B4Kids begint mei een oppascentrale LEIDEN REGIO Meet Bouwen en Wonen met twee maten? Viersprong wil kantoorurenschool worden Eigenaar Savoy 'test' kunstwerk op Boulevard Hastens 7^ Taart voor tijdige transplantatie www.hastens.nl since 1852 donderdag 30juni 2005 Subsidie voor peuterspeelzalen leiden - De Stichting Peuter speelzalen Leiden krijgt 19.000 euro uit het Oranje Fonds. Van dit bedrag kan een aantal, van de in totaal elf, Leidse peuter speelzalen ergonomisch meu bilair en speelgoed aanschaf fen. Het Oranje Fonds is het grootste nationale fonds op so ciaal gebied. Per jaar keert het fonds ongeveer 15 miljoen euro uit aan organisaties en projec ten in Nederland en op de Ne derlandse Antillen. Leiden meet vliegtuiglawaai leiden - De gemeente plaatst zeven geluidsmeetpunten voor het meten van vliegtuiglawaai. Leiden bevindt zich binnen een bepaalde zone waar toene mend lawaai is te verwachten van vliegtuigverkeer van en naar Schiphol. Hoewel Leiden zich binnen de '20kE-geluids- contour' van Schiphol bevindt, heeft de gemeente geen zicht op de mate waarin stadsbewo ners hinder ondervinden van vliegtuiggeluiden. De komende drie jaar moeten de geluid smeetpunten de situatie in kaart brengen. Minder treinen in zomerperiode leiden - Tijdens de zomerva kantie rijden minder NS-trei- nen op de trajecten Leiden- Utrecht, Gouda-Leiden, Haar lem-Den Haag en Leiden-Dor- drecht. De vakantiedienstrege ling geldt van maandag tot en met vrijdag in de periode van 4 juli tot en met 12 augustus, 's Avonds en in het weekeinde verandert er niets. Volgens de NS ligt het aantal reizigers ge durende de spitsuren in de zo merperiode dertig procent lager dan elders in het jaar. De NS speelt daar op in door vooral tijdens de spitsuren ongeveer acht procent minder treinen te laten rijden. f'. KORT EN ZAKELIJK Het Duitse Fidelity Growth Company Fund heeft 5,13 pro cent gekocht van de uitstaande aandelen van het Leidse bio- techbedrijf Crucell. Daarmee wordt het Fonds een belangrij ke partner voor het bedrijf. Cru cell heeft per 12 mei 41 miljoen aandelen uitstaan. Dertien mil joen daarvan staan genoteerd aan de Amerikaanse technolo- giebeurs NASDAQ. Crucell maakt onder meer vaccins te gen (nieuwe) besmettelijke vi rusziekten, zoals ebola, influen za, malaria, het West-Nijlvirus en hondsdolheid. CORRECTIE Het verhaal over de 103-jarige Oegstgeestenaar dat gisteren op de pagina 'regio' stond bevat een storende fout. De jarige heet Jan Warns, en niet Jan Lams. door Marijn Kramp leiden - Basisschool De Vier sprong overweegt om een zo genoemde kantoorurenschool te worden. De achterliggende gedachte is dat de openbare school in Noord op die manier aantrekkelijker wordt voor werkende ouders. Het leerlingenaantal van de openbare basisschool De Vier sprong is nog altijd dalende. Precieze aantallen heeft de nieuwe directeur Henk Lardee niet. „Of het er twee of tien minder zijn, weet ik pas na de zomer. Maar het ziet er naar uit dat het nog altijd afneemt." Onterecht vindt Lardee. ,Als ouders voor een basisschool met kwaliteit kiezen horen ze De Viersprong in hun overwe ging te betrekken. Want kwali tatief zijn we een goede school. Helaas zien we daar niets van terug in het leerlin genaantal. Mensen denken: een zwarte school is een slech te school. Onzin. Daar moeten we vanaf." Om dit tij te keren onderzoekt de school de mogelijkheid om zijn openingstijden te verrui men tot kantoortijden. Dit kan door voor- en naschoolse op vang te koppelen in school. Het is nog maar een idee, be nadrukt Lardee. „Maar als ie dereen zich er in kan vinden, was ik liever gisteren begon nen. De realiteit is uiteraard anders. We moeten nog met onze partners van de Brede School Leiden Noord in over leg en als zij het idee steunen, wacht de uitvoering van het plan." Wethouder Hessing staat posi tief ten aanzien van het idee van De Viersprong. Hij vindt het heel verstandig dat de school een plan maakt om aantrekkelijker te worden voor leerlingen en