RADIO j Op korte golf Hartelijke en kunstzinnige viering in de Gehoorzaal DONDERDAG 24 JULI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Verklaring van een aan tal leden van de P.v. d.A. Een aantal leden van de Party van de Arbeid, w.o. ds. B. J. Aris, ds, J. J. Buskes Jr., mr. G J. van Heuven Goedhart, dr. P. J. Meertens, W. Ro- mijn, dr. B. Sajet, drs. B. W. Scha per, hebben zich met de volgende verklaring gericht tot het partijbe stuur en de Kamerfracties van de Partij van de Arbeid, alsmede tot hun partij genoten-ministers. „Ondergetekenden, leden van de Partij van de Arbeid, hebben met verontwaardiging kennis genomen van het besluit der regering tot ge bruik Van geweld in Indonesië over te gaan. Zij zijn er in geen enkel opzicht van overtuigd, dat een gewapend con flict met de Indonesische republiek onvermijdelijk was, noch dat van Nederlandse zijde voldoende pogin gen zijn ondernomen om tot overeen stemming met de republiek te gera ken. Zij achten het gebruik van wa penen na hetgeen reeds was bereikt moreel ongerechtvaardigd en politiek noodlottig. Deze weg zal naar hun vaste over tuiging voor de toekomstige samen werking van Nederland en Indone sië alsmede voor een progressieve po litiek in ons land tot rampzalige ge volgen leiden. De uitvoering'van het accoord van Linggadjait, waarvoor de regering zich garant heeft gesteld, is volgens hun mening door het geT wapen d optreden onmogelijk ge maakt. In de thans geschapen situatie kan slechts met onmiddellijk staken van de Nederlandse militaire actie en het aanvaarden van het aanbod van goe de diensten van de Engelse en Ame rikaanse regeringen de noodlottige gevolgen van de gevoerde politiek be perken. Rondom ons verlaten tallozen, diep teleurgesteld in de houding van de leiding, de partij op een punt, het welk zij tot de toetssteen van haar progressieve politiek heeft gemaaict. Terwille van de Indonesische zaak, het belang van ons land en de toe komst van 't democratisch socialisme dient niets te worden nagelaten om de noodlottige gevolgen van het be sluit tot ondersteuning van de re- geringspolitiek ongedaan te maken. Van een regering, die de politiek der geweldslieden voert en die de reële vredeskansen afwijst kan en mag de Party van de Arbeid geen deel uitmaken. Zij dient te streven naar een zodanige wijziging in het beleid en in de samenstelling der re gering, dat de overgang van de hui dige faze naar de vredestoestand on middellijk kar worden voltrokken. Slechts op deze wijze zal het diep geschokte vertrouwen van duizenden kunnen worden hersteld in de moge lijkheden van een democratisch-so- cialistische politiek. mSTRIBUTIENIEUWS BONNEN VOOR TABAK EN ééN EL Het C.D.K. deelt mede,, dat gedu rende het tijdvak van 24 Juli t.m.,9 Augustus de bonnen Tabak H 31 en Tabak H 32 der tabakskaart elk recht geven op een rantsoen sigaretten of kerftabak. Bon Tabak H 35 van de gecombineerde kaart is aangewezen voor twee rantsoenen sigaretteh of kerftabak. Voorts zijn gedurende bovenge noemd tijdvak de bonnen H 04 Reser ve, H 07 Reserve en H 14 Algemeen van de bonkaarten voor voedingsmid delen geldig voor het kopen van één ei per bon. WASPOEDER AAN HET EINDE VAN DEZE MAAND. Naar „Trouw" verneemt, ligt het in de bedoeling Donderdag 31 Juli a.s. een bon voor waspoeder en soda be kend te maken. Naar alle waarschijn lijkheid zal in Augustus weer harde en zachte zeep beschikbaar komen. AUTO-ONGELUK OP AFSLUITDIJK Gisternacht is op de Afsluitdijk een auto-Ongeluk gebeurd, waarbij twee lifters zwaar werden gewond. Om ongeveer 2 uur reden twee vrachtauto's met slechts enkele me ters tussenruimte op de Afsluitdijk by Den Oever in de richting Fries land,. Toen de voorste auto, een melk wagen van de firma van Kooy uit Makkum, plotseling voor een langs de weg staande luxe auto moest stop pen, schoof de achterste wagen mei ce motorkap onder de laadbak van de melkwagen, waardoor de cabine' werd ingedrukt. Twee lifters, de he ren W. de Haan en B. Brouwer uit Makkinga (Fr.), die met de chauf feur bekneld raakten, werden ernstig gewond. Zij zijn naar een ziekenhuis in Leeuwarden .overgebracht. De chauffeur liep geen noemenswaardig letsel op. VRIJDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.45 gram.