regering her haaldelijk ten deel gevallen. Dat is zeer gewaardeerd, omdat we niet tot het uiterste middel wilden overgaan, als er nog een ander middel bestond, aldus getuigt de minister. De consul- generaal van Crina en Frankrijk heb ben de republiek nog geadviseerd, de Nederlandse voorstellen te aanvaar den. Overigens releveert hij nog eens wat van de zijde van het buitenland is gedaan, daarbij opmerkend, dat het laatste aanbod van goede diensten niet meer de bedoeling had, een ac tie te voorkomen. De actie zal zo spoedig mogelijk moeten worden gevolgd door over leg» gecombineerd met de republi keinse regeering en die van andere deelstaten. Het zal ook nodig zijn zo spoedig mogelijk met andere bevol kingsgroepen te overleggen. De regering is bereid opnieuw naar overeenstemming te streven en zij is ook gaarne bereid in den vervolge, indien nodig, van goede diensten ge bruik te maken. Ten slotte verklaart hij, dat de re gering nog steeds van de vredeswil bezield is en dat zij meent, dat de actie zo beperkt mogelijk moet blij ven. Zij hoopt, dat het leed dat de actie brengt, met Gods hulp, zo be perkt mogelijk moge zijn. Daarna wordt gerepuiceerd. De heer De Groot (C.P.) geeft de regeering in overweging een politiek van overleg te voeren en uitsluitend vreedzaam overleg te plegen. Hij vraagt, of de regering kan toezeggen, dat zij tijdens het reces overleg met de Kamer zal plegen en haar vooraf zal inlichten. Spr. stelt de vraag, hoe veel gewapende Japanners meevech ten in he K.N.I.L. Overleg met de re publiek acht de heer De Groot niet mogelijk, tenzij er een ander bewind komt en ten spoedigste de gemaakte fouten worden hersteld. Ten slotte dient de heer De Groot de gisteren aangekondigde motie in. Deze motie luidt aldus: „De Kamer overwegende dat 's lands belang onveranderd de oplossing van het conflict in Indonesië langs vreedza me weg vordert, verklaart zich niet te kunnen ver enigen met het besluit der regering tot het gebruik maken van de mili taire macht in Indonesië, verzoekt de regering zonder ver wijl opdracht te geven tot het sta ken der vijandelijkheden en het her vatten van de onderhandelingen met de republiek Indonesië, en gaat over tot de orde van de dag" ..De heer Romme (K.V.P.) merkt o.a. op, dat in het seniorenconvent, waarover de minister sprak, aan de leden volkomen geheimhouding was oPiN-legd. In de vaste commissie voor ce Indische zaken is een andere af spraak gemaakt. Ton aanzien van de aangebeden diensten merkt spr. op, dat een der gelijk a-;r.bod uit te schakelen even onjuist zou zijn als de opvatting, dat het steeds behoort te worden aan vaard. Wat de kwestie der arbitrage be treft vraagt spr., of het standpunt der regering hetzelfde is als wat de re gering op 10 en 19 December j.l. heeft i-iigesproken. De neer Logeman (P. v. d. A.) ver klaart ten opzichte van de kwestie der aroifrage het met de heer Ronme eens te zyn. Wat het aanbod der goede diensten aangaat, vraagt de heer Logemann, of de minister heeft willen zeggen, dat hij niet afwijzend staat tegenover het aanvaarden. Voorts, of de rege ring doorlopend naar toepassingsmo gelijkheden zoekt. De heer Joekes (P. v. d. A.) stelt vast, dat gebleken is, dat er in deze kwestie drie groepen in de Kamer te onderscheiden zijn: 1. de groep der beide grootste fracties; 2. de A.R., C. H., Party van de Vrijheid en S.G., en 3. de communisten. Deze laatsten hebben alleen een motie ingediend. Wordt er geen motie aangenomen, dan betekent dat, dat het beleid der regering