hun ouders. Hij erkent dat er een spannings veld is met de ontwikkeling van de Brede School Leiden Noord waar De Viersprong net als alle andere basisscholen in dit stadsdeel in opgaat. Hes sing: „De Brede School heeft baat bij een gezonde Vier sprong. Want een brede school zonder een openbare school hoeft voor mij niet." Ook Lardee denkt om die 1 den dat het protestants-chi telijk en katholieke schoolb stuur baat heeft bij het pl van de Viersprong. „De schoolse activiteiten die nu j meengoed zijn op de bas scholen in Leiden-Noord z ooit ook begonnen op De Vu sprong. Waarom zouden ook niet eerst experimentei met voor- en naschoolse vang voordat het in de Bre School wordt opgenomen?"' eigenlijk mee bezig is. Je krijgt de indruk dat ambte naren van Bouwen en Wonen niet verder kijken dan hun neus lang is. In dit geval kijken ze niet hoger dan de begane grond. Want als ze aan de Hoogstraat eens naar de eerste verdieping zouden staren van het pand waar nog niet zo lang geleden Zeeman was gevestigd, zouden ze terstond onpasselijk worden. Daar zit namelijk een ijzeren bint aan de voorgevel waarop nog net de laatste let ters (ers) zijn te ontwaren van waar vroeger de reclame Zee man Textielsupers hing. Het is werkelijk geen gezicht. Zeker niet omdat de Hoog straat, met uitzicht op de Waag, met recht een histori sche omgeving mag worden genoemd. In ieder geval een stukje Leiden met meer histo rie dan de Hooigracht of Haar lemmerstraat waar de gemeen te meende wél te moeten in grijpen. Een woordvoerder van de ge meente laat weten dat er mo menteel een aanvraag loopt voor een nieuwe reclame. Zo dra deze wordt aangebracht, worden de huidige letters ver wijderd. Boek over jeugdjaren Omkijken mag, een kleine kro niek over opgroeien in verwon dering. Zo heet het boek van Leidenaar Erik Michels dat vandaag in de galerie van het LUMC ten doop wordt gehou leiden - Uit dankbaarheid dat ze nog leeft en om de mensen die daar mede voor hebben gezorgd een hart onder de riem te steken, neemt ze elke vijfjaar een aardigheidje mee. De ene keer komt Olin- da Schellings (47) aanzetten met bloemen of bonbons, de andere keer zet ze gebakjes neer op de polikliniek haematologie van het LUMC. Om te herdenken dat het 25 jaar geleden is dat ze een been mergtransplantatie kreeg in het voormalige Academisch ziekenhuis in Leiden had ze gisteren een speciale jubileumtaart meegenomen. Met haar broer en donor Victor Schellings sneed de Amsterdamse 'm aan in de kamer van Wim Fibbe, de hoogleraar haematologie bij wie ze onder controle is. De professor was nog in opleiding toen Ferry Zwaan en Jan Jansen de ingreep uitvoerden maar heeft al sinds 14 jaar de nazorg voor Schellings, die in Leiden de tiende patiënt was die een beenmergtransplantatie onderging. „In een zogenaamd iso latiepaviljoen, een houten barak op het grasveld van het zieken huis," weet Fibbe nog. „De gedachte daarachter was datje in zo'n geïsoleerd paviljoen minder kans liep op infecties." „En naast die barak stond een caravan waarin het eten voor de pa tiënten werd bereid", herinnert zich Olinda Schellings, die 'bijzonder veel geluk' had dat haar enige broer hetzelfde bloedbeeld heeft, waardoor hij destijds als donor kon fungeren. „Dat is een klein won der want die kans is een op vier", aldus Schellings. Tegenwoordig leeft ze 'met een paar gebreken'. „Maar ik geniet van elke dag." Foto: Henk Bouwman katwijk - Hoe wordt straks de aanblik van de Katwijkse Bou levard als het monument voor omgekomen zeelieden naast hotel Savoy komt te staan? Ho teleigenaar Martin Kornet zet volgende week een proefopstel ling neer van hout. Niet om een antistemming te creëren tegen het kunstwerk, laat hij weten, maar om zich een voorstelling van het meterslange monu ment te kunnen maken. Kornet en enkele bewoners na bij Savoy zijn niet gelukkig met de keuze voor die plek. Het mo nument voor de omgekomen zeelieden, waar momenteel de laatste hand aan wordt gelegd, bestaat uit grote stalen