- platen; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Mor genconcert; 10.40 gram.platen; 11.00 De Zonnebloem; 11.35 Als de ziele luistert; 11.45 gram.-platen; 12.03 gram.-platen; 12.30 gram.platen; 13.20 Vierdaagse; 13.50 Van man tot man; 13.00 gram.platen; 14.20 De nachte gaal; 15.15 Kamermuziek; 15.55 gram. platen; 16.30 Schooltijd na; 16.45 gram.platen; 17.45 „Wat het buiten land leest"; 18.00 Pianoduo; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.15 gram. platen; 19.40 gram.platen; 20.20 Kur- haus; 21.20 Luisterspel? 22.00 gram. platen; 22.50 gram.platen; 23.00 Dans- orkest; 23.15 Max Euwe; 23.40 gram. platen. HILVERSUM H, 415 M. 7.30 gram. platen; 8.18 Operaprogramma; 8.50 Voor jde huisvrouw; 9.00 Vrolijke klanken; 9.35 Strijkkwartet; 10.00 Morgenwijding; 10.20 De regenboog; 10.45 piano; 11.15 Voor de vrouw; 11.30 Lichte orkestwerken; 12.00 gram.platen; 12.30 Sportagenda; 12.35 Skymas/ters; 13.15 Het Virtuoso sex tet; 13.45 Vierdaagse; 13.55 Gram. platen; 14.00 Kookkunst; 14.20 Pierre Palla; 15.00 Boekenschouw; 15.15 Phil. Orkest; 16.00 zang, met piano; 16.15 Pusta klanken; 15 30 Tussen 12 en 16; 17.00 Staf muziekcorps; 18.40 Kwartet Jan Corduwener; 19.15 gram.platen; 19.50 Vrijz Prot. nieuws; 20.05 Nederlandse werken; 20.30 „Rondom Betje Wolff"; 21.00 Men vraagt en wij draaien; 21.45 gram.- platen-programma; 22.40 Avondwij ding; 23.15 viool met orkest. DE EXPLOSIE TE BERLIJN. Een Berlijnse politie-autoriteit heeft bekend gemaakt dat er acht personen tengevolge van de ontplof fing te Berlijn gedood zijn; hieronder bevonden zich vier agenten en twee politie-beambten. Verder waren er een aantal gewonden. De woordvoer der spreekt het bericht, dat sabotage de oorzaak der ontploffing was, te gen en verklaart, dat de ontploffing blijkbaar plaatsgevonden heeft in een der kamers waar munitie opgeslagen was. ANTICOMMUNISTISCH WETS ONTWERP IN BRAZILIë. In het Braziliaanse federale congres is het ontwerp van een anticommunis tische veiligheidswet voorgelezen, die, naar men verwacht, door de regering met spoed zal worden aangenomen. Het nieuwe wetsvoorstel verbiedt communisten regeringsambten te be kleden en stelt elke werkgever /in staat om communistische werknemers te ontslaan. Dagbladen en persbu- reaux, die berichten geven, welke na delig worden geacht voor de veilig heid van de staat, kunnen tot zware boeten, inbeslagneming van gehele edities of opheffing voor 6 maanden veroordeeld worden. (Op 8 Mei werd de communistische partij in Brazilië reeds verboden en communisten beroofd van politieke rechten). VOLSLAGEN IMPASSE INZAKE HET ATOOM-VRAAGSTUK. Zowel de Sowjet-Unie als de Ver. St. hebben gisteren hun meningsver. schil over het toepassen van het veto recht op sancties tegen landen, die de conventie voor de atoomenergie overtreden, bevestigd, waardoor de hoop op een spoedige overeenkomst over de internationale controle op de atoomenergie is verdwenen. In haar tweede halfjaarlijkse rap port aan het Congres heeft de Ame rikaanse commissie voor de atoom energie verklaard dat de V.S. voort gaan met het fabriceren van atoom bommen en mogelijkheden zoeken om ze beter te maken. TRUMAN NEEMT ZITTING IN DE SENAAT. Met