W. Bergsma wint het zilveren Regenboogjacht Pastoor Beukers in het zilver [w WOENSDAG 23 JULI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 EEN GOED GESLAAGDE KAAGWEEK T\E KAAGWEEK IS TEN EINDÈ en dat einde kwam schoner wellicht U da nooit. Dat einde was bovendien zoals het begin en zoals de gehele Kaagweek was geweest en de zomerse dagen mogen dan al niet volop wind gebracht hebben: deze Kaagweek was goed als zelden een Kaag- week was. Vollebregt wederom winnaar van de Drakenklasse HOLLAND WINT DE REGENBOOG WEDSTRIJD. De Kaag wint van Burnham. De laatste dag van de Kaagweek liet zich nog schoner aanzien, dan de eerste, vier. De wihdstilte van Maandag had plaats gemaakt voor een prachtige bries, ditmaal uit het Zuid-Westen waaiend, zodat een an dere baan werd gevaren dan d( voorgaande dagen. Rond de boeien, halverwege het Zweiland, liep baan nu naar het stoombotengat en de Dieperpoel, welke baan 2 maal moest worden gevaren. De start van de HollandFriesland Regenboog-wedstrijden leverde een xeleurstelling op voor de Fries dr. v. d. Zij pp en voor Frans Theunissen van het Holland-team. Laatstgenoem de keerde normaal terug en kwam daardoor wel achteraan, doch dr. v. d. Zij pp was zo onfortuinlijk om de eelco van Bergsma te raken, waarop deze de protestvlag hees en de Fries de strijd staakte. Gedurende de hele race heeft Vial op uitstekende wijze de leiding ge had en daarmede bewezen zijn plaats in het Holland-team ten volle waard te zijn. Hij eindigde vandaag eerste, met Bergsma als tweede ach ter zich. v. d. Vlek, Leen de Wit en Theunissen eindigden resp. als 5, "6 en 9, waardoor het Holland-team 32.1 p. behaalde, tegen de Friezen 22 p. De totaalstand werd daardoor 95,3 p. tegen 69,— p., zodat Holland voor het eerst na zes jaar. weer be slag kon leggen op de Holïand-Fries- land-beker en wel met een zodanig voorsprong, als niet dikwijls ge beurt. De Brunham-Kaag Drakenwed- strijd leverde weer een volledige overwinning op voor de Kaagverte genwoordigers Tims en Vollebrecht. Zij kwamen als le en 2e binnen; de Engelsen als 3e en 4e.- Daardoor werd de eindstand Kaag 14.2 p., Burn ham 6 punten. Het behoefde geen verwondering te wekken, dat Bergsma tenslotte win naar werd van het ziiveren Regen boogjacht, dat als wisselprijs voor de open wedstrijden beschikbaar is en dat Bergsma reeds enige jaren gele den, n.l. in 1942, eenmaal had verr overd. Hij werd nu definitief win naar en niemand zal ontkennen, dat het hem niet toekomt Hij was dit jaar verreweg de sterkste onder de deelnemers, kwam tweemaal als eer ste en tweemaal als tweede binnen en verwierf daardoor niet minder dan 79 pnt. Dat betekende een voorsprong van 15 punten op zijn naaste concur rent Frans Theunissen, maar dat de zen de tweede plaats in het eindklas sement bezette was te danken aan zjjn twee overwinningen en tweemaal eën vierde plaats, waardoor hij al evenzeer bewees een vrij constant zeiler te zijn op het ogenblik. Intus sen bracht Leen de Wit gistermiddag toch ook weer een overwinning op zijn naam en dat terwijl hij des mor gens ook reeds inspannende races had gezeild voor de teamwedstrijd, waar bij hij met niet minder dan 31.3 pnt. voor het derde gedeelte van het be reikte totaal gezorgd had. En.twee wedstrijden per dag zeilen is geen kunst maar om het zo te doen. dat je in beide uitblinkt, vraagt veel in spanning. Daarvan weet Koos v. d. Meer mee te praten, die voortreffe lijk spmakkerwerk weet* te verrich ten! In de Drakenklasse heeft de Am sterdammer Vollebregt drie van de vier gehouden wedstrijden gewonnen, hetgeen 'n prachtige prestatie is en Zondag moest hij gelijk gemeld de strijd staken wegens een ge scheurd zeil! In C. W. Jonker uit