Meer acties ambtenaren BIN N EN LAN D nspectie: Jeugdzorg is nog mg niet zoals hij moet zijn Grens-infopunten keren in juli terug M bepaalt omvang tn Hofstadgroep rib strijdt opnieuw gen korting op IVF 'Vertraging voor het digitaal patiëntendossier' Percentage rokers voor het eerst weer gedaald astenverlichting Voorbereiding op WK robotvoetbal Bijstandsfraude fors hoger in grote steden Ombudsman voorstander van 'slimme oplossingen' Paleis Soestdijk wemelde van de olifanten COMMENTAAR u de economie blijft kwakkelen en de consument bezorgd de hand op de knip houdt, zoekt de Twee de Kamer naarstig naar mogelijkheden de belas tingen voor burgers te verlichten. Een meerderheid het parlement wil daarom het lesgeld voor 16- en 17-jarigen schaffen. De WD wil dat werknemers dit jaar vrijelijk kun- n beschikken over het saldo van hun spaarloonrekening. Et zijn welkome gebaren, maar alleen een omvangrijker las- nverlichting zet economisch echt zoden aan de dijk. j de verzamelde spaarloonrekeningen van vier miljoen Ne- rlandse werknemers staat naar schatting 4,5 miljard euro. st geld staat voor vier jaar vast omdat het belastingvrij bij- ngespaard is. Wanneer werknemers het geld dit jaar nog ijelijk kunnen opnemen, gaan ze er waarschijnlijk een paar ote, uitgestelde uitgaven mee doen. Dat is een welkome im- ds voor de economie, meent de Kamer. Eenzelfde redering ordt opgehangen voor het afschaffen van het lesgeld voor 16- 117-jarigen. in zo'n maatregel profiteren vooral de kinderrijke gezinnen, aar het duurdere leven zich elke dag doet voelen, conomen weten al heel lang dat het krimpen of aantrekken in de bedrijvigheid niet alleen een kwestie is van hard wer- n en handel. Geld dat in de portemonnee wordt gehouden, I nooit rollen. De psychologie van het consumentenvertrou- n is al een rem op het economisch herstel sinds het kabinet lkenende begon met zijn omstreden hervormingsagenda oor de sociale zekerheid. e maatregelen die nu besproken worden, zijn veel te beperkt n daar verandering in aan te brengen. Een veel gedurfdere ap zou zijn wanneer het kabinet de aardgasmeevaller van 1,3 iljard euro inzet om de lasten voor bedrijven én burgers te rlagen. Het argument dat de tekorten in de schatkist eerst ngezuiverd moeten worden gaat niet op: het Haagse finan- eringstekort voldoet keurig aan de Europese normen. •TER DE VRIES haag - Het vermeende ter- ïetwerk de Hofstadgroep it volgens het openbaar sterie (OM) al meer dan tig personen. Tot nu toe len 23 verdachten door het op de een of andere manier rband gebracht met de ex- listische organisatie. Op na zitten zij allemaal vast. Amsterdamse rechtbank gisteren op verzoek van OM de Tsjetsjeen J. in vrij gesteld. J. zat sinds 19 april oorlopige hechtenis op ver van deelname aan een inele organisatie met een dstisch oogmerk, as aangehouden nadat er hem een vingerafdruk was gevonden in de woning van Mohammed B., de verdachte van de moord op Theo van Gogh. Spil van de groep is volgens jus titie Mohammed B., die bin nenkort terecht staat voor de moord op Van Gogh. In zijn woning in Amsterdam-West vonden huiskamerbijeenkom sten plaats waar werd gespro ken over de islam. Twaalf verdachten worden in middels vervolgd wegens lid maatschap van de Hofstad groep. Elf zitten nog vast, onder wie Jason W. en Ismail A. Zij werden in november aange houden na een belegering in het Haagse Laakkwartier. haag - Het PvdA-Tweede- erlid Arib gaat de volksge- heidspecialisten van de an- partijen proberen te win- poor nieuw verzet tegen de ng op IVF (reageerbuisbe- hting). Arib vindt het al oneerlijk dat mensen met kinderwens de eerste IVF- ndeling zelf moeten beta- let zou ook overbodig zijn. Kamerlid baseert die me- op de uitkomsten van een ren gepubliceerd rapport Miderzoeksbureu ZonMw. de onderzoeken in op- ht van het ministerie van sgezondheid blijkt dat een iring tot 22 miljoen