'Dood of levend: ik zal er zijn' REGIO Geen staking van 'Leidse' buschauffeurs Leidenaar gelooft straatverkoper op zijn woord Veteraan op wacht GERECHT m net station wordt men. En op één plek in die Hartevelt is in trek Jan Wolkers komt kunstwerk op zijn verjaardag onthullen VRAAG fietsenstalling bij station Leiden Centraal tussen de stationsrestaura- en de Joop Walenkamp-tunnel ziet er niet uit, vindt een aantal Leide rs. Tussen die rekken van de stalling ligt veel papier en karton. De ver- iting is nagenoeg uitgevallen doordat de tl-buizen aan het einde van j hun levensduur zijn geko- 77 7 jy fietsenstalling ligt al ja- elKC dug geveegd renlang de tegelvloer open. Boze brieven naar gemeente hebben tot op heden niets opgeleverd. WANDA VAN SAN- van de dienst Milieu en Beheer geeft een toelichting. it doet icien aan 'proble- flhetmo- lijke. Het fcbleem met de verlichting daar is dat die tl-buizen van de NS zijn fcdat de lampen als het ware onder het perron hangen. We hebben taiact opgenomen met de Spoorwegen en de problemen gemeld. Ik jb het idee dat de zaak daar snel wordt opgepikt" i de kapotte bestrating? )ok dat is doorgeven aan de betreffende afdeling van de gemeente. Ik daarvan heb ik de indruk dat het binnenkort wordt hersteld." ft het zwerfvuil over. wordt bij het station elke dag geveegd door medewerkers van de neente, zowel met de hand als met veegwagens. Daarnaast wor- i de prullenbakken dagelijks geleegd. Probleem met de fietsenrek- is dat vegers daar met hun bezems maar moeilijk tussen kunnen men. Om dat probleem te ondervangen wordt het zwerfvuil tussen ekken één keer in de week weggehaald door een speciale ploeg is uitgerust met zogenaamde knijpers." UIT DE ARCHIEVEN de problemen bij de gemeente bekend we ko- n er re- natig en ir aanlei- gvan de :hten we er :nog een r extra nkij- P-" St: Eric-Jan Berendsen foto: Henk Bouwman 1980, maandag 30 juni J)RSCHOTEN - Terwijl de regen met bakken uit de hemel viel, opende A-burgemeester L. Marselis zaterdagmiddag het eerste gedeelte van de ishaven van de Watersportvereniging Voorschoten in de Kerksloot aan Molenlaan. Marselis knipte een lint door dat over de sloot was gespan- k. Foto: archief Leidsch Dagblad ito's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na latsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 106 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Isch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan e balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON «10 1955, Donderdag 30 Juni DEN - Het was 22 Januari 1953, dat Iskar Aribo voor het eerst Bach's ie Messe' met zijn Toonkunstkoor in onze stad uitvoerde, nadat men dit monumentale, ja gigantisch opgebouwde en vrijwel geheel contra- tisch geschreven werk hier reeds eerder kennis had gemaakt in de im- erende verklanking der Bachvereniging onder leiding van dr. Anthon der Horst. roep van de Leidse weergave had het oor van de Holland Festival-organi- iren bereikt en deze keurden Aribo's reproductie waardig in het pro- nma op te nemen. Een feit, dat Leiden zich tot eer mag rekenen! Wie io's ernst en toewijding kent, zijn onverflauwde ambitie dit koor te voe- naar de religieuze geest en het technisch kunnen, vereist voor deze ma- rale Bach-opgave, begrijpt deze geste volkomen en waardeert haar. Nie- nd kan ontkennen dat de wijdingsvolle sfeer voor zulk een grandioze ichreproductie, gisteravond in de Hooglandse Kerk, een unicum was. De stilte, welke na de laatste tonen in deze machtige tempel heerste, ilzeggend! Men had enige uren in de regionen van het boventijdelij- loefd. De redacteuren Eric-Jan Berendsen en Ad van Kaam stonden gisteren met de Citroënbus van het Leidsch Dagblad op station Leiden Centraal. Ze tekenden daar de volgende verhalen op. DONDERDAG 30juni 2005 Het is nog geen half twaalf op woens dagmorgen als er al zeven mensen staan te wachten voor de viskraam van Willem Hartevelt. De 19-jarige Katwij- ker is telg uit een visfamilie. Zijn vader stond 27 jaar bij het station, Willem is aan zijn derde jaar bezig. „Het is hier een gouden