Heemstede vond hij desondanks zijn evenknie, beiden behaalden 71 pnt., doch Vollebregt legde toch beslag op de zilveren wisselbeker doordat hij een wedstrijd meer genomen had. De beker werd nu zijn eigendom, wijl hij deze ook vorig jaar veroverd had. Was het wonder, dgt Nauta uit Oegstgeest definitief winnaar werd van het zilveren 12 M2 jacht, waar naar hij in 1939 reeds een greep had gedaan? In.de vier daarop volgende wedstrijdjaren hadden Stap, Over mans, Louwerse en Dudok van Heel gewonnen, maar Nauta was in deze Kaagweek ongenaakbaar, hij werd driemaal eerste en gisteren vierde, veroverde in totaal 84 pnt., terwijl zijn naaste concurrent, de Amster dammer B. E. Ott, de tweede hoofd prijs won met 79 pnt. In de Valkenklasse werden de hoofdprijzen gewonnen door J. C. Lichtenaar uit Rotte* dam met 106 pnt., en ir. H. Zuiderbaan uit Gouda met 102 pnt. De hoofdprijzen in de 16 M2 Een heidsklasse gingen naar Haarlem en Hilversum, de eerste met 96 pnt. voor H. Schmitz, die twee eerste en twee tweede prijzen in de wacht sleepte, de tweede.werd veroverd door J. Brunt Jr. met 89- pnt. De Amsterdammer J. D. Schoone- veldt won met 103 pnt de hoofdprijs in dezelfde klasse, afd. B, terwijl in de Pampusklasse de hoofdprijszen ten deel vielen aan A. Volker Jr. uit Scheveningen met 101 pnt. en P. J. Zaayer uit Den Haag met^88 pnt. de Olympiajollenklasse A trad de Jong dit jaar al heel sterk op de voorgrond: viermaal werd hij eerste, een resultaat dat door geen ander geëvenaard werd, want in de tweede groep waren mej. y. Gooi, H. Verslagen maar welgemoed De Friezen zijn voor het eerst sinds Juli 1941 weer eens op de Kaag verslagen. De Holland— Friesland-wisselbeker, die vijf maal in successie door hen ver overd was, moesten zij op de Kaag achterlaten en in de Open wedstrijden bleven de Friese prestaties verre beneden die-van andere jaren. Maar de Friezen zijn eerlijke sportkerels. Wèt zij ook in het dagelijkse leven zijn, in sportivi teit doet de een niet voor de an der onder. Dirk Oppenhuizen, die Maan- dagavpnd gefêteerd werd van wege zijn twintig-jarig Kaag-ju bileum vertelde ons, dat het heus wel weer eens tijd werd, dat de Kaag-vertegenwoordigers won nen! Zo is het ook gegaan. Nevermind! De Friezen heb ben het sportief opgevat en toen zij gistermiddag achter „de Eco nomie" van „Kappie" in lange sleep naar Amsterdam werden getrokken, stonden zij daar allen in hun schepen, wuivend, lachend en toch met 'n tikje weemoed, dat die mooie dagen weer voor bij waren! En de scheepshoorns galmden, de stormfluiten lieten hun schel geluid horen, van de starttoren klonken de laatste schoten, thans de saluutschoten ten afscheid.. en het Volkslied klonk via de luidsprekers over de Kagerplas- Bos en J. W. Uylenbroek winnaars. Eerstgenoemde behaalde de tweede hoofdprijs met 81 pnt. Het was alweer laat gisteravond voordat alle schepen binnen waren, want de wind liet in het laatste uur tje de zeilers nog weer in de steek en het duurde nog i anger voordat het wedstrijdcomité alle prijswinnaars „verwerkt" had. Intussen aan het eind van deze Kaagwjek een eresa luut aan al die mannen, die van be gin tot einde en van de ochtend tot de avond gewerkt en geploeterd heb ben om alles zo vlot mogelijk te doen verlopen, aan mannen als A. ten Hoe ve, G. Hoogerhoud, V. Englebert en hun helpers op de starttoren, aan Leen Trouw en zijn assistenten in de wiebelende, schommelende behuizing op de plas, waar het zonnetje on barmhartig brandde en de golven een voortdurende deining veroorzaakten, waardoor de ploeteraars met pen en potlood zich evenwel niet lieten af schrikken en onverstoorbaar hun werk dedenten gerieve van de zeilers. En dan te bedenken, dat