Agressief KPN geeft rivalen het nakijken ECONOMIE Schatrijk met 'boerenlullenverstand' Koninklijke Olie nu onder één bestuur Ui; Instroom in WAO daalt tikkeltje minder snel AMD begint tegen Intel antitrustzaak Nucleaire centrale voor experimenten Financieel directeur Corio buitenspel gezet 'Liever een goede 11 dan een zure 12' Stroopwafelfabrikant geeft aandelen uit 'Besluit over luchtkwaliteit kost banen' rf HZU109 woensdag 29 juni 2005 jstbedrijf indd krijgt per armslag IDOORN - Postbedrijf Sandd tft een ruimer financieel jas- jekregen met de komst van e aandeelhouders. De nieu- ikapitaalverstrekkers zijn za- ibank NIB Capital en Fortis. ërderheidsaandeelhouder (t Trimoteur Holding, aldus e management- en investe- (smaatschappij. Volgens O. essen van Trimoteur Hol- g krijgt Sandd 'substantiële [ragen die groei kunnen be- kstelligen'. Sandd heeft op vrije deel van de postmarkt 1 aandeel van 7 procent. Het vooral om direct mail en bezorging van catalogi en eazines. Sandd boekte in 4 een omzet van 32 miljoen 0. Het bedrijf hoopt vooral kbsolute leider in deze bran- i post- en logistiek bedrijf É/TNT, dwars te zitten als in p de postmarkt vrijkomt. G/TNT raakt dan zijn mono- Ie kwijt op de bezorging van kven tot 100 gram. (sico van BSE bij liten zeer klein Ksel - De kans op BSE bij ten is zeer klein, zo blijkt uit jduizenden testen op Euro- p slachtgeiten. Het Europese mtschap voor Veilig Voedsel iA meldde dat gisteren in issel. Aanleiding voor de tes- was de Franse geit waarbij januari BSE is vastgesteld. 1 verdachte Britse soortge it is nog in onderzoek. Bij )00 testen bleek tot dusver 1 cent verdacht. Deze geval- betreffen bijna uitsluitend hersenziekte scrapie, ver- ihten onderzoekers. Defini- e zekerheid over die uitslag irt circa anderhalf jaar. De plichte testen op slachtgei- zouden nog ongeveer een moeten doorgaan om ze iler te zijn, adviseerde het ntschap voor veilig voedsel eren aan de EU-landen. axdata roept icu's terug riRDAM - Nadat Fujitsu-Sie- ns vorige week al bekend est maken dat specifieke ac- in zijn laptops ondeugde zijn en gratis kunnen wor- omgeruïld, is nu ook Max- begonnen met een grote uilactie. Het gaat om de le oplaadbare batterijen laptops als bij Fujitsu-Sie- ns. Bij Maxdata steken ze in dellen uit de notebookserie 4000 waarvan het batterij - nmer eindigt op de combi- e 'G1L1'; dezelfde cijfercode bij Fujitsu-Siemens. In to- gaat het in Europa om circa 100 systemen die zijn voor- 1 van deze specifieke batte- 1. Maxdata raadt klanten deze batterijen niet meer te ruiken en ze direct uit de op te verwijderen. De accu's ;ten oververhit en zouden ïdgevaarlijk zijn. De batte- 1 zijn via www.maxdata.de/ teryexchange om te ruilen. isie consortia ïlileo-project issel - De twee rivaliserende isortia die meedingen naar exploitatie voor de Europese lleo-satellieten hebben een amenlijk bod uitgebracht. Srmee is een einde gekomen I de wedloop tussen Inavsat it EADS, Thales, Arcadis en E) en Eurely (met Alcatel). Ide consortia aasden op het Sardencontract om de dertig [navigatiesatellieten te be en, die in 2008 beginnen. De lopese Commissie is bijzon- blij met het gezamenlijke fi. „Het nieuwe bod bevat Istantiële verbeteringen ver- fken met de afzonderlijke Irstellen", zei Europees com- Jsaris Barrot van verkeer gis- 4n. Galileo moet het Europe- 1 [alternatief worden van het ierikaanse GPS-systeem. De ellieten kunnen