Acties voor behoud NPS BINNENLAND 1 'Hulpverlener lijkt steeds meer op een opsporingsambtenaar' en eigenwijs als De Graar Dekker paalt taken van woningcorporaties af landelijk register alle aken van eerwraak D en D66 dreigen ijver hoogte van WAO Tanja is de Pechtold is al 'even dom allerleukste 30)caine aan Prominenten regeringspartij D66 tegen voorstel tot opheffing Maatregelen schone lucht net door Kamer Verkeerschaos op A4 door ongeval J Ni donderdag 30 juni 2005 OM: Meineed door personeel van gevangenis Rotterdam - Het openbaar mi nisterie gaat vier medewerkers van de penitentiaire inrichting Noordsingel in Rotterdam ver volgen voor meineed. Drie bewaarders en de gevan genisdirecteur worden er van verdacht betrokken - of in ieder geval aanwezig - te zijn geweest bij de mishandeling van een ge detineerde in de gevangenis, in februari vorig jaar. Mogelijk gaat het OM de vier ook nog vervolgen voor mis handeling. Dat onderzoek is echter nog niet afgerond. In ie der geval is uit onderzoek door de Itijksrecherche gebleken dat de verklaringen van de vier niet deugen. De mishandeling kwam pas bo ven water toen de gevangene, de 21-jarige D.H., voor de poli tierechter moest verschijnen omdat hij een bewaker had ge slagen. Hij vroeg toen waarom die bewaarders zelf dan niet vervolgd werden en deed ter plekke aangifte. IVF-vergoeding niet gewijzigd den haag - Minister Hooger- vorst (Volksgezondheid) is niet van plan om de eerste poging van reageerbuisbevruchting (IVF) weer terug te doen in het ziekenfonds. De bezuinigingen tot 22 miljoen euro die onder zoeksbureau ZonMw had bere kend, zijn niet zeker genoeg, vindt hij. Volgens het onder zoek kan het vaker terugplaat sen van één embryo in plaats van twee en het gebruik van in gevroren embryo's flinke bespa ringen opleveren. Om de kans op een zwangerschap gelijk te houden zijn dan wel meer be handelingen nodig. Het onder zoek stelt daarom voor om de eerste reageerbuisbehandeling te vergoeden onder voorwaarde dat er maar één embryo wordt teruggeplaatst. Meer hulp aan zware drinkers den haag - De vraag naar hulp bij alcoholproblemen is in 2004 fors gestegen. Vorig jaar deden bijna 30.000 mensen een be roep op alcoholverslavingspro gramma's. Dit is een stijging van tien procent ten opzichte van 2003, blijkt uit cijfers van de Stichting Informatievoorzie ning Zorg (SIVZ). Volgens het SIVZ is de grotere vraag naar hulp het gevolg van het Alcohol ActiePlan. Dit is een initiatief van het ministerie van volksge zondheid en GGZ Nederland (brancheorganisatie voor de verslavingszorg) om meer zwa re drinkers in de hulpverlening te krijgen. Fysiotherapeut steeds duurder den haag - Het tarief voor een behandeling door een fysiothe rapeut is het afgelopen jaar met gemiddeld 12,3 procent geste gen. Binnen de fysiotherapie loopt momenteel een experi ment met vrije prijsvorming. Zorgverzekeraars en fysiothera peuten stellen in onderling overleg de tarieven vast. Dat ge beurde overigens tegen de zin van de fysiotherapeuten, die bang waren wurgcontracten te krijgen opgelegd. Taakstraf voor parkeerwachters Amsterdam - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren twee parkeerwachters die stelselma tig parkeergelden verduisterden veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van zes maanden en taakstraffen van 240 uur. De mannen werkten als parkeerwachters bij Parkeer Combinatie Holland (PCH) voor de stadsdeelgemeenten Bos en Lommer, De Baarsjes en Oud-Zuid. Bouw Uburg twee jaar vertraagd amsterdam - De vertraging van de aanleg van de Amsterdamse wijk IJburg loopt op tot mini maal twee jaar. Eerder was ge schat dat die vertraging door een afwijzing van de Raad van State zou oplooen tot minimaal anderhalf jatÊ' De verlenging komt door het besluit van de gemeente om een nieuwe mi lieurapportage te houden voor de bouw van de tweede fase van de Amsterdamse nieuw bouwwijk. Gratis cocaïne verstrekken amsterdam - De Amsterdamse wethouder Belliot (Zorg) wil kij ken of het in de toekomst mo gelijk is behalve heroïne ook cocaïne op medisch voorschrift te