de woorden .,Ik heb zeer naar deze zetel verlangd, want ik. bracht er de tien beste jaren van mijn leven in door" heeft president Truman de ongewone beslissing genomen om, daartoe aangespoord door zijn Se- naatsvrienden, zijn oude ze+el in de 'Senaat weer in te nemen. De presi dent werd begroet door de voorzit ter, Arthur Vandenberg. die op merk te: „Dit is nog nooit gebeurd". GEEN GROENTE MEER NAAR DE MESTVAALT? In antwoord op een telegram, eni ge tijd geleden aan minister Mansholc gezonden, kreeg de K.A.B. te Heerlen gisteren van de minister telegrafisch bericht, dat op zyn verzoek de voor zitter van het bedrijfschapvoor voor groenten en fruit in overleg met de K.A.B. een regeling zal ont werpen, waardoor de afzet van groen te en fruit zo goed mogelijk kan v/orden geregeld. De minister hoopt, dat het overleg tot bevredigend re sultaat zal leiden. BEURSOVERZICHT. De effectenbeurs te Amsterdam had gister een rustig verloop en uit alles bleek, dat het publiek nog zeer voor zichtig te werk gaat. Maar dit ver hinderde niet, dat de stemming be paald vast was. In het bijzonder voor de Cultuurfondsen en de andere In dische waarden. Ook Koninklijke waren iets beter, terwijl de Indus triële en de Scheepvaartpapieren maar weinig veranderd waren. De berichten uit Indië waren van dien aard, dat de situatie op kalme wijze werd beoordeeld, hetgeen klaarblij kelijk ten opzichte van de koersont wikkeling een stimulerende in vloed had. De verschillende soorten Cultuuraandelen waren, wat de hpofdkoersen aangaat, vrijwel alle een paar punten boven de vorige slotprijzen. In het vrije verkeer vol trok de affaire zich ook op kalme wijze. De koersen vertoonden aan vankelijk nog een kleine neiging tot verbetering, maar later op den mid dag gingen de noteringen globaal ge nomen een fractie achteruit, maar grote verschillen deden zich niet meer voor. De minder courante Industrie aandelen waren goed prijshoudend. De Bankaandelen waren merendeel een fractie hoger. Aandelen Kolonia le Bank en Indische Bank kwamen beiden een paar punten boven pari. De Amerikaanse markt was stil. De meeste shares werden een fractie ho ger afgedaan. Op de beleggingsmarkt was de affaire klein. De Nederlandse staatspapieren waren zo goed als on veranderd. De Nederlandse gemeen telijke en provinciale leningen wer den tegen ongeveer de vorige prijzen afgedaan. De Indische gemeentelijke leningen waren vaster. Op de Pand- brievenmarkt bestond enige vraag voor 3Yz procent pandbrieven, maar ook tRans was er bijna geen mate riaal beschikbaar, zodat de omzetten van geringe afmetingen waren. Pro longatie 2J4 procent. 1000000000000000000000000000» c lOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOOOO BINNENLAND. Waarom sprak oud-minister Wei ter niet voor de radio, ofschoon het toch was aangekondigd. Hier was geen spreekverbod in het geding, doch wel een verzoek van Overheidswege om in dit stadium der Indië-kwestie even te zwijgen. Aan welk verzoek het Comité „Handhaving Rijkseen- heid" loyaal heeft voldaan. De .passagierslijsten van het m,s. „Joh, De Witt' en „Sumatra", liggen op ons bureau ter inzage. In een legerorder heeft de mi nister van oorlog de aandacht geves tigd op de wens van de regering, dat op strenge wijze wordt opgetreden tegen corruptie en op de maatregelen, welke zij te dien aanzien heeft ge nomen. Het college van rijksbemidde laars zal Maandag in de vergadering van dat college een beslissing nemen over de loon- en pensioenvoorstel len van de metaal-industrie. Een communistische motie van orde, ingediend door de heer Gortzak in de vergadering van de Amster damse gemeenteraad, bedoelende de raad te doen uitspreken, dat voorstel ler aan het slot der zitting een