burgers en lrijven helpen met het atsbepalen in bijvoorbeeld p's. van onze verslaggever scheveningen - De aandeel houders van Koninklijke Olie en het Britse Shell Transport Trading hebben gisteren vrijwel unaniem ingestemd met de sa mensmelting van de Neder landse en Britse tak van de Ko ninklijke/Shell Groep tot de nieuwe onderneming Royal Dutch Shell plc. De nieuwe structuur moet het olieconcern efficiënter en be stuurbaarder maken, nadat in 2004 was gebleken dat de on derneming zijn olie- en gasre serves met eenderde te hoog in de boeken had staan. De afge lopen honderd jaar hadden het Nederlandse Koninklijke Olie en de Britse tak Shell Transport Trading elk een eigen bestuur en commissarissen. President-directeur Van der Veer van Koninklijke Olie komt als Chief Executive aan het roer te staan van het nieuwe con cern, waarin de bestuurders en commissarissen één bestuurs orgaan vormen. Het nieuwe Shell wordt een Britse vennoot schap met een hoofdkantoor in Den Haag. President-commis saris Jacobs wordt de nieuwe chairman, voorzittend toezicht houder, van het bestuur. Het reservedebacle dompelde het concern vorig jaar in een diepe vertrouwensbreuk met de financiële markten. Ook de soli de kredietwaardigheid van het olieconcern leed hieronder. De aandeelhouders van Koninklij ke Olie krijgen 60 procent van het nieuwe bedrijf aangeboden. De overige 40 procent gaat naar de aandeelhouders van Shell Transport Trading. De onder neming krijgt een notering aan de effectenbeurzen in Londen, Amsterdam en New York. oosthuizen - Op Beemster grondgebied tegen Oosthuizen aan wor den al volop tulpenbollen gerooid. De bollen zijn dit jaar niet zo dik. Het voorjaar was te koud en in de laatste weken kregen de bollen een warmtestoot. Door de bank genomen verwacht bollenteler Reus uit De Goorn een matige oogst. „Maar ik heb liever een goede 11 dan een zure 12" zegt de West-Fries in onvervalste bollentaal. Bij de machina le oogst op het perceel van 2,5 ha mag Reus rekenen op de gewaar deerde assistentie van Renier Knijn van Loonbedrijf Van Diepen uit Obdam. Foto Joop Boek van onze verslaggever den haag - De instroom van werknemers in de WAO is in 2004 gedaald, maar iets minder dan in de jaren ervoor. Als deze trend aanhoudt, zullen er eind 2005 ongeveer 750.000 mannen en vrouwen een ar beidsongeschiktheidsuitkering hebben, tegenover een piek van ruim 802.000 in het jaar 2002. Annete Dümig maakte dit giste ren bekend. Zij is lid van de raad van bestuur van UWV, de instantie die de WAO uitvoert. Dümig sprak op een bijeen komst voor bedrijven over pre ventie en reïntegratie in Den Haag. Het UWV publiceerde gisteren voor de derde maal de instroomcijfers van 3500 indivi duele bedrijven van 250 werk nemers of meer, verdeeld over 67 sectoren van het bedrijfsle ven en de overheid. Dat is een uitvloeisel van wette lijke regels hierover. De bedoe ling is dat bedrijven worden ge confronteerd met hun eigen uitstoot van werknemers naar de WAO, vergeleken met andere bedrijven in hun sector. De Tweede Kamer en de regering verwachten hiervan een prikkel voor bedrijven om ten minste net zo goed te presteren (ofwel minder mensen uitstoten) dan het gemiddelde in de sector. De daling van het aantal nieu we WAO'ers doet zich voor in alle sectoren, aldus het UWV van onze verslaggever Mathijs Rotteveel Amsterdam - Al jarenlang streeft KPN naar een aandeel van 40 procent van