GESPREK VAN DE DAG Iedereen met gemak 115 jaar? Nederlandse man op i versiertoer is lefgozer Het ultieme John Lennon-boek Sandalen echte carrrièreremmers Zeeuws meisje zonder muts kan niet' Tweehonderd MG's rijden in Enkhuizen DONDERDAG 3OJUIII 2OO5 n Zeeuws meisje zonder muts kan niet. Een Zeeuws meisje gaat niet met irtijd mee", zegt Magda de Savornin Lohman-Franchimont boos. De 65-jari- Inwoonster van Zwaag reageert verontwaardigd op de presentatie van 'het iwe Zeeuws meisje' door Unilever. Dit reclamemeisje draagt een moderne ant van de klederdracht. De muts, bekend van het meisje van 'geen cent te Ihoor!', is afgeschaft. „De muts is juist het belangrijkste onderdeel van de fse dracht", zegt Magda Lohman. Ze vindt het kwalijk dat op deze manier wordt aangetast. „Aan de muts herken je waar de draagster vandaan Elk dorp heeft een eigen muts, het verschil zit in het model." Geboren in ;kerke is ze van jongsaf bekend met klederdracht. Als lid van Ons Boere- Vereniging tot Behoud van het Zeeuws Cultureel Erfgoed, wil zij haar pro- llaten horen. Foto Henk de Weerd MENSELIJK it ZWERVERS uit Leeuwarden krijgen vanaf i januari 2006 een HUIS en een (besteding. De zwervers die aan de een jaar durende proef meedoen hoe- Imaar aan één eis te voldoen, ze mogen tijdens de dagbesteding geen |>s gebruiken of alcohol drinken. De deelnemende zwevers krijgen een uit- ng en een kleine vergoeding waarvan ze de vaste lasten en voedsel moeten alen. ^nkelijk van de persoonlijke situatie wordt bepaald hoeveel uren een zwer- moet werken en in hoeverre er begeleiding is. Als bezuinigingsmaatregel gaat de BURGEMEESTER van het West-Ja panse Kurayoshi zelf TOILETTEN SCHOONMAKEN. Ook ambtenaren moeten voortaan drie dagen per week de wc's van het stadhuis en het culturele centrum reinigen. Vol gens de burgemeester kan door de eigen inspanningen het gemeente lijke tekort worden verkleind. Hij hoopt enkele honderdduizenden eu ro's te besparen, meldde het Japan se persbureau Kyodo dinsdag. Door de financiële nood van Kurayoshi moesten burgemeester en mede werkers al een deel van hun salaris inleveren. (bloemstuk op de auto, witte lin- Onmiskenbaar een TROUWAU- Maar zonder de noodzakelijke heffing. Dus vonden de kersverse telieden op de dag van hun le- een vervelende prent achter de enwisser. Trouwauto of niet, der ontheffing volgt er onverbid- jk een BEKEURING. Dat geldt 5 voor de parkeerwachter uit gen op Zoom die gisteren in het yelijksbootje stapte. En er was n sprake van een ludieke actie de collega's, die het bruidspaar b bij wijze van geintje wilden (assen. Want de parkeerwachters reven ook bonnen uit voor fout arkeerde auto's van leveranciers horecabedrijven. Britse koninklijke familie heeft wijlen prinses DIANA gedwongen om het )EDvan haar jongste zoon, prins HARRY, te testen. Dat moest bewijzen dat niet was verwekt door legerofficier majoor James Hewitt met wie Diana geheime liefdesrelatie heeft gehad. De in 1997 overleden Diana vertelde rzoon niet de reden waarom zijn bloed werd afgenomen, aldus The Sun eren. Het boulevardblad baseert zich op een nog te verschijnen boek van one Simmons, een alternatief genezer die stelt dat ze vroeger een vertrou- inge van de prinses was. Belangrijke leden van het hof vreesden volgens dat kroonprins Charles niet de echte vader was van Harry. Met name s Philip, de echtgenoot van koningin Elizabeth, zou zich zorgen hebben ge- ikt. Harry heeft net als de militiar, majoor James Hewitt, rood haar. jndag meldde The Sun al dat Diana een korte liefdesaffaire had met John F. nedy junior, de zoon van de vermoorde Amerikaanse president. Sommige se kranten hebben de onthullingen van Simmons bekritiseerd. Zij zou vol- S hen nooit een vertrouwelijke relatie met Diana hebben gehad. ranger BONO heeft zijn strijd te- de armoede in Afrika moeten erbreken voor een bezoek aan 1ECHTBANK. De zanger heeft in Ierse Dublin een voormalige sty- I aangeklaagd omdat hij eigen- ïmen van de band, waaronder broek en een hoed, terug wil. iste Lola Cashman, die onlangs boek publiceerde over U2, wilde