wordt goedgekeurd Vervol gens licht spr. de houding der P. v. d. A. nader toe. Hij stelt vast, dat uit de rede van de minister is gebleken, dat het de vaste wil der regering is, dat de militaire actie ondernomen wordt met in achtneming van het karakter ervan, dat alles vermeden zal worden, adt het karakter van een oorlog er aan zou geven en dat dus de om vang en duur ervan zo beperkt mo gelijk zullen blijven. Sprekers fractie zal tegen de motie-de Groot stem men. De heer Schouten CA.R.) meent, dat hij niet op de beschouwingen der communisten moet ingaan, omdat dit te ver zou voeren. Elke oproep tot een politieke staking schijnt hem te zijn in strijd met alle grondslagen van ieder democratisch staatsbestel. De motie van de heer de Groot zal de steun van sprekers fractie niet hebben. Vervolgens gaat de heer Schouten nader in op de rede van de heer Logemann, die z.i. niet de steun aan de regering heeft gegeven, wel ke zij verdient. De heer v. d. Goes van Naters (P. v. d. A.) betoogt, dat, als de heer Schouten de regeringspolitiek eerder had doorzien en eerder had gesteund, het niet zo ver gekomen zou zijn. Er drukt een zware schuld op hem en de zijnen, aldus spr. De heer Tilanus (C.H.) geeft te kennen, dat de rede van de heer Lo gemann weinig steun geeft aan de regering. Spr. herinnert eraan, dat de heer Logemann in Oct. 1945 het onwaardig vond, om met de vertegen woordigers der republiek te spreken; spr. vindt dat nu nog. In Oct, 1945 vond de heer Logemann het onvrucht baar, om met hen te spreken. Het is inderdaad onvruchtbaar geweest. Met wie wil de regering thans trachtten tot overeenstemming te komen. Is het de bedoeling Soekamo en de zijnen weer in het zadel te helpen en moe ten onze militairen daarvoor hun le ven geven? Spr. verklaart niet te ge loven aan de mogelijkheid van een republiek Indonesia. Hij ziet de ont wikkeling niet duidelijk voor zich. De heer Zandt (S.G.) adviseert de regering niet meer te onderhandelen met personen als Soetomo en Soe- karno. Nadat mevrouw van den Muijzen- berg-Willemse (C.P.) nog enige op merkingen heeft gemaakt, komt mi nister Jonkman aan het woord. Hij verklaart aan de heer de Groot, dat hij er nooit van gehoord heeft, dat er Japanners in het K.N.I.L. zijn, wel in de propaganda van de tegenpartij. Het opnieuw naar overeenstemming streven is een zaak van beide partijen en de goede diensten komen er eerst aan te pas, als het nieuwe contact niet tot stand zou komen als men dat verlangt. De beraadslagingen worden daarna gesloten. De motie-de Groot wordt vervol gens in stemming gebracht Ze wordt verworpen met 79 tegen 9 stem men (die der C.P.N.). Te kwart voor vijf sluit de voor zitter de vergadering. Komt er een Sport terrein Gisteravond kwam de gemeente raad onder voorzitterschap van burg. Hoynck van Papendrecht in open bare vergadering bijeen. Na opening met het gebruikelijk gebed, kwam al lereerst het verzoek van het R.K. Kerkbestuur te Roelofarendsveen in behandeling, n.l. verbouwing en ver betering van de privaten aan de R.K. meisjesschool te Roelofsarendsveen, waarvan de kosten op 1800,— ge raamd werden. Nadat aan de heer v. d. Bijl de toezegging gedaan was, dat hierin ook verbetering van de riolering betrokken zou worden en niet alleen van de bovenbouw, werd dit volgens prea-advies van B. en W. goedgekeurd. Zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd het voorstel tot onderhandse aanbeste ding Voor de bouw van een vaste brug nabij de Googerpolder, te Oude- Wetering. Nadat door de