de Neder landse markt voor mobiele tele fonie. Al net zo lang schommelt het aandeel zo rond dat percen tage. Sinds gisteren niet meer. Met de overname van Telfort springt het aantal mobiele klan ten van KPN van 6,6 naar 9 mil joen en het marktaandeel van 38 naar 53 procent. Dat Telfort wordt overgenomen is sinds vorige week geen ver rassing meer. Afgelopen don derdag deed het bedrijf zichzelf in een artikel in het Financieele Dagblad min of meer in de aan bieding. In hetzelfde krantenar tikel werd ook gemeld dat KPN als koper niet in aanmerking zou komen. Het zou een te groot marktaandeel in Neder land krijgen en de bewakers van de vrije markt - zoals de Opta en de NMA - zouden dat nooit zouden toestaan, zo meldde het Financieele Dag blad. Onderhandelen Het lijkt Rob Goyens, analist bij Fortis Bank, daarom waar schijnlijk dat KPN voor het aan kondigen van de mogelijke overname van Telfort contact heeft gehad met de Opta. „Ik vermoed dat de Opta heeft aan gegeven dat het wel met KPN wil onderhandelen over haar marktaandeel in de vaste tele fonie", zegt hij. „In het verleden heeft Telfort zich altijd coulant opgesteld ten opzichte van par tijen die van haar mobiele net werk gebruik wilden maken. Onder meer Albert Heijn, Hema en Tele2 bieden nu onder hun naam mobiele telefonie aan via dat netwerk. Misschien geeft de Opta KPN pas toestemming voor de overname als KPN haar vaste netwerk zonder restricties open stelt voor concurrenten." Dat KPN zo agressief heeft toe geslagen en 980 miljoen euro voor Telfort op tafel wil leggen heeft Goyens wel verbaasd. „Het was slim van de eigenaren van Telfort om in het openbaar aan te kondigen dat het bedrijf te koop stond", zegt hij. „Er wa ren veel gegadigden voor. Niet alleen voor aanbieders van mo biele telefonie was het een aan trekkelijke aanbieding. Ook bij aanbieders van vaste telefonie, zoals Versatel en Scarlet, of de kabelbedrijven UPC en Casema zouden de 2,4 miljoen mobiele klanten van Telfort meer dan welkom zijn." Interesse Dat ook kabelbedrijven en aan bieders van vaste telefonie inte resse tonen voor een mobiele operator heeft alles te maken met de 'triple play'-strategie. Ie der zichzelf respecterend kabel- of telefoonbedrijf kan het tegen woordig niet af met het aanbie den van alleen televisie, internet of telefonie. Ze willen allemaal alles aanbieden: vaste telefonie, mobiele telefonie, internet, tele visie en liefst ook nog betaalde video op afroep. met sancties dreigen tegen be drijven die AMD-producten ge bruiken of verkopen. Volgens de aanklacht zijn twaalf computerfabrikanten, negen distributeurs en 17 computer verkopers door Intel omge kocht, bedreigd of geïntimi deerd zoals IBM, Hewlett-Pac kard, Dell, Sony, Toshiba en Ga teway. Intel, uit Santa Clara (Califor- nië), levert wereldwijd 80 pro cent van alle x86 microproces soren. Dat zijn de meest ge bruikte chips in de computer industrie. Delaware - De Amerikaanse fa brikant van computerchips Ad vanced Micro Devices (AMD) is een antitrust rechtszaak begon nen tegen marktleider Intel. De zaak is aanhangig gemaakt bij een federale rechtbank in de staat Delaware. Dat meldde de Amerikaanse zakenkrant The Wall Street Journal gisteren. Volgens de beschuldigingen houdt Intel er wereldwijd illega le praktijken op na om bedrij ven te ontmoedigen (ook) AMD-microchips te kopen. In tel zou subsidies misbruiken om meer omzet te genereren