zo vele zeilers nog zo nonchalant zijn en hun helpers geheel onnodig dikwijls zoveel moeilijkheden veroorzaakten door andere zeilnummers, door twee maal te finishen, door geen teken te geven als zij de strijd op onregelma tige wijze eindigden.. Hopenlijk is dit ook lering voor 'n volgend jaar. ALPHEN AAN DEN RIJN Examen. Aan de Vakschool Sta tion voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen behaalde de heer P. v. d. Burg het diploma voor brood- en banketbakker. Geboren: Eimert, z. v. E. Vis ser en C. M. Kwakernaak; Aaltje N d. v. W. Griffioen en N. van Leeu wen; Willem, z. v. C. Houtsma en H. E. Taffen; Johannes A. P. A., z. van C. j. Groen in 't Wout en J. J Lebesque; Nesia, d. v. C. J. den Dek ker en A. Bouthoorn; Adriana J. M., d. van J L. Gerse en A G v. d. Hoorn. Huwelijksaangiften: M. G. Meijer 30 j. en H. A. van Wijk 28 j.; J. Meertens 37 j. en A. Donburg 31 j A. Johan 26 j. en M. C. v. Winkel 22 j.; A. v. Beek 32 j. en D. v. d. Wilt, 23 j.; H. Boxma 24 j. en M. v. Harskamp 25 j.; H H. Bouwens 26 j. en D. B. M. v. Wieringen 26 jaar. Gehuwd: R. P. W. Vreeburg 32 j. en J. A. v. d. Brink 22 j.; P. Vis 26 j. en B. de Wit 24 j.; C, L. Jongen- burger 25 j. en A. Groeneveld 23 j.; J. H. van der Vliet 26 j. en J. Lou werse 19 j.; J. J. Stalenburg 27 j. en Th. de Grauw 23 j.; Cornells A. Glas- beregen 24 j. en H. G. van der Worp 27 j,; j. D. Bulk 29 j en G. M. den Hertoir 20 jaar. HILLEGOM GEMEENTERAAD. Deze vergaderde Vrijdagavond. Ter consolidering van de tekorten op vroegere dientsen werd een lening gesloten van 286.000.—, duur 30 j., rente 3 pet. de eerste 10 jaar, daar na 3y2 pet., koers 99.5 pet. Aan de oud-wethouders en enkele ontslagen gemeentewerklieden werd over 1945 en 1946 een uitkering ineens toege kend van yK van hun pensioen met een max. van niet meer dan 500. Wat het voorstel tot wijziging der verordening op de heffing ener hon denbelasting betreft merkt de voorz. op, dat deze belasting niet loopt zo als het behoort.-Een der leden zou de belasting willen verhogen, het geen geen steun krijgt. Het voorstel wordt met algem. st. aangenomen. De gratificatieregeling over het jaar 1947 wordt goedgekeurd tot een max. van 50.De heer Beijers- bergen wil de gratificatie ook aan de hoger gesalarieerden geven. Dit voor stel wordt aangenomen. Het verzoek om ontslag van de fitter R. Wiebes wordt verleend. De heer Van Lierop geeft scherpe critiek op de wijze, waarop deze goede vakman is behan deld. De discussies daarover vragen veel tyd. Het crediet voor aankoop van een zandstrooier wordt verleend. Of het apparaat goed zal werken moet wor den afgewacht. De heer v. d. Kolk adviseert een sneeuwploeg, waarop de voorz. antwoordt, dat een bedrag daarvoor reeds gevoteerd werd. De voorz. deelt nu nog mede, dat een heraanbesteding heeft plaats ge had van de 18 huizen aan de Vosse- laan. Er is rond f 30.000 van de be groting afgegaan. De laagste in- schrijfster is de firma Blom te Heemstede ad f 239.500.Er wordt over deze bouw nog wat heen en weer gepraat. De rondvraag nam rond een uur in beslag. Felle critiek werd gele verd op de plantsoenen en parken; een door de Dir. van O. W. geplaatst artikel in het Nieuwsblad werd scherp afgekeurd. De voorz. zegt in dit verband dat B. en W. het ook niet gelukkig hebben geacht. Verder werd geijverd voor kinderspeelplaat sen en een sportpark. B. en W. zijn naar aanleiding van de gegronde klachten over het spelen en vernie len van de Hoftuin wel genegen, dit voor kinderen af te sluiten. Hierna sluiting. Naar Hoey. Bij gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Aarts broederschap der H. Familie zijn Zondag van de afd. Hillegom ruim 20 leden ter beevaart gegaan om het graf van Henri Belletable te gaan bezoeken. LISSE r.k.v.v. Lisse. Onder voorzit terschap van de heer C. Strik had de jaarvergadering plaats in het ge bouw van de R.K. Volksbond. In zijn openingswoord liet de voorz. het seizoenverloop de revue passeren. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat op 7 Sept. 1947 de ope ning van het nieuwe terrein zal plaats hebben. De penningm. sloot dit jaar met een nadelig saldo van 549.44. Medegedeeld werd dat de heer C. van Diest als jun. leider aan het bestuur is toegevoegd. De heran C. Strik, voorz., J. Langelaan, secr. en Th. Kortekaas comm. werden herkozen. In de elftalcommissie wer den benoemd de heren J. Beijk en J. van der Poel. Medegedeeld werd dat er een sportcommissie zal wor den ingesteld, uit verschillende sport verenigingen. Op 7 September zal het terrein worden geopend door een wedstrijd van T. S.- C. uit Oos terhout vermoedelijk tegen Storm vogels. Verschillende mededelingen werden gedaan omtrent het gebruik van het terrein. NIEUWKOOP P. de Graaf. Op Maandag 21 Juli is na een kortstondige ziekte in het ziekenhuis „De Wijk" te Gouda overleden de heer P. de Graaf, in de ouderdom van 73 jaar. De heer de Graaf was oud-hoofd der openb. school. Dansen. Bij politiemaatregel is het dansen in café's op Zondagen in het vervolg verboden verklaard. Geboren: Jacobus J. A., z. v. M. Vlaar en A. P. M. Degenkamp; Johanna C. M., d. v. A. J. Balvert en A. C. Douven; Marianne, d. v. P. J. Vermey en J. A. Spek; Dirk, z. v. A. Blok en O. Fine. Overleden: L. van Koert 74 jaar echtgenoot van M. van Lammeren. NOORDWIJKERHOUT Personalia. Aan de St. Jozef meisjesschool slaagden voor costu- mière de dames R. van Schie, N. v. d. Klauw, M. Passchier, L. v. d. Berg; R. Passchier; S. van Soeren; R. van Soeren; R. van Dam; L. v. d. Berg; R. Geerlings; T. Warmerdam; en C. Heemskerk. Voor diploma Lingerie slaagde: R. v. d. Burg. Geboren: Wilhelmus P., z. v. W. C. J. v. d. Bergvan Denzen; Corne lia J. H. M., d. v. W. H. Broekhof- Koeman; Catharina G. M., d. v. M. J. WarmerdamLangeveld; Suffri- dus, z. v. W. ValkemaOsinga; Christianus J. A., z. v. J. J. Wijnands Duijndam; Cornelia E. M., d. v. Th. C. de Boer—Koomeh; Maria L. C., d. v. L. P. van MarisKleverlaan vVilhelmina M.. d. v. M. W. Pompe van Engelen; Huberta P. J., d. v. C. van AmersfoortSeijsener; Lucia L. A., d. v. J. W. van den Dungen van Hoogwaarden; Pepetua G. Th. d. v. Th. G. van Heck—de Winter; Franciscus Th., z. v. S. P. C. J. Ver- degaalSmit; Leendert Adr., z. v. W. v. d. NietHaasnoot; Johannes Adr., z. v. C. L. van BerkelFerdo- lage. Huwelijksaankondiging: J. C. de Kan. 22 j. en C. Buschman 18 j.; A. Geerlings 29 j. en M. J. Marijnen 27 j.; A. Kromhout 31 j. en M. Zonne veld 27 j.; P. Hoogkamet* 44 j. en D. C. Lammers 42 jaar. Gehuwd: C. Geerlings en J. F. Timmermans; F. Straathof en E. G. van den Berg. NOORDWIJK Bondsstranddag. Door de Ned. Eond jtot het redden van drenke lingen is de organisatie van de Bonds stranddag dit jaar opgedragen aan de Noordwijkse Reddingsbrigade en zal plaats hebben as Zaterdag 26 Juli te 330 uur nam. Dit belooft een grootse demonstratie te worden; een zevental kustbrigades zullen hier aan deelnemen en laten zien, hoe men bij hen ter plaatse optreedt bij eventuele reddingen uit zee. Deze demonstraties zullen toegelicht wor den door luidsprekers, zodat ieder een het geheel gemakkelijk kan vol gen. De brigades uit Den Haag en Bloemendaal zullen hierbij demon straties geven met'hun flotteur „De Tom", terwijl ook de raceboot van de Mij. Zeebad hierbij zal worden in geschakeld. Als bijzondere attrac tie zal een vliegtuig aan de demon stratie van ons Reddingswezen deel nemen. Vanaf het