Leiden besteedt hulp aan vluchtelingen uit Zorgen over 'starters' op huurmarkt blijven A t' j M Weghalen ian fietsen i illegaal' 'Atelierprijs moet naar benedeny REGIO Gemeente schakelt stichting in en blijft daarmee voortaan binnen de wet Binnenbrand McDonald's Donkersteeg Leidenaar (19) gepakt na valse melding schietpartij Patiënten 'Diac' kunnen internetten ndalen gepakt in - Een 20-jarige Leidenaar ivee Koudekerkers (18 en Üjn gisterochtend in de Co- traat opgepakt op verden- van vernieling. Kort daar- zag een bewoner van de lijselaarstraat de drie naar auto lopen en hoorde ver ens dat er een spiegel van erd getrapt. De gebelde po- arresteerde het trio kort jia. «rapende man irresteerd en - De politie heeft giste- een 36-jarige Leidenaar in avikshorst gearresteerd, iten waren getipt dat de in het bezit was van een wapen en een slagvoor- De wapens zijn in beslag men en de man werd inge- n. Meet afdeling ouwen en Wonen iet twee maten? hoc 971 p- i i I 1 donderdag 30 juni 200$ LEIDEN door Marijn Kramp leiden - De gemeente Leiden stoot de hulp aan uitgeprocedeerde vluchtelin gen af. De Stichting Uitgeprocedeerde Vluchtelingen (STUV) neemt deze taak voortaan op zich. „De gemeente", vat wethouder De Boer de gekozen oplos sing samen, „schuurt hiermee tegen de randen van de wet aan, maar blijft er wel binnen." Dat was tot voor kort niet altijd het geval. Eerdere hulp aan illegalen en uitge- procedeerden leed bij de rechter schipbreuk. Vanwege deze uitspraak en vanwege de veranderingen in het asielbeleid heeft De Boer zich moeten herbezinnen op de hulp die de ge meente aan vluchtelingen biedt. Ge kozen is om deze hulp voortaan uit te besteden aan STUV, een stichting die zich al sinds 1997 inzet voor asielzoe kers en illegalen. De gemeente blijft daarmee binnen de wettelijke kaders, terwijl Leiden op die manier wel zijn humane gezicht behoudt. De veranderingen in het asielbeleid confronteren de gemeente met steeds grotere problemen. Vluchtelingen zijn volgens minister Verdonk illegaal als hun eerste aanvraag is afgewezen. Tegen die afwijzing beroep aanteke nen, is tegenwoordig erg moeilijk, legt De Boer uit. „Maar veel asielzoe kers zijn vindingrijk genoeg om op andere gronden door te procederen voor een verblijfsvergunning. Maar dat verandert, ook als zij in afwach ting van dat beroep van de rechter in Nederland mogen blijven, niets aan hun status. Hetzelfde geldt voor men sen die terug willen maar die nog niet aan de beurt zijn bij de IND of nog geen terugreisvisum hebben. Voor deze groepen is niets geregeld. Zij kloppen dus bij de gemeente aan." Om openbare-ordeproblemen te voorkomen en om aan de gemeente lijke zorgplicht te voldoen, hebben burgemeester en wethouders beslo ten om dit gat te dichten door STUV verantwoordelijk te maken voor hulp aan deze mensen. De stichting, die voornamelijk op vrijwilligers draait, krijgt hiervoor jaarlijks 65.000 euro subsidie. Daarvan wordt onder meer de noodopvang betaald. Mocht de stichting besluiten een vluchteling langer te helpen met bijvoorbeeld onderdak dan kunnen die kosten ge declareerd worden bij de gemeente. STUV gaat alleen vluchtelingen hel pen die een duidelijke binding met Leiden hebben, verklaarde STUV- voorzitter J. Martens gisteren bij de ondertekening van de samenwer kingsovereenkomst met de gemeen te. Een andere voorwaarde voor hulp is dat de vluchteling perspectief moet hebben. „Hij moet dus of een redelij ke kans maken op een verblijfsver gunning of willen meewerken aan een terugkeer naar eigen land. Want we gaan de uitzichtloze situatie van een volstrekt kansloze vluchteling niet onnodig verlengen. Een brief naar de koningin, zoals sommige vluchtelingen aanvoeren, vinden wij geen procedure." Wel zal STUV in schrijnende gevallen noodhulp bie den, verklaart De Boer. „Wij willen niet dat in Leiden mensen op de stoep doodgaan." Hoeveel mensen STUV gaat helpen is niet duidelijk. Martens waagt zich niet aan een schatting. „In 2003 wa ren het er 400, een jaar later 220. Het verschilt enorm en is sterk afhankelijk van de landelijke ontwikkelingen." Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! £!Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro'^ 5i ,70) M DV Adres: Geboortedatum: I e-mailadres: Bank-/g-irorekeningTiummer* Handtekening. Onze showroomkeukens worden vervangen. Nu tijdelijk unieke en zeer aantrekkelijke aanbiedingen. bulthaup presentatie haarlem Donkere Spaarne 22 zw Haarlem bulthaup Leiden Amphora weg 3 >rden Leidse per vallen weg' n - De bordjes van de wandelroute 'Leidse Lo- 'allen te weinig op, vindt >66-raadslid Arjan Stoffels, rallen weg in het straat- De groene kleur is ech- rkozen in nauw overleg de welstandscommissie luidt het antwoord van ouder Geertsema. „De eer- nalrode variant leverde on- comelijke bezwaren op. Ze ^ten juist niet te veel opval- Volgens Stoffels staan veel i?4jes nog verkeerd, waardoor u outeverloop onlogisch is. 3j gen wordt de Leidse Loper- 3j e officieel geopend. I Silvan Schoonhoven i - Het wegknippen van li in de binnenstad zonder schuwing vooraf is illegaal, [zegt de Fietsersbond, die jpeerde fietsers oproept om faal bezwaar aan te teke- imeente mag fietsen weg- als ze op een gevaarlijke ;r in de weg staan, bij- :ld op blindengeleides- of bij nooduitgangen, haalt echter rond het in ook fietsen weg die niet 'ijk staan, maar wel bui- rekken. Dat 'Fiets fout, reg'-beleid is vastgelegd in de algemene plaatselij- irdening. gemeente fietsen weg- die niet in de rekken moeten die rekken er wel vindt de Fietsersbond, an- heeft wegknippen geen ëlijke basis. Van een tekort goede rekken zou sprake rond Leiden Centraal. Els- Klink van de bond dringt de gemeente op aan dat Ira rekken komen zolang ïtsenstalling aan de zeezij- het station nog niet Bovendien nemen makken plaatsen in beslag, fietsen hadden kunnen L De bond vindt dat de ge- ïte die wrakken mag ver ren, als ze dat maar doet ;ns de procedure - dus pas weken nadat de fiets van waarschuwend label is den. dat een fiets wordt wegge- moeten fietsers namelijk ins krijgen hun fout te ïllen, vindt de bond. Het ld Peter Bootsma (D66) leert echter dat fietsen ook •nder waarschuwing weg- ipt worden. Wethouder Ier Sande is overtuigd dat 'bij in zijn recht staat: ie niet in waarom we de liet mogen handhaven." ïetsersbond roept gedu- fietsers op om massaal r te maken. Op www- ibond.nl staat een stan- bezwaarformulier. In [en wist de eigenares van iggeknipte fiets een ver- ig los te krijgen van de ïnte. De ophaalkosten, euw slot, vervangend ver in het geld dat je misloopt 'een vrije dag op te nemen: kosten komen voor ver- ig in aanmerking, belooft •ersbond. leiden - Bij het McDonald's restaurant in de Donkersteeg in Leiden is gistermiddag rond half twee een binnenbrand geweest. De sprinklerinstallatie in de keuken van het restaurant had de brand binnen enkele minuten geblust. De brandweer, die uit angst voor een uitslaande brand in de smalle steeg in de binnenstad met drie wagens was uitgerukt, heeft alleen de keuken nog gecontroleerd. Het restaurant was later op de middag weer gewoon open. Manager Dennis van Leeuwen reageerde opgelucht. „Het was maar een klein brandje dat bij een frituurpan is ontstaan. Het was bijna meteen weer uit en er was dus ook maar weinig schade. Een geluk bij een ongeluk." Bij de brand is niemand gewond geraakt. Het restaurant is wel enige tijd ontruimd geweest, maar na controle door de brandweer weer vrijgegeven. Foto: Hielco Kuipers Groen licht voor nieuwe woonruimteverdeling HollandRijnland door Erna Straatsma oegstgeest - Een nieuw, regio naal woonruimteverdelingssys teem moet