voorz. de redenen voor deze onderhandse aan besteding uiteengezet waren, waar door aan twee aannemers uit de ge meente en aan twee daarbuiten de gelegenheid was gegeven hierop in te schrijven, bleek dat de fa. J. L. Zoet en de Wed. C. Langhout te Oude-Wetering met f 25.500,de laagste inschrijver was. aan wie dan ook het werk gegund werd. De ande re inschrijvingen bedroegen resp. 29.100—, 28.900,— en 28.265,—. De heer v. d. Velde verzocht vervol gens om voortaan bij de van gemeen tewege diverse aanbestedingen, aan alle vakkundige aannemers binnen de gemeente de gelegenheid te geven hiervoor in te schrijven. De heer de Koning merkte hierbij op dat bij de bedoelde onderhandse aanbesteding, B. en W. er juist van uitgegaan waren om 2 vakkundige aannemers uit dc gemeente en twee daarbuiten de ge legenheid te geven in te schrijven, daar niet iedere aannemer voor werk zaamheden als bruggenbouw e.d. ge schikt is. De heer Akerboom verzocht de voorz. te willen bewerkstelligen, dat het uitreiken van de distributie bescheiden te den Kaag plaats heeft, opdat de bewoners van de Kaag niet meer naar Rijp-Wetering en naar Roelofarendsveen behoeven te gaan. Voorz. zegt hiervoor zijn medewer king toe. De heer Kerkvliet vraagt de voorz. zijn mening over een voor deze tijd wel zeer belangrijk en actueel onder werp, n.l. een gemeenschappelijk Sportterrein. Door de gewijzigde ar beidstijden, waardoor meer vrije tijd, en de zich meer en meer op sport toeleggende jeugd, acht de heer Kerkvliet het dringend noodzakelijk dat de gelegenheid geschapen wordt, waarop de sport in het algemeen, waaronder voetbal, athletiek, korf bal e.a. door de jeugd beoefend kan worden. Spr. geeft daarom B. en W. in overweging zich te beraden over de mogelijkheid van een voor alle plaatsen gunstig gelegen centraal ge meentelijk sportterrein, omreden het particulier beheer van de diverse sportterreinen grote financiële offers vraagt en daardoor een gemeen schappelijk terrein veel voordeliger is. Na overleg met de diverse sport verenigingen acht spr. een fusie in deze van groot belang. De heer v. 4. Bijl is het in beginsel met de heer Kerkvliet eens, maar stuit op verschillende bezwaren n.l. dat door de uitgebreidheid van de ge meente zo. een sportterrein alleen ge bruikt zal worden, door de inwoners die er het dichtst bij wonen, waarbij spr. het zwembad als voorbeeld stelt en acht het bovendien niet de -taak van de gemeente, maar van de diver se sportverenigingen om tot exploi tatie over te gaan, waarbij dan de ge meente dit met subsidie e.d. kan steunen. De heer Kerkvliet zegt niet met een voorstel hierover te zijn gekomen, maar alleen de mening van voorz. in deze gevraagd te hebben. Voorz. antwoordt hierop, niet af wijzend te staan tegenover de sport, maar acht het een moeilijke opgaaf een juiste oplossing hiervoor te vin den, doch zegt overweging toe. Ten slotte besprak de heer Kerkvliet de werkzaamheden van de woningcom missie, in verband met het mogelijke wetsontwerp hierover. Voorz. acht het van belang dat genoemde com missie zijn werkzaamheden voortzet, waarna op gebruikelijke wijze slui ting volgde. ALPHEN AAN DEN RIJN Alphenaren naar Hedel. Op 23 Aug. a.s. zal o l.v. de heer ir. Waar denburg een bezoek gebracht wor den aan de landbouwtentoonstelling ,,Wabo", welke in Hedel gehouden zal worden. Personalia. Te Gouda slaagde onze plaatsgenoot de heer A. C. v. d. Louw voor het Middenstandsdiploma Algemene Handelskennis. Kindje vrij ernstig verbrand. Doordat een 1-jarig kind van de fam. G. in de Hoorn een teiltje met kokend zeepsop van de tafel trok kreeg de kleine de gehele inhoud over zich heen, waardoor ernstige brandwon den ontstonden. Dr. Pilon verleende de eerste hulp. Begin van brand bij schaverij „De Vlijt". Gistermiddag ontstond een begin van brand in een z.g. exhauster op het dak van de schaverij en zage rij „De Vlijl", doordat vermoedelijk vonken afsprongen van een lasappa- Een S.F.L.