strand zal het vliegveld Valkenburg worden opge roepen, dat zwemmers in zee, welke Op Maandag, 21 Juli 1947, hield de afdeling Bloembollenstreek van de A. R. K. A. een propagandavergade- ring in „Het Bruine Paard" te Sas- senheim. Een groot aantal leden en adspirant-leden hebben die avond genoten van een zeer interessante rede van het Hoofdbestuurslid Co- nijn, die zijn toehoorders de bete kenis van hun vakorganisatie, juist in deze tijd, uitlegde. Er gaven zich 10 nieuwe leden op. ver zijn afgedreven, in nood verke ren; dit vliegtuig zal dan door het uitgooien van reddingsgordels, de drenkelingen bijstaan. Alles zal op overzichtelijke wij^e ten uitvoer worden gebracht. STOMPWUK Personalia. Te T9en Haag zijn geslaagd voor het middenstandsdi ploma de dames Annie v. d. Bosch en Jo v. d. Bosch. VOORHOUT Geboren: Cornells P. M., z. v. C. S. Warmerdam en M. M. Lange veld; Catharina M. B d. v. C. Tet- teroo en A. C. van Velzen; Marga- retha M. E„ d- v. C. Tetteroo en A. C. van Velzen; Antonius L. F., z. v. A. L. Oudshoorn en C. van Bohemen. VOORSCHOTEN Gidsenloterij. Bij de trekking, welke gisteren gehouden werd door de directeur van de N.V. Zilverfabriek Voorschoten, de heer Van der Waal, viel de cassette op no. 562. De casset te kan in ontvangst genomen worden Leidseweg 89. Geboren; Elisabeth Th. M., d. v. P. R. van Leeuwen en J. C. Berg man; Petronella C. .E, d. v. G. P. A. Niersman en S. A. Janson; Chris tina J., d. v. G. A. van der Post en C. H. Kuijper. Gehuwd: L. Top 27 j. en A. M. Cals 28 j.; H. Durieux 26 j. en I. W. van den Nieuwendijk 30 j.; J. van de Peppel 26 j. en A. Teske 23 jaar. ZOETERMEER Openluchtdemonstratie. Donder dagavond geeft de plaatselijke gym- nastiek-vereniging „Pro Patria met medewerking van het „Haagse Keur korps" een groots-opgezette open luchtdemonstratie op het terrein Vee- lenturf .Aanvang 7 uur. Personalia, Voor het examen Mi O. handelswetenschappen is ge slaagd de heer R. B. van Dijk. Geboren: Cornelia W., d. v. W. G. Windmeijer en P. J. de Bruijn; Cornelia M., d. v. J. C. Boonekamp en M. J. van Haastert; Jannie Adr., d. v. M. J. van Rijs en J. Wiggers. Overleden: P. Bastmeijer 50 j. echtgen. van J. Rodenburg; L. van Horssen 77 j. wed. v. D. Geerts. ZOETERWOUDE pater janson overleden. De zéér eerw. pater Eustachius Janson O.F.M., priesterzoon van St. Jans Onthoofding, is gistermiddag in het ziekenhuis „St. Antonius" te Utrecht overleden. De overledene was reeds 2 jaar ziek, doch hoopte dezer dagen, na een derde operatie, het ziekenhuis te verlaten. Het heeft echter niet zo mogen zijn en het le ven van 27 jaar priesterschap, dat grotendeels als gardiaan van het klooster te Hoog Cruts, aan de op leiding van jonge priesters gewijd was, is afgesloten. De uitvaart en begrafenis zal plaats hebben in Vor- den. ZWAMMERDAM ambtsjubileum burgemeester. In 1942 was burgemeester Hooge- boom reeds 25 jaar hoofd der ge meente Zwammerdam. Begrijpelijker wijze -kon dit niet in 't openbaar ge vierd worden, 't Was 'n goede gedach te het 30-jarige jubilé tot een grootse plaatselijke feestdag te maken. Reeds weken te voren was een hul digingscomité gevormd o. 1. v. de heer C. Blok. Vele personen en verenigin gen offerden een Dijdi age en zo kon op de grote dag zelve aan de jubila ris een tweevoudig geschenk worden aangeboden n.l. een prachtige bureau stoel, van het gemeentewapen voor zien, en voor mevrouw een keurig dames fauteuiltje. 