RADIO CfoaOMa RECHTZAKEN «Schepen uit verre landen» DINSDAG 15 JULI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Gezinshulp - Gezinszorg Wij juichen het ten zeerste toe, dat in vele parochies van Ons Bisdom het initiatief wordt genomen om te gera ken tot een organisatie van Gezins hulp (Burenhulp) en van Gezinszorg, opdat de nood in zeer veel gezinnen kan worden gelenigd. Het is echter van het grootste be lang, dat de meisjes, die voor dit mooie werk geschiktheid en bereid willigheid bezitten voor deze taak verder gevormd en geleid worden overeenkomstig onze eigen beginse len, terwijl anderzijds onze gezinnen het meest gebaat zijn met meisjes van dezelfde levensbeschouwing. Zulks geldt wel in zeer sterke mate voor de gezinsverzorgsters, die treden in de intimiteit van de gezinnen en veelal ook een opvoedende taak te verrichten hebben. Een en ander maakt noodzakelijk, dat niet genoegen kan worden geno men met een neutrale opzet van Ge zinshulp en Gezinszorg. Deze nieuwe maar zo uiterst ur gente vorm van hulpverlening dient principieel in een eigen katholieke organisatievorm te worden opgezet. Dit sluit niet uit, dat nuttig gere geld overlegd wordt met gelijksoortige instellingen, werkzaam onder andere bevolkingsgroepen in een gemeente, ter verkrijging van een in meerdere opzichten gelijkvormigheid, alsook ter onoderhouding van het contact met de gemeentelijke overheid. Voor nadere gegevens betreffende de Katholieke Gezinszorg richt men zich tot het Diocesaan Bureau der Katholieke Gezinszorg, Ledeganck- plein 27, Den Haag. Zoals reeds eerder door Ons is be paald, kan geen instantie in Ons Bis dom de naam „Katholieke Gezins zorg" voeren, tenzij deze erkend en aangesloten is bij de Diocesane Stich ting der Katholieke Gezinszorg in het Bisdom Haarlem. t JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem. Haarlem, 8 Juli 1947. ((,St. Bavo") POLITIEKE DELINQUENTEN IN HET BOUWVAK. Tijdens een persconferentie te 's-Hertogenbosch is medegedeeld, dat, gezien de ernstige belemmering van de wederopbouw door 't gebrek aan geschoolde bouwvakarbeiders het directoraat-generaal voor de biz. rechtspleging onmiddellijk toestem ming heeft verleend om 99 politieke delinquenten, die geschoolde bouw vakarbeiders bleken te zijn, te werk te stellen bij het bouwen van een blok huizen te 's-Hertogenbosch. Men zal op deze weg voortgaan. Ge tracht wordt zoveel mogelijk bouw vakarbeiders op te lenden in de rijkswerkplaatsen voor vakontwik keling. In Brabant is de oprichting van een vijftal van deze werkplaat- WOENSDAG. HILVERSUM I, 301 m. 7.30 gram. platen; 8.15 voor het werk eerst een lied; 8.30 gram. pla ten; 9.00 Ochtendbezoek bij de jon ge zieken; 9.30 gram. platen; 10.00 Jeugdconferentie; 11.00 hobo met piano; 11.30 gram. platen; 12.00 pia no; 12.15 N.C.R.V.-koor; 13.15 Man- dolinata! 14.00 gram. platen; 14.30 Plantkunde; 14.50 Amati-trio; 15.30 Piano-kwartet; 16.20 Zingende jeugd; 16.45 voor de jongens en meisjes; 17.30 Ned. Volksherstel; 17.35 Accor deon ensemble; 18.30 Voor de Strijd krachten; 19.15 Land- en Tuinbouw; 19.45 Gram. platen; 20.15 Aansluiting Kurhaus; 12.15 „Kerkdiensten bij de Marine"; 22.30 nonstop program ma; 21.50 Causerie; 22.00 Jamboree; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Swee- linck-kwartet; 23.25 Gram. platen. HILVERSUM H, 415 M. 7.30 Gram. platen; 8.50 Voor de Vrouw; 9.00 Lichte morgenklanken; 9 35 Gram. platen; 10.00 Morgenwij ding; 10.20 Voor de Vrouw; 10.35 Sonate; 11.00 Nonstop programma; 12.00 Stafmuziekkorps Amsterdam se politie; 12.35 Vervolg Stafmuziek korps; 13.15 Voor het platteland; 13.20 Millerssextet; 13.45 Zang; 14.00 Voor de Vrouw; 14.15 Gooisch Kamermu ziekgezelschap; 15.00 Hoera vacantie; 16.30 Vragen staat vrij; 17.00 Lichte orkestwerken; 17.45 Het rijk overzee; 18.20 Orgel; 18.30 Lezingen; 20.15 Me- tropole orkest; 20.45 Hoorspel; 12.15 Vervolg'Orkest; 21.35 Omroepkamer- orkest; 22 20 Vrouwenkoor; 22.45 Geestelijk leven; 23.15 Piano. 