platen, die als bladzijden zijn gevormd. De namen van talloze verdron ken Katwijkers zijn eruit gesne den. Kornet vindt dat het kunstwerk op deze plek het uit zicht verpest voor wie vanaf de Rijnmond de Boulevard op rijdt. „Je rijdt tegen een bonk staal aan, in plaats van tegen zon en zee." De gemeente heeft de bezwaren tegen de locatie echter terzijde geschoven. Om een idee te krijgen hoe het er straks uit komt te zien, laat Kornet nu van hout een proef opstelling maken, die wordt ge schilderd in de bruinige staal kleur. „Ik krijg die platen na tuurlijk nooit rond, maar het gaat om het profiel. Zodat je kunt zien: is dit wat we willen? Wie weet, valt het enorm mee." Hij hoopt hef 'kunstwerk' vol gende week een dag te kunnen plaatsen. „De gemeente is er niet erg enthousiast over, maar werkt wel mee." Een betere plek voor het monu ment vindt Kornet de andere kant van zijn hotel, op de bui- tensluis. „Daar staat het in de wind en vrij van de duinen, zo dat je er echt doorheen kunt kijken. Je hebt daar bovendien bankjes, het is de ideale plaats." De Blauwe Steen, die al 700 Jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Bcrendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 door Erna Straatsma leiden - Kinderopvangorganisa tie B4Kids opent i juli een oppas centrale voor al haar klanten. Ook is het vanaf volgende week mogelijk om themakisten voor kinderfeestjes te huren. Met de ze nieuwe vormen van dienst verlening hoopt B4Kids zijn posi tie te verstevigen. Eerder dit jaar verloor het bedrijf klanten als gevolg van de nieuwe wet op de kinderopvang. B4Kids bemiddelt tussen ouder en oppas, vanaf het pas ge opende 'Infopunt' aan het Noordeinde in Leiden. Ouders betalen 35 euro inschrijfgeld en dienen de oppas zelf te betalen. Als adviesprijs hanteert de kin deropvangorganisatie daarvoor een bedrag van 5 6 euro per uur (respectievelijk voor avond- en daguren). B4Kids zorg voor screening van alle op passen, die minimaal 18 jaar zijn en ervaring hebben met kinderverzorging. Vooralsnog gaat de oppascen trale voorzichtig van start. Het werven van oppassen is deze week pas begonnen. Daarvoor heeft B4Kids onder meer pos ters opgehangen in universi teitsgebouwen. „We hebben de eerste drie oppassen ingeschre ven", zegt Sjoerd Greefhorst, hoofd marketing/communica tie van B4Kids. „En de eerste ouders hebben zich bij ons aangemeld." Nog niet alle klanten van B4Kids hebben bericht ontvan gen over de nieuwe vormen van dienstverlening die de kinder opvangorganisatie biedt. B4Kids stelt hoge eisen aan de kandidaat-oppassen. Ze moe ten minimaal 18 jaar zijn, op- pas-ervaring hebben en weten hoe ze kinderen moeten verzor gen. Greefhorst: „We voeren eerst een intakegesprek met ze en vervolgens worden ze ge screend door leidsters van een kinderdagverblijf of buiten schoolse opvang." De kandi daat-oppassen moeten daar daadwerkelijk aantonen dat ze goed met kinderen om kunnen gaan. „Daarnaast zullen we hun referenties natrekken." Ook de ouders moeten eerst een intakegesprek voeren voor ze zich met een verzoek bij het Infopunt kunnen melden. „De eenmalige betaling van 35 euro is eigenlijk een symbolisch be drag", zegt Greefhorst. „Maar we willen toch een soort mini- drempel opwerpen." Naij schrijving kunnen ouders fonisch een oppas aanvi bij het Infopunt. „We kul natuurlijk geen garantie bi(j dat we aan alle verzoeken nen voldoen, maar we zij dan ons best doen om eenl pas te vinden." Als de oppa< middeling een succes is, o weegt B4Kids de dienstvi ning open te stellen voor iet een. De themakisten voor kini feestjes zijn voor iedereen huur, al krijgen klanten t B4Kids een korting van dei procent op de prijs van 60 ei Greefhorst: „Van kinderfeesi wordt tegenwoordig heel verwacht. Wij bieden kant-i klare kisten met kleding, spe tjes en een draaiboek." De uitbreiding van activitei is volgens B4IGds nodig vani ge de toegenomen concurrei op de markt van kinderopva „Door de nieuwe wet op kinderopvang en de reces zijn we