's Morgens om half elf begonnen de feestelijkheden met een zanghulde van ca. 660 kinderen van alle scholen uit de gemeente. Dit werd door de burgemeester zeer op prijs gesteld. De beloning was 'n ijs- en stroopwafel- tractatie aan de ganse jeugd. Het meer officiële gedeelte volgde des middags om half drie. Vele geno digde vulden het zaaltje van het „Niet". Wethouder v. d. Poll leidde de gang van zaken in. Toen de jubi laris op de drempel verscheen, ston den allen op. Na een korte begroeting opende de wethouder zelf als eerste de grote rij van sprekers. Naast de gebruikelijke hulde en lofuitingen, memoreerde spr. de voor Zwammer dam voorname feiten onder het beleid van burgemeester Hoogebcom, o m. uitbreiding en bestrating, electrisch lichtaanleg etc. Bovenal deed spr. uitkomen, dat burg. Hoogenboom zo enorm sympathiek was door zijn min zaamheid. Hij was en is een echte burgervader. En dit laatste werd door vrijwel alle spr.'s met nadruk naar voren gebracht. V.'e hoorden o.a. nog als sprekers, kap. Hoogervórst, als vertegenwoordiger der Kath. geeste lijkheid, ds. Pop namens de predikan ten, mr. Schokking, burgemeester van Alphen a. d. Rijn, namens de Alphen- •e kring, mr. Croles, burgemeester van Bodegraven, de heer v. Bommel, namens de hoofden van scholen, en nog velen, velen meer. 't Zou ons te vervoeren alle namen te noemen, en begrijpelijk komt v^el op hetzelf de neer. Op 't eind der receptie nam de ju bilaris zelf het woord en betuige zijn bijzonder dank voor alles en aan al- kend namens het gemeentebestuur, betuigde zijn zeer grote waardering voor hetgeen pastopr Beukers op on derwijsgebied had tot stand ge bracht. Met name deze St. Liduina- school, die spr. iets zeldzaam goeds vond. De geest op deze en de andere door pastoor Beukers geïnspireerde scholen, kunnen aan vele scholen in de stad. ten voorbeeld worden ge steld. De wethouder sprak ook een per soonlijk woord van hoge waarde ring. Toen hij pastoor Beukers nog nooit gesproken had. voelde hij altijd, wanneer pastoor zijn huis voorbij ging, een grote sympathie voor hem en, als hij hem op straat tegen kwam, de neiging om de hoed af te nemen. Van zijn persoon straalt een fijnheid van geest uit, die, reeds als men hem nog niet kent, eerbied wekt. Pastoor Beukers dankte de wet houder en het gemeentebestuur voor de vriendelijke woorden. Spr. greep deze gelegenheid gaarne aan om hul de te brengen aan de architecten, zo wel van deze school als van de kerk, ir. Jan v. d. Laan, architect Krophol ler en ir. Hugo v. Oerle,*wier schep pingen passen in een zo in de gehele wereld beroemde stad als Leiden. Pastoor hoopte, nog verscheidene ja ren van deze heerlijke stad te mogen genieten. In de pastorie begon daarna de re ceptie, die een ordelijke stormloop werd. In de zaal stonden vele ge schenken van narticulieren en prach tige bloemstukken opgesteld, o.a. een zeer mooie, gedreven ciborie, ge schenk van de familie Beukers. Na afloop van de receptie defileer den alle gidsen, welpen en verken ners van de parochie langs de pasto- Aanbieding van het geschenk In het St. Liduina-gesticht was een massaal ontbijt aangericht, bij welk onthaal de aanbieding van het ge schenk der parochie plaats had. De secretaris van het kerkbestuur, de heer S. M. J. Wijtenburg, hield een korte huldigings-toespraak, waar in hij er op wees, hoe pastoor Beu kers bemind is by jong en oud. en hoe bij hem vóór alles gaat het ziele- heil der aan hem toevertrouwde ge lovigen. In 't bijzonder releveerde spr. de zorg van pastoor voor de klei nen en voor de zieken. Spr. herin nerde aan de kerkbrand en de voort varend aangepakte nieuwbouw, aan de stichting van de R.K. H.B.S. en het St. Liluina-gesticht. Spr. bood ten slotte het geschenk der parochie aan, de hoop uitsprekend, dat pas toor de zilveren klokke-klanken nog lang zou mogen horen en hij nog vele jaren de goede herder van de parochie mocht zijn. Pastoor Beukers dankte allen har telijk voor dit gloriefeest