23.25 Gram, platen. oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 26) Maar ze wist eveneens, dat de stralende tegenwoordigheid van miss Ames en haar onbedwingbare stem voldoende zouden zijn om de meer dan overspannen zieke een zenuwaanval te bezorgen, waarvan hij de eerste maanden niet herstel len zou. „En zijn kamer wordt heelemaal met wit linnen bespannen," ging Peggy verder, terwijl ze het zwart zijden kleed over Arabella's schou ders liet glijden. Arabella's had haar reeds in vertrouwen medegedeeld, dat ze Manners vingers gewoonweg niet aan haar lijf kon dulden. Een wit vloerkleed, witte meubels, witte bloemen. Arabella kreeg een rilling van af grijzen. „Verschrikkelijk. Het lijkit wel alsof er een begrafenis en een brui loft zijn samengevallen. Ik kan je sen in voorbereiding. Niettemin is thans reeds iedere man in de bouw vakken dringend nodig. De proef met de te werk gestelde politieke delin quenten te 's-Hertogenbosch voldoet uitstekend. Alle aanvragen om bouw vakarbeiders moeten over de gewes telijke arbeid'bureaux lopen, die in de eerste plaat arbeiders uit de vrije markt ter beschikking stellen. Ook voor de opleiding in de rijkswerk plaatsen hebben de vrije arbeiders voorrang. WAAR BLIJFT HERZIENING VAN DE PENSIOENWET? Het Tweede Kamerlid, de heer Dassen (K.VP.), heeft aan de minis ter van Binnenlandse Zaken gevraagd aan welke omstandigheden het is toe te schrijven dat de herziening van de Pensioenwet 1922, die reeds bij de begrotingsbehandeling 1946-1947 in uitzicht is gesteld, de Kamer nog niet in ontwerp heeft bereikt en binnen welke termijn dit verwacht kan wor den. DE MET AKKERBOUWGEWASSEN BETEELDE OPPERVLAKTE. Het centraal 'bureau voor de sta tistiek heeft de voorlopige uitkom sten van de inventarisatie van land en tuinbouw 1947 bekend gemaakt. De totale oppervlakte bouwland be droeg in Mei 1947 1.064 787 ha. Verge leken met dezelfde maand van het vorig jaar (1.109.674 ha.) betekent dit een inkrimping van bijna 45.000 ha. Het areaal bouwland is nu ruim 135.000 ha. groter dan in Mei 1939 (929.391 ha.). Ruim de helft van het oppervlak ia bebouwd met granen. In vergelij king met Mei van het vorig jaar is de graanteelt met ca. 90.000 ha. inge krompen. Deze inkrimping is hoofd zakelijk te wijten aan de strenge win ter, die het met wintergranen be bouwde oppervlak aanzienlijk deed verminderen. Ook de met peulvruchten bebouw de oppervlakte geeft een inkrimping te zien. De inkrimping in deze sector bedraagt, vergeleken met het vorig jaar, ca. 10 pet. De aardappel- en suikerbietenteelt ondergingen daarentegen een belang rijke uitbreiding. De totaale opper vlakte, beteeld met knol- en wortel gewassen, steeg van 305.325 ha. in Mei 1946 tot 323.207 ha. in Mei 1947. Hiervan was 73.278 ha. bebouwd met consumptie-aardappelen op kleigrond, 72.154 ha. met consumptieaardappelen op zand en veen, 54.114 ha. met fa brieksaardappelen en 50.262 ha. met suikerbieten. Ook de oppervlakte bebouwd met groenvoergewassen onderging een grote uitbreiding. Waren in Mei 1946 slechts 96.634 ha. met deze gewassen (klaver, lucerne, lupine enz.) beteeld, in Mei 1947 bedroeg het areaal 144.030 ha., in Mei 1939 slechts' 41.378 ha. POSITIE NED. PASSAGIERS SCHEPEN. Aalsdijk, 12 Juli van Baltimore te Norfolk. Algenib,, Rotterdam—Rio de Janei ro, 13 Juli te Antwerpen. Algorab, 13 Juli van Santos