pullen met een waarde van on- ïer 5000 euro verkopen. Zij be- irt dat ze de spullen heeft gekre- itoen ze in de jaren tachtig voor >and werkte. Volgens Bono geeft 'land bijna nooit dingen weg, tij het voor het goede doel is. Hij ie spullen naar eigen zeggen te- )mdat ze belangrijk zijn voor de inge Canadese superster AVRIL LAVIGNE gaat trouwen. De 20-jarige zan- Js zal volgens haar woordvoerder op een nog bekend te maken datum hu imet de 25-jarige DERYCK WHIBLEY. Wn zijn al lange tijd bevriend. Whibley, net als Lavigne afkomstig uit de Ca- provincie Ontario, is de zanger van de in Noord-Amerika succesvolle B Sum 41. Nee K nze verslaggever lederlandse man is vooral een >zer als hij op de versiertoer Zonder al te veel gesprekstof hij recht op zijn doel, alsof hij ijl van Cupido is. In sommige en overheersen de lefgozers, in ere gebruiken mannen meer hersenen om hun doel te be- in. blijkt uit een internetpeiling peodorantfabrikant AXE onder 3 mannen over hoe zij vrou- |versieren. Het onderzoek geeft eld Aran de versierder anno Ruim 60 procent van de Ne- jarc Andries il de zon zijn je je tranen droogt derlandse mannen typeert zijn versiertechniek als die van een lef gozer. Het zijn de zelfverzekerde womanizers die zonder al te veel aarzeling 'aanleggen' met een vrouw. Die wilde haren raken ze pas kwijt na hun dertigste. Dan knopen ze liever eerst een goed gesprek aan om uiteindelijk bij hetzelfde doel uit te komen. Een op de vier mannen (26 pro cent) zegt een beroep te doen op zijn verstand voordat hij probeert aan te pappen. Ze hebben een plan de campagne om dat be schuitje met de vrouw van hun dromen te kunnen eten. Deze 'denkers' staan op het juiste mo ment op de juiste plaats om een 'zogenaam goed gesprek" te begin nen. Opvallend aan het onderzoek is dat in sommige steden het aantal lefgozers aanzienlijk is, zoals in Haarlem 72 procent, Almere en Dordrecht 69 procent en Delft en Utrecht 68 procent. y Beatlekenner Moltmaker komt met speciale uitgave op formaat langspeelplaat van onze verslaggever rob bakker In oktober komt het 'Lennon- boek-voor-op-de-koffietafel' op de markt. Uniek is niet alleen de vorm maar ook de inhoud van 'De muzikale erfenis van John Lennon 1966-1980', belooft Molt maker met de bravoure die hem eigen is als het om de Beatles gaat. „Er is heel veel geschreven over Lennon na zijn dood op 8 decem ber 1980, maar het gros is bagger. Haastig in elkaar geflanste boek jes vol fouten. Ik durf te beweren dat mijn boek het ultieme Len- nen-boek wordt, het meest com plete werk over John dat er ooit gemaakt is. Niemand heeft ooit de moeite genomen Lennons carriè re van dag tot dag te volgen. Ik wel." Enig recht van spreken heeft Moltmaker wel. Hij heeft in de loop der jaren een lange reeks boeken over de Beatles geprodu ceerd die allerwegen worden ge roemd om de tot in de puntjes kloppende details. Op grond daarvan wordt hij wereldwijd ge rekend tot de topdeskundigen over de 'Fab Four'. Daarnaast geldt hij als een van de grootste verzamelaars van Beatlesmateri aal. Een groot deel daarvan is te vinden in zijn museum aan de Kanaalkade in Alkmaar, het enige Beatlesmuseum van Nederland. Details In het boek wordt het dagelijkse feitenrelaas rond Lennon afgewis seld met een grote hoeveelheid kleurenfoto's en krantenknipsels. Daarbij worden details niet ge schuwd. Wie benieuwd is naar de Venezulaanse, Mexicaanse of Rus sische hoes van Lennons beroem- ste elpees, \indt moeiteloos wat hij zocht. Trots is Moltmaker zelf op de afbeeldingen van de 8- tracks (de Amerikaanse versie van nut MOZEUxt van JOHN LENNON 1966-1980 de cassette) van het in zeer be perkte oplage uitgebrachte album 'Roots' uit 1969 waarin Lennon nummers zingt van enkele van zijn helden uit de jaren vijftig. Voor Moltmaker is Lennon altijd de meest complexe, labiele Beatle geweest. „Iemand met nogal wis selende stemmingen, erg gevoelig voor invloeden van buitenaf, ie mand die zich vaak onbegrepen voelde door het grote publiek." „In het boek volg ik Lennon op de voet vanaf de dag in 1966 dat hij Yoko Ono ontmoet op een