en van onze verslaggever moskou - Frankrijk krijgt een nucleaire centrale waar experi menten zullen worden gehou den met kernfusie. Dat is de manier waarop de zon energie produceert. Daarbij wordt zeewater als brandstof gebruikt. Met het project is 10 miljard euro gemoeid. Gisteren besloten de deelnemers aan het project op hun vergadering in Moskou de centrale in Frankrijk te bouwen. Deelnemers aan het project, bekend als Internatio nal Thermonuclear Experimen tal Reactor (ITER), zijn de EU, VS, Japan, China, Rusland en Zuid-Korea. Lange tijd hebben Europa en Japan gestreden om de vesti gingsplaats. De bouw van de experimentele centrale in Ca- darache in het zuiden van Frankrijk kost zo'n 4,7 miljard euro over een periode van tien jaar. Eenzelfde bedrag is nodig voor de exploitatie over twintig jaar. Eurocommissaris Potocnik (Wetenschap) spreekt van een 'majeure stap voorwaarts in in ternationale wetenschappelijke samenwerking'. De NRG (Nuclear Research Consultancy Group) in Petten juicht de keuze voor Frankrijk toe. „Het is een prima locatie met een goede infrastructuur", aldus directeur A. Versteegh. Wetenschappers dromen al ja ren van kernfusie. In tegenstel ling tot de huidige kerncentra les, waar zware atoomkernen worden gesplitst, is het bij kernfusie de bedoeling om lich te kernen samen te laten smel ten. Van waterstof maakt men helium. Dat gaat gepaard met een klein verlies aan massa, wat via Einsteins beroemde formule E m maal c kwadraat wordt omgezet in energie. Het inge wikkelde en dure proces heeft belangrijke voordelen. Er komt in beginsel geen radioactief af val bij vrij en de 'brandstof' (waterstof) is gratis. Al jaren spreken natuurkundigen van kernfusie, maar de praktische problemen bleken telkens moeilijker dan gedacht. gouda - Een stroopwafelbakker inspecteert of zijn baksel van goede kwaliteit is. Punselie, het oude merk Goudse stroopwafels dat al generaties lang op de koffietafel prijkt, gaat aandelen uitgeven. Het is een cre atieve oplossing van het bedrijf om met een ambachtelijk product het hoofd boven water te houden tus sen de concurrerende supermarktwafels. Foto ANP/Rick Nederstigt den haag - Binnen korte tijd dreigen 100.000 werknemers hun baan te verliezen door het besluit luchtkwaliteit. Een breed scala aan werkgevers- en brancheorganisaties, waaron der MKB-Nederland, VNO- NCW en makelaarsvereniging NVM, luidt de noodklok over dit mogelijke massaontslag. Nederland is volgens de organi saties het enige land waar nieuwbouw wordt gekoppeld aan de Europese normen voor luchtkwaliteit. In de praktijk be tekent dit dat veel projecten, zoals de aanleg van woonwij ken en bedrijventerreinen, zijn stilgelegd of worden afgebla zen. Van de 80.000 nieuwbouw woningen die dit jaar zijn ge pland, wordt mogelijk de helft gerealiseerd. Volgens de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) wordt er door het besluit luchtkwaliteit voor 7,7 miljard euro minder gebouwd. Het Economisch Instituut Bouwnijverheid (EIB) bereken de dat in dat geval 96.250 werk nemers hun baan verliezen. onze verslaggever 3n (Jaegen - 'Armoede maakt cre- erirtf', zei Marcel Boekhoorn, na- 1 jefNaief Mode, zijn eerste in- :it alering failliet ging. >ssii jdom heeft de geboren Nij- ienaar (45) niet lui of laco- k gemaakt. De verkoop van fort aan KPN, gisteren, voor 'a één miljard is genoeg om ielfmade miljonair weer een kop te laten schuiven