verstrekken. Volgens haar be gint dit najaar een speciale commissie van het Rijk met een onderzoek naar de mogelijkhe den hiervan. Miniuster Hooger- vorst (Volksgezondheid) ziet niets in het plan. Van onze verslaggever eemnes - Dit is de aller leukste hond van Neder land. De achtjarige King Charles Spaniel Tanja uit Eemnes versloeg 2500 soortgenoten. Ze mag nu een jaar lang gratis brok ken smullen met een inge legde halsband om haar nek, waarna ze kan uitrus ten in een luxe honden fauteuil. Ook wordt ze ver eeuwigd op een olieverf schilderij en mag ze met haar baasjes op vakantie. Foto Ton Kastermans den haag - Amper drie maan den na zijn komst ligt minister van bestuurlijke vernieuwing Alexander Pechtold (D66) flink onder vuur. Binnen het kabinet vinden zijn CDA- en WD-colle- ga's Pechtolds plannen veel te radicaal. In de Kamer wordt hem 'solistisch gedrag' verwe ten. „Hij doet precies zo dom en ei genwijs als Thom de Graaf", sneerde gisteren CDA-Hveede- Kamerlid Liesbeth Spies. Pech told is de opvolger van De Graaf, die na een zeperd in de senaat met de gekozen burge meester gedwongen was af te treden. Pechtold kreeg in het 'Paasak- koord' - na de val van zijn voor ganger De Graaf - expliciet de opdracht draagvlak te zoeken voor een nieuwe democratische vemieuwingsagenda. Boven dien werden van hem analyses over bestuurlijke vraagstukken gevraagd. „In plaats van analyses ligt er nu een velletje vol voorstellen", foetert WD-Kamerlid Willi- brord van Beek. „Deze aanpak leidt tot extra spanningen in de coalitie. Hij mobiliseert tegen krachten en zoekt geen draag vlak." Spies ergert zich eraan dat Pechtold niet de moeite heeft genomen om de politieke schermutselingen rond zijn voorganger goed door te spre ken met de betrokken Kamer fracties en wetenschappelijke instituten, om niet dezelfde fouten te maken. „Hij komt met dictaten, zoals De Graaf deed, en blijkt doof voor de menin gen in de Tweede Kamer." Tot veler verrassing toverde Pechtold recent het idee voor een raadgevend referendum uit de hoge hoed. Die wet was net de nek omgedraaid. Pechtold verraste CDA en WD ook met het voornemen om grondwets wijzigingen sneller te regelen en om een zogenoemde bur- gerraad in te stellen, met 160 Nederlanders, die een zwaar wegend oordeel zou moeten vellen over een nieuwe kieswet. Naar aanleiding van de kritiek uit CDA- en WD-kamp rea geerde D66-leider Boris Dittrich op zijn beurt geprikkeld. Met een waarschuwende ondertoon zei hij: „Pechtold moet echt met iets thuiskomen. De coali tie beschouw ik als een ver standshuwelijk. Dat betekent dat een aantal dingen geregeld moet worden die voor D66 be langrijk zijn. Als te weinig geleverd wordt, moeten we kijken hoe we daar mee omgaan. Pechtold heeft ambitieuze plannen en ik ver wacht dat het kabinet daarmee instemt." Het idee van de minister om gemeenteraadsverkiezingen niet langer ineens maar ver spreid over diverse data te laten plaatsvinden lijkt wel kans van slagen te hebben. Maar niet voor maart 2006, wanneer de volgende gemeenteraadsverkie zingen gehouden worden. jmstad - Een fregat van de WTine heeft in het Caribisch |ed ruim 1800 kilo cocaïne d ^orschept. Dat heeft een [rdvoerster van de marine tren laten weten. Het iws is niet eerder naar bui- Igebracht om andere opera- niet te storen. schip, de D'Mary, waarop 1 bojharddrugs waren verstopt, )hic| onderweg van de Beneden- larajdse eilanden naar Midden- at. %rika. De woordvoerster wil 10 *i de precieze route niet be- gyfldmaken in verband met an- onderzoeken. 