stek", zegt hij terwijl hij bezig is de kraam te openen. „Je hebt hier van alles, van vaste klanten tot passanten, maar er is altijd aanloop." En inderdaad, de taxichauffeurs, amb tenaren van het Belastingkantoor maar ook gehaaste treinreizigers we ten de vis van Hartevelt te vinden. Hij is blij met zijn plek vlak voor het sta tion, maar wil toch wel een puntje van kritiek kwijt. „De bouw aan de Stationsflat ligt al weer een tijdje stil. Jammer, want dwars over het Stationsplein is een route getrokken voor het bouwverkeer. Die route is afgezet met roodwitte blokken die gewoon op het plein staan. Ik heb er al een aantal verscho ven zodat ik wat meer ruimte heb voor mijn terrasje. Mijn advies aan de ge meente? Haal die lelijke blokken weg zolang er niet gebouwd wordt aan die flat. Dat maakt het plein er in elk geval een stukje fleuriger op en ik heb iets meer ruimte." 'De papierbak is altijd vol' Bewoners van de flats aan het Schuttersveld klagen over de al tijd volle papierbak op het par keerterrein aan het begin van de Aloëlaan. Volgens een aantal omwonenden wordt de bak ge vuld door een aantal winkels en bedrijven die in de buurt zijn gevestigd. Bovendien stoppen er geregeld 'vuiltoeristen' die de bak ook volstouwen met pa pier. Het resultaat is troep, want de bak zit regelmatig overvol. Of grotere en meer bakken, of vaker legen, luidt het advies van de buurt aan de ge meente. Een maquette van het kunstwerk van Jan Wolkers. Archieffoto: Hielco Kuipers Een jaar geleden deed Jan Wolkers in deze krant uitgebreid kond van het kunstwerk dat hij in opdracht van de gemeente Leiden ging ma ken voor het Stationsplein. Een half jaar geleden stond er gedurende een paar dagen een maquette van zijn hand voor de taxistandplaats. In de tussentijd leverde jan en alleman kritiek, niet alleen op het ontwerp van Wolkers - het zou te veel lijken op een ander beeld van zijn hand - maar ook op de plek waar het zou moeten komen. Inmiddels is het verdacht stil geworden rond de sta len sculptuur. Komt dat kunstwerk er nog, of hoe zit het? Ruud Hessing, de wethouder die is belast met cultuurzaken, is extern bezig, zo laat Hette Quispel na mens de gemeente weten. Hij heeft het druk. Maar ze gaat op zoek naar iemand in het stadhuis die er meer van weet. Een kwartier later belt haar collega Fons Delemarre terug. „Dit jaar nog", meldt hij monter. „Ik kan alleen nog niet precies zeggen op welke datum." Maar die dag heeft Wolkers al wel in zijn agenda genoteerd. „Op 26 oktober", laat hij opgewekt weten vanaf Texel, het eiland waar de in Oegstgeest geboren en in Leiden opgegroeide auteur en beeldend kunstenaar sinds jaar en dag woont en werkt. „Op mijn tachtig ste verjaardag, om precies te zijn. Dat ben ik al met Jetteke Bolten van De Lakenhal overeengekomen. Ik ga het zelf onthullen. Weten ze dat nog niet bij de gemeente? Goh, ga het ze dan gauw vertellen." Dat nieuws moet even inwerken op voorlichter Delemarre, die zich evenwel snel en sportief herstelt. „Laat ik het juist formuleren", zegt hij op bedaarde toon. „Als de kun stenaar dat graag wil, dan zou dat een aardig streven zijn om dat ook te bewerkstelligen. Waarom niet? De plaats is trouwens al wel be paald. Op die granieten ophoging voor de hoofdingang van Leiden Centraal." Correct. Zo had de kunstenaar in kwestie het ook bedacht. ,,A1 zit je wel met die hoge lichtmasten daar. Die staan eigenlijk in de weg. En mooi aansluiten bij het Chinese restaurant en die supermarkt doet het ontwerp ook niet", zegt Wol kers. Die vervolgens komt tot een op merkelijke uitspraak, die veel van zijn criticasters de wind uit de zei len zal nemen. „Van mij mag het gerust ook aan de achterkant van het station komen, hoor. Aan de kant van Oegstgeest. De zeezijde, zeg maar. Misschien is dat wel een mooiere plaats. Dan komt dat licht in de top, in de kleur van de Leidse Rijn en indachtig het palet van Rembrandt, ook beter tot zijn recht. Dat geeft bij avond een feeë riek schijnsel. Ja, wat een mooi woord, hè." „Mmm", zegt Delemarre van de gemeente. „Het is een optie. Voor alsnog gaan we uit van de