-kamp is niet alleen vacantiel Het is het sluitstuk op een heel jaar Katholieke Sociale Jeugdzorg I 200 Jongens kunnen mee naar Drente op 1 Aug. I In geld (gironr. 70108 S.F.L. Leiden)! |n natura (levensmiddelen) Nieuwe Rijn 52, (Tel. 25000). raat, dat gebruikt werd om enkele herstellingen aan buizen van meer genoemd apparaat te herstellen. De onmiddellijk gealarmeerde brandweer was het vuur spoedig meester maar kon toch niet verhin deren, dat er nogal wat waterscha de ontstond. Ook enig hout werd een prooi der vlammen. DISTRIBUTIENIEUWS. In de week van 27 Juli tot en met 2 Aug. dienen de winkeliers de volgen de bonnen in te leveren: Suiker/versnap. G-33 Versn. G-36 Versn G-02 Alg. G-12 Alg. G-13 Alg. G—21 Suiker. Rtsb. E 12, Rtsb. E-14. Brood H-01 Brood H-02 Brood H-03 Res. H-06 Res. H-ll Broor H13 H-21 Brood Rtsb. E-21 Cou. X-125. Melk G-01 melk G-03 melk G-05 melk G-13 melk G-15 melk G-21 melk Rtsb. E-39.Waspoeder Geen inlevering. Ta bak G-31 Tabek G-35 Tabak Rtsb. E-66. DE KAAG VOORLOPIGE UITSTELLING VAN WATERFESTIJN EN ORANJE FEEST In verband met de toestand in In dië, waar onze jongens thans in de strijd zijn gewikkeld, hfeft het Oran je-Comité „Ons Genoegen" te de Kaag besloten, de feestelijkheden van 30 en 31 Juli voorlopig uit te stellen. Hierdoor zal ook de befaam- dè boottocht van Gebrs Harland, welke voor deze beide avonden was vastgesteld, worden uitgesteld. HILLEGOM Heraanbesteding. De uitslag der heraanbesteding tot bouw van 18 woningen aan de Vossevaart (Archi tect W. Kuitems) was als volgt: Aann. Mij. Heemstede f244.600; Hill. Aann. Combinatie ƒ249.449; W. Imt- horn Zn. Hillegom 254.800; N. Vermeulen Haarlem 256.589; S. L. Blom Heemstede f239 400 (de laag ste). Deze is ongeveer ƒ30.000 lager dan de laagste inschrijver vorige keer. Het werk is hem gegund. Fietsendieven. Van een bewo ner der Noorderlaan en van een van de Parallelweg is het rijwiel gesto len. Gouden Bruiloft. Het echtpaar N. Waasdorp-v. d. Berg, wonende aan de Mariastraat 52, viert Maandag z'n gouden bruiloft De bruidegom, ofschoon 74 jaar, verricht z'n dien sten als doodgraver der St. Martinus nog met grote opgewektheid; het bruidje, moeder van een grote kin. derschaar, heeft 'n zwakke gezond heid, doch wordt door de kinderen uitnemend verzorgd. ZILK. Verkeersongeval. Een 5-jarig jongentje van Van T- stak onver wachts de weg over en werd door een passerende wielrijder overreden. Een grote hoofdwonde en een her senschudding waren het gevolg, wielrijder treft geen schuld. KATWIJK Geboren: Bregje, d. van J. Groen en A. Peeman; Gerard, z. van F. W. de Vries en A. C. de Lugt; Willy, d. van M. van Rijn en T. v. Weeghel; Dirk, z. van D. B. Schonenberg en M. den Hollander; Dirk, z. van J. Schaop en K. Hoek; Anthonius, z. van J. Grunstra en J. S. van Rijn; Hen drik, z. van H. Minneer en E. Tijster- man; Maarten, z. van M. van der Zwan en A. Jonker. Ondertrouwd: C. van Dijk en J. Wassenaar; D. van Dijk en P. J. Luyendijk. Getrouwd: P. C. van Rhee en A. de Jong; G. de Best en W. Jonker. Overleden: A. van der Plas 70 j.; J. C. Verburg 73 j.; D. van