en vooral ook voor die kostbare gave: de klok ken. Eigenlijk ben ik een heel dure pastoor, zei spr., want het vijftal klokken, dat ik 1214 jaar geleden heb gekregen, was al weer opge bruikt. Of deze nieuwe klokken er nu ook weer voor 12)4 jaar hangen ,.ik weet het niet, ik denk het niet en ik hoop het niet". Mogen deze klokken blijven luiden in lengte van jaren. ,,Want ik heb met deze klok- afgesproken, altijd als zij zal luiden, zal zy myn dankbaarheid uitzingen over de gehele stad. „Zy zullen luiden mijn dankbaarheid en lof aan God." Wethouder J. C. van Schaik, spre ek NDERMAAL nam gisteravond de klok het woord, en liet haar invita- ^*tie tot het pastoorsfeest met een cp-en-afgaand: Kom! kom! <^>or de open zomer-ramen in de huiskamers dreunen. En iedereen nam de' uitno diging volgaarne aan, zodat de kerk voor de derde keer vol-schoof. ren gestadig te werken aan uw zie- leheil en u te waarschuwen voor de naderende eeuwigheid. (De voor zijn ambt gewijde klok sloeg, terwijl pastoor deze woorden uitsprak, met afgemeten slagen het achtste uur, om deze vermaning te bekrachtigen). Dank bracht pastoor voor de gaven en geschenken, teveel om op te noe men. Dank ook voor de steun en volgzaamheid, hem getoond in deze 25 jaren. Ik vraag ook u, dat ge mijn fouten niet te hard zult tellen. Gij hebt klachten, ge moet klachten heb. ben. Natuurlijk. Het kan niet anders, want ook priesters zijn mensen, zwakke ipensen. Een dood-eenvoudige les. Deze 25 jaren wilde pastoor niet afsluiten zonder zijn parochie een les mee te geven, een dood-eenvoudige les: Bidt toc^i iedere dag een morgen gebed. Ga even uw opwachting ma ken bij God en Hem zeggen: ,,ad- sum, Domine daar ben ik, Heer!"; een ere-saluut brengen aan de Heer, die deze nieuwe dag heeft ge geven. Dan zult ge ook meerdere ma len gedurende de dag aan Hem den ken en 's avonds u dankbaar op de knieën werpen. Ik geloof, dat er zo weinig godsdienstzin is, omdat het morgengebed zo vaak achterwege wordt gelaten. Deze les wilde pastoor zijn paro chie aanbieden uit dankbaarheid voor al hetgeen zij voor hem heeft ge daan, vele jaren lang en in 't bijzon der bij dit jubileum. Na deze toespraak werd in beurt zang het „Te Deum" gezongen, met boven alles uit het feestelijk beieren van de klok. De zon wierp een stille gloed van Bengaals vuur over de bioemen-trofeeën en over de hoof den der mensen-menigte tot voor het altaar, dat als één kostelijke reuzen- monstrans van flonkerend kaars licht en bloemenweelde het Alziend Oog omvatte. Tantum ergo sacramentum. „Neergebogen voor een zo waardig Sacrament", dankten herder en gelo vigen voor deze geheiligde feestdag. Een indrukwekkend sluitings-Lof De jubilaris werd geassisteerd door de kapelaans der parochie de wel- eerw. heren W. Bende en H. van Dru- nen, en kapelaan A. Leenders als ce- remoniarius. In het priesterkoor had den wederom een groot getal geeste lijken plaats genomen. (Gisteren is door een vergissing slechts een pries ter-student genoemd. Ook de eerw. heren Van der Fluit en Van Schie warén aanwezig). Het zangkoor voerde enige hymnen ter ere van het H. Sacrament uit o.a. het „O bone Jesu" van Inginieri, en daarna Maria-liederen, waarmede het prachtige „Ave Maria" van Arca- delt. Het zangkoor kreeg een open bare lofprijzing te horen van de jubi laris zelve, en, wanneer we nog ge leefd hadden in de tijd van Augusti- nus, zou de menigte der 'gelovigen daarmede door handgeklap haar in stemming hebben betuigd. De jubilaris, heeft een hartelijk dankwoord gesproken en hij deed dit, zoals ook Augustinus zou gedaan hebben, op de trappen van het altaar. In vol priesterlijk ornaat, terwyl de wijde plooien van de witte koorman tel zijn gebaren