de doorstroming op de huurmarkt bevorderen, maar of dat ook gaat gebeuren is nog de vraag. Met de nodige twijfels stemde het algemeen bestuur van -HollandRijnland gisteravond in met een regeling die 1 januari ingaat. Belangrijk ste verschil met de huidige re gels is het schrappen van alle passendheidscriteria, zoals leef tijd, inkomen en gezinsgrootte. Grote zorgen hebben de zestien gemeenten in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek over de positie van 'starters', die wellicht verslechtert. Ook vrezen ze een grote instroom van huurders uit andere ge meenten. Met name de ge meenten die de komende jaren flinke bouwplannen hebben, zoals Alkemade en Noordwijk, zijn daar bang voor. Regionaal portefeuillehouder wonen, de Leidse wethouder Ron Hillebrand, zegde toe dat de 'slaagkans van starters niet zal afnemen'. Om dat te berei ken 'labelt' hij in eerste instan tie 20 procent van alle vrijko mende woningen voor deze doelgroep. „Het gaat om een flexibel systeem. Het is niet zo dat we volgend jaar 20 procent van alle woningen aan starters toewijzen: we hopen dat we snel naar nul terug kunnen." Hillebrand hield in het ge meentehuis van Oegstgeest een pleidooi voor een verdelings systeem 'zonder schotten'. Het overboord gooien van alle 'pas sendheidscriteria' moet de ver- huislust bevorderen en zo een doorstroming op gang brengen. De vrees dat grote groepen al leenstaanden ruime eengezins woningen gaan bezetten, acht hij ongegrond. Mocht het on verhoopt wel 'uit de hand lo pen', dan heeft het dagelijks be stuur van HollandRijnland de bevoegdheid om snel in te grij pen en het systeem aan te pas sen. „We kunnen op elk mo ment op de rem trappen." Het nieuwe verdeelsysteem gaat in zonder gebruikmaking van het beoogde nieuwe criteri um 'woonwaarde'. Dat criteri um zou in de plaats komen van het huidige toewijzingscriteri um 'woonduur' of inschrij vingsduur. Een proef heeft ech ter aangetoond dat het niet eenvoudig is om alle huurwo ningen in HollandRijnland een 'waardering' te geven. Hille brand: „Of het begrip woon waarde te theoretisch is moet blijken. Er moet nog heel wat onderzoek gedaan worden. En dan zal blijken of introductie mogelijk is." Geen enkele ande re gemeente of woningcorpora tie in Nederland hanteert het begrip 'woonwaarde' als toewij zingscriterium. Voorhout had geen boodschap aan alle koudwatervrees van de overige gemeenten. Deze ge meente raadde al haar buren aan om snel met woningbouw te beginnen. „Voorhout heeft als Vinex-gemeente nooit pro blemen gehad met starters die geen woning konden vinden. Ie moet gewoon bouwen." De komende maanden moeten de woningcorporaties in het HollandRijnland-gebied een nieuw systeem opzetten, met onder meer een website waar op alle vrijkomende woningen worden aangegeven. De weke lijkse woningkrant vervalt. (advertentie) Haagweg 4 blij met renovatie door Marijn Kramp leiden - De kunstenaars van Haagweg 4 zijn blij met het ge meentelijke plan om hun kunstcentrum te renoveren. Enige nadeel is de voorgestelde huurprijs van 45 euro per vier kante meter. „Die moet om laag", stelt Resi van der Ploeg, voorzitter van Stichting de Leidse School waar een groot deel van de kunstenaars bij is aangesloten. Lange tijd verkeerden de onge veer 100 kunstenaars in onze kerheid over de toekomst, ver telt Van der Ploeg. Met het be sluit van burgemeester en wet houders om het gebouw aan de Haagweg voor 2,6 miljoen euro op te knappen kunnen de kun stenaars weer plannen maken. „Niemand die geld in je project wil steken als je binnen drie maanden op straat kan staan. Nu duidelijk is dat Haagweg 4 blijft bestaan kunnen we weer een beroep doen op fondsen en subsidieverstrekkers." De bedoeling is dat er in totaal 62 ateliers komen in Haagweg 4, zeven meer dan nu het geval is. De huurprijs stelt de ge