der Plas 71 j.; C. van der Plas 66 j.; C. de Jong 77 j.; J. de Boer 81 j. KATWIJK AAN DEN RIJN Dammen. De uitslagen van de 7de Ronde der Katw Damclub K.D. C. voor de Zomerwedstrijd waren als volgt: J. LavenJ. Houwaard 20, J. v. BeelenW Böttcher 02, A. van BeelenAm van Beelen 02, J. FrekeJ. Heemskerk 11. SclioneveldW. Böttcher 11. Overige partijen uitgesteld. NOORDWIJK Een oplichter ingerekend. Dank zij de oplettendheid en activiteit van een hotelier alhier, kon een zekere P. worden gearresteerd die, ondanks zijn 66-jarige leeftijd, er zijn werk van maakte om koperen ringen van glinsterend glas voor gouden dito en diamanten te laten doorgaan. Hij trachtte ze dan te verkopen of, beter gezegd, te belenen. Een onzer hotel houders, die de man dóór had, waar schuwde de politie en deze arresteer de deze tovenaar. Al spoedig daagde een slachtoffer op, die aangifte kwam doen. De oplichter is een oude beken de van de politie en wordt in ver schillende plaatsen van ons land ge zocht. Duinbrand. Een duintop in de Zuidduinen met een oppervlakte van naar schatting 200 m2 is verbrand, vermoedelijk doordat bramenzoekers niet de nodige voorzichtigheid met vuur in acht hebben genomen. Voor al bij deze aanhoudende droogte is de grootst mogelijke voorzichtigheid geboden. Aangifte van diefstal. Bij de po litie is aangifte gedaan, dat een twaalf-tal éénruiters in De Klei is ge stolen. Kampeer-ongeval. Een der hier kamperende Zwitserve padvinders had het ongeluk een ketel kokend water over het lichaam te krijgen. Hij werd met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis overgebracht NOORDWIJKERHOUT Kinderen vragen om vacantie. In velband met de actie van het weekblad „Herstel" van de K-A.B. om stadskinderen een paar weken va cantie op het platteland te laten doorbrengen kan men zich bij dte heer P. Wessels, secretaris van de K. A.B., Julianaplein 3 alhier, opgeven of men genegen is één of meer stads kinderen voor 2 a 3 weken in Augus tus gastvrijheid te verlenen. Sportdag Kath. Jeugdbeweging. Zondag 3 Aug. a.s. organiseert de Kath. Jeugdbeweging een sportmid dag, waaraan alle onderdelen van die jeugdbeweging medewerken. Het ter rein zal nog nader bekend worden gemaakt. Het programma luidt als volgt: 1.15 uur: Opstellen langs de Schippersvaart. 1.30 uur: Vertrek met muziek; 2.00 uur: Demonstratie ver kennen; 2.302.45 Damesgymnastiek vereniging G.I.O.S. vrije oefeningen; 2.453.15: Handbalwedstrijd heren St, Jozef-parochieSt Victorparo- chie; 3.153.45 Demonstratie gid sen; 3.454 uur: Estafette en 100 M. hardlopen; 4.004.15: Dames-gymnas- tiekver. G.I.O.S.; 4.154 45 uur: Korf balwedstrijd J.V.G.; 4.455.15 uur: Voetbalwedstrijd St. Jozef-parochie St. Victor-parochie (le helft); 5.15 5.30 uur Damesgymnastiekvereniging G.I.O.S.5.306.00 uur. Voetbalwed strijd St. Jozef-parochieSt. Victor- parochie (2e helft). Personalia. Onze plaatsgenoot L. H. van Noort M.zn. slaagde voor het Mulo-diploma B. ROELOFARENDSVEEN IJsclub „Wilhelmina". In Hotel „De Vier Heemskinderen" kwam bovengenoemde vereniging Donder dagavond om half negen voor een buitengewone ledenvergadering bij een. Waarschijnlijk doordat de hui dige temperatuur nog niet de be langstelling Voor ijssport kan op wekken, waren er van de ruim vier honderd leden maar een dertigtal ter vergadering gekomen, met als enig agsendapunb, bespreking op richting landijsbaan. Nadat de voorz. de heer van Klink de plannen van het bestuur in deze uiteengezet had, werd na een breedvoerige bespre king hierover, besloten