euro jaar mogelijk is door de htbaarheidszorg doelmati- maken. kunnen de kosten worden ikt door vrouwen selectie- t hormonen te behande- door in de regel maar één lyo terug te plaatsen en'de ittijd voor een vruchtbaar- ibehandeling beter te be en. Door minder hormonen t dienen, kan ongeveer vijf van onze verslaggever Amsterdam - De vakbonden breiden de staking in het stads vervoer in Amsterdam, Rotter dam en Utrecht vandaag uit. Vooral ambtenaren op gemeen tekantoren in Amsterdam en brandweerlieden en ambulance diensten in andere steden zul len het werk neerleggen, blijkt uit de actiekalenders van CNV Publieke Zaak en Abvakabo FNV. De vakbonden hebben een voorstel van het Amsterdamse vervoerbedrijf GVB afgeslagen om vandaag gratis openbaar vervoer aan te bieden. De bon den houden vast aan een alge hele staking waardoor passa giers in Amsterdam, Rotterdam en Utrecht vandaag andermaal geen bus, metro, tram of veer kunnen gebruiken. Met het voorstel wilde het ge meentelijk vervoerbedrijf het voor de vakbonden mogelijk maken voor deze actievorm te kiezen. In het verleden stapten werkge vers met succes naar de rechter als bonden zelf met het plan kwamen om passagiers gratis te vervoeren. De bonden zien echter niets in een dag gratis vervoer als actiemiddel. „Een publieksvriendelijke actie is nu niet het middel om de werkge ver te treffen", aldus een woord voerder van de Abvakabo. Reizigersclub Rover stapt, na overleg met juristen, niet naar de rechter om een verbod van de staking te eisen. „Een derde staking binnen een maand is vervelend maar volgens onze juristen niet disproportioneel", miljoen euro per jaar worden bespaard. De kans op zwanger schap is dan per behandeling minder groot, maar doordat de behandeling minder belastend is, kunnen er per jaar meer plaatsvinden. De maat voor suc ces moet dan niet langer de zwangerschapskans per poging zijn maar de kans berekend over het gehele behandeltraject. Het terugplaatsen van slechts één embryo vermindert de kans op gecompliceerde meerling zwangerschappen en de bijbe horende medische kosten. Die kunnen oplopen tot 10,5 mil joen euro per jaar. Amsterdam - Coach Niek Wijngaards van het Dutch Aibo Team stelt de spelers op van het Nederlands team robotvoetbal, ter voorbereiding van een demonstratiewedstrijd in het robotlab van de Universiteit van Amsterdam. In juli wordt in Japan het wereldkampioenschap robotvoetbal (de Robocup) gehouden en momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de verbetering van de code. De wedstrijd was een test van de recentste verbeteringen. Foto WFA/Rein van Zanen Amsterdam - Het gaat minister Hoogervorst (Volksgezondheid) niet lukken om een landelijk di gitaal patiëntendossier op 1 ja nuari te laten functioneren. Dat stellen Ernst Young en Doxis Informatiemanagers op basis van een onderzoek onder 821 huisartsen, medisch specialis ten en apothekers. Volgens het onderzoek lopen de meeste zorgverleners achter op het invoeringsschema. Een be perkt aantal artsen zal gebruik gaan maken van de infrastruc tuur die het mogelijk maakt dossiers digitaal te beheren. Het overgrote deel is echter niet bij een regionaal zorgnetwerk betrokken en zal dus niet op de landelijke infrastructuur kun nen aansluiten. Veel artsen weten niet wat in hun regio de stand van zaken is op het gebied van de invoering van het eMedicatiedossier. Daarnaast is niet duidelijk wel ke informatie moet worden op genomen en wie toegang krijgt tot het dossier. Onduidelijk is ook of de patiënt bij het dossier moet worden betrokken. onze verslaggever haag - De jeugdzorg is niet aat op tijd te bepalen wat hulp een kind nodig heeft, plannen om kinderen te tn, zijn te weinig gestruc- :rd. Binnen de bureaus izorg is de interne controle ildoende. Soms lopen kin- d daardoor onacceptabele o's. blijkt uit het jaarverslag van ispectie Jeugdzorg. De in- tie