ver klaring zou afleggen over de toestand in de stad in verband met het ge bruikmaken van geweld in Indonesië, werd met 20 tegen 13 stemmen ver worpen. Vóór stemden de communis tische fractieleden en dr. B. Sajet van de Partij van de Arbeid. De door de communisten afge kondigde sit-down-staking in de Am sterdamse bedrijven, die van 11 tot 12 uur zou duren, heeft weinig resul taat gehad. In de meeste fabrieken bleven de mensen normaal aan het werk. toer en daar zyn inderdaad groepen arbeiders geweest, die de ar beid neerlegden. Gistermorgen heb ben een 300-tal bouwvakarbeiders werkzaam in Oost (omgeving Am- stel-Staton) het werk voor 24 uur neergelegd, als protest tegen de po litiek der regering in Indië. - De Duitse ex-kroonprins heeft aan de heer S. von üsemann, de vroe gere vleugeladjudant van de Duitse Keizer, thans nog in opdracht van het Beheersinstituut toezichthouder van Huize Doorn, een schrijven ge zonden. waarin hij. een verklaring af legt, dat ingeval het landgoed Doorn hem werd toegewezen het museum karakter van het huis zal worden ge handhaafd. Voorts verklaart hij, dat Huize Doorn zonder bewoning zal blijven en er dus geen sprake van zal zijn, dat er een Duitse kolonie zal worden gevormd. Een bestelwagen reed tegen een boom onder de gemeente Alphen (N. B.) bij de tetugkeer uit België. Van de vier inzittenden werd de 39-jarige A. D. uit Tilburg, vader van zes kin deren, op slag gedood. De 60-jarige T. D. uit Mierlo en diens 35-jarige zoon J. D. uit Tilburg, liepen een schedelbasisfractuur op. Het 5-jarig zoontje van het laatste slachtoffer kreeg o.a. een ernstige hoofdwonde. Bij het zwemmen in de Maas is verdronken de 23-jarige rijks-amb tenaar P. Vermeer uit Dongen; bij het zwemmen in zee de 52-jarige'J. T. uit Den Haag. Beide benen werden afgerukt van een arbeider uit Baarn, toen in een stoomwasserij een centrifuge uit elkaar sprong. De man, een Oosten rijker, die uit de bezettingstijd in Baarn was achtergebleven en veel en goed ondergrondswerk heeft verricht, is overleden. Een wagon met stro brandde uit in een goederentrein, tussen Hilver sum en Baarn. De brandende wagon ontwikkelde zoveel hitte, dat de trei nen uit de tegenovergestelde richting niet konden passeren. De treinenloop tussen Amersfoort en Hilversum werd daardoor onmogelijk. De trei nen werden omgeleid via Utrecht. Om 23.10 uur kon het verkeer over enkel spoor worden hervat. Een meisje te Sneek, dat haar verloving had verbroken is door haar verloofde een 19-jarige student uit Utrecht, met een revolverschot zwaar gewond. De jongeman vervoegde zich aan dehuishoudschool te Sneek om het meisje nogmaals te spreken. Op de mededeling van het meisje, dat zij de verloving toch wilde verbre ken, trok de jongeman een revolver en loste een schot op haar, dat door beide longen ging. Daarna schoot hy zichzelve dood. De toestand van het meisje is redelijk wel. BUITENLAND. Elf personen werden gedood en twaalf gewond bij een spoorwegon geluk op een brug over de Elbe bij Hamburg. De slachtoffers stonden op de treeplank van een overvolle trein en werden geraakt door een open staande deur van een trein, die uit de tegenovergestelde richting kwam. In Oostenrijk werden 389 geval len van kinderverlamming gerappor teerd, in Tirol 189. De Amerikaanse vulpenfabri kant Milton Reynolds die onlangs met zijn „Reynolds Bombshell" in 95 uur om de wereld vloog, heeft een prijs van 100.000 dollar uitgeloofd voor de gene. die op 3 Augustus zijn record zal verbeterd hebbeni In Oostenrijk wordt het verkeer langs de weg met algehele stopzet ting bedreigd, door gebrek aan olie en benzine. Busdiensten worden be perkt en op sommige plaatsen zelfs stilgelegd. In Salzburg is het vervoer van