REGIO ACTIE! I Huize Beresteijn ontruimd en afgesloten Gevaar kruispunt Zijldijk was al langer bekend bij gemeente Alphense zwerver slaapt in Leiden Celstraffen na overval R3 2e gratis 1,98 6:59/7:89 295 Graag gedaan. Super deBoer t Polen uit huis gezet, Voorschotenaren zonder gas en licht Hartfalenpoli van Rijnland steeds beter 2e gratis 5 stuks Vrolijke noot voor Westwoudschool donderdag 30juni 2005 (advertentie) Nieuwe oogst: Super Nicola aardappelen Israël 2 zakken a 5 kilo Cherry tomaatjes Holland, klasse 1 2 schaaltjes a 250 gram Speklapjes zonder zwoerd naturel of gekruid per kiloverpakking Dubbelfrisss alle smaken 5 pakken a 1 liter pk voor meer aanbiedingen op www.superdeboer.nl inbiedingen geldig t/m 3 juli 2005. Prijswijzigingen, drukfouten n/of uitverkocht voorbehouden. In de Super de Boer winkels wordt de ocks' spaarkaart uitgegeven en kunt u Rocks' sparen. door Janneke Dijke voorschoten - Enkele tientallen Duitse Polen die in Huize Bere steijn in Voorschoten verbleven, zijn dinsdagavond uit hun huis gezet. Dertien andere bewoners van de paviljoens op het terrein en een stel kunstenaars zitten sinds datzelfde moment zonder gas en licht. De gemeente Voor schoten heeft alle installaties la ten afsluiten, omdat ze niet vol doen aan de eisen voor brand veiligheid. De bewoners van de paviljoens en de kapel zitten zeker nog tot vandaag zonder stroom en gas. Een elektricien probeerde gis termiddag in opdracht van de eigenaar, de Wassenaarse Bouwmaatschappij, de span ning te herstellen, maar dat luk te niet. De gemeente heeft drie van de vijf cv-ketels op het ter rein afgekeurd. Omdat alle elek tra via één aansluitpunt ver loopt, zitten alle huurders zon der licht. De eigenaar wil dit verhelpen, maar omdat de in stallaties oud zijn is dit een langdurige klus. Tot 2001 was Huize Beresteijn aan de Leidseweg in handen van de paters Montfortanen. Op het laatst woonden er vier paters die niet meer in staat waren om het hoofdgebouw en de zes bijgebouwen te onder houden. Het bestuur verkocht het landgoed. De panden op het landgoed worden sinds 2002 tijdelijk ver huurd. Eigenaar Van Kampen van de Wassenaarse Bouw maatschappij wil het terrein be bouwen, maar op welke manier is niet bekend. De voorste pa viljoens verhuurt hij tot die tijd aan Holland Contracting die er Duitse Polen in onderbrengt. De Nederlandse bewoners, de kunstenaars en de Bond Zon der Naam (financiële steun voor mensen uit de laagste in komensgroepen) huren recht streeks van de eigenaar. Volgens de gemeente is Van Kampen herhaaldelijk gewaar schuwd. „Bij een controle dins dagochtend bleek dat de instal latie nog steeds gevaarlijk was", aldus Hans van der Klaauw, hoofd veiligheid van de ge meente Voorschoten. „Daarom hebben we Nuon opdracht ge geven gas en elektra af te slui ten." Volgens hem was Van Kampen van tevoren op de hoogte van de mogelijke afslui ting. De projectontwikkelaar was gistermiddag niet bereik baar op zijn kantoor. De situatie in de paviljoenen waar de Polen verbleven, was het meest nijpend. Daar ont braken brandmelders en waren de nooduitgangen afgesloten. Daarom liet de gemeente de panden ontruimen en afsluiten. Volgens de Nederlandse huur ders verliep de ontruiming zeer emotioneel. „Het was een nare dag. Ze moesten hals-over-kop hun spulletjes pakken. De vrou wen huilden, ze begrepen niet eens wat de bedoeling was", vertelt bewoonster Mieke van der Voort. Holland Contracting kon de Polen direct elders on derbrengen. Of de elektra in de kunste naarspaviljoenen te herstellen is, is nog maar de vraag. Vol gens de