meente op 45 euro per vierkan te meter. „Dat is veel te veel. Dat gaan we de komende maanden naar beneden bren gen. Wij willen een veilig en wind- en waterdicht atelier. Meer niet. Wij hoeven geen wit gepleisterde muren, en in elk atelier een internetaansluiting en warm en koud stromend water. Nu weet ik niet precies wat de gemeente voor renovatie voor ogen heeft, maar ik ga er van uit dat er wel wat vanaf kan, zodat de huurprijs naar beneden kan. De gemeente gaf eerder aan dat 45 euro in de Randstad een ge middelde huurprijs is, maar dat bestrijdt Van der Ploeg. „Ik ken heel andere gemiddelden. Ze zullen dit bedrag aan de hand van de investeringen goed kun nen verdedigen, maar het gaat er toch ook om wat wij kunnen betalen. Je investeert niet voor de leegstand, toch?" Behalve meer ateliers komen er na de renovatie ook meer kun stenaars bij. De ateliers in de Kaasmarktschool en het ge bouw aan Garenmarkt la wor den gesloten. De gebruikers worden geacht naar de Haag weg te verhuizen. Die 'fusie' zal nog best wat voeten in de aarde hebben, verwacht Van der Ploeg. „Ze zijn hier van harte welkom, laat dat duidelijk zijn, maar het zal best moeilijk wor den. De Kaasmarktschool en de Garenmarkt zijn veel kleinscha liger, wij zijn in verhouding daarmee groot en log. Boven dien heeft ieder kunstcentrum zijn eigen sfeer. Het is jammer dat de gemeente destijds heeft besloten dat te beëindigen." leiden - Een 19-jarige Leidenaar is gisterochtend opgepakt na het doen van een valse mel ding. De man belde dinsdag avond rond half twaalf de poli tie met het bericht dat een man was neergeschoten in het An kerpark in Leiden. Na de melding rukte de politie met vijf auto's uit en zette het park af. Het slachtoffer werd tij dens de zoektocht niet gevon den. In het park werden zelfs geen bloedsporen aangetroffen. Desondanks hield de politie uit voorzorg nog rekening met een schutter. Daarom werd ook de wijk rondom het park door zocht. In de Oosterkerkstraat stonden agenten met kogelwe rende vesten opgesteld, omdat de dader in de richting van de ze straat zou zijn gevlucht. De 19-jarige Leidenaar wachtte de agenten op om ze te vertel len waar het slachtoffer zou lig gen. Ook wist hij een signale ment van de dader te geven. Na het terugluisteren van de opgenomen melding ontstond de verdenking van het doen van een valse melding. Toen de Lei denaar daarmee werd gecon fronteerd, bekende hij direct en is hij opgepakt. Waarom de man een valse melding deed is niet bekend. De man krijgt een boete voor het doen van de valse melding. Bovendien wordt geprobeerd om de kosten voor de politie- inzet en de twee aanwezige am bulances op hem te verhalen. Hoe hoog dat bedrag zal uitval len, is nog niet bekend. Een woordvoerder van de politie gaf wel aan dat dit bedrag 'in de honderden euro's zal lopen'. I Uitsluitend bij automatische incasso bvp« j J Stuur de bon in een ongefrank eerde envelop naar Leidseh Dagblad. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). I E-mail: lezersservice@hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl J Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: in de colofon van de I krant vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. 1 Leidsch «06 DagbladJ leiden - Patiënten in het Diaco- nessenhuis kunnen voortaan naar hartelust mailen en surfen op internet. Gisteren nam het ziekenhuis een aantal 'internet- zuilen' in gebruik. Een proef op de derde etage van het zieken huis verliep succesvol, waarna de directie besloot om in elke lounge een internetzuil te plaat sen. De digitale informatiepun ten zijn gefinancierd door Fonds i8i8. Voor bedlegerige patiënten wil het ziekenhuis laptops aan schaffen waarmee draadloos in ternetten mogelijk is. Foto: Henk Bouwman A

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13