is kritisch over 2004, het waarin peuter Savanna on alle (jeugd)zorg door moeder werd gedood. Het ig van het kind moet altijd ttp staan en gaat dus boven van de ouders, benadrukt de inspecteur meermalen. Dat lukt in lang niet alle geval len. Uit het verslag blijkt dat binnen de bureaus de verant woordelijkheden vaak niet hel der verdeeld zijn. Dat geldt vooral voor de afdeling jeugd bescherming, waar de gezins voogden onder vallen. De voog den hebben vaak de touwtjes niet strak genoeg in handen om de hulpverlening rond een ge zin te kunnen leiden. Boven dien zou er volgens de inspectie meer oog moeten zijn voor sig nalen uit de omgeving van een gezin, zoals de school. Ouders kunnen te gemakkelijk onder afspraken uitkomen. Soms besluiten ze zomaar met de zorg te stoppen, zonder dat Jeugdzorg vervolgens ingrijpt. Ook gaat het vaak fout als de zorg moet worden overgedra gen van het ene naar het ande re bureau. Het oude bureau controleert lang niet altijd of de hulpverlening ook daadwerke lijk door het bureau Jeugdzorg in de nieuwe woonplaats is op gepakt. Dit probleem was ook aan de orde bij de uit Noord- Holland naar Alphen aan den Rijn verhuisde Savanna. In een aantal gevallen schoot de hulp in 2004 dermate te kort, dat kinderen onaccepta bele risico's liepen. Dat was eind 2003 ook het geval met een mishandelde baby. Volgens de inspectie werden door het handelen van het bu reau Jeugdzorg de risico's voor het kind juist vergroot in plaats van verkleind. Ook overleed een baby van verslaafde ouders. De instellingen die het kindje moesten redden, werkten niet goed met elkaar samen. Het gaat om een ander kindje dan de veertien maanden oude ba by Janine uit Wormerveer, die in 2003 overleed nadat ze van haar verslaafde moeder metha don had gekregen om haar te laten stoppen met huilen. De inspectie maakt zich ook zorgen over het ontbreken van behandelplekken voor jonge ren. Bij gebrek daaraan belan den ze vaak in jeugdgevange nissen, terwijl ze daar eigenlijk niet thuis horen. aldus Rover-woordvoerder R. Spithorst. Rover vindt het 'zeer teleurstellend' dat de bonden gratis vervoer niet zien zitten. „Reizigers zijn weer een makke lijk prooi." Rover raadt abonne menthouders aan hun abonne ment te bewaren omdat gepro beerd gaat worden geld terug te krijgen. Met de stakingen in het open baar vervoer willen de bonden een doorbraak forceren in het CAO-overleg voor gemeente ambtenaren. De bonden eisen een loonsver hoging van 1,25 procent met te rugwerkende kracht vanaf janu ari 2005. De werkgevers willen voor de circa 190.000 gemeenteambte naren niet verder gaan dan een loonsverhoging van 0,6 procent per 1 juni. Als de werkgevers geen water bij de wijn doen, worden de acties 'harder, inten siever en langduriger'. Voor voetgangers en fietsers in Amsterdam wordt gedurende de staking van de veerponten een buis van de IJ-tunnel open gesteld. driebergen - Vakantiegangers kunnen deze zomer weer te recht bij tijdelijke service- en infopunten langs de Neder landse snelwegen. Politiemensen uit verschillende landen geven daar voorlichting over wegomleidingen, verkeers veiligheid en afwijkende ver keersregels in het buitenland. De douane verstrekt informatie over in- en uitvoerbepalingen en de ANWB biedt als service een kleine technische check van voertuig en caravan aan. De infopunten zijn open op drie zaterdagen in juli. De politie heeft hiervoor 2, 9 en 23 juli gereserveerd, omdat die data samenvallen met druk va kantieverkeer op de wegen. Vorig jaar waren er vier locaties. Dit jaar is dat wegens succes uitgebreid naar zes. Op 2 juli kunnen automobilisten terecht op parkeerplaats Oudbroeken aan de Al 2 bij grens Bergh Au toweg, parkeerplaats Zwartewa- ter op de A67 bij Venlo en par keerplaats Zuidpunt op de A16, voor de Moerdijkbrug. Zaterdag 9 juli zijn dat parkeer plaats Hazeldonk langs de A16 bij de grens