elektricien is de elektra in de bewoonde gebouwen vandaag wel weer in orde te maken. Bewoonster Yvonne Boermans van de oude kapel hoopt dat dat lukt. Ze vindt het belachelijk dat de gemeente 'opeens' ingreep. „De onveilig heid is niet nieuw, die is er al heel erg lang. De gemeente heeft het al drieënhalf jaar toe gestaan en grijpt nu in, terwijl de brandweer mij had beloofd me op de hoogte te stellen als er wat zou gebeuren." Van der Voort vindt ook dat er van tevo ren een waarschuwing had moeten zijn. „Er is hier twee weken geleden een baby gebo ren. De moeder is maar ver trokken naar haar moeder. En het klinkt misschien als een klein probleem, maar ik had een hele vriezer vol groente. Die kan ik nu weggooien." leiderdorp - De in 2000 opgerichte hartfalenpoli- kliniek in het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp doet haar werk goed. Niet alleen is het niveau van de zorgverlening gestegen, ook de samenwerking met de huisartsen liep veel be ter. Het aantal patiënten dat de polikliniek hartfalen jaarlijks bezoekt, is sinds 2000 bijna verdubbeld. Daarentegen is in diezelf de periode het aantal po- likliniekbezoeken per pa tiënt gedaald van 3,6 in 2000 naar 2,2 in 2004. Ook is er een duidelijke afna me van heropnames. Hieruit wordt de conclu sie getrokken dat de situa tie van de hartpatiënten stabieler is geworden, waardoor een betere kwa liteit van leven is ont staan. Naast de huisartsen gaat de polikliniek ook de ver zorgenden en verpleeg kundigen die buiten het ziekenhuis met hartfalen- patiënten werken, betrek ken in de ketenzorg rond het hartfalen. De poli heeft hiervoor een specia le bijscholing ontwikkeld die inmiddels is begon nen voor medewerkers van de thuiszorg. Op dit moment heeft een inven tarisatie plaats naar de scholingsbehoefte bij ver- zorgings- en verpleeghui zen in de regio. Ongeveer 1 op de 1000 Nederlanders lijdt aan chronisch hartfalen. Het ziektebeeld manifesteert zich meestal op hogere leeftijd en is het gevolg van verminderde pomp- kracht van het hart. zoeterwoude-dorp - „Op de Westwoudschool hangt een creatieve geest", zongen de leerlingen van de Zoe- terwoudse basisschool gisterochtend op het schoolplein. Daar onthulde burgemeester Bloemen bij de afsluiting van het schooljaar een bijzonder schilderij aan de gevel. Het kunstwerk is een compilatie van een groot aantal 'blije tekeningen' van leerlingen. De computer kwam er aan te pas om de tekeningen in elkaar te schuiven. Ou ders hielpen vervolgens mee om het computerontwerp met verf in te kleuren. Volgens directeur Jopie Baars van de 275 leerlingen tel lende school kon de gevel wel een vrolijke noot gebrui ken. Vandaar dat ook het rechttoe rechtaan bord met de naam van de school weg is. Het moest plaatsmaken voor losse, speelse letters, die eveneens door leerlingen zijn ontworpen. Aanvankelijk waren de letters met lijm op de gevel geplakt. Toen de letter 'W' al snel naar beneden viel, werd besloten om ze vast te schroeven. „En nu maar hopen dat ze blijven hangen", aldus Baars. De afsluiting van het schooljaar had dit keer een extra feestelijk tintje. „We sluiten elk jaar af met een feest, maar omdat we dit jaar twintig jaar bestaan, hebben we het wat aangedikt", aldus de directeur. Foto: Henk Bouwman alphen aan den run - Voor Al- phense daklozen staat met in gang van de herfst standaard één bed klaar in het Leidse Slaaphuis. Hoe de zwerver aan een geldig treinkaartje moet ko men, wordt nog onderzocht. In Alphen komt voorlopig geen nachtopvang voor thuislozen. Nachtopvang is een voorzie ning die de gemeente Leiden