Tan: Wereldwijde volutie islam Veteranendag moet nog gaan leven Extra politie op finaledag Jeugd WK weer kident Ahmadinejad werpt snel zijn masker af ia schudt Itervolgers ir van zich af Rechtbank: Stoeptegel gooien was moord Klok redt Ockels en Kuipers uit de ruimte Verdwijning Natalee nadert ontknoping i Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag 30 juni 2005 'Complete' Lennon door Beatieskenner Azing Molt maker Zoetemelk had het geduld te wachten op zijn Tourzege Jan Wolkers: Leids kunstwerk op verjaardag Vrijdagavond spreekuur hoofdredactie Tevreden met de inhoud en de gewijzigde indeling van de krant? Hoe bevalt u de vernieuwde zaterdagbijlage, Plus geheten? De redactie van het Leidsch Dagblad houdt vrijdagavond (1 juli) telefonisch spreekuur, waar lezers terechtkunnen met hun kritiek, opmerkingen of vragen over de inhoud van de krant. Namens de hoofd redactie zit Hugo Schneider samen met enkele verslag gevers van de krant klaar om met u van gedachten te wis selen. Het spreekuur duurt van 18.30 tot 20.00 uur en is telefonisch te bereiken op nummer 071-53 56 380. Zaterdag leest u hiervan in de krant een kort verslag. Het spreekuur is nadrukke lijk niet bedoeld voor be zorgklachten. Die kunt u kwijt via telefoonnummer 0800 - 1711. Politieman om zedendelict buiten functie Hilversum - Een 41-jarige agent van de politie Gooi en Vecht streek is op verdenking van een zedendelict met onmiddellijke ingang buiten functie gesteld. De korpsleiding blijkt dat vrij dag te hebben besloten naar aanleiding van de aangifte van een vrouw uit Hilversum. Van wege de ernst van de verden king wordt een strafrechterlijk onderzoek tegen de agent inge steld. De politie wil er verder geen commentaar op geven. De politieman is nu al het vier de Gooise korpslid dat het afge lopen halfjaar in opspraak is gekomen. LTO-voorzitter wordt dijkgraaf leiden - Voorzitter Gerard Doornbos van landbouworga nisatie LTO Nederland wordt dijkgraaf van het hoogheem raadschap van Rijnland. De al gemene vergadering van Rijn land heeft gisteren besloten om de 57-jarige boerenvoorman bij de Kroon voor te dragen voor de hoogste functie binnen het waterschap. Rijnland wordt sinds de fusie van het hoog heemraadschap met de water schappen De Oude Rijnstro men, Wilck en Wïericke en Groot-Haarlemmermeer op 1 januari van dit jaar geleid door een interim-dijkgraaf. Everhar- dus Togtema. Rijnland ver wacht dat Doornbos na de zo mer aantreedt De benoeming als dijkgraaf geldt voor zes jaar. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang' de eerste 2 weken gratis! Ja, ik neem een vast k-q^aT-t-aalahnnnompnt en nnhrang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) I XI M V Naam: Adres: I Geboortedatum: Bank/giro* Handtekening: uilend bij automatische in I afd Lezersservice, Antwoordnummer Mijn wereld, mijn krant. Leidsch &i Dagblad 8 710404 600011 ngdonderdae^- ZATERDAG ZONDAG t verslaggever - De nieuw gekozen president Mahmoud Ah- jad ziet zijn verkiezings- ining als het begin van iwe islamitische revolu- :ich over de hele wereld •rspreiden. Dat heeft hij I |n gezegd in een herden- oespraak, zo meldde het t persbureau IRNA. ij het bloed van de mar is een nieuwe islamiti- rolutie geboren. De golf revolutie zal spoedig de ireld bereiken. Het tijd- onderdrukking, heers- ;e regimes en tirannie is jn einde gekomen", zie lejad in een verwijzing :svijand de Verenigde roorden staan in schril contrast met de gematigde woorden die hij direct na zijn overwinning sprak. Hij zei toen tegen de internationale media dat er geen plaats is voor extre misme en vermeend religieuze retoriek. Ahmadinejad speelde zelf een actieve rol in de islamitische re volutie van 1979 die ayatollah Khomeini aan de macht bracht in Iran. De rituele verbranding van de Amerikaanse vlag en het scan deren van