te Rio de Janeiro. Alkaid, 13 Juli van Las Palmas naar Antwerpen. Andijk, 16 Juli van Havana te Antwerpen verwacht. Alphard, Rio Grande—Rotterdam 12 Juli te Bahia. Erasmus, 13 Juli van Colombo te Madres. Gaasterkeric, Rotterdam—Austra lië, 13 Juli te Antwerpen. Kota Geda, RotterdamJava, 12 Juli om 18 uur van Marseille. Kota Raroe. JavaRotterdam, 12 Juli om 17.30 van Aden, pass. 13 Juli om 2 uur Perim. Veendam, RotterdamNew York, 12 Juli 15.15 uur van Southampton. Volendam, Java—Rotterdam, pass. 13 Juli 1 uur Malta. Weltevreden, Rotterdam—Java, 14 Juli om 1 uur Gibraltar. BOERDERIJ-BRAND TE OMMEN. Een jongen kwam in de vlammen om. Een boerderij van de landbouwer Scholten in het Ommerveld is afge brand. Niets kon. worden gered. Een 14-jarige jongen uit Zwolle, die op de boerderij logeerde, kwam in de viammen om. Een 70-jarige landarr beider kreeg zulke zware brand wonden, dat hij naar een ziekenhuis in Zwolle moest worden overge bracht. De brand is aangestoken door een inwonende zoon, die pyromane neigingen heeft, De brandweer uit Ommen verrichte de nablussing. zeggen, dat ik erg met dat jong te doen heb, Peggy." Zij kreeg ineens een fel verlangen om hem te zien. Dat alles prikkelde haar nieuwsgierighid. Iedereen weet, hoe een huishou den als bij toverslag verandert, indien het onder de alleenheerschap pij van een strenge Londense nurse is gekomen. In dit opzicht was de jonge vrouw in haar koelgrijze uniform een ware tzaar. De gehele familie Cattermole had ze aan haar voeten en niemand, meesteres tot bedienden, had nog het idee, dat hij over zijn eigen wil •beschikte .zolang nurse Hester de commandostaf zwaaide.niemand, dat wil zeggen behalve Arabella. Arabella kon zich maar niet voor stellen, om welke reden zij haar krahtige stem tot een graftoon zou moet dempen, alof er een dode in huis was, omdat nurse Hester tel kens haar wenkbrauwen veront waardig optrok, telkens als zij Arabella haar verukkelijken mond opende. Arabella verkoos even luid te spreken als zij steeds gewend was. „De patient kan me van hier toch niet horen," zei ze tiibdagend. Dit gebeurde na het diner in de eetzaal, toen de nauwgezette nurse nog even zat te spelen met een Dresdener NOODLOTTIGE TWIST OVER EEN POSTDUIF. Zaterdagmiddag is te Axel in Zeeuws-Vlaanderen tussen de gebrs. Van E. en de 50-jarige vis ven ter O. een hevige twist ontstaan over de vraag wie eigenaar was van een be paalde postduif. De gebrs. Van E. hebben daarbij de visventer met een riek bewerkt, zodat de man naar het ziekenhuis te Sluiskil moest worden vervoerd, v/aar hij Zondagavond overleed. De daders zijn gearres teerd. EX-DIRECTEUR VAN CENTRALE VERMOGENS-OPSPORINGSDIENST GEARRESTEERD. Bij zijn terugkomst uit Zwitserland is op Schiphol gearresteerd de heer C. L. L. M. uit Amsterdam, die tot 1 April j.l. directeur is geweest van de Centrale Vermogensopsporingsdienst. Deze aanhouding geschiedde door de Corruptie-afdeling uit Den Haag, welke enige tijd geleden door de re gering is ingesteld. De arrestant is naar Den Haag overgebracht. DE AMSTERDAMSE BEURS VAN GISTEREN. De effectenbeurs te Amsterdam had gisteren een traag verloop. Nieuwe gezichtspunten ten opzichte van de situatie in Nederlands-Indië hadden zich niet geopend en alles wees er op, dat het publiek niet van houding was veranderd en zich uiterst gere serveerd betoonde. De handel was dan ook van geringe omvang en een bepaalde stemming kon niet worden opgegeven. De hoofdkoersen van de toonaangevende aandelen verschilden weinig bij de vorige slotnoteringen. Daarbij kon nog op een onregelmati ge ontwikkeling worden gewezen. Enkele aandelen waren iets hoger en andere wat lager, maar grote