voor kant. Maar in de totale ontwikke ling van het stationsgebied zou het wel eens beter kunnen uitkomen aan de achterkant. Daarmee kun nen we experimenteren. Daar ko men we wel uit." Goed, één ding is zeker: 26 oktober is de dag dat het kunstwerk van Wolkers door hem wordt onthuld. „Schrijf er maar bij: dood of le vend, ik zal er zijn. Aan de voor- of aan de achterkant. Dat maakt me niet uit." Het openbaar vervoer in Amster dam, Rotterdam en Utrecht lag gis teren plat. De chauffeurs staakten voor meer loon en wilden door niet te werken een doorbraak forceren in het CAO-overleg voor gemeente ambtenaren. Bij het Leidse station reden de bussen echter af en aan. Logisch, want de 'Leidse' chauffeurs zijn geen ambtenaar. Maar mis schien zijn ze wel solidair met hun collega's. Toch maar even vragen bij het infor matieloket van Connexxion of dat zo is. „Vraagt u het even aan de chauf feurs zelf', aldus een vriendelijke dame achter de balie. „Zij zitten een stukje verderop in hun kantine." Daar aangekomen blijken ze weinig spraakzaam. „We mogen niets zeg gen", aldus een van de chauffeurs. „Met vragen kunt u naar Hilversum bellen. Daar wordt de staking geco ördineerd." Heeft u daar misschien een nummer van? „Kijk maar op in ternet." Vriendelijke mensen die chauffeurs. Staking (2) In diverse grote steden lag het open baar vervoer door staking van het bus- en trampersoneel bedrijven gis teren plat. In Leiden was er wat dat betreft geen vuiltje aan de lucht. Alle bussen van Connexxion reden, maar die onderneming is dan ook geen gemeentelijk vervoersbedrijf. Had een forens als Steph Scholten, ma nager collectiebeheer bij het Rijks museum van Oudheden, nog last van vertragingen? „Nee hoor. Ik ben vanochtend in Amsterdam zoals altijd op mijn fiets je van mijn huis naar het station ge reden. De trein ging keurig op tijd. Vervolgens ben ik zoals altijd naar het museum gelopen, een stukje maar. Nu sta ik weer op Leiden Cen traal, want ik heb straks een lezing in Den Haag. Gelukkig is die in de Ko ninklijke Bibliotheek en die ligt vlak bij het station. Ik ben vandaag dus wel voortdurend onderweg maar heb eigenlijk geen centje pijn." Leidsch Dagblad Directie: T Klein en H de Wit E-mail: directie.hdcuz@hdc nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Hugo Schneider E-mail: redactie.ld@hdc nl DKANTOOR veltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden, leningstijden van de receptie zijn: dag tot en met donderdag 8.30 -16.30 uur g van 08.30 -12.30 uur tie fax 071-5 356415 tentie fax 071-5 356 325 eberichten: overlijden, geboorte, jubilea dere familieberichten, desgewenst met |Jn/of afbeelding, via www.hdcmedia.nl of Smail: familleberichten@hdcnl. Indien I i-mail: tel 072-5196699. ITENTI EVERKOOP tenties m.b.t.: 072-6813661 trend goed: 023-5150543 teel: 075-6813677 ge detailhandel: 071-5 356 300 mebureaus kunnen contact opnemen 075-6813636 SSERVICE -711 (gratis) tl 072- 5196800 CEMENTEN •ruitbetaling (acceptgiro) Sfjo,20 (alleen aut. ine.) '56.70 p/j €216,90 }£.ees die ons een machtiging verstrekken t automatisch afschrijven van het lementsgeld ontvangen €0,50 korting staling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging. 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, ta.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Ruim een half uur staat hij nu al op het sta tion, in zijn uniform, de baret strak naar achter getrokken, de onderscheidingen op zijn borst trots vooruitgestoken. Wim Veltman (70) uit Alphen aan den Rijn is op weg naar Den Haag, maar hij gaat niet zonder zijn maatje. „Die zou met de bus komen", zegt Veltman, inmiddels toch wel wat ongerust. „We gaan altijd samen, maar hij is zeker wat verlaat." Het doel van Veltman is het Binnenhof, waar gisteren de allereerste Veteranendag zijn be slag heeft gekregen. Een nieuw evenement dat in de plaats is gekomen van de jaarlijkse her denking in Wageningen. „Daar hield prins Bemhard altijd zijn défilé bij het hotel waar de Duitsers in 1945 de overgave hebben gete kend. Dit jaar heeft kroonprins Willem-Alexan- der de honneurs voor