zieken onmogelijk. Een ramp bedreigt Parijs, daar de mode-shows, welke in Augustus aldaar zouden worden gehouden, mis' schien geen doorgang kunnen vinden wegens de staking van 4000 meisjes, die werkzaam zijn in de „haute cou ture". WEERSVERWACHTING WARM. Windstille nacht met plaatse-, o lijk nevel of mist. Morgen over- o dag over het algemeen zonnig o weer, vrijwel nergens buienvor- f ming. Temperatuur vooral in het 5 Zuiden en Oosten van het land oplopend tot hoge warmte. Aan g de kust tijdelijk zeewind, overi- g gens weinig wind. nnoooooooooooooooooooooooooooooooo Van het zilveren pastoraat van Pastoor Beukers WA DE KERKELIJKE VIERING van Dinsdag kregen gisteravond in de Gehoorzaal de parochianen van pastoor Beukers gelegenheid, de jubilerende herder in buitenkerkelijk verband te huldigen. De grote zaal was van onder tot boven gevuld en toen pastoor Beukers, vergezeld van zyn kapelaans, binnentrad werd hij on tvangen met een applaus van zo'n intensiteit, dat hy onmogelijk in on zekerheid kon verkeren omtrent de gevoelens, waarmede hij begroet wer d Het programma van de viering had zichr geheel aangepast aan de ku nstzinnige smaak van de feesteling en de zang en het acteren der man nelijke en vrouwelijke jeugd viel dan ook zozeer in de smaak, dat de pastoor na afloop de wens uit sprak, dat een dergelijke culturele avond minstens eens in^'t jaar zou worden herhaald. Het programma Nadat de jeugd met een feestzang de avond had geopend en kapelaan Bende als oudste kapelaan een woord van welkom had gesproken, trad in de geest der Middeleeuwse mysterie-spelen ofschoon in mo derne kleedij de heer J. Koevoets n,aar voren om een proloog uit te spreken ter inleiding van het .pro gramma. Versvorm' en taal ontsloten ons onmiddellijk aard en vorm van hetgeen geboden zou worden en hield de belofte in van een hooggestemde feestviering. Het eerste saluut werd gebracht aan de kerkpatroon St. Petrus, wiens berouw en opstanding in beeld werd gebracht aan de hand van een .de clamatie. Waarna het koor het „Tu es Petrus" van M. Haller ten gehore bracht. Toen kwam de Vreugde tot uiting, de vreugde, die een uitdruk king is van de innerlijke blijheid des harten. Gidsen van de vrouwelijke Jeugdbeweging vertolkten deze vreugde in gevarieerde reidansen, waarbij het Sleutelkoor zich zinvol aansloot met een leutig liedje „Als de boer wil dansen gaan". Buitengewoon fraai was de Maria- hulde, onder het motto: „Aan Maria, gebenedijd, weten wij ons toegewijd", een compositie van declamatie en zang. Drie gidsen met bloemen in de hand zegden de schone versen van Hilarion. Thans, ondersteund door 'n spreekkoor en voorafgegaan en ge volgd door het Ave Maria van H. Cuypers en het Regina Coeli van Lotte. In' dezelfde geest was ook het pro gramma na de pauze gehouden. De klokken kwamen ten tonele en wer den geluid door de verkenners met zulk een suggestief geluid, dat wie z'n ogen toe deed zich in de nabijheiü van de toren zou hebben gewaand. Imposant was de Kruishulde door een declamatrice, die met gevoel de heerlijke verzen van Guido Gezelle deed leven in een ontroerende hulde aan het kruishout, en treffend was de gezamenlijke Geloofsbelijdenis door de gidsen en de verkenners, die in spreekkoor getuigden van het vast geloof der jeugd en hun bereidheid, daarvoor alles veil te hebben. Het was een programma van ver heven allure,, waarin vooral de de clamator Joop Koevoets het leeuwen aandeel had. Elk onderdeel werd door hem ingeleid in klank- en bloèmrijke taal, passend bij hetgeen te zien en te horen werd gebracht en spreekko ren en declamaties stonden onder zijn leiding. Een woord vön lof mag ook de jeugdige executanten, 'die met zo veel toewijding hun taak volbrach ten, niet