ten toonstelling van avant-gardisti- sche kunstenaars. Als je alles op een rijtje zet, merk je hoe hij vol ledig in de ban raakte van Yoko, wat uiteindelijk de ondergang van de Beatles als groep versneld heeft. Yoko regelde en bepaalde alles voor John. John noemde haar dan ook 'mother'. Ik denk dat John ook een moeder zocht. Hij was opgevoed door een tante en raakte, toen hij net weer een beet je contact met haar had gekregen, zijn eigen moeder kwijt door een auto-ongeluk. Wat Johns fascina tie voor Yoko is geweest; niemand weet het precies. Het was alsof Yoko John hypnotiseerde." Volgens Moltmaker was een breuk tussen de Beatles ook zonder Yoko onvermijdelijk geweest. „Uiteindelijk was het een kwestie van botsende ego's. Lennon was op de Beatles uitgekeken. Hij wil- de iets nieuws en merkte bij zijn optreden met de Plastic Ono Band in Toronto in 1969, dat hij de Beatles niet meer nodig had. Onder invloed van Yoko ging John zich steeds vreemder gedragen. Dan wilde hij bijvoorbeeld een week lang niet meer met de ande ren praten. Of dan moest Yoko, die herstelde van een auto-onge luk, met bed en al naar de opna mestudio overgebracht worden. Dat heeft de spanningen ver hoogd." Yoko Ono is niet populair in krin gen van Beatlesfans, om het eufe mistisch te zeggen. Moltmaker „Zij heeft het einde van de Beatles bespoedigd, ze heeft verhinderd dat de Beatles ooit weer bij elkaar kwamen en ze heeft een negatieve invloed gehad op het werk van John Lennon." Hendrikje van Andel-Schipper blijft voorlopig nog uniek van onze verslaggever ledereen 115 jaar? De Nederlandse Hendrikje van Andel-Schipper, de oudste mens ter wereld, vierde gisteren haar 115de verjaardag. Wanneer wor den we allemaal zo oud? „We worden nooit allemaal 115", stelt directeur F. Willekens van het Nederlands Interdisciplinair De mografisch Instituut (NIDI) on middellijk. Wel zullen steeds meer mensen die leeftijd halen, danwel benade ren. Sommige demografen en ge- rontologen geloven dat de levens verwachting tot 115 kan doorstij gen. Amerikaanse wetenschappers durven zelfs te beweren dat het eeuwige leven al over 25 jaar mo gelijk is. Op Cambridge University hebben ze zeven oorzaken van ouder worden opgesomd. Ze zijn te beheersen, waardoor onsterfe lijkheid bereikbaar is. Uiteindelijk is zelfs de biologische en fysieke leeftijd te bevriezen rond het 20ste en 25ste jaar, zeggen onder zoekers. Negentig jaar „Een overgrote meerderheid van de onderzoekers gaat daar niet van uit", verklaart Willekens. Zelf gelooft hij dat de gemiddelde le vensverwachting in Nederland tot negentig jaar kan stijgen, maar hoe lang dat nog duurt, durft Wil lekens niet te zeggen. Op dit mo ment haalt een vrouw gemiddeld 81,5 jaar, de man wordt 76. De toename van de gemiddelde leef tijd vlakt inmiddels af, maar aan de meest gangbare factoren zoals roken, drinken, ongezond en veel eten ligt dat vermoedelijk niet. „Veel hangt af van ons gedrag", gelooft Willekens desondanks. Bij een onveranderende levenswijze bestaat zelfs de kans dat de le vensverwachting daalt, onder meer door het groeiende pro bleem van zwaarlijvigheid. Medische ontwikkelingen maken de keuze voor een kort of lang le ven een bewuste. „Leven met een een chronische ziekte wordt goed Hendrikje van Andel op haar 115de verjaardag met haar neef Ramon en prinses Laurentien. Foto: ANP/Robert Vos mogelijk. Het is de vraag welke andere risico's je neemt en aan- vaardt. Steeds meer mensen zul len kiezen voor een gezond en veilig leven en worden moeiteloos heel oud." Kosten Het Centraal Planbureau kijkt on geveer een halve eeuw vooruit, maar gaat er niet van uit dat we op die termijn allemaal 115 wor den. De onzekerheid is echter groot, benadrukt een woordvoer der. In juni presenteerde het CPB een onderzoek naar de kosten van de vergrijzing. Onderzoekers gin gen toen uit van een gemiddelde leeftijd van 86 jaar in 2050. Een hoge schatting, aldus het CPB. Langer maar niet gezonder leven, kost ons in dat scenario 7 miljard euro extra. Dat kan aangepakt worden door bij\roorbeeld de AOW inkomens afhankelijk