2flJ schip voer onder de vlag lv3'Sao Tomé en Principe, twee iden voor de kust van Afri- 100 meter lange D'Mary i onopvallend in de gaten mden door verschillende en vliegende eenhe- Een team Amerikanen, lid met enkele Neder- s van de Van Speijk, ging delijk zaterdag aan boord, achtig balen drugs zaten zo I verstopt dat ze pas op lag werden gevonden. er: werkster oet BTW-vrij o3j haag - Staatssecretaris Van >f (Sociale Zaken) moet niet sen maar poetsen. De hele lede Kamer heeft er genoeg bs i dat er nog steeds geen oolwe regeling is voor de witte ïïkster, hoewel de bestaande 3iliiol niet werkt. De Kamer 00 hg gisteren aan op vrijstel- ne 1 van BTW en andere vor- ewb van belastingvoordeel om ^bereiken dat werk in het ihouden niet langer zwart dt verricht, maar wit. Hoof zegde de Tweede Ka- toe in overleg te gaan met collega's van Financiën om Casiezien wat de mogelijkheden oof Bovendien wil hij dat de 'tra voor Werk en Inkomen vraag naar wat genoemd It 'persoonlijke dienstverle- en het aanbod van werk enden bij elkaar brengt, gaat er bij de TWeede Ka niet in, dat vrijstellen voor erlagen van BTW voor dit werk in België wel kan en lederland niet. Van onze verslaggever den haag - Van hulpverleners in de zorg wordt in toenemende mate verwacht dat ze hun be roepsgeheim doorbreken om te helpen bij het opsporen van misstanden of misdrijven. Deze ontwikkeling plaatst hen voor lastige dilemma's, signa leert het Centrum voor Ethiek en Gezondheid. Het adviesor gaan pleit voor een fundamen tele discussie over de positie van het beroepsgeheim. Stel dat Volkert van der G. niet meteen was aangehouden na dat hij Pim Fortuyn had dood geschoten, maar dat hij zich vol wroeging had gemeld bij een psychiater omdat hij de moord niet kon verwerken. Had Van der G.'s psychiater zich dan bij de politie moeten melden? Het is een van de voorbeelden van dilemma's waar zorgverleners voor staan, schetst het Centrum voor Ethiek en Gezondheid (CEG) in zijn gisteren versche nen rapport 'Signalering Ethiek en Gezondheid 2005'. De opvatting over het gewicht van het beroepsgeheim is aan het verschuiven, constateert het CEG. Vroeger stond het recht om te zwijgen klip en klaar boven het algemeen be lang dat gediend kon worden door te spreken. In het huidige tijdsbestek wordt van zorgverle ners echter steeds meer ver wacht dat ze hun bijdrage leve ren aan de veiligheid, openbare orde en volksgezondheid, aldus CEG-projectleider en ethicus Alies Struijs. „Het beroepsge heim stond wel eerder ter dis cussie, maar onder invloed van wat er de afgelopen twee, drie jaar is gebeurd, zoals de moor den op Pim Fortuyn en Theo van Gogh, leeft die discussie weer op." Door toenemende belangstel ling voor veiligheid, sociale pro blemen en rechtshandhaving neemt volgens het CEG de maatschappelijke druk toe om patiënteninformatie te verstrek ken die kan helpen om mis standen en misdrijven op te sporen. Struijs wijst op voor beelden in de psychiatrie en eerstehulpafdelingen. Omdat i psychiatrische patiënten tegen woordig zo veel mogelijk in gro te steden worden behandeld, werken hun behandelaars bij voorbeeld nauw samen met wijkagenten. Eerstehulpafdelin gen sluiten zelf al convenanten met de politie over hoe om te gaan met hun soms tegenstrij dige belangen. Struijs:Als je met meerdere disciplines om tafel zit, zoals bij de behandeling van psychiatri sche patiënten, schuiven de grenzen wat sneller op. Hulp verleners praten eerder over hun patiënt." Maar ook bij onderwerpen als meisjesbesnijdenis en kinder mishandeling klonk recent de roep om een wettelijke vastge legde meldplicht. 4 den haag - Minister Dekker (Volkshuisvesting) wil woon- corporaties vastpinnen op hun taken om te zorgen voor vol doende nieuwbouw en de aan pak van oude wijken. „Corpo raties moeten een bepaald per centage van hun jaarlijkse in vesteringen inzetten op hun primaire opgave", zei Dekker gisteren in de Tweede Kamer. Wooncorporaties zijn op een steeds breder terrein actief en ontwikkelen commerciële acti viteiten, maar de minister denkt aan een soort quotum. Groenlinks-Kamerlid Van Gent ving echter bot toen ze vroeg waar Dekker de lat legt. Eind oktober komt de bewindsvrouw met voorstellen. Zij hield een 'hoofdlijnendebat' met de Kamer over de toekomst van de wooncorporaties. De af gelopen maanden is een aantal adviesrapporten verschenen over aanpassing (per 2007) van de regels waaraan de organisa ties zijn onderworpen, vervat in het besluit beheer sociale huur sector. Die rapporten gingen ook in op de rol van gemeenten. Hun koepelorganisatie VNG wil meer greep op corporaties die onder de maat presteren. Mi