onthouden worden. THEODORUS, HET GESCHENK VAN GOD. Voor de pauze was een der hoog tepunten van de viering: de feestre de, uitgesproken door den heer Th. H. Perquin. Wij zijn hier bijeengekomen al dus ving spreker zijn rede aan wij, parochianen van de St.'Petrus, om het zilveren pastoorsfeest te vieren van onze goede herder, Theodorus Maria Beukers. Theodorus, die naam betekent: ge schenk van God. Om dat geschenk brengen wij al lereerst dank aan God. Wij danken u. Heer, voor het grote geschenk, dat U ons in deze priester Theodorus hebt willen geven. Wij danken U voor zijn uitverkiezing. Wij danken U voor de gaven van geest en hart, waarmede Gij zijn ziel hebt verrijkt, voor de genade menigvoud, waar mede u hem geleid en gevormd, be hoed en behouden hebt. Die hem toe bedeelde gaven en genaden heeft hij niet gierig opgespaard en opgepot, noch ze karig gedistribueerd, maar ze kwistig en met de hand van een zaaier, die het goede zaad uitstrooit over het land, aan ons, Uw en zijn parochianen, uitgedeeld. Zegen hem, zoals wij in hem gezegend zijn; zegen hem met onze dankbaarheid, met on ze trouw aan uw voorschriften, met onze aanhankelijkheid aan uw pries ter en gezalfde. Na dit dankgebed gaf spr. een over zicht van de priesterlijke arbeid van pastoor Beukers, zich daarbij inspi rerend op de naam Theodorus. Er zijn niet minder dan 47 heilige Theo- dorussen, zodat het niet gemakkelijk is na te gaan, welke St, Thedodorus als de schutspatroon van dit priester leven kan worden aangewezen. Spr. was echter tot.de bevredigende ont dekking gekomen, dat de gegevens uit al die Theodorussen op merk waardige wijze van toepassing kon den worden gebracht op de figuur van pastoor Beukers. Zo is er bijv. een St. Theodorus ge weest, die in het jaar 390 stierf in het Zwitserse stadje Sitten en die voor al bekendheid verwierf door het bou wen van een kerk. Een treffende overeenkomst! Zelfs de aanleiding tot het bouwen van een nieuwe St. Petruskerk de brand van de oude kerk aan de Langebrug heeft een punt van vergelijking met een andere H. Theodorus, de soldaat, die een tempel in brand stak en wordt afge beeld met een walmende fakkel in zijn hand. Niemand zal echter pas toor Beukers kunnen verdenken, zelf de hand te hebben gehad in de brand van zijn kerk; hij had een deugdelijk alibi. Hoewel er toen veel moet zijn omgegaan in zijn hart, stel de pastoor toch onmiddellijk alles in het werk om het parochieleven voort gang te doen vinden en stortte hij zich in de rompslomp van het bou wen van een nieuwe kerk, waarbij hy alle gelegenheid kreeg zijn diploma tieke talenten te ontplooien. Het resultaat van zyn velerlei on derhandelingen, aanwijzingen en re gelingen zien wij monumentaal* voor ons in de nieuwe St. Petrus-kerk, die op 10 Maart 1936 werd ingewijd. Aan vankelijk konden de oude getrouwe parochianen moeilyk aan het nieuwe bedehuis wennen, maar het is de vraag of zij thans nog terugverlan gen naar het overdadig verguldsel van de Ruïne-kerk. In deze nieuwe kerk heeft pastoor Beukers een blan co kaart gekregen om zijn liturgische hervormingen door te voeren en hier mede is hij gekomen op het terrein van weer een andere H. Theodorus (een broer van de H. Paphnutius) van wie wij aangeteekend vinden, dat hij menige verandering door zette". De pastoor heeft er vooral naar gestreefd, de aandacht niet te veel af te leiden van de offertafel met het rijzige kruis er boven, om dat deze offertafel het brandpunt is van de Ohristelijke eredienst. Via een andere H. Theodorus, die in onderscheid van de reeds genoem de soldaat de officier wordt geheten er. wordt afgebeeld in de kleedij van Romeins ridder, komt spr. op de zorg, welke de pastoor heeft voor de kerkelijke