leuzen als 'dood aan Amerika' zullen in elk geval nog wel even doorgaan. In tegen stelling tot andere Iraanse pre sidentskandidaten die zich wil den inzetten voor een betere relatie met de VS, stelde de nieuwe president dat Iran 'de VS in geen enkel opzicht nodig heeft'. De huidige leiders van de VS en Iran zijn 'gelijkgestemde gees ten', zegt Javad Vaeidi van de conservatieve Iraanse krant Di plomatic Hamshahri. „Beiden denken zwart-wit, denken dat zij voor God een taak te vervul len hebben en dat zij keizer van de wereld zijn." „De Amerikaanse bevolking houdt van die gek (Bush) om dat hij belooft zijn volk te be schermen", zegt Vaeidi. „Irani- ers zijn hetzelfde; ook zij zijn bereid elke idioot te steunen voor hun veiligheid." Alleen dit gegeven al is vol doende om de verhouding tus sen beide landen op scherp te zetten. Maar Iran heeft wellicht de meest pro-Amerikaanse be volking van het Midden-Oos ten. Een onderzoek in 2002 ont hulde dat twee derde van de bevolking achter verzoening met de VS stond. irn - De op de Veluwe irvende poema, die al zijn jagers te slim af is, iet grondgebied van de ite Apeldoorn verlaten, werd het roofdier ge- de buurt van reld Teriet ten noor- Arnhem, zo bevestigt leente Apeldoorn, met dinsdag zochten de jjagers van de Friese ig Pantera naar het dier rand van Loenen, waar drie keer toe werd gesig- vlakbij de dorpsrand en een paar honderd me id van een kampeer- Gistermiddag kwam itrouwbare melding dat ir zich heeft verplaatst omgeving van het na- zweefvliegcentrum Ter- itera heeft daarna zijn iarheen verplaatst. Pantera een speciale poe- i opende (06-15198971) len er diverse meldingen pn direct duidelijk was niet serieus waren. De ig van gisteren was dat wel degelijk, benadrukt (ipeldoornse gemeente erder Wiel Waelen. Het waargenomen door een verker van Natuurmonu- :n. De gemeente Arnhem Ie hoogte gesteld, bekend is gemaakt dat ofdier meermalen in Loe- gezien en zelfs een groep itig man kon toekijken poema een haas oppeu- is volgens Waelen het be- lan dat de poema geen il is. Het dier werd in door- een politieman leerd. van onze verslaggevers den haag - De vier Rijswijkers die in januari twee stukken stoeptegel van een viaduct op de snelweg A4 gooiden, zijn schuldig aan moord op een 30- jarige Udense vrouw. Dat be paalde de rechtbank in Den Haag gisteren. De automobilis te stierf doordat een van de stukken steen door de voorruit van haar auto sloeg en haar in het gezicht raakte. Jeroen van G. (22) kreeg zes jaar celstraf, Davy V (19) vijf jaar, Stephan H. (19) drie jaar waar van een half voorwaardelijk en Frederik B. (19) twee jaar waar van een half voorwaardelijk. De mannen hadden kunnen weten hoe gevaarlijk het was wat ze deden, stelt de rechtbank. Zij beschouwt het als algemeen bekend dat iemand dood kan gaan als hij of zij hard rijdt en een groot stuk steen in het ge zicht krijgt. Verder gaven de mannen zelf in hun verklarin gen ook aan dat ze het gevaar wel inzagen. Het stenen gooien gebeurde niet in een 'ogenblikkelijke op welling', menen de rechters. Al de hele avond gooiden Van G. en V dingen van viaducten op de snelweg. Eerst een paar stokken, toen een zak met puin die op een vrachtwagen te rechtkwam. Ten slotte de stuk ken tegel. Ze hadden gelegen heid genoeg om zich te bezin nen, staat in het vonnis. De rechtbank acht alle vier de Rijswijkers schuldig aan moord en vindt het niet relevant dat alleen Van G. en V. stenen lieten vallen. „H. en B. waren er dus danig bij betrokken dat er spra ke is van medeplegen." De straffen zijn lager dan de eis, maar justitie toonde zich tevre den dat de rechtbank moord bewezen achtte. Davy V. gaat tegen de uitspraak in beroep. De andere drie over denken die stap nog. Volgens strafrechtdeskundige De Roos is de uitspraak 'in lijn met de heersende rechtspraak'. NOORDWUK - Illusionist Hans Klok (midden) tovert de astronauten Wubbo Ockels (links) en André Kuipers (rechts) uit de lucht ter gele genheid van de dertigste verjaardag van het Europese Ruimtevaart agentschap (ESA). Met de opening van een nieuwe tentoonstelling wil Space Expo in Noordwijk een eigentijdser karakter uitstralen. 