voor de hele regio verzorgt. Vanuit het inloophuis het Open Venster in Alphen wordt dan ook vaak geprobeerd een over nachting te boeken. Meestal vangt men bot. Bij wijze van proef wordt, zodra het koude seizoen weer begint, in Leiden elke avond een bed vrijgehou den voor een Alphense gast. In Alphen loopt een aantal zwervers rond dat absoluut niet uit de stad weg wil. Een slaap plaats en een warme douche is echter niet te vinden. Daarom is met Leiden deze afspraak ge maakt. De vrijwilligers van het Open Venster, waar de Alphense thuislozen overdag een kop koffie kunnen halen en af en toe ook een warme maaltijd ge nieten, zoeken nog naar een manier om de treinritten te kunnen betalen. Omdat voor de Alphense daklo zen telkens geen plaats was bij de nachtopvang in Leiden of Gouda, konden de zwervers ook niet aantonen dat ze ge bruikmaakten van de voorzie ning. Op basis van allerlei regel tjes werd aan deze groep daar door ook geen bijstandsuitke ring verstrekt. Het Open Ven ster had gehoopt dat de uitke ring dan voortaan in Alphen ge regeld kan worden, maar daar voor is nog geen oplossing ge vonden. Dat de zwervers zich voor een vast inkomen in Leiden of in Gouda moeten inschrijven, heeft weer gevolgen voor de toewijzing van een huis. De meeste Alphense daklozen ho pen uiteindelijk in de eigen ge meente een woning te kunnen huren. Maar als zij zich ge dwongen moeten laten uit schrijven uit de basisadmini stratie van de gemeente, heb ben zij ook geen recht meer op een huurwoning in Alphen en de rest van de Rijnstreek. Met de plaatselijke woningcorpora tie wil de gemeente overleggen over een mogelijke oplossing voor dit probleem. Hoeveel dak- en thuislozen Al phen als vaste zwerfstad heb ben verkozen, is niet bekend. Op dit moment is het aantal zwervers ook lager dan ooit omdat een flink aantal van hen als veelpleger door de politie is opgepakt en een tijdje moet brommen. Dat het aantal daklozen toe neemt, staat voor verantwoor delijk wethouder Van Wersch vast. In het jaar 2000 werden 20 huurhuizen ontruimd omdat de bewoners hun huur niet be taalden. De afgelopen twee jaar worden meer dan 30 huisuit zettingen per jaar geteld. Niet iedereen vindt een nieuw on derkomen. Van Wersch wijt de stijging van het aantal 'wan- huurders' aan de 'dip' van de economie. In Leiden loopt een pilotproject om huurders die dreigen in fi nanciële problemen te komen op verscheidene manieren te helpen. Men onderzoekt of dit systeem ook in Alphen inge voerd kan worden. den haag/leiderdorp - Een 24- jarige Leiderdorper is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot vier jaar cel omdat hij zijn stiefschoonvader zou hebben laten overvallen. Een van de fei telijke overvallers (20) uit Den Haag kreeg drie jaar cel opge legd. Van de andere dader is de identiteit niet bekend. De Leiderdorper (24) had het plan beraamd om de man - die hem vanwege z'n Marokkaanse afkomst zou hebben gediscri mineerd - 'een lesje te leren'. Hij huurde een vriend (20) uit Den Haag in. Die voerde de overval op 17 december samen met een onbekende ander uit. De twee mannen stormden om half een 's nachts de woning van het slachtoffer aan de Hoogmadeseweg binnen om de bewoner te slaan, te knevelen met tape rond zijn mond en om hem vast te binden met tie-rips. Ze schopten hem vervolgens naar boven waar ze de kluis vonden en meenamen. Er zou 6000 euro en een muntenverza meling in hebben gezeten. Het slachtoffer was al eens eerder beroofd en was toen in z'n voet geschoten omdat 'ie verzet bood. De veroordeelde stiefschoon- zoon zou ook al eens de auto