paramenten en via de H- Theodorus van Canterbury op ce voorliefde van de pastoor voor het Gregoriaans. Gelijk Theodorys van Vienne, de kloosterbouwer, is pastoor Beukers een bouwer van scholen en gestich ten, zoals de Lagere en de Fröbel school aan het Levendaal en het St. Lidwina-huis. Ondanks al deze uiterlijkheden van zijn activiteit, is d^ ondertoon van pastoor Beukers' priesterleven een ongestoorde zielevrede en een con templatieve stilte. Zijn levenswandel kan herleid worden tot de klare een voud van die éne zin: Al wat hij doet is Priester zijn. In zijn matigheid en soberheid mag hij onbeschroomd St Theodorus de abt tot patroon kiezen, die zich voedde met kruiden en vruchten en die een bijzondere voor liefde had voor de zieken. Van na ture en van huis uit een hoffelijk man heeft pastoor deze maatschappelijke deugd gekerstend tot een liefdevol apostolaat. Hij is een ware zieken vader. Niet alleen trouwens voor de 0000000000000000000000000000000000 De verschrikkelijke Cl*a(ieCla oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 34) ,,Nee, die hebben het te druk met hun sport of hun oude litteratuur van een vreemd land. Als ze tenminste niet op hun lippen zitten te byten van verveling of hun wenkbrauwen ten hemel heffen uit dankbaarheid dat ze niet behoren tot dat minder waardige soort, waaruit ik ben voort gekomen", lachte Arabella goedhar tig. „En ik zal het hun niet vertellen, vrees dat maar niet", voegde ze er on middellijk vertrouwelijk aan toe, „o nee, ik zal jou alleen eens een paar- deilmiddel aan de hand doen, waar mee je dat jong binnen een week om je vinger kunt winden, dat zeg ik je. Ik zal je eens precies het geheim ver tellen, hoe je zo'n vrijer aan de haak moet slaan". Bij deze ongelooflijk pieuse en verfijnde uitdrukking kwam Peggy Delamere wederom in eens' repht op in haar bed zitten. „Arabellaik begrijp niet, hoe je een dergelijke uitdrukking kunt gebruiken, terwijl de zon vandaag haast niet geschenen heeft." „O, ik ben helemaal niet van lotje getikt, al wil je insinueren, dat ik minsters een zonnesteek moet heb ben opgelopen. Ik weet precies waar ik het over heb, dat kan ik je wel verzekeren. En als jij maar doorgaat met je zelf voor de gek te houden, zal ik je wel eens aan het verstand zien te brengen hoe de zaken staan en hoe jij zelf hebt mee te werken om er een beteren keer in te bren gen. Weet je nu nog niet, dat het de vrouw is, die de man in het hu welijksbootje lokt? Jy zou best met hem knunen trouwen, in dien je het zelf maar wilde, indien je er maar een beetje moeite voor wilde doen", zei Arabella bemoedigend. „Ik?" De toon waarop dit gezegd werd, sprak doekdelen van wanhoop. „Ja, jy", zei Arabella met veel overtuiging. „Jij zou dat best kun nen!" ,,Je.... je neemt een loopje met me, dat is niet mooi" zei Peggy met bevende lippen. „Loop heen! Daar moet je bij mij niet mee aankomen. Ik ben er het meisje niet naar om met iemand de kachel aan te maken, geloof me.1 Ik spot niet met ernstige dingen", zei Arabella plotseling .met een tere ver trouwelijkheid in haar anders zo luidruchtige stem. „Indien een meis je zoals jij werkelijk met iemand als Eric wenst te trouwen en dat zal je tóch heus niet durven ontkennen, dan kan ze dat" „Nooit", zei Peggy. „Een doodge woon kind als ik dat geen rooie duit bezit om aardige japonnen te kopen en niets heeft aan te bieden dan een verlept gezicht met sproeten. Ik vind het heel aardig van je, Arabella, dat je het zo goed met me meent en dat je me een beetje moed wil geven, maar werkelijk, het zal me niets hel pen. Ik weet nu eenmaal dat ik in mijn ongeluk zal hebben te berus ten." „Maar je denkt helemaal niet aan je eigen gaven", werd Arabella kwaad. ,,Dat is