dat gezien de grote financiëele onkosten, die hieraan verbonden zyn, voorlopig nog maar van een landijsbaan af te zien, en een goedkopere tijd hier voor af te wachten. SASSENHEIM Personalia. Voör het Midden- standsdio oma slaagden: Th. V. Beek, C. v. d. "Bosch, B. Bon, A. Dijkhof, A. Barnhoorn, J. Burgmeijer, J. de Graaff J. Granneman, B. de Groot, C. van Goeverden, G. van Egmond en J. Gijzen. Mej. S. Demmink slaag de vcor acte Engels L. Voor het Mulo-diploma A slaagden van de „Don Bosco-school" de leer lingen C. Wolff, G. Wesseling, B. Schmidt, R. Vrijburg, H. Willemse en H. Zwetsloot. Geboien: Marijke, d. v. A. Zijer- veld en H. Noppen; Maria J. J., d. v. J. K. Homan en A. M. E. v. d. Veldt; Helena Joanna Maria, d. v. D. N. Zoet en M. Pesschier; Petrus Fran- ciscus, z. v. P. F. Kuipers en C. Verbij. Ondertrouwd: G. J. van Pijpen 22 j en J. v. d. Voet 23 j. Getrouwd: J. Durieux 25 j. en E. van Dieren 20 j.; N. Duijndam 25 j en A. H. Granneman 21 jaar. Overleden: M. S. Dobbe geboren Smit 80 jaar. VOORHOUT Op de spoorbaan gedood Gistermorgen had op de spoorlijn onder de gemeente Voorhout een ongeval plaats met dodelijke afloop. In de vroege morgen ongeveer kwart voor 4-was langs de spoorlijn een montage-wagen der N. S. aanwezig om reparaties te verrichten aan het net. Door tot nu toe onbekende oor zaak werd de monteur J. A. Paal man uit Haarlem door deze zelfde wagep overreden en gedood. De po litie heeft de zaak in onderzoek. VOORSCHOTEN AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN Woensdagmiddag zijn de ouden van dagen uit onze gemeente weer eens onthaald op een autotocht, een tradi tie, welke verleden jaar, gelukkig weer in ere hersteld is. Niet minder dan 45 auto's met pas sagiers stonden in de Voorstraat ge reed, toen om half twee het sein tot vertrek werd gegeven en, voorafge gaan door een motorrijder, via de Pa pelaan naar Wassenaar werd gere den. Dank zij de medewerking van de ccmmandant van het vliegveld Val kenburg kon de stoet de afgesloten weg naar Noordwijk passeren, om via Noordwijkerhout, Vogelenzang, Aerdenhout naar Zandvoort te gaan. Er was reeds onderweg van veel na tuurschoon genoten en toen kreeg het gezelschap de zee te zien. Er werd over de Boulevard en Zeeweg naar het natuurbad Velserend gereden om te pauzeren. Rijkelijk werden allen voorzien van versnaperingen en proviand, ter wijl de kellners met grote bladen thee of een verkoelende dronk ser veerden. Vele autobestuurders wa ren rap in het natuurbad verdwenen, hetgeen bij deze zomerse tempera tuur, een ware verkwikking was. Maar men moest weer naar huis en dus werd de terugweg ondernomen over het Kopje van Bloemendaal en 1 door Aerdenhout. maar in „Groenen- WEERSVERWACHTING WARM. o Windstille nacht met plaatse- lijk nevel of mist. Morgen over- Is dag over het algemeen zonnig warm weer, maar met geleidelijk iets toenemende onweersactivi- g teit. Weinig wind, aan de kust I g echter tijdelijk zeewind. OOOOOOOOO00oooooooooooQOOQQgy BIOSCOPEN. De films voor de volgende week zijn door de Katholieke Film Cen trale als volgt gekeurd: Luxor: ,,'t Zit in de lucht", 14 jaar. Lido: „Achter de tralies", alle ïeef tijden. Casino: „Ongeweten Liefde", voor strikt volwassenen. R«x: „Spijkers met koppen", 14 jaar. Trianon: „Geniet van je leven", alle leeftijden. daal" werd nog een poosje uitge stapt. Overal kon men met de oudjes bui ten zitten en werden ook hier weer versnaperingen en verversingen aan geboden. Ten slotte ging men over Benne- broek, Hillegom, Lisse