met België en langs de A2 bij de grens Eijsden, op parkeerplaats Knuvelkes. Parkeerplaats Medernertol voor de grensovergang bij Nieuwe Schans (A7) is op 23 juli aan de beurt. De ANWB raadt vakan tiegangers overigens aan om de auto alvorens naar het buiten land te vertrekken een contro lebeurt te geven bij een garage. den haag - Bijstandsfraude komt in grote gemeenten fors meer voor dan in kleinere plaatsen. In gemeenten met tenminste 250.000 inwoners ging het vorig jaar gemiddeld om 15 procent fraudegevallen op het totaal aantal huishou dens met een bijstandsuitke ring (een persoon kan meerde re keren fraude plegen). De fraude in de grote gemeen ten blijkt volgens de 'Kernkaart werk en bijstand' drie keer ho ger te liggen dan in bijvoor beeld gemeenten tot 20.000 in woners. Staatssecretaris Van Hoof van sociale zaken heeft de cijfers rondom de wet werk en bijstand voor alle burgers via internet toegankelijk gemaakt. De kernkaart is te vinden via 'gemeenteloket' op de website www.minszw.nl. den haag - Het percentage ro kende Nederlanders is vorig jaar voor het eerst weer ge daald, tot 27,9 procent. In 2003 was dat twee procent meer. Voorgaande jaren lag het aantal rokers rond de 30 procent, ver telt directeur ad-interim G. Zeeman van Stivoro gisteren. Uit het jaarverslag over 2004 blijkt dat het percentage niet- rokers onder jongeren van tien tot negentien jaar vorig jaar steeg van 76 naar 77 procent. Deze dalende trend zet zich volgens Zeeman al een tijdje voort. Vrouwen en meisjes roken nog steeds minder dan mannen en jongens. In 2004 rookte 25 pro cent van de vrouwen, 21 pro cent van de meisjes, 31 procent van de mannen en 25 procent van de jongens. De Voedsel- en Warenautoriteit (VWA) gaat een grote controle actie houden bij bedrijven om te zien of zij zich houden aan het rookverbod op de werk vloer. Vorig jaar bleek bij een inspectie dat de industrie het vaakst de hand licht met de voorschriften. De steekproef heeft de tweede helft van dit jaar plaats. De VWA loopt vooral grote en mid delgrote bedrijven na, kondigde zij gisteren aan. Bedrijven die het rookverbod, dat sinds 1 ja nuari 2004 geldt, overtreden ris keren een boete die kan oplo pen tot 2400 euro. DENHAAG-De Tweede Kamer heeft gisteren de Leidse hoogle raar en voormalige rechter Alex Brenninkmeijer (54) per 1 okto ber benoemd tot Nationale Om budsman. Brenninkmeijer ziet zichzelf vooral als bemiddelaar tussen burger en overheid. „Een rech ter probeert alleen individuele gevallen op te lossen, een om budsman probeert ook structu rele verbeteringen te realise ren." Brenninkmeijer is specialist in conflictoplossing. Naast zijn functie als hoogleraar staats- en bestuursrecht treedt hij regel matig op als mediator bij ge schillen van burgers met het openbaar bestuur. Ook zijn nieuwe functie is vooral die van bemiddelaar, zegt Brenninkmeijer: „De kunst van het instituut van Om budsman is om niet altijd met een opgeheven vinger instanties terecht te wijzen, maar juist om tot slimme oplossingen te ko men." Werk eist minder slachtoffers delft - Het aantal ongelukken op de werkplek met letsel en verzuim tot gevolg lijkt iets af te nemen. Dat concludeert onder zoeksinstituut TNO in de giste ren gepubliceerde Monitor Ar beidsongevallen. Vooral jongere werknemers (vijftien tot en met 34 jaar) kwamen na een onge luk minder vaak in het zieken huis terecht. In deze groep no teerde TNO een daling van 38 procent. Het aantal dodelijke arbeidsongevallen is volgens TNO de laatste jaren stabiel: in 2003 ging het om 104 werkne mers. Tbs'ers terup naar 'gewone' kliniek den haag - De zestien tbs'ers die vanuit tbs-kliniek Veldzicht in Balkbrug waren overge plaatst naar detentiecentrum Zeist, keerden gisteren terug naar reguliere tbs-instellingen. Een deel van hen is terug in Veldzicht, de rest is in andere tbs-klinieken in Nederland ge plaatst. De