ver schillen konden niet worden gecon stateerd. Een uitzondering vormden de Philips-aandelen, waarvoor bij een slotprijs van Vrijdag van 378 een hoofdkoers tot stand kwam van 371. Er bestond enig aanbod en er was maar weer heel weinig vraag. In de vrije handel had de affaire weinig te betekenen. Op de Scheepvaartmarkt werd nog druk handel gedreven in de claims Koninklijke Boot en ook in de aandelen. De claims, die gisteren voor het laatst werden behandeld, za gen zich een hoofdkoers toegewezen van 20.of 15.minder dan het vorige slot, terwijl voor de aandelen in overeenstemming hiermede een hoofdkoers tot stand kwam van 163 procent, tegen een vorige slotprijs van 165. Overigens was de scheepvaart markt stil en vergeleken met Vrijdag waren de koersen zogoed als onver anderd. Op de Petroleummarkt ging bitter weinig om. De industriëlen wa ren weinig veranderd, bij gebrek aan affaire vertoonden de koersen een kleine neiging tot afbrokkelen. Wat de Cultuurfondsen en de Indische waarden aangaat, zo waren die, wat de hoofdkoersen aangaat, prijshou dend. De bankaandelen waren wat luier. De minder courante industrieën waren prijshoudend. De beleggingsmarkt was zeer stil. De pandbrievenmarkt was zeer kalm. Prolongatie 2 1/4 procent LEIDS TRIBUNAAL In de hedenmorgen gehouden zit ting van het Leids Tribunaal werd uitspraak gedaan in de volgende za ken: N. H. Fennes te Katwijk: ontzetting uit de beide kiesrechten en gedeelte lijk verbeurdverklaring van zijn ver mogen tot een bedrag van 500. A. de Jong te Leiden internering voor de tijd reeds in internering doorgebracht, ontzetting uit beide kiesrechten en betaling van 1500. P. J. K. Determan te Leiden; inter nering voor de tijd van 4 jaar, tot 8 Mei 1949, ontzetting uit beide kies rechten, verbod tot het dienen bij de gewapende macht en openbare amb ten te bekleden. J. B. v. d. Burg te Leidschendam: internering voor de tijd van 6 jaar tot 31 Aug. 1951. ontzetting uit beide kiesrechten en het verbod tot het die nen bij de gewapende macht en het recht om ambten te bekleden. W. H. v, d. Berg te Leidschendam: internering voor de tijd van 3 jaar eindigend 7 Mei 1948 ontzetting uit beide kiesrechten en verbod tot amb ten te bekleden en het dienen bij de gewapende macht. porceleinen koffiepot, voordat zij naar het ziekbed van haar patient terugkeerde, waar Beryl, Basil's fa voriet hem op het ogenblik gezel schap hield. „En wanneer zal ook ik hem op zijn minst eens mogen be zoeken?" ging Arabella verder. „Ik zou hem op zijn minst toch wel eens in die witte volière willen zien. Dat moet verbazend! opbeurend zijn, zou ik denken. Miss Delamere heeft me wel gezegd, dat niemand van het huis in de ziekenkamer mocht bin nentreden, maar ik heb zo het idee, dat ze er allemaal al geweest zijn, behalve ik. Op het dorp schijn ik bij de zieke mensen nog al goed in de smaak gevallen te zijn, anders zou de molenaar niet speciaal met Kerst mis een krentenbrood voor ons ge bakken hebben, omdat ik zijn zieke moeder zo mooi aan haar eind heb gebracht. En dan de jongen van de veldwachter, toen die onder een boom zijn linkerbeen verpletterd had. Die lag gewoon te schudden van het lachen, als ik zo eens langs kwam. Ik schijn er een aparte ma nier op na te houlen om de mensen een beetje te doen vergeten, dat ze werkelijk ziek zijn. Je moet ze wat zien op te kikkeren, zeg ik altijd maar." „Deze patient heeft geen speciale behoefte om., hm., opgekikkerd te ZUTVERINGS-RAAD. Bij uitspraak van de zuiverings raad voor de bouwindustrie zijn A. C. van den Oever, geboren 7 Mei 1903, wonende te Leiden, thans gede tineerd, van beroep uitvoerder, voor de tijd van zes maanden en J. van Lint geboren 11 September 1893, wo nende te Boskoop, thans gedetineerd, van beroep boomkweker, voor de tijd van een jaar, ontzet van het recht een leidende functie uit te oefenen in enige tak van bedrijf, rechtstreeks of middellijk verband houdende met de bouwindustrie, ingaande 8 Juli 1947 UITSPRAAK TEGEN PIEK AANGEHOUDEN. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft uitspraak gedaan in de zaak van C. Piek, die in bezettingstijd di recteur-generaal van Winterhulp" is geweest. Het Bijzonder Gerechshof in Den Haag veroordeelde hem des tijds wegens hulpverlening aan de vijand tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek. In verband met een wets wijziging, welke 1 Augustus in wer king treedt en die de Raad bevoegd heid geeft, -een nader punt ter onder zoek op te dragen aan een raads heer-commissaris, werd .deze uit spraak aangehouden. DOODSTRAF VOOR SD-ER MOLLIS Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam deed Zaterdag uitspraak in de zaak tegen een der meest beruchte Amsterdamse SD-ers, de oud-agent van politie W. C. Mollis, die tijdens de bezetting in samenwerking met Maarten Kuiper en de Duitsers La- ges, Viehbhhn, Ruhl en Albers ontel bare Nederlanders van het leven heeft beroofd en anderen heeft gemarteld. Hij had o.a. een groot aandeel in de represaillemaatregelen in Soest, maakte deel uit van executie- peletons en hielp mede een overval van illegalen op het Huis van Bewa ring aan de Weteringschans te Am sterdam te doen mislukken. Conform de eis veroordeelde het Hof Mollis tot de doodstraf. HAAGS BIJZ. GERECHTSHOF. De scholier J- W. te Zoeterwoude, was in bezettingstijd aan de zijde van de vijand gaan staan, en had dienst genomen bij de Nachrichten- dienst van het Luftwaffen. Voorts wes hij bij de N.S.K.K. geweest. De adv. fiscaal vorderde thans tegen hem vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De raadsman wees op de jeugd van verdachte, en pleitte clementie. Interessante expositie De tentoonstellingen, welke de laatste jaren in het Rijksmuseum van Volkenkunde gehouden worden, \zijn altijd van heel bijzonder karakter, doch de expositie „Schepen uit verre landen", welke vandaag voor het pu bliek is geopend en welke voorlopig tot 1 October zal duren, is wel van exclusief gehalte. Wanneer men een •bezoek aan dit rijkvoorziene museum brengt, treft het altijd weer welke culturele schatten hier geborgen zijn. Afzonderlijk geëxposeerd in de af delingen, v/aar zij eigenlijk thuis be horen. vallen ze niet zo op, doch bij eengebracht in een aparte omgeving des te meer. In een bijeenkomst met persverte genwoordigers heeft de heer dr. C. Nooteboom, conservator van het mu seum een en ander over deze tentoon stelling en het doel ervan medege deeld Verschillende motieven hebben daartoe geleid en met medewerking van enkele andere musea zijn thans schepen en.scheepsmodellen van bui ten-Europa voornamelijk bijeenge bracht, waardoor men enig idee krijgt van alles wat zich op dit gebied over de wateren op de aardbol voortbe weegt. Bij de kennisneming der diverse scheepsvormen leert men in de eerste plaats hoe de mensen de aloude strijd met water en wind hebben opgelost. Dat wij als zeevarend volk daarvan niet geheel onkundig zijn, laat zich begrijpen, want onze voorvaderen hebben immers ook altijd met de ele menten gestreden! De schepen .waarvan de Nederlan ders zich in de loop der jaren bedien den, verschillen wel heel yeel van wat hier tentoongesteld wordt. Men heeft horen sprekenden gelezen van prauwen en jonken, van kano's en worden," antwoordde nurse Herster met 'n Siberiestem. „Dat zou zelf heel gevaarlijk voor hem zijn," ging ze op haar beroepstoon