'Edu-tainment' is het motto. Bezoekers kunnen nagaan hoe zwaarte kracht werkt. Op de planeet Jupiter is de zwaartekracht ruim twee keer zo groot als op de aarde en weegt een mens dan ook dik twee keer zo veel. Maar op Pluto weegt een gemiddelde mens niet meer dan een kat op aarde. Verder zijn de helm van Kuipers en het pak van Ockels op de tentoonstelling te zien. Die zullen toch niet meer wor den gebruikt. Minister Brinkhorst van economische zaken) luisterde de viering op met de mededeling dat de overheid een terrein van vijf hectare in Noordwijk heeft aangekocht (kosten 8 miljoen euro) voor de vestiging van aan de ruimtevaart verbonden bedrijven. Foto Dick Hogewoning van onze verslaggevers kerkrade - De fïnaledag van het WK voetbal voor spelers tot 20 jaar krijgt extra veiligheids maatregelen. Reden daarvan is het wangedrag van Marokkaan se supporters afgelopen dins dagavond tijdens en na de hal ve finale tegen Nigeria. Toer nooidirecteur Harry Been kon digt voor zaterdag (als Marokko in Utrecht om het brons gaat voetballen) extra inzet van ME, politie en suppoosten aan. De misdragingen van Marok kaanse toeschouwers waren tal rijk. Ze bekogelden de Nigeri- aanse doelman met bekers en flesjes, ze sloopten duizend kuipstoeltjes van de tribune, ze bestormden het veld, plunder den een kiosk, ze startten relle tjes en buiten het stadion be schadigden ze geparkeerde au to's. Bij Heerlen werd een tank station geplunderd, bij veel an dere tankstations was het tot aan Eindhoven onrustig en was politie ter plekke om de orde te bewaren. „Zonde, doodzonde", zegt Har ry Been over het gedrag van de Marokkaanse supporters. „Dit gaat om mensen die heel slecht met hun enthousiasme kunnen omgaan. Maar ik wil ook zeg gen dat dit de enige supporters- groep is waarmee we tijdens dit WK last hebben gehad. Nor maal zou je denken dat dit al leen bij een echt WK hoort, maar misschien lijken we hierin nu iets meer op een echt WK dan we zouden willen. De toemooiorganisatie heeft inmiddels rapport opgemaakt van de ongeregeldheden. Been: „Dat leggen we bij de Fifa neer. Het stadion van Roda JC wordt nu hersteld, op de financiële af wikkeling daarvan komen we later terug." Been hoopt zoveel mogelijk van de schade te kunnen verhalen op de vandalen zelf. „Dat gaat gebeuren. Eerder hebben we in Utrecht problemen gehad met Marokkaanse supporters en op basis van videobeelden kunnen we heel duidelijk zien wie dat zijn. Iedereen die aan de rellen heeft meegedaan, mag zich zor gen maken." van onze verslaggever oranjestad - Het onderzoek naar de verdwijning van de Amerikaanse puber Natalee Holloway op Arnba nadert zijn ontknoping. „We zitten in een cruciale fase", zegt hoofdofficier van justitie Karin Janssen. De 17-jarige Nederlander Joran van der Sloten en zijn twee Su rinaamse vrienden, de broers Deepak en Satish K. zijn de hoofdverdachten in de zaak. Zij zullen waarschijnlijk maan dag officieel in staat van be schuldiging worden gesteld. Dan wordt duidelijk of ze wor den vervolgd voor moord, doodslag of 'wederrechtelijke vrijheidsberoving met de dood als gevolg'. Meisje dood „Het gaat in elk geval om le vensdelicten", zegt Janssen. Op basis van het onderzoek gaat het openbaar ministerie er van uit dat de Amerikaanse dood is en dat het drietal daarvoor ver antwoordelijk is. Holloway verdween spoorloos in de nacht van 30 mei. De avond voor haar verdwijning was ze in gezelschap van het drietal, dat haar als laatste in le ven heeft gezien. Haar lichaam is nog