zestien werden don derdag overgeplaatst naar Zeist, nadat na de vlucht van Willem Schippers uit Veldzicht alle ver loven waren ingetrokken en de afdelingen daardoor overvol raakten. Toren Vinkeveen staat op instorten vinkeveen - De dertig meter hoge toren van de Nederlands Hervormde kerk in Vinkeveen verzakt en dreigt in te storten. Dat bleek gisteren uit onder zoek. De oorzaak van het ver zakken van het gebouw is niet bekend. De gemeente heeft de directe omgeving van de kerk afgezet en de pastorie ont ruimd. Een aannemer is inge huurd om maatregelen te ne men. Een op de zes leerlingen gepest delft - Ruim een op de zes scholieren tussen de negen en elf jaar is regelmatig het slacht offer van pesterijen op school. Een op de twintig kinderen zegt zelf een pestkop te zijn. Dat blijkt uit het promotieonder zoek van TNO-medewerker M. Fekkes. Op scholen die pesten aanpakken, neemt dit ver schijnsel af, constateerde de promovendus aan de universi teit van Leiden. Kwart pelooft in scheppingsverhaal den haag - Een op de vier Ne derlanders denkt dat de dier soorten een schering van God zijn. Iets meer dan de helft ge looft in de evolutietheorie, peil de onderzoeker Maurice de Hond. Bijna een op de tien on dervraagden gelooft in de theo rie van de intelligent design, een Amerikaanse stroming die een 'bewust ontwerp' vermoedt achter het leven op aarde. Schieland weer naar de stembus Rotterdam - Een groot deel van de inwoners van Hoogheem raadschap Schieland moet op nieuw naar de stembus. De Raad van State heeft de verkie zingen van april in deze drie hoek tussen Gouda, Zoeter- meer en Rotterdam grotendeels ongeldig verklaard. Politieke jeugd wil extra geld voor studenten den haag - De politieke jonge renorganisaties van de drie re geringspartijen willen dat stu denten met een bijbaantje tien euro per maand meer studiefi nanciering krijgen, omdat ze er in het nieuwe zorgstelsel mini maal 120 euro per jaar op ach teruit dreigen te gaan. Vandaag neemt de Tweede Kamer een besluit over het nieuwe zorg stelsel. Het CDJA, de JOVD en de Jonge Democraten hebben hun moederpartijen gevraagd 100 miljoen euro voor de 150.000 betrokken studenten vrij te maken. Urinetest drugs bij Defensie mag den haag - Defensie mag een verplichte urinetest bij militai ren invoeren om te controleren op drugsgebruik. Het is een le gitiem en proportioneel mid del. Dat blijkt uit een advies van staatsraad Hoekstra aan staats secretaris Van der Knaap van defensie. Die wil militairen al langer testen op drugsgebruik en had Hoekstra vorig jaar sep tember om advies gevraagd. Toen Van der Knaap vorig jaar met zijn plannen voor een uri netest kwam, waren de bonden voor defensiepersoneel fel te gen. Defensie voert al langer een 'zero-tolerance-beleid' bij drugsgebruik onder militairen. Wie betrapt wordt op handel in drugs of gebruik van hard drugs, wordt onmiddellijk ont slagen. Apeldoorn - Paleis Soestdijk wemelde van de olifanten. Ze stonden niet alleen in de werkka mer van prins Bernhard, maar werkelijk in alle hoeken en gaten van het paleis*. De bij elkaar meer dan duizend olifanten worden vanaf vandaagtentoongesteld in Paleis Het Loo in Apeldoorn. Uit eindelijk worden de meeste exemplaren geveild. De op brengst komt ten goede aan het Borneo-project van het Wereld Natuur Fonds. De passie van de prins voor de olifant dateert uit i960. Tijdens een van zijn safari's in Afrika stond hij bij het krieken van de dag voor zijn tent plotse ling oog in oog met een kolossale stier. Hoewel olifanten niet on gevaarlijk zijn, stak de prins voor zichtig zijn hand uit om contact te zoeken. De volgende dag her haalde het tafereel zich. Op de derde dag legde de bul volgens Bernhard zijn slurf in zijn uitge stoken hand. Vanaf dat moment had hij de olifant in zijn hart ge sloten. Foto GPD/Cees Baars

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3