in de 3(500 van rijkste Nederlan- (ïovember reikte hij tot de ügste plaats met 320 mil joen. Bruto (zonder aftrek van geleend geld) houdt Boekhoorn 330 miljoen aan de deal over. Apvodedo BV, de vennootschap Appeltje Voor De Dorst zal er wel bij varen. Ook Bowolar BV Boekhoorn Wordt Lachend Rijk heeft weer een goede dag. On der geen beding wil de zoon van een uitvoerder in de bouw bedrijvendokter genoemd wor den. Kopen voor een prikkie, strippen, oppoetsen en verko pen is niet zijn stiel, zegt hij. Boekhoorn koopt weliswaar voor weinig geld, maar voegt concurrenten en branchegeno ten samen. Zo krijg je greep op de prijzen en ontstaat een ster ke marktleider die veel waarde vertegenwoordigt en voor veel geld verkoopbaar is. In macht is Boekhoorn niet geïnteresseerd, in bankbiljetten verzamelen evenmin, want hij heeft naar ei gen zeggen genoeg. Ook is hij geen bedrijfsverzamelaar, want Telfort werd na acht maanden al weer van de hand gedaan. Zo ging het met Bakker Bart, spuit bussen, ramen en deuren, siga- rendoosjes. Waarmee hij aan toonde geen verstand van za ken te hoeven hebben om suc cesvol te zijn. „Met een boeren lullenverstand speel je het ook klaar", zei Boekhoorn tegen Quote nadat bij het IT-bedrijfje NovaXess voor 38 miljoen euro had verkocht. Aanschafprijs twee jaar eerder: 18.000 euro. De ex-registeraccountant van Deloitte Touche 'wil erop uit'. Waarmee niet gezegd is dat alle uitstapjes succesvol zijn. Hij droomde, met Roel Pieper, van miljardendeals met de super chip van Jan Sloot. Helaas, Sloot stierf, de broncode bleek on- kraakbaar en het grote geld een illusie. Het liefst steekt Boekhoorn tijd in zijn grote passies: Ouwe hands Dierenpark in Rhenen. Of bij het Nijmeegse NEC, ge sponsord door Telfort. Met top talenten als Niedzielan en Bar- Marcel Boekhoorn reto. Ook eigendom van Boek hoorn. Om straks mee te scoren op de transfermarkt. van onze verslaggever utrecht - De financieel direc teur van vastgoedbedrijf Corio stapt onder druk van de com missarissen op. De financiële man J. van Leeuwen is derde bestuurder die de afgelopen ja ren de laan uit is gestuurd bij de beursgenoteerde vastgoed belegger. Een woordvoerder van Corio wilde niet ingaan op de achter gronden van het ontslag van Van Leeuwen. „We gaan niet verder op de zaak in." In een summiere verklaring meldde het bedrijf gisteren het vertrek van de financieel directeur. Van Leeuwen volgde vier jaar gele den J. Visscher op, die moest vertrekken na een verschil van inzicht over het te voeren be leid. Eind 2002 verliet bestuursvoor zitter T. Wernink de onderne ming. Aanvankelijk deed Corio voorkomen alsof Wernink uit eigen beweging was opgestapt bij het vastgoedbedrijf, maar la ter bleek dat ook in dat geval de commissarissen hadden aange drongen op het vertrek van de topman. Hij kreeg een afkoop som van ruim 600.000 euro mee. Tennet: reserve aan stroom weer op peil arnhem - Tennet verwacht dat het reservevermogen van de stroomproducenten vandaag weer boven de veilige grens van 1400 megawatt uitkomt, waar door fase 1 ofwel code oranje kan worden ingetrokken. Ten net waakt over het reservever mogen om de stroomvoorzie ningen in Nederland te kunnen waarborgen. Het vermogen wordt ingezet als stroomstorin gen dreigen, doordat er bijvoor beeld plotseling een elektrici teitcentrale uitvalt. De afgelopen dagen hebben stroomproducenten in Neder land de productie