Sassenheim, via de Rijndijk huiswaarts, waar twee muziekgezelschappen op de Leidseweg gereed stonden om de stoet binnen de kom der gemeente te bren gen en dus een feestelijke terug komst. In „Het Wapen van Voorschoten" kwam de grote familie nog eenmaal bijeen en had de voorzitter van het comité ,dr. M. v. d. Stoel, nog een verrassing. Nadat hij allen had dank gezegd voor de ondervonden grote medewerking,, waardoor deze feest middag was mogelijk geweest, de heer P. Kaaijk, le secretaris, die als herstellende deze tocht had meege maakt, onder het aanbieden van een schotel met planten, een algeheel herstel had toegewenst en ook de heer H. N. Muller had bedankt voor het waarnemen van het secretariaat, deelde spr. mede, dat mej. Cia van Boort voorstellingen had aangebo den voor de ouden van dagen in de boerderij „De Poppenkast", hetgeen met applaus werd begroet. TENTOONSTELLING T „OUD-VOORSCHOTEN". 28 Juli a.s. vindt in deze gemeente de van ouds bekende paardemarkt plaats én wordt weer het kruis uitge stoken. Verleden jaar heeft burgemeester C. J. v. d. Hoeven, aan de vooravond van de markt, vor het eerst na de oorlogsjaren, het kruis uitgehangen en daarmede ook deze oude traditie weer in ere hersteld. Dit jaar zal in het Ambachtshuis, het oude Rechtshuis, een tentoonstel ling worden gehouden van oud- Voorschoten. Het gemeentebestuur, bijgestaan door een werkcomité, heeft hierme de liefde willen opwekken voor Voorschotens verleden en een ver sterkte band willen leggen met het heden, in d^ hoop, dat dit zal leiden tot een vergroting van de lust om in goede gemeenschap te arbeiden aan een schoon Voorschoten in de toe komst. Wanneer wij vernemen, dat de or ganisatoren zich de medewerking hebben verzekerd van Baron Schim- melpenninck van der Oije, de heer Piek te 's-Gravenhage en de heren gemeente-archivarissen van 's-Gra venhage en Leiden, verschillende in gezetenen, dan kan men begrijpen, dat er wel iets bijzonders te zien zal zijn. Maandag 28 Juli a.s. is de tentoon stelling opengesteld voor het publiek. Dinsdag 29 Juli voor de hoogste klas sen der scholen en instellingen van onderwijs en 's avonds weer voor het publiek. Voor deze tentoonstelling zijn zeer oude documenten en charters afge staan, benevens vele afbeeldingen van vroegere buitenplaatsen. Ook zullen actuele afbeelingen te bezichtigen zijn van de laatste halve eeuw. WASSENAAR Personalia. Aan de R. K. Huis houd- en Industrieschool aan d<e Kerkstraat te Wassenaar slaagden voor het getuigschrift primaire oplei ding: Ria Oosterveer, Betsie van Noort, Nel Slats, Nelly v. d. Barse jaar, Ida Donkers, Rienie van Ven- rooi, Thea Parlevliet, Annie Meyer, Trees Brandt, Riet Kathmann, Mies Zoetemelk Kitty van Breenen, Jean ne Vrijburge Riek Lubbe, Bep Sue- Tink, Mies Nederpel, Alie Bölting, Hetty Schiferli, Co Hoogweg, Lies Gras, Greet van Schijndel, Cok Mo lenkamp en Willy Wilmot. Voor het diploma Naaister; Riet v. d. Hulst, Willy Bellekom, Riek Wensveen Esther van Benten, Corrie Borsboom, Riet Hoogweg, Mea Mens Jo Kenens en Greet Brederode. Voor het diploma Costuumnaai- ster: Corrie Ruygrok, Leni van Beek, en Fia Groenewegen. Voor coupeuse: Frida Korte waas. Voor het diploma hulp in de huis houding: Josephine van Niekerk, Annie Borsboom en Annie Vos Deze laatste opleiding is een voor opleiding voor verpleegster, kinder verzorgster en koloniehuizen enz Nieuwe leerlingen kunnen tot 1 Aug. ingeschreven worden. Aanmel den bij de Directrice.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3