vleugelden, stond de grijze herder voor zijn kudde, de landman voor zijn golvende graan akker. De jubilaris spreekt een dankwoord „Wat hebt ge" zei pastoor ,.dit zilveren pastoorsfeest bijzonder gevierd. Het was reeds voorafgegaan door het feest van de scholen, maar vandaag is het gestegen tot een hoog tepunt: met de klok in de toren en de ciborie in het tabernakel; met vtlrige gebeden en H. Communiën; met de heerlijke zang in Mis en Lof; met de versiering van kerk en altaar, zo schoon als we 't nog niet zagen; met een rij van belangstellenden zó groot, met een bloemenhulde thuis en feestvertoon daarbuiten; met een schaar van priesters omgeven; met een grote menigte volk, familie, vrienden, parochianenO, mijn God, als dat alles geschiedt voor Uw dienstknecht, die slechts vijf-en-twin- tig jaren getracht heeft zijn plicht te doen en daarin meerdere malen heeft gefaald, welke eer en glorie moeten wy dan U brengen voor Uw Voort durende steun en genade! Daarom wil ik aan U, o God!, teruggeven, wat mij aan eer is geschonken. Want als er iets goeds dor mij is gedaan, zijt Gij er de bewerker van, Gij, Vader der Lichten, uit Wie alle goeds voor komt. Want uit onszelf zijn we slechts: fouten, zonden en tekortko mingen, waarvoor ik aan U, mijn God, op deze jubeldag hartelijk om vergiffenis vraag. Maar ook u, mijn parochianen, moet ik dankbaar zijn op deze jubel dag voor de meer dan koninklijke gave.om onze toren weer te doen zin gen in heerlijke melodieën, God ter ere. Blijf niet doof voor die stemmen als zy u ter kerke roepen en wilt ook het uurwerk van de klok beluisteren, dat telkens hardop de uren aftelt, uw levens-uren, als om u aan te spo- len, die hadden meegewerkt om deze dag voor hem eh de zijnen tot een onvergetelijke te maken. Hierna werd de aanwezigen nog thee met koek en een rokertje geof freerd. Om half zes was voor iedere Dam- menaar gelegenheid om de populai re burgervader te complimenteren. De avond werd gevuld met een de- filé van diverse verenigingen, muziek, optreden van de Gymnastiekvereni ging U.D.I., demonstratie door het Rode Kruis, Kath. Verkenners en zangserenade door de plaatselyke zangclubs, o.m. „Zingt den Here". MARKTBERICHTEN rotterdam, 22 Juli. Vee. Aan gevoerd: totaal 2480 dieren, w. o. 193 paarden, 109 veulens, 577 ge- bruiksvee, 500 vette koeien en ossen, 86 graskalveren, 252 nuchtere kal veren, 255 schapen, 416 biggen, 92 bokken en geiten. Prijzen per stuk: kalfkoeien 650—550—400; melk koeien 650550400; varekoeien 500400325; vaarzen 450350 —225; pinken f 390—350—200; gras kalveren 140—100—70; biggen 35 —25—20: leidsendam, 22 Juli. Groente. Tomaten A .0.35—0.40, idem B 0.35 0.40, idem C 0.350.40, komkom mers I 15—19 cent, idem n 10—15 cent, idem Hl 1—4 cent bloemkool I 115 cent, bloemkool n 510 ct., bloemkool in 1—5 cent, sla 1.60 4.50, -spinazie 89 cent, andijvie 2.803.50, peen 15 cent, poste lein 23 cent. ter aar, 21 Juli Groente. Snij bonen 1.60—4.70, idem stek 0.15 1.?0, stokprincessen 4.00—4.60, stamprincessen 2.704.40, witte pronkb. 90 cent peulen 1.tuin bonen 3846 cent, doppers f 2.70, cap. doppers 80 cent en velderwten 1.90 per 10 kg; bloemkool 129 ct. per stuk; peen 45 cent per bos; sla 1.604.90 per 100 stuks; komkom mers 117 cent per stuk; aardappe len 36 cent, kroten 28 cent, was- peen 46 cent, tomaten 2787 cent, spitkool 28 cent, rodekool 34 ct., snij biet 2 cent en postelein 45 cent per kg.; andijvie 2039 cent per kist; perziken 68 cent per stuk; Augurken: fijn 45 cent en fijnbastërd 21 cent per kg.; basterd 2.40, bas terd II 90 cent, grof f 1.501.60, id. IX 3060 cent. stippel 0.901.10 en bommen 6090 cent per 25 kg.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3