te maken of de AOW- leeföjdsgrens van 65 jaar op te schui\fen. „De berekening van de ze leeftijdsgrens is altijd arbitrair geweest", zegt docente sociaal- culturele wetenschappen F. Tho- mése van de Vrije Universiteit in Amsterdam. „Het is gebaseerd op een bepaal de verhouding tussen actief en niet meer actief werkenden van ongeveer vijftig jaar geleden. Nu die verhoudingen aan het ver schuiven zijn, is het opnieuw be kijken van die leeftijdsgrens geen slecht idee." „De lengte van het leven bepaalt de betaalbaarheid van voorzie ningen en niet andersom", meent Willekens. Beroep Verplicht langer werken, is vol gens hem niet strikt noodzakelijk. Het is ook afhankelijk van het be roep. „De 80-jarige van nu is an ders dan de 80-jarige in 2035. Misschien wil die gezonde, vitale, actieve maar oude ambtenaar, journalist of wetenschapper zijn werk na veertig jaar gewoon blij ven doen. Dat moet mogelijk zijn." Hennie van Andel gaat overigens niet de geschiedenis in als lief oud omaatje. Van Andel is een strenge, pittige, soms zelfs wat bozige vrouw met een volstrekt eigen wil. 115 Jaar. Wie terugdenkt, de ge schiedenis in, duizelt het voor de ogen. Van Andel was bij het uit breken van de Tweede Wereldoor log al vijftig. Zo'n tweehonderd klassieke en moderne auto's van het merk MG verzamelden zich gistermorgen in Enkhuizen. Het treffen van de eigenaars uit binnen- en buitenland houdt verband met het vijftigjarig bestaan van de MG Car Club Holland. Deze week bezoeken de laag op de grond rijdende auto's diverse plekken in Nederland, zoals Paleis Soestdijk en gisteren het recreatiegebied Enkhuizer Zand. Speciaal voor de deelnemers was een speciale route door het oude stadscentrum van Enkhuizen uitgezet waar de wagentjes in een lang lint doorheen reden. Foto Theo Groot Van onze verslaggever René Bouwmeester Wie carrière wil maken, kan op kantoor volgens de mode-experts als man beter sokken dragen met dit warme weer. Sandalen en een korte broek raden ze af. Naar kantoor in een bermuda, Hawaï-shirt en sandalen. Dat is op de meeste kantoren niet de manier om serieus genomen te worden. Wie carrière wil maken, kan de genoemde kledingstukken beter in de kast laten hangen. Net als het overhemd met korte mouwen en. voor vrouwen, korte rokjes en blouses met een drukke fantasieprint en badslippers. Deze kledingstukken zijn in strijd met de ongeschreven regels van de kantooretiquette. Maar wat kan een carrièremaker (m/\r) dan dragen tijdens een hit tegolf? „Een dun wollen pak", stelt imageconsultant Ellen Leicher uit Gouda voor. „Mannen zouden voor lichtere kleuren kunnen kie zen." Paul Niessen van mannenmode winkel Oger uit Den Haag advi seert ook een dun wollen kos tuum. „Dat is prettig te dragen als het warm is, maar het mag ook een linnen of katoenen pak met een mooi overhemd zijn. Een lichtgekleurd wollen pak is dus echt niet meer van deze tijd." Voor vrouwen is de keuze groter. Jurken en rokjes kunnen meestal wel, als ze maar niet te kort zijn. Tot de knie of er net over is een mooie lengte, vindt Laura Dufour, stijladviseur van het Stijlhuis uit Amsterdam. Blouses, truitjes en vestjes kunnen ook wel, zolang ze niet te diep zijn uitgesneden. „Een diep decolleté is nooit ge schikt voor kantoor. Dat leidt af", aldus Dufour. Leicher denkt dat een T-shirt ook kan. „Maar dan zonder blote top m je moet een jasje of blouse aanschieten als er extertie contacten zijn. Het moet niet te bloot, dat is voor de \rrije tijd." Een carrièreman draagt natuurlijk geen slippers of sandalen naar het werk. Gewone schoenen volstaan, meent Niessen. „Schoenen zijn niet echt temperatuurgevoelig, maar in de zomer mogen ze lich ter van kleur zijn. Cognackleurige schoenen staan prima onder een lichter pak. En bij schoenen ho ren altijd sokken." Blote benen en open schoenen kunnen voor een carrièrevrouw weer wel, zegt Dufour, op voor waarde dat ze er verzorgd uitzien. Vrouwen die problemen hebben met spataderen, doen er volgens haar beter aan een linnen broek aan te trekken.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9