verder, met een dwingende overtuiging, waar voor de gehele Cattermole-familie gelaten zwichtte. „Ik kan niet de verantwoordelijkheid op me nemen om hem de eerste weken in aanra king te brengen met vreemdelingen." „Net zoals je wilt," zei miss Ames, zonder enige rancune. „Dan zal ik •proberen of ik al die tijd zonder hem kan." Toen ze echter de volgende mid dag door de lange gang liep, met de prachtige Morlandpla'ten langs de muur, zag ze heelemaal achter in de rechterzij ingang een witte deur openstaan. Haar nieuwsgierigheid nam nog toe, toen een gebiedende jongensstem tot tweemaal toe: „Nur se! Nurse!" Er kwam geen antwoord. Nurse Hester wandelde op het ogenblik met haar ruime grijze cape en haar kraakzindelijke kap in het park om tijdens haar twee vrije uren wat frisse lucht te happen. Geen der Cat- termole's scheen er aan gedacht te hebben, om tijdens deze twee uren de wacht te betrekken bij de ge liefde broerder Aarzelend wachtte Arabella of niemand reflecteren zou op het dringende roepen. Niets. Ver- De schilder J. C. P. de L. te Al phen aan den Rijn, heeft zich voor het Bijz. Gerechtshof te verantwoor den gehad wegens hulpverlening aan de vijand, door in dienst te treden bij de N.SK.K. Tegen verdachte werd vier jaar gevangenisstraf geëist. Het Hof heeft deze straf opgelegd met aftrek van preventief, en ontzetting uit de kiesrechtpn. De slager E. N. v. d. B. te Zwammerdam was behulpzaam ge weest bij het clandestien slachten van een schaap, voor welk feit de Offi cier bij de Haagse Politierechter tegen hem drie maanden gevangenis straf eiste. De politierechter veroor deelde verdachte tot twee madnden gevangenisstraf. De veehouder C. J. K. te Al phen aan den Rijn had met melk din gen uitgehaald, die in strijd waren met de distributiewet, en bovendien had hij clandestien geslacht. De Offi cier vorderde tegen verdachte twee maanden gevangenisstraf; het vonnis werd conform die eis met aftrek van preventief. De filiaalhouder J. J. van R. te Leiden nam kaas in ontvangst, zon der er bonnen voor te geven, hetgeen dus zoveel betekende als zwarte han del in de kaas. De Officier vorderde tegen verdachte een maand gevan genisstraf, waartoe de rechter ook veroordeelde. HAAGSE POLITIERECHTER. De slager J. Z. te Bodegraven had zijn hulp verleend bij het clandestien slachten van een schaap, voor welk feit hij 'zich bij de Haagse Politie rechter had te verantwoorden. De Officier vorderde tegen verdachte vier weken gevangenisstraf. De rech ter veroordeelde tot /100 boete of 20 dagen hechtenis, en dan voor waardelijk een maand gevangenis straf met drie jaar proeftijd. Er was door de tuinder W. N. v. d. M. te Roelofarendsveen clan destien een varken geslacht, en hoe wel dat niet ten dienste van de han del was geweest, wilde de Officier toch een flinke waarschuwing ge ven in de vorm van 300 boete of 40 dagen hechtenis, en voorwaardelijk twee maanden gevangensstraf. De rechter volstond met opleggen van twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met twee jaar proef tijd. Er was door de huisvrouw S. M. M. B. te Wassenaar geknoeid in de melkbonnetjes, voor welke bezigheid de Officier bij de Haagse politierech ter tégen haar zes weken gevangenis straf eiste. De poltierechter veroor deelde tot een maand gevangenis straf. kajaks en zoveel meer andere sche pen en scheepstypen, men heeft som mige ervan op de film gezien, maar meer ook niet. Elk land, elke streek, binnenwateren en zeeën, zij alle heb ben verschillende eisen en het maakt een groot verschil of men een stil staand water dan wel een rivier met stroomversnellingen moet bevaren. Zij allen moesten tot oplossing wor den gebracht