nister Dekker maakte duidelijk dat gemeenten daar wel iets te genover moeten zetten in de vorm van een woonbeleid. „Dat zijn niet alleen glossy folders, maar vooral een door de raad goedgekeurd programma voor nieuwbouw en herstructure ring." De WD-minister viel voor haar doen fel uit naar het over en weer maken van verwijten door gemeenten en corporaties over wat zij (niet) presteren op het gebied van volkshuisvesting. Van onze verslaggevers den haag - Er komen steeds meer pogingen om de ledenloze omroep NPS te redden. Behalve een handtekeningenactie van NPS-medewerkers kwamen gis teren ook D66-prominenten en de bijna voltallige oppositie in de Tweede Kamer in het geweer. Allemaal pleiten ze voor het be houd van de NPS. In haar plannen voor de toe komst van de publieke omroep, het resultaat van langdurig coa litie-overleg van CDA, WD en D66, sneuvelt de NPS en moe ten publieke omroepen met el kaar concurreren om program ma's uitgezonden te krijgen. Het schrappen van de NPS maakt vooral de toekomst van programma's als 'Nova', 'Zem- bla' en 'Buitenhof' ongewis. De D66-Prominenten Van Mierlo (oud-partijleider), Nuis (oud-staatssecretaris van cul tuur), ING-bestuurder Rinnooy Kan en Wolffensperger (oud voorzitter raad van bestuur NOS) noemen het plan 'vol strekt onverantwoord'. De toe zegging van het kabinet dat er geld beschikbaar blijft voor programma's als 'Nova' vinden ze onvoldoende, omdat ze niet verwachten dat andere omroe pen de kosten ervan kunnen overnemen. Ze achten die ver onderstelling 'zodanig betwist baar, dat zij geen rechtvaardi ging kan zijn voor het opheffen van een succesvolle organisa tie'. Brief De D66-prominenten roepen in een brief hun partijgenoten in het parlement op zich tegen de plannen van Van der Laan te keren. De D66-fractie staat ech ter op het standpunt dat goede programma's gewoon kunnen blijven bestaan, hoewel ze mis schien gemaakt zullen worden door een andere producent. „Dat is voor de kijker nauwe lijks van belang", vindt D66-Ka- merlid Bakker. Vandaag houdt de Kamer een spoeddebat over de NPS en de omroepplannen. Oppositiepar tijen PvdA, Groenlinks, SP en LPF zetten dan een offensief in om de NPS te behouden. Groenlinks-fractievoorzitter Halsema sprak gisteren van 'onbehoorlijk bestuur'. „In een sfeer van rancune over kritische actualiteitenprogramma's dacht de coalitie met het schrappen van de NPS kennelijk ook de bezuiniging voor de reguliere omroepen wat te verzachten." Voor een kwalitatief, onafhan kelijke publieke omroep is de NPS nodig, stelt de oppositie. Demonstreren Dat vinden ook de duizenden mensen die gisteren hun digita le handtekening zetten op de website van de NPS. Veel men sen lieten daar ook opbeurende opmerkingen achter. FNV Kiem, de bond voor de kunsten en media, noemt de plannen van staatssecretaris Van der Laan een ramp voor de publie ke omroep. Volgens de bond hebben NPS-medewerkers plannen om in Den Haag te gaan demonstreren. De omroep zegt daar niets van te weten. haag - Als werkgevers en knemers zich in CAO's niet schiden aan afspraken uit het rsakkoord, moet de ver- ig van uitkeringen in de WAO niet doorgaan, leider Dittrich en WD-Ka- lid De Vries zeiden dat gis- tijdens de behandeling de WAO-voorstellen van w ster De Geus (Sociale Za- j'^1 in de TWeede Kamer, yj de boetes die werkgevers Ryften betalen als een perso- ■nijslid arbeidsongeschikt L_4o|dt, moet dan blijven be- diein. In het Najaarsakkoord ll dat werkgevers hun perso- il tijdens de eerste twee ziek- iren die aan de WAO vooraf- Hoi*n, in totaal niet meer mogen den dan 170 procent van loon. WD en D66 vrezen met die afspraak op ruime de hand wordt gelicht. en De Vries willen ook andere afspraken uit het so- akkoord, bijvoorbeeld over prepensioen, strikt len nagekomen in CAO's. leurt dat niet, dan moeten '®,jarine treft op ;*|iip 1800 kilo ian. 