zijn overleden grootva der waargenomen, maar het was wel de laatste keer. De Veteranendag is nu op de verjaardag van de prins. Wat een man was dat." Veltman sloeg Wageningen nooit over. Ook op herdenkingen in Groesbeek, Holten en Apel doorn is hij steevast van de partij. „Vanzelf sprekend ben ik daar. Met mijn maten uit Nieuw-Guinea en Korea, want daar heb ik ge vochten. Ik was marinier, meneer. Nederland telt zo'n 15.000 veteranen. Niet alleen uit de grote oorlog. Ook Bosnië, Cambodja en nu dus ook Irak heeft zijn veteranen. Wie is geweest en wie is teruggekeerd, is automatisch vete raan." Een uur later staat hij met de zon op zijn baret nog steeds op wacht voor het station, haast bewegingloos en de blik strak gericht op de bussen. Je ziet hem denken: hij moet nu toch onderhand wel komen. Anders is de dag voor bij zonder twee van zijn veteranen- Veteranen uit diverse oorlogen doden hun tijd met wachten. Foto: GPD/ Koen van Weel Help je een vage kennis uit de brand en dan krijg je dit. Stank voor dank. Moet je ineens wegens heling voor de politierechter verschijnen. De Leidenaar van Ethiopische afkomst die vandaag de rechtszaal komt bin nenstormen, is dan ook hoogst gepi keerd. Hij is vastbesloten om onder geen enkele voorwaarde schuld te bekennen. Ook al kocht hij bewust van een dronkaard op straat voor een tientje een gloednieuwe spijker broek. Dat het prijskaartje van V&D er nog aan zat, betekent nog niet dat hij kon vermoeden dat er iets niet in de haak was, vindt de Leidenaar. Het prijskaartje heeft hij niet eens onder ogen gekregen, sputtert hij tegen: „Voor ik die broek in handen kreeg, knipte hij dat eraf." Weliswaar heeft de straatverkoper U een zwaar alcoholprobleem, toch kwam hij op de Leidenaar geloof waardig over. „De man sprak mij na melijk aan in mijn eigen taal, in het Ethiopisch, en zweerde tot meerdere malen toe dat die broeken niet ge stolen waren." En als je zweert moet je hoe dan ook de waarheid spreken, nietwaar? Het ritueel maakte in elk geval zo'n indruk op de Leidenaar dat het spoortje argwaan dat hij aan vankelijk nog had als sneeuw voor de zon verdween. Ook toen de verkoper zijn verhaal veranderde, vond de Leidenaar dat niet verdacht. Of die broeken nu ge vonden waren, zoals de man eerst beweerde, of gekocht, wat maakt het eigenlijk voor verschil? Zolang hij maar wist dat de broek niet gestolen was, daar ging het de Leidenaar om. De rechter knippert nogmaals goed met zijn ogen. Verstaat hij de man wel goed? „Het is toch allemaal kletskoek!", roept de rechter licht ge- ergerd uit: „Ik koop anders nooit een spijkerbroek voor een tientje op straat. Broeken koop je in de winkel, niet op straat." Wordt het je daar toch aangeboden, dan denk je di rect: dit is geen zuivere koffie, vindt hij. „Waarom zei u niet meteen 'la zer toch op' tegen hem", wil de rechter weten. De man zucht ongeduldig. Hij ziet dit duidelijk anders. „Ik voel me niet schuldig, hoor. Ik heb helemaal niets verkeerds gedaan", zegt hij. Het ge zeur heeft naar zijn smaak trouwens wel weer lang genoeg geduurd. Mag hij nu gaan? Maar nee, de rechter en officier zijn nog niet klaar met hem. „V&D verstopt spijkerbroeken en wie ze vindt mag ze houden", roept de officier honend uit in zijn conclu sie. „En als je te laat bent dan kan je hem voor 10 euro van iemand over- kopen." Mocht dit het geval zijn, dan moeten toch maar eens wat meer mensen in Leiden gaan shop pen, verklaart hij spottend. De man had toch op zijn allerminst kunnen vermoeden dat de broek van diefstal afkomstig was. „Maar u gelooft ie dereen, zegt u. Daar moet dan maar eens aan gewerkt worden." Hij wil daarbij de Leidenaar niet van een tip onthouden. „Hoe harder mensen zweren, hoe meer argwaan u hoort te krijgen." De rechter sluit zich daar volledig bij aan en legt de man een boete van 150 euro op. De gepikeerde Leide naar is sportief. Hij weet wanneer hij een strijd heeft verloren en toont zich een goede verliezer. „Oké", zegt hij schouderophalend en loopt rus tig de zaal uit. Floor Ligtvoet

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17