en dat ziet men hier uit gedrukt in tal van modellen en typen. Daarnaast speelt de schoonheid, wel ke men aan een schip wil geven, een grote rol. En dat dit geen onbelang rijke factor is laat zich. begrijpen. Tenslotte is het schip als zodanig een uiterst belangrijk object, waarin de ouden een weerspiegeling zagen van de kosmos of de tempel en dat der halve als een heilig voorwerp werd beschouwd. In dit verband moge er b.v. op gewezen worden, dat te Ta- nir.ibar op de Zuid Ooster Eilanden het dorpsplein als vaartuig werd ge zien en dat iedere dorpsfunctionaris zijn titel aan het schip ontleende. De tentoonstelling bestaat uit ruim 200 schepen en scheepsmodellen, waarvan er enkele afkomstig zijn uit andere musea. Het eerste deel der tentoonstelling biedt een overzicht van de belangrijkste constructieme thoden: boomkano's en opgebouwde schepen van allerlei modellen, boten met een huid van dierenvellen of boombast, enz. Daarnaast vindt men een geografische indeling, waarbij de belangrijkste typen van elk deel der aarde buiten Europa zijn vertegen woordigd. Verder zijn in enkele kas ten ornamenten van schepen en voor stellingen van vaartuigen van reli gieuze of ceremoniële betekenis uit gestald, terwijl een aantal Japanse houtsneden of Japanse en Chinese schilderingen met scheepsvoorstellin- gen zijn opgehangen. Wat de tentoongestelde schepen of weg klapte een- deur dicht. Boven links speeelde Beryl een rhapsodie van Liszt. De muziek kwam geheel gedempt door de muren en zolderingen naar de gang. Het terrein was dus veilig. Met drie passen was zij de deur. Haar vingers klopten voor dit ge deelte van het huis ongewoon hard op de witte lak en met vrolijke harde stem vroeg ze: „Mag ik ook eens kijken?" „Ja, kom binnen, wie het ook mag zijn mag," klonk de ongeduldige stem en Arabella trad de witte ka mer binnen, waar zelfs de bloemen en decoraties wit waren als op een bruiloftstaart. Basil Cattermole zat in een witte leunstoel bij het raam. Een witte, Perzisch mantel was bij wijze van ochtendjas om hem heen geslagen. Het was een grote, verbazend ma gere jonge man, die erg veel van zijn broer Eric weg had, maar heel wat minder knap van uiterlijk was. Zijn gezicht deed veeleer aan de ta nige, gepukkelde en uitgetrokken physionomie van zijn adelijke moe der denken. Er kwam een aange name trek van verwondering in dat op zich niet aantrekkelijke gezicht, toen in die rouwbleke kamer ineens de rose en goudblonde lach van Ara bella's gestalte was getreden. WEERSVERWACHTING o Warm weer met wat meer be- o wolking. toenemende neiging tot o onweer (vooral in het Zuiden en o g Zuid-Westen van het land). Ge- g leidelijk naar Zuidelijke richtin- o gen draaiende wind. 2 2 o nnoooooooooooooooooooooooooooooooa scheepsmodellen zelve betreft, wij kunnen er niet te uitvoerig over uit weiden, maar uit alles spreekt vin dingrijkheid .cultuur, volksgeaard heid enz. Men ziet er een scheepje -van boomschors, men treft er gladde en overnaadse schepen aan, normaal gebouwde en abnormale schepen, waarbij wel zeer bijzonder de aan dacht trekt een scheepje met gedron gen achtersteven voor het bevaren der stroomversnellingen. We zouden zo kunnen doorgaan, doch moeten volstaan piet een opwekking tot be zoek. Dan en dan alleen kan men enige indruk krijgen van al het schoons, dat hier is bijeengebracht. De vacanties lenen zich daarbij wel zeer bijzonder tot een bezoek en aan de' hand van de uitvoerige e:i zeer goed verzorgde catalogus kan men hier verschillende uren van buiten gewoon genot doorbrengen. Het Academisch Zieken huis te Leiden Zal in 1948 voltooid worden De ministers van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, van