altijd niet gevonden, ook al heeft een spe ciaal team tot begin deze week zowel in de Atlantische Oceaan als in alle meren, plassen en af gravingen op het eiland ge zocht. Vorige week werden ook nog een deejay van een partyboot en de vader van Joran, Paul van der Sloot gearresteerd. Zij wer den aan het eind van het week end weer vrijgelaten wegens ge brek aan bewijs. Vooral de aan houding van de vader zorgde voor veel opschudding, omdat hij een bekend jurist is. Officier Janssen: „We hebben inmiddels een goed beeld van wat er is gebeurd op de bewus te avond en nacht, alsmede in de dagen ema, want die zijn ook erg belangrijk. We weten welke mensen met elkaar in contact zijn geweest en wat er is gezegd. Storend Inmiddels is iedereen rondom de drie verdachten gehoord: fa milie, vrienden en kennissen." De officier acht het niet erg waarschijnlijk dat er nog nieu we verdachten zullen worden aangehouden. Tegen het actualiteitenpro gramma Nova zei Janssen giste ren dat Van der Sloot het juri disch onderzoek heeft gefrus treerd door zijn zoon Joran en twee medeverdachten te instru eren wat ze wel en niet moes ten zeggen tegen de politie. 'Zonder lijk. geen moord', zou Van der Sloot tegen hen hebben gezegd. Janssen noemt die uit spraak 'storend' voor het onder zoek, omdat dit voor de ver dachten mogelijk aanleiding is geweest de kaken stijf op elkaar te houden. Van der Sloot ver klaarde eerder dat hij tegen zijn zoon en vrienden alleen de juri dische procedure had uitge legd, zodat ze tijdens het poli tieonderzoek niet in paniek zouden raken. Zalm betuigt spijt aan Indië-gangers voor gebrekkige nazorg van onze verslaggever pende dagen vallen er geregeld jAf en toe ook met onweer en llijk veel regen. Dat blijft zo tot ■vrijdag. De temperaturen zijn lormaal met een graad of 22 gen i4graden in de nacht. In het pd Is het droog weer met vrij Rotterdam - Ahoy' zat met achtduizend veteranen gister avond niet vol. Maar de vetera nen die naar Den Haag en Rot terdam kwamen voor de Neder landse Veteranendag, genoten. Op de geboortedag van Prins Bemhard werd gisteravond de eerste Veteranendag afgesloten met een ingetogen feest in het Rotterdamse Ahoy'. Onder leiding van Angela Groothuizen waren er optre dens van Do, Replay, Lange Frans Baas B, Freek de Jonge en Corry Brokken en video's waarin veteranen vertelden over hun ervaringen. Onder de veteranen waren op vallend veel ouderen. „Het moet bij de jongeren nog gaan leven", denkt een Cambodja-ve- teraan. Ook Barry Snoeyers (32) was verbaasd zo weinig jonge vete ranen te treffen. Vorig jaar zat hij drie maanden in Irak, als ag gregaatmonteur in Camp Smit- ty. Eerder op de dag was in Den Haag het officiële programma van deze eerste Veteranendag. Duizend veteranen bevonden zich in de Ridderzaal en op het Binnenhof, in aanwezigheid van prins Willem-Alexander. Voor de prins geen uniform bij deze plechtigheden. Hij ver scheen als gewoon burger. In de Ridderzaal symboliseerde een lege stoel de militaire slachtoffers die nooit meer van Veteranen volgen op het Binnenhof de gebeurtenissen op hun dag. Foto: ANP/Marcel Antonisse een oorlog of vredesmissie te rugkwamen. Ondertussen marcheerden 282 militairen binnen die deelna men aan diverse vredesmissies. Ze werden door hun collega-ve teranen onderscheiden met een herinneringsmedaille. In de Ridderzaal betuigde vice- premier Zalm zijn spijt aan met name de Indië-veteranen, die na hun missie nooit enige na zorg kregen. „Zij deden hun plicht, maar vonden bij terug keer geen erkenning, respect en waardering voor de taken die i zij in opdracht van de regering uitvoerden." Van de 160.000 Nederlandse ve teranen die zijn ingezet, kamp te twintig procent later met li chamelijk klachten of met een posttraumatisch stresssyn droom.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1