moeten be perken omdat ze door het war me weer om milieuredenen niet meer onbeperkt (opge warmd) koelwater op de rivie ren kunnen teruglozen. Daar door is er minder reservever mogen beschikbaar. Nu het weer koeler wordt en de tempe ratuur van het rivierwater daalt, nemen de koelwaterproblemen af en wordt er minder stroom gebruikt. Daardoor komt er weer meer reservevermogen beschikbaar. Celstraffen in Parmalat-zaak milaan - Elf verdachten van het Italiaanse zuivelconcern Par- malat hebben met de openbaar aanklager overeenstemming bereikt over hun strafmaat. De rechter in Milaan Cesare Tacco- ni heeft celstraffen variërend van tien maanden tot tweeën half jaar opgelegd: hoofdzake lijk voorwaardelijke straffen. Al leen de voormalige financieel directeur van Parmalat, Fausto Tónna, die een toonaangevende rol speelde bij de boekhoud fraude van ettelijke miljarden euro's, verdwijnt voor tweeën half jaar achter de tralies. Hogere verkoop bedrijfswagens brussel - De verkoop van be drijfsvoertuigen in die catego rieën is in mei gestegen. In West-Europa (de 'oude' EU plus Zwitserland, Noorwegen en IJs land) werden 6,2 procent meer lichte bedrijfswagens (busjes en dergelijke) ingeschreven dan in mei 2004. Bij de middelzware voertuigen en de zware trucks bedroeg de toename respectie velijk 8,7 en 9,2 procent. In Ne derland is de trend omgekeerd: daar ging de verkoop juist sterk achteruit. ASR vraagt faillissement aan Amsterdam - Amsterdam Ship Repair (ASR) gaat failliet. De op een na laatste scheepsrepara- tiewerf kondigde gisteren aan dat de aandeelhouders beslo ten hebben zelf het faillisse ment aan te vragen. De huidige eigenaren, de investeringsbe drijven Brittalex en H15 Beheer, namen de werf begin dit jaar over uit de boedel van Imca, het ineengezakte imperium van Erik de Vlieger. Volgens ASR-di recteur Max Vekemans zijn de financiële problemen mede ontstaan door de arrestatie van De Vlieger begin dit jaar: „Op drachtgevers trokken hun op drachten terug en crediteuren eisten versneld hun vorderin gen op." De aandeelhouders kijken of een doorstart mogelijk is. De Amsterdamse reparatie- werf Oranjewerf is geïnteres seerd. Rusland laat koe uit Nederland toe moskou - Nederlandse koeien zijn weer welkom in Rusland. Minister Veerman (Landbouw) bereikte daarover gisteren in Moskou een principe-akkoord met zijn Russische collega Gor- dejev. Volgens Veerman is Ne derland het eerste Europese land dat zo'n akkoord met Rus land heeft gesloten. Na de BSE- crisis sloot Rusland zijn gren zen voor koeien uit Europa om te voorkomen dat de gekke- koeienziekte zich zou uitbrei den. Nederlandse leveranciers kunnen door het akkoord tien tallen miljoenen euro's verdie nen. Een goede melk- of fokkoe kost enkele duizenden euro's en Rusland wil er op termijn tien duizenden konen. Rusland kampt met een\jroot gebrek aan zuivel en vlees. Apple pronkt met Adam Curry Cupertino - Apple heeft zijn in ternetmuziekwinkel uitgebreid met gratis radioprogramma's. Wie de nieuwste versie van iTu- nes op zijn computer instal leert, kan kiezen uit meer dan 3000 radioshows, waaronder die van Adam Curry, de BBC en Walt Disney. Het gaat om pod- casts, veelal probeersels van ra dioamateurs, die al op internet worden aangeboden. Apple wil het beluisteren van deze shows voor gebruikers van zijn iPod- muziekspelers vergemakkelij ken.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9