'aj haag - De Tweede Kamer dat politie en justitie lande- alle gevallen van eerwraak „aan eer gerelateerd geweld g^h bijhouden. Zo'n registratie 3peft zicht geven op de precie- i0.o(imvang van het probleem, rtnpver de Kamer zich al tij- 15 Dt grote zorgen maakt. kabinet streeft er ook naar omen tot een landelijke re- ratie. zei minister Donner i Blijustitie gisteren. Maar eerst 3r'sfcij weten of dat zinvol is en 1 de instanties dan precies Tatten en kunnen registreren, '"j mag een registratiesysteem leiden tot onnodig veel ex- Haaglanden zal de in september aange- welke mogelijkheden er voor een landelijke regi- van eerwraak, waarbij familielid wordt gestraft het bezoedelen van de eer familie. Uit de eerste be- van de korpsen en Zuid-Holland zaken van eerwraak al is gebleken dat eer- in bijna de helft van de uitmondt in geweld, vaak met dodelijke afloop. De PvdA pleitte met steun van Groenlinks voor een meld plicht voor huisartsen, docen ten en maatschappelijk werkers bij eerwraak, zodat instanties snel kunnen ingrijpen om ge weld te voorkomen. Donner wees erop dat iedereen die kennis heeft van een voor nemen tot moord, nu al ver plicht is dat te melden. Daar naast bestaat er een meidcode voor kindermishandeling. De minister van justitie zei bereid te zijn te onderzoeken of die uitgebreid kan worden voor aan eer gerelateerd geweld. Minister Verdonk (Vreemdelin genzaken en Integratie) deelt de analyse van onderzoekers dat eerwraak naar verwachting zal toenemen, omdat het sa menhangt met de emancipatie van allochtone meisjes. Ze zal onder meer speciale program ma's ontwikkelen die gericht zijn op de emancipatie van mannen. De minister wil hen via koffie huizen en moskeeën bereiken en hen bij praatgroepen betrek ken. den haag - Staatssecretaris Van Geel (Milieu) heeft zijn eerste pakket maatregelen voor scho nere lucht in Nederland door de Tweede Kamer geloodst. Wel moet hij over drie weken in een brief zijn plannen verder ver duidelijken. PvdA-Kamerlid Samsom dreig de gisteren in het debat het plan van Van Geel te blokkeren. Heikel punt is voor hem de zo genoemde saldobenadering in het voorstel, waarbij de lucht vervuiling op de ene plek iets mag stijgen wanneer de lucht kwaliteit op een andere plek verbetert. Wanneer het Rijk aan deze regeling geen paal en perk stelt, begeeft Nederland zich op een 'uiterst glibberig pad', vindt Samsom. Hij eiste daarom dat Van Geel de regeling 'dicht schroeit' met een lijst van con crete projecten. De staatssecretaris moest in het debat het nodige uit de kast trekken om het vertrouwen van de Kamerleden te krijgen. Het huidige pakket maatregelen, met onder meer een subsidie regeling voor de inbouw van roetfilters in bestaande diese lauto's, gaat voor de meeste fracties niet ver genoeg. De Kamer zette de staatssecre taris onder druk in de hoop hem een uitspraak over verho ging van de dieselaccijnzen te ontfritselen. Van Geel liet zich echter niet uit zijn tent lokken. zoeterwou de - Rijksweg A4 richting Amsterdam is gisterochtend enkele uren lang vanaf het Prins Clausplein afgesloten geweest na een ern stig ongeval bij Zoeterwoude. Bij het ongeval raakten vijf mensen gewond, van wie twee ernstig. De gewonden zaten in een busje dat achter een vrachtauto stil kwam te staan. Een achteropkomende vrachtwagen drukte het busje onder de truck. Foto Hielco Kuipers die CAO's niet meer algemeen verbindend worden verklaard, vinden ze. Dat betekent dat niet elk bedrijf er zich aan hoeft te houden. De nieuwe WAO, waarover de Kamer vandaag stemt, houdt in dat alleen volledig arbeidsonge schikten nog een uitkering krij gen. Die zou omhooggaan van 70 naar 75 procent van het laat ste loon, als blijkt dat het aantal nieuwe arbeidsongeschikten voldoende daalt. Ook zou de werkgeversboete verdwijnen. Gedeeltelijk arbeidsongeschik ten moeten in het nieuwe stel sel, dat op 1 januari ingaat, zo veel mogelijk aan de slag blij ven. Zij ontvangen een aanvulling op het loon voor het deel dat ze niet meer kunnen werken. Deze regeling wordt in 2006 uitge voerd door de publieke uitke ringsinstantie UWV In 2007 mogen ook de particuliere ver zekeraars meedoen. De af spraak hierover kwam vorige week tot stand na veel ruzie tussen de coalitiefracties.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3