altijd het ellendige gebrek van jonge meisjes, die zich zelf een beetje respecteren en ver liefd worden op iemand, dien ze toch nooit denken te krijgen. In plaats van eens dubbel voor den dag te ko men, trekken ze zich terug als treu rende maagden. Dat kan erg poëtisch zyn, maar veel baat heb je er niet by. Ik geloof, dat het heel wat practischer is, om je beste beentje voor te zet ten en hem met vlag en wimpel bin nen te halen. Laat de anderen er maar lange gezichten bij trekken, jij hebt je vrijer en daar was het spel ten slotte om begonnen. Ik zeg je nog eens, Peggy Delamere, ik moest je door elkaar schudden, zo'n ellen dig kostschoolkind heb ik nog nooit gezien. Ik zal je eens een geduchte uitbrander verkopen, wacht maar". En werkelyk, toen Arabella nog steeds met kam en borstel stond te gesticuleren en even later een regen van verwijten over de arme Peggy uitstortte, liet het arme familielid, dat zolang gewend was aan een heel an der soort berispingen, dit alles over zich komen als een frisse, sterkende regen, „Ondankbaar nest, dat je daar zit", viel Arabella uit, ,,om te durven ver tellen, dat je maar een doodgewoon kind bent. Weet je wel, dat je daar door alleen reeds voor driekwart ge woon wordt. Het komt over heel je uiterlijk te liggen, het staat als het ware op je gezicht geschreven: ik ben maar doodgewoon. Niet omdat je het werkelijk bent, maar omdat je zoo dwaas bent om het je in te denken. En je kon zo'n aardig meis je zyn!" verklaarde miss Ames- „Je hebt een lief gezicht wat komt het er ten slotte op aan, dat het wel een beetje bleek is, vooral als er zo'n verrukelijk blosje op ligt als nu." „Maar je kunt blozen op comman do", verklaarde de arme Peggy. „In zekeren zin wel", filosofeerde Arabella. „Als ik in jouw plaats was zou ik kans zien om zo dikwijls te blozen als ik zelf verkoos, indien Eric in mijn nabijheid kwam. Ik zal je eens precies zeggen-, hoe je dat voor elkaar kunt krijgen. Je hebt op dat ogenblik maar heel hard te denken, hoe ontzettend heerlijk het zou zijn, indien hij je op dat zelfde ogenblik in zijn armen nam en je eens heerlijk zoende., dan komt het vanzelf.... Kijk, daar is het al." Want Peggy moest natuurlijk on der een dergelijke aanval op haar aangeboren preutsheid en bescheiden heid wel reageren in de door Ara bella met zoveel enthousiasme be groeten vorm. „En het komt er ten slotte ook niet zoveel op aan of je een paar sproe ten hebt", ging de delicate critica verder. „Het is een zeker bewijs, dat het meisje een verbazend zachte huid heeft en ze hebben dezelfde mooie bruine kleur als je lieve ogen. En je hebt werkelyk schatten van ogen, indien je er de mensen maar wat meer mee in hun gezicht wilde kij ken, in plaats van ze altijd zo akelig bescheiden neer te slaan. Jij schijnt een aangeboren liefde te hebben voor de vloerkleden, terwijl, als je het mij vraagt, al deze karpetten, al mo gen ze ook honderden jaren oud zijn en uit ik weet niet welk oud Frans kasteel komen, niet opwegen tegen ons nieuwe vloerkleed. Ze zijn mij allemaal te somber", merkte de dorps schoonheid even tussen neus en lip pen op. „Ik zeg je nog eens. Je hebt heel weinig nodig om die Eric zo ver liefd op je te maken, als zijn oppas ser op de keukenmeid. Daar behoef je me niet zo verontwaardigd voor aan te zien, want het zou er gek uit zien, indien die oppasser op jou ver liefd werd.y" ..Arabella!" „Of Eric op de keukenmeid. En toch moet de liefde van de oppasser en die van zijn luitenant dit gemeen hebben, dat ze allebei even goed ge meend en even duurzaam zyn." Tegen deze door en door gezonde levenskunst wist Peggy niets in te brengen en ze glimlachte tot enig antwoord. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2