van het slachtoffer in brand hebben gestoken. De aanklager eiste vijf jaar cel tegen beide verdachten tijdens de behande ling van de strafzaak twee we ken geleden. Deskundigen presenteren twee varianten voor veiliger verkeerssituatie door Loman Leefmans leiderdorp - Dat er bij het kruispunt voor de Spanjaards- brug onevenredig veel ongeluk ken gebeurden, was de ge meente al in 2003 bekend. Toch heeft de plaatselijke overheid pas met tijdelijke verkeersmaat regelen ingegrepen na het do delijk ongeval in december vo rig jaar. Dat blijkt uit cijfers die verkeersdeskundigen van bu reau Goudappel Coffeng gister avond op een informatiebijeen komst voorschotelden. De deskundigen presenteerden twee plannen voor de herin richting van het gewraakte kruispunt waar Zijldijk, Van der Valk Boumanweg en Splinter laan bijeenkomen. Bij de ene variant hebben de fietsers uit alle richtingen voorrang op het autoverkeer, bij het tweede plaatje zijn de rollen omge draaid. Tijdens de toelichting op beide voorstellen kwam naar voren dat er in de periode tus sen 1999 en 2003 41 geregi streerde ongeiukken gebeurden en dat aantal ligt volgens het verkeersbureau waarschijnlijk nog 30 procent hoger. „Die hoeveelheid was aanleiding om je ongerust te maken", zo zei een vertegenwoordiger van Goudappel Coffeng. Diverse omwonenden klaagden ook over de situatie, maar er moest een ongeval waarbij een 36-jari- ge man het leven liet aan te pas komen voordat extra verkeers borden werden geplaatst en een rijstrook werd afgesloten. Enkele bewoners spraken daar hun afschuw over uit. Iemand in het publiek zei: „De gemeen te heeft het aan zien komen en niet willen luisteren." De om wonenden vonden het ook niet vreemd dat de deskundigen na een recent onderzoek tot de conclusie kwamen dat het kruispunt onduidelijk en on overzichtelijk was en dat er te hard werd gereden. „Dit kruis punt kent een lange historie en mag ik er iedereen nog maar eens aan herinneren dat er acht jaar geleden ook al een dodelijk ongeluk is gebeurd", zo meldde een andere buurtbewoner van uit de zaal. Als mogelijke aanvulling op de twee getoonde varianten kwa men de aanwezigen met nog enkele ideeën op de proppen die niet uitvoerbaar bleken, vol gens de twee afgevaardigden van het door de gemeente inge huurde verkeersbureau. Een fietstunnel is te duur, een mini- rotonde past niet en stoplich ten bieden geen soelaas. Verder maakten de bewoners van de Van der Valk Boumanweg nog maar eens van de gelegenheid gebruik om te pleiten voor een algeheel verbod op vrachtver keer. Ze kregen steun uit onver wachte hoek. Voorzitter Jansen van de verenigde ondernemers van bedrijventerrein de Baan- derij vond dat ook. „Maar dan wel het tweerichtingsverkeer voor personenauto's terug en weg met die gekunstelde obsta kels." Naarmate de avond vorderde bleek dat het publiek ook een reeks andere Leiderdorpse ver keersproblemen aan de kaak wilde stellen en daarbij werd de toon er niet vriendelijker op. „Ik complimenteer wethouder MacGillavry dat hij deze bijeen komst mogelijk heeft gemaakt en ook durft te komen, maar dat is ook gelijk het enige com pliment dat ik hem wil maken." Eenmaal teruggekeerd bij het hoofdonderwerp bleek dat een ruime meerderheid voorkeur heeft voor de variant waarbij de fietsers voorrang genieten. De gemeenteraad kiest na de zo mer de beste van de twee ge presenteerde varianten. Wet houder MacGillavry sprak de hoop uit dat het kruispunt bin nen een jaar gereed is. Perssinaasappelen Spanje, klasse 1 2 netten a 2 kilo

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15