Sociale Zaken en van Wederopbouw en Volkshuisvesting hebben ten vervol ge op de beantwoording van vragen van het Tweede Kamerlid Stokman, in verband met het tekort aan ruimte te Leiden bij de opleiding van me dische studenten geantwoord: Bij de bouw van het Academisch ziekenhuis te Leiden werd er mee re kening gehouden, dat 200 tot 300 me dische studenten gelijktijdig aan de klinische werkzaamheden, zouden deelnemen. Afgezien van de huidige abnormaal grote toeloop van studen ten is het redelijk te verwachten, dat het aantal Leidse medische stu denten, dat in de toekomst gelijktij dig klinisch zal moeten worden op geleid, omtrent 1200 zal bedragen, welk aantal niet groter lijkt te zijn dan ten behoeve van de door de vra gensteller genoemde belangen ge wenst is. Het is dan ook onvermijde lijk de mogelijkheden tot klinische opleiding uit te breiden. De ministers zijn daarom bereid de inrichting daaronder mede te verstaan het uit voeren van verbouwingen en even tueel van uitbreidingen van de onvoltooide gebouwen op het terrein van het Academisch Ziekenhuis ter hand te nemen. Het opstellen aldaar van semipermanente gebouwen (ba rakken) ligt niet in het voornemen van de ministers, aangezien naar hun mening de beschikbare bouwmateria len beter voor de uitvoering van permanente gebouwen kunnen wor den gebruikt. De minister van O., K. en W. be raadt zioh er over op welke andere wijzen aan het tekort aan klinische opleidingsgelegenheid tegemoet ge komen kan worden. De ministers menen, dat de positie der bouwmaterialen zal toelaten binnen afzienbare tijd, wellicht reeds in 1948, tot inrichting der onvol tooide gebouwen op het terrein van het Academisch Ziekenhuis over Ie gaan. MULO-EXAMENS. Voor het Mulo-diploma A slaag den H. Ciere, F. Filippo, J. A. van Zoest, M. J. Vreeken, G. M. M. Se- gaar, C. Reijngoudt, L. B- Reyne- veld, H. S. Munnik, E. P. v. d. Mey- den, A. Smit, M. C. Bijleveld, W. A. A. Corijn van Willenswaard, E. Del- meer, J. Hartman en E. H. Hemmen, allen te Leiden; H- Naber, A. G. Bos man, E. V'ersluijs, N. E. van Leeu wen, G. Haakman, Maartje Offers en F. H. de Jong, allen te Alphen aan den Rijn; E. Rodrigues te Hazerswou- de; I. v. d. Oever en N. J, C. Hart- gerink, beiden te Oegstgeest; J. v. d. Marei en C. M. van Duyn bei den te Katwijk aan Zee; Geertje Blonk en J. van Briemen, beiden te Bodegraven. M. W. v. d. Heul te Rijnsburg en M. J. Kaaijk te Voor schoten. Voor diploma B is geslaagd: J. Prevo te Leiden. Voor het propaedeutisch-exameni mijn-ingenieur is geslaagd de heer B. Cocx. „Ik vraag u wel vergeving," zei hij verbaasd, „maar ik verwachtte nurse Hester. Zou je me eens wil len vertellen, wie je eigenlijk bent?" „O, ik ben miss Ames maar. Ik woon hier zolang met jullie volkje," antwoordde Arabella. „O ja, natuurlijk," zei Basil Cat termole, terwijl zijn mager, gladge schoren, geleerde gezicht ineens op helderde. Want reeds deze morgen had1 Am ber' haar wacht niet beter weten te gebruiken, dan door hem op haar sportieve manier in te lichten over het monster, waarmede „de ouwe heer" hen had opgescheept". Zij heeft me nooit verteld, dat het meisje er zo verbazend aantrekke lijk uitzag, dacht de geleerde heer Cattermole. toen hij zich het ver haal over de onbehouwen Arabella voor de geest riep. Zijn ogen bleven een ogenblik met een voor hem on gewone aandacht aan haar hangen. Wat een verademing, dat frisse kind met haar levendige jurk, na al die uren in dit sterfhuis, met die onmo gelijke grijze japon van de nurse era haar tyrannieke geboden, <fcat de pa tient zich op geen enkele wijze mocht opwinden. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2