wat klanten verlon zegt Greefhorst. Ook heeft i recente, enquête onder klaj uitgewezen dat de dienstvi ning van B4Kids beter kan. zijn ons aan het bezinnen een nieuwe periode." Inloophuis voor gehandicapten Zeeheldenbuurt leiden - De Gemiva SVG Groep opent een inloophuis voor verstandelijk gehandi capten in de Zeehelden buurt. Woningcorporatie Portaal stelt twee aangren zende woonpanden in de De Ruijterstraat ter beschikking. Burgemeester en wethou ders van Leiden hebben toe stemming verleend voor het bouwplan van Portaal. De komende maand liggen de plannen ter inzage. De Gemiva SVG Groep zorgt voor begeleiding van de ver standelijk gehandicapten in het inloophuis. In de twee panden wordt ook een kan toorruimte voor hulpverle ners ingericht. Weet u het nog? Sigarenwinke lier Opdam aan de Haarlem merstraat die met de dienst Bouwen en Wonen van de ge meente in de clinch lag? De keurige middenstander had een oud, versleten zonne scherm vervangen door een nieuw exemplaar en kreeg ver volgens in het voorjaar tram melant met Leiden omdat hij daarvoor geen bouwvergun ning had. De ruzie liep hoog op. werd landelijk nieuws en zelfs WD-Kamerlid Charlie Ap- troot kwam een kijkje nemen naar dit 'ondernemertje pes ten'. Vlak daarop was er een nieuwe rel. Michel van Buuren, oftewel Michel de Kapper, kreeg geen bouwvergunning voor zijn zonwering. De karakteristieke zwarte kappen, die vier jaar lang werden gedoogd en waar voor hij steeds precariorecht had betaald, moesten worden verwijderd van zijn zaak aan de Hooigracht 96. De voorziening zou namelijk 'afbreuk doen aan de architectuur van dit pand'. Gelukkig greep verantwoorde lijk wethouder Ron Hillebrand op tijd in en mocht de zonwe ring blijven hangen. Bijna heel Leiden vroeg zich op dat mo ment af waar de gemeente nu Het restant van de gevelreclame Zeeman Textielsupers ontsiert het pand aan de Hoogstraat. Foto: Henk Bouwman den. In het boek onderzoekt Michels (Java, 1939), zijn jeugdjaren die voor hem als vierjarige bewust begonnen in Japanse interneringskampen. De jeugdjaren van Michels zet ten zich voort in het dekoloni- serende Nederlands-Indië dat spoedig de Republiek Indone sia werd. Jeugdjaren vol gehei men, magie, mythen en protes tants-christelijke opvattingen. Jeugdjaren waarin Michels moest vechten tegen de ziekte hemofilie, toen nog groten deels onbegrepen, en de daar mee gepaard gaande ge wrichtspijnen. In zijn laoniek huldigt de schrijver zijn vele leermeesters, geleerde mensen tot en met In donesiërs die in de koloniale tijden als 'stomme inlanders' met de nek werden aangeke ken. Op onderkoelde wijze be richt hij, in de taal van een kind, over al deze zaken. Iets minder onderkoeld schrijft hij over enige van zijn intense er varingen met de andere kunne. Zo ziet de lezer hem ontluiken als mens uit een aantal werel den die zich na alle ervaringen in de tropen ook nog moet in leven en inpassen in wederop bouwend Nederland. Vervol gens maakt Michels zich gaan deweg los van het hem met de paplepel ingegoten christen dom en onderzoekt hij een nieuwe religieuze weg. Het boek wordt vanmiddag om 16.00 uur gepresenteerd en is opgenomen in de collectie van het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD). Eric-Jan Berendsen (advertentie) Probeer maar eens wakker te blijven in een echte Hastens. Terwijl je er ontspannen in ligt te slapen ademt je Hastens-bed met je mee Een kijkje het hart van je Hastens vertelt je waarom, een royaal gebruik van 100% natuurlijke mal rialen zoals katoen, paardenhaar, linnen en wol. Stoffen die de sterke stalen verer warme deken omgeven, vocht afvoeren en statische elektriciteit geen kans getf Kortom, de ideale omgeving om eindeloos van je slaapcomfort te genieten. 1 Hastens Store Den Haag - Plaats 24 - tel. 070 3631600 Hastens Store Heemstede - Binnenweg 41 - tel. 